DE HITLERIANEN EN DE ITALIAANSCHE FASCISTEN. STADSNIEUWS AGENDA MAANDAG 11 JANUARI 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 De afgezant van Hitier bij Mussolini. Duitsche stormtroepen in Rome. (Van onzen Romeinschen correspondent). De opmarsch van de Duitsche uationaal- sopiaJisten kan niet meer aJs een beweging beschouwd worden, waaraan men verder geen aandacht meer hoeft te schenken, met de toekomst van het nationaal-socialisme hangt niet alleen het lot van Duitsofcland, maar ook van heel Europa af. Het is dan ook geen wonder, dat de Italiaansche pers niet groote belangstelling de ontwikkeling van de Hitler-beweging volgt. Dikwijls wordt het krantenlezend publiek hier ver gast op foto's van nationaal-socialistiscae meetings, en die foto's moeten dan den lezer duidelijk maken welk een overeen komst er tusschen de beweging in Duitsch- land en de fascistische beweging bestaar, Beide bewegingen willen de diepste wor tels van hun macht zien in de begeesterde -toestemming van een breede volksmassa,, een Xoestemming, die dan vooral door grootsch volksmanifestaties duidelijk ge maakt moet worden. De fascistische pers heeft kolommenlange berichten over rle overwinningen van het nationaal-socialisme gepubliceerd en geeft zich ook hoe langer zoo minder moeite, haar oprechte en groo- blijdschap te verbergen over de „zeven- mijlslaarsachtige" opmarsch van de Hithw- beweging. Die blijdschap is anders niet be langeloos; die houdt gelijken tred met de groote verwachtingen, die het fascistische Italië van het Hitlerdom heeft, als het eenmaal Duitschland zal regeereu. Een fascistisch Paneuropa. De opkomst van het nationaal-socialis me beteekent natuurlijk vanzelf de onder gang van het „driekoppige monster" en het „driekoppige" ongeluk van de moderne be- scliaving, met welke waardeerende bena ming de fascistische pers de democratie, het parlementarisme en het marxisme beti telt. Marxisme is het tegenwoordige woord voor „communisme", dat sinds Italië de verschillende handelsverdragen met Sovjet- Rusland gesloten heeft, hier opvallend weinig meer gebruikt wordt. Het zoo juist omschreven driekoppige monster nu heeft Italië in eigen land al verdelgd, wanneer nn datzelfde' eens in Duitschland zou ge beuren door het overwinnende nationaal socialisme, dan zou dat natuurlijk in Italië opgevat worden, dat de opmarsch van de fascistische staatsopvatting, „het eenige redmiddel voor Europa" over de heele we reld niet meer tegen te houden zijn zou. Heel Europa droomt tegenwoordig een schooncn droom van: Paneuropa. Ook het fascistische Italië heeft ingezien, dat do sieehte economische toestand, waaronder Italië al even hard als alle andere landen gebukt gaat, alleen dan duurzaam verbe terd kan worden, wanneer die droom op een of andere manier werkelijkheid wordt. Maar dat kan alleen gebeuren, als alle Europeesche staten zich ten minste ecni- germate vereenigd zullen hebben op eon gemeenschappelijk ideaal en een gemeen schappelijke staatsopvatting. Ook in Is oord-Amerika zijn de vereenigde staten tot stand gekomen, niet door de overwin ning van de noordelijke staten op de zui delijke, maar doordat na den burgeroorlog beiden één gemeenschappelijk staalsideaal hebben aangenomen. In onzen tijd vechten er in Europa drie staatsidealen om de heer schappij de democratie, het fascisme en het bolsjewisme. Het nationaal socialisme marcheert schouder aan schouder met het fascisme, dat er natuurlijk het grootste be lang bij heeft zijn trofee in het midden van de Paneuropa-vlag te zien. De Zuid-Tirol kwestie. Italië verwacht ook veel van het Hitler dom in betrekking tot de nog steeds scher pe kwestie van Zuid-Tirol. Gelijk men weet is een groot Duitseh-sprekend gebied na den wereldoorlog aan Italië gekomen, in dit gebied oefent Italië op de Duitsche be volking een ware tyrannie uit, terwijl er van Duitsche zijde nog steeds een geheime maar intense propaganda gevoerd wordt. Tijdens de laatste zomermaanden kwam een Duitsche rijksdagafgevaardigde van de nationaal-socialistische partij in Rome een redevoering houden en sprak daarin over de bevrijding van de onderdrukte Duitsoüe volksstam in Zuid-Tirol. Deze uitlatingen werden in Italië ntuurlijk zeer kwalijk ge nomen, maar de geheime zaakgelastigde van Titler bij Mussolini snelde direct naar het ministerie van buitenlandsche zaken, om daar in opdracht van de hoogste partij- autoriteiten te verzekeren, dat de rijksdag afgevaardigde niet in opdracht van de par tij gesproken ha-d en dat de partijleidei s ook niet- diens opvatting omtrent de deli cate kwestie deelden. De Hitlerianen sohij- nen bereid te zijn, de vriendschap van het fascisme te koopen voor de prijsgave van hun Zuid-Tiroler stambroeders. Naar wij uit de beste bron vernemen hebben dé Hitlerianen en de fascistische partij over deze kwestie een geheim ver drag gesloten. De Italiaansche regeering houdt er zich tot nu toe officieel buiten, om zieh niet tegenover de nog bestaande Duitsche regeering te compromitteer,en. Het fascisme zou beloofd hebben in Zuid- Tirol weer toe te staan, dat het onder richt in do Duitsche taal gegeven wordt, en dat het volk de noodige vrijheid behoudt, om le kunnen blijven voortbestaan. En van zijn kant zou Hit Ier beloofd hebben de Duitsche propaganda daar niet te steu nen. Ook zouden de Zuid-Tirolers eigen sport en schuttersvereenigingen mogen stichten. Aan do oprechtheid van deze laatste fascistische concessies twijfelen we echter nog al iets, het is tenminste niet waarschijnlijk dut Italië ooit zal toestaan, dat er „gewapende" vereemgingen zijn, die een niet honderd procent zwart hemd dra gon. Tegen Frankrijk. De fascistische en de nationaal socialis tische buitenlandsche politiek streeft naar een gemeenschappelijk hoofddoel: Frank- rijks oischen te dwarsboomen. Dit moet vooral gebeuren door de herziening van de verdragen en door een werkelijke ontwa pening. Als deze twee verlangens bereikt werden, zou dat, gelijk men in Italië en Duitschland gelooft, Frankrijk beduidend zwakker niaken, en zouden ook enkele bij zondere wenschen van.de beide landen in vervulling kunnen gaan. Het zou in ieder geval de Italiaansche staatskas zeer geie- gen komen, om minder voor oorlogsuitrus- tingen te moeten uitgeven, en ook de Duit sche staatskas, zelfs wanneeer zij door H.t- ler beheerd zou worden ,zou de kosten van een nieuwe militaire uitrusting niet kunnen bestrijden. Maar noch het fascisme, noch het Hitlerianisme zijn als zoodanig rijp voor ontwapening, ze hebben allebei veel te veel plezier in soldaatje spelen, en alle bei zwelgen ze veel te graag in de herinne ring van vroegere met roem bevochten overwinningen. Het fascisme heeft zijn mi- litairistische jeugdopvoeding en zijn eigen militie, de Hitlerianen hebben hun eigen stormtroepen en de militaire dril van hun jonge aanhangers. Het is ook wel, om je oogen soms eens uit te wrijven, wanneer je door Rome jochies van acht jaar met echre geweren ziet roiidmarcheeren en wanneer je toevallig buiten de stad op het oefen- veld van de „avanguardisten (de jeugdaf- deeling van 14 tot 17 jaar) terecht komt en je ziet hoe daar die jongens aan hot oefe nen zijn in het schieten metkanonnen. Dan valt het je wel eens op, dat er eigen lijk een tegenspraak bestaat, tusschen de herhaalde verzekeringen van het fascisme de vrede en de ontwapening te willen die nen, en het in het oog loopend plezier dat ze hebben in het soldaatje spelen. Hitlerianen in Rome. Ook onder de Duitsehers die in Italië wonen, wordt een geweldige acne door do nationaal socialisten, ontplooid, in verschil lende steden van Italië zijn al afdeelingen van de „stormtroepen" opgericht, en de af- deeling van Rome, die 25 man sterk is staat onder leiding van Hitiers afgezant, die den laatsten tijd ook in dit functie al meer openlijk is opgetreden. Rijksdagafgevaar digden bereizen Italië en houden overal nationaal- socialistische propaganda-rede- voeringen. De in Rome gehouden redevoe ring gaf echter een niet bepaald gunstigen indruk van hel Duitsche Hitlerdom, de redevoering blonk uit door een schrikba rende geestesarmoede, was totaal zonder gedachte of program. De redenaar schold op de tegenwoordige regèering in Duitsch land, en zei letterlijk, dat een Duitsolier tegenwoordig in het buitenland niet meer met opgeheven hoofd kon gaan. De „Stormtroepen" hebben in de Duit sche kolonie van Rome dan ook een hefti- gen tegenstand gevonden, vooral daar het de eenige buitenlandsche politieke vereem gingen zijn die in het fascistische Italië ge duld worden. Tooh kan men ook niet de middelen goedkeuren, waarmee sommigen in Rome de Hitlerianen meenden te moeten bestrijden. Als leugen en laster moeten meehelpen, wordt het een bedenkelijk tee- ken van zwakheid. Zoo werd er beweerd, dat Hitiers afgevaardigde aan den secrota- ris van het fascisme om een huis voor zijn stormtroepen gevraagd had, en dat hij in het Vaticaan tevergeefsche pogingen had aangewend, den Paus te verzoeken om ae Duitsche bisschoppen een wat vriendelijker houding tegenover het nationaal-socialisme te doen innemen. Deze beweringen, die ten deele ook hun weg naar sommige Holland- sche kranten gevonden hebben, zijn, gelijk ons van ingewijde zijde werd verzekerd, als onwaar en lasterlijk te beschouwen. De waarheid blijkt toch al erg genoeg te zijn LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Assistenten Hooger Onderwijs. Bij beschikking van den minister van onderwijs, K. en VV. zijn voor 1932 benoemd tot hoofdassistent aan de Rijksuniversiteit te Leiden bij de anorganische scheikunde J. P. Werre; bij de botanie mej. M. F. E. Nicolaï, bij de geneeskunde VV. J. Brums Slot; bij de geologie P. H. Kuenen; bij de heelkunde C. J. van Houwenmge Graftdyk; bij de natuurkunde J. Voogd; bij de oog heelkunde C. F. M. Pieok; bij de pathologi sche anatomie J. W. Boehmer; bij de psy chiatrie A. M. van Stipnaan Luïscius; bij de sterrekunde G. van Herk; bij de tro pische hygiëne J. B. van den Boogert; bij de verloskunde dr. H. van der Hoeven; bij de histologie P. L. Stal en bij het phar- maceutisch therapeutisch ins-t. dr. J. Booy. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Belangrijke aanwinsten. De bibliothecaris der Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, dr. A. A. van Rijnbach, deed aan het eind der j.l. Vrij dag gehouden maandelijksche vergadering nog eenige mededeehngen over belangrijke aanwinsten der Bibliotheek. De bekende Bilderchjk-biograaf, dr. li. A. Rollewijn te Helmond heeft aan de Bi bliotheek der Maatschappij afgestaan zijn verzameling handschriften van mr. Willem Bildcrdijk. Spreker stelde er prijs op hem voor die schenking hartelijk dank te bren gen; ook na de Bilderdijk-herdenking was het hem aangenaam in deze vergadering der Maatschappij nog iets over Bilderdijk te kunnen mededeelen. De verzameling om vat. behalve een tweetal brieven, aan den lateien Koning Willem 11 en aan Van Ki:is- bergen, een l--tal autografen van gedich ten van Bilderdijk, o.a. dc beroemde Ode aan Napoleon, voorts „Koekeloer, of de eerste April". Merkwaardig is een verza meling van 30 fragmenten van tooneelspe- len, vooral merkwaardig omdat Bilderdijk slechts weinig tooneelspelen voltooide en Uit deze fragmenten blijkt met welke zeer uiteenloopende ontwerpen hij zich bezig gehouden heeft. Ten slotte een reeks proz-i- aanteekeningen over mathesis, perspectief, bouwkunst, aesthetiek, declamatie enz. Uit de verzameling Boekenoogen bracht spr. nog ter tafel een merkwaardig frag ment van een Fransoh handschrift uit het begin der vijftiende eeuw, dat als omslag gediend heeft van een volksboekje uit de zeventiende eeuw. Het perkamenten blad heeft deel uitgemaakt van het tot nu toe onuitgegeven werk van Christine de Pis.ni, la Cité des Dames. Ook toonde spr. een 17de eeuwseh handschrift, tot nu toe onuit gegeven: „De vermaakelijke Morgen-Wek ker voor Swaerhoofdige Geesten', blijkbaar een vertaling van de zeldzame Fransche verzameling kluchtige verhalen: Le faoó- tieux Réveille-matin des Esprits melancllo- lique-s", waarvan verschillende uitgaven bestaan, doch waarvan hij in Nederland geen enkel exemplaar aangetroffen heeft. TUINIERS. EN BLOEMISTENVER. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". In de uitstekend bezette zaal van „Con cordia" heeft bovenge oemde vereeniging Zaterdagavond op opgewekte wijze haar 42ste jaarfeest gevierd. .De voorzitter de M. Galjaard sprak aan I het begin van den avond een hartelijk wel komstwoord, in het bijzonder tot den eere voorzitter, den heer Kriest, 'vvien dank werd gebracht voor alles, wat hij in het af- geloopen jaar voor de vereeniging deed, tot den beer Jonker, die o.a. als jury-lid bij den kweekwedstrijd wederom voor treffelijke diensten bewees en verder tot de vertegenwoordigers van zustervereni gingen, de Woningbouwvereeniging „De Eendracht", „Westerkwartier" en „Ons Beiang" en 'van den Bond van oud-leer lingen. Spr. sprak er vervolgens zijn groote vreugde over uit op dezen avond drie van de oprichters aanwezig te zien, n.l. de heeren G. J. van der Berg, P. Horstman en H. Reneé. Uit dankbaarheid voor alles, wat zij in den loop van vele jaren voor „D. E. V." hebben gedaan bood spr. hun het eere-lid maat schap aan en stelde hen onder daverend bijvalsbetuigingen het fraaie insigne op de borst, er daarbij op wijzend, dat de groote waarde dezer on derscheiding legt in haar zeldzaamheid. De vereeniging heeft n.l. gedurende haar geheele bestaan slechts drie eere-leden ge kend, de heeren E. Th. Witte, G. F. Heme- rik en P. J. van Staveren. Tenslotte wekte spr. op om toe te tre den als lid of donateur en wenschte allen een genoeglijken avond toe. Haarlem's klein cabaret en de uitste kende jazzband „Gelück Auf" onder lei ding van den heer G. Hof enk hebben er voor gezorgd, dat die wensch in alle op zichten in vervul.ling is gegaan. Zij slaag den erin de talrijke aanwezigen den ge- heelen avond prettig bezig te houden, zoo dat, toen het bal onder leiding van den heer Ant. de Groot aanving, de stemming er terdege inzat. En het bestuur zorgde er wel voor, dat deze niet verloren ging Een gehouden collecte ten bate van de Ver. „Sehoolkindervocding en -kleeding" bracht 12.80 op. DE KALKZANDSTEENFABRIEK STOPGEZET. Het personeel ontslagen. Zaterdag j.l. is de Leidscbe Kalkzand- steenfabriek gevestigd aan de Rijnkade stopgezet en het geheele personeel ontsia- 1 gen. Naar wij vernemen zijn deze maatre gelen genomen in verband met de zeer groote voorraden, waarvoor op het oogen- blik geen afzetgebied te vinden is door de credietmoeilijkheden bij het bouwen. GEMEENTERAAD. De eerste Raadszitting van het Nieuwe jaar. Voorzitter de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Huurman, Bosman en van Rosmalen. Als inleiding van het Nieuwe Jaar spreekt de voorzitter de volgende nieuw jaarsrede uit: NIEUWJAARSREDE BURGE MEESTER. Bij den aanvang van onze samenkomsten in dit jaar zou ik gaarne tot U Dames en Heeren leden van den Raad en tot U, Mijne Heeren, die in verschillende func ties onze bijeenkomsten bijwoont, met U aller gezinnen het beste willen toewen- schen voor 1931 en daarbij de bede uit spreken dat God ons werk ten bate der gemeente moge zegenen en ons in de moeilijke taak, die ons wacht, moge lei den en bezielen. De laak die ons wacht is er eene die dit jaar wel dubbel zwaar weegt en die ons allen zal doen beseffen, dat onze verant woordelijkheid groot is. Want hiervan zijn wij wel overtuigd, dat het in deze zorge lijke tijden niet gemakkelijk is den juisten weg te kiezen en te vinden. Achteruitgang der volkswelvaart is in vollen gang en het schijnt wel alsof gemeentebesturen en zelfs 'a Lands Regeering machteloos staan te genover de faktoren, die, toenemend als in geometrischen reeks dien achteruitgang in alle lagen der bevolking steeds dieper doen doordringen. De inzinking tooh is niet een plaatselij ke, zooals Leiden die wel eens gekend heeft toen de eene helft der bevolking, door de andere helft moest worden ge steund en toen bepaalde industrieën, waar op onze bevolking leefde, geen levensvat baarheid meer hadden, doch toen door grooter toewijding en verbetering van me thoden de te felle concurrentie van andere plaatsen of landen opnieuw kon worden weerstaan en overwonnen. De inzinking is ook niet nationaal in dien zin, dat men kan donken aan een tekort van economisch inzicht van Hollanders in vergelijking met andere volken. Geen land ter wereld vergelijkbaar in cultuur en levensstandaard met het onze wordt verschoond. Ja, wanneer wij ons vergelijken met an dere landen mogen wij met dankbaarheid erkennen, dat ons veel gespaard is geble ven en dat ons volk deze wereldcrisis in gaat met een krachtig gestel en met een financieele en politieko gezondheid, die ons heel wat veerkracht geven. Wanneer men zich eens in denkt met welken slakkengang de ontwikkeling van de krachten die in de volken rustten, zich bewoog in voorgaande eeuwen, hoe men bijvoorbeeld zich tevreden stelde met ver voer met ossen, paarden, postwagens, zeil en trekschuiten, hoeveel eeuwen de ver spreiding van wetenschap en nieuws ge schiedde door langzaam werkende hand persen, hoe naast elkaar wonende volken onbekenden voor elkaar bleven en men daarnaast eens bedenkt met welk een rela tief duizelingwekkende vaart in den tijd dien wij doorloofden de eene ontdekking zich op de andere stapelde en in nauwelijks 50 jaren het aanzien van de bewoonde w ereld en samenleving der volkeren daarop, kaleidoscopisch veranderde en bo ven alle droomen verrijkte. De meesten onzer hebben het hoogte punt van de ontwikkeling van den stoom als beweegkracht mede gemaakt en nage noeg allen zagen wij de intrede van elec- triciteit, telegraaf, telefoon, motoren, radio pronie, röntgenstralen, cinematografie, en de geweldige ontdekkingen op medisch en technisch gebied. Inderdaad mag het niet te zeer verwonderen dat de wagen in zijn bijna dolle vaart wel eens ontspoort, dat wij in de dwaling verzeild geraakten van te geiooven dat alles kan en wij alles kunnen en dat wij van tijd tot tijd eens oen ontgoocheling ervaren. Vooral in het zakenleven moest de ón rustige, ongeduldige, drang naar verdere uitbreiding van productie, zooveel woeling teweegbrengen, dat er voor het bepalen en volgen van een bezonken economische politieke tijd, ervaring en gegevens ont breken gingen. Enkele factoren van de, econnomiscbe ontwrichting zijn gelukkig duidelijk herken en aanwijsbaar en voor zoover .nationale kortzichtigheid tot internationale domhe den mochten blijven leiden, zullen de har de lessen der practijk, zullen feiten deze verstorende factoren toch doen verdwijnen. En, vooi zoover er nog andere oorzaken bestaan voor het uitslaan der machine, leert de ervaring ons dat binnen korter of langer tijd deze tooh weer op gang ge bracht. wordt. Wanhoop noch moedeloosheid zijn goe de raadgeefsters, evenmin niag een bestu rend college zich maar laten drijven op den stroom. Het stuur dient stevig in de hand gehouden le worden en de blik voor uit, ook al verduisteren regen en hagel vlagen den gezichtseinder. Hoe lang dus deze maatregel zal duren, is van te voren moeilijk te voorzien. Een zekere geruststelling ten aanzien van het economisch voortleven van Leiden zonder ondragelijke onheilen vind ik en ik geloof dat dit waarneembaar is hier in, dat de bronnen van bestaan voor onze gemeenschap wel veel minder rijk zullen vloeien, doch zeker niet gansohelijk opdro gen, gelijk dat in enkele industriesteden en in de havensteden hei geval is. De Uni versiteit verkeert in bloeienden toestand en is eerder bevreesd voor een te grooten toeloop van studeerenden, onze markten en ons distributiebedrijf blijven ook in da gen van achleruit.ioopende prijzen noodza kelijk en de zwakste slêe in „Leiden's wel varren". de fabrieken, vertoonen groote di versiteit en gelukkig zijn er naast enkele Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting passage Janvossensteeg. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de Janvossensteeg wegens herstellingswerk zaamheden op Dinsdag 12 en. Woensdag 13 Januari a.s., van des v.m. 7 uur tot des n.m. 4 H uur» v°or alle landverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie. Leiden, 11 Januari 1932. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. VincentiuB» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Dinsdag. Qntwikkelingsavond B. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsvereeniging „St. Joseph" Kring Leiden, Concordia, 4 uur. Woensdag. Ledenvergadering De Hanze, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag, Jaarvergadering „St. Peter Ka nis", Eigen Huis, 8.30 uur. Donderdag. Genootschap van den Stillen Omgang, Clubhuis St. Antonius. Hazewindtsteeg, 8.15 uur. Vrijdag. Mij. tot bevordering der Toon kunst. „Die Schöpfung", Stadsge hoorzaal 8 uur. Vrijdag. R. K. Verzekeringspersoneel „St. Donatus", Hotel „Central", Instal latie Geestelijk Adviseur Weleervv. Pater H. Mulder O.F.M., 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Jan. a.s. waargeno men cloor de apobhegen: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. hard getroffen ondernemingen, verscheide ne dio door verstandige leiding, zij het ten koste van aanzienlijke offers, kunnen blij ven werken, zijn er zelfs die nog een nor maal bedrijf voeren. Wat onze verantwoordelijkheid thans zoo groot doet zijn is dat wij onder steeds j slechter wordende omstandigheden ©en ge meentelijke huishouding willen trachten gaande te houden, die gebouwd is op steeds toenemende mate voorradige middelen en die stijgende uitgaven oplegt, terwijl de inkomsten slinken. En toch zal de tering naar de nering moéten worden gezet. Juist dat „zetten" is een zoo moeilijk en ik ontveins hét mij niet een zoo ondank baar werk. Veel van wat wij ons voorstel den te kunnen doen, zal nu achterwege moeten blijven en dat wekt teleurstelling. Toch mag men daarvoor niet terugdeinzen, als het onze oyertuiging is dat de nood ©r toe dwingt. De Leidsche Gemeenteraad kan geen op lossing aan de economische crisis geven en zal zich er toe moeten beperken te zorgen, dat de economische krachten, waarover de gemeentenaren beschikken, zoo goed moge lijk in stand gehouden worden en zoo min mogelijk belemmering ondervinden. De Gemeenteraad zal moeten zorgen, dat zooveel ©enigszins mogelijk is worde voor zien in de nooden dergenen, die slachtof fer werden of dreigen te worden van den onspoed der tijden sn bovenal zal het onze taak zijn te zorgen, dat wij de huishouding der Gemeente gaande houden, zij het dan ook op een wat lager peil. Ik ben vol vertrouwen, dat wij dit alles zullen kunnen volbrengen in' de zekere overtuiging, dat het gezond verstand van ons volk behoeden zal voor misstappen en 'wij ons zullen aanpassen ook aan ongunsti ge omstandigheden voor zooverre het in onze macht niet ligt die te veranderen. De dagbladen hebben allen een zoo vol ledige opsomming gegeven van de belang rijke gebeurtenissen in het afgeloopen jaar en van de vermeldenswaardige besluiten van uwen Raad, dat ik daarover zwijgen zal. Er is gestadig doorgewerkt aan de verbetering van de stad; vele openbare werken kwamen tot stand, onzichtbaar in den vorm van een radiodistributienet en een deel van de centrale riolepring, zicht baar, in den vorm van verscheidene weg- verbeteringen, groote bruggen, vooral ook de Leidsche Hout. De voornaamste bedrijven hebben ons in 1931 niet teleurgesteld en vertoonden op 31 December nog een merkbaren vooruitgang, Helaas moet ditzelfde gezegd worden, doch dan van de uitgaven voor Hulpbetoon en Werkloozensteun. Tezamen vorderden die niet minder dan ongeveer 450.000. Geen wonder waar het aantal werkloozen op 31 December ongeveer 800 grooter was dan op 1 Januari d.a.v. Wij kunnen slechts hopen, dat het hoogste punt bereikt is, doch ook al wordt het niet erger dan nog zullen die beide diensten ook weer in 1932 aanzien lijke bedragen verslinden. In dit verband mag ik ook nog vermel den, hoe het in 1931 noodzakelijk werd een crisis-comité uit de burgerij in het leven te roepen. Het stemt tot groote dankbaar heid, dat zooveel dames en heeren zich aangegord hebben om daarin werkzaam te zijn, en wij zullen nu met vertrouwen te gemoet zien hot antwoord dat de burgerij zal geven op de inmiddels tot haar gerich- ten oproep om middelen, zonder welke dit Comité tot onvruchtbaarheid gedoemd zou blijven en dat willen wij toch niet van Lei den gezegd hebben Ik roep u dan op Dames en Heeren, om in het komende jaar onze uiterste best te doen om het welvaren van Leiden en zijn burgerij te verzekeren. En daarop roep ik Gods zegen in.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2