LAND DER ZANGEN, LAND SCHOONHEID. DER UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 6 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG. 6 VREES VOOR OPSTOPPING IN LONDEN'S HAVEN. Tengevolge van de schippersstaking. Er is nog geen wijziging gekomen in den toestand in Londens haven, waar eergis teren ongeveer 3700 schippers in staking zijn -gegaan, als protest tegen de voorge stelde loonsverlaging van 7 pet. Deze loons verlaging is door alle andere havenarbei ders in Londen en elders aanvaard. Er valt nog geen ernstige ontwrichting van het ha venbedrijf te constateeren, doch indien de staking voortduurt, zal deze niet kunen uitblijven. Meer dan de helft van de sche pen in de haven van Londen laden hun vrachten over op lichters en hoewel het aantal schepen, dat midstrooms voor an ker ligt, vandaag gestegen is, kan een ern stige opstopping niet uitblijven. Pogingen van extremisten om de havenarbeiders te bewegen, zich bij de staking aan te slui ten, hebben hoegenaamd geen resultaat ge had. Te Londen werden vandaag drie com munistische sprekers door havenarbeiders op de vlucht gedreven met zakken krijt en meel, onder luid gejuich van de om standers. Te Birkenhead werd een com munistisch spreker van het podium ge sleurd en door de modder gerold. De poli tie bracht in beide gevallen de in het nauw gedreven sprekers in veiligheid. Te Birkenhead hebben 2000 havenarbei ders, die gisteren tegen het besluit van den nationalen vakbond in hadden gestaakt, met slechts enkele tegenstemmers besloten, niet weer aan het werk te gaan, voor de loonsverlaging is ingetrokken. Groote juweelendiefstal te Londen. Autobandieten zijn er te Londen in ge slaagd, een aantal juweelen ten bedrage van bijna 20.000 pd.st. buit te maken. De chef van een juwelierszaak in de Maddoxstreet had juist van een nabijgele gen bank een aantal juweelen gehaald, welke aldaar gedurende het week-end wa ren opgeborgen. Plotseling naderden per auto eenige bandieten, die bij hem stopten, uit den wagen sprongen, hem een doek over de oogen sloegen, tegen den grond wierpen, zich meester maakten van de cassette en onmiddellijk met hun auto verdwenen. Het geheele geval speelde zioh in enkele secon den af. De bandieten ontkwamen dan ook zonder herkend te zijn. Kort daarop werd in de New Bondstreet een winkelruit ingeworpen door een man, die uit de etalage voor 500 pd.st. juwee len stal en eveneens per auto wist te ontkomen. EEN REIS NAAR HET H. LAND. DE. FELIX KUTTEN". Vrijdag, de vijfde dag onzer reis. Na de- i zen dag zullen we er nog drie op zee door brengen. Maandag landen we te Jaffa, en 's middags komen we dan aan te Jerusa lem. Zullen er betere dagen komen dan die van gisteren, die velen van ons in de war bracht en de magen aan het schudden zotte? Deze Vrijdag plooit open als een bloem. Ik ben verwonderd bij het ontwaken, dat de boot niet schommelt. Zijn wij dan niet in volle zee En de verrassing is zeer groot voor mij zelf en voor ons allen. Het programma heeft er ons niet op voorbereid. Ik heb de mogelijkheid niet voorzien, dat de vaart zal gaan tusscben de eilanden. Maar het is de kortste weg, naar ik hoor, en deze kort- mooie, de zoo interessante route langs de kust van Griekenland en door het kanaal van Corinthe. Langs de kust van Hellas. Korfu glee.l langs ons, in het donker van den nacht. Maar nu, bij het lichten van den morgen, werpt Ithaka, bet eiland van Odyseus, de schaduw zijner zware rotsen over onzen weg. En de zee is spiegelslad. Zij is lichtgroen. De hemel is doorzichtig en klaar. Hier en daar glijden enkele wol kenbanken laag over het water en de lij nen der eilanden. Griekenland daagt voor onze oogen, wijd en woest, met sneeuw toppen opdoemend uit de diepte van den einder in het Oosten: louter kalkrotsen, LISSE. Jonge redenaars. In de Maandagavond gehouden bijeenkomst der St. Jozefsgezel len hebben twee leden hun maidenspeech gehouden. En dat ging hun werkelijk al aar dig af. De eerste sprak 'n propagandistisch woord voor de Iverkwacht, terwijl de an der een leerzame causerie hield over den groei en bloei der bloembollen. Zeer zeker; een paar nuttige onderwerpen! De Eerw. Vice-Praeses. Kapelaan Kuypers, behan delde vervolgens een hoofdstuk uit een boek van Shakespaere, hetwèlk met alle aan dacht werd gevolgd. Met het gemeenschap pelijk avondgebed werd de bijeenkomst ge sloten. N00RDWIJKERH0UT. Een polderkwestie. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben met vernietiging van het besluit d.d. 25 Juni 1931 van het polderbestuur van den Noord- zijderpolder tot toelating van E. Hogervorst Gzn. als poldermeester te Noordwijkerhout, besloten tot diens niet-toelating, op grond o.a. dat hij hij bij de stemming niet de vol strekte meerderheid had verkregen. dIJNSBURG. Bloemenhandel. Het tijdperk van de invoerrechten in Engeland is ingetreden en onmiddellijk waren de gevolgen hiervan te constateeren in een verlaging der prijzen, een verlaging die naar re'wafhüng nog zal toenemen omreden de aanvoer nog niet zoo buitengewoon groot is en de laatste dagen alles vat hiervoor in aanmerking kwam, is geëxporteerd. Vooral de bloemen met bol en kortstelige brengen geen geld op. Per 100: Brilliant Star f 0.60f 0.80; Wit te due max f 0.50i 0.60; Proserpine f 0.90 f 1.10; Due de Berlin f 0.60f 0.80; La Ma- talas f 2.30f 2.50; Mon Tresor f 2.20f 2.50 Per dozijn uitgesneden: Gele Prins f 0.32 f Ó.36; Brill. Star f 0.08f 0.12; Prins van Oostenrijk f 0.33f 0.38: Witte due max f 0.06—f 0.09; Due de Berlin f 0.07—f 0.10; King of the Yellow f 0.21—f 0.26; Will. Cop land f 0.36-f 0.44; Fred. Moore f 0.26— f 0.29; Ibis f 0.38—f 0.42; Rose La Reine f 0.34—f 0.37; La 'Kleine f 0.28—f 0.31; La Reine max f 0.35f 0.40. Hyacinthen per 100: f 4.70f 6.00. WOUBRUGGE. Politie. Door de daartoe bevoegde ambtenaren zijn in het afgeloopen jaar 150 processen-verbaal opgemaakt, vorig jaar 132 Hieronder zijn een groot aantal wegens on geoorloofd schoolverzuim. Voor ernstige misdrijven bleven wij ook in 1931 gespaard. Ingekomen: van Linschoten A. van Eijk; van Alkemade M. P. Dongelman en J. Borst. Vertrokken: naar Alphen N. J. Peil; naar Harnbom A. Disscherlnaar Den Haag J. S. Gittlingnaar Oegstgeest C. Versteegt; naar Leiden N. Opdam en ge- kin; naar Stompwijk A. A. Vreeswijk. schraal begroeid, maar kleurrijk, paarsig overneveld door hun eigen schaduw, en blauw gelijnd tegen de witte sneeuwkam- men der verte. Het is heerlijk uit te zien naar het wisselen der perspectieven en het wentelen der lijnen. De zee zingt met zach te stem het land haar melodische fluiste ringen toe, en dit land zelf ontplooit zich strof aan strofe, als een wondere muziek, die bleek geworden in het. bloeiend mor genlicht voor onze oogen staat gebeeld houwd. Land der zangen, land der schoonheid. Wonderlijk is het, hoe die kusten lokken, zonder bloeiende weelderigheid, zonder pa radijsgezicht van palmen en cederbosschen Met niets dan alleen zijn zangerige om trekken, de speelschc lijn die daar glijdt en gloeit langs de kust, al naar de toppen rijzen en de hellingen afdalen, is dit land als een wenk en een roep. Als een fantastische tuin, waarin alles kleur is, bloesem van plastische vormen, deint het, droomt het daar op de golven, in den blonden glans van den zonnigen dag. De stem der Sirenen is hier in deze bloeien de wateren nog niet to zwijgen gekomen De betoovering van het land der Hellenen komt over ons als een tooverdroom. .Aldoor die prachtig gesnedeu kust: al door de eilanden, die ze beschermen en ein delijk zijn wij ingesloten door louter land. De zee is nu binnen vaste oevers gebonden. Wij zijn in de golf van Pal ras. Vóór ons ligt de stad langs het strand gestippeld. Daarachter rijst het grootsch gebergte, dat Olympia verbergt. De wolken dalen er op de bergkruinen. En reeds zoek ik aan de andere zijde van de Golf van Corinthe naar de vage omtrekken van den Parna- sos en den Helikon. En aldoor prachtiger bloeien de kleuren ze wisselen op het gelaat der zee, ze wis selen op de flanken der bergen. Nu eens is het water diep blauw en dan weer is het even donker groen. De sneeuwige kammen nemen licht-rose en goudige tinten aan. De valleien, die zich mot schaduw vulden staan als blauwe grotten tusschen de hel der stralende bergketens. En daarboven volgen de wolken dit spel van glans en schaduw, zooals zij er om de hooge krui nen legeren, dan zilverig wit, dan somber en paarsig, dan gedrenkt in een weerschijn van oker en matgoud. Alles wat beschenen wordt door het licht, kaatst dat licht te rug met kleuren en tinten aangedaan. De zee geeft den hemel zijn glimlach terug. De rotsen staan langs de kust als uit ivoor en uit barnsteen gesneden. Nog is het voorjaar niet gekomen in dit land. De wingerd is *er nog dor. De aman del-boompjes. zullen eerst later bloeien. Maar cypressen beuren de altijd groene toppen, donker tusschen het zilverig-sche- merend loof der olijvenboschjes. En einde lijk doemen als ontzagwekkende burchten van samengebalde kracht de koningen on der deze bergen hun altijd besneeuwde her melijnen kruinen, half bewo'kt, half door den zonneluister bestraald: de machtige Helikon eerst en dan de majestatische Parnassos. Het is avond als-wij de groote schut- muren nadeten, die als uitgebreide armen de opening van het kanaal van Corintne voorafgaan. Dan neemt de holle koker ons op. De wanden rijzen aan weerszijden om hoog tot ontzaglijke gevaarten. Daarover heen ligt de spoorlijn, die Patras met Athene verbindt, en over de hooge masten van ons schip heen rijdt de trein over de brug. die de eenige verbinding is over de doorgegraven landengte, zoo diep in de rotsen ingesneden. De kapitein kijkt bezorgd. Geen sterren aan den hemel. Mogelijk regen. Ja, heel best mogelijk, dat het weer stormig wordt en de zee gaat woelen. Door den Griekschen Archipel Maar het gaat "iet stormen. Er komt geen regen. Ook den -volgenden dag is de zee als een spiegel. Ja, deze zesde dag on zer reis, Zaterdag, is nog blauwer, nog mooier, r»og zachter dan als de vorige wa ren. Wij denken aan de verre vrienden in het nevelige, koude Holland. Ze verkleu men misschien wel op straat, en kruipên bij de gloeiende kachels. Wij hier daaren tegen zitten in de hemdsmouwen op het dek, luisteren naar de mandolines onzer jongste medereizigers en koesteren ons in de weldadige warmte. Begint vandaag dan de winter niet? Maar wij lachen om den winter. Wij genieten zomerscbe geneugten. Dezen morgen woelde de donkere mas sa van het eiland Naxos uit het duister omhoog, en herinnerde ons Ariadne. Te gen den middag zien wij den rossigen top van het eiland Patmos, waar S. Jan zijn geweldige visioenen zag en zijn Apoca- ïips te boek stelde. Wij vergeten de thee om vier uur, om uit te spieden naar het langzaam naderen van Rhodos, de stad op het einde van het eiland van dien naam, waar de Kruisvaarders zich terugtrokken, nadat de laatste christenen verdreven wa ren uit het Heilig Land. Wij varen dooi1 den Griekschen Archi pel als door een bloeiend wonder, door een land van logende en geschiedenis, van schoonheid en schoonen droom. Maar wij vergeten heelemaal, dat wij varen. Wij drijven op dit bloeiend water als werden wij gedragen. De zee is als een blauwe zaal, overwelfd door den blau wen hemel. De zee is als een groote tuin. Er is niets dan zilver en blauw om ons heen; en daarin stijgen de prachtige vor men der verre en nabije eilanden, in den luister van hun herinneringen. Bloemen der mythologie, bladzijden der historie; zelfs een adem der heilige boeken rust op deze zee, in Patmos' purperen schaduw. Maar nu staart ons oog op Rhodos, ter wijl de zon aan de kim raakt. Breed ligt de stad achter haar oude zeepoortea uitge dijd, buiten haar antieke grenzen uitge vloeid. Een medereiziger, die bij ons is en haar vroeger bezocht, vertelt van haar mo numenten en herinneringen. Er rijzen mi naretten op en slanke cypressen naast roomsche torei. Het kleurig verhaal der kruistochten, met hun ridders en vorsten, hun pelgrims en boetelingen, hun heiligen en helden, met heel zijn grootsche en droeve menschel!,ikheid, ruischt bij het ge zicht dier gruwe bastions en kanteelen uit de golven op en de oude verbeeldingen krijgen nieuw leven voor onze starende oogen. VOORHOUT. Welke club volgt? Naar wij vernemen heeft het R. K. Armbestuur van de Pa- rochiè „St. Bartholomeus", alhier, een gift van f 15.— ontvangen, zijnde de opbrengst van een kaartpotje van een kaartclub. Deze gift komt, gezien den crisistijd, zeer zeker goed van pas en zal nuttig besteed kunnen worden. Hier werken plezier en weldadig heid samen. Voor eventueele meerdere op brengsten van dergelijke liefhebberijclubs houdt het armbestuur zich aanbevolen. Wel ke club volgt? Noodlottig ongeval. Bij het spelen heeft dochtertje van den heer P. een nood lottig ongeval bekomen. Door onbekende oorzaak kwam n.l. een punt van een schaar in een der oogen van het kind. Zij is onder R0EL0FARENDSVEEN. Maria-vereeniging. Maandagavond hield de Maria-vereeniging alhier in de Pancratiuszaal haar jaarlijkschen feest avond. Voor die gelegenheid had het Be- stuur het humoristisch gezelschap van den Brink uit Rotterdam uitgenoodigd, om de leden en de genoodigden een prettigen avond te bezorgen. Tot in de uiterste hoe ken was de zaal gevuld, toen om klokslag 7 uur de geestelijke adviseur, de weleerw. heer Meerenboer, zijn welkomstrede begon. Spreker riep allen een hartelijk welkom toe, vatte in het kort nog eens het doel der Maria-vereeniging samen en eindigde met allen een genotvollen avond toe te wen- schen. Dat die laatste tvensoh v,ervuld is, gtaat zonder twijfel vast. Den geheelen avond doktershanden gesteld. Men vreest dat een door is er smakelijk gelachen om de geesti- der oogen gemist zal moeten worden. WARMOND. De bevolking. Bevolking op 1 Januari 1931 volgens de finitieve vaststelling volkstelling 1526 man nen en 1420 vrouwen. Geboren werden 69 kinderen, 30 mnl. èn 35 vrl., terwijl elders werden geboren 4 mnl. Er kwamen zich vestigen, behoorende tot de werkelijke be volking, 153 mannen en 116 vrouwen, terwijl zijn vertrokken 148 mannen en 128 vrou wen. Overleden zijn 14 mannen en 11 vrou wen zoodat de totale bevo'king op 31 De cember 1931 bedroeg 1551 mannen en 1432 vrouwen, totaal 2983. Geboren: Hendrik Johannes, z. v. J. Roest en J. C. v. d. Schuur. - Cornell Jo- j hannes, z. v. W. Bladel en E. J. v. d. Sleet. Janna, d. v. J. P. Terpstra en A. Nas- veld. Gehuwd: Dirk Jan Verkaik j.m. oud 26 j. en G. van Beek j.d. oud 19 j. Overleden: Anna Maria Doeswijk, echtgenoote van L. P. de Haas, oud 66 jaar. ge zetten van den heer van den Brink; er is genoten van zijn zangnummers, van het muzikale talent van den musicus-clown, en vooral, er is enthousiasme geweest over de toeren op het koord, door een derden man van het gezelschap verricht. Onder de pauze werden enkele gramo- foonplaten, waarop een lied, door den heer van den Brink ontroerend mooi voorgedra gen, verloot; alles verliep tot groote te vredenheid van allen in de zaal. Om even over elf uur eindigde de heer van den Brink zijn programma, en na een kort slotwoord van den heer Meerenboer, waarin Z.E. nog eens aanspoorde steeds de Maria-vereeniging welwillend gezind te zijn, gingen allen voldaan naar huis. Het Bestuur der Maria-vereeniging mag beslist met groote voldoening op dezen al leszins geslaagden avond terugzien. STOMPWIJK. Aanrijding. Gisteravond moest v. R. met zijn auto uithalen voor den stilstaanden melkwagen van J. Hij bemerkte echter niet dat er een auto, bestuurd door v. d. P. van de tegenovergestelde richting aankwam waardoor de twee auto's legen elkaar re den, met het gevolg dat beide wagens schade opliepen. TER-AAR. Lidwina-Vereeniging. Zondagavond gaf de St. Lidwinaver. haar laatste uitvoe ring in het Patronaatsgebouw. Het onstui mige weer met zijn gevolgen o.a. zeer slech te wegen, die in een modderpoel zijn her schapen, verder vele regenbuien gepaard gaande met zeer sterke windvlagen, beloof de geen groote opkomst. Doch toen het in den avond iets gunstiger Werd met de weersomstandigheden, togen velen naar de uitvoering en toen het punt van beginnen was aangebroken, waren er ruim 200 in de zaal. Kapelaan Oud opende de avond met een hartelijk woord van welkom, gaf in kern achtige woorden het streven were van de Lidwinaver. en wenschte verder allen een plezierigen avond. Door de dames van den Naaikrans werd opgevoerd het Tooneelspel „Weergevonden" en het. Komisch Zangspel „De Ontevreden Waschvrouw". Evenals de vorige maal had den de dames een langdurig app'aus in ont vangst. te nemen voor het. gebodene. Onder de pauze werd er weer een verlo ting georganiseerd, die natuurlijk veel be langstelling trok. Een van de gelukkigen, die een taart ge wonnen had. gaf hem terug, op die voor waarde dat hij op z'n Amerikaansch ver loot moest worden ten bate van de Lidwina. De taart bracht de kapita'e som op van 31 gulden. Ook degene, die de vorige maal een fijn kussén gewonnen had, en dit is wel het ty pische van het geval.... kwam nu ook we der in aanmerking voor een kussen. Aan het slot gekomen van den avond, dankte Kapelaan Oud de medespelenden en alle anderen, die hadden bijgedragen om deze 2e weldadigheidsavond te doen sla gen. wekte alle aanwezigen op. om uit het vertoonde van dezen avond leering te trek ken. De bevolking. Geboren 55 mannen en 66 vrouwen is totaal 121. Gevestigd 82 man nen en 100 vrouwen is totaal 182. Totaal 137 mannen en 166 vrouwen is totaal 303. Over. leden 13 mannen en 1.3 vrouwen is 26. Ver trokken 82 mannen en 132 vrouwen is 214. Totaal 95 mannen en 145 vrouwen is totaal 240. Huwelijken gesloten 27. Levenloos aan gegeven 7 mannen en 3 vrouwen, totaal 10. 'Bevolkingscijfer 1 Januari 1932 2040 man nen en 1930 vrouwen, totaal 3970. Vorige tel ling was 199» mannen en 1909 vrouwen,.to taal 3907. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT JE. 163. De agent zag het gevaar en gaf met zijn zwaard de spin een slag, die haar in een hoek deed vliegen. Geluk kig maar dat de heks daarbij niet wakker werd, want' dan had je de poppen aan het dansen gehad. De agent zag wel, dat hij het tegen de reusachtige spin niet zou kunnen uithouden en poetste de plaat, evenals de ka bouters. 164. De slotenmaker met den tooverring, den echten too- verring in zijn hand, de agent met zijn z aard en de ka bouter met den sleutel' zetten het op een loopen, bang voor de spin, die hen achterna zat. Ze maakten beenen, dat spreekt vanzelf. De angst gaf hun vleugels. ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitvoering Mariavereeniging. In de St. Josephzaal werd gisterenavond door de Mariavereeniging de jaarlijksche tooneel- uitvoering gegeven, welke als gewoonlijk weer goed is geslaagd. Het hoofdstuk van dezen avond „Haar offer", vond bij de da- mes-tooneel-dilettanten een zeer goede ver tolking. Dat de rollen bovendien in goede handen waren, bleek wel uit de groote aan dacht, waaronder het stuk in zijn geheel door de aanwezigen werd gevolgd. Als toe spijs een klucht „Klaveren Vier", die de vrij talrijke aanwezigen een vroolijke af wisseling bezorgde. De Mariavereeniging kan ongetwijfeld op een welgeslaagde tooneelavond terug blik ken. De vernieuwing van de Postburg. De zer dagen werd een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden tot ver nieuwing enverbreeding van de Postbrug aan de Juliana straat. Pluimveetentoonstelling. De driedaag- sche Pluimvee-tentoonstelling op de boven zaal van Hotel „De vergulde wagen" zal Donderdagmorgen 10 uur officieel worden geopend. Het aantal inzendingen, dat de laatste dagen sterk is gestegen, heeft de 20C) reeds overschreden. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. ENGGANO (thuisr.) verfcr. 5 Jan. van Havre naar Amsterdam. POELAU BRAS (thuisr.) vertr. 5 Jan. van Colombo. POELAU LA UT arr. 5 Jan. van Am sterdam te Hamburg. POELAU TELLO (uitr.) arr. 5 Januari te Port Said. TANIMBAR vertr. 5 Jan. van Amster dam naar Batavia via Antwerpen. KON. NED. ST00MB. MIJ. BRION arr. 5 Jan; van Bordeaux te Amsterdam. CLIO arr.-5 Jan. van Barcelona te Tar ragona. FAUNA arr. 5 Jan. van Lissabon te Amsterdam. NEREUS arr. 5 Jan. van Amsterdam te Kopenhagen. KON. PAKETV. MIJ. LE MAIRE pass. 4 Jan. Thursday Isle. N. ZEELAND arr. 4 Jan..van Singapore te Sydney. TASMAN vertr. 2 Jan. van Kaapstad naar Batavia. VAN HEUTSZ vertr. 31 Dec. van Hong kong naar Singapore. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE arr. 3 Jan. van Rot terdam te Vancouver. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. GAASTERKERK (thuisr.) pass. 4 Jan. Gibraltar. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. HOOGKERK (uitr.) arr. 4 Jan. te Suez. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AOHILLES, Japan-Rott. vertr. 5 Jan. van Port Said. HELENUS vertr. 1 Jan. van Kobe naar Amsterdam. LYCAON, Java-Amsterdam vertr. 4 Jan. van Singapore. MARON. Liverpool-Batavia, pass. 3 Jan. Gibraltar. EMZETC0 LIJN. JONGE JOHANNA, Rott.-Oran, pass. 3 Jan. Dungeness.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6