UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 29 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT Woensdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen met enkele wijzigngen werden vastgesteld. De voorz. verstrekte don heer Spieren burg enkele gegevens'naar aanleiding zijner vragen, gesteld in de vorige vergadering betreffende het waterleidingbedrijf. De heer Spierenburg was evenwel nog niet ge heel voldaan en vroeg wederom enkele na dere toelichtingn, welke hem in do volgen de vergadering zullen worden verstrekt. Naar aanleiding van de vraag van den heer Spierenburg gedaan in de vorige ver gadering, betreffende de meter in het ge bouw voor openbare werken, deelde de voorz. mede, dat in het woonhuis geen me ter was geplaatst, doch dat dit thans wel is geschied. Hierover beeft hij een onder houd gehad met de installateurs van dat gebouw, waaruit bleek, dat de schuld bij hen lag. Ingekomen was een schrijven van den heor van der Voet waarbij hij verlof vroeg tot het houden van enkele interpellaties. B. en W. stelden voor dit toe te staan en aan de agenda toe te voegen, waartoe werd besloten. Voorstel tot ingrijpende salarisverlaging. Vervolgens was ingekomen een voorstel van de leden P. A. van Reisen, J. L. Nijs- sen, G. Spierenburg en C. Janszo, om de salarissen van het gemeente-peroneel als volgt te verlagen. de salarissen of loonen tot en met 1.300 per jaar met 10 pet. de salarissen of loonen boven 1300 tot en met 1500 met 15 pet.; de salarissen of loonen boven 1500 met ■20 pet. met inachtneming van het vol- gende: de korting zal worden toegepast op het gezamenlijk salaris dat genoten wordt, met inbegrip van inkomsten uit het gemeente- lijk waterleidingbedrijf; de korting zal niet van toepassing zijn op de loonen van den typist ter secretarie, den concierge, den administrateur van het waterleidingbedrijf in diens kwaliteit als zoodanig en den verzorger van het pomp station van het waterleidingbedrijf. Bovendien wenschen voorstellers aan Ged. Staten te verzoeken met ingang van 1 Januari 1932 een korting van 20 pet. te mogen toepassen op de salarissen van den burgemeester en den secretaris-ontvanger. De voorzitter stelde voor dit verzoek te renvoyeeren naar B. en W. ter fine van advies, omdat het voorstel, hetwelk eerst hedenmorgen is binnengekomen, nog niet in B. en W.-vergadering is kunnen worden behandeld, terwijl bovendien ingevolge het ambtenarenreglement, de organisatie hierover moeten worden gehoord. De heer van Reisen bepleitte om het voorstel reeds nu te behandelen. De heer Spierenburg wenschte eveneens dit voorstel reeds nu te behandelen, doch voelde wel eenigszins het motief van B. en W. De heer van der Voet ging accoord met het voorstel van B. en W. en wenschte dan tevens in behandeling te nemen de vol gende motie: De Raad der gemeente Voorhout, op Woensdag 23 December 1931 in openbare vergadering bijeen, gehoord de besprekin gen; gezien de moeilijkheden, waarin zich het hoofdbedrijf in deze gemeente, in casu het bloembollenbedrijf, bevindt: heeft besloten de salarissen van het ge meente-personeel met 5 pet. te verlagen, in den vorm van verhoogde pensioensbij drage; van meening, dat een verlaging van 5 pet. onvoldoende is, verzoekt Ged. Staten den Raad der gemeente Voorhout een 2de korting van 5 pet. toe te staan en het mo gelijk te maken, dat die korting ook van toepasing is op burgemeester, secretaris en ontvanger, en gaat over tot de orde van den dag. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel het in de vorige vergadering ter fine van advies in handen van B. en W. gestelde verzoek van den heer C. van Werkhoven, ora verlaging van de huur van den door hem gehuurden grond langs de Mgr. Broe restraat. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken. Indien verlaging van de huurprijzen voor gronden noodza kelijk mocht blijken stellen zij voor dit dan nader onder de oogen te zien en voor alle verhuurde gronden. De heeren Vester en Nijssen bepleiten om het verzoek van den heer van Werk hoven toe te staan, aangezien de huurder niet dan met de grootste moeite aan de verplichitngen zal kunne voldoen. De heer van Reisen deelde de meening van B. en W. om geen verlaging toe te staan. De heer Spierenburg voelde wel de ge grondheid van de argumenten van B. en \V., doch vroeg of er soms niet iets op te vinden was, dat voor dezen huurder een lagere pacht werd toegestaan. De voorz. zette het standpunt van B. en W. in deze nogmaals uiteen en ontraadde het eventueel verwerpen van dit voorstel. Na eenige discussie werd met 6 tegen 5 stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Nog was ingekomen een schrijven van de gemeente Wehl om adhaesie te willen betuigen aan haar adres, gericht aan de Kroon met het verzoek om tot instelling van een Ministerie van Landbouw over 'o gaan. B. en W. stelden voor dit verzoek voor inisgeving aan te nemen. De heer van Reisen voelde wel iets voor dit verzoek en wenschte adhaesie te be tuigen. Nadat de voorz. een en ander nader had toegelicht werd Overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Steunverlening aan kleine kweekers. In behandeling kwam de vaststelling van het besluit tot steunverleening aan kleine kweekers.' De voorzitter lichte een en ander toe en zegt dat de gemeente een contract met de Coöp. Boerenleenbank aangaat. In totaal zal de gemeente voor 15.000 borg stellen voor het verleenen van credieten door de Coöp. Boerenleenbank, welke credieten worden verleend onder het zoogenaamde Kraamcontract. Aan eén persoon wordt slechts ten hoogste van 700 tot 1000 verstrekt, op te nemen in wekelijksche be dragen van 20 of 30. Na eenige discussie, welke van onderge schikt belang waB, werd overeenkomstig het voorstel zonder hoofdelijke stemming be sloten en werden de concept-overeenkom sten vastgesteld. Hierna verkreeg de heer van der Voet heb woord tot het houden van zijn inter pellaties. De heer van der Voet vroeg of het waar is, dat de verkoop der woning van dr. H. A. G. Bots, waartoe besloten werd in de vergadering van Woensdag 21 Oc-» tober j.l. geen doorgang zal vinden. De voorz. verklaarde, dat dr. Bots on der gestelde voorwaarden van dezen ver koop heeft afgezien en eerst hierin wijzi ging wil zien gebracht, waartoe de ge meente evenwel niet kan overgaan. In verband met een en ander zal de begroo- tig voor het jaar 1932 wijziging ondergaan, zoodra hij van Ged. Staten is terug ont vangen. Met dit antwoord was de heer van der Voet content. Vervolgens vroeg de heer van der Voet of het waar is, dat de arbeiders, welko werkzaam zijn bij het zandvaren voor den heer van der Geer, welk werk door de ge meente Voorhout wordt gesubsidieerd, voor drie dagen werk en drie dagen werk- loozensteun per ween geen hooger loon kunnen besommen, dan 15 per week? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kunnen B. en W. dan aan- toonen hoe zulks mogelijk is en hoe B. en W. daarin verbetering denken te bren gen. De voorz. verklaarde, dat heb zandva ren zoodanig geschiedt, dat er een behoor lijk loon verkregen kan worden en dat slechts 1 ploeg niet het volle loon kan ha len. Hierin zien B. en W. dus, dat de mo gelijkheid bestaat om een voldoende loon t© bereiken als men een vracht per dag doet. De heer van der Voet voldoet het ant woord van B. en W. ten deele. Wordt even wel door deze subsidieering niet de belan gen van den werkgever, t.w. den heer van der Geer, meer voorgestaan dan die van de werknemers, de werkloozen. De voorzitter zegt, dat hij den heer v. d. Geer na lang praten en moeite er toe bewogen heeft, om dit zandvaren te doen geschieden door werkloozen. Wanneer v. d. Geer dit niet zou gedaan hebben zou hij voor deze werkzaamheden goedkooper klaar zijn gekomen. De heer v. d. Geer zegt, dat hij hier in het geheel geen voordeel bij heeft, integen deel hij heeft er nadeel van. Uitsluitend en alleen hoeft hij dit zandvaren laten ge schieden door werkloozen om hen nog eenig werk te bezorgen. Nu evenwel slechts maar gedacht wordt, dat hij voor deel zou genieten, vraagt hij den Raad om zijn gegeven woord te mogen breken en net zandvaren zonder behulp van werk loozen te doen plaats hebben. Na eenige verdere discussie wordt ovei- gegaan tot nadere mededeelingen betref fende de werkverschaffing. Er is geen werk meer. De voorz. deelde mede, dat in het be gin van het nieuwe jaar geen werk meer voor de werkloozen is te vinden. De werk zaamheden aan de Boekhorstlaan zijn zoo goed als gereed het zandvaren duurt nog slechts korthet verlengen van de Spoor- laan zal niet kunnen plaats hebben, om dat er enkele bezwaren zijn tegen de spoor wegovergangen. B. en .W. hadden oor spronkelijk nog nadere werkzaamheden en wel langs do Leidsche Vaart op het oog, doch óok dit kan geen doorgang hebben. Er is derhalve geen object van werkver schaffing meer. B. en W. vragen thans aan den Raad wat moet er worden go- daan. Na eenige bespreking kwam do heei Nijssen met het voorstel om een toeslag te verleenen boven de uitkeeringen uit de werkloozenkassen. Besloten werd onder de overweging, dat de gemeente geen werk meer had voor werkverschaffing en dat wegens de onvol doende uitkeeringen uit de werkloozen kassen, althans voor hoofden van gezin nen een toeslag op deze uitkeeringen noodzakelijk is, met inachtneming van do gewone bepalingen van de steunverleening voor werkloozen voor gezinnen met 1 of 2 kinderen een toeslag van 2.50 per week te verleenen vermeerderd met 0.75 voor elk kind boven de 2. Nadat de gebruikelijke rondvraag was gehouden sloot de voorzitter de vergade ring en ging men over in comité-generaal. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De raad dezer gemeente vergaderde gi1*- teren. Voorzitter was Burgemeester J. Schokking. Aanwezig allo leden behalve de heer J. v. d. Perk, die wegens familie omstandigheden verhinderd is. Verzoeken om pachtverlaging afgewezen. Mededeeling van ingekomen stukken, o.m. eenige missiven van Ged. Staten hou dende goedkeuring van genomen raadsbe sluiten. Bericht van Ged. Staten, dat tot 1 Jan. 1933 vrijstelling wordt gegeven voor het verplichte onderwijs in lichamelijke oefening. Een schrijven van den raad van Whele, verzoekend adhaesie te betuigen aan het verzoek bij de regeering om een afzonderlijke Ministerie van Landbouw in te stellen. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Ged. Staten berichten voorts dat de goedkeuring van grondaankoop voor de Katwijksohe Bouwvereeniging is verdaagd. Een verzoek van F. J. Luyten om aan den Achterweg een boom te mogen rooien om toegang te krijgen tot zijn garage wordt tegelijk in behandeling genomen en door den raad goedgekeurd. Praeadvies op diverse verzoeken om ver mindering van pacht van de door de ge meente verhuurde perceelen teelland. Een verzoek is van A. v. Duyn e.a., en een idem van C. de Ruyter en 31 andere huurders. B. en W. deelen mede, dat het hun niet wenschelijk voorkomt in het algemeen daartoe te besluiten, üf er aanleiding tot vermindering bestaat kan volgens B. en W. slechts dan met juistheid beoordeeld worden, wanneer door de onderteekenaars de redenen duidelijk worden aangegeven waarop hun verzoek om vermindering steunt en zulks onder overlegging van een exploitatie-overzicht o\er de jaren waar in het land na verpachting is betceld. B. en W. stellen voor hen te machtigen adressanten in bovenvermelden zin te be richten. De heer Grimbergen zegt het be leid van B. en W. in deze niet te kunnen bewonderen. De reden van den toestand zijn bekend genoeg. Er zijn trouwens ver schillende statistieken <iie zulks aantoonen. Verschillende gemeentebesturen gaven reeds een voorbeeld. Er is geen reden om aan te nemen, dat het hier anders is dan in andere plaatsen. Met enkele voorbeelden schildert spreker den bestaande toestand. B. en W. weten ook, dat hun eisch, om een financieel overzicht over de laatste jaren te geven, voor den tuinders onuitvoerbaar is. Spr. dient ten slotte het voorstel in om, gelet op de omstandigheden in het land en tuinbouwbedrijf, en gezien het feit, dat vermindering van pacht werkelijk noodig is, te besluiten aan huurders, die uitsluitend land- en tuinbouwgewassen telen en het land in eigen gebruik hebben, 20 pet. ver mindering van pacht, toe te staan. Dit voor stel wordt door meerdere leden onder steund. De voorzitter antwoordt den heer Grimbergen en meent, dat deze twee din gen verwart. Dat er verschillende moeilijk heden zijn weten'B. en W., doch iu West- Friesland b.v. wordt steun gegeven om het bedrijf in stand te kunnen houden. Vermin dering van pacht is iets anders. Men moet niet alleen uitgaan van het standpunt, dat het is een moeilijke tijd, doch ook of ver mindering individueel noodig is. Niet de malaise alleen is oorzaak van verminde ring "san inkomsten, üok de nachtvorsten hebben schade aangericht. Spr. zegt te meenen, dat het beleid van B. en W. in deze voorzichtig is. Dr. Eijkelenboom zegt niet in het praeadvies gelezen te hebben, dat B. en W. geheel afwijzend tegen het ver zoek staan. Spr. is dus voor het praeadvies. De heer Guyt zegt, dat de eisch niet rede lijk is. Bijna geen enkele tuinder houdt er een geheel juiste boekhouding op na. De heer II. Parlevliet wijst op de tuinders uit Katwijk aan Zee, die de bekende duin aardappelon telen en ze dit jaar voor een zelfde prijs verkochten als vorige jaren. Spr. is het eens met B. en W. Ook dr. Huc- ting verklaart zich met het praeadvies te I kunnen vereenigen. De heer v. d. Zwan zegt het voor een gedeelte met het prac- advies eens te zijn, doch zou een commissie willen benoemd zien, dio deskundig is om to beoordeelen of vermindering gemoti- j veerd is. B. en W. kunnen dit niet beoor- j deelen. Na re- en dupliek trekt de heer v. d. j Zwan zijn voorstel (commissie-benoeming) i in en komt het voorstel-Grimbergen in stemming, dat verworpen wordt met 151 stemmen. Zelfs de leden, die het voorstel ondersteunden stemden tegen! (Dat zonder meer dit voorstel is vor- worpen, betreuren wijdaarmede zullen de betrokkenen, zeer verklaarbaar, niet tevre den zijn gestemd. Red. L. Crt.). Punt 3: voorstel tot het verleenen van dispensatie van het bepaalde bij art. 22 der Bouwverordening. B. en H. van Duyn, Lou westraat Katwijk aan Zee, vragen vergun ning voor het oprichten van een met eter- nietplaten afgedekte houten loods op het open terrein van de perceelen Louwestraat 2628, ten dienste van het opbergen van wagens en landbouw-werktuigen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek gevolg te ge ven. Alzoo wordt bes-loten. Aankoop grond. Voorstel tot aankoop van 4 perceelen grond met opstallen aan de Kerkstraat te Katwijk a. d. Rijn. Op een gedeelte dezer perceelen is door den Raad der gemeente in 1919 bouwverbod gelegd met het doel om t.z.t. te kunnen komen tot verbreeding van den weg ter plaatse, welko veel te smal is voor het \erkeer. Toen het B. en W. be kend werd, dat deze perceelen in publieke veiling zouden komen, leek het B. en W. gewenscht de beschikking te krijgen ovor den door het bouwverbod getroffen grond Ier grootte van 84 M2., te eerder waar het bedrag van den inzet ad ƒ1175 laag kon worden genoemd. In verband hiermede en mede gelet op het advies van de Comm. v. Fabricage, besloten B. en W., in afwachting van de goedkeuring van den raad, de bo vengenoemde perceelen te doen afmijnen, wat inmiddels is geschied voor de som van 1685. Behalve de genoemde 84 M2. be treft het 733 M2. grond, welke voor bouw grond geschikt is.-^fn het vertrouwen, dat de raad zich met het voorstel kan vereeni gen, bieden B. en W, den raad het concept besluit aan ter vaststelling. Z. h. st. wordt aldus besloten. Voorstel tot wijziging der gemeente-be grooting, dienst 1931. Noodig voor aankoop van een paard, herstellen van hek bij school voor Geref. Onderwijs, dat door een aanrijding vernield is, enz. Goedgekeurd. Rondvraag. Dr. Eijkelenboom vraagt waarom dc Secr. Varkevisserstraat voor de nieuwe be strating eerst niet wordt gewalsd. Op sommige plaatsen is de toestand nu al slecht. Verder zou spr. de lantaarn bij de Driepiassen weg een andere plaats willen geven. Dan, waarom de buizen voor .gas, water enz. niet onder de trottoirs worden gelegd inplaats van in den hoofdweg. Be antwoording in volgende vergadering. De heer v. Tongeren klaagt over het her haaldelijk opbreken van straten die daarna niet goed bestraat worden. Het ziet er op sommigo plaatsen schunnig uit. Het lijkt soms of de steenen er los ingelegd worden. Wethouder Dubbeldam antwoordt, dat hot straten door de desbetreffende lichamen aan de gemeente moet worden vergoed. Ook als het opnieuw bestraat moet worden. Daarna sluiting der vergadering met gebed waarna commissoriale vergadering tor be handeling van de begrooting 1932. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 151. Eindelijk was do boot, niet meer dan een holle boomstam gereed en werd ze te water gelaten. En inefc vereende krachten ging dat vlot. van stapel. „Nou zijn we van ons ambacht ook nog timmei man en scheeps maker geweest", zeide Keesie lachend. „Wat iemand kent, is winst', zeide de slotenmaker, die altijd erg wijs wilde doen. 152. Ten slotte gingen zo in de boot. De slotenmaker nam het eerst plaats cn hij zat netjes. Maar het kostte onze verkeersagent heel veel moeite op het waggelende ding staande te blijven. „Houd je roer reoiit, agent", riep de slotenmaker een beetje plagend. „Ik ten bang, dat ik mijn evenwicht verlies', klaagde Keesie. KATWIJK AAN DEN RIJN. Kerstspel. Gisteren had nogmaals de opvoering plaats van het Kerstspel. En dat het algemeene instemming had gevonden bewees de stampvolle zaal hetgeen we kun nen beschouwen als gevolg van een schh terende beoordeeling door degenen die de vorige dag geweest wuren. Wegens ziek te van mej. Oudshoorn trad thans als in leider met het Kerstverhaal de heer Riet veld, die zich uitstekend van zijn taak kweet. Begrijpelijk dat ook nu na ieder tu fereel als bewijs van voldoening een da verend applaus weerklonk. De Zeereerw. heer Pastoor sprak aan het einde nogmaals woorden van dank aan alle medewerkenden en aan het auditorium voor hun opkomst. Do secretaris van „Ka tholiek Katwijk", de heer J. v. d. Nou we land, dankte de Pastoor voor hetgeen door zijn werk en moeite dc kinderen en de overige Parochianen was aangeboden. En kele groepen van levende beelden werden op de gevoeligo plaats vereeuwigd. „Katho liek Katwijk" heeft voldoening van haar werk gehad. Proces-verbaal. J. v. R., wonende Zuid straat, gooide den conducteur der electr. tram met een steen. De conducteur J. O. M. werd hierdoor zoodanig aan en achter zijn oor verwond, dat hij in het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden ver bonden. M. zal enkele dagen rust moeten nemen en tegen v. R. is pvocesverbaal op gemaakt. VOORHOUT. Kindertoeslagfonds. Door het bestuur van St. Deus Dedit, alhier, is op Donder dag 24 December j.l., een bedrag van 388 uitbetaald aan hoofden van gezinnen uit het kindertocalagfonds. Bouwvergunning. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben aan den heer H. A. J. Rooijen, te Noordwijk, vergunning verleend tot het bouwen van 8 woonhuizen en 1 winkelhuis langs de Teii- lingerlaan alhier, alsmede aan den heer J. P. Vester tot het bouwen van een schuur langs de Boekhorstlaan. Inenting. Woensdag 30 December a.s., des namiddags om 2.30 uur, bestaat er ge legenheid tot kostelooze inenting en hor inenting ten huize van dr. H. A. G. Bots. DE KADE-DOORBWAAK. De noodlottige doorbraak van de kade der Gecombineerde Noorschebuurter en Voordijksche Polders, op 27 November 1928 was het werk slechts van ettelijke minuten, de dichting van ettelijke dagen, doch de breuk in de portemonnaie en de dichting daarvan za! ettelijke jaren eischen met daaraan vast een ontzaglijk getal beslom meringen en moeilijkheden. Nadab de Provincie Zuid-Holland bij be sluit van 10 December 1929 een rentege- vend voorschot aan den polder verleenden van ruim f 61.000.werd op 16 December 1930 andermaal een rentegevend voorschot verleend, thans ten bedrage van nominaal f 30.245.75. Na de lasten van het eerste voorschot, welke mede verdeeld werden over omliggen de, belanghebbende polders, zijn dc Gecom bineerde Polders alleen geplaatst' voor de af'ossing in 15 jaren met de betaling van 4 rente van het tweede voorschot. Uit een voorstel, dat Gedeputeerde Sta ten bij de Provinciale Staten thans indien den en welk voorstel op 5 Januari in be handeling komt, memorecren wij thans het volgende. Het bestuur van den polder heeft zich tot Gedeputeerde Staten gewend met dc mede deeling, dat. dc polder niet in staat is nm de uit het tweede voorschot voortvloeiende lasten, ge'et ook op de overige lasten van den polder en op de tijdsomstandigheden te dragen en verzocht bij herhaling te wil len bevorderen, dat een nadere regeling ge troffen zog worden. Het liet door drie on partijdige en hoogstaande deskundige per sonen een taxatie maken van de waarde en draagkracht van den Polder, staafden dit door adviezen en meerdere gegevens, met het gevolg, dat Gedeputeerde Staten 'n na der voorstel bij de Stat< n inzonden, waar in zij o.m. schrijven: „Wij zouden dit wil len vinden in een gewijzigd plan van aflos sing en wel aldus, dat in elk der jaren 1931 en 1932 afgelost wordt één derde gcdee'tc van een jaarlijkschen termijn, zooals die thans vastgesteld is, en dat het resteerende gedeelte in de 14 daarop volgende jaren in gelijke janrlijksche termijnen betaa'd wordt. Vo'gens dit plan zou de polder bota'en in 1931 aan rente rond f 465.—, aan aflossing rond f 672.—, samen rond f 1317. en in 1932 rond resp. f 1183.—, f 672.— en f 1855.- De jaarlijkscho aflossing in de ja ren 19331940 zullen dan bedragen rond f 2004.tegen f 2016.in elk der jaren 1933—1945 volgens het tegenwoordige plan. Wij mogen U thans in overweging geven, om, met wijziging ran het besluit der Sta ten van 16 December 1930, No. XXXVIIT, te bepalen, dat het bij dat besluit aan de Gecombineerde Noordsche-buurter en Voor dijksche polders toegekende voorschot aan de Provincie wordt terugbetaald in 16 jaar- lijksohe te»mijnen, waarvan dc eersie ver schijnt 31 December 1931. zulks in dilr vo"- ge. dat in elk der jaren 1931 en 1932 terug betaald moet worden het 1/45 gedeelte van het voorschot en het overige 43'15 gedeelle in 14 ge'ijke jaarlijksche termijnen, aan vangende op 31 December 1933.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7