Firma G. H. MAAT Agenda LUCHTVAART STADSNIEUWS ZATFHDAG T "--jrr "2 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 CRISIS-POLITIEK. Algemeene R. K. Werkgeversvereniging. Door bovengenoemde vereeniging is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, een uitvoerig adres gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: Wij zijn de Regeering dankbaar, dat zij door middel van de Crisisinvoerwet zien de bevoegdheden heeft verschaft om de al lerergste gevolgen van de wereldcrisis te kunnen verzachten en de levensbelangen van ons volk te kiinnen verdedigen. Het spreekt intusschen vanzelf, dat, nu de Regeering over de noodige bevoegdhe den beschikt, er alles van afhangt, hoe van deze bevoegdheid gebruik zal worden ge maakt. In dit verband willen wij Uwe Excellen tie niet verhelen, dat de modedeeling in de dagbladen, dat tusschen Nederland en België zou zijn overeengekomen, dat deze landen elkander over en weer zouden ken nen in de toepassing van invoerbelemme- rende maatregelen, ons eenigszins heeft \erontrust. Wij vreezen, dat dit interna tionaal overleg, wanneer daarmede be doeld worden tijdroovende onderhandelin gen, ertoe zou kunnen leiden, ^dat de Bel gische importeurs ten nadeele van de Ne- derlandsche industrie en in strijd met de bedoeling van de Wot, profijt zullen trok ken uit de wetenschap omtrent de voorne mens der Nederlandsche Regeering en ver volgens, dat de snelle en parate uitvoering der Wet schade lijden zal. Wij zijn overtuigd, dat de nood der Ne derlandsche bedrijven zoo hoog is geste gen, dat ter wille van de internationale courtoisie geen dag en geen uur uitstel voor de tc treffen maatregelen kan worden geduld. Bovendien is de procedure volgens welke de contingenteering in de praktijk geregeld zal worden in de Wet zelf nauwkeurig om schreven. Aan de Regeering is in artikel 2 lid 1 liet hooren van een door de Kroon te benoemen Commissie voorgeschreven. Overleg met vreeuide Regeeringen is noch in de Wet, noch in de schriftelijke stukken ter sprake gekomen. Het zou naar onze meening met de bedoeling van den Wetgever niet strooken, wanneer een nieu we instantie in de voorbereiding tot het uitvaardigen van een invoerverbod met contingenteering, zou worden ingeschakeld. Wenscht een vreemde Mogendheid haar inzichten ter kennis van de Nederlandsche Regeering te brengen, dan zal dit, zonder tijdverlies alleen kunnen geschieden door zich te wenden tot de -officieele, in de Wet voorgeschreven Commissie. Intusschen beschouwen wij, gelijk wij in onzen brief van 6 October 1.1. uiteenzet ten de Crisisinvoerwet slechts als een nood maatregel, die dienst moet doen den status quo zooveel mogelijk te handhaven. Uitgezien zal moeten worden naar mid delen om meer blijvend de basis van onze industrie, te versterken. Voorzoover de middelen daartoe van de Regeering afhangen, willen wij op eenige daarvan Uw aandacht vestigen. I. Bij de regeling der internationale ver houdingen is wel gebleken, dat de meest- begunstigingsclausulc een beletsel vormt voor landen, die zioh op het standpunt stel len van den vrijhandel, althans onderling dat stelsel daadwerkelijk toepassen. Even zeer is deze clausule een beletsel geble ken voor landen met een protectionistische politiek om aan vrijhandelsstaten zonder bijzondere tegenprestatie concessies te ver- lcenen op het gebied der invoerrechten. Wanneer, wat wij vermoeden, het niet mogelijk zal zijn, om door middel van een internationale algemeene conventie hierin te voorzien, dan zou het alleszins aanbeve lenswaard zijn, om iü nieuw te sluiten han delsverdragen het voorbehoud op te ne men, dat de meestbegunstiging zich niet behoeft uit te strekken, tot gunsten, ver leend aan bepaalde landen, met wie N'e- derland een regionale overeenkomst heeft gesloten. Bovendien zou getracht kunnen worden, om ook ijl- bestaande handelstractaten dit voorbehoud alsnog te doen opnemen. II. Nu ook de Japansche munteenheid van het goud is losgemaakt, wordt aan vele industrieën, die op den afzet in'Indië waren aangewezen, den nekslag toege bracht. Beteekende dc val van het pond voor deze industrietakken reeds een gr >o- te schadepost, de vergrooting van den voorsprong, die Japan toch reeds in Indië bezat, is niets minder dan een ramp voor een belangrijk deel der Nederlandsche ex portnijverheid. Nauwere eoonomische sa menwerking met Indië is dan ook ge jo den. Bevoorrechting van de verschillende gebiedsdeelen van het Koninkrijk valt van zelfsprekend buiten de moeilijke vraagstuk ken der meestbegunstiging. Met instem ming hebben wij er dan ook kennis van genomen, dat Z.Exc. de Minister van Ko loniën, zoowel hier te land als in Indië studie zal maken van het sluiten van een tolunie met Indië. Wij' ontveinzen ons niet, dat onder de huidige moeilijke financieele omstandig heden Indië niet 111 staat zal zijn de invoer rechten voor Nederlandsche producten te verlagen of af te sohaffen. Een volledige tolunie zal daarom voor- loopig wel uitgesloten zijn. De gedachten gaan vanzelfsprekend onder de tegenwoor dige verhoudingen uit naar het heffen van preferentieele rechten als overgangsvorm naar een tolunie. De koninklijke weg om de Nederland sche industrie voor den ondergang te be hoeden is niet die, welke uitgaat van in voerbeperking, maar die, welke leidt naar vergrootmg van den uitvoer. III. Wat de herleving der exportgaran ties betreft, blijven wij aandringen-op in stelling van een exportcredietregeling, ge lijk die in Engeland en Duitschland be staat. Mocht een andere regeling worden ingevoerd, zoo zal deze geen krachtige sti mulans voor den export verschaffen en zich blijven beperken tot enkele sporadi sche gevallen. IV. Wij achten een technische herzie ning van de Tariefwet noodzakelijk, waar bij enkele posten, of onderdeelen van pos ten worden verhoogd, andere verlaagd of afgeschaft. Eenige vrijstellingen van in voerrechten dienen te worden opgeheven. V. Met alle waardeering voor de be moeiingen van de Rijks-Commissie Werk verruiming wil het ons toch toeschijnen, dat de Regeering over te geringe bevoegdhe den beschikt om overheidslichamen en semi-overheidsbedrijven te verplichten, bij hun bestellingen voorkeur te geven aan heb eigen fabrikaat. In geen enkel land worden de belangen de-r eigen industrie bij dergelijke bestellingen zoo verwaarloosd als in Nederland. De ondervinding leert, dat de Nederlandsche industrie zoo goed als nooit aan een buitenlandsoh publiek rechtelijk lichaam of aan een buiten- landsch openbaar bedrijf een levering doen kan. Naast deze maatregelen van meer büj- venden aard, willen wij nog als crisismaat regelen aanbevelen: 1. De totstandkoming van het Anti-Dum- pingwetje; 2. Het instellen van een cleariiiginsti- tuut voor den handel op landen, die het geldverkeer met het buitenland aan bal den hebben gelegd; 3. Het verlagen der huren voor de met Rijksvoorschotten gebouwde woningen; 4. Verlaging der kosten van overheids diensten: spoorwegen, elcctriciteit, enz. 5. Ingrijpende maatregelen om de kos ten van levensonderhoud te verlagen; 6. Het openen der mogelijkheid om be paalde categoriën van in aanbouw zijnde bouwwerken en schepen, die wegens cro- dietraoeilijkheden niet voltooid kunnen worden, met steun of door bemiddeling der Regeering, verder af te werken, indien en voorzoover dat economisch verantwoord is. ONTWERP TOT AANVULLING NATUURSCHOONWET. Het behoud van landgoederen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingodiend tot wijziging van de Natuur- schoonwet 1928, welko zooals men weet ter bevordering van het behoud van natuur schoon eenige vermindering van sommi ge van landgoederen geheven belastingen geeft, n.l. van de vermogensbelasting, de inkomstenbelasting, de personeele belas ting en het successierecht. Het is wenschelijk gebleken ook ten aanzien van het registratierecht eenige fa ciliteit te verleenen. Ook in andere gevallen kan het ge- wensoht zijn een landgoed, om het voor ondergang te behoeden, in een rechtsper soon in te brengen. Er kunnen zich bij voorbeeld eenige personen, die ieder op zich zelf niet kapitaalkrachtig genoeg zijn, verbinden te zamen een landgoed te ex- ploiteeren. De heffing van 2Yi pCt. re gistratierecht zal dan dikwijls een belem mering vormen. In een enkel zoodanig geval is wel eens kwijtschelding van recht verleend op grond van artikel 99 der Registratiewet. Het is echter wenschelijk een algemeene regeling in de wet vast te leggen, weshalve wijziging der wet wordt voorgesteld. In dezen gedaohtengang zouden facili teiten kunnen worden verleend onder twee voorwaarden. In de eerste plaats moet vaststaan, dat het goed is een landgoed in den zin der Natuurschoonwet 1928, on in de tweede plaats moet de in het leven te roepen rechtspersoon hoofdzakelijk ten doel hebben het landgoed in stand te hou- den (en dienovereenkomstig te exploitee- ren). Het toekennon van-een algeheele vrijstel, ling van registratierecht wegens bedoelden inbrengen of overdracht verdient geen aanbeveling zoo zegt de Memorie van Toelichting. Indien de vermindering van recht on voorwaardelijk werd verleend, zou het kun nen gebeuren, dat spoedig na het verkrij gen van het landgoed de rechtspersoon ïh niet ineer liet gelegen liggen aan de exploitatie van het landgoed overeenkom stig de bepalingen der Natuurschoonwet. De voorkeur wordt daarom gegeven aan een regeling volgens welke het recht eerst naar een lager tarief dan normaal wo.'dt vastgesteld, maar welke aanleiding kan geven tot bij v ordering, indien de rechts persoon niet gedurende 25 jaren het land goed in stand houdt. De ontworpen regeling moet, omdat re kening gehouden dient te worden met de verschillende in art. *19 der Registratie- wet tot. uiting komende mogelijkheden vrij uitvoerig zijn. AANKOOP VAN STAATSWEGE VAN WOESTEN GROND. Voor bebossching bestemd. Naar wij vernemen, heeft het rijk onder de gemeente Leende en Valkenswaard (in Noord-Brabant) een streek, wvr nóg groote uitgestrektheden woesten grond voorkomen een complex heide ter grootte van ruim 1200 H.A. aangekocht. Het terrein dal gelegen is aan de Zuidzijde van den weg. die bovenvermelde dorpen verbindt, heeft tot korten tijd geleden toebehoord aan baron Gilles de Pé'.ichy, wonende in België. Het complex is, naar men ons mee deelde voor bebossching bestemd, en het zou de bedoeling zijn, dc gronden met be hulp van werkloozen te bewerken. BOND VAN BLOEMBOLLENTREKKERS Men meldt aan de „Tel.", dat naar aan leiding van een oproep van de Vereeniging van trekkers van bloembollen te Benne- broek op een aldaar gehouden vergadering besloten is tot de oprichting van een Bond van Bloembo entrekkers. Het bestuur be staat uit de hecren T. Kralt en G. v. Dcltt beiden uit Rijnsburg, welke resp. tot voor zitter en secretaris werden benoemd en de heeren P. J. Vis. uit Wateringen, C.'J. de Goede, Beverwijk en N. Koek uit Roclof- a rends veen. Gevestigd sedert 1833 WIJNKOOPERIJ LEIDEN MUNITIE VOOR DUITSCHLAND? Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van mi nisters de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van het gerucht, onlangs in Frankrijk door den heer Franklin-Bouillon in een redevoe ring verbreid, dat in Nederland 1200 stuk ken zwaar geschut zouden zijn vervaardigd, bestemd voor Duitschland'1 2. Heeft de regeermg ook kennis geno men van de door het telegraaf-agentscliap Belga, op gezag van den heer Jean Rey, lid van de Academie van Wetenschappen te Parijs, overgebrachte bewering, volgens welke een medewerker van een groot Fransch bankiershuis bij zijn verblijf in Nederland zou hebben vernomen, dat hier te lande ter,voldoening aan Duitsche op drachten granaten vooii zwaar geschut worden vervaardigd, voor welke bestellin gen de betalingen vlot geschieden en waarvan de Nederlandsche fabrikanten zouden hebben verklaard, dat hunne ou dernemingen haar bestaan voor een be langrijk deel aan die bestellingen danken? 3. Is de regeering, wegens den grooten invloed, die zulxe geruchten, hoe vaag zij ook zijn, op de openbare nieening kunnen uitoefenen, wat vooral bij de nadering van de Ontwapeningsconferentie vah bolang kan zijn, bereid mede te deolen, wat zij omtrent de juistheid van de in de beide vorige vragen vermelde geruchten kan ver klaren 1 4. Indien de geruchten geen waarheid bevatten, vindt de regeering dan daarin geen aanleiding aan de regeering van Frankrijk ook ongevraagd de noodige in lichtingen te ge\en? 5. Indien de geruchten geheel of ten deele op waarheid benisien, wil de regee ring dan mededeelen, waarin die waarheid bestaat, en welke stappen zij heeft onder nomen of denkt te ondernemen om zooveel mogelijk te verhinderen, dat hier te lande wordt medegewerkt tot de schending van verdragen, waaraan andere mogendheden gebonden zijn? LOONSVERLAGING. De rij der groote pndernemingen in het détailbedrijf, die loonsverlaging gaan toe passen als middel om uit de crisis te ko men, wordt binnenkort aangevuld met „De Bijenkorf", die voor haar personeel te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag een in komstenvermindering voorbereidt tegen 1 Februari 1932. Deze loonsverlaging zal, met uitzondering voor bepaalde gevallen, beperkt blijven tot het hoogere personpel, te weten de chefs en de sous-chefs. Een algemeen percentage is voor deze verla gingen niet bepaald. Van geval tot geval wordt dit percentage vastgesteld. De ge middelde verlaging zal echter ongeveer J0 pet. van het loon bedragen. Aan „Vooruit" heeft de directie van „De Bijenkorf' medegedeeld, dat inkrimping van bet personeel voorloopig niet in haar voornemen ligt. Dc prijsdaling van een aantal artikelen heeft het aantal trans acties verhoogd, zoodat daarvan het ge volg is, dat thans meer porsoneel in net bedrijf werkzaam is en blijft dan enkele jaren geleden in den tijd van hoogconjunc tuur. Wel wordt op het oogenblik zoo weinig mogelijk nieuw personeel aange steld. DE MOEILIJKHEDEN IN DE SCHOENINDUSTRIE. De Nederlandsche vereeniging van ver tegenwoordigers- in de schoenindustrie heeft in ?n te Amsterdam gehouden ver gadering besloten tot het zenden van een telegram aan de regeering, waarin gewezen wordt op de groote moeilijkheden, waarin d» gohoemndustrie zich bevindt, mede door d'en geweldigen steeds toenemenden invoer van buitenlandsoh schoenwerk, waardoor ook het bestaan van eenige honderden vertegenwoordigers, in deze branche werk zaam, ernstig in gevaar wordt ge-bracht. De regeering wordt verzocht, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen ter be scherming van de industrie, die in staat is de Nederlandsche bevolking concurreerend I van goed schoeisel te voorzien. Woerden—Amsterdam tolvrij. Bij het gemeentebestuur van Wilnis is de mededeeling ontvangen, dat de voor- waarden, waarop tot opheffing van den tol I op den Wilnischen Zuwe en de twee bol'en op den Kamerikschen Zandweg welke I wegen deel uitmaken van den verkeersweg i WoerdenAmsterdam zijn aanvaard. :t ingang van 1 Januari 1932 zullen deze drie tollen dus definitief worden opgeae- ven en is de weg AmsterdamWoerden tolvrij. K. S. A. cursus Staathuishoudkunde. De groote belangstelling, welke het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden heeft mogen ondervinden voor hare cur sussen in Staatsinrichting en Sociologie heeft dit bureau doen besluiten op 15 Ja nuari a.s, ook met een groote schrifteiij- kiii cursus Staatshuishoudkunde te begin nen. Aangezien in het verleden voor een Jir- i n cursus, waarvan de k^= on zeer laag zijn gesteld, door velen van eiken rang en stand groote belangstelling bestond, zal ook thans de deelname wel weer grout worden. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie te Leiden, Steenscnuur 17. ERNSTIG VLIEGONGEVAL. IN AMERIKA. Twee dooden, drie gewonden. In de nabijheid van Springfield (Ohio) is een passagiersvliegtuig neergestort. Twee der inzittenden werden gedood en 3 zwaar gewond. Ook vliegtuig in Zuid-Afrika neergestort. Het grootste passagiersvliegtuig, van de Union Airways is op de rotsen bij Kaysers- beach op 40 Iv.M. van East-London te plet ter gevallen. Hoewel het vliegtuig geheel vernield werd, bleven de piloot en de twee passagiers op wonderbaarlijke wijze onge deerd. Ook de vliegpost voor Europa kon in veiligheid worden gebracht. LEIDEN. De Zondadienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Kor», Ho- vens Gréve, Nieuwzwa-ag en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 D e c. a.s. tot en met Vrijdag 1 Jan. 1932 (Nieuwjaarsdag) waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Visohmarkt 8, tel. 552. Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. 1932 uemen waar de apotheken: G. F. Reijst, Steehstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. EEN EEUWFEEST DER ST. PETRUSKERK. In de Nieuwjaarspredicatie, die gister morgen Pastoor Th. Beukers voor zijn pa rochianen in de St. Petruskerk hield, maak te deze melding van een jubileum, dat we wel even aan de vergetelheid mogen ont rukken. Pastoor Beukers deelde n.l. mede, dat het op 4 Januari a.s. honderd jaar geleden zal zijn, dat voor de tegenwoordige St. Pe truskerk werden aangekocht de grond, waarop de kerk nu staat, en het huis, waar in nu nog de pastorie gevestigd is. Een eeuwfeest dus! En het is begrijpelijk, dat de tegenwoordige Pastoor der St. Pe trusparochie daarbij gewaagde van al het goede in zijn parochie in die honderd jaar tot stand gebracht, van de groei en de uit breiding der parochie, waarvoor hij nu bij het begin van dit nieuwe jaar en aan het einde van honderd jaren dank bracht aan God, Bij zijn wenschen voor parochie en parochianen, biddend om verdere bloei. Het spreek van zelf, dat alle parochia nen zich hierbij van harte aansluiten en wij van onzen kant mogen deze wenschen ondersteunen, door op te wekken de bloei der St. Petrusparochie, door intens geeste lijk leven te helpen bevorderen. Ad muitos „DE STER" Het clubblad van „Rood-Wit". j De actieve vereeniging „Rood-Wit", die reeds meermalen tot iets nieuws het initiatief i nam wij herinneren bijvoorbeeld aan den nu reeds alom bekende Leidsche Singelloop heeft wederom iets nieuws tot stand gebracht. Met de activiteit en de voortvarendheid, J waarover het bestuur van „Rood-Wit" be schikt, is het overgegaan tot de uitgave van een maand^lijksch clubblad het eerste van 'een R.K. sportvereeniging hier ter sted> Het blad heet „De Ster", naar het insigne, de roode vijfpuntige ster, waarmede het witte shirt der Rood-Wit-leden is getooid. Is de uitgave van dit blad een verheugend feit te noemen voor „Rood-Wit" en voor de geheel R.K. sport hier te stede, even verheu gend is het feit, dat de eerste indruk van dit clubblad een zeer goede is. Niet alleen ziet het er typografisch wel verzorgd uit, maar bij de noodzakelijk eenigszins bescheiden opzet is toch gestreefd naar voornaamheid en volledig heid, waarin de redactie o.i, uitstekend is geslaagd. Artikelen, overzichten van de stand van zaken in de vereeniging, programma's, propa ganda, en alles wat de leden kan interesseeren staat erin vermeld. Een poëtische bijdrage en van een zich „Goal" noemenden dichter, een foto van eenige Rood-Witters in wandelcosluum vinden er eveneens een plaats. Wij wenschen het ijverige en actieve Rood- Wit-beStuur met deze nieuwe uitgave veel geluk en veel succes, wenschend dat de nieu we „Ster" een nieuwe schrede zal zijn naar verhoogd en nieuw succes voor „Rood-Wit de R.K. sport te Leiden. Bond i R.K. Gemeenteraadsleden, Naar wij vernemen is door het bestuur van de R.K. Kamercentrale Leiden het initiatief genomen tot de oprichting van een Bond van R.K. Gemeenteraadsleden in den Statenkies- kring Leiden. De constitueerende vergadering zal plaats vinden op Zaterdag 16 Januari a.s., des na middags 3 uur in hotel „De Burcht alhier. Voor het examen paedagogiek M.O.B. zijn hier ter stede geslaagd: J. G. Kobus te Dordrecht, M. de Regt te Schiedam, R. Frant- sen te Rotterdam en P. van Duyvendijk te Dordrecht. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 4192. A. A. Herfst Jr., Al phen a. d. Rijn, Prin9 Hendrikstraat 14, sigarenfabriek. - 5159. Handelsonderneming „Joninck', Leiden, Hoogewoerd 16, vertegenwoordi ging van buitenl. huizen (chocolade en sui kerwerk). 1416. M. J. van der Stok, Leiden, Apothekersdijk 5, danips'hoedenuiakerij. W ij z i g i n g. 2462. Maatschappij voor Schoen- en Leder-Industrie „Bata" (f.) Leiden, Haarlemmerstraat 67, Hoofdz.: Amsterdam, Utrechtschestr. 70/72. Uittr. Beh. Fil. Leiden: J. Reens, Leiden. N. BéLi.; K. Schenk, Leiden (B.P.) 5439. B. Hoogwerff Kroon Handela- kweekerij „Filicis", Voorschoten, Papelaan 74, Kweekerij en handel in bloembollen en bloemen. Door den oigenaar B. H. Kroon, is het recht verkregen tot het voeren van den naam Hoogwerff bij zijn geslachts naam, zoodat de volledige naam thans luidt: B. Hoogw.erff Kroon (d.d. 22 Dec. 1931). Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de R.K. Vereeniging van Verzekeringspersoneel „St. Donatus" alhier, de weleerw. pater fr. II. Mul der, O.F.M. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige niaand (December 1931) ingelegd 394.849.69 en terugbetaald 542.770.69; 105 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 110 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.977 inleggers, inclusief 1475 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde December 8.080.431.29 (inclusief rente over 1931). In 4991 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 12.918.50 ontcangen. Naar wij in „Handelsbelangen" lezen bedraagt het passief van het effectenkan toor Th. C. den Ouden (firma Wakerlin den Ouden) alhier 162.259.27, verdeeld over 36 schuldeischers. Van dit bedrag is preferent 164.38. De baten zijn nog niet volledig bekend. BIOSCOPEN. Trianon. Voor de dagen der Kerstvacantie, waarin ook voor anderen zoovele vrije dagen liggen, zorgt de directie van dit theater wel voor amusante programma's. Felix Bressart is sinds „De Privé-secreta- resse" de lieveling van het publiek en na Maurice Chevalier is hij het weer, die nu in deze dagen weer voor de noodige vroolijk- heid en afwisseling moet zorgen. Hij doet dit op meesterlijke wijze als de kampioen-stom meling van het Duitsche leger. Hij speelt zijn rol van domme soldaat zoo kostelijk onbenul lig, dat deze film „de schrik van het Garni zoen" alleen door hem een nieuwe schlager werd. Alle scheldpartijen ontvangt hij met een wezenloos geamuseerd lachje, hij kan niet in de houding staan en maakt het zoo erg, dat men hem kwijt wil, waarvoor geen ander mid del is, dan zijn overplaatsing naar de caval- lerie. Maar na daar een aantal stommiteiten te hebben begaan stuurt men hem weer terug naar de infanterie en zoo zit iedereen met Karl Otto Kulicke, de schrik van het garni zoen, opgescheept. Het is een kostelijke film. met aardige mu ziek, die zeker iedereen zal amuseeren. Voor de pauze gaat de film „Vrouwenruil" een dolle Amerikaansche klucht, die, door de dolle situaties eveneens lachsalvo's verwekt en zoo van het geheel een bijzonder amusant programma maakt. Luxor. Het hoofdnummer van dit Nieuwjaurspro- gramma is getiteld: „Rechterlijke Dwaling een film op een bekend motief geënsceneerd onder regie van Carl Heinz Wolf, bewerkt naar den roman van Frank Arnau „De Geslo ten Ring". Gerda Maurus en Karl Ludwig Hiedl vervullen de hoofdrollen en houden al len door hun spel van begin tot einde in spanning. In deze film wordt gestreden tegen de rechterlijke dwalingen, waaraan' onschuldi- gen dikwijls ten offer vallen. Die strijd wordt gevoerd door dr. Gregor, hoofdredacteur van een krant, die tenslotte zelf de dupe wordt van een rechterlijke dwaling, welke echter wel zeer onlogisch is, wijl in deze film de identiteit van een vermoorde niet eens wordt vastgesteld door zijn dochter, die alleen zulks zou kunnen doen. In de film vóór de pauze hooren en zien we Richard Tauber, den „koning der zan- ger"s, als band-dirigent en jazz-zanger. Even als alle andere filmhelden moet Tauber in deze rolprent „De groote Attractie het leed van miskende en ongelukkige en de liefde spelen, maar hij mag ook het uiteindelijk ge vonden geluk ten laatste smaken. Voor volwassenen. Casino. „Geef me maar den ouwen tijd" is de titel van de hoofdfilm in Casino en tevens de ver zuchting. die Ole Petersen slaakt, de man, die in 1930 overleed en het twijfelachtig genoe gen smaakt in 1980 door eenige geleerden in 't leven teruggeroepen te worden. De ervaringen, die deze man nu opdoet in een maatschappij, die nog materialistischer is dan de onze, vormen den inhoud van dit groote, phantastische filmwerk, waarin we zelfs op Mars verplaatst worden en dat den toeschouwer noopt de opeenvolgende scènes met belangstelling te volgen en tevens zeer amusant is. Met het voorprogramma vormt het een ge heel voor volwassenen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2