NED OOST-INDIE KERKNIEUWS FAII1 ISSEMENTEN SPORT UIT DE OMGEVING WOENSDAG 13 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 was dit jaar vanwege het z.g. „Stippel" een mislukking. De omzetten aan de groentenveiling te Roelofarendsveen bedroeg dit jaar onge veer 600.000.— tegenover 670.832.28 m 1930. Aan de nieuwe groentenveiling te Ter Aar, ontstaan door de met veel moeite ver kregen samenwerking der drie kleine vei lingen, werd in 1931 voor 619.000.ge veild. Het aantal werkloozc tuinbouw-arbei- ders is dit jaar grooter dan vorige jaren, omdat vele patroon,», gedwongen door geld nood, ook vaste arbeiders moesten ont slaan. Ook de Scheepsbouwwerven maakten in 1931 een moeilijken tijd door. In het dis trict der Kamer werd een werf gesloten en het aantal arbeidskrachten op andere werven aanzienlijk ingekrqmpen. Indien ae toestand zich niet betert, bestaat de mo gelijkheid, dat nog andere werven, die t»hans alle met zeer verminderd personeel werken, eveneens stilgezet zullen worden. Bij de Kon. Ned, Grofsmederij was de toestand evenmin gunstig. Drukkerijen. De ongunstige toestand van hannel en industrie was oorzaak, dat vooral in de laatste maanden van 1931 de orders belangrijk terugliepen, zoodat de omzet in vergelijking met 1930 en andere jaren niet onbeduidend geringer is ge weest. In het Uitgeversfledrijf was de toestand iets gunstiger en kon de normale omzet vrijwel behouden blijven. De fabrieken van Leidsche Dekens had den gedurende het afgeloopeu jaar, vrij wel geregeld werk. Bij enkele fabrieken werd, doordat de winkeliers in het alge meen te laat hunne orders gaven, als tij delijke noodzaak, met twee ploegen ge werkt. De hooge invoerrechten in Amerika ma ken thans den export daarheen bijna on mogelijk. Het jaar 1931 gaf voor de Sajet-!ndustrie geen reden tot klagen. De orders kwamen geregeld binnen, dus was er voldoende werk. De garenprijzen bleven gedurende het geheele jaar constant, de wolprijzen laag in het begin van 1931, liepen in het tweede kwartaal op om daarna weder te dalen. De machinale Breierijen hadden gedu rende 1931 niet voldoende werk. De prijzen waren belangrijk lager dan in de laatste 10 jaar het geval is geweest. De Haringvisschprij. Het bedrijfsjaar 1931 was verre van bemoedigend en leverde den betrokken reederijen in het algemeen verlies op. Ofschoon de vangsten in kant jes totaal pl.m. 17.000 meer bedroegen, bleef de opbrengst evenwel 1.142.095.— oeneden die van 1930, als gevolg van de aanzienlijke lagere prijzen. De Haringhandel. Door de latere ope ning van de haringvisscherij, was de gele genheid geboden de nog voorradige haring van het vorige seizoen grootendeels te ruimen. Toen de aanvoeren der nieuwe ha ring kwamen, ondervond men van de dan nog hier te lande aanwezige onbeteekende hoeveelheid oude haring, weinig of geen belemmering. Grooten druk op de prijzen oefenden echter de belangrijke oude voor raden van Engeland uit. Trawlvisscherij. Onderhandelingen met de zeelieden-organisaties als gevolg van door deze gestelde eischen, waren oor zaak, dat de eerste schepen pas half Ja nuari vertrokken en de overigen successie velijk in Februari volgden. De vangst-en waren helaas schraal, waar door de financieele uitkomsten, over het algemeen onbevredigend -waren. De trawlvisscherij werd uitgeoefend door 63 schepen. In totaal werd besomd m 1302 reizen 922.797.55, per reis gemiddeld 708.75. De laagste besomming was peï logger f 5250, de hoogste 35.217.34. In de Suikerwerk-Industrie heerschte in 1931, tengevolge van de verminderde ex portmogelijkheid, op de Hollandsche martt een heftige concurrentie. Voor de Tcuwfabrieken was 1931 nog on gunstiger dan het voorgaande jaar. Voor de N.V. Zilverfabriek te Voorscho ten was de ontwikkeling van zaken in 1931 nog ongunstiger dan aanvankelijk werd vermoed. In de Chemische Industrie te Katwijk was de toestand gedurende 1931 ongunstig. Het Reizigersvervoer aan het station Leiden was in 1931 minder dan in 1930. Werden in het laatste jaar voor vertrek en aankomst afgegeven 1.584.706 kaartjes, in 1931 was dit aantal 1.531.43, een vermin dering derhalve met 49.269 kaartjes. De reizigers-ontvangsten verminderden alleen op het station Leiden met 82.306.- Het reizigersvervoer LeidenKatwijk Noordwijk bedroeg in 1930 8.531.35S perso nen en in 1931 S.319.S07. Op de lijn Leiden— Heemstede in 1930 596.000 en in 1931 554.000. De ophanden zijnde electrificatie zal op deze lijn een groote verbetering zijn. Middenstand. Het winkelbedrijf te Leiden ondervond in het algemeen nog niet zeer den invloed der malaise. De inkoop prijzen daalden en de winkelprijzen volg den op niet al te korten afstand, zoodat de verliezen, op de voorraden geleden, niet al te groot waren. Deze dalende prijzen en het feit, dat er in sterke mate naar ge streefd wordt kleine voorraden te houden, brachten mede, dat het bedrijf met minder kapitaal gedreven kon worden, zoodat de kaspositie van verschillende bedrijven ver beterde. Dat dit schijnwelvaart is, waar voor men op zijn hoede zal moeten zijn, spreekt vanzelf. Deze verbeterde kasposi tie belemmert een juist inzicht in het feit, dat bij lagere prijzen het winstbedrag met gelijk percentage vermindert. Een winke lier verdient nu eenmaal meer aan een duur- dan aan een goedkoop artikel. Buiten Leiden is de toestand voor den middenstand heel wat ongunstiger, althans waar de koopkracht afhankelijk was van de uitkomsten van het landbouw- en boe- rnbedrijf. De specifieke moeilijkheden, zooals af betalingsstelsel en cadeaustelsel enz. kwa men niet nader tot een oplossing. Markt- en Havenwezen. De totale aan voer op de veemarkt nam toe van 211.700 in 1930 tot 215.100 in 1931, die van de vette- varkensmarkt van 16200 tot 22600. Biggen vooral, werden meer aangevoerd. De prij zen der verscke koeien liepen, vergeleken met die van 1930, met circa 25 pet. terug. De dit voorjaar gretig en duur „voor het leven" opgekochte nuchtere koe-kafveren brengen thans als graskalf circa 30 pet. minder op dan in 1930. De noteering der biggen liep in de eerste helft van het jaar geregeld terug, totdat in Juni een peil werd bereikt als sedert 1S96 niet voorkwam (panieknoteeringen tusschen 1914 en 1918 daargelaten). Met schrammen en vette var kens ging het evenzoo. Na" Juni was er eenige opleving, waaraan een einde werd gemaakt door de depreciatie van het pond sterling en van de kroon in de Noorsche landen, de mogelijkheid van concurrentie met bacon op de Engelsche markt werd hierdoor geëlimineerd. De aanvoer van boter en kaas was ook iets minder. Met de prijzen is het droevig gesteld» die van de kaas, zoowel Leidsche als Goudsche zijn circa 10 cent per pond minder, die van boter circa 35 cent per K.G. minder dan- een jaar geleden. Het meerdeer bezoek aan de algemeene Zaterdagsoho markt is geen teeken van bloei, integendeel, vele werkeloozen zoe ken door handel op straat of markt in hun onderhoud te voorzien. De algemeene ontwrichting van handel en verkeer spreekt niet uit de cijfers van ontvangst van havengeld, welke ontvangst vrijwel gelijk bleef. Aan bruggeld werd circa 12 pet. minder ontvangen, hetgeen wel toe te schrijven zal zijn aan het toenemend auto-verkeer, waardoor ook de bekende stoom boot dien.-«t „de Volharding" dit jaar werd opgeheven. Wat het Handelsregister betreft kan worden medegedeeld, dat het laatste dos sier thans is 5891. In den loop van het jaar werden in to taal 1760 opgaven van wijzigingen enz. in geschreven, welk cijfer over 1930 bedroeg 1735. In totaal werd niet minder dan 6179 maal marge gegeven van de inschrijvingen in het Handelsregister. Uit deze ruiiu 6000 inlichtingen in 1931 omtrent ingeschreven handelszaken, blijkt hoezeer het Handelsregister aan zijn doel beantwoordt. In het afgeloopen jaar heeft onze Kamer een gevoelig verlies geleden door het over lijden van ons geacht medelid, den heer W. A. Wouterlood. De herinnering aan zij ne beminnelijke persoonlijkheid zal bij al len, die hem in de Kamer hebben leeren kennen en waardeeren, in dankbaarheid blijven voortleven. Deze werd vervangen door den heer J. H. A. Schoondergang. Ook ontviel ons de heer J. de Jong uit Roelofarendsveen, welke uit hoofde van den korten tijd van zijn lidmaatschap nog slechts enkele malen op den voorgrond was getreden. Zijn plaats werd ingenomen door den heer J. J. Reyners. De samenstelling der Kamer onderging voorts wijziging doordat de heeren P. Meerburg, P. A. Wernink en Jhr. C. C. Röell helaas ontslag namen als lid. PATER AEGIDIUS VERKLEY, O.FM. In het klooster te Wychen is Dinsdagmor gen op 53-jarigen leeftijd overleden de wel- eerw. pater Aedigius Verkley, O.F.M. (geboor tig uit V/addinxveen). Pater Verkley. die vicarius van het klooster was, is in meerdere kloosters gardiaan en vi carius geweest. Hij was ook buiten het klooster om zijn giooten zielenijver bemind en gezocht als biechtvader en geestelijke leidsman. Uitgesproken: C. Zijerveld, koopman in wijnen en ge distilleerd, te Alphen a. d. Rijn. Cur.: mr. J. A. Risseeuw, den Haag. De firma Electrisehe Meubelfabriek Leu- wal, te Leiden, Hnogewoerd 7 en de le den A. Leuven te Leiden Hnogewoerd 7, ep W. Waanders, te Leiden. Nieuwe Rijn 108. Cur.: mr. H. J. M. H. Bolsius, te Leiden. 00K S0EMBA GESTEISTERD. Tien personen omgekomen. Aneta seint uit Batavia: Het eiland Soeinba werd op 2 Januari eveneens door overstrooming geteisterd. Tien personen zijn verdronken, terwijl zeven bruggen en verscheidene wegen weggespoeld werden. Als gevolg van het feit dat de verbindin gen afgesneden waren werd dit bericht niet voor heden ontvangen. Drie lijken van bij de overstroomingen verdronken inlanders zijn nog niet gevon den. In Midden-Soemba zijn 7 bruggen weg geslagen, hebben 54 aardverschuivingen plaats gehad, werden 15 breuken in wegen veroorzaakt, terwijl 3 groote gaten in de wegen werden geslagen. Over een afstand van 15 K.M. zijn de telegraafpalen en ver bindingen verdwenen. Aneta seint uit Batavia. Het water rondom Batavia is wederom gestegen. Het verkeer op den weg lang Krawang is on mogelijk. De schade aan den weg toege bracht door het bandjirende Avater, wordt belangrijk geacht. Verschillende kampongs werden onder water gez.et. In het Tange- rangsche is het land over e>en uitgestrekt heid van kilometers overstroomd. Het par ticuliere land Maoek is eveneens over stroomd. In het Cheribonsche bedroeg de regenval op één plaats 225 m.M. In deze streek zijn 900 baboes overstroomd. Een klein gedeelte der -overstroomde velden was beplant. Twee dorpen zijn door de be woners verlaten. De wegverbindingen tus schen verschillende plaatsen zijn gebroken A^ieta seint uit Palembang. Op de Pa sar te Palembang is de stand van het wa ter ongekend hoog. Het water stroomt ve le toko's binnen. Het. verkeer naar het bin nenland is onmpgelijk. Het water staat tot aan de rails van de spoorbaan. Men ver wacht dat de hoogste stand van het water thans bereikt is. PEST IN INDIë. Toenemend aantal sterfgevallen in 1931. Aneta seint uit Buitenzorg. Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 20 November 1931 bedroeg het aantal sterfge vallen aan pest in Ned.-Indië 3845 tegen 3380 in het overeenkomstige tijdvak van 1930. VOETBAL OM DEN Z0MERZ0RGBEKER. Nog geen beslissing. Hedenmorgen werd op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel de beslissings wedstrijd gespeeld om den Zomerzorgbe- ker tusschen het tweede elftal der L. P. S. V. en de Post. De voorzitter der L. P. S. V. hield vooraf een kort toespraakje, waarin hij den schenker van den beker, den heer Baten burg, verwelkomde en mededeelde, dat de heeren Meijer, commissaris van politie, Kluit, directeur van het postkantoor en ir. Modderman van de N. Z. H. T. M. verhin derd waren de wedstrijd bij te wonen. Na een kort stukje historie omtrent den beker werd met den wedstrijd een aan vang gemaakt, waarVoor de heer Baten burg den aftrap verrichtte. De politie speelde het eerst met den storm in den rug en zweefde natuurlijk bijna voortdurend voor het doel der Post- menschen. Toch zal de voorhoede door Oldejuning en' Troost slechts tweemaal kans te doelpunten, zoodat de rust met 20 .nging. Algemeen verwachtte men dan ook na de rust een zoo groot Post-over- wicht, dat de politie zou verliezen. Dat was echter evenmin het geval. Ook de Post scoorde slechts tweemaal door Polanen, zoodat het resultaat 22 werd. Met het oog op het slechte weer werd niet verlengd, doch zal de wedstrijd later opnieuw gespeeld worden. PAARDENSPORT HET INTERNATIONALE RUITER. T0URN00I TE BERLIJN. Sterke Nederlandsche deelneming. Het belangrijkste Internationale Ruiter- tournooi te Berlijn wordt dit jaar van 30 Januari tot 7 Februari gehouden, voor welk tournooi in totaal 2300 inschrijvin gen zijn binnengekomen. Officieele ruiter- equipes van Tsjechoslovakye, Hongarije, en Nederland en natuurlijk van Duitsch- land zullen deelnemen. Op 31 Januari wordt de Groote Prijs der Republiek ver reden, waarvoor 250 ruiters zijn ingeschre ven. Voor Holland zullen de volgende rui ters uitkomen: Kapitein J. M. de Kruyffkapitein P. M. R. Verstecghritmeester I. L. D. Ba ron van Sirtema van Grovestins, luitenant P. van Schaik en luitenant A. D. C. van der Voort van Zijp. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat ruiters uit Zwitserland, Oostenrijk en Denemarken zullen deelnemen. Ditmaal zijn echter geen inschrijvingen uit de lan den Italië, Ierland en Engeland ontvan gen. SCHAATSENRIJDEN De Noorsche Kampioenschappen. Voor de eerste maal werden de Noorsche kampioenschappen niet verreden op het horloge, doch volgens de plaatsing, in de verschillende nummers. Staksrud werd hierdoor kampioen met 10,5 punt tegen Ballangrud 11,5 punt. De 500 meter werd gewonnen door H. Pedersen in 43,6 sec., de 1500 meter werd gewonnen door Gunaersen in 2 min. 30.3 sec., de 5000 meter was voor Staksrud in 8 min. 37.7 sec. en de 10.000 meter was voor Stenbeck in 19 min. 35 sec. SCHAKEN. De competitie van den Ned. Schaakbond. Gisteravond speelde het eerste tiental van het Leidsch Schaakgenootschap we derom een competitiewedstrijd en wel al hier tegen het Haagsche Disc. Disc. III. De uitslag volgt hieronder. Disc. Disc. Ill—Leidsch Schaakgen. I Ir. A. K. Spierstra Prof. dr. W. v. d. Wóude 01 I. J. Milborn—G. Bosscha 01 I. OlieW. Demmendal 10 mr. J. SohravezandeW. Bosscha 1/21/2 W. v. Drunica—P. L. J. Rassers XX ir. H. M. de Munck—ir. J. Hoek 01 H. B. Galema—M. M. Segaar 1—0 J. RintelJ. G. v. Eijbergen 0/1 P. v. d. Horst—H. G. Hofman 01 B. v. BerkelM. Bloem 01 2 1/2X-6 1/2X Vermoedelijke einduitslag 37. De Leidsche club behaalde dus de over winning en wel de derde en staat nu on geslagen no. 1. Tegen de twee sterkste tientallen D. D. II en Resid. Seh.cl. I moet nog gespeeld worden. LISSE. Biljartclub. Op een der bovenzalen van het Bondsgebouw hield de Biljartclub L. U. T. O. gisteravond haar tweede jaarvergadering onder presidium van den heer Jos. van RieL De vergadering was best bezocht. Na opèning met den Christ, groet, zeide de voorzitter, dat het hem aangenaam was den nieuwen geestelijken adviseur, kapelaan Schotten, het welkom te mogen toeroepen. Spr. hoopte dat do samenwerking tusschen Bestuur en leden en adviseur steeds goed en van aangena- men aard moge zijn. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stuk ken waren er geen. Hierna bracht de se cretaris, de heer Jos. van Diest, een mooi gestyleerd en zakelijk jaarverslag uit. waarvoor de voorzitter hem hartelijk dank bracht. Wij stippen er uit aan, dat de club in verschillende wedstrijd én mooie DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 175. Keesie zag het nieuwe gevaar dat dreigde en hijwas op zijn hoede. Hij nam zijn zwaard en hij had het geluk de woedende spin de voorpooten af te slaan. De spin brulde van woede en pijn en bleef doorworstelen. „Als de nood het hoogst is", riep de kabouter, „is de hulp het meest nabij", dat zie je nu ook weer. 176. Eindelijk was de tegenstand van de spin gebroken en liet zij zich gevangen nemen. „Nou moet jij je koest houden", zei de agent, die met zijn zwaard bleef dreigen, „anders ziet het er leelijk voor je uit. Denk er om, ik ben geen katje om zonder handschoenen aan te pakken". prijzen, en' wel 10 stuks heelt mogen bin nenloodsen.' Voorzeker een mooi succes 1 Uit het financieel verslag van den penning meester bleek, dat was ontvangen, inoluBief het saldo 1930 groot 123.67 de som van 268.23 tegen een uitgave van f 162.42, al- zoo 'n kassaldo van 105.81. Den penning meester werd dank gebracht. Aan de orde is bespreking feestavond. Besloten is deze te houden op 2 Februari Voor dezen feestavond zal een feestoom- missie worden geformeerd. In deze oom missie werden benoemd de heeren Jo«. v. Riel, J. den Kuiper en. J. de Jong. Bij enkele candidaatstelling werden in het bestuur herkozen de heeren A. J. Was senaar eri J. H. van Diest. Hierna bracht de voorzitter in bespreking „Biljartkring" Het bestuur stelde voor van eiken aange sloten club een afgevaardigde met een voorzitter daarboven. Dit voorstel wenseht het bestuur in te dienen bij het voorloopige bestuur van de Lisser Biljartkring. Het werd wensche- lijk geacht het Dag. Bestuur te vormen uit de aangesloten clubs uit Lisse ter snelle afdoening van zaken. Ook dit zal aan het voorloopig bestuur worden voor gesteld. Bij de bespreking van de neder laagwedstrijden werd besloten dit in ver schillende afdeelingen te doen. Hot be stuur kreeg machtiging dit verder uit to werken en de regeling vast te stellen. Bij de rondvraag dankte de Geestelijk Advi seur voor de hartelijke woorden in het be gin der vergadering door den vooizitter tot hem gericht en hij zegde toe dat van zijn kant op een aangename samenwer king kan worden gerekend. De voorzitter wees er in de rondvraag op, dat het bestuur in overweging gaf een bode aan te stellen, opdat de wekèlijksche contributie geregeld binnenkomt; zij heeft hier iemand voor gevonden en wel den heer O. Toledo. Deze is gepolst en wil dit tegen een matige vergoeding doen. De vergadering ging hiermee accoord en aohte voor kwitantie een bonnenstelsel het ge^enschte. De heer C. Duivenvoorde bracht een woord van dank voor de mede werking bij de kringwedstrijdenhierdoor komt de vereeniging tot bloei. De heer A. H. Sohrama bracht een pluimpje voor de accurate boekhouding van den penning meester. Voorts sprak hij den wensch uit, dat bij wedstrijden controle zal worden gehouden op het tellen. Hiervoor is noodig een goede marceur, waarvoor iedcren vereeni ging dient te zorgen. De heer A. Elfering besprak de wensohelijkheid het tweede bil jart stil te leggen, wanneer er een wed strijd werd gespeeld. Met den christelijken groet werd de vergadering gesloten. SASSENHEIM. Kiesvereeniging „De Eenheid". Gis teravond had onder presidium van den heer H. Bader de jaarvergadering plaats ran de R. K. Kiesvereeniging „De Een heid", welke de vergadering opende met een nieuwjaarswensch en de algemeene toestand besprak. Voorts herdacht spr. Mgr. Nolens, voor wiens zielerust gebeden werd. Verder vermeldt spr.. dat het afgeloopen jaar weder druk werk is geweest, waarvan wij allen den uitslag weten, welke de eenheid heeft gebroken. Laten we hopen, dat het spoedig zal weerkeeren. Na dit openingswoord werden de no tulen voorgelezen en goedgekeurd. Als in gekomen stukken werden behandeld een schrijven den dissident-gekozene volgens reglemen te royeeren, alsmede de onder teekenaars van de lijst dn daarna weer aan te nemen, mits zij een verklaring tee- kenen. Dit is ook op advies van de R. K. Kamer-Centrale. Vervolgens werd door den heer Rozc- ma een verslag uitgebracht van de Kamer centrale, waarbij hij de punten in korte trekken weergaf. Hierna werd door den Secretaris een keurig jaaj-verslag uitgebracht, waarin hij het aantal afgevaardigden in den Raad besprak. De propagandaclub heeft zeker vruchtbaar werk verricht, dich nog niet allen onder onzen vaan geschaard kunnen krijgen. Vervolgens werd door den penningmees ter verslag uitgebracht; er bleek te zijn uitgegeven 674.20, en ontvangen 705.55 zoodat het saldo f 31.35 bedraagt. Het le dental is 726. Als punt 7 wordt behandeld periodiek aftreden van den voorzitter H. Bader, die met algemeene stemmen werd herkozen. Alsnu werd behandeld de agen da voor de R. K. Staten Kieskring te Lei den welke punt voor punt werd behandeld Voor de bestuursverkiezing, ter aanvulling van twee vacatures, worden voorgesteld: B. A. Loerakker Hillegom en Th. Noord man te Zoeterwoude. Alsnu werd de rond vraag aan de orde gesteld, waarvan door enkelen gebruik gemaakt werd, waarna tot slot de verloting plaats had. STOMPWIJK. Filmavond. China is een land, dat door de reisverhalen en brieven der Ne- derlandsehe Missionarissen in onze pers en periodieken en niet minder door de dagelijksche berichten ovar de daar heer- schende conflicten steeds onze belangstel ling vraagt. Over dit „Hemelsche Rijk" zal Pater van Oijen a.s. Donderdag in „Het Blcssc Paard" een bijzonder interessante film vertoonen, die niemand verzuimen mag bij te wonen, te meer daar men door een ge ring entree van 35 cent het schoone mis siewerk steunt. Voor de schooljeugd zal deze film Donderdagmiddag vertoond wor den.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7