23ste Jaargang VRIJDAG 15 JANUARI 1932 No. 7101 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE OMGEVING ZONDAGSBLAD S)e£cidóclve(5ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V De vrouw in betrekkingen. De Prov. Staten van Zuid-Holland (hoe zijn de bijeenkomsten van dit College ook al praat-vergaderingen geworden!) hebben met 41 tegen 28 stemmen verworpen de motie-De Vries-Bruins, waarin gevraagd werd een uitspraak tegen het geven van ongevraagd ontslag aan een ambtenares bij het aangaan van een huwelijk. De geheele rechterzijde in de Staten (41 stemmen) heeft zich die uitgesproken voor het beginsel, dat aan een ambtenares, die in het huwelijk treedt, ongevraagd ontslag kan worden verleend. Wie verschillende verhoudingen in het maatschappelijk leven beziet, zal moeten erkennen, dat dit beginsel op moreel-gezon- de en sociaal-nuttige overwegingen berust. En bovendien blijkt het ook uit statis tieken, dat de toepassing van dit begin sel in het directe belang is van de dien sten, waarin bedoelde ambtenaressen werk zaam zijn. Dit alles wil echter niet zeggen, dat wij er in alle gevallen bezwaar tegen zouden hebben, om gehuwde vrouwen als ambtenares aan te stellen in ieder af zonderlijk geval moeten daarbij de per soonlijke omstandigheden, waarin de be trokkene verkeert, worden overwogen. In de meeste gevallen zal dan wel de voorkeur moeten uitgaan naar een maniie- lijken sollicitant, maar toch o.i. zeker niet in alle gevallen. Wat betreft de aanstelling van onge huwde vrouwen als ambtenares hierom trent heeft minister Ruys, in een gisteren gepubliceerde circulaire aan den minister raad, eenige richtlijnen aangegeven, welke onze volkomen sympathie hebben. Bedoelde richtlijnen moeten o. i. leiding gevend zijn niet alleen voor openbare, maar óók voor particuliere betrekkingen. Daarom willen wij op deze plaats eenige gedeelten uit de gisteren medegedeelde circulaire herdrukken. Zou men de voorkeur van lijke candiadaten zóóver uitstrekte», dat men zelfs ongehuwde mannen, niet-kostwinners bij vrouwen liet voor gaan, dan zou men daarmede terug- keeren tot den toestand van voorheen, toen de ongetrouwd blijvende vrouw als regel afhankelijk was en ten laste kwam van hare familie. Wanneer men bijv. de keus heeft tusschen een man met een gezin en eene ongehuwde vrouw, met dezelfde capaciteiten, dan zou het uit een mo reel oogpunt niet te verdedigen zijn, indien aan de vrouw de voorkeur werd gegeven, omdat deze als werkkracht goedkooper is. Want een bloeiend ge zinsleven is toch ongetwijfeld een zeer belangrijke factor voor de volkswel vaart. En een werkloos gezinshoofd kost den Staat ten slotte belangrijke bedragen aan ondersteuning. In het algemeen zal als richtlijn voor deze materie moeten gelden, dat de man-kostwinner, bij volkomen ge lijke capaciteiten, voor de vervulling van vacatures, die even goed door een man als door eene vrouw kunnen wor den bezet, voorrang heeft boven een vrouwelijke werkkracht, die uitsluitend voor zich zelf te zorgen heeft. Het hier ingenomen standpunt is maat schappelijk gezond, zóó dat het voor zich zelf spreekt en wij er niet veel over be hoeven te zeggen. 't Is uit den tijd, om bij betrekkingen, die door man of vrouw kunnen worden vervuld, perse aan den man den voorkeur te geven. Maar toch moet wel den man kostwinner worden verkozen boven de vrouw, die alleen de zorg voor zichzelf draagt, bij volkomen (of ook o.i. bij o n g e- v e e r) gelijke capaciteiten. Met deze richtlijnen dienen ook particu liere werkgevers rekening te houden, als zij zioh ook door andere normen, dan die van winstbejag willen laten leiden; als zij hun taak maatsohappelijk-goed, sociaal willen vervullen. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Gisterochtend zijn de Prov. Staten van Zuid-Holland ter voortzetting van de ba- handeling van de begrooting bijeengeko men. De heer C. W a r n a a r (a.-r.) besprak de kwestie der R. T. M. op GoereeOverflak- kee, betoogende, dat de traan de exploita tie niet heeft kunnen volhouden. Spr. diende een door vier juristen, inrs. De Brauw, De Visser, Trouw en Van Voorst tot Voorst, mede-onderteekende motie in, waarin Ged. Staten worden uifcgenoodigd om, voor het geval dat het voornemen tot staking der exploitatie wordt uitgevoerd, gebruik te maken van een zekere bepaling uit een overeenkomst van 1900, tenzij de tram een naar het oordeel van Gedepu teerden bevredigende tegemoetkoming doet. De heer Ten Hope (lib.) betoogde, dat de tram de exploitatie op Goeree—0\er- i'lakkee kan staken, zonder dat de belan gen worden geschaad van de bevolking. Autobus, vrachtauto enz. voorzien in de be hoeften. De heer Ter Laan (s.-d.) betoogde, dat de financieele toestand der provincie niet het pessimisme van Gedeputeerden wettigt. Zij heeft de laagste belastingen van alle provincies. De afwijzende houding van Gedeputeer den inzake de grenswijzigingsplannen van Rotterdam schaadt groote algemeene be langen. Een scherpe aanklacht tegen die houding bevat het rapport der commissie inzake liavenbelangen van Rotterdam en omgeving. Dat Gedeputeerden activiteit hebben ont wikkeld. ter bevordering van den bouw van een brug over het Hollandsoh Diep bij Moerdijk, juichte spr. toe, maar zij moeten ook diligent zijn ten aanzien van den bouw van bruggen bij Dordrecht, over de Nieuwe Maas in den rijksweg van Amsterdam naar het zuiden, en over de Noord, waardoor de Alblasserwaard uit een isolement verlost zal worden. Inzake de tramkwestie op Goeree-Over- flakkee bewonderde spr. niet de houdiog der burgemeesters. Spr. diende een motie in waarin de Pro vinciale Staten, over wegende dat het al gemeen belang vordert dat de veren Hel- levoetsluisMiddelharnis en Numansdorp OoltgensplaatDintelsas overgaan in handen der provincie Zuid-Holland en dat het passagiers- en goederenvervoer op Goe- zeeOverflakkee door de provincie moet worden verzorgd. Gedeputeerde Staten uit- noodigen daartoe strekkende voorstellen in te dienen. Voorts leverde spr. een uitvoerig plei dooi voor bebossching van de duinen van GoereeOverflakkee, van Voorne en Put ten, van Hoek van Holland tot den Haag en benoorden Den Haag. De heer Van Voorst tot Voorst (r.-k.) betwijfelde of Provinciale Staten een taak hebben met betrekking tot duin- bebossching, zoodat hij niet voor de motie- Ter Laan, die beoogde om Ged. Staten uit te noodigen de Prov. Staten ter zake van voorlichting te dienen, zou kunnen stem men. De heer Van Eek (s.-d.) betoogde de noodzakelijkheid van bestrijding van de werkloosheid, door het leiden van werk krachten naar gebieden waarop nog geen overproductie is. Voorts moeten Gedepu teerden moreel en financieel helpen met betrekking tot den nood van kleine tuin ders en kweekers. De heer Sandifort (s.-d.) betoogde de noodzakelijkheid van zorg voor jeugdi ge werkloozen. Spr. vroeg of Gedeputeerden een onder zoek willen instellen naar wat in de pro vincie bestaat op het gebied van volks ontwikkeling door leeszalen, volksuniversi teiten e.d., niet alleen wat den omvang, maar ook wat den inhoud, de be.teekenis van het werk betreft. De heer In 't Veld (s.-d.) wees op de wensohelijkheid van rationalisatie in de indeeling van waterschappen en van de tot standbrenging van een streekplan voor westelijk Zuid-Holland. Voorkomen worde ook het volbouwen rondom plassen, waar door deze voor het publiek goeddeels wor den afgesloten. De heer Hoffman (r.-k.) huldigde Ge deputeerden voor de begrooting, welke de verdienste heeft van te sluiten, maar nu niet nog meer uitgaven mag gaan bevatten. Gezien de achteruitgang van ons nationale j vermogen met een derde, met vijl millia-rd, moet men nu in 's hemelsnaam niet met nieuwe uitgaven komen. De vergadering werd daarna tegen zes uur tot hedenochtend elf uur DE WINKELSLUITING TE ARNHEM. Tegen verplichte sluiting op een morgen of middag. Bij den gemeenteraad van Arnhem zijn door B. en W. voorstellen ingediend in ver band met de wet tot regeling der winkel sluiting. De meerderheid van B. en W. ver klaart zioh tegen invoering van een ver plichte winkelsluiting op een morgen of middag in de week. Een door de Kamer van Koophandel gehouden enquête wees uit, dat de meerderheid van de winkeliers tegen verplichte winkelsluiting is. De meerderheid van B. en W. behoudt zich echter voor in de toekomst voor bepaalde winkeLs of groepen van winkels eventueel op dit besluit terug te komen. Voorts wordt voorgesteld geen sigarenverkoop op Zin- dag meer toe te staan, evenmin als bezor ging van melk op dien dag. B. en W. kun nen ontheffing van het ventverbod op Zon dag verleenen. Een minderheid van tiet college wensoht de beslissing van het be ginselbesluit uit te stellen tot de beslis sing van de Kroon inzake de Amsterdam- sohe verordening, zal zijn gevallen. IN HET BAKKERSBEDRIJF. De collectieve arbeidsovereenkomst. De Bondsraad van den Nederlandsqben R. K. bond van brood-, koek- en banket bakkers, is tegen Zondag a.s. bijeengeroe pen ter vaststelling van zijne houding te genover de van patroonszijde gedane voor stellen inzake wijzigingen van de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de ste den: Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De voorstellen der patroonsvereenigin- gen komen hierop neer: Een verlaging der loonen met vijf gul den per week; geen vaststelling van loonen voor personen beneden de 20 jaren; verla ging der loonen van de in gedeeltelijken werkzaam zijnden in verhouding van de verlaging der in volledigen dienst zijnden; terugbrenging van den opzegtermijn van 14 op 8 dagen; verlaging van het percenta ge z.g. losvasten van 85 op 75 pCt. en langoren arbeidsduur in de weken waarin feestdagen vallen. Bovendien moeten de ar beidersorganisaties waarborgen geven dat de overeenkomst algemeen in- en doorge voerd zal worden. CONTINGENTEERINGSMAATREGELEN De commissie van advies crisis-invoer- wet, ingesteld bij besluit van 30 December p.l., brengt het volgende ter kennis van alle belanghebbenden bij den invoer van buitenlandsohe goederen in Nederland. In den laatsten tijd duiken ni en buiten de pers telkens berichten op, dat ten aan zien van het een of ander artikel een con- tingenteeringsmaatregel tegemoet gezien kan worden. Voorzoover deze berichten hun grond mochten vinden in de omstan digheid, dat de commissie van advies cri- sisinvoerwet belanghebbenden heeft uit- genoocugd, haar ïnliohtingen te verstrek ken, acht de commissiè het gewenscht, te verklaren, dat het voorbarig zou zijn, uit die omstandigheid de conclusie te trekken, dat contingenteering van het betrokken artikel te wachten staat. Inmiddels laat het zich aanzien, dat de Nederlandsche regeering binnenkort in derdaad tot het treffen van contingentee- ringsmaatregelen voor een aantal artikelen zal overgaan, zij het dan weilioht voorloo- pig slechts voor korten termijn. Het is niet ondenkbaar, dat heb uitzicht op een zoodanigen maatregel voor enkele personen hier te lande aanleiding zal ziju, te trachten, nog teil spoedigste groote voorraden van het betrokken artikel aan te koopen en op te slaan. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke 'praktijken ernstig afbreuk zouden doen aan het nuttig effect, dat van de door de regeering te treffen maatregelen mag wor den verwacht. De commissie stelt zioh derhalve voor, in den volgenden zin te zullen adviseeren: Indien tengevolge van een contingentee- ringsbesluit voor een bepaald artikel voerconsenten zullen worden uitgereikt aan Nederlandsche importeurs, zullen de voorraden, waarvan mag worden aangeno men, dat zij uit speculatieve overwegingen opgeslagen zijn, in mindering van de con senten worden gebracht. De prijsbeweging zoowel iu den groot als in den kleinhandel zal medie de volle aandacht van de commissie hebben; een eventueele prijsstijging zal invloed kunnen uitoefenen op de vaststelling van het con- lingenteeringspercentage voor de eerstvol gende periode. Zuiderzeesteunwet. Met ingang van 15 Januari a,s. is inge steld een Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet 1925. De Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet omvat de voorbereiding en uitvoering van de, ingevolge de Zuider zeesteunwet 1925, te nemen maatregelen ter tegemoetkoming aan de Zuiderzeevis- schersbevolking en andere personen wegens de schade, welke de afsluiting der Zuider zee hun mocht berokkenen voor zooveel deze werkzaamheden door den minister van Watersbaat aan dezen Rijksdienst wor den opgedragen. De Rijksdienst is gevestigd te Amster dam. Het inwonertal van Haarlem. Op 31 December 1931 telde Haarlem 122.390 inwoners. Hiervan stonden 44.626 te boek als Katholieken, zoodat het katho lieke deel van Haarlems bevolking meer dan één derde van het totaal bedraagt. Deze gegevens zijn berekend volgens den uitslag van de jongste volkstelling. In het afgeloopen jaar, zoo meldt de „N. Haarl. Crt.", vermeerderde het aanbal Ka tholieken in Haarlem met niet minder dan 1237. Ongehuwden ontslag aangezegd. Door de firma D. Jordaan Zonen's Textielfabrieken te Haaksbergen, is Woensdag aan een 70-tal ongehuwde ar beiders en arbeidsters ontslag aangezegd. Hiervoor worden gedeeltelijk gehuwde ar beiders uit de exportafcleeling, die reeds eerder werkloos waa:en geworden, terugge nomen. ROELOFARENDSVEEN. Muziek- en Tooneeluitvoering. Dins- _..g- en Donderdagavond gaf de muziek- vereeniging „Door Gunst Verkregen" te Nieuwe-Wetering een uitvoering in het hotel „De Vier Heemskinderen". Ongeveer 7 uur opende de voorzitter den avond met een woord van welkom tot de leden en verdere genoodigden en na een woord van dank gebracht te hebben aan allen, die hun medewerking hebben verleend tot het doen slagen van de onlangs gehouden bazar werd met het muziekprogfamma, dat onder de bekwame leiding stond van den heer C. den Haan, te Leiden een aan vang gemaakt Met een vroolijke marsch „Wien bleibt Wien", werd het programma geopend. De verschillende muzieknum mers werden correct weergegeven en ge tuigden van een ernstige studie der leden. Het publiek was dan ook zeer voldaan over het gepresteerde van deze vereeni- ging. Ter afwisseling trad op het tooneel- gezelschap. Opgevoerd werd een klucht in drie bedrijven: „De Onuitstaanbare". De spelers vertolkten zeer goed hun rol en het applaus na ieder bedrijf bewees, dat het stuk in den smaak der aanwezigen viel. Na de pauze kregen we nog te zien een militaire klucht, waarom smakelijk is gelachen. Het slotwoord van den voorzit ter, die aan de leden dank bracht voor< hunne medewerking om deze avonden te doen slagen was dan ook zeer zeker op zijn plaats. NOORDWIJKERHOUT. Volksbond. Gisterenavond werd in de zaal van mej. de wed. J. L. Brama een ver gadering gehouden van de R.K. Volksbond De voorzitter, de heer A. H. van Noort opende de vergadering met den Christe- lijken groet en sprak zijn genoegen uit over de goede opkomst der leden, 100 per sonen waren aanwezig. Spreker sprak de beste wenschen uit voor 1932 en wenschte in het bijzonder den geestelijk adviseur een zalig nieuwjaar. Spreker hoopte dat 1932 betere perspec tieven zal openen dan 1931. Hij hoopte dat de leden in deze moeilijke tijden trouw achter het bestuur zouden staan. Hierna werden de notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De Segroo^ ting van 1932 werd aan de orde gesteld. De inkomsten en uitgaven werden post voor post behandeld. Bij de post zaalhuur ontspon zich een levendige discusie maar ten slotte werd de uitgetrokkent post niet algemeene stemmen vastgesteld. De be grooting werd ten slotte goedgekeurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven op i 1685.94. De post onvoorzien is geraamd j op 50.batig saldo 85.90. I Hierna komt de heer F. Spit aan het i woord tot het houden van den 1ste Cur- i susavond, waar in behandeld werd het on derwerp: ..Medezeggenschap". Spr. begon met te zeggen dat hij in dezen tijd van crisis en malaise bijna beschroomd was over medezeggenschap te spreken, maar Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Spaansche regeering medeplichtig aan de kloosterbranden in Mei 1931. (Bui- tenl. 2e blad). Het nieuwe Fransche kabinet (Buitenl. 2e blad). Een artikel van Mussolini inzake de kwestie der herstelbetalingen. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Contingenteerings-maatregelen. (lste blad). Behandeling van de begrooting van Z.- Holland. (lste blad). Surceance van betaling voor de Natio nale Emissiebank en de Nationale Spaar en Emissiebank. (Fin. Ber., 4de blad). Eisch inzake den moord te Gorcum. (Reehtz., lste blad). Drie jongemannen op de spoorbrug bij Dordrecht doodgereden (Gem. Ber. 3e BI.) Een smokkelgevecht aan de Neder- landsch—Duitsche grens. (Gem. Ber. 3de blad.) Verschillende branden (Gem. Ber. 3de blad. Oplichting van 18.000 te Rotterdam (Gem. Ber. 3de blad.) Verduistering van veertigduizend gul den te Zutphen. (Laatste Ber.). Het koppel Van KempenPijnenburg winnen de Zesdaagsche te Dortmund. (Sport 3de blad). EEN BESCHOUWING OVER DEN TOESTAND IN MANT- SJOERIJE Bladz. 11 HET HUIS DER VERSPIEDERS. Zoo is de titel van het feuilleton, met welker publicatie wij heden een aanvang maken. Het is het spannend verhaal van 't conflict tusschen een eenvoudigen, eerlijken jongen Engelschen landheer en een gehei men spion, die zelfs 'n idealistisch geleerde voor zijn plannen weet te winnen. Het verhaal speelt aan de kust van En geland. in den Napoleontischen tijd en het ontbreekt daarin niet aan spanning bij den strijd tusschen Jasper Benham en diens vrienden en Chevalier en diens handlangers. Dit pakkende en interessante verhaal zal den lezers ongetwijfeld weer weken van spanning bezorgen. dat het, gezien dit onderwerp geheel past in het raam van de toekomst. Noodzake lijk was uiteen te zetten wat door mede zeggenschap wordt bedoeld. De eerste stap hiervoor is gezet door mr. Verschuur met het indienen van het wetsontwerp „Bedrijfsra-denwet". Op uitmuntende wijze werd door spreker het onderwerp verder behandeld, ten slotte werd door hem een opwekkend woord gesproken tot steun aan de stakende textielarbeiders in Twen- the. Duidelijk werd door hem uiteengezet dat het van de U'tslag van dezen strijd af hing hoe in de toekomst de arbeidersvoor- waarden zullen wordeir geregeld. Met een mooi-?- peroratie er. een opwekking tot steun eindigde de zeer begaafde spreker. De vergadering toondo haar instemming door het geven van oen luid applaus. Door verhindering van deD afgevaardig de naar den centralen vaad werd het ver slag van die vergadering uitgesteld tot een volgende vergadering. Na de rondvraag werden nog eenige za ken van huishoudelijken aard besproken. Hierna werd de vergadering met den christelijken groet gesloten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1