23ste Jaargang ZATERDAG 9 JANUARI 1932 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND ST.-CLEMENSRETRAITENHIIIS iSo. 7096 e£cidóeli^6oii^<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingeztmden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Onze moreele macht! De Aartsbisschop van Mexico waar de strijd tegen de Katholieke Kerk na eeni- gen tijd van schijnbare rust weer opnieuw is losgebroken heeft zich tot de geeste lijken gericht in een schrijven, waarin hij o.ni. zegt „Wij hebben geen wapenen, wij zijn een leger zonder wapenen, maar zul len overwinnen in den strijd dank zij het overwicht van onze moreele kracht". Wij zullen overwinnen door het over wicht van onze moreele kracht! De Katholieke Kerk zal niet worden ver slagen hoe groot ook het aantal harer vijanden moge zijn en hoe geweldig ook de op haar gerichte aanvallen. Zij zal overwinnen door de moreele kracht, haar bij Goddelijke belofte toege zegd Maar wij weten uit de geschiedenis en uit het heden, dat de Kerk tijdelijke ne derlagen kunnen worden toegebracht; dat haar kinderen kan worden ontroofd, waarop zij recht hebben. En het succes der tegenstanders en -vij anden van de Kerk is afhankelijk, van de moreele kracht der Katholieken zelf, in dit of dat land, in dezen of genei* tijd. De Katholieken kunnen de tijdelijke overwinningen van hun bestrijders voorko men door het overwicht van hun mo reele kracht' De moreele kracht van den enkeling, die leeft volgens zijn Katholieke beginse len, is groot de moreele kracht van be ginsel-vaste Katholieken, georganiseerd in één verband, is een sterke burcht! Wij weten niet,- wat deze tijd zal bren gen voor de Kerk. Hetgeen wij echter wel vast en onfeil baar weten, is: dat het eeuwig licht, de eeuwige schoonheid door geen schaduw of duisternis, geen chaos of ontbinding van elemenetn, hoe groot ook, kan worden weggevaagd. De overwinning van de kwan titeit op de kwaliteit, van deze begrensde wereld op die andere onbegrensde en on eindige wereld, is immers niet meer dan schijn. En daarom durven wij zonder vrees, zonder ontmoediging, leven in déze, ónze tijd indien wij leven als Katholieken overeenkomstig onze beginselen. Wat te doen met onze druiven? De in den laatsten tijd gerezen moeilijk heden om voor de Westlandsche druiven een voldoend afzetgebied te vinden, heb ben plannen doen rijzen om hier te lande een wijn-industrie te vestigen. In verband hiermee heeft het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken zich gewend tot den Nederlandschen Tuinbouwraa-d, met het advies dezen weg niet op te gaan. Het wijst erop, dat in de echte wijnlanden overproductie bestaat en gezocht wordt naar middelen om de drui ven voor andere doeleinden te gebruiken. De wijncultuur is een moeilijke zaak. Niot alle druiven leveren goeden wijn op en klakkeloos is een eeuwenoude ervaring van de wijnlaiiden niet over te nemen. De Nederlandsche Vereeniging~ s-telt de vraag, waarom niet de Zwitsersche metho de is gevolgd, door op zeer eenvoudige wijze de alcoholvrije most te vervaardigen, die daar tot een uitneménde volksdrank is geworden en het hier eveneens zou kun nen. Naar het oordeel van de N.V. zou voor diit artikel in Nederland een flink afzetge bied kunnen worden gevonden, waarmee zoowel de druivenkwekers ais de volks kracht zouden worden gebaat. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gisteren hebben de Prov. Staten van Zuid-Holland de artikelsgewijze behande ling van het provinciaal ambtenarenregle ment voortgezet, maar nog niet tot een einde gebracht. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. De collectieve arbeidsovereenkomst. De collectieve arbeidsovereenkomst, die van 25 November 1924 tot 31 December j.l. in het bakkersbedrijf geldig zou zijn, was door de patroonsvereeniging tegen 1 Januari opgezegd. Deze overeenkomst ie met toestemming van beide partijen alsnog voor twee maanden veriergd. De centrale bedrijfscommissie heeft thans de partijen bijeengeroepen op een Bijeen komst, die op 11 Januari a.s. wordt ge houden. DE STAKING IN TWENTE. Houding der Twentsche werkgevers door jong-liberalen gelaakt. In een druk bezochte vergadering van den Bond van Jonge Liberalen, door de Haagscho afdeeling van dien bond ge organiseerd, voerde o.a. de heer B. W. Haveman, voorzitter van de Delftsche afdeeling van genoemden bond het woord. Spr. besprak oa. het huidige conflict in Twente. Hij laakt de door de werk gevers aangenomen houding tegenover hun arbeiders, omdat naar spr.'s mee ning de aangewende dwangmiddelen niet kunnen leiden tot een oplossing van dit conflict, waarin het collectieve ar beidscontract zeker betcro uitkomsten in het uitzicht stelde. DE KWESTIE IN DE S. D. A. P. Disciplinebreuk? De Rotterdamsehe socialistische Raads fractie antwoordt op het verwijt van het „Volk", gisteren door ons medegedeeld, o.a. het volgende: „Wat de kwestie van de discipline be treft, begrijpen wij het artikel van „Het Volk" niet. Op de vergadering van 1 No vember j.l. heeft de Partijraad zioh ver- eenigd met een voorstel van pg. De Zeeuw om, indien de wet-De Geer in zake het kasgeld leidde tot een inbreuk op de gemeentelijke autonomie die een fractie niet voor haar verantwoording meende te kunnen nemen, daarover zoo mogelijk geen beslissing te nemen dan na vooraf gepleegd overleg in een daar toe opnieuw door het P. B. te beleggen bijeenkomst, gelijk die van 1 Novem ber j.l. Deze vergadering richtte zioh vooral tegen het kasgeldwetje, dat later echter met algemeene stemmen in de Tweede Kamer is aangenomen. Niemand kon dan ook vermoeden, dat het zakelijke standpunt door onze frac tie in verband met den toestand in Rot terdam ingenomen en waarop geen en kele druk van bovenaf geoefend werd, in eenigerlei opzicht in strijd kon zijn met de besprekingen in de vergadering van 1 November j.l. Het artikel in „Het Volk" moet naar onze meening ingegeven zijn door een foutieve opvatting van de besluiten in deze vergadering genomen. Van het se cretariaat van het P. B. hebben wij een schrijven ontvangen van soortgelijken in houd als het artikel in „Het Volk". Wij zijn over dit schrijven in onderhandeling met den voorzitter van de partij. Wij we ten dat de zaak op de eerstvolgende par tij-bestuursvergadering zal behandeld wor den. Dat moet ook de redactie van „Het Volk" bekend zijn. Des te meer mag dit artikel voorbarig en eigenlijk wel ondis ciplinair genoemd worden". De redactie van het blad teekent er bij aan „Ondisciplinair was ons artikel geens zins; het werd geschreven in overleg met het Dagelijksch Bestuur der Partij en gaf de opvatting van dit college weer. Of de opvatting foutief is, zal wel nader blijken. Het Dagelijksch Bestuur heeft een gansoh andere opvatting om trent de beteekenis van de afspraak van 1 November, dan het bureau der raads fractie blijkbaar heeft". De toestand in de Textielindustrie. Tengevolge van het verlies van het Engelsohe afzetgebied heeft de N.V. D. Jordaan Zonen's Textielfabrieken te Haaksbergen thans de damastafdeeling, bestaande uit ongeveer 10o getouwen, ge heel moeten stopzetten. Voorts is in genoemde fabriek bekend gemaakt, dat ingaande deze week in de oude weverij voortaan des Vrijdags en Zaterdags niet gewerkt zal worden, ten einde aldus de productie te beperken. Aan ongeveer vijftig arbeiders, werk zaam bij de kaboenmaatschappij v/h. Gebrs. Schol ten Co. te Almelo is ontslag aan gezegd wegens slapte in het bedrijf. Een deel hunner is kostwinner. Bij de Koninklijke Stoomweverij te Nij- verdal wordt met ingang van deze week slechts tot Donderdagavond gewerkt. Tot nu toe werkte men tob Vrijdagavond. NEDERLAND MAAKT GEEN GESCHUT VOOR DUITSCHLAND. Een categorische tegenspraak onzer Regeering. Op de vragen van den heer Albarda in verband met in Frankrijk en in de pers verbreide geruchten omtrent vervaardiging in Nederland van zwaar geschut en gra naten voor zwaar geschut, bestemd voor Duitschland, heeft minister Ruys de Bee- renbrouck als volgt geantwoord: Juist in verband met de nadering van de Ontwapeningsconferentie stelt de Re geering er hoogen prijs op te verklaren, dat zij op grond van de strenge controle, welke hier te lande van Overheidswege wordt uitgeoefend op de vervaardiging, het ver voer en den opslag van munitie, de hierbe- doelde berichten ten stelligste kan tegen- Aan Harer Majesteits gezant te Parijs zijn naar aanleiding van de bewuste ge ruchten reeds de noodige aanwijzingen ge geven. DE UITVOER NAAR FRANKRIJK. Afgifte der vereischte certificaten. Ingevolge het Koninklijk besluit tot re geling van den uitvoer'naar Frankrijk zijn' door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ingesteld Commissies van Ad vies voor den uitvoer naar Irankrijk van: a. zuivel- en melkproducten; b. vleesch en vleeschwaren e. eieren en pluimee; d. snijbloemen. De minister heeft belast met de uitgifte van certificaten voor de artikelen bedoeld onder a. de heer dr. F. E. Posbhuma, oud-minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel (adres Crisiszuivelbureau Laan van, Heer- dervoort, s-Gravenhage); b. de heer fc>. v. Zwanenberg, industrieel (adres Vereeniging van Ned. Exporteurs van Vleesch en V leescbwaren, Javastraat 5 te Nijmegen); c. de heer ir. J. G. Tukker, Rijkspluim- veebeeltconsulent te Beekbergen; d. de heer J. C. Mensing, kweeker te Aalsmeer, btommeerweg 215d. Aanvragen om certificaten zijn dus in te dienen bij genoemde personen. ONGEREGELDHEDEN IN TWENTE. Men meldt uit Borne aan de „N.R.Crt.": Ook hier is het Donderdagavond eenigs- zins onrustig geweest. Nadat een troep van ongeveer 100 personen eenige werkwilligen, die onder politie-geleide naar Albergen (plm. 10 K.M. van Borne) naar huis ge bracht werden, achtervolgd had, wachtte diezelfde troep eenige uren later twee werkwilligen op en gooide hen met steenen, zoodat beide in een woning moesten vluch ten. De politie geleidde hen vervolgens naar hun eigen woning. Bij een van hen werden de ruiten ingegooid. Ook eenige straatlantaarns werden vernield. En verder: Vanavond is hier in verband met de staking weer danig huisgehouden. Groote troepen opgeschoten jongens sarden de politie door het werpen van donderbus sen, smeten de ruiten in van werkwilligen, vernielden lantaarns en gooiden ook een groote spiegelruit in van een der wonin gen van de heeren Spanjaard. De politie was veel te zwak om tegen dit vandalisme te kunnen optreden. Uit Enschedé meldde men gisteravond aan de „N.R.Crt.": Het heeft allen schijn, dat het verwekken van de rel'etjes volgens een vast plan ge- geschiedt. Vertoont de stad door het ver bod van samenscholingen des daags een kalm en rustig aanzien, 's avonds is het hier en daar rondom de kom van de gemeente bijzonder rumoerig. Vanavond was het weer druk in de Tubantiastraat en in de Greve- straat. Evenals gisteren waren er tal van lantaarns stuk gegooid en werd de politie met steenen geworpen uit de gangen naast en achter de woningen. Vanwege de heer- schsnde duisternis kon de politie geen char ge uitvoeren. In de Laaresch werden bij een werkwi lige de ruiten ingeworpen. Ook daar was het erg rumoerig. Een groote politie- macht heeft de rust hersteld. KAPITALEN IN DE DOODE HAND. Kerkelijke gezindte van bedrijfshoofden. De heer Liagbeek heeft eenigen tijd ge leden den Minister van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw gevraagd of het niet moigelijk zou zijn bij de verwerking van do uitkomsten van de jongste volkstelling ook weer te geven de kerkelijke gezindten van de bedrijishoofden, voor zoover betreft het percentage van elke gezindte. Voorts vroeg hij, zoo mogelijk, eon op gave van de cijfers der kapitalen in de doode hand, met verdeeling der bezitters en hun respectieve kapitalen in groepen naar hun kerkelijke of godsdienstige ge zindte. Minister Ruys de Beerenbrouck ant woordt nu op de eerste vraag, dat hem het verzamelen en openbaar maken van zulke gegevens niet van belang ontbloot voor komt. Moeilijkheden van technischen en finan- oieelen aard vormen een beletsel om thans de hierbedoelde statistische bewerking te doen plaats vinden in haar vollen omvang. Op het oogenhlik moet de minister zich bepalen tot de toezegging, dat hij aan het Centraal Bureau voor de Statistiek zal op dragen, een proef be werking op beperkte schaal, welke sleohts geringe kosten mede brengt, te verrichten. Deze bewerking zal betreffen het winkelbedrijf en do z.g. vrije Wat do tweede viaag betreft, de moge lijkheid om de daar bedoelde cijfers te ver krijgen, kan de minister niet ontkenen, al ontvemst hij zich de moeilijkheden met, aan de verwezenlijking verbonden. Het be schikbaar stellen van gelden voor het op zetten van geheel nieuwe onderzoekingen op statistisch gebied ontmoet echter onder de huidige omstandigheden zooveel beden kingen, dat hij geen vrijheid tot bevesti gende beantwoording van deze vraag kan vinden. TE N00RDWIJKERH0UT 1215 Jan. Mannen en Jongelingen 6.50 2730 Jan. Meisjes 6.50; 30 Jan.2 Fe-br. Mannen en Jongelingen 6.50; 36 Febr. a.s. Recruten 6.50; 69 Febr. Man nen 6.50; 1013 Febr. Patronaatsjongens 6.50; 1316 Febr. Gehuwde Dames Middenhtand 10.21—24 Febr. Jonge Middenstanders 10.24—27 Febr. Ge huwde Vrouwen 6.50; 28 Febr.2 Maart Heeren Middenstanders 10.Zaterdag 8 Maart Gehuwde en ongehuwde man nen 6.50. GEMENGDE BERICHTEN ONVEILIGHEID TEN PLATTELANDE. Mislukte poging tot aanranding. Donderdagavond heeft op den Tegelsche- weg te Venlo een manspersoon van onge veer 25-jarigen leeftijd, gepoogd een twee tal meisjes, die per fiets naar Tegelen gin gen, aan te randen. Op het stille gedeelte van den weg, sommeerde hij de meisjes van hun fiets af te stappen, en toen zij daar aan geen gevolg gaven, wierp hij zijn fiets voor de hunne. De meisjes zagen echter nog kans hun stuur om te werpen en reden ijlings in de richting van Venlo terug, waar zioh op eenige honderden meters afstand een huis bevond. Hier trachtten zij binnen te vluchten, doch eer de voordeur geopend was had de aanvaller hen ingehaald en dreigde bij één der vluchtelingen met een zakmes. Daar inmiddels de deur der wo ning werd geopend, koos de aanvaller het hazenpad. Telefonisch werd de politie van Venlo en Tegelen vadi het gebeurde in ken nis gesteld, die een onderzoek in deze .zaak instelt. Een der meisjes meent in den aanvaller iemand uit Tegelen te hebben herkend. Inbraak. Gisternacht omstreeks 3 uur hebben die ven kans gezien de woning van O. J. C. Wiebecht te West-Knollendam, gemeente Wormerveer, binnen te komen. Wiebrecht, een alleenwonend man, heeft een winkeltjes in rijwielonderdeelen en elec- trische artikelen. De indringers wisten zich meester te maken van den inhoud van de winkedade, waarin zich een bedrag van on geveer f 300 bevond. Voorts zagen zij kans, uit de broek van W., welke in zijn slaap vertrek over een stoel hing, een portemoa- naie en eenig klein geld te ontvreemden. Ook namen zij eenige electrische batterijen mede. Reeds vroeg in den ochtend deed de ge dupeerde aangifte bij de politie, die met een hond het spoor van de daders trachtte te volgen. W. is een lichamelijk gebrekkig onbemiddeld man. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. BUITENLAND. Briand neemt om gezondheidsredenen ontslag. (Buitenl. 2e blad). Amerikaansche nota aan Japan inzake Mandsjoerije. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Caféhouder te Rotterdam door een „bezoeker" overvallen. (Gem. Ber., 1ste blad). WIJ GEVEN EEN BE SCHRIJVING VAN DE RAMP VAN HET KRUITSCHIP Bladz. 5 e EEN GEÏLLUSTREERDE PAGINA VOOR DE VROUW Bladz. 11 CAFÉHOUDER OVERVALLEN. Een nieuwe truc. Donderdagavond heeft er in een café aan de Spaansche kade te Rotterdam een over val plaats gehad op den kastelein B. A., die toen al'een in het café aanwezig was. Daar het in dit café des avonds altijd zeer stil is, vertrekt de kelner om half 9. De kastelein bleef alleen met twee bezoekers, die aan het biljarten waren. Een van hen ging kort na het vertrek van den kelner ook heen. De ander zette zich aan een tafeltje, terwijl de kastelein aan een ander tafeltje ging zitten, waar hij de krant ging lezen. Op een gegeven moment stond de eenige bezoeker op en liep naar het biljart. De caféhouder lette daarom dan ook niet op hem. Plotseling stond de man achter hem en voelde de kastelein een klein koud ringetje in zijn nek; de aanrander voegde hem toe: ,.ik heb een revolver, beweeg je dus niet". Hierop gaf hij bevel de handen op den rug te houden, waarna de man deze vastbond. De aanvaller heeft den kastelein daarop in de keuken gebracht en is vervolgens naar het café teruggegaan. Inmiddels had de kans gezien zijn handen los te maken en met een grooten houten bak voor het hoofd rende hij het café binnen. De man schrok daarop en vluchtte weg, achtervolgd door den kastelein. Tn het duister wist de aan- valer te ontkomen. Bij onderzoek bleek, dat er f 17.50 wevd vermist. De kameraad van den overvaller die zich even te voren had verwijderd, heeft waarschijnlijk op den uitkijk gestaan. Het signa'ement van de beide mannen luidt: leeftiid onsreveer 24 jaar, beiden als heer gekleed, de dief ruim 1 M 70 groot, de ander nog iets langer. Zij droegen een gleufhoed. De commissaris van het bureau Oppert te Rotterdam verzoekt hen. die in lichtingen kunnen geven, zich te melden. FRAUDE RIJ nEN VOOGDIJRAAD TE DEN HAAG. Een bode-incasseerder verdwenen. Sedert Dinsdag j.l. is de bode bij den Voogdijraad 's-Gravenhage I, de ongeveer 50-jarigo W. F. L. R., verdwenen. De man was o.m. belast met de inning van gelden voor den Voogdijraad,'en bleek Maandag j.l. bij de afrekening ten kantore van dat college achterstallig te zijn. Hij verkreeg uitstel to den volgenden dag om te zor gen dat het geld dan aanwezig zou zijn, doch stuurde Dinsdagochtend aan den Voogdijraad een telegram van hier uit, dat hij naar Amsterdam was vertrokken. Bij navraag te zijnen huize wist zrfn vrouw niet te zeggen, waar de man zich te_ Amsterdam of elders zou kunnen be vinden. Een bedrag van bijna f 600 wordt ver mist. Dit had reeds tengevolge, dat een a-antal belanghebbenden, die gisteren bij den Voorgdijraad 's-Gravenhage I geld moesten ontvangen, onverrichterzake moes ten worden heengezonden. Bovendien heeft R. een aantal kwitan ties bij zich tot een bedrag van ongeveer 1500 die nog geind moeten worden, doch voor de betaling waarvan de betrokkenen thans zijn gewaarschuwd, ingeval deze kwi tanties door of namens R. mochten worden aangeboden. Een aanklacht wegens verduistering is gistermiddag bij de politie tegen R. inge diend, terwijl zijn opsporing op de gebrui kelijke wijze zal worden verzocht. R. was sedert 7 jaren bij den Voogdij raad werkzaam en genoot het volle ver trouwen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1