Een uilkomst bij GRIEP BDUSIROOP Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma BUITENLAND ZATERDAG 9 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is het moment om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel ondervindt Gij een buitengewone verlichting. Uw hoest verdwijnt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoestaanvallen, Oogenblikkelijk zal Abdijsiroop den strijd aanbinden met de bacillen, die zich bij U ophoopten. Zonder pijn, zonder moeite zult Gij de taaie slijm kwijt raken, die bezwangerd is met millioenen ziektekiemen. Vraag daarom direct bij Uw apotheker of drogist bijt Voor de Borst Overalln kokers v 230 Gr. 11.50; 500 Gr. 12.75; 1000Gr. f4.50 M-n ef ,n Seslaagd Abdijsiroop yete ..stollen" tot Abdijsin Bonbons (60cent) met behoud O11 n van alle genezende bestanddeelen. v Bespoedig dus Uw genezing en gebruik buitenshuis de nieuwe FRANKRIJK BRIAND NEEMT ONTSLAG. OM GEZONDHEIDSREDENEN. Lid der regeering zonder portefuille? De Fransc'ne minister van Buitenland sche Zaken, Briand, heeft om gezondheids redenen zijn portefeuille ter beschikking gesteld. Naar Havas mededeelt heeft Briand aan Laval medegedeeld, dat zijn gezondheids toestand hem zekere beperkingen oplegt en dat hij meende de portefeulille van bui- tenlandsche zaken ter beschikking van den premier te moeten stellen, opdat deze aan een anderen functionaris kan worden gege ven. Volgens N. T. A. zal Briand als minister zonder portefeuille in het kabinet blijven en Frankrijk in den Volkenbond en op in ternationale conferenties vertegenwoordi gen. Overigens is nog niet beslist over een reconstructie van het kabinet; net is nog niet zeker of slechts een aanvulling zal plaats hebben dan wel of de regeerrng zal aftreden en daarna een nieuwe zal worden gevormd. Met dit aftreden van Briand zal waar schijnlijk een einde gekomen zijn aan de merkwaardige politieke loopbaan van dezen Franschen minister. Verleden jaar vierde Briand zijn 25-jarig jubileum als mi nister. In die 25 jaar heeft Briand zitting gehad in 25 kabinetten, dat is dus gemid deld één per jaar. Tweemaal was hij minister van Onder wijs, driemaal van Justitie, viermaal van Binnenlandsche Zaken, zestienmaal van Buitenlandsche Zaken en bovendien elf maal premier! De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, dat in offi- cieele Britsche kringen met het oog op de event ueele ministercrisis in Frankrijk de hoop wordt opgegeven, dat de herstelcon ferentie den 18den Januari zal kunnen wordén geopend. Waarschijnlijk zal deze datum eenige dagen of misschien wel een week moeten worden verschoven. SPANJE ROERIG SPANJE. De vermoording der civiele gardisten. De begrafenis van de slachtoffers der botsing tusschen stakers en civele gardis ten te Arnedo had Donderdagmiddag on der groote deelneming van het publiek plaats. In één kist werden de lijken van een moeder en haar vierjarig kind, die tege lijk werden neergeschoten, ten grave ge dragen. De Madrileensche correspondent vande „Daily Telegraph" meldt aan zijn blad, <lat de autoriteiten de edities van het syndica listische blad „Mundo Obrero" in beslag genomen hebben en de redactie een geld boete hebben opgelegd van duizend pese ta's wegens heftige aanvallen op de ci viele garde. In tal van steden zijn inteekeningen ge opend ten bate van de gezinnen der ci viele gardisten, die te Castilblanco wer den vermoord, en voor hun zielerust wor den in alle kerken H.H. Missen gelezen. Generaal Sanjurjo, de commandant der civiele garde, zelf en tal van officieren woonden een H. Mis bij in de kerk der „Concepción". Zij werden luide toegejuicht door een menigte, die zich aan den ingang der kerk verzameld had. Na afloop der H. Mis begaven zich ver scheidene honderden personen, onder wie vele vrouwen, naar het departement van oorlog, waar zij ten teeken van sympa thie voor de civiele garde, hun kaartjes afgaven, en vervolgens naar de hoofdkwar tieren der civiele garde gingen waar zij op een lijst van deelneming hun handteeke- ning plaatsten. Bij een betooging naar aanleiding van de vermoording der drie civiele gardisten te Castilblanco speelden zich te Madrid heftige tooneelen af, waarbij ook verschei dene dames uit de hooge aristocratie door de politie ruw behandeld werden. De politie maakte gebruik van den blan ken sabel, om de deelnemers aan de betoo ging uiteen te drijven. Volgens de verklaring van ooggetuigen ontvingen oa. ook de hertogin van San- tana en de gravin del Puerto, die met de koninklijke familie in zeer nauwe relatie staan,- slagen met den gummistok. CHINA AMERIKAANSCHE NOTA INZAKE MANDSJOERI JE. Beroep op het 9-Mogendhedenverdrag. De nieuwe stappen van Amerika in ver band met het 9-Mogendhedenverdrag en de Mandsjoerijsche kwestie blijken neer te komen op het zenden >an een nota aan de Japansche regeering. De Amerikaansche regeering beperkt er zich thans niet meer toe, inlichtingen te vragen en adviezen te geven, doch zij wijst thans met klem op de rechten harer burgers. Deze stap van Amerika staat geheel buiten de bemoeiingen van den Vol kenbond. Beuter verneemt verder, dat het depar tement van buitenlandsche zaken er den nadruk op legt, dat de Vereenigde Staten geenszins de kwestie in het geding zullen brengen van de rechten, welke Japan uit hoofde van het gesloten verdrag in Mands- joerije heeft verkregen/Evenmin wil de re geering tusschenbeide komen bij een rege ling, welke Jgpan zou kunnen treffen om uit de huidige moeilijkheden te geraken. Men beschouwt deze nota als een voorbe reidenden stap voor de inroeping van ar tikel VII van het negen-mogendheden- verdrag. Dit artikel luidt als volgt: „De verdragsluitende mogendheden zijn overeengekomen, dat, wanneer omstandig- hedn zich voordoen, die, naar het inzicht van een harer, de toepasing van de bepa lingen van dit verdrag met zich brengen en besprekingen van die toepassing wen- schelijk maken, volledige en openhartige gedachtenwisseling tusschen de betrokken verdragsluitend© mogendheden zal plaats hebben." Japansch verweer tegen Amerika. D© woordvoerder van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten wel van meening kunnen zijn, dat het optreden van Japan in Mandsjoerije een schending van het Chineesche gezag aldaar is, het is echter een feit, zeide hij, dat de Nanking- regeering nooit in werkelijkheid Mandsjoe rije heeft bestuurd. Dit gebeurde slechts in naam. Hij voegde hieraan toe, dat Ja pan zijn optreden niet kan wijzigen, daar het slechts minimum-maatregelen nam om zijn belangen en wettige rechten te verde digen en niet voornemens is zich meer toe te eigenen, dan waarop het volgens de be staande verdragen recht heeft. Officieel wordt medegedeeld, dat Japan voornemens is strengere maatregelen te gen den anti-Japanschen boycot in China te nemen. Zelfs wordt te verstaan gegeven, dat het zich genoodzaakt zou kunnen zien mariniers in China te debarkeeren, of zelfs de voornaamste Chineesche havens te blokkeeren. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Ja pansche kooplieden enorme schade lijden door dezen boycot. Naar uit Nanking wordt gemeld, meent men te weten, dat de Chineesche regee ring in haar antwoord op de Amerikaan sche nota in zake Mandsjoerije de houding der Ver. Staten zal goedkeuren en opnieuw China's positie zal uiteenzetten. De Chi neesche regeering zal naar verklaard wordt een krachtiger houding aannemen. Ook Britsche nota aan Japan? In officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat sir John Simon de nota, welke de Vereenigde Staten aan Japan ge zonden hebben, en waarvan nog een copie wordt verwacht, bestudeert. Het is zeer wel mogelijk, dat ook de Brit sche regeering een nota aan Japan zal zenden, doch het is niet noodzakelijk, dat deze identiek aan de Amerikaansche is. Men is van oordeel, dat de huidige toe stand het vertrek van de Mandsjoerijsche enquête-commissie vermoedelijk niet zal verhinderen. JAPAN DE AANSLAG OP DEN KEIZER. Verschillende arrestaties. In verband met den gisteren door ons gemelden aanslag op den keizer van Japan heeft de Japansche politie geconstateerd, dat de dader van den aanslag, Rlhosjo, in relatie heeft gestaan met de z.g. Koreaan- sche regeering, die haar zetel heeft te Sjanghai, en in opdracht van haar heeft ge handeld. Rihosjo zou van haar de bommen en 300 yen hebben verkregen. Verder zou aan het licht zijn gekomen, dat de pleger van den aanslag en zijn opdrachtgevers be trekkingen hebben onderhouden met com munistische organisaties en dat ook nog aanslagen werden voorbereid tegen voor aanstaande regeeringspersonen. De gearresteerde heeft tot nu toe slechte ten deele bekend. Hij weigerde verdere bij zonderheden mede te deelen en de namen t© noemen zijner geestverwanten. Tot nu toe zijn nog zes arrestaties in deze aangelegenheid verricht. Gistermiddag is het Japansche kabinet in spoedzitting bijeengekomen teneinde den toestand en den aanslag op den keizer te bespreken. Zonder het ontslag van het ministerie te hebben aangenomen of verworpen, heeft de keizer minister-president Tnoekai verzocht tbt nader order zijn -functie te blijven ver vullen. In opdracht van de Sovjet-regeering heeft de Russische ambassadeur te Tokio, Trojanofski, hij het ministerie van buiten landsche zaken namens zijn regeering de gelukwenschen uitgesproken over het mis lukken van den aanslag. Koning George heeft naar den Japan schen keizer een telegram gezonden, waar in hij hem gelukwenscht met zijn behouden ontsnapping aan den bomaanslag. MEXICO DE GODSDIENSTSTRIJD IN MEXICO. Oproep van Mgr. Qiaz aan de geestelijkheid Naar de Spaansche bladen uit Mexico city vernemen, hebben vijf geestelijken reeds volgens instructies van den aarts bisschop, Z. H. E. mgr. Diaz een proces te gen de regeering aanhangig gemaakt bij het opperste gerechtshof, wijl de decreten betreffende de beperking van het aantal geestelijken in strijd zijn met de wetten van het land. Naar „El Debate" uit Mexico city ver neemt, heeft de aartsbisschop bovendien een herderlijk schrijven gepubliceerd, waar in hij de wettige strijdmethode voor af schaffing van de nieuwe wet betreffende de beperking der geestelijkheid aangeeft. De aartsbisschop geeft in dit schrijven verschillende instructies aan de geestelijken en raadt hen aan, hun rechten te verdedi gen met behulp van Katholieke advocaten, die hun medebroeders krachtdadigen steun moeten verleenen, om te voorkomen, dat de nieuwe wet in praktijk gebracht wordt. BUITENL. BERICHTEN. AANSLAG OP ITALIAANSCHEN CONSUL TE PARIJS Door revolverkogel getroffen. Op den Italiaanschen consul te Parijs, Gen tile, is gistermiddag door den Italiaanschen student Richichi, die in 1899 in Palermo werd geboren, een aanslag gepleegd. Toen de con sul per auto voor het consulaat arriveerde, liep de jongeman op hem toe en loste een re volverschot, dat den consul aan de rechterdij- tamelijk ernstig verwonde. Terwijl leden van het consulaat #den consul opnamen, sloeg de dader op de vlucht, achtervolgd door een aan tal agendten, op wie de student eenige scho ten loste, die geen doel troffen. De student werd tenslotte achterhaald en naar het politie bureau geleid, waar hij slechts zeide, dat de consul hem had belet lessen te geven. De toe stand van den consul geeft geen reden tot be zorgdheid. INBREKERSBENDE TE STETTIN GEVAT 53 Inbraken en beroovingen gepleegd. De politie te Stettin is een groote bende in brekers en roovers op het spoor gekomen, waarvan twaalf leden konden worden gearres teerd. Bovendien werden 23 helers opgespoord De aanvoerder was een kortgeleden te Berlijn gearresteerde Poolsche slager Rzepski uit Ko- nin in Polen. Er worden niet minder dan 53 groote inbraken, diefstallen en beroovingen aan deze bende ten laste gelegd.1 Een groot gedeelte van den buit, waaronder 25.000 mark in baar geld en vijf vrachtauto's kon weer in beslag worden genomen. POGING TOT AANSLAG OP DEN D-TREIN KEULEN—BERLIJN? Gisteravond deden te Bochum geruchten de rende over een dynamiet-aanslag op den D- trein KeulenBerlijn, welke bij Bielefeld zou hebben plaats gehad. Bij informatie te bevoeg- der plaatse vernamen wij, dat bij de spoor baan tusschen Bielefeld en Brackwede 35 am moniet-patronen zijn gevonden, waaraan ech ter de slaghoedjes ontbraken, zoodat zij niet tot explosie konden komen. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de patronen af komstig zijn van een diefstal uit een steen groeve, waar onlangs ongeveer 60 K.G. ontplof bare stoffen is«.gestolen. De eigenaar der steen groeve heeft ae patronen herkend. Men ver moedt, dat de dieven zich van de patronen hebben willen ontdoen. (Vervolg van bladz. 13) Je was dus van plan een arme vis- scher in zijn eigen fuik op te sluiten, hè, boef dat je bent, hijgde hij. Maar de nobele Ravenscar was op een dergelijke overrompeling voorbereid ge weest. In zijn zak zat een revolver die, als hij dit slechts kon bereiken, een einde zou maken aan de brute overmacht van zijn aanvaller. Standish werd gehandicapt door de wetenschap, dat er iets heel be geerlijks voor hem in een van de zakken van zijn slachtoffer zat. Vóór hij den an der naar beneden wierp, moest hij zich meester maken van diens portefeuille. Want het was de bedoeling van Michael Standish dat Ravenscar het lot zou on dergaan, dat eerst alleen aan Phyllis Vaug- han was beschoren. Ook Ella zijn eigen dochter zou hij kalm haar dood laten te gemoet gaan en zichzelf met het geld uit de voeten maken. Maar de strijd werd niet zoo geïnakkelijk beslist als Standish gedacht had. Ondanks de voordeeüge po sitie van den visscher, wist Ravenscar zich zoo te wenden, dat hij zich wist vrij te maken op het moment dat Michael, die alle moeite deed om den ander met één hand vast te houden, zijn linker hand uit den zak van den secretaris te voorschijn haalde met den vurig begeerden buit. De rechterhand van Ravenscar greep onmiddellijk den revolver en op hetzelfde oogenblik dat de hand weer te voorschijn kwam, ging het wapen af, maar toch niet zoo enel, of Michael had gelegenheid ge had hem een stoot te geven, die hem door het open trapluik naar beneden deed tui melen. Toen d© revolver afging werd de vis scher getroffen ©n op hetzelfde oogenblik verdween Ravenscar in de diepte om met een smak op den steenen vloer terecht te komen. Het was zoo donker binnen in de ruïne, dat Ella eerst een lantarn moest aanste ken voor zij of Phyllis wisten, wie naar beneden was gevallen. Toen Ella zag dat het baar trouwelooze minnaar was, zette ze de lantaarn neer, luisterde of zijn hart nog klopte en terwijl ze op den grond ging zitten, legde ze zijn hoofd in haar schoot. Toen keek ze op naar het andere meisje. Hij is niet dood, zei ze. Als ik u was, zou ik maken dat ik hier wegkwam en naar het rig gaan. Als het dag wordt, zul len ze u misschien zien. Het is uw eenig- ste kans. Maar uw vader? vroeg Phyllis verle gen. Ik durf niet weg te gaan. Hij is nog boven. Of hij is dood óf hij is naar de boot toe, zei Ella. Maar weet u wat. Geef me die doos aan. Phyllis die stom verbaasd was, gaf het gevraagd. Ella legde voorzichtig Ravenscar's hoofd op de doos en stond toen op. Ik zal naar boven gaan om te zien of het veilig voor u is, zei ze. Ella bleef maar een oogenblik weg. Ze daalde langzaam naar beneden, schoof de doos ter zijde, nam mechanisch haar plaats weer in en legde het hoofd van den be- wustelooze weer op haar schoot. Toen zei ze dof: Vader is dood. Tenminste hij 'ligt in een groote plas bloed een eindje van het luik af, en hij beweegt zich niet en zegt geen woord. Ik zou naar boven gaan, als ik u was. Goed, zei Phyllis. Maar ik wou dat ik u helpen kon. O, ga toch, klonk het dringend en droef. Begrijp je dan niet dat ik met hem alleen wil zijn en dat ik blij ben omdat Carter zich nu niet tegen me heeft kun nen keeren Er klonk zooveel wanhoop in deze woor den, dat Phyllis zonder verder een woord te zeggen de ladder op ging. Toen ze bij het luik kwam, keek ze voorzichtig om zich een. Na een poosje kon ze de groote gestalte van Michael onderscheiden en ze was blij, dat ze die niet hoefde te passeeren om de ijzeren pennen te bereiken, waarlangs zij moest om naar beneden te komen. Einde lijk verzamelde ze al haar moed en werk te zich heelemaal naar boven. Terwijl ze naar de pinnen tastte, wierp ze een ang stige blik achter zich naar het uitgestrek te lichaam een eenmaal stond haar hart stil van schrik toen ze meende dat het zich bewoog. Ten slotte vond ze de pinnen en overtuigd, dat haar vrees haar parten had gespeeld, klom ze over den muur heen en begon te dalen. Ze wierp een laatsten blik op de reusachtige gestalte van den visscher toen haar hoofd onder de rand verdween. Het lichaam had zich niet ver plaatst maar ze kreeg ploseling de idee, dat ze bedreigd werd: dat de breede schouders schokten onder een onder drukt lachen. Van schrik liet ze bijna den pin los. De mist die eerst scheen te zullen op trekken, werd weer dichter en. onttrok met de invallende duisternis alle voorwerpen aan haar oog. Van de boot, was niets meer te zien. De rand van het rif. .v.vovee- 'n t'g nieter van de ruïne w ren af, was nauwe.ijiis te ondevscheiden. HH vooruitzicht oa? hier al die uren in volslagen duisternis te moeten doorbren gen. beklemde het meisje en her eenige wat haar een beetje gerust stelde was, dat de zee, behalve bij ruw weer, nooit zoover kwam. De nacht scheen heel ka'ni te zul len zijn en als er geen wind kwam opzet ten, was er van dien kant ge in gevaar. Hoe en waar zou ze echter deze vreese- li'ke uren doorbrenger, voor er eenige kans bestond dat ze door een of andere kust boot zou worden ontdekt? de glibberige rttsen boden geen Slaapplaats Toevallig keek z© naar boven naar de ruïne en wat ze daar zag, deed het bloed har in de aderen stil staan. Michael Standish leunde over den gebro ken muur en keek naar haarZe kon zijn gezicht niet duidelijk zien, maar ze wist nu dat ze het per slot van rekening straks toch niet mis had gehad. Goed zoo, missie, grinnikte hij. Ik beh dadelijk beneden en zal de boot klaar maken, eerst moet ik even het luik dicht doen boven die twee lieve duifjes be neden. De groote boot is niet ver weg, denk ik. Nu de zaken zoo staan, zal ik u toch maar meenemen. Je vliegt me als een gebraden duifje in den mond HOOFDSTUK XXIX. De tocht in de mist. De optimistische veronderstelling van inspecteur Pearman, dat Ravenscar en zijn beide medevluchtelingen binnen een paar uur zouden zijn gearresteerd, werd niet bewaarheid. De gewonde detective werd met de auto naar het huis van den dokter in Beacon Audley vervoerd. Daarop ging de commissaris met zijn assistenten ijlings naar Wroxford en zette de heele machine rie in beweging om alle stations en zeeha vens te waarschuwen. Majoor Wilbraham zat den heelen nacht in zijn werkkamer te telefoneeren en telegrammen te schrijven en zijn mannetjes orders te geven om de buurt af te zoeken. Den volgenden morgen kwam Dick Wenslado zijn kamer binnen, begeerig naar nieuws. De jonge man was woedend, toen hij hoorde, dat zoowel Ravenscar als Standish en diens dochter aan de vervol ging ontkomen schenen te zijn. Eerst doen jullie je best om een on schuldig mensch aan de galg te helpen en dan laten jullie den werkelijken dader door je vingers glippen, klonk het verwijtend en en Wilhabram voelde dat er heel wat waarheid in deze woorden was. Heb je de oude Crowe vanmorgen al gezien? was alles wat hij ten antwoord gaf. Neen, zei Dick. Ik was na het ontbijt aan zijn huis, maar de werkvrouw verleide, dat hij naar de priory was, waar schijnlijk om het resultaat van jouw be moeiingen te vernemen. Het zal hem lee- lijk hebben teleurgesteld (Wordt vei volgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9