23ste Jaargang WOENSDAG 13 JANUARI 1932 No. 701 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 3)e £eicbelve (Bou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal f2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal voor de Abonné's ver- Bi] onze Agenten 20 cent per Franco per post Het Gedlustreerd Zondagsblad is krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. 5 cent, met TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «a verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Loonsverlaging en wat anders. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over bet ontwerp van wet tot vaststelling van een tijdelijke korting op de jaarwedden van de leden van den Raad vpn State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechter- lijke macht, waren er leden, die de voor- j genomen salarisverlaging der rijksambte- I naren afkeurden, anderen, die haar onder de gegeven omstandigheden alleszins te billijken achtten. Onder deze laatste waren er enkelen zoo lezen we in het verslag die bezwa ren opperden tegen de ongelijkheid der korting, al naar gelang de jaarwedden hooger of lager zijn. Deze leden waren van oordeel, dat de wedden der hoogere ambtenaren in ver houding tot die der lagere in het alge meen te gering nïoeten worden geacht, en bepleitten heffing van een vast percentage voor alle, namelijk 3 procent. 't Waren maar „enkele" leden, die er zoo over dachten, er hun conclusie zal ook, ongetwijfeld, niet door velen worden ge deeld. Wij ontkennen volstrekt niet, dat er „hoogere" ambtenaren zijn, die te geringe wedden hebben te gering nl. "„in ver houding tot de lagere'', maar ook en vooral te gering in verband met de ar beidsprestatie, gëbaseerd op kennis, ge schiktheid en toewijding, welke in het par ticuliere bedrijf, met aller instemming, gel delijk hooger worden gewaardeerd. Zoo zijn er ook „lagere" ambtenaren, die, sis men dezelfde vergelijking aanlegt, te weinig verdienen. Maar zulke wedden kunnen en moeten worden herzien ook in dezen tijd. Men kan en moet de bedoelde personen plaat sen in een rang of klasse, waaraan een hoogere bezoldiging is verbonden; zoo noo- dig zal daarvoor eén herziening der sala ris-regeling moeten plaats hebben. In de gemeente Leiden is nog onlangs de salarisregeling voor het verplegend personeel in Endegeest enz. herzien en verbeterd; en ook hebben er nog in den laatsten lijd individueele gevallen van sa laris-verhooging door rangs- of klasse-op- schuiving plaats gehad. Daartegen, op zich beschouwd, kan nie mand. wiens objectieve kijk op wat billijk moet heeten niet door een onredelijk ver langen naar loons-verlaging is verduisterd, bezwaar hebben. Maar als, de wedden behoorlijk, hetzij zeer hetzij vrijwel behoorlijk, zijn geregeld, en er moeten offers worden gebracht zooals het Rijk van zijn personeel door een tijde'ijke salaris-korting verlangt dan moeien de offers worden gebracht in overeenstemming met de draagkracht der betrokkenen 1 En die draagkracht is bij de hooger-be- zoldigden grooter, clan bij hen. die lagere wedden ontvangen in het algemeen be schouwd; met de gezinsgrootte worde ook hier, zooveel als mogeHjk is. rekening ge houden. De ..enkele'' leden uit het voorloopig verslag der Eerste Kamer, die er anders over denken, schijnen te staan op het standpunt van den.... klassenstrijd, maar dan in een anderen zin, dan wat altijd onder het woord ..klassenstrijd" wordt ver staan; zij zien, naar 't ons voorkomt, een zijdig naar de belangen van één klasse, en wel van die, welke niet het éérst in aan merking komt voor "ïededoogen of be scherming 1 BINNENLAND Prov. Staten van Zuid-Holland De Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben gisteren de behandeling van het amb tenarenreglement voorgezet, maar nog niet beëindigd. PROF. J. KORS O. P UIT BELGIë GEWEERD. Over het niet toelaten van den Nijmeeg- schen hoogleeraar pater Kors in België le zen we nog in de „Tijd": Naar wij vernemen, zou prof. dr. J. Kors O.P. Maandagavond een spreekbeurt ver vullen op de Vredesvergadering der Univer siteitsstudenten te Leuven. Het was een bij eenkomst, waarop mede pater S. Stratt- mann O.P. in het Duitsch en nog een derde spreker in het Fransch het woord zou voe ren. De Nijmeegsche professor reisde naar Essen. Bij de passencontrole aldaar werd hem door den beambte de pas afgenomen en hem medegedeeld, dat hem de toegang van overheidsweg'e in België was ontzegd. Den beambte scheen van hooger hand uit Brussel instructies te zijn gegeven, welke verband heeten te houden met vroegere uit latingen van prof. Kors in verband met de internationale vredesbeweging. Vermoede lijk moet hier een der beruchte Brvssc'sche politieke misverstanden in het spel zijn. Na de aan de grens ondervonden rnheu- sche behandeling bleef prof. Kors niet beter over, dan den eersten den besten trein naar Holland te nemen. Toen hij in dezen had plaatsgenomen, werd hem de afgenomen pas teruggegeven. Nog" des avonds kwam de geleerde te Amsterdam aan. In Leuven heerschte, met name onder de Vlaamsche Hoog-Studenten, groote ont stemming, toen het wegb'ijven van prof. Kors tengevolge van het Belgische ingrijpen bekend werd. Men herinnert zich, dat ook de heer P. W. de Koning en andere voor de Vlaamsche beweging sympathiek gestemde Noord-Ne derlanders. die in België spreekbeurten gin gen vervullen, uit het land werden gezet of aan de grens werden tegengehouden. Uit Brussel wordt aan de „Tijd" nader ge seind. dato 11 Jan.: De voor hedenavond te Leuven aangekon digde groote vergadering voor den vrede en waarvoor veel toeloop bestond, is op het laatste oogenblik afgelast van overheids- De burgemeester van Leuven gaf voor, d.-t fascisten en patriotten haar in de war wilden sturen, gelijk onlangs het geval is geweest bij het internationale congres te Pariis. De „Nation Beige" en andere dpr- gp'ijke nationalistische bladen hadden te voren de reactionnaire studenten, die te Leuven voornamelijk onder de Walen hui zen, opgehitst. Vermoedelijk heeft zich de burgemeester als hoofd der pobtie vooraf met de regee ring te Brussel in verbinding gesteld, om zijn houding te bepalen. Dientengevolge werd aan rle Be'cische grensbewaking last gegeven om orof. dr Kors, indien hij zich aan de paseontrole zou aanmelden, niet tot het land toe te laten. Tegelijkertijd werd aan de Dnniïnikaansehe overheid te Leuven verzocht, aan Pater dr. S. Strattmann O.P. die inmidde's was aangekomen, te verzoe ken dien avond niet op te treden, aan welk verzoek pater Strattmann natuurlijk vol- dopcl. Er heerschte groote verontwaardiging on der de bc'ocgers van de meeting. Tooneelen van protest speelden zich af op straat en i" kleine bijenkomsten. Men heeft besloten, om spoedig een groote protest verga dering tegen het eigengereid optreden der Belgische overheid te houden. Het „Huisgezin" scrijft: Professor dr. Kors is voor Bc!gië een on- gewenseht vreemdeling gebleken. Hij is daar uit het Imd ge-- r'f liever, maar het komt op hetzelfde neer, hij is er niet toegelaten. De licoglec" was voornemens een vre- desvergadering te Leuven bij te wonen en daar hij is voorzitter van de R. K. Vre debond ip Nedrrlmd het woord te voe ren. De Belgische regeering blijkbaar op de hoogte van dat voornemen, heeft hem den tnecang tnt haar land ontzegd. Het is haar formeele recht, maar er is zooveel formeel recht dat feite'ijk onrecht is. Wat heeft de Belgische regeering tot den opzienbarenden stap bewogen? Opzienbarendprofessor Kors staat in heel ons land hoog aangeschreven bij vriend en tegenstander. Hij is hoog'eeraar aan de B. K. universi teit te Nijmegen en voorzitter' van den R. K. Vredesbond, niet wat men zou kun nen noemen een drijver en dweper, maar een rustige, bez> uen, verstandige figuur, een man die zelfs tot een onvoorzichtig en gewaagd woord niet in staat wordt geacht, laten we zeggen die ook in een kring van ministers en diplomaten niet uit den toon zou vallen. Waarom moest hij worden geweerd? Men kan slechts gissen, en als men gist staat men nog voor een vraagteeken en een raadsel. Het bijwonen van een vredesvergadering kan het toch niet zijn. De volgende maand wordt in Genève de groote internationale vredesvergadering ge houden waarop ook België zal zijn verte genwoordigd. De vergadering te Leuven was bedoeld als een bijeenkomst met hetze f de oogmerk, om het denkbeeld dat tot de conferentie van Genève heeft geleid te ondersteunen. Dat een vreemdeling die vergadering bij woont, kan geen bezwaar worden geheeten: het versterkt de internationale gedachte, en de confe.entie te Genève zal trouwens een vergadering van louter vreemdelingen zijn, allen bezield, naar men mag hopen, door d? i wil, de wereld van de per manente oorlogsbedreising, in den geweldi gen bewapeningsstrijd gelegen, te verlos sen. Heeft professor Kors ooit aanleiding ge geven om door de Be'gische regeering als een ongewenscht vreemdeling te worden be schouwd; men kan dit-voor de Belgische machthebbers spoedig zijn, b.v. door met hen inzake Vlaamsche aange'egenheden van meening te verschillen. Voor zoover wij weten, heeft de Nijmeeg sche hoogleeraar. wiens werkzaamheden op een ander terrein liggen, zich nimmer met Vlaamsche en andere min of meer netelige kwesties bemoeid. M?ar al ware dit zoo «"-•» een meenings- versehil met de regeering aanleiding zijn om een respectabel vreemdeling de deur voor den neus dichtste gooien? Heeft onze regeering er ooit aan gedacht, Belgen van welke inzichten of overtuiging ook te weren? Professor Kors zal wat hem wedervaren is wel te boven komen: hij met zijn placide natuur eer dan een ander. Maar hiefmee is de zaak niet af en mag zij voor ome regeering niet uit zijn. Zij beho'ort zich den smaad niet te laten welgevallen, een hoogst achtenswaardig en verdienstelijk landgenoot den toegang tot een land, waarmee wij de meest vriend schappelijke betrekkingen onderhouden, te zweigeren. Natuurlijk behoeft ze voor dif geval den Be'gischen gezant niet zijn paspoort te ge ven, maar hem en de regeering te Brussel dient de ontstemming, welke do afwijzing van professor Kors hier te land heeft ver wekt ,niet te worden verheeld. Het geval is te ergerlijk om met of zon der een zucht in den doofpot te worden ge stopt. Gisteravond heeft, een* redacteur van de „Msb." een kort onderhoud gehad met prof. dr, Kors. Prof. Kors zeide ons. dat hij in Esscben, nadat zijn pas gecontroleerd was, verwe zen werd naar bei- douane-bureau, waar de aanwezige militairen verklaarden, op dracht te hebben gekregen hem niet door te laten. Het onderwerp van Prof Kors was het volgende: „at kunnen de intellectueelen doen voor de vredesbeweging". Feitelijk ging de rede van Prof Kors geheel buiten iedere ontwapeningsactie om. Men schijnt echter in Leuven bang *te zijn geweest voor relletjes, weshalve de vergadering verboden werd. Het «blijft echter onverklaarbaar, aldus besloot prof. Kors, waarom men mij d<an niet in Nijmegen heeft gewaarschuwd of althans aan de grens heeft meegedeeld, dat ik niet in Leuven zou kunnen spreken. Overigens heb ik, aldus prof. Kors, geen enkel vermoeden, waarom men mij den toegang aan de grens heeft ontzegd. INWISSELING BUITEN OMLOOP GESTELDE GULDENS. Uitsluitend nog bij 's Rijks Munt te Utrecht. De Minister van Financiën brengt ter al gemeene kennis, dat de inwisseling der bui ten omloop gestelde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920, voortaan uitsluitend mogelijk zal zijn bij 's Rijks Munt te Utrecht, Leidsche weg 90. De guldens kunnen, desverlangd, aange- teekend aan bovenstaand adres worden ge zonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender; de- toezending moet vrachtvrij geschieden. Ter bevordering van eene spoedige afdoening zullen de in zenders goed doen bij de munten te voe gen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een post wissel, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden guldens, dan wel het num mer van hunne rekening bij den postchèque- en girodienst op te geven. HAARLEMSCHE BROCKWAYBUS MIJ. Aanvrage voor autobussen. Een commissie uit Gedep. Staten heeft in openbare zitting behandeld de aanvragen van de N.V. Haarlemsche Brockway-Bus Maatschappij te Heemstede, om vergunning tot het in werking brengen van autobus diensten van Haarlem over Oegstgeest naar 's-Gravenhage en terug, van Amsterdam over Sloten en Heemstede naar Leiden en terug, van Haarlem naar Heemstede en te rug en tusschen Haarlem en Ovevreen (kringlijn in beide richtingen). Van het gemeentebestuur van Bloemen- daal was een brief ingekomen, waarin ver zocht werd de beslissing te verdagen totdat de plannen, der N. Z. H. tot omzetting der tramlijnen in autobuslijnen hun beslag heb ben gekregen. De Nederlandsche Spoorwegen hadden ernstig bezwaar tegen de lijnen Haarlem Den Haag en AmsterdamLeiden. In een brief van de Noord-Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij werd uiteenge zet, dat spoor en tram op ruim voldoende wijze voorzien in de vervoergelegenheid op de aangeyraagde trajecten, terwijl er boven dien de aandacht op gevestigd werd, dat de tramlijn Haarlem—Leiden begin 1933 ge- electrificeerd zal zij'n. dat tusschen Haarlem en Heemstede reeds een electrische tram rijdt, en dat, wat betreft, de aanvrage voor een autobuskringlijn HaarlemOverveen, op dit traject een electrische tram rijdt, welke, nadat overeenstemming tusschen de gemeente Haarlem en de N.Z.H.T.M. is be reikt, zal worden vervangen door een auto- buslijn. De fa. Maarse en Kroon te Aalsmeer had verzocht rekening te willen houden met haar diensten in de Haarlemmermeer. Het gemeentebestuur van Amsterdam had in beginsel tegen de aanvrage geen be zwaar, doch wenschte als eindpunt te Am sterdam niet de Nassaukade, doch het Su- rinameplein aan te wijzen. De heer Kors had bezwaar, omdat groo- tendeels dezelfde route gevolgd wordt die hij met den dienst Amsterdam—Zandvoort berijdt. Het gemeentebestuur van Haarlem acht te inwilliging van de aanvrage onjuist met het oog op de autobusplannen der N.Z.H. T.M. Ook de fa. Kalmthout, en Van Niel had bezwaar tegen de aanvrage, omdat een route gevolgd wordt, die ook door haar diensten bereden wordt. Namens het gemeentebestuur van Haar lem verzocht de heer Meeusen de bes'issing over de aanvrage van de Brockway Mij. aan te houden tot de wijziging der tramlijnen te Haarlem door Ged. Staten is behandeld. De onderhandelingen tusschen het gemeen tebestuur en de .N.Z.H. hebben nog niet tot overeenstemming geleid er zijn nog enkele open punten. De heer Kraak Steeman, secretaris van den Ned. Bond van Autofeushouders, merkte op, dat de gebr. Robart te Apeldoorn ook een aanvraag voor een dienst Amsterdam Den Haag hadrlen intrediend, welke aan vraag dus voorkeur heeft. Voorts zeide.de heer Kraak Steeman, dat het onbillijk zou zijn aan een ander toe te staan, wat aan den heer Kors is geweigerd. Ook merkte spr. op, dat de fa. Kal mt,hout en Van Niel het voornameliik moet hebben van het vervoer door de Haarlemmermeer on Hoofddorp. Wanneer de Brockway Mij. dit vervoer afsnoept, is er voor bovenge- noemden ondernemer geen bestaansmoge lijkheid meer. Namens de Broekwaybus Mij. hield de heer M. van der Wal een uitvoerig betoog, waarin' hii uiteenzette, dat deze maatschap pij over hét geheele land autobusdiensten ex'Voiteert en de meeste ervaring op dit gebied heeft, zoodat de vervoersbe'angen door haar het best kunnen worden gediend, althans niet in die mate als door de N.Z. H.T.M. zou kunnen geschieden, welke van hef autobusbedrüf geen ervaring heeft. Vol gens snr zullen de financieele resultaten van He geëlectrifieeerde tramlijn Haarlem Heemstede bedroevend zijn. De Broekwaybus Mij. exploiteert de stadsautobusliinen in Haarlem en het is van belang, dat de locale en interlocale lijnen in één hand komen. Snr. meende, dat de gemeenteraad van Haarlem zich verealon- neerd had, door de plannen der N.Z.H.T.M om de trams door autobussen te vervan- gen, goed te keuren. De raadsleden waren, volgens spr., blijk baar niet met de concessie-voorwaarden aan de Brockway Mij. op de hoogte. In deze concessie-voorwaarden is bepaald, dat geen andere concessies voor autobuslijnen in de gemeente zullen worden gegeven en indien dit wel het geval mocht zijn, dan zal de Brockway Mij. in de eerste plaats voor die concessie m aanmerking komen. De directeur der N.Z.H.T.M., ir. W. J. Burgersdijk, zeide, naar aanleiding van het geen de heer Meeusen had opgemerkt, dat er tusschen de N.Z.H.T.M. en de gemeente Haarlem wèl volledige overeenstemming was bereikt. Alleen is er verschil van in- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Fransche ministerie afgetreden. (Buibenl. 2e blad). Nederland zendt geen nota naar Japan inzake de Mandsjoerijsche kwestie. (Bui- tenl. 2e blad). Workloozenrelletjes te Groningen. (Gem. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. De niet-toelating van prof. dr. Kors O.P. in België. (1ste blad). Overleden is de weleerw. pater Aegidius Verkleij O.F.M. te Wychen. (Kerkn. 2de blad). Auto nabij Deventer tegen de spoorboo- men gereden. (Gem. Berichten, 3de blad). De concessies voor de Haarlemsche Broekwaybus Mij. voor Ged. Staten. (1ste blad). LEIDEN. De muziekleeraar J. G. Striening plot seling op straat overleden. (1ste blad). OVERZICHT LEIDSCHE GEMEENTERAAD Bladz. 5 STAND VAN HANDEL EN INDUSTRIE IN RIJNLAND Bladz. 6 EEN BESCHRIJVING VAN KERSTMIS IN BETHLEHEM Bladz. 5 zicht over enkele technische détails. Een beslissing in deze zal men aan Ged. Staten overlaten. Wat de heer Van der Wal over de tram had gezegd, wilde spr. buiten beschouwing laten. De heer Meeusen zeide naar aanleiding van de opmerkingen van den heer'Van der Wal over liet „vergaloppeeren" van den raad, dat de gemeente niets te zeggen heeft over de reorganisatieplannen der N.Z.H.T. M. en dat van een concessieverleening dus geen sprake is. Er is alleen overleg gepleegd met*het gemeentebestuur over de routes en over het opbreken der rails. De heer Kraak Steeman wilde niet uitwei den over de reorganisatieplannen van de N.Z.H.T.M., omdat de aanvrage op 15 Fe bruari a.s. voor Ged. Staten zal worden be handeld en er dan gelegenheid zal zijn, tot het maken van opmerkingen. Voort-s zeide spr. dat toen de gebr. Ro bart een aanvrage voor den dienst Amster dam-Den Haas hadden ingediend, namens de Brockway Mij. werd verklaard, dat deze dienst niet noodig was. Spr. vond het vreemd, dat de Brockway Mij. thans zelf een dergelijke aanvrage doet. Tenslotte verklaarde de heer M. van der Wal geen bezwaar te hebben tegen een ver- voerverbod in de Haarlemmermeer. De commissie zal aan Ged. Staten ad vies uitbrengen, die later zullen beslissen. Tevens werd behandeld een aanvrage van K. Bolhuis, te Noordwijk aan Zee, en J. Heemskerk, te Vogelenzang, om vergunning tot het in werking brengen van een auto busdienst van Noordwijk aan Zee over Sas- senheim en Haarlem naar Amsterdam en terug. Schriftelijke bezwaren waren ingekomen van de N.Z.H.T.M.. van de Ned. Spoorwe gen, van de Brockwaybusmaatsohappij en van de gemeentebesturen van Amsterdam en Haarlem. Ged. Staten zullen hun beslissing later bekend maken. DE STRIJD IN DE TEXTIELNIJVER HEID. Maatregelen van de burge meesters van Enschede en Lonneker tegen verstoring van de orde. De burgemeester van Enschede, over wegende, dat personen van buiten de ge meente direct of indirect aansporen tot baldadigheid en verstoring van de orde en andere strafbare daden, heeft het be vel uitgevaardigd, dat gedurende dezen tijcl van stoornis van de openbare orde in verband met geschillen in de industrie, het verblijf binnen de gemeente Enschede wordt ontzegd aan allen, niet-ingezetenen, die hebben aangespoord of aansporen, rechtstreeks of zijdelings, tot wanorde in het openbaar of tot daden, die stoornis vah de openbare orde tengevolge kunnen hebben. Personen, die zich daaraan schul dig hebben gemaakt of schuldig maken worden bij bevinding voor den burgemees ter of den door hem aangewezen hoofd ambtenaar van politie gebracht en door de politie over de gemeentegrens geleid. De burgemeester van Lonneker heeft voor die gemeente een dergelijk bevel uit- zevaardizd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1