23ste Jaargang No. 7095 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND UIT DE OMGEVING VRIJDAG 8 JANUARI 193Z S)e£cidiclve0ou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij'onze Agenten 20 cent per week f2.60 per" kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Een zwak eenheidsfrontI Als politiek niet is gegrond, niet gegrond w i 1 zijn op erkenning van feitelijke moge lijkheden, zich niet richt op het feitelijk bereikbare als daarentegen politiek zich louter laat leiden door overwegingen van propagandistischen aard, afgezien van wat mogelijk en bereikbaar is in de feitelijke omstandigheden, dan botst en hotst het vaak in het partijhuis, waarin de politiek moet leven. Dat zien we de laatste dagen weer heel duidelijk bij de S. D. A. P.. 't Rammelt er geweldig. Vandaag is er principieel verschil over dit, morgen weer over iets anders. In het „Volk" worden de Rotterdamsche wethouders der partij gecritiseerd, omdat mede van hen is uitgegaan een voorstel van B. en W. te Rotterdam om de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel te verlagen. Het Rotterdamsche blad der S. D. A. P. de „Voorwaarts" durft het standpunt van de Rotterdamsche wethouders niet afval len. Maar het Amsterdamsche partijorgaan het „Volk" is verontwaardigd. Het „Volk" betreurt, dat de S. D. wet houders te Rotterdam medewerking heb ben verleend aan het voorstel tot vermin dering van de loonen en salarissen van het Rotterdamsche gemeente-personeel buiten alle overleg met het bestuur der S. D. A. P. om. Het blad deelt mede, dat den lsten November te Amsterdam op. een verga dering van het partijbestuur met bestuurs leden van alle gewestelijke en stedelijke partijfederaties, S.D. raadsleden, wethou ders, gedeputeerden, burgemeesters en Kamerleden een gedragslijn was vastge steld. Deze bijeenkomst kwam tot een een stemmige opvatting in zake de houding aan te nemen jegens de door de regeering door te drijven gemeentelijke loonsverlagingen. Niets zou door eenige raadsfractie in de ze mogen geschieden buiten het partijbe stuur om, waarbij op grond van de bespre kingen in deze bijeenkomst de algemeene leiding zou hebben te berusten, terwijl het, bij onvoorziene omstandigheden, zoo noodig een tweede bijeenkomst zou hebben uit te schrijven, om in elk geval de een drachtige gedragslijn te waarborgen. „Het doet ons ten zeerste leed" - volgt dan het „Volk" „dat onze gemeen telijke vertegenwoordigers in de tweede stad des lands zich niet aan deze al ne gedragslijn, mede in overleg met hen en met hunne instemming opgesteld, houden hebben en geheel buiten het par tijbestuur om hun eigen weg gegaan zijn, terwijl in alle andere gemeenten, waar het geval zich voordeed; onze vertegenwoor digers. zich strikt bij de nauwkeurige af spraak aangesloten hebben. „Onze Rotterdamsche vrienden hebben daarmee het eenheidsfront, dat onze partij in moeilijken tijd te vormen had en dat verzekerd scheen na de bijeenkomst op 1 November, doorbroken en daarmee aan onze beweging ernstige schade toege bracht." Een eenheidsfront, gebaseerd op propa gandistische ovei'wegingen los van de overweging der werkelijkheid is ook heel erg zwak PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Gistermorgen zijn het gebouw der Eer ste Kamer de Provinciale Staten van Zuid- Holland bijeengekomen in vergadering, on der voorzitterschap van den Commissa ris der Koningin in de provincie, jhr. mr. dr. H. A. Karnebeek. Bij den aanvang der bijeenkomst zegt de voorz., de treurige médedeeling te moeten doen, dat de heer Borghols, lid van Ged. Staten, dezer dagen de vergaderingen der Provinciale Staten niet kan bijwonen om dat in den afgeloopen nacht zijn zoon (priesterstudent aan het St. Joseph-Missie- huis te Roozendaal) hem geheel onver wachts door den dood ontvallen is. Spr. uit namens de vërgadering innige deelneming met het smartelijke verlies, dat den heer Borghols en zijn vrouw thans opnieuw heeft getroffen. Aan de orde was daarna de vaststelling van het provinciaal ambtenarenreglement; in de discussie hierover is men blijven ste ken. DE RELLETJES TE ENSCHEDE. De relletjes hebben zich gisteravond op hef Pathmos herhaald bij de fabriek Schutterveld aan dn Hengelosche straat, waar de polite, die met steenen werd gooid, eenige charges met de klanke sabel uitvoerde en de menigte verspreidde. Op den Rechtersweg waren alle lantaarns nield en werd de politie met steenen ge gooid uit de gangen naast de woningen, Charges werden uitgevoerd in de Tuban- tiastraat, de Penninkstraat, de Greve- straat, aan den Rechtersweg en den Gool- katenweg, waarbij rake klappen zijn uit gedeeld. Tegen half tien ongeveer laar de rust hersteld. HET CONFLICT BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Meer dan 2000 man hebben het werk neergelegd. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de staking bij de werkverschaffing wordt nog gemeld: De ontevredenheid onder de arbeiders, werkende bij de ontginningen te Jipsing- huizen, Rhederveld en Laudermarke, is he den door de communisten dermate opge voerd, dat meer dan 2000 man het werk hebben neergelegd. Slechts 100 van de 600 menschen te Laudermarke zijn aan het werk gebleven. De Rijksinspecteur, de heer J. Buiskool, heeft nog een onderhoud met de voorman nen gehad, maar zij waren -niet voor rede vatbaar. De eigenlijke oorzaak ligt in de onte vredenheid over het loon, dat gemiddeld f 14 per week bedraagt. Daarbij kwam, dat was aangezegd, dat het voorschot van 10, hetwelk de vorige week was ver strekt, met het oog op de feestdagen, deze k in mindering van het loon zou wor den gebracht. Een deel van de Groningsche woonschip pers, die op de Laudermarke werken, is in den arbeid gebleven. Te Jipsinghuizen waren 800, te Rheder veld 700 en te Laudermarke 600 menschen aan het werk gesteld. EEN ONTACTISCH POLITIONEEL OPTREDEN. In „Ons Noorden" schrijft een lezer uit Friesland, een zekere Hoeke Wierema uit Bolsward, een scherp protest tegen een po litioneel optreden in den Kerstnacht tegen katholieke kerkgangers. Aan dezen fel-verontwaardigenden brief ontleenen wij o.m. het volgende: „Toen de parochianen van Roodhuis, die hoofdzakelijk de landelijke bevolking van deze kleine plattelands-parochie Uitmaken, zich vóór de nachtmis naar de kerk spoed den per fiets, per auto of wagen, werden zij opgehouden door de controle. Daar op den weg loerden met argusoogen de marechaus- see's, om na te gaan of ieder fietser wel een fietsplaatje had. En vóór de Hoogmis verscheen ook nog een commies en politie op 't tooneel. Schrille tegenstelling. Prikkelend optreden. Hier mag wel eens de vraag worden ge steld: wie is de acteur van dit bedrijf. Wie heeft deze min "kiesche actie en scène ge zet1? Eischte het algemeen belang en de al gemeene veiligheid op dien dag, op die uren een leiding van het publieke verkeer? Geen sterveling die zulks zal durven bewe ren. Werd het niet geëischt. was het niet noodig, dan is het tactloos optreden onder protest veroordeeld". De,„Residentiebode" schrijft hierbij: ,.Tot zoover deze gerechtvaardigde klacht. Er wordt wel eens geklaagd dat de po litie en vooral de marechaussee bij de plat telandsbevolking impopulair is. Maar een politioneel optreden als hier nu in den Kerstnacht geschiedde tegenover een katholieke bevolking die zich in god vruchtige stemming ter kerke spoedt, zou deze stemming doen begrijpen. Men zou haast meenen'dat hier een com munistische godsdiensthater de hand in 't spel heeft gehad om de Kerstmisstemming der menschen zoo ergerlijk te storen. Daarom is zeker de vraag ad rem „Van wie is deze ergerlijke order uitgegaan om op dit uur en in dien nacht deze controle uit te oefenen". Welke autoriteit is verantwoordelijk voor dit provoceerende.en ontactisch optreden? ENGELANDS INVOERRECHTEN OP BLOEMEN. De „Daily Herald" meldt, dat er Dinsdag een chaos heersohte op Oovent Garden (de Londensche groenten-, aardappelen- en bloemenmarkt) vanwege de peroeptie der invoerrechten op buitenlandsche bloemen, die Maandag te middernacht van kracht zijn geworden. Dinsdag reeds hebben douanebeambten en handelaars een ge meenschappelijke vergadering gehouden, doch men kon niet tot een besluit komen, aangezien niemand kon zeggen, hoe de in voerrechten moeten worden berekend en geheven. Voor sommige soorten bloemen, waartoe de meeste Fransche soorten be- hooren, is een recht vastgesteld van twee pennies per Engelsch pond en voor andere negen pennies per Engelsch pond en tot deze laatste behooren de meeste uit Ne derland ingevoerde bloemen. Eén der moeilijkheden is nu, hoe de amb tenaren in de havens de invoerrechten moeten berekenen. Een normale consigna tie bestaat al uit duizènd doozen, aldus een door het blad geinterviewd handelaar. Gaan ze nu al die doozen stuk voor stuk wegen, dan kan het wel gebeuren, dat de bloemen (teere kasproducten) verlept zijn, als ze op Govent Garden aankomen. Be ter z/ou het dan ook zijn, indien de ambte naren de oonsdgnabiefacturen als grond slag aannemen. Volgens zegsman aal het gevolg dezer invoerrechten al spoedig zijn, dat de han del in buitenlandscha bloemen er feitelijk onmogelijk door wordt gemaakt, hetgeen wellicht indirect de bedoeling is. TT.lArL» UITVOER VAN VLEESCH NAAR FRANKRIJK. In een gisteren vanwege de Vereeniging van Nederlandsche expediteurs van vleesch en vleeschproducten in Den Haag gehou den vergadering van exporteurs die meenen aanspraak te kunnen maken op een aan deel in den thans gecontingenteerden in voer van vleesch in Frankrijk, is na eenige besprekingen, onder voorzitterschap van den heer S. van Zwanenberg, het advies aan de regeering vastgesteld. Als basis zal in het algemeen worden aangenomen de periode van 1927 tot en met eind Juni 1931. De commissie van advies bestaat uit de heeren S. van Zwanenberg, OssNij megen, F. J. M. Smits van Oyen, Boxtel, en F. Stout, Nieuwerkerk a. d. Amstel. Een consentenbureau voor belanghebbenden bij dezen handel zal te Nijmegen, waar het secretariaat van de Vereeniging is geves tigd, worden ingericht. In het bijzonder ten behoeve van den export van schapen zal spoed worden betracht. Uit de vergadering, die namens de re geering werd bijgewoond door den heer P. Bonthuis, werd dank gebracht aan de re geering en aan den heer van Zwanenburg voor hun activiteit en leiding ten deze. ROOFOVERVAL TE OLDENZAAL. ALLEENWONENDE MAN IN BED ^OVERVALLEN. Een vermoedelijke dader aangehouden. Te Oldenzaal is in den afgeloopen nacht een roofoverval gepleegd op den alleen wonenden brandstoffenhandelaar B. Borg huis, aan de Vestingstraat. Omstreeks twee uur zijn twee mannen zijn woning binnengedrongen en hebben zij zich begeven naar het bed van den heer B. Onder bedreiging met een revolver en een mes, hebben de bandieten den verschrik ten man de plaats gevraagd, waar zijn geld lag. De heer B..gaf den aanvallers daarop honderd gulden, welke o.m. in het bed was verborgen. De mannen bonden toen de han den van den heer B. met gordijnkoord op zijn rug vast, terwijl zijn beenen op drie plaatsen werden vastgesnoerd. Een zak doek werd hem daarop nog voor den mond gebonden en een handdoek voor de oogen. Na de woning doorzocht te hebben, hebben de bandieten het huis door den voordeur verlaten. Tegen vijf uur was het den heer B. mogelijk, zóó luid om hulp te roepen, dat een voorbijganger hem hoorde. Deze waarschuwde terstond de marechaussee, die den man uit zijn benarde positie be vrijdde, waarop een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Een signalement van de da ders is heel vaag bekend. Op verzoek van de marechaussee te Oldenzaal is vanmor gen te Zutphen echter een verdachte aan gehouden, die reeds vroeg Oldenzaal had verlaten. De man is naar Oldenzaal over gebracht. wel in dubbele ploeg wordt gewerkt; 3e. Wijl door het hoofdbestuur van „St- Lambertus" er de voorkeur aan is gegeven om de minimum-uürloonen te handhaven acht de fabrikanten-vereeniging de verbete ring der kindertoeslagregeling thans niet meer aan de orde en zullen de leden daar toe ook niet meer bereid zijn. 4e. Ten aanzien van het verzoek onder 4 gedaan, zal aan de leden van den fabri- kantenbond in overweging worden gegeven, om in de toekomst met dien wensch reke ning te houden. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Conferentie tusschen de leiders der Duit- sche partijen inzake verlenging van den ambtstijd van president Hindenburg. (Buitenl. 2de blad). Een gewichtige stap der Vereen. Staten inzake het Mandsjoerijsche conflict. (Bui tenl. 2de blad). Herleving van den godsdienststrijd in Mexico. (Buitenl. 2de blad). Storm over Bali en Lombok. (Ned.-Oost- Indië). Een aanslag op den Keizer van Japan. (Telegrammen). BINNENLAND. Engelands invoerrecht op bloemen. (1ste blad). Het wrak van de vergane Stanfries IV gr vcnden. (Gem. Berichten, 3de blad). Roofoverval op een alleenwonenden man te Oldenzaal. (1ste blad). og water op den Rijn. De overstroo ming in Groningen. (Laatste Berichten). De loop de bevolking in het afgeloopen jr~«\ (1ste blad). Jhr. Ruys tijdelijk minister van defensie. Na-ar het Corr. Bureau verneemt, zal, te rekenen van heden, gedurende de afwezig heid van den minister van Defensie in ver band met diens reis naar Ned.-Indië, de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw worden belast met de leiding van de aangelegnheden van het departe ment van Defensie. De loonactie in de Ti'burgsche Textiel industrie. Zooals we reeds meldden heeft het hoofdbestuur van „St. Lambertus" na ern stig beraad gemeend de laatste voorstellen der fabrikanten-vereeniging tot loonsher- ziening, gezien de omstandigheden, niet te mogen afwijzen. Het hoofdbestuur van „St. Lambertus" meende daarnaast op enkele punten de aas- dacht van het bestuur der fabrikanten-ver eeniging te moeten vestigen in het vertrou wen dat ten aanzien daarvan door de werk gevers een welwillende houding zou worden aangenomen. Dé bedoelde punten waren de volgende le. Om aan de uurwerkers die slechts enkele oenten boven het vastgestelde mini mum-loon verdienen geen verlaging van loo nen toe te passen; 2e. de in de vergadering van Februari 1928 vastgestelde vergoeding van het aan draaien van kettingen, indien in twee ploe gen wordt gewerkt, niet te doen vervallen; 3e. ©en kindertoeslag te doen verstrek ken tot 14 inplaats van 13 jaar; 4e. bij voorkomende slapte niet steeds de ongehuwde arbeiders werkloos te stellen, maar het te verrichten werk zooveel moge lijk over de arbeiders te verdeelen. Het hoofdbestuur van .,St. Lambertus" ontving van de Ver. van Tilburgsche fabri kanten van wollen stoffen een schrijven dat op het volgende neerkomt: le. Door het besluit tot handhaving der minimum-uurloonen zal in de practijk een groot deel uurwerkers van 24 jaar en ouder in het geheel geen loonsverlaging onder gaan. Een afwijking der aangekondigde 5 pct./verlaging kan daarop niet in uitzicht worden gesteld; 2e. Ten aanzien van 't aandraaien van kettingen acht de fabrikanten-vereeniging zich verplicht het genomen besluit te hand haven en de vergoeding uniform te doen Het vertrek van minister Deckers naar Indië. De minister van defensie, mr. dr. L. N. Deckers heeft gistermiddag om 1.46 uur met den boottrein der Rotterdamsche Lloyd Den Haag verlaten om zich naar Marseille te begeven, waar hij zich, zooals bekend is, heden aan boord van de Siba- jak zal inschepen naar Oost-Indië. Een groot aanbal autoriteiten en vrienden van den minister waren op het perron aanwe zig om afscheid van hem te nemen en hem een goede reis *n behouden aankomst te wenschen. Allereerst werden opgemerkt de minis ter van koloniën, de heer S. de Graaff en de minister van justitiè, mr. dr. Donner. Voorts de secretaris-generaal van het de partement van defensie, mr. Woltman, de ohef van den generalen staf, gen.-maj. Seyf- fardt en de chef van den marinestaf viee- admiraa] mr. Jager, de commandant der eerste decisie gen. maj. W. Roell, de inspec teur van het wapen der Kon. marechaus sees kol. Kappelhof, en de inspecteoir van den geneeskundigen dienst gen.-maj. dr. Diehl. Onder de verdere aanwezigen werden nog opgemerkt de voorzitter van de Eer ste Kamer baron de Vos van Steenwijk, de gep. generaals Borel en Weber, overste Alting van Geusau en de maj.-int. Schutte, het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst ds. Janssen, en de oud-hoofdaalmoe zenier mr. Evers. Eenige minuten voor het vertrek van de trein arriveerde de minister aan het sta tion met zijn beide adjudanten, kap. van Weel en de luit. ter zee der eerste klasse Bozuwa, welke laatstgenoemde de reis zal meemakpn. Öp het perron werden de heeren verwel komd door den heer Ruys, directeur der Rotterdamsche Lloyd. Minister Deckers onderhield zich nog eenige oogenblikken met zijn collega's en met de verdere aan wezigen, die allen een hartelijk afscheid van hem namen. Aan eenige journalisten verklaarde de minister, dat hij naar Indië ging om de verschillende personeelvraag- stukken en materieele kwesties verband houdende met de marine nader onder 'de oogen tp zien, mede in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden. Nadat de minister en zijn adjudant in de gereserveer de coupé hadden plaats genomen, hadden zij nog vele handen te drukken. Precies OEGSTGEEST. DE HEER G. LUBBE. In ons blad van Maandag moesten wij mededeelen, dat de heer G. Lubbe met 1 Maart eervol ontslag had aangevraagd als ontvanger onzer gemeente. Men zou het ons zeker euvel duiden, in dien wij het bij deze eenvoudige mededee- ling zouden laten. Vooral ook omdat het betreft een ambtenaar die de gemeente bijna 49 jaar heeft gediend. Alles heeft zijn bestemden tijd. „Er is een tijd van komen en een tijd van gaan". Deze spreuk zal ook de heer Lubbe bij het nemen van zijn besluit- wat hem onge twijfeld zwaar zal zijn gevallen, omdat hpt zijn hartewensch was de gemeente 50 jaar te mogen dienen eenigszins tot richtsnoer zijn geweest. Ook de gezond heidstoestand van den hger Lubbe maakt© ontslagaanvrage gewenscht. De heer Lubbe kan echter terecht toch bogen, niet alleen op een langen staat van dienst, maar ook op een eervolle. Geboren te Oegstgeest 27 Jan. 1859 werd hij 17 April 1883 tijdens het Burgemeester schap van Terwee buiten do aanbeveling geschieden, ongeacht of er in enkele, dan 1 op het vastgestelde uur vertrok de trein. 1 om benoemd als gemeente-ontvanger.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1