23ste Jaargang DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 No. 7089 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NIEUWJAAR. BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaAl Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit zes bladen 'fc Is een gedachte, die bij ons allen op rijst. en die we uitspreken en hooren zeg gen: Wat is dat jaar weer gauw vervlo gen Maar laten we deze gedachte ons weer niet te gauw ontglippen en zou 't niet goed zijn, als we ze 'ns vasthielden en over wogen 1. De tijd is voorbij gevlogen. Maar toch niet zóó 6nel, dat we geen bewuste daden zouden hebben gesteld, geen schuldige ver zuimen zouden hebben gepleegd, welke be langrijke gevolgen hebben gehad voor ons zelf en voor anderenEn dat alles moet ons op den laatsten dag van het jaar voor den geest komen, klaar en helder. God is goedheid, en Hij heeft ons den tijd ge laten, Hij opent weer voor ons een nieuw jaar. Ook in dit jaar, al zullen wij het ge heel mogen beleven, zal de tijd voorbij vliegen, en het zal weer spoediger verloo- pen zijn, dan wij het nns nu voorstellen. Aan ons nu de plicht; om in het „Te Deura" waardoor wij God dankon, dat Hij ons in het geëindigde jaar den tijd heeft gelaten het besluit te leggen, om de dagen en uren, die ons in het komende jaar worden geschonken, vruchtbaar te doen zijn voor tijd èn voor eeuwigheid. En zoo treden wij dan het nieuwe jaar in, in sterk Godsvertrouwen 1 Wij mogen hopen, dat God aan de we: reld en veler onzer leniging zal schenken in den stoffel ijken nood, die zoo zwaar drukt. En wij bidden er voor. Wij mogen hopen, dat God aan de we reld en veler onzer redding zal brengen in de geestelijke ellende, die in duisternis hult. En wij bidden er voor. Wij mogen do zekerheid hebben, dat het voor ieder onzer wat er ook gebcureeen zalig jaar zal zijn, een jaar, verdienstelijk voor de eeuwigheid, als wij met de afgebeden genade van God willen medewerken.... In te, Domino, speravi, non coufundar in aeternum. Op U, o Heer, vertrouw ik, in eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden Een mijlpaal in het leven, als de intrede van een nieuw jaar, dringt bij ons ook naar voren de vraag, hoe wij ons als K a t h o- li oken hebben getoond voor de oogei. van anderen.' Zijn wij Katholiek geweesi inderdaad, en hebben wij daardoor,ah vanzelf, een apostolaat uitgeoefend Het Katholieke dagblad gaat toch niel buiten zijn terrein als het deze zoo vèèl be slissende vraag voorlegt? Vóóral onze tijd heeft behoefte aan, roept om een op treden van Katholieken, dat is gedragen en bezield door de Katholieke beginse len 1En vóóral in onzen tijd zijn daar om de Katholieken in de gelegenheid héél veel goeds te doen óf héél veel te verzui men 1 Dat in het afgeloopen jaar onze lezers kring aanmerkelijk is vergroot, is voor on» een reden te meer, om er met alle krachten naar te streven, dat uw dagblad, het dag blad van de Katholieken in Leiden en zeer vole andere gemeenten, in het komende jaar zal voldoen aan de eischen, die ons mogen en moeten worden gesteld. Gods zegen inoge rusten óp uw aller en op onzen arbeid. Wij wenschen allen een: Zalig Nieuwjaar! Opening Drinkwaterleiding „De Elf Gemeenten" Thans Waterleiding in alle dorpen rond Lelden. Onze correspondent te Woerden schrijft ons: Gistermiddag had in de groote zaal van Concordia te Woerden de voorbereidende plechtigheden plaats, waarna opening van de drinkwaterleiding der elf gemeenten. Het was blijkbaar een voorrecht voor twee persvertegenwoordigers hierbij aan wezig te zijn. Hoewel met eenige moeite kwamen we toch ook binnen. Met nog eenige anders pers-„verschoppelingen" konden we echter slechts een plaatsje ach ter in de zaal krijgen, vanwaar we ons best deden de sprekers zoo goed en zoo kwaad als 't kon te verstaan. In ieder geval wat> èon plaatsje vooraan toch wel 't minste wat te verwachten was. De voorzitter van de Stichting Water leiding De Elf Gemeenten, sprak een openingswoord uit tot het groote aantal in de cenisgzins feestelijk versierde zaal aanwezige personen, waaronder Z.Exc. jhr. mr. van Karnebeek, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, de vertegenvyooi- diger van de Commissaris der Koningin in Utrecht, leden van de Zuid Hollandscbe en Utrecbt«»che Gedeputeerde Staten, de burgemeesters der betrokken gemeenten en gemeenteraadsleden enz. In deze openingsrede wees de heer H. v. Boeyen er op hoe het verlangen naar goed drinkwater in deze streken reeds lang be stond, om in de laatste jaren sterk op den voorgrond te treden. Spr. somde drie voor vallen op, welke in deze materie een voor name rol gespeeld hebben. Het eerste was de oprichting van een commissie te Nieuw- veen in 1S74, waarna de slichting van een pomp volgde, waarvan het water tot 1900 gebruikt werd. Toen bleek het water toch niet geschikt te zijn om te drinken waarna de pomp geslecht werd. Het tweede feit was de poging van de Vechtcommissie ingesteld om drinkwater voor 50 gemeente te krijgen, welke pogin gen, hoe ook gesteund door de toenmalige wethouder der gemeente Nieuwkoop, mis lukten. Spr. stelt zich de groote voldoe ning van de nu aanweige wethouder van Nieuwkoop voor, nu eindelijk de gewichti ge dag is gekomen. Het derde feit was et ontwerp van een plan van rijksweg* n '15, hetwelk helaas ook niet tot uitvoei cwam en waarna het voornemen tot oplos sing van het waterleidingvraagstuk bleef sluimeren tot 1925. Het in 1926 nieuw ontworpen plan leid de eindelijk tot verwezenlijking Spr. wees op de groote activiteit der gemeente Woerden en de Bodegraafsche Waterdis tributie in hun aanbieding om een plan voor de voorziening van 14 gemeenten tot uitvoer te brengen, voor welke activiteit dank wordt gebracht. Hoewel ten slotte 3 der 14 gemeenten (n.l. Alkemade, Rijnzaterwoude en Leimui- den) zich afscheidden, welke afscheiding pijn deed aan de overige elf, is spr. er van overtuigd, dat juist deze afscheiding, doo: de ontstane concurrentie, heeft geleid tol besnocdiging der plannen. Na een uitgebracht rapport van een commissie van deskundigen was de op richting der „Stichting" op 7 Nov. 1930 een feit, Na deze beteekenisvollo dag is de dag van vandaag, 30 Dec. 1931, van niet min der gewicht. Sor. is blij, nu zooveler wenschen in ve«- vulling zijn gegaan, op deze dag,- de zoo talrijke uitgenoodigden te kunnen verwelkomen. Op de eerste plaats Z.Ex. jhr. v. Karnebeek, Commissaris der Konin gin in Z.-Holland en de plaatsvervanger van de Commissaris der Koningin in Utrecht. Vervolgens de leden van de com missie van toezicht, de leden der Ged. Staten, griffier en at, ier hooge ambtena ren (aan welke laatsten groote dank werd gebracht voor hun steun), het dagelijksch bestuur der gemeente Woerden, de burge meesters der elf gemeenten, het bestuur van de waterleidingstichting der drie ge meenten, de verschillende heeren dei Volksgezondheid, vertegenwoordigers der Zuivelinsnectic, alle betrokkenen bij de aanweg der waterleiding, in 't bijzondei de technische oprichter ir. Verhey, de raadsleden en secretarissen der verschil lende gemeenten. Spr. geeft dan eenige bijzonderheden over het bedrijf zelf, hetwelk een distribu tiebedrijf is en haar water pompt uit bron nen van 21 tot 30 M. diep. Het net heeft een lengte van 125 KM. In 't geheel zijn 3200 perceelen aansluitbaar voor 15000 in woners d.i. 90 pet. der geheele bevolking. Beraad wordt nog in hoeverre aanslui ting mogelijk is voor perceclen verder dan 100 M. der hoofdbuizen verwijderd. De stichtingskosten voor 't geheele net met alle onkosten bedragen ƒ800.000. Per aan sluiting is 'n stichtingskapitaal noodig van 250. De oprichtingskosten (vooral het ronte-verlics) zijn tot een minimum be perkt. Het bedrijf zal ook water leveren aan enkele bedrijven in andere dan de elf gemeenten. Spr. wijst er nog op, dat dit bedrijf een inter-provinciaal bedrijf is, waaraan moeilijkheden waren verbonden betreffende verordeningen e.d., welke op gelost zijn door de instelling van een col lege van toezicht, met bevoegdheid voor het uitvaardigen van verordeningen. Na aan het slot zijner rede nog welkom te hebben geheet on de dirocteur van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening, de heer Kroon, noodigde spr. allen uit zich te begeven naar het pompstation in de Meye, waar de feitelijke opening zou wor den verricht. In een groot aantal auto's werd deze tocht aanvaard. Hier aangekomen werd het woord gevoerd door de president-commis saris der Bodegraafsche Waterdistributie, mr. La Gro. Spr. riep allen een welkom toe op deze niet alledaagsche plaats en noemt het een voorrecht het verzoek te doen om het bedrijf der stichting te openen. Jhr. van Karnebeek, het woord nemend, wees op de beteeknis van deze dag vooi dit district, hetwelk ook een bron van vol doening is voor het college van Gedepu teerde Staten. Spr. mag deze streek geluk- wenschen met do gebeurtenis van heden, welke een bekroning is voor het werk in 't verleden gedaan. Door dit, aan alle eischen voldoende bedrijf, is deze omgeving geko men op een hoover ontwikkelingspeil, welk oeil van een volk tot op zekere hoogte dikwijls gekend wordt naar wat dit gedaan heeft ten opzichte van de watervoorzie ning. Een voldoening noemt spr. het voor het college van Ged. Staten, welke steeds met belangstelling de ontwikkeling hebben gevolgd, en hii brengt, een saluut aan do vertegenwoordiging van het Utrcchtsch Provinciaal Bestuur voor de onontbeerlijke samenwerking in deze. In dit opzicht orijst spr. bet onvermoeide werken van den voorzitter der Stichting, den heer H. v. Boeyen, vooral wijzend op de moeilijke taak om de eenstemmigheid te krijgen tus- schen elf gemeenten. Naar wat het college op een afstand heeft kunnen zien zouden we ook kunnen zeggen: dit is de dag van den heer Boeyen. Ten slotte hoopt spr. dat op dit werk zegen zal rusten en dat deze onderneming mau bloeien en tot heil der mogeving zal strekken. Onder luid applaus wordt hierim de vcr- eischte handeling tot het in werking stel len van het bedrijf verricht. Na een korte bezichtiging werd den te rugtocht aanvaard en de openingsbijeen komst in Concordia hervat. Het woord werd hier o.m. gevoerd door den hooged. gestr. heer G. H. J. van Spanje, waarne mend Commissaris der Koningin in de orovincie Utrecht, waarin hij zijn dank baarheid uitte voor het volbrachte werk. Namens het college van toezicht sprak het lid der Ger. Staten, de heer Wijnkamp, die in het bijzonder toelichtte de oor sprong, taak en het karakter van dit col lege. Jhr. de Muralt. burgemeester van Tei Aar, dankte vooral ook den voorzitter, den heer v. Boeyen, voor diens harde werken en zou de stichting wel de Van Boeyen- stichting willen noemen. De burgemeester van Kamerik en Zeg veld, de heer J. J. Talsma, roemde even eons de vooruitgang door de drinkwaterlei ding, waarna o.m. nog het woord voerde mr. La Gro, en ten slotte do voorzitter de openingsplechtigheid onder veel dankwoor den besloot. Gedurende de bijeenkomst werden ver- verschingen rondgediend en deden fotogra ven hun werk. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Engelsch-Fransche onderhandelingen inzake de a.s. herstolconferentie. (Buiten land, 2de blad). De aftocht der Chineezen in Mandsjoe- rije. (Buitenland, 2de blad). BINNENLAND. Is het luik niet de oorzaak van de ramp van de „Ooievaar" geweest? (Luchtvaart, 2de blad). Fransche contingenten van invoer in het eerste kwartaal van 1932. (1ste blad). De invoerrochten in Engeland, (lste blad) De Prov. Begrooting van Zuid-Holland. (lste blad). Het reglement Dienstvoorwaarden Ned. Spoorwegen wordt met 6 maanden ver lengd. (lste blad). Tweo personen verdronken bij een auto ongeluk bij Smilde. (Gem. Berichten, 3de blad). JAAROVERZICHT BUITEN LAND Bladz. 17 JAAROVERZICHT LEIDEN Bladz. 18 JAAROVERZICHT BINNEN LAND Bladz. 22 en Bladz. 23 GEÏLLUSTREERD JAAR OVERZICHT Bladz. 21 LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Opbrengst R.K. H. B. S. 4.50 DIENSTVOORWAARDEN SPOORWEG PERSONEEL. De minister van Waterstaat heeft naar aanleiding van het verzoek van de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen om de bestaande dienstvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel weder ingaande 1 Jan. 1932 met een jaar te verlengen, die ver lenging goedgekeurd, doch slechts voor den duur van zes maanden, zulks met het oog op de bijzondere omstandigheden en de verrassingen, waarvoor het bedrijf nog kan komen te staan. Pachtverlaging. Het bestuur van de Doopsgezinde Ge meente te Barsingerhorn had voor eenige wekon besloten een reductie te verleenen op de pachtprijzen van 40 pet. voor wei land en 60 pet. voor bouwland. Met het oog op den nog steeds slechter wordenden toestand heeft zij thans alsnog besloten, de reductie voor het weiland te bepalen op 55 pet. De Commissaris van de Koningin op het terrein van de BODEGRAAFSCHE WATERLE1DIN G DISTRIBUTIE. Jüit. VAN KARNEBEEK, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland stelt waterleiding in werking.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1