BUITENLAND RECHTZAKEN DINSDAG 12 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 DUITSCHLAND DE INDRUK IN HET BUITENLAND. Frankrijk boos op MacDonald. De Parijsohe ochtendbladen bevatten uitvoerige beschouwingen over de houding van Engeland ten opzichte van het herstel- vraagstuk. Klaarblijkelijk in verband met de nog te Parijs gevoerde onderhandelin gen worden geen directe aanvallen op de Britsohe regeering gedaan, doch de meeste bladen zijn het er over eens, dat de ver klaring van MacDonald ongetwijfeld ge schikt is, om Duit-schland te steunen. Enkele bladen schrijven dat de Engelsch- Duibscihe overeenstemming thans niet meer te ontkennen valt. Als Pruning het er maar op gewaagd heeft, zijn belangrijke verkla ring te d'Oen, dan kon zulks slechts geschie den, omdat hij met slechts de instemming van de Londensche city, doch ook in zeker opzicht van de Engelsche regeering dacht te hebben. De uitlatingen van MacDonald geven intusschen met slechts zijn persoonlijke meening weer, aangezien hy den tekst er van met de medeleden van zyn kabinet heeft besproken, n.l. met den minister van buibendantische zaken en den kanselier van de schatkist. De Arnerikaansche pers over Brüning's verklaring. Onder het opschrift: „De knoop doorge hakt", zegt de „Herald Tribune in een hoofdartikel, dat de verklaring van den Rijkskanselier zioh reeds te sterk van te voren had kenbaar gemaakt, zoodat zij geen verrassing meer was. Hoe goed voor bereid de financieele wereld ook op Brü ning's verklaring is geweest, toch moet men niet verwachten, dat Amerika instemt met de Duitsche opvatting, dat thans het einde der herstelbetalingen zou zijn genomen. De „New York Times" schrijft: Brü ning's verklaring moet niet zoo opgevat woruen, dat uuiischland niet betalen wil, doch het kan met betalen. Frankrijk moet thans oen oplossing vinden, waardoor de rechtsche partijen, die de herstelbetalin gen tegen zekere concessies willen doen ophouden, tot elkaar worden gebracht. Een leidend Amerikaansoh bankier heeft verklaard, dat na de schrapping der her stelbetalingen ook de oorlogsschülden van de voormalige geallieerden zouden moeten vervallen. Dit verlies zou voor Amerika niet zoo hard zijn, omdat een veelvoud van dit verlies verdiend zou kunnen worden aan de opleving van den handel, die" het gevoig van zulk een regeling zou zijn. Overigens gelooft men in Arnerikaansche politieke kringen, dat het tweede deel van den groe ten strijd in Juli, na afloop van het mora toriumjaar, zal plaats vinden. Het zal er dan op aankomen, of het Arnerikaansche parlement zijn huidig standpunt inzake af wijzing van schrapping der oorlogsschülden zal laten varen. 25 Januari conferentie te Lausanne. Naar de T. U. uit Berlijn meldt, zijn alle deelnemend^ Staten aan de conferentie te Lausanne tot' overeenstemming gekomen, dat deze conferentie op 25 Januari 1932 zal aanvangen. HINDENBURG'S ApIBTS-PERIODE. Brüning's voorstel afgewezen. Naar wij vernemen, heeft de aangekon digde bespreking tusschen Adolf Hitler en dr. Hugenberg gistermiddag plaats gehad. Het onderhoud duurde tot in den avond voort. Naar in betrokken kringen verluidt, heeft de bespreking tot een overeenstem ming geleid. De beide partijleiders zullen den rijks kanselier in een schrijven mededeelen, dat zij een verlenging van de ambtsperiode van den rijkspresident door den rijksdag afwij zen, aangezien een dergelijke verlenging van het presidentieel mandaat een grond wet wijzigend karakter zou hebben. In welingelichte kringen rekent men er echïter op, dat het antwoord de mogelijK- heid van een verkiezing van Hindenburg door het volk -op breede basis niet uitsluit. De Duitsch-natioiiale overwegingen voor het besluit, om den ambtstermijn van Hin- 4©nburg niet door den rijksdag te laten ver lengen, komen hierop neer, dat de Duitsch- nationalen in een dergelijke handeling geen betuiging van vertrouwen in den rijks president kunnen zien, doch slechts een be tuiging van vertrouwen in den rijkskanse lier, van wien het voorstel is uitgegaan. Voor een dergelijke betuiging van ver trouwen m den rijkskanselier bestaat voor hen geen aanleiding. Voorts zijn zij van oordeel, dat een op lossing van deze kwestie door het parle ment geen versterking van de positie van den rijkspresident beteekent, doch een ver sterking van de machtsbevoegdheden van den rijksdag, wat ook in verband met de aanstaande onderhandelingen te Geneve niet gewenscht is. ITALIË DE KATH. ACTIE IN ITALIË. Haar nieuwe Statuten. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": Dezer dageji zijn de nieuwe statuten van de Katholieke Actie voor Italië verschenen, waarin alle punten van de overeenkomst tusschen den H. Stoel en de Italiaansche regeering van 3 September 1931 vervat zijn. De nieuwe statuten zijn het eerst be kend gemaakt aan de Italiaansche bis schoppen, daar door hen thans iedere werkzaamheid der Katholiek^ Actie in Italië wordt geleid. Het nieuwe decreet is beduidend korter dan het vorige, dat uitkwam in 1923, en dient tot regeling van de werkzaamheden der zes organisaties, welke hier tot de Ka tholieke Actie behooren. Alleen de organisaties voor de Katho lieke vrouwenvereenigingen krijgen, buiten de in dit decreet vervatte statuten, nog een speciale regeling. Het eerste artikel van het decreet luidt, dat door de Katholieke Actie in Italië alle leekenorganisaties worden omvat, om op deze basis de katholieke principes in het leven van het individu, het huisgezin en den staat door te voeren. De Italiaansche Katholieke Actie is toe gewijd aan het H. Hart en heeft als bij zonderen patroonheilige den H. Franciscus van Assisië. De organisaties der Katholieke Actie oefenen haar werkzaamheid uit buiten elke politieke partij en staan onmiddellijk onder de kerkelijke overheid. De Katholieke Actie is verdeeld in ver schillende takken, namelijk de Katholieke mannenvereenigingen, de Katholieke man nelijke jeugd, de Katholieke hoogeschool- studenten, de Katholieke vrouwenvereeni gingen en de Katholieke vrouwelijke stu denten. Elk dezer vereenigingen beschikt over lokalen en diocesane afdeelingen, we.ke onmiddellijk onder den betrokken bisschop staan en door dezen worden de leiders der vereenigingen benoemd. Bovendien bestaat in ieder diocees een generale raad, aan het hoofd waarvan een president en een assistent staan. Deze bestuurders worden rechtstreeks door den Paus benoemd. Voorts wordt de Katholieke Actie geleid door achttien dio cesane voorzitters, die volgens de bepalin gen der bisschoppen verdeeld worden en arbeiden. Het vaandel der Katholieke Actie is de Italiaansche driekleur, waarop een kruis is aangebracht niet daaromheen de woorden „Azione Cattolica Italiana". Van bijzonder belang is artikel 20, vol gens hetwelk het geoorloofd is, dat ook pro- fessioneele groepen in de Katholieke or ganisaties gevomd kunnen worden. Deze groepen hebben echter ge-en syn dicalistisch doel, dooh dienen slechts tot religieuze, moreele en cultureele doelein den. ITALIES KONING AAN DEN PAUS. Koning Victor Emmanuel III heeft, na de verleening van de Christusorde, het vol gende telegram aan den H. Vader gezon den: „Zijne Excellentie monseigneur Borgo.i- gini-Duca heeft mij heden de hoogste Christus-orde overhandigd. Diep ontroerd betuig ik Uwe Heiligheid mijn levendigon dank voor de beminnelijke gedachte, mij deze hoogste onderscheiding te verleenen en ik verzoek tegelijk Uwe Heiligheid de betuiging van mijn diepsten eerbied te'wil len aanvaarden". w.g. Victor Emmanuel III. gedood en eveneens een twintigtal gewond Er werden onmiddelijk J^pansche verster kingen naar het terrein van den strijd ge zonden, die echter tegenover een over- macht kwamen te staan en omsingeld wer den. De strijd duurt nog steeds voort. Volgens een officieel Russisch bericht zijn Vrijdag te Sjanhaikwan eenige Japan- sche oorlogschepen binnengeloopen, die in het bijzonder zullen dienen als vliegtuig moederschepen. Eveneens van Russische officieele zijde verluidt, dat de Chineesche autoriteiten te Charbin bereid zijn 200 „witte" Russen in dienst te nemen bij den Chineeschen Oos terspoorweg. De consul-generaal der Sov jet-Unie te Moekden beeft instructie ont vangen te protesteeren tegen de Chinee sche besprekingen met deze „witten". BUITENL. BERICHTEN. BRITSCH-INDIE NIEUWE ARRESTATIES IN BRITSCH- INDIë. Miss Slade en Mevr. Gandhi. In een dorp in het district Soerat is gis termorgen miss Slade door de politie ge arresteerd. Madeleine Slade, of zooals haar Indische naam luidt Mira Bai, trad de laatste jaren tijdens de afwezigheid van Gandhi op als leidster van zijn „asjram" zijn seminarium nabij Ahmedabad. Zij is, zooals men weet, de dochter van een En- gelsch Admiraal, die na het lezen van een biografie van den mahatma nader met zijn denkbeelden- wilde kennismaken, met Gandhi in briefwisseling trad en later naar Indië vertrok, waar zij geheel en al Gandhi's opvattingen en leefwijze over nam. Zij als Europeesche werd weldra een der eerste helpsters van Gandhi. CHINA NIEUWE BOTSING BIJ TSJINTSJAU. Twintig Japanners gedood. Ten westen van Tsjintsjau is een Ja- pansch cavelerie-regiment in botsing ge komen met eeir strijdmacht van 5000 ban dieten. Twintig Japanners o.w. de kolonel en vier andere officieren, werden daarbij REDDINGSWERK IN DE KARSTMIJN VOORTGEZET. Nog teekeneri van leven? De reddingswerkzaamheden in de Karst- mijn, waar rèeds een aantal mijnwerkers, die geruimen tijd bedolven waren, in veilig heid werd gebracht, werden energiek voort gezet. Men is thans acht meter verder geko men en volgens opgave van den geredde, Slama, moei thans nog een afstand van ze ven meter worden afgelegd, voordat de an dere bedolven kunnen worden bereikt. Men hoopt nog twee of drie mijnwerkers levend in veiligheid te kunnen brengen. Bij de werkzaamheden wordt gebruik gemaakt van een zeer modern luistertoestel, waar door men klopteekens duidelijk zou kunnen hooren. Nu en dan wordt een licht geruisch gehoord, a'.sof kolen worden weggeruimd. WILSKRACHT VAM DOOFSTOM MEESJE. Promotie tot doctor in de letteren. Dat grooto wilskracht alles kan overwin nen, heeft de 28-jarige m'le. Lavaud bewe zen, die doofstom werd geboren en nu met haar studie zoo ver is gevorderd, dat zij den doctorsgraad in de letteren zal behalen. Haar vader was eveneens doctor in de let teren en van hem erfde zij den aanleg, doch het was een voortdurende handicap, dat zij niet kon soreken en evenmin hooren. Lezent kon zij echter en het meisje verslond het eene boek na het andere en kon ook den in houd verwerken. Hnn- Voortdurende oefe ning slaagde zij erin bijna normaal te snre- ken en als er langzaam .wordt gesproken, kan zij door van de lippen te lezen, een ge sprek volgen. Mile Lavaud heeft e«n merkwaardig on derwerp voor haar dissertatie gekozen na melijk het leven en werken van Marie Le- neru. Deze dame werd op veertien jarigen leeftijd doofstom, doch verwierf groote be kendheid door het schrijven van tooneel- stukken, die nog steeds op het repertoire van de Comedie Franchise voorkomen. Zij overleed in 1918 en liet haar mémoires na, waaruit mile. Lavaud de geestkracht putte, om haar studie voort, te zetten en te be ëindigen. TOESTAND IN ONHRMSCHE HAVEN VERR^TFRD. Nederlandsche booten vertrekken zonder vertraging. Er is thans eenige verbetering ingetre den in den toestand in de Londensche ha ven. De bootwerkers, die aanvankelijk wei gerden de voor lichters bestemde goederen te lossen of te verplaatsen, verzetten zich hiertegen thans niet meer, zoodat het los- singswerk thans ongehinderden voortgang kan vinden. De booten der Nederlandsche stoomvaartlijnen zijn de laatste dagen zon der eenige vertraging vertrokken. De Ba- ta vierlijn heeft den dienst zonder eeniee onderbreking kunnen voortzetten, terwijl de Hollandsche Stoombootmaatschappij, die Woensdas niet heeft kunnen laten afvaren, sinds Zaterdag geen vertraging ondervond in haar vaartijden. „Tel". Bij het boksen gedood. Bij den te Berlijn gehouden bokswed strijd tusschen Paul (Ostsportverein) en Rutkowski (Teutonia), werd de eerstge noemde middengewicht in de tweede ronde neergeslagen. Hij kwam daarbij met het hoofd zoo ongelukkig terecht, dat hij en kele uren later in het ziekenhuis is over leden. BRITSCHE OUD-MINISTERS AAN HET WERK. Steuntrekkende ex-afgevaardigdon. Zoo langzamerhad zijn de meeste der vele bij de jongste Lagerhuis'erkiezingen vovslagen Laubour-ministers erin geslaagd baaiitjes te vindon, waarbij zij zooveel mogelijk tot hun vroegere functies zijn te ruggekeerd. Zoo heeft Clynes, de oud-minister van Binnenlandsche Zaken, zijn ouden post bij den bond van gemeentopersoneel terugge kregen, de oud-minister van Buitenland- sche Zaken Henderson eh zijn collega voor Openbare Gezondheid Greenwood zijn in het centrale bureau der Labour Party aan het werk, Alexander, eenmaal eerste lord der Admiraliteit en miss Bondfield, leid ster van het departement van Arbeid en als zoodanig Groot-Brittannië's eerste vrouwelijke minister, keerden naar hun respectieve vakbonden terug, terwijl Gra ham, oud-minister van Handel, een betrek king bij een beursmakelaarsfirma had ge kregen en Lees-Smith, in plaats van op het ministerie van Posterijen den schepter te zwaaien, weer aan de volksuniversiteit do ceert. Montague, ex-minister van Lucht vaart, heeft daarentegen tot dusver ver geefs getracht een behoorlijk baantje als reiziger te vinden. Tom Shaw, oud minis ter van Oorlog, werd aangesteld als secre taris van den internationalen bond van arbeiders in de katoenweverijen. Zooals men weet, is Graham inmiddels overleden. Moeilijker stonden en staan vaak nog de zaken voor de verslagen Labour-afgevaar- digden, die geen ministerposten hebben bekleed. Het gemakkelijkst viel het nog den vroegeren spoorwegbeambten weer aan werk te -komen en velen hunner kan men thans opnieuw als machinisten, wis selwachters, conducteurs, loketbeambten aan den arbeid zien. Bij den mijnbouw en do industrie ging het veel moeilijker, daar in deze taken van bedrijf de werkloosheid zich het scherpst doet gevoelen. Zoo komt het, dat men ook diverse oud-afgevaardig den onder de steuntrekkers kan vinden. Financieel goed is de extremistische La- bour-afgev^ardigde Wise er afgekomen. Hij werd namelijk door de Russen tot des kundige en directeur bij de Sovjet-han delsvertegenwoordiging te Londen be noemd. VREES VOOR ONLUSTEN OP HAWAII. Nasleep van een moordzaak. In verband met een opzienbarenden moord op een inlander, waarbij een dame uit de beste kringen van New York, haar schoonzoon en een vriend betrokken zouden zijn, is te Honoloeloe de nationale garde gemobiliseerd, daar men het uitbreken van een opstand der inlanders vreest. De drie genoemde personen bevonden zich in de buurt, toen het lijk van den inlander Joe Kahahawai aan den voet van den Koko- berg werd gevonden. De dame uit New York, wier echtgenoot vroeger adjudant van president Roosevelt was, haar schoonzoon die marine-officier is en diens vriend, wer den onder verdenking van moord gearres teerd en aan boord van een regeeringsvaar- tuig gebracht, daar men een aanval van de inlanders op de gevangenis vreesde. Aange nomen wordt,, dat deze zaak met den moord op de vrouw van een Amerikaanschen ma rine-officier in November 1931 door een in lander in verband staat, waarbij de thans gedoode inlander betrokken was. Kahahawa' heeft met vier andere inlan ders. onder verdenking van moord op de vrouw van den Amerikaansohen officier te recht gestaan, doch het proces werd niet beëindigd en moest, later opnieuw in behan deling komen. Voordien werd de man ech ter vermoord. De Arnerikaansche Senaat heeft thans een onderzoek naar den stand van zaken op Hawaii' gelast. Gestolen Angola-diamanten. De politie te Lissabon heeft den hande laar Au gusto Felipe, den boekhouder Anto nio Dionisio Silva Jr. en een zekeren Vasco Queiroz gearresteerd. Zij worden ervan be schuldigd, ruwe diamanten, die in de mijnen van Angola gestolen zijn, verhandeld te hebben. Felipe heeft reeds bekend, voor een waarde van duizend conto's (een cont ois f 150) gestolen te hebben. De politie heeft diamanten ter waarde van 100 conto's in beslag genomen. De steenen werden in Bel gië, Frankrijk, Duitschland, Engeland en Nederland verkocht. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 173. Gewapend met zwaard, moker, stuk hout en toover- staf wierpen zij zich op de spin, die links en rechts sloeg en menige gevoelige mep uitdeelde. Maar ook do anderen gaven geen kamp. Vooral Keesie weerde zich manhaftig en dat stak de anderen een hart onder de riem. 171. Het scheen, dat de spin de overwinning zou beha len. Want de professor was al half en half buiten ge vecht gesteld, terwijl een der kabouters door de klau wen van het dier werd vastgehouden. Toen kwam de slotenmaker met zijn tooverring, doch de spin pakte ook den ring beet. „Wat zullen we non doen", riep de ka bouter, do wanhoop nabij". Goudschat op Prinkipo gevonden. Op het eiland Prinkipo bij Constantino- pel is naar bericht wordt onlangs een groo te goudschat ontdekt, bestaande uit een aanzienlijke hoeveelheid gouden munten, in vier verschillende soorten. Deskundigen hebben op grond van de inscripties op de munten meenen te kunnen berekenen, dat de eigenaar, die waarschijnlijk in Byzan tium gehoond heeft, in 334 of 335 reden heeft gehad zijn schat op het eiland te ver bergen. Hij koos een schuilhoek, die van Byzantium uit gemakkelijk te bereiken was en toch niet opviel. Mislukte Mount-Everest-„bevlieging". Twee Arnerikaansche aviateurs, Halli Burton en Stephens, hebben een mislukte poging gedaan om den top van de Mount Everest per vliegtuig te bereiken. Zij wis ten het niet verder te brengen dan tot een hoogte van 4650 meter. De Mount Everest is 8840 meter hoog. Vrouwelijke piloot: U neemt het mij toch hoop ik, niet kwalijk, dat ik zóó blijf vlie gen totdat de regenbui over is. Mijn haar is nl. pas geonduleerd. VERZET DOOR EEN ADVOKAAT. Wegens het niet voldoen aan de veror dering van een ambtenaar en wederspan- nigheid is een advokaat te Wassenaar door den politierechter in Den Haag ver oordeeld tot een geldboete van 100, subs. 25 dagen hechtenis, van welk vonnis hij in hooger beroep is gekomen. Verdachte heeft dezen zomer te Wasse naar een auto geparkeerd ter plaatse waar dit verboden is. Toen hem door een agent gelast werd de auto te verwijderen weigerde hij zulks. Daarop wilde de agent verdachte naar het politiebureau over brengen, dooh deze zeide: „Ik ga er zelf heen, fiets maar achter mij aan." De agent wilde verd. daarop arresteeren, doch deze verzette zich, met het gevolg, dat de agent de gummistok trok en verdachte dwong de auto te verlaten. Daarop werd besloten gezamenlijk naar het bureau te rijden. Er waren nog twee andere personen in de auto. „Waar zullen we hem heenrijden?" zei verdachte sarrend. De agent trok toen een revolver en dwong verd. te doen, wat hij hem gelastte, waarop naar het bureau gereden werd, waar procesverbaal werd opgemaakt. De agent bevestigde zijn vroeger afge legde verklaringen. Verdachte betwistte, dat hij verzet zou hebben gepleegd en had twee getuigen décharge medegebracht. De president wees er verdachte op, dat- verschillende ooggetuigen zijn gedrag te genover de politie hebben gelaakt. De procureur-generaal mr. A. Brants, requisitoir nemend, zei dat wij gelukkig in een rechtsstaat leven, waarin niemand zich onrecht behoeft te laten aandoen, zoodat hij gelegenheid heeft zich te bekla gen over onrecht of vermeend onrecht, hem door het openbaar gezag aangedaan. Ieder beschaafd burger weet dat, ook ver dachte die een academische opleiding heeft gehad. Deze meende zich boos te kunnen maken omdat een eenvoudig poli tiebeambte hem gelastte iets te doen. wat hij niet verkoos. Spr. noemde het feit err» stig en kon geen motief vinden verande ring te brengen in de aan verdachte in eerste instantie opgelegde -Straf. Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz uit A nister dam, voor verdachte pleitend, betwistte dat de houding van zijn cliënt op verzet gericht was. PI. concludeerde tot vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Arrest 20 Januari. HET AUTOPED-VERBOD. De eerste veroordeelingen. De kantonrechter te Breda heeft vonnis gewezen tegen drie kinderen, die zich moesten verantwoorden wegens het hin derlijk gebruik van een autoped op den openbaren weg (overtreding van art. 22d der Alg. Politieverordening van Breda). Alle verdachten werden aan hun ouders terug gegeven zonder toepassing van straf. Voorts beval de kantonrechter, dat de in beslag genomen speelgoederen zullen wor den teruggegeven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5