KERKNIEUWS VRAGENBUS RECHTZAKEN VOOR HUIS EN HOF DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 PRIESTERJUBILEA IN 1932 BISDOM HAARLEM. I. 50 jaren priester. 15 Augustus: J. Thus, pastoor te S assenhei m. A. Vinkensteyn, rustend pastoor te Quintsheul. 23 December: W. Jansen, pastoor te 's-Hage (H. Jos.), eere-kanunnik v. h. Kath. Kapittel. II. 40 jaren priester: 15 Augustus. Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllman, Vicaris- Generaal van den Bisschop van Haarlem. J. C. F. Jansen, deken te Zoeter- woude (Dorp). E. Mersel, pastoor te R'dam (H. Barb.). P. Nieman, pastoor te Schoorl. III. 25 jaren priester. 15 Augustus: C. Boekhorst, deken te Buitenveldert. H. Bots, pastoor te Lewedorp. E. Derksen, pastoor te O u d-A d e. \V. Dessing, pastoor te Haarlem (H. Ba- vo), Oud-Schoten. F. Filbry, pastoor te A'dam (O. L. V. Kon. des Vr.). J. Jacobs, pastoor te 't Kalf (Zaandam). J. G. Jansen, pastoor te 's-Hage (H. Mar tha). B. Kösters, pastoor te Oud-Vossemeer. J. Lammers, pastoor te Zwijndrecht. A. Lühn, pastoor te Kudelstaart. J. Niehuis, pastoor te Aerdenhout (Bent- ve'd). L. Paulussen, pastoor te Heemskerk. P. v. d. Pavoordt, pastoor te Beverwijk (O. I. V. G. R.). L. Roozen, rustend rector te Beverwijk (rustoord St. Joseph). L. Wanna, pastoor te Ilpendam. H. Wennen, rector te A'dam (St. Jac. Gest.). I. Wils, pastoor te Akersloot. 21 December: P. Jongmans, pastoor te Hansweert. IV. 121/2 jaren priester. 29 November: J. Berger, kapelaan te Haarlemmerliede. A. de Boer, kapelaan te Castricum. H. Heyink, kapelaan te 's-Hage (Allerh. Sacr.). A. Hendriks, kapelaan te A'dam (O. L. V. v. Kon. v. d. Vr.). J. v. d. Kolk, kapelaan te A'dam (O. L. V. v. A. B.) leeraar aan de R. K. H. B. S. te Heerlen. P. Paschalis Heitkönig, geb. te Amster dam, missionaris op Java. P. Hermanigildus Poort, geb. te Maas bommel, missionaris in Zuid-Ohansi. P. Aloxander Klijn, geb. te Delft, leeraar aan het Gymnasium te Megen. P. Adjutus van Sambeek, geb. te Veldho ven. missionaris in Brazilië. P. Cherubinus Breumelhof, geb. te Den Haag. missionaris in Brazilië. P. Onesimus Timmermans, geb. te Neerit- ter, missionaris in Brazilië. P. Desiderius Franses, geb. te Den Haag, professor aan d3 R. K. Universiteit te Nij megen. P. Willibrordus Lampen, geb. te Alkmaar, professor aan de R. K. Universiteit te Nij megen. 1 Mei: Br. Nola8cus van Vliet, geb. te Alphen a. d. Rijn, te N. Niedorp. ANDERE JUBILEA. 25 jaar priester. 25 Mei: Pater Mauritius Lans, O. Oarm., geb. te Haarlem, missionaris te Mogy des Cru ces (Brazilië). 50 jaar Jezuiet. 26 September: Broeder B. v. Rhijn, geb. te Noordwijk, huize Mariëndaal bij Grave. 25 jaar priester. 4 Augustus: Pater J. Zandvliet, missionaris van het H. Hart, geb. te Zoeterwoude, Provinciaal, te Tilburg. 40 jaar priester. 17 December: G. Alkemade,geb. te Noordwijk, profes sor College der Kruisheeren te Hannut (België). 40 jaar geprofest. 17 April: Broeder M. J. W. v. d. Meer, Sociëteit der Witte Paters, geb. te Kerdelstaart, te Pau (Frankrijk). 25 jaar priester. 15 Augustus: Pater Bonaventura R-engs. Congregatie der H.H. Harten, geb. te Haarlem, Ginne- ken. De diefstal van 60.000. In verband met den diefstal van S0.000 en een groot aantal boeken, ten nadeele van een Landbouwbank te Amsterdam, deelt de commissaris van politie der 4e sectie thans mede, dat de bewuste boeken spoedig werden opgespoord en aan de Bank zijn teruggegeven. De politie zuekt nog steeds naar Th, J. M. Kok en zijn medeplichtige J. J. M. de Maas. Deze beide mannen zijn, zooals ver ondersteld werd uaar het buitenland uitge- weekn, doch de politie acht de mogelijkheid niet uitgeslolen, dat zij zullen trachten weer in Nederland terug te komen. De Zigeunerplaag. Een troep zigeuners met apen, beren en woonwagens, zwerft reeds dagen lang langs de Limburgsch-Belgische grens, in gezel schap van Belgische politie, met het doel in Nederland binnen te dringen. Tot dusverre is hun zulks niet gelukt. Een werklooze opgelicht. Eenigen tijd geleden leerde een bakker, de al meer dan anderhalf jaar zonder werk is, een zekeren P. kennen. Deze beweerde ook bakker te zijn en te werken bij een van de grootste broodfabrieken te R'dam. In die fabriek zou weldra een betrekking vacant komen en R. zei, dat hij er wel voor kon zorgen, dat zijn nieuwe vriend die be trekking kreeg, maar dan moest de be drijfsleider worden gestopt. Zelf had hij in- ueriyd 50 moeten betalen om de betrek king te krijgqp, maar hij dacht, dat zijn lue..,.e vriend wel met J 30 toe zou kuu- nen komen. De werklooze zei, dat hij geeu 30 had, waarop R. zei, dat hij dat bedrag dan maar moest zien te leenen. Samen zijn zij daarop naar de schoonouders van lei) werklooze gegaan. Daar heeft R. opnieuw zijn vernaai gedaan, waarna deze schoon ouders het bedrag van 30 bijeen hebben gebracht. R. nam het geld in ontvangst en kwam den volgenden dag met een getypte kwitantie, welke was voorzien van een ze gel en van een handteekening, voorstellen de den naam van den bedrijisleider. Deze kwitantie gaf hij aan zyn kameraad, die zich, volgens li., den volgenden morgen bij den bedrijfsleider mo'est melden. Maar toen de werklooze bakker den volgenden dag bij den bedrijisleider'kwam, bleek deze van niets te welen. De politie werd met het gebeulde in kennis gesteld en zij is erin geslaagd R. op te sporen. Het geld heeft hij verteerd. Hij is opgesloten en zal Za terdag ter beschikking van de .justitie worden gesteld. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens oplichting en we gens valschheid in geschrifte. Mistsirene op spoorweglocomotief. De Nederlandsehe Spoorwegen hebben op locomotief 3780 proeven genomen met een luchtsirene, om ingeval van mist den in aantocht zijnden trein op onbewaakte overwegen aan te kondigen. Deze proeven zijn evenwel niet geslaagd, doordat het ge luid te zwak was en een sterkere sirene le veel lucht zou vorderen. Thans ia genoem de locomotief voorzien van een stoomsirene, die eveneens in dienst wordt gesteld bij het heerschen van mist om de komst van den trein aan te kondigen aan de weggebrui kers, die zich over niet afgesloten overwe gen moeten bewegen. Deze stoomsirene geeft een hard, tusschen schel en dof, lig gend geluid. Vraag: J. de G. te R. inzake 200.— aan inmiddels gestorven vader geleend. Antwoord: Wanneer u dat geld aan uw vader hebt geleend, hebt u natuurlijk het recht om het geld uit den boedel op te eiscben. Maar wanneer deze geldleening nergens beschreven staat en niemand bui ten u weet er iets van, dan zal het moei lijk zijn het bewijs te leveren dat u wer kelijk die 200.— geleend hebt. Hoe u dat bewijs moet leveren, kunnen wij u uit den aard der zaak niet aangeven. Hebt u geen getuigen, of zijn er geen aanwijzin gen, heeft niemand uw vader over deze leening hooren spreken Hebben nog meerderen gehoord, dat het er in stond, toen bij de boedelscheiding de stukken zijn voorgelezen» De Indisc-he Maharadja, die auto-enthou siast werd. J. v. Kessel, kapelaan te Bodegra ven. A. Kramer, kapelaan te Leiden (H. Petr.). C. Lansbergen, kapelaan te A'dam (O. L. V. Kon. v. d. A. Roz.). J. v. d. Lugt, leeraar Seminarie Hage- veld, Heemstede. J. Mol, kapelaan te A'dam (St. Jos. Gez. Ver.). J. Schoorl, kapelaan te A'dam (O. L. V. Kon. v. d. Vr.) L. v. d. Weiden, kapelaan te A'dam (H.H. Petr. en P.). J. v. Woesik, kapelaan to 's-Hage (H.H. Mart. v. G.)' W. Nijssen, kapelaan te Dordrecht (H. Ant, v. P.). V. 25 jaar pastoor. 15 Maart: J. M. Keulers, pastoor te Groenendijk. 23 Juli: F. A. Keet, pastoor te Bodegraven. 30 Augustus: A. H. J. Sprenger, em-pastoor te Leimui- den. 7 September: B. P. Aalberse, pastoor te Voorburg. PATERS FRANCISCANEN. I. 50 jaar priester. 25 Maart: P. Thomas Sanders, geb. te Haarlem, te Nijmegen (H. B.). II. 25 jaar priester. 13 Maart: P. Ambrosius Koomen, geb. te Wognum. assistent te Megen (H. A.). P. Caecilius Peelers, geb. te Steenbergen, assistent te Woerden (H. F.). P. Ansfridus van Lubeek, geb. te Dreu- mel, kapelaan te Nijmegen (H. F.). P. Melchior Schil te, geb. te De.ft, missio naris in Zuid-Chansi. P. Philotheus Bo ander, geb. te Woerden, missionaris in Zuid-Chansi. P. Theodardus Emonds. geb. te Venray, missionaris in Brazilië. P. Gelasius Wismans, geb. te Venray, leeraar aan het Missie-College St. Willi- brord te Katwijk. IV. 25 jaar kloosterling. 3 October: P. Dorotheus Cornelisse, geb. te Steen bergen. professor aan het Pauselijk Ro- meinsch Groot Seminarie te Rome. IV. 25 jaar kloosterling: 2 September: P. Justus Merks, geb. te Oudewater DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT IN DEN HAAG. Zooals men zich herinnert, is tijdens een vechtpartij, welke in den nacht van 15 op 16 Juni van dit jaar, in de Wagenstraat te 's-Gravenhage, vóór het Scala-theater plaats had, een zekere N. door zijn tegen stander zoodanig met een mes in de borst gestoken, dat hij kort daarop is bezweken. Verdacht van dezen doodslag, heeft de 25-jarige chauffeur D. P., in Den Haag op 8 September voor de rechtbank aldaar te recht gestaan. Door den officier van justi tie werd tegen hem, wegens doodslag, 8 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank achtte evenwel het wettelijk bewijs niet geleverd en sprak P. vrij. Door den offi cier van justitie werd daarop appèl tegen dit vonnis aangeteekend. Gisteren diende deze zaak voor de 4e kamer van het Gerechtshof, gepresideerd door jhr. mr J. L. W. C. von Weiier. Mr. J. A. de Visser, advocaat-generaal, trad op voor het O. M. en had 14 getuigen doen dagvaarden, terwijl van de zijde van den verdediger, mr. H. Parfumeur, vier getui gen k décharge waren opgeroepen. Mr. J. A. de Visser gaf tenslotte als zijn meening te kennen, dat het vonnis der rechtbank ten onrechte is gewezen. De drie hoofdpunten in deze zaak zijn le. de ruzie tusschen verdachte en N.; 2e. de kwestie van het mes, en ten 3e de hou ding van P- tegenover de politie en den reohter-oommissaris. Spr. wijst op de verschillende uitdruk kingen van P. tegenover verschillende ge tuigen zooais: ,ik zal hem aan riemen snij den'' en „ik zal hem den buik opensnijden" Verdachte geeft toe, dat hij dronken was en daarom niet kon zeggen of hij al dan niet gestoken heeft. Evenwel zijn er getuigen, die positief een stekende beweging hebben gezien. Wanneer men alle aanwijzingen bij e'kander neemt vormen zij een aaneenge sloten keten. Volgens spreker is een be roep op noodweer niet aanvaardbaar en staat de schuld van P. aan dit misdrijf vast. Spr. concludeert derhalve tot schuldig verklaring en vernietiging van het vrij sprekend vonnis der rechtbank en ver- cordeeling van verdachte tot 7 jaar ge vangenisstraf met onmiddellijke gevan genneming. Mr. H. Parfumeur, raadsman van ver dachte, zeide, dat de procureur-generaal een serie aanwijzingen aan elkander heeft gekoppeld. Uitdrukkingen als door P. ge bezigd, komen in die kringen zoo veelvul dig voor, dat men die niet als een serieuse bedreiging kan opnemen. Zelfs, indien zou blijken dat er werkelijk gestoken is, dan gaat hier een beroep op noodweer zeker op. Daarbij komt. nog de dronkenschap, die verdachte er toe kan hebben gebracht iets te doen wat hij in normale omstandigheden zeker niet zou hebben gedaan. Pleiter verzet zioh dan ook tegen de gevangenneming van P., omdat hij vrees voor herhaling en ontvluchting uitgeslo ten acht. Na een kort resumé der feiten achtte pleiter de tenlaste legging van moord of doodslag niet bewezen en concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekend von nis, der rechtbank, subs, ontslag van rechtsvervolging wegens noodweer. Na repliek van den procureur-generaal en dupliek van mr. Parfumeur begaf het Hof zich in raadkamer, waarna de pre sident mededeelde dat er geen termen waren aan het verzoek tot gevangenne ming te voldoen. Arrest 13 Januari 'a.s. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. IN MOES- EN BLOEMTUIN, KEUKEN EN KELDER. Ie helft Januari. Wij willen het nieuwe jaar beginnen met de beste wenschen uit te spreken voor al onze lezers en lezeressen; voor hun fami lieleden, voor hun bedrijf en ook voor hun liefhebberij, bezigheden, waarbij we aller eerst willen denken aan het tuinieren, dat velen doen voor hun genoegen, aan 't kwee- ken en verzorgen van planten en bloemen. Mogen ze hierin steeds meer ervaring en een „gelukkige hand" krijgen: Wij ontvin gen het verzoek van een paar lezeressen, twee gezusters, om eens af en toe te schrij ven over kamerplanten, meer dan tot nu toe. Wij willen gaarne aan dit vriendelijk verzoek gehoor geven, aannemende dat er meerderen zijn, die dezen wensch zullen onderschrijven. De wintertijd is daarvoor het meest geschikt, omdat er thans in den hof weinig af niets te doen is. Hij of zij, die zijn of haar kamerplan ten met veel zorg behandelt, kan er zeer veel genot van hebben, en het er veel ver der mee brengen, dan zelfs een vakkundige zou vermoeden, of, als hij dit toevallig zelf is, dan. hij zich had durven voorstellen. Maarde winter! In het voorjaar la ten we zeggen: van Maart of April tot October ondervindt hij (en zij natuurlijk eveneens) geen moeilijkheden. Hij plaatst zijn planten, lettende op haar bijzondere eischen, daar in de kamer, waar zij deze het meest tot sieraad strekken en het mooiste effect maken. Hij gunt haar de morgenzon, en beschermt ze tegen de ver zengende zonnestralen op 't midden van den dag; hij geeft ze wat vloeibaren mest en geregeld water naar behoefte, en als hij ze de teerste niet uitgezonderd eenmaal per week buiten, liefst bij regenachtig weer of betrokken lucht, anders in de senaduw, flink oversproeit, i« dit in de kamer ver der absoluut onnoodig. Die moeite is niet groot en de voldoening niet gering. Maar tegen het najaar wordt het an ders. Allicht als men een tuin heeft komen er dan nog enkele bij, die gedurende de zomermaanden buiten stonden, bijv. een Clivia, een paar Palmen of Varens, die ook wei binnen hadden kunnen blijven, maar toch liever, zoolang het weer dit toelaat, genot van de frissche lucht hebben en dan ook sterker worden, terwijl ze minder hard groeien, want dit laatste is iu de meeste gevallen ongewenscht. Dan zit men er wel een beetje mee. Niet alleen met de op lossing der vraag, hoe haar zóó te plaat sen, dat ze in de kamer niet hinderlijk zijn, maar ook zóó, dat ze elkaar niet hinde ren; en zooveel mogelijk profiteeren zullen van zwakker wordende lioht. Nu, dit gelukt ook wel, en nu gaat men met vertrouwen, maar toch niet volkomen gerust, den win ter tegemoet. Als het nu maar niet al te streng wil gaan vriezen, dan „boft" men met zulk een fraaie kamerversiering, die de jaloezie wekt van bezoekers en be zoeksters inzonderheid. Maar de kritieke tijd komt, wat vroeger of wat later, wat korter of wat langer van duur, en dan is oppassen de boodschap. Ziet men het aan komen en heeft men reden oin aau strenge vorst in den nacht te denken, dan is t>et zaak al de planten, die immers dicht bij een of meer ramen staan, daarvan zoover mogelijk te verwijderen, en in geen geval een op den vloer te zetten of te laten staan. Men brenge ze zoo diep mogelijk in de ka mer, echter niet te dicht bij de kachel, als die, wat wel 't geval zal zijn, gedurende den nacht, al is 't m ar smeulend, blijft branden, lntusschen kunnen Cactussen en andere planten met dikke, vleezige blade ren daar zeer goed tegen, 's Morgens brengt men ze dan weer dichter maar niet te dicht bij de ramen. Wanneer de Oosten wind op een raam staat, gaat er een te koude luchtstroom van het glas uit, wat men in de dan overigens warme kamer niet zou zeggen, maar zeer goed kan voelen, als men de hand dicht bij het glas houdt. Het komt er nu maar op aan, de kamer gedurende den nacht vorstvrij te houdwi, wat in elk geval voldoende is. Waar eeu vulkachel brandt, is dit niet zoo moeilijk, maar bij zeer strenge en lang aanhoudende vorst kan het in elk geval bezwaarlijk ge noeg zijn, zoodat het verlies van enkele zeer gevoelige planten, ondanks de beste zorg dan zeer goed mogelijk is. Opmerke lijk is het intusschen, hoeveel meer weer standsvermogen tegen een temperatuur even onder het vriespunt de ééne plant heeft dan de an dei e. Er zijn er, van welke men denkt, dat ze daar wel tegen kunnen, er zijn er ook voor welke men een vrij hooge temperatuur noodzakelijk acht; *er- wijl de eerste in zulk een ongunstig geval reddeloos verloren gaan en de ketste er goed afkomen. A priori, van te voren valt daar dus in vele gevallen niets mot zeker heid te zeggen; de ondervinding moet dit leeien. Op zulk een ondervinding nu Laat men het natuurlijk liever niet aankomen. Maar ze wordt toch door de omstandigheden wel eens opgedrongen, en dan is het goed aan anderen mee te deelen, hoe men er bij stond, en welke planten door een lichte vorst al dan met gedeerd werden. Zij, die al eenige jaren planten hebben verzorgd, zulen ongetwijfeld ervaringen hebben op gedaan, aangename en minder aangename, waarmee ze niet alleen zelf in de komende jaren hun voordeel kunnen doen, maar ook anderen van dienst kunnen zijn. Waarom heet uw villa niet meer „No- tedop"? Omdat de mensohen altijd kwamen aanbellen om te vragen of de noot nog in de dop zat. INGEZONDEN STUKKEN Warmond, 26 Dec. 1931. Geachte Redactie, Mag ik U om een kleine plaatsruimte verzoeken in uw veelgelezen blad, om een mooie daad van 'n bekende Warmondsche Firma te publiceeren. Bij voorbaat mijn dank. Toen ik een dezer dagen, volgens ge woonte, pacht wilde betalen bij de Firma W. K. Heijl en Zonen, gaf de heer J. K. Heijl mij een gratis kwitantie voor het jaar 1931, zeggende: „U hebt nu 25 jaar onafgebroken de pachtsom betaald, daar om schenk ik U de pacht van dit jaar." Voorwaar een edele daad! O. J. S. De vliegende visschen. De natuurvorschers zijn geneigd om de vraag of de visschen, welke overeenkomst vertoonen met den haring, en in de warme zeeën voorkomen en van tijd tot tijd uit het water opspringen bij de voortbeweging in de lucht door de borstvinnen (welke als vleugels werken) voorwaarts gedreven wor den. absoluut te ontkennen. Zij beschouwen de luchtreis van deze z.g. vliegende visschen als een schijnvlucht, die in werkelijkheid niets anders is dan do beweging van het springen en zeilen, Kortgeleden publiceerde het bekende En- gelsche vakblad „Nature" een artikel, waar in deze bewering dat een visch echt vliegt wetenschappelijk bevestigd werd. „Een wetenschappelijk medewerker", zoo heet het daar, „heelt op grond van persoon lijke waarneming, die hij bij algeheele windstilte in de Arabische Zee gedaan had een uiteenzetting gegeven over vliegende visschen. Ziju zorgvuldige waarneming, waarbij hij zich van een zeer scherpe ver rekijker bediende, bracht hem bot de con clusie, dat de gelijkvormige bewegingen door het gelijkmatig met tusschenpoozen gebruik der borstvinnen gesteund en behouden werden. Ofschoon de afstand van hot schip te groot was om definitief vast te stellen of de vleugelachtige vinnen der visschen wer kelijk fiaduerden, kreeg de waarnemer toch den indruk, dat een vlucht, die zich soms over een afstand van 136 meter uitstrekte en een hoogte van pl.m. 30 centimeter bo ven den waterspiegel bereikte, niet volge houden kon worden, wanneer het niet voortdurend door de vinnen gesteund werd".

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10