KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING I HARTÖG's Tandheelkundige Inr. MAANDAG 11 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE PAUS EN DE MISSIE. „Zoo spoedig mogelijk en dan telegrafisch". „St. Jansklokken" schrijft: Het is bekend, dat Pius 51 een bui tengewoon vriend van het Missie-wezen is. In zijn rondschrijven over de bevor dering der Missies (1916) zegt hij van zichzelf, dat hij vanaf het begin van zijn Pontificaat besloten *vas, niets onbeproefd te laten, om aan de heidensche volkeren 't. licht van 't Evangelie te brengen. „Al tijd weer overwegen wij in onzen geest, dab er nog duizend millioen heidenen zijn en Ons hart vindt geen rust en het is alsof wij in ons binnenste het woord hoo ien: „Roep en houd niet op, als een ba zuin verheft zich uw stem". Hoezeer de Paus ook vandaag nog het missiewerk genegen is, blijkt uit een klei ne geschiedenis, die de voorzitter van het Pauselijk Genootschap tot Voort planting des Gejoofs, Aartsbisschop Mgr. Salotti, onlangs in de algemeene verga dering vertelde. De H. Vader toonde Mgr. Salotti den brief van een missiona ris, die 61 jaar missie-dienst achter zich had. Hij smeekte om een aalmoes, opdat hij aan zijn opvolger zou kunnen nala ten, wat hemzelf niet vergund was te bereiken: een beter georganiseerde mis sie. De missionaris vroeg een bepaalde som in Japansche Yen. „Hoeveel waarde is dat", vroeg de Paue. „Ongeveer 1T0.000 Lire (ca. 20.000 gul den)" antwoordde Mgr. Salotti. „Kunt u hem die sturen?" „Heilige Vader, de som is zeer groot!" „En als u nu eens uw best doet?" „Dit jaar zal het totaal der ontvang sten aan ledencontributies minder zijn. We kunnen niet de op ons genomen ver plichtingen nakomen. Maar als uwe Hei ligheid het wenscht „Kunnen wij een missionaris in den steek laten, die zijn heel© leven in de Missie doorbracht?" Mgr. Salotti zag, hoe de Paus ont roerd zijn tranen trachtte in te houden. Tenslotte verzocht de Paue dat het Ge nootschap de helft zou betalen. De an dere helft gaf de Paus persoonlijk. Als Mgr. Salotti vroeg hoe het geld moest ongezonden worden, antwoordd de Paus: „Zoo gauw mogelijk en wel telegrafisch Moer dan veel woorden bewijst deze ldoine geschiedenis, hoezeer de Paus de Missie en de Missionarissen genegen is. Wij ook moeten zelfs in crisistijd geen steun aan de missies onthouden of ver minderen. H'LLEGOM. Loop der bevolking. De bevolking de zer gemeente bestond op 1 Januari 1931 uit 5461 m. en 5351 vr. samen 10820. Vermeer dering in 1931 door geboorten (ook elders geborenen) 143 m. en 150 vr. sa-men. 293; door vestiging 278 m. en 283 vr., totaal 561. Totale vermeerdering 421 m. en 433 vr., to taal 854. Vermindering in 1931 door sterfte (ook elders overleden) 33 m. en 39 vr., sa men 72; door vertrek 367 m. en 357 vr., sa men 724. Totale vermindering 400 m. en 396 vr. of 796 personen.. Geheele toename 854 796 58. De bevolking bestond dus op 1 Jan. 1932 uit 5482 in. en 5388 vr. of 10870. Het aantal mannen blijft in deze gemeen te steeds nog grooter dan het 'aantal vrou wen ofschoon dit verschil geleidelijk minder wordt. Er werden 77 huwelijken gesloten, terwijl 1 echtscheiding werd ingeschreven. Levend geboren 128 m. en 134 vr.; elders geboren en tot de bevolking beroorend 15 m. en 26 vr. Levenoos geboren 3 m. en 4 vr. Overledenen (elders wonende) 2 m. en 2 vr., elders overleden en tot de bevolking behoo- rende 10 m. en 12 vr. Volksbond. De afdeeling Hillegom van den Ned. R. K. Volksbond hield een druk bezochte ledenvergadering in het eigen ge bouw aan de Hoofdstraat. Wegens ontsten tenis van den voorzitter werd de vergade ring geleid door den heer W. Lemmers, 2e voorzitter. De voorzitter opent met den chr. groet en een woord van hartelijk welkom. Het verheugt hem, dat zoo velen hun belangstel ling t-oonen: hij wenscht allen en hun ge zinnen een Zalig Nieuwjaar. Doel dezer ver gadering is, te komen tot oprichting van een comité van actie inzake steun aan de stakende textielarbeiders. Een vrijgestelde van den R. K. Textielarbeiders was wegens dringende omstandigheden verhinderd, den gang van zaken in Twente uiteen te zetten. Na lezing der notulen werd een en ander op de staking betrekking hebbende uiteen gezet. waarop besloten werd tot oprichting van bedoeld comité. Hierna werd gesproken over een spaar fonds ter verstrekking en gezamenl ijken aankoop van winterbrandstoffen. Enkele leden toonden zich bereid een schema dien aangaande uit te werken. De jaarlijksche feestavonden zullen ge houden worden in Hotel Flora op 12, 15. 21 en 22 dezer.-Waar 12 Januari de sluiting is van het 40-urengebed in de St- Josephkerk zal op dien avond alleen gelegenheid zijn den feestavond bij te wonen voor leden tot de St. Martinusparochie behoorende. Nog werd medegedeeld, dat binnenkort de Rerum Novarum-film hier zal worden vertoond. De heer Angenent-, vrijgestelde van den Bond. zal hierbij het woord voeren. Hierna rondvraag en sluiting met den chr. groet. ONZE TUINBOUW EN DE ENGELSCHE INVOERRECHTEN De secretaris van het Centraal Bureau voor de Veilingen zegt zijn meening. Naar aanleiding van 't afkondigen der Engelsche invoerrechten op tuinbouw producten heeft een redacteur van de „Msb." een onderhoud gehad met den heer mr. Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland. Deze noemde de invoerrechten een ernstigen slag voor onzen tuinbouw, wel ke dezen tak van nijverheid trof, juist toen men ziöh eenigermate ging herstel len van de gevolgen der depreciatie van 't pond sterling. Omtrent de druiventeelt voor het West land van zooveel belang, zeide de heer Niemöller: Het invoerrecht op druiven bijvoor beeld bedraagt 2 pence per Engelsch pond. Ofschoon de penny thans omgere kend wordt tegen 3y. cent in plaats- van tegen 5 cent, komt dit tarief toch nog op 15^ cent per K.G. De gemiddelde prijs voor druiven in het hoogseizoen van 1931 was ongeveer 30 cent per K.G., zoo dat het invoerrecht op druiven ongeveer 50 pet. van de waarde is. Daarbij komt dan nog, dat de druiven uit Frankrijk, Spanje en Italië vrij van invoerrecht in Engeland mogen worden ingevoerd, omdat de lijst van invoerrech ten spreekt van „hothouse-grapes" en in de vrije natuur gekweekte druiven er niet onder vallen. „Hot-house-grapes'' zijn eigenlijk alleen stookkasdruiven en nu is het nog de vraag, of onze druiven uit de koude kassen daaronder gerekend zullen worden of niet. Het ministerieel besluit van 24 Decem ber bepaalt, dat het invoerrecht op drui ven van 2 pence per Engelsch pond ge heven zal worden van 1 Juli «ut 11 De cember. Wanneer nu inderdaad onze koude-kasdruiven worden belast, dan zouden onze tuinders een dubbele schade hebben; vooreerst door de invoerrechten zelf, en vervolgens doordat Frankrijk, Spanje en Italië, die tot nu toe op de Engelsche markt de concurrentie tegen ons nooit konden volhouden, thans gele genheid zouden hebben op die markt vasten voetr te krijgen. Wij hebben ons reeds tot de Nederlandsche regeering ge wend, met het verzoek om stappen te doen bij het Engelsche gouvernement, ten einde dit dubbele gevaar van ons af te wenden. Ook op onze groenten drukken de Engelsche invoerrechten zeer zwaar. In April, Mei en Juni van het vorige jaar hebben wij 9 millioen K.G. sla naar Engeland uitgevoerd. Voor een dergelijke hoeveelheid zou dit jaar meer dan 500.000 invoerrecht moeten worden betaald. Hetzelfde geldt voor onze kom kommers, bloemkool en worteltjes. De heer Niemöller bestreed verder de juistheid der opvatting, dat tomaten en bloembollen vrij van invoerrechten zouden blijven. Die zullen ook zeker worden belast, zeide hij. Dat misverstand is waarschijn lijk ontstaan, doordat men er niet- op heeft, gelet, dat de gepubliceerde lijst van invoerrechten als eerste lijst is af gekondigd. Binnenkort is er nog een tweede te verwachten. De Engelsche commissie van advies heeft juist dezer dagen daarover vergaderd en de minister van Landbouw zou deze of de volgende week daaromtrent zijn beslissing nemen. Op die tweede lijst zullen ongetwijfeld ook de tomaten en de bloembollen voor komen. Ziet u ook eenige vaste lijn in de regeling van de Engelsche invoerrechten? Over het algemeen gaat de Engel sche maatregel uit van het principe, dat luxe producten het zwaartst moeten wor den belast en desnoods- door hooge in voerrechten geweerd. Op grond van dit beginsel zijn druiven zwaar belast. Voor plat-glas aardbeien is het invoerrecht zóó hoog, n.l. 2.30 per K.G., dat men prac- tisch van een invoerverbod kan spreken. Ook de tarieven voor kasgroentén, zoo- als sla, bloemkool, komkommers en vroe ge worteltjes zijn zeer hoog. Zit er ook geen protectionistisch element in deze tarieven Inderdaad. Naast fiscale beteeke- nis hebben deze maatregelen wel degelijk tot strekking om de eigen tuinbouw cul tuur zooveel mogelijk aan te moedigen. Toen wij onlangs in Engeland waren, konden we reeds in kranten en op de muren en schuttingen lezen, dat opdracht was gegeven om voor een millioen pond sterling kassen te bouwen. Zoo wierp het ministerieel besluit omtrent de tarieven zijn schaduw reeds vooruit, want voordat dit besluit verscheen, was de opdracht tot uitbreiding van den tuinbouw in En geland reeds gegeven. Toch meende de heer Niemöller ook op een paar lichtpunten te kunnen wijzen. Zoo bijvoorbeeld voor onze aardappelenverbouwerE. De Engel sche regeering heeft vastgehouden aan het principe om voornamelijk de luxe producten te treffen en het meer nood zakelijke volksvoedsel vrij toe te laten. Zoo wordt op de vroege aardappelen van 5 Januari tot 1 Maart een invoerrecht geheven van 15 cent per K.G., van 1 Maart tot 31 Maart van 7 y cent per K.G., van 1 Apx-il tot 30 April van 4 cent per K.G. en na dien datum kunnen ze vrij worden ingevoerd. Onze vroegste aardappelen kamen pas in den loop van de maand Juni aan de markt, dus onze heele aardappelproductie valt buiten het invoerrecht. Een ander lichtpunt zie ik voor onze aardbeientelers die niet onder glafe kwee- »ken. Zooals ik reeds zeide, zijn de plat- glasaardbeien zoo zwaar belast, dat men practisoh van een invoerverbod kan spre ken. Maar van 16 Juni af, dus juist als onze aardbeien van den open grond rijp zijn, mogen de aardbeien vrij van rech ten worden ingevoerd. Werkloozen. Bij de gemeentelijke Ar beidsbeurs stonden heden 436 werkzoeken den ingeschreven, een getal dat als we ons niet vergissen, nog nimmer werd bereikt. Het aantal is verdeeld als volgt: 11 fa brieksarbeiders, 1 snelpersdrukker, 57 bouwvakarbeiders, 2 mandenmakers, 6 me taalbewerkers, 1 broodbakker, 306 land- en tuinbouwarbeiders. 2 in warenhandel, 6 ver keerswezen, 9 kantoorpersoneel, 35 zonder beroep. Van deze 436 zijn 260 gehuwd en 176 ongehuwd. Ned. Gladiolen-vereeniging. Tot be stuurslid der Ned. Gladiolen-vereeniging werd benoemd de heer W. Hopman, broeder van wijlen den voorzitter, den heer Herman Hopman. Personalia. De heer C. van der Pluym alhiei-, slaagde te 's-Gravenhage voor het Federatie-examen Engelsche Handelscorres pondentie. De heer van der Pluym werd op geleid door den heer W. van Lingen, alhier. N00RDWIJK. Ned. Maatschappij v. Tuinbouw. Zijn wij gewoon op de maandelijksche vergade ring van de afd Noordwijk van de Ned. Mij. een goede vertegenwoordiging te vinden van Flora's kinderen, op de gehouden ver gadering van Vrijdagavond geleek de zaal van Hotel 'R'oyal wel een kleine tentoon stelling door de groote groep bloeiende Cyclamen en Primula's in diverse kleuren ingezonden door den heer J. Rakhorst, ter wijl meerderen voor een goede tafelversie ring hadden gezorgd door het inzenden van bloeiende planten en bolgewassen. Van dit laatste hadden we wel iets meer verwaoht, doch wij vertrouwen dat dit op de eerst volgende vergadering wel weder goedge maakt zal worden. Uit de inzendingen bleek echter duidelijk, dat het uitschrijven van prijsvragen wel animeerend werkt. De voorzitter, de heer H. de Boer, opende deze goedbezochte bijeenkomst met zijn vreugde uit te spreken over de vele en mooie planten op dezen avond, ingezonden op deze eerste bijeenkomst in dit jaar. Spr.' wenscht alle leden veel voorspoed toe in huiselijken kring als op zakelijk gebied. Het zakelijk leven bracht thans wel veel zörgen mede, doch spr. wekte allen op. niet onder suggestie te komen, waardoor men de noodige kilskrachten bezinning kwijtraakte en het vertrouwen te richten op Hein die alle uitkomst geeft en het licht in deze duis tere tijden wel weer zal doen doorbreken. De notulen werden hierna onder dank vastgesteld. i NOORDWIJK AAN ZEE - HOOFDSTRAAT NAAST HET POSTKANTOOR eiken Woensdag van 11—4 uur Ingekomen was een schrijven van de Ka mer van Koophandel verzoekende om gege vens betreffende de afd., waaraan door den secretaris zal worden voldaan. Van den heer Volkers was de mededeeling ingeko men een lezing voor dè afd. te willen hou den met als onderwerp „de gladiolenziekte". Besloten werd deze lezing te doen houden in het begin van Februari. Alsnu gaf de voorzitter eenige gedichten weer van Guido Gezelle over „Nieuw jaars- maand" en „Winterstiïte", hetwelk veel bijval ondervond. Medegedeeld werd, dat de film van de Ned. Maatschappij vertoond zal worden op Vrijdag 15 Januari, des avonds te 8 uur in Hotel Royal. Op dezen avond is de toegang voor ieder vrij. Voorts*"deelde de voorzitter mede, dat hij op 17 Februari een lezing zal houden te Leiden over de Duinflora. Plannen om gezamenlijk deze lezing bij te wonen zullen op de volgende vergadering besproken worden. De uitslag van de keuring van de prijs vragen ingezonden bloemen en planten was als volgt: Mooiste groep bloeiende en niet-bloeiende planten: le prijs Joh. Rak- horst, 2e prijs Hoogteijling, en 3e prijs fa. J. v. d. Berg-Smit. Mooiste collectie geforceerde bolgewas sen: 2e pr. fa. J. v. d. Berg-Smit, 2e pr. J. v. Schouten en 2e pr. Th- v. d. Weijden. Was op de vorige vergadering besloten tot het verschaffen van Lathyrus-zaden aan de leden en van de kweekresultaten een plaatselijke expositie te houden, thans werd besloten ook stekken van klein-bloemige C-hrysanthen beschikbaar te stellen, even eens met het doel hiermede een expositie en wedstrijd te doen plaats hebben. Na behandeling van enkele vragen, kwam het snoeien van de hoornen in onze gemeen te nogmaals ter sprake. Het in de vorige vergadering gedane verzoek om de aan dacht van het Gemeentebestuur hierop te richten is door het bestuur uitgevoerd, zoo dat de resultaten alsnog dienen te worden afgewacht. Hierna vo'gde nog verloting van de aan wezige bloemen en planten, waarna de voorzitter deze zeer geanimeerde vergade ring onder dank voor opkomst sloot. DE KWAKEL. L.T.B. Jaarvergadering van den L.T.B., afdeeling de Kwa-kel op S Januari 1932. Te half negen opende de voorzitter, dc heer P. W. Pouw, deze vergadering met den Chr. groet, heette allen hartelijk welkom, inzonderheid den Geestelijken Adviseur, en gaf daarna den secretaris de gelegenheid de notulen voor te lezen, die onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat er door de overheid een onderzoek wordt ingesteld, of de Kwakel in aanmerking komt voor Re- geeringssteun. Aangaande het Boerenstand-vakblad wordt besloten een aantal proefnummers aan te vragen; later zou men dan verder zien., Hierna, volgt het verslag van de Bonds vergadering van 26 October j.l. De secreta ris brengt in zijn jaarverslag de werkzaam heden van de afdeeling naar voren. De pen ningmeester geeft rekening en verantwoor ding van zijn beheer der gelden. Er blijkt een batig saldo te zijn. De heeren A. Vlas man en C. Th. Zaal zien de boeken en be scheiden na. Aan den secretaris-penningmeester (Mars. Kleijn) wordt op voorstel van den voorzitter een gratificatie van f 10.ge schonken evenals het vorige jaar. De periodiek aftredende heeren J. v. d. Hulst en Mars. Kleijn worden met bijna al gemeene stemmen herkozen. In de vacature J. den Haan wordt voorzien door den heer F. Lek. De gekozenen aanvaarden hun be noeming. Hierna volgt de rede van den Adviseur over „De gevaren van onzen tijd". In deze werkelijk mooie rede doet de gewijde spre ker uitkomen, hoe ons Katholicisme op vele plaatsen wordt ajigeval'en en vervolgd; hoe de toestand in Rusland, Duitschland, Mexi co, Spanje en nog andere landen verre van rooskleurig is; hoe ook in ons land door Rusland wordt gestookt, hoe Rusland het Kerstfeest verhindert. Spr. noemt dit alles propaganda van het helsche rijk. Spr. maant aan tot voorzichtigheid, daar de kinderen der duisternis slimmer zijn dan de kinderen van het licht en besluit zijn rede met aan te wijzen, dat de eenige weg tot verbetering is „vertrouwen op God". Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. De voorzitter sluit dan deze vergadering onder dankzegging voor de groote opkomst (34 leden van de 70) den wensch uitspre kende, dat er betere tijden mogen volgen. R0EL0FARENDSVEEN. Bond van Groote Gezinnen. Vrijdag avond had in de Pancratiuszaal alhier een filmvoorstelling plaats, welwillend aange boden door de firma J. van Nelle te Rot terdam ten bate van den bond. van groo te gezinnen alhier. Na een kort openings woord van den geestelijk adviseur werd vertoond de zeer interessante film „De koffie", waarin op zeer duidelijke wijze de geheele beperking in de productielanden en in aansluiting daarop in de nieuwe fa brieken van genoemde firma getoond wordt. Daar niet ieder in de gelegenheid is met eigen oogen te gaan aanschouwen hoe de koffie in de verre Landen verbouwd wordt is deze film werkelijk de moeite van het zien waard geweest. Niet minder be langwekkend was te zien de bewerking in de fabrieken van van Nelle, uitgerust met de modernste machines. De film gaf een duidelijk beeld hoe aan deze bewerking de uiterste zorg wordt besteed. Ter afwisse- lrng kregen we nog een tweetal komische films, getiteld „En onrustig ontbijt" en de „Senera-de". Om deze films is smakelijk gelachtem Tijdens de pauze werd door een aantal jonge dames koffie en thee gepre senteerd. Beide producten van de firma van Nellle lieten zich kostelijk smaken. Tot stijving van de kas werd nog een kleine verloting gehouden. Alles bijeen genomen was deze avond weer een succes voor den bond van groote gezinnen. Werkloosheid. Het aantal werkloozen ingeschreven bij de arbeidsbeurs bedraagt momenteel 178. Het ie te hopen, dat dit ge tal spoedig zal mogen afnemen, want de gemeente legt zich momenteel vele gelde lijke offers op. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatse lijken correspondent der Arbeidsbemidde ling en Werkloosheidsverzekering staan ingeschreven 292 landarbeiders; 18 tim merlieden; 10 metselaars; 10 schilders; 5 chauffeurs2 kantoorbedienden; 3 mon teurs lasscher.; 2 stoffeerders; 8 schippers; 2 fabrieksarbeiders; 1 machinist; 1 soneeps- timmerman 2 grondwerkers; 2 loodgieters; 1 smidl slagersknechtin totaal 360 werk zoekenden. SASSENHEIM. „Trouwe soldaten van de Moederkerk".— Gisteren is 't voor vele mannen en jonge lieden 'n groote dag geweest. Nadat giste renmorgen te 9 uur een H. Mis was opge dragen door den eerw. Directeur, waaron der algemeene H. Communie, werd gister avond te half 7 door alle nieuwe leden de opdracht of voorloopige opdracht gedaan. De Directeur sprak hierover zijn voldoe ning uit en hoopte, dat allen trouwe leden van de congregatie zullen blijven. Na de plechtigheden in de kerk werd in het K. S. A.-gebouw een feestavond aangeboden, waaraan alle leden deelnamen. Een mooie 4-acter werd vertoond, n.l. Vrede in Rome, waarin een kijkje wordt gegeven van de nieuwe Kerkelijke Staat. Door den Pastoor werd een woord van lof gesproken tot den Directeur en een woord van gelukwensch tot de leden met hun belofte om kinaeren van Maria te blij ven en trouwe soldaten der Moederkerk te worden. Tijdens de pauze werd een kop koffie en sigaren aangeboden, welke pauze werd gevuld door „Vineta'. Na dien werd nog een komische 2-acter gegeven waarom danig werd gelachen. LISSE. Het zachte winterweer. Naar aanlei ding van het tot nu toe buitengewoon zachte winterweer is men bij enkele bollen- kweekers reeds moeten beginnen met het verdunnen van het Hyacinthendek, daar de neuzen zich reeds aan de oppervlakte ver- toonen. Alzoo is dit noodzakelijk, doch, bij mogelijk nog te verwachten vorsst een ge vaarlijk werk! De Kerkwacht. Men deelt ons mede, dat de opgerichte Kerkwacht thans 85 le den telt en dat zij hare werkzaamheden reeds is begonnen. Z0ETERMEER. De bevolking. Bevolking op 31 Decem ber 1930: 865 mannen, 870 vrouwen; totaal 1734 personen. Geborenen: 32 mannen, 15 vrouwen, totaal 47 personen. Ingekomen: 59 mannen, 63 vrouwen, totaal 122 personen. Totale vermeerdering: 91 mannen, 78 vrou wen is 169 personen. Overleden: 7 mannen en 7 vrouwen, totaal 14 personen. Vertrok ken: 53 mannen en 67 vrouwen, totaal 120 personen. Totale vermindering: 134 perso nen; 60 mannen en 74 vrouwen. Alzoo een vermeerdering van 35 personen; 31 man nen en 4 vrouwen. Bevolking op 31 Decem ber 1931: 895 mannen, 874 vrouwen, totaal 1769 personen. Burgerlijke Stand over 1931. Aantal geboorten: 47, aantal huwelijken 15, aantal overledenen 17, aantal huwelijksaangiften 13, aantal huwelijksafkondigingen 20, aan tal huwelijkstoestemmingen 2. ZEGWAART. Spoedeischende Raadsvergadering. Zaterdagmorgen half elf kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen ter behandeling van het agendapunt geldlee- ning voor den bouw van de burgemeesters- wornng. Door Ged. Staten zijn bezwaren gemaakt tegen de aflossingen en rentebe taling. Aan deze bezwaren zal werden te gemoet gekomen. Besloten werd een lee ning aan te gaan groot 22.000.rentende 4% pet. met de Spaar- en Voorschotbank alhier, te regelen over 10 jaren. Dorpsverfraaiing, Door den zorg van het Gemeentebestuur zijn op de trottoirs van de Dorpsstraat en Molenstraat jonge boompjes geplaatst, ter verfraaiing van het dorp en niet voor baldadigen, om er aan te rukken of tegen te hangen. De boompjes worden in de hoede van het publiek aan bevelen. De bevolking. Bevolking op 31 Decem ber 1930: 2660 personen; 1349 mannen en 1311 vrouwen. Totaal geborenen: 89 perso nen; 51 mannen en 38 vrouwen. Totaal ge- vestigden: 237 personen; 127 mannen en 110 vrouwen. Totale vermeerdering 326 per sonen; 17S mannen en 148 vrouwen. Totaal overledenen: 20 personen; 13 mannen en 20 vrouwen; Totaal vertrokken: 238 per sonen; 113 mannen en 135 vrouwen. Totale vermindering 258 personen; 126 mannen en 132 vrouwen. Alzoo een vermeerdering van 68 personen; 52 mannen en 16 vrouwen. Totaal op 31 December 1931: 2728 perso nen; 1401 mannen en 1327 vrouwen. Aan tal huwelijken voltrokken in 1931: 24. ZOETER MEER—ZEGWAART. Drinkwaterleiding „De Tien Gemeen ten". ln de vacature van het dagelijksch bestuur der Drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten", ontstaan door het overlijden van den heer F. S. G. Bos, Burgemeester van Zoetermeer en Zegwaart en door het bedanken van den heer F. Vos do Waal als Burgemeester van Berkel en Rodenrijs, zijn gekozen de heeren L. Middelberg en A. A. M. Gründemann, resp. Burgemeester van Zoetermeer en Zegwaart en Berkel en Rodenrijs. Door het bestuur der Stichting is beslo ten de vastrechttarieven te verlagen met ca. 10 pet., terwijl het aantal M3. water be neden de toegestane hoeveelheid niet meer zullen worden terugbetaald. Bovendien is de prijs van het water tot 1000 M3. voor industrie of bedrijf verlaagd en gesteld op 0.20 bij garantie van 100 kub. M. per jaar. Moeder, wat stelt dat schilderij voor? Ik denk, groote waschdag in volle zee.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10