Opent Rekening- Courant KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND RIJNLAND IN 1931. Hasselman& Pander WOENSDAG 13 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 oa( Staking te Bilbao. Communisten en syndicalisten hebben in stad en land Bilbao de algemeene sla king atgekondigd. Te Bilbao gaf slechts zO pet. der arbeiuers gevolg aan den oproep. In het omliggende industriegebied wordt echter door meer dan de heltt der arbei ders gestaakt. In velschillende plaatsen is het tot kleine botsingen gekomen. Herhaalde.ijk werden treinen en trams aangehouden, 9e- scnoten, ol met steenen bekogeld, zoodat ten sloue troepen moesten worden ontbo den. Het aantal slachtoffers van de overijlde schietpartij van de guardia civil bedraagt thans 10. V oigens een bericht uit- Madrid heeft de algemeene staking te Bilbao zeer scherpe vormen aangenomen. Gisterenavond is het herhaaldelijk tot botsingen tusschen de po litie en de communisten gekomen. Onge veer 50 communisten zijn gearresteerd. Lie overheid heeft gelast met de grootste ge strengheid op te treden. CHINA GEEN NEDERLANDSCHE NOTA AAN JAPAN. Antwoord van Den Haag aan Washington. Het Nederlandsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken deelt het volgende De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken heeft op 7 dezer aan Tï. M. s ge/.ant te Washington den tekst over handigd van een sedertdien in de dagbla- deu gepubliceerde nota, welke de Ameri kaansche regeering heeft gericht tot de rogeeringen van China en Japan betref fende den toestand in Mandsjoërije. L)e minister heeft daarbij aan de Nederland sche regeering, gelijk aan de overige on derteekenaars van het in 1922 te Washing ton gesloten Negen-mogendhedenverdrag, 111 overweging gegeven een soortgelijk ver toog tot de beide genoemde regeeringen te richten. De Neuerlandschc regeering heeft gis teren Harer Majesteits gezant te Wash-, ington daarop instructie-gegeven een ant woord tot de regeering van de Vereenig- de Staten te richten, waarin allereerst de dank der regeering wordt uitgedrukt voor de gedane mededeeling. De Nederlandsche regeering verklaart het vertrouwen van de Amerikaansche regeering te deelcn in den arbeid van de onlangs door deu Raad van den Volkenbond benoemde centrale com missie, waardoor de oplossing van de moei lijkheden, wdke tussohen China en Japan bestaan, zal worden vergemakkelijkt. Zoo spoedig mogelijke totstandkoming van een vriendschappelijk vergelijk tusschen beide landen wordt 111 het antwoord verder ge kenschetst als een zaak van algemeen be lang voor de geheele wereld, die in dezen tijd van ernstige en langdurige crisis meer dan ooit behoefte heeft aan goede inter nationale betiekkingen. Het behoeft dan ook vv el niet gezegd te worden, dat de be ginselen, die de Vereemgde Staten er toe brachten ,zich tot China en Japan te rich ten, de levendige belangstelling der Ne- denanusche regeering hebben. Met het oog op het feit, dat China en Japan hun standpunten in een antwoord aan de Vereemgde Staten reeds hebben bekend gemaakt, betwijfelt de Nederland sche regeering echter, of het dienstig kan zijn gevolg te geven aan de Amerikaansche uitnoodiging zich ook harerzijds tot China en Japan te wenden. Gok dient in het oog te worden gehou den dat Nederland lid van den Volkenbond is en er rekening mede moet houden, dat de Kaad van den Volkenbond, in samen werking met de Vereenigde Staten, zien er toe gezet heeft en er ongetwijfeld naar zal blijven streven onheil te voorkomen en mede te werken aan een aannemelijke op lossing. Verwoede strijd om bezit van Tsjinsi. Vele duizenden Chineesche bandieten vallen van alle zijden Tsjinsi aan, waar de o\er!evendeu van het Japansche deta chement, dat gisteren en eergisteren zu'ke zware verliezen leed, verwoeden tegen stand bieden. Versoheiden wijken der stad staan in brand, waardoor de toestand nog verergerd wordt. Nieuwe regeeringslichaam in China. Verscheiden leden van de Nankmg-r'e- geering zijn in het huis van wijlen Soen Jat-sen bijeengekomen, waar zij besloten tot de vorming van een speciale zaken- commissie van den oentralen politieken raad; Deze cornmisise zal voortaan het hoogste regeermgs-orgaan van China zijn. Tot de leden behooren o.a. Soen Fo, Eugen Sjen, Feng Joe-sjiang en nog een aantal generaals, terwijl Sjang Kai-sjek, Wang Tsjing-wei en Hoe Han-min nominale le den zijn. De nieuwe commissie gaat mor gen naar Nanking om haar goedkeuring te hechten aan de regeeringspolitiek, die onlangs is vastgesteld. Zij zal een agres sieve politiek voeren en wellicht de diplo- inatike betrekkingen met Japan afbreken. Daarna zal de aandacht worden geconcen treerd op de binnenlandsche consolidatie. Men hoopt, dat Stimson de onderteeke naars van het negen-mogendheden-pact zal bijeenroepen, ten einde de Mandsjoerijsclic kwestie op te lassen. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. FRANSCHE VISSCHERSBOOT VERGAAN. Drie personen verdronken. Ter hoogte van Cherbourg is Maandag tijdens den storm een visschersboot met een uit drie koppen bestaande bemanning ge zonken. Ter assistentie uitgevaren reddings booten hebben siechts wrakstukken gevon den. ONGEVAL BIJ EEN BOBSLEE- WEDSTRIJD.' Een doode en vele gewonden. Gistermiddag twee uur heeft zich op de Zackeifailbaan te Schreiberbau (Silezië) bij de bobsiee-wedstrijden om het Duitsc'ne kampioenschap een zeer ernstig ongeval voorgedaan. Nadat s morgens bij de voor wedstrijden een deelnemer, Schwarzbaeh geheeten, met zijn bob ten val kwam en met een schede breuk en kwetsuren in het on derlijf in Jiet ziekenhuis van Sohreiberhau moest worden opgenomen, had 's middags bij den eersten officieelen start het tweede, veel ernstiger ongeluk plaats De met vier personen bemande bobslee Poitz van de Schreiberhauer Bobclub geraakte ten ge volge van te groote snelheid in de eerste S-bocht uit de baan, kwam te midden van het publiek terecht en sloeg tegen de spar- rebo men.te p'etter. De 30-jarige mevrouw von Berger was op slag dood; de 54-jarige mevrouw Theissinger uit Breslau werd zoo zwaar gewond, dat men aan haar herstel wanhoopt. Bovendien moesten nog vijf an dere zwaargewonden in het ziekenhuis worden opgenomen. De overige tien lichtge- wonden konden zich naar hun woningen be- 1 geven. Ook de leden der bemanning van de slee waren slechts licht gekwetst. DE BRAND IN HET ALTE SCHLOSS LAAIT WEER OP. Uit Stuttgart wordt gemeld: Nadat de brandweer zich Maandag voor het eerst naar men hoopte voorgoed, had terugetrokken van de overblijfselen van het uitgebrande A'te Schloss, sloegen gister morgen plotseling weer vlammen uit den Noord-Oostelijken toren. De brandweer was echter dadelijk ter plaatse en doofde het vuur. Inmiddels is wederom een brandweer wagen met manschappen bij het slot achter gebleven. In de middaguren- is intusschen de rook ontwikkeling, welke in den noordweste ijken slottoren tegen de middaguren nog merk baar was, geheel opgehouden. Het gevaar voor een verdere uitbreiding van het onder het puindek vermoedelijk nog steeds smeu lende vuur schijnt voorloopig geweken. Mnn is thans doende de in den toren ineenge storte puinhoopen te verwijderen ten einde den nieuwen vuurhaard eventueel sneller te kunnen aantasten. Hotel-brand. Uit- Brüh1, (district Keulen) wordt ge meld In het vroegere jachtslot van den keur vorst Clemenz August. thans Hotel Bel vedère, is Dinsdagnacht brand uitgebro ken. Het grootste gedeelte van het. meubilair werd totaal verwoest.De aangerichte schade wordt geraamd op eenige honderduizenden mark. Groote wapenvondst in een Weensch arbeidershuis. Volgens een bericht in een der Weensche bladen heeft men gistermiddag bij een huis zoeking in het sociaal-democratische arbpi- dershuis in het district Ottakring in een dichtgemetse'de bergplaats 750 Mann icher- geweren gevonden, alsmede zes mitrailleurs, onderdeden van mitrai'leurs, meer dan 10.000 patronen en ander oorlogstuig, zoo als handgranaten en flesschen met bi'tende vloeistoffen. De gevonden wapens zijn in becG<r ecnomen. Het feit, dat de wapenen gevonden wa ren, deed a's een loopend vuur de ronde door de arbeiderswiik Ottakring. Voor het arbeidershuis. dat door een sterke politie macht werd bewaakt, verzamelden zich in den loop van den avond 2000 arbeiders, voor I het meerendeel communisten, die de politie I met hoongeroen bejegenden. Hier en daar I kwam het tot inciderten, waarbij enkele personen gearresteerd werden. NIEUWJAARS- REDE VAN DEN VOORZITTER. UITSLUITEND onze Eerste KWALITEITEN tegen ongekend LAGE PRIJZEN SS VINDT U BINNENKORT IN ONZE OPRUIMING LEIDEN. I11 de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland heeft de voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer, de gebrui kelijke Nieuwjaarsrede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: ALGEMEENE TOESTAND. Het zal geen verbazing wekken, dat de toon van dit overzicht in mineur geste'd is. De toestand, waarin belangrijke groe pen van Handel en Nijverheid zich thans bevinden, wordt steeds moeilijker. Nage noeg geen enkele tak van bedrijf is aan te wijzen, waarin de crisis zich niet doet ge voelen. Het aspect wordt voorts nog ver slechterd door de algemeen heerschende overtuiging, dat eenige verbetering in den eersten tijd niet te verwachten is, ja, de recente maatregelen der ons omringende landen dreigen den economisohen en finan- cieelen toestand van Nederland nog te Verslechteren. Met een gesperd afzetgebied in het bui tenland en een ontredderde markt in net binnenland, dreigt onze nationale indus trie, ondanks het vernuft der leiders en Je vakkundigheid onzer arbeiders, te verstik ken, onze land- en tuinbouw, ondanks de weinige pretentie van hunne ondernemers en de soberheid van het bestaan van hen, die in dit bedrijf werkzaam zijn, geheel ten onder te gaan. De prijzen van verschillende producten hebben een niveau bereikt, waarvan men voorbeelden in de geschieJe- nis in de laatste 30 jaren niet kan vinden. Bij vele ondernemers heeft winèt plaats gemaakt voor verlies. Van esnig inkomen als resultaat van moeizamen, zorgvollen ar beid, is bij velen geen sprake meer. Helaas staat tegenover de prijsdaling van de producten geen' enkele vermindering van de lasten, welke op het bedrijf drukken. De belastingen van het Rijk, de Provincie en de Gemeente en de sociale lasten, ze zijn niet noemenswaardig verminderd. l)e tarieven van de overheidsbedrijven blijven ondanks overmatige winsten even hoog. De uitgaven van Rijk, Provincie en Gemeente zijn evenmin van beteekenis verlaagd, sala rissen, pensioenen, a|gemoene kosten, ze bewegen zich nog steeds op 'het peil, toen allerwege de grootste welvaart heersehte. De belastingen dienden in deze moeilijke tijden niet te worden verhoogd, zooals helaas geschiedt, maar moesten dringend noodzakelijk worden verlaagd. De wanver houding tusschen de loonen in het over heidsbedrijf en die in de vrije onbeschutte bedrijven maakt het zeer bezwaarlijk een toestand te verkrijgen, welke meer in over eenstemming is met onze economische si tuatie. Een actieve handelspolitiek dient de Regeering thans te voeren. Daarvoor ech ter is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat men bij het Departement beschikt, over uitstekend geoutilleerde bureaux, waar zeer bekwame ambtenaren de gegevens verzamelen, welke noodig zijn om tijdig te genmaatregelen te künnen overwegen, een goede economische voorlichtingsdienst, die volkomen op de hoogte moet zijn van de economische mogelijkheden, welke in Ne derland bes-taan en wat daarmede bij an dere landen te bereiken is. Mede uit dien hoofde heeft onze Kamer dan ook aangedrongen op ecu betere outi- lage in dezen van het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid. Helaas veel te laat heeft de Regeering gevolg gegeven aan dezen wensch, welke reeds jaren leef de in de kringen van handel en nijverheid. Heel langzaam is men in ons land gaan inzien, dat men maar niet met de armen over elkander kan blijven toezien als de wereldhandel in elkander stort. Nu te phi- losopheeren, dat het bij algemeenen vrij- I handel toch zooveel beter zou zijn, heeft I practiseh geen enkel nut. De werkelijkheid dienen wij thans onder de oogen te zien. j Nederland begrijpt langzamerhand, dat het meer en meer op zij wordt gedrongen, uit den wereldhandel wordt uitgeschakeld en onder de voeten dreigt te worden geloo- 1 pen. De producten van onze nijverheid en I land- en tuinbouw worden van de markt j geweerd. Onze markt wordt overstroomd met goederen uit andere landen, die door de invoerbelemmering in bijna de geheele wereld, alleen in Nederland vrij kunnen worden ingevoerd in hoeveelheden en te gen prijzen, die het voortbestaan van onze eigen nijverheid en land- en tuinbouw ten ondergang voeren. Niemand zal willen be weren dat men ten Departcmente over vol doende gegevens en personen beschikt om ook maar bij benadering de situatie zoo goed mogelijk te beheerschen. Zoover moest het komen, voordat onze Regeering het aandurfde^ zij het aarzelend, actief de handen uit de mouwen te steken en zelf het eigen lot zooveel mogelijk in eigen handen te nemen. De Regeering tast echter bij gebrek aan gegevens en van een behoorlijke outillage grootendeels 111 het duister rond en dat in een tijd in welke de meest ingrijpende maatregelen moeten w-orden getroffen. Met de totstandkoming van het contin- genteerings-wetje heeft de Regeering ge- iukkig eenige macht gekregen om de sla gen, welke maatregelen van andere landen onze volkswelvaart toebrengen eenigszins af te weren of de gevolgen iets te verzach ten. Het Nederlandsche bedrijfsleven ziet naar deze afweermaatregelen thans reik halzend uit. Droeve ervaring is weder opgedaan met den uitvoer van snijbloeemn naar Engeland. Ondanks de meestbegunstiging wordt voor Fransohe snijbloemen twee stuivers het pond invoerrecht geëischt en voor de Ne derlandsche bloemen, meer speciaal dan tulpen, 9 stuivers het Engelsch pond. Het is te vreezen, dat de trekkers der bolbloemen en inzonderheid denk ik hierbij aan Rijnsburg, hunne bedrijven ten onder zullen zien gaan. Steun van de Regeering zal onvermijdelijk blijken. Steun ook in geld, maar toch allermeest steun in dien zien, dat alle-s in het werk worde gesteld om de exportmogelijkheid te vergrooten. Thans moet, wil de toestand in ons land niet nog veel nijpender worden, en een groote debacle worden voorkomen, krachtig worden ingegrepen om uit den vicieuzen cirkel, welke ontstaat als elk land telkens weer tegenmaatregelen neemt, te raken. Alleen het sluiten van Tolunies, bij welke de meestbegunstiging vanzelf uitgeschakeld is, kan m.i. redding brengen. Uitschakeling van deze meestbegunstiging is daarom noodzakelijk, omdat anders alle landen met welke meestbegunstigings-coniracten zijn gesloten, op grond daarvan zouden eischen, dat ook aan hen dezelfde voordeelen zou den worden geschonken als aan het land met hetwelk de tolunie is aangegaan, m.a.w. dat algeheele vrijdom van invoer zou worden toegestaan. Hoe ernstig de export van de producten van land- en tuinbouw en veeteelt is inge krompen toont spr. aan aan de hand van een staat, waarop de waarde van slechts eenige, belangrijke producten uitgevoerd in de eerste 11 maanden van 1930 en 1931 naast elkaar zijn opgenomen. In totaal heeft men voor deze 17 producten een mm- deren export van bijna 76.500.000.gulden, wat, omdat vrijwel dezelfde hoeveelheden geleverd zijn, practiseh neerkomt op mui der inkomen. Behalve dezen verminderden uitvoer is er dan nog de belangrijke invoer van buitenlandsehe landbouw-producten, zooals Deensch vleesch en van Boter voor namelijk via Engeland en uit Siberië, die de algemeene situatie nog weer slechter maken. Het is te hopen, dat onze Regeering den invoer van Deensch vleesch onverwijld zal beperken en dat de Regeering overwege of de verkoop van de tuin- en landbouw- en zuiverproducten tegen loonende prijzen in het Binnenland mogelijk gemaakt kan wor den. In ieder geval zal de Regeering thans onverwijld iets moeten doen en van de ver kregen bevoegdheden gebruik moeten ma ken. Ongetwijfeld verkoogen iovoer-maatrc- gelen de verkoopprijzen, maar men over- drijve niet. In Duitschland b.v., een land, waar zeer hooge invoerrechten geheven worden, betaalde men circa half December in de winkels: Voor rundvleesoh, waarvan de invoer rechten bedragen.55.R.M. of 33.per 1U0 K.G., 42 cents per pond. Voor varkensvleesck, met een invoer recht belast van 55.R.M. per 100 K.G., 48 cent per pond. Voor aardappels, waarvan een invoer recht geheven wordt vanaf 1 April tot 31 Juli van 0.90 per 100 K.G., slechts 3 cent per pond. Voor brood circa 14 cent per pond. Voor schoenen ƒ6.tot 15.per paar, al naar gelang de afwerking. Men kan niet zeggen, dat deze prijzen in Duitschland hoog zijn. Welke maatregelen ook genomen zullen moeten worden, wij zullen voorloopig op eigen markt moeten steunen en trachten om met inachtneming van de grootste spaarzaamheid zelf rond te komen. Ook zal moeten worden nagegaan of in dezen moeilijken tijd een grootere economische toenadering tussohen Moeder land en Koloniën voor beide partijen niet voordee lig zijn kan. Verder zal onderzocht moeten worden, welke goederen hier te lande gefabriceerd kunnen worden. Het verwerken van uit sluitend Hollandsche producten zal voor Rijks-, Provinciale- en Gemeentewerken verplichtend gesteld moeten worden. De sehelpkalkfabrieken, steenfabrieken en pannenfabrieken in het district-onzer Ka- j mer hebben dezen steun dringend noodig. Dit is bet minste wat de Regeering kan doen. Maar ook zal de Regeering abnor male over\loedigen invoer moeten weren, zelfs op het gevaar af, dat sommige pro ducten in prijs zullen stijgen. Ik zeg het den interpellant in de Belgische Kamer na, het is beter dat men voor brood 40 cents betaalt, als men 50 cent op zak heeft, dan dat men voor brood slechts 35 moet uitge ven, als men maar 30 cent op zak heeft. Men traohte overigens niet de overtui ging te doen postvatten, dat het levenspeil in Nederland niet onbelangrijk moet wor den verlaagd. De levensvoorwaarden en de arbeidsvoorwaarden hier te lande zullen zich aan moeten passen bij die van onze concurrenten. Zijn deze vorwaarden in ons land on gunstiger en kunnen wij daardoor niet meer concurreeren, dan zullen Nederlandsche producten geen afzetge'-ied kunnen vinden. Voorts zullen door t. Regeering drasti sche bezuinigingsmaatregelen moeten wjr- uen getroffen. Intusschen dient erkent dat de regeering reeds eenige maatregelen in uitzicht heeft gesteld. DE DIVERSE BEDRIJVEN. De Bouwmaterialen-bedrijven, waaraan het district dezer Kamer zoo rijk is, wor den door deze crisis zwaar getroffen. De moeilijkheid, waarmede de eigenbouw te kampen heeft om behoorlijke hypotheek te krijgen, is oorzaak, dat ook deze bouw zoo goed als stil komt te liggen en dat verschil lende werken niet afgebouwd kunnen wor den, een en ander tot groote schade van aannemer, en leverancier. De Nederlandsche Schelpkalk-Industrie, wier productie-capaciteit met 60 pet. is ge daald, zal, wanneer de Nederlandsche Re geering geen regeling treft om aan deo on- beperkten vrijen invper uit het buitenland van diverse kalksoorten paal en perk te stellen, deze productie nog verder moeten inkrimpen. In de Kalkzandsteen-lndustrie is gedu rende het geheele jaar de productie niet loonend geweest. De vrije invoer vau de Belgische steen maakt den toestand nog slechter. In den Houthandel was de toestand over het afgeloopen jaar niet beter. Up de voor raden worden thans, nu de prijzen steeds maar terugloopen, beduidende verliezen ge leden. In de Dakpannen-Industrie is de verkoop geuurende 1931 zeer moeilijk geweest. De prijzen liepen geregeld omlaag, terwijl op de uitgaven slechts weinig bezuinigd kon worden. De fabrieken in het district der Kamer van Rijnland, ondervinden hoe lan ger hoe meer scherpe concurrentie van de Limburgsche Dakpannenfabrieken. In de Basaltinetegel-fabrieken heersehte er in 1931 groote overproductie. Verschil lende fabrieken hebben de productie aan merkelijk moeten inkrimpen. Een verdere inzinking van prijzen is te verwachten. In de Steen-Industrie was er in de eer ste helft van 1931 over het algemeen een voldoende afzet. In de tweede helft is de toestand slechter geworden, vooral sinds October. De concurrentie van de Belgische steen deed zich weer goed voelen. In de Vruchtensap- en Jamfabrieken is de gang van zaken over 1931 slecht ge weest. Ook het ongunstige weer in de zo mermaanden was hiervan mede oorzaak. In de Conserven-fabrieken heersehte in het eerste half jaar van 1931 vrijwel alge meen een flinke bedrijvigheid. Tengevolge van de schaarsclite in de hoofdproducten als Doperwten, Snijboonen, ÖRercieboonen, enz. brachten deze tuinbouw-producten een vrij goeden prijs op. Deze hooge prijs voor versche groeten stimuleerde den verkoop van groenten, in blik, waardoor oude voor raden konden worden geruimd. De bloembollen-kweekerij en -handel ga ven in 1931 ongunstige resultaten. Voor tulpen, narcissen en crocussen giug de marktprijs, naar mate bet seizoen ten einde liep, steeds achteruit. Toch kon, on danks de minder goede oogst, aan de vraag worden voldaan, hoofdzakelijk is dit toe te schrijven aan de belangrijke overproduc tie, welke er in de laatste jaren is gekomen. Geëxporteerd werden ongeveer 44.500.009 K.G. tegen' 45.500.000 in 1931. De totale waarde was echter belangrijk lager, n.l. 45.351.000.111 de eerste 11 maanden in 1930, tegenover 2S.389.000.gedurende deze zelfde periode in 1931. De handel in bloembollen was dit jaar niet bijzonder voordeelig. Aanvankelijk werd verwacht, dat een overproductie den prijs zeer ongunstig zou beïnvloeden, dien tengevolge werden offertes gemaakt, geba seerd op lagen inkoopprijs. Later bleek evenwel, dat de voorraad leverbare bollen toch niet zoo groot was als verwacht en daardoor liep de prijs niet zoo terug, ais waarop de handel gerekend had. Als gevolg hiervan werden geen behoorlijke handels winsten verkregen. Niet onvermeld mag blijven het lofwaar dige streven van de Y'ereeniging „de Nar- ois"', welke vereeniging zich ten doel stelt de gezondheidstoestand van te te veld staande narcissen zoo hoog mogelijk op te voeren. In 1931 waren niet minder dan 4400 bedrijven aangesloten. De veldkeuriug werd door 24 controleurs regelmatig uit gevoerd; daartoe zijn alle bedrijven be zocht. Blijkens statistische gegevens is net gezondheidspeil der Hollandsche narcis sen-culturen zeer gunstig te noemen. 'Zijn de bloembollen door de Engelscho maatregelen nog niet getroffenen is dit een groote reden van verheugenis, de bol- broeiprs zijn in hoogst ernstige mate de dupe geworden. Met vreeze en beving vraagt men zich af, wat dit moet worden. Het is, tezamen met den val van het pond een ramp voor het vak en de ondergang van zeer veel bedrijven. De terugslag op verschillende leveranciers vap bloembol len zal ook zeer ernstig zijn. Toen de bollen werden ingekocht, was nog niets bekend van de contingenteering in Frankrijk en van de Engelscke uitvoerbelemmering. Nie mand vermoedde den val van het pond. De meeste trekkers hebben accepten getee- kend ter betaling van de bollen op 1 Maart en 1 Mei. Wanneer de producten waarde loos op de veilingen blijven liggen, zullen zeer velen hun verplichtingen onmogelijk kunnen nakomen. De oprichting van een Bond voor Bolbloementrekkers is hier een zeer klein lichtpunt. Voor de handelskweekerijen in het dis trict Rijnland was het afgeloopen jaar on gunstig. In de laatste maanden is de af zet nog meer achteruit gegaan. De export van boomen en heesters, w.o. struik- en stamrozen enz. verminderde in 1931 met 2500 ton, de totale waarde met niet minder dan 1.800.000 gulden. Van de vele takken van bedrijf in ons district is de tuinbouw in het afgeloopen jaar wel ernstig getroffen. De -zeer hooge invoerrechten in Duitschland, het invoer verbod van diverse producten in Engeland, belemmeren ernstig den zoo noodigen ex port. Overigens was de oogst, vooral van peulen, doperwten en ook van snijboonen belangrijk minder groot dan in 1930. De prijzen van diverse producten waren daar door beduidend hooger. De augurkenoogst

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6