23ste Jaargang WOENSDAG 23 DECEMBER 1931 No. 7U5ö DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND e £cicbeHe Sou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Ge-llustreerd Zondagsblad is voot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen In- ieder katholiek huisgezin een katholiek dagblad I Op voorschrift van den Bisschop van Freiburg is in alle kerken van den kansel een herderlijk schrijven voorgelezen waar in o.m. gezegd werd: „Wij vragen aan onze Diocesanen met den meesten aandrang, dat zij ook in de moeilijke slechte tijdon die we thans beleven, tooh trouw blijven aan de katholieke pers; zij moeten zich niet laten verleiden om het vertrouwen in hun dagblad op te zeggen. In moeilijke tijden heeft de katholieke pers steeds op de bres gestaan voor de belangen der ka tholieke Kerk en van het katholieke volk; daarvoor heeft de katholieke pers vaak groote offers gebracht. Ook in den tegen- woordigen tijd en in de toekomst zal de pers een machtig wapen blijken te zijn, dat de Kerk niet kan ontberen zonder groote schade te lijden en zonder nadeel toe te brengen aan de gewichtige cultureele eigendommen van staat en huisgezin". Aldus de Bisschop van Freiburg. In ons land is, meenen wij, niet noodig een oproep, om niet het abonnement op het katholieke dagblad op te zeggen. Lezers van een katholiek dagblad blij ven het gewoonlijk wel; willen hun krant niet meer missen. Maar wèl kan nog de lezerskring van de katholieke dagbladen worden uitgebreid. Dat kan en moet vooral in dezen tijd. In dezen tijd, nu de on-christelijke en anti-christelijke pers overal tracht door te dringen, en, heiaas, met veel suoces. Een peis, voor wie maar al te vaak, hot doel de middelen heiligt, als het gaat tegen Kerk en Gods-dienst. Als een Katholiek het katholieke dag blad brengt in een katholiek gezin, waarin het tot nu toe niet werd toegelaten, dan zal hij in vele gevallen dat gezin behouden voor het katholieke leven, terwijl het an ders groot gevaar loopt, dat door eenzijdige en verkeerde anti-god sdienstige voorlich ting de katholieke grondslagen van dat gezinsleven meer en meer zouden worden ondergraven en ondermijnd. Het apostolaat van de katholieke pers onderschatte toch niemand! SALARIEERING HAARLEMSCH GEMEENTEPERSONEEL. Tijdelijk korting van 7%, docht daardoor geen lagere inkomens clan 30 gld. per week. De Raad van Haarlem zette gistermid dag cle behandeling der begrooting voort. Tot slot van de algemeene beschouwin gen werd gestemd over de verschillende voorstellen. Een voorstel van den heer M. L. Klein, om de eerste 1000 van de salariskorting uit te sluiten, werd verworpen met 2315 stemmen. Een voorstel van Kessel, om de eerste 500 buiben de korting te laten, werd, na de verklaring der 8. D. A. P., dat zij tegen zou stemmen, overgenomen door den héér Peper (comm.) en verworpen met 37—1 stem. Een voorstel van den heer Castricum ter amendeering van het voorstel van B. en W., luidende als volgt: „Met ingang van 1 Ja nuari 1932 .op ^lle salarissen en loonen, ou der welke benaming en in welken vorm ook genoten (met uitzondering van kinder- en vaoantietoeslag) welke ten laste der ge meente worden uitbetaald, een tijdelijken aftrek toe te passen van 7 pet., met dien verstande, dat geen lagere inkomens dan 30 per week worden genoten", werd door B. en W. overgenomen en door den Raad met 2414 stemmen aangenomen. Tegen stemden de S. D. A. P. en de heeren Peper (comm.) en Van Kessel (R.K.). Wethouder Slingenbcrg had namens B. en W. verklaard, dat zij de voorstellen- Klein en Van Kessel niet konden aanvaar den. Het voorstel S0 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting werd aangenomen. DE BROODPRIJS. Niet te hoog. Nu het verschijnsel zich voordoet, dat in tal van p.aatsen in ons laud brood.everan- ciers hun product ten verkoop aanbieden voor een prijs welke aanzien lijk lager is, dan de geldende vaste prijzen, en er van vele kanten klachten opduiken over den prijs van het brood, we ke in verband met de goedkoopere aanbiedingen over het al gemeen te hoog wordt geacht, hebben de patroonsorganisaties het wenschelijk ge acht om het broodetend pub iek in te lich ten over de verhoudingen in het bakkersbe drijf en uiteen te zetten, welke factoren den kostprijs van- het brood bepalen. Ten dien einde heeft Vrijdag te Utrecht in een der bovenzalen van het Jaarbeurs restaurant een bijeenkomst met vertegen woordigers van de pers plaats gehad, uit geschreven door de Nederlandsche Vereeni- ging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, den Nederlandschen Bakkersbond, den Ne- derlandschen R. K. Bond van Brood-, Koek en Banketbakkerspatroons en den Bond van Christe ijke Bakkerspatroons in Neder land, waar het standpunt der bakkerspa- fcroons uitvoerig werd toegelicht door den waarnemend voorzitter van eerstgenoemde vereeniging, den heer J. C. Blankert, uit Utrecht. De conferentie werd bijgewoond door den heer Smaal, hoofdcommies bij het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid, als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, alsook door een afgevaardigde van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen. In zijn betoog ging de heer Blankert uit voerig de geschiedenis van het bakkersbe drijf na. De factoren, die samenwerken tot bepa ling van den huidigen broodprijs, vallen schematisch gesteld in drieën uiteen: 1. de grondstof prijzen; 2. de fabricage- 3. de verkoopkost-en. De tweede en de der de groep zijn vrijwel de constante groothe den; de bezorging pordert soms 4 en meer cent per brood. Bij de eerste categorie van prijzen, welke variabel is, speelt de bloem- prijs de hoofdrol. Het staat wel vast, dat een prijsverschil van f 1.50 voor de b'oem correspondeert met 1 cent broodprijs. Se dert 1925 is er een dalende tendenz in bloem- en broodprijs, die ook in 1931 blijft voortduren. De verschillende bakkerbedrijven zijn te verdeelen in vijf groepen: 1. het dwergbe- drijf (éénmansbedrijf)2. het k'einbedrijf (baas met een of enkele knechts); 3. het middenbedrijf (baas met minstens 6 knechts); 4. het coöperatie bedrijf; 5. het grootbedrijf (20 knechts en meer). Het dwergbedrijf nu neemt hier en daar hand over hand toe en behoeft zich niets aan te trekken van alle wetteliike en andere re gelingen. Door de verminderde broodcon sumptie en door de mechanisatie van de bedrijven zijn arbeidskrachten vrijgekomen, die dan gelokt door het zelfstandig pa- troonsbestaan, dwerg- en kleinbedrijf gaan uitoefenen, onder gansch andere concurren tievoorwaarden dan de volwaardige bedrij ven. Deze kleine bedrijven nu kunnen ge vaarlek worden voor het goede volwaardige bedrijf, dat van den zelfkant steeds meer drei°t te worden besprongen. Het nub'iek wordt hierdoor op 'n dwaalspoor gebracht. Als het sputtert tegen hun bonaf'de-bakker, die den ouden prus handhaaft dan wordt vergeten aan welke voorwaarden het vol waardig bedrijf moet voldoen. Zonder om verwerping van het geheele rationeel func- tionneerend apparaat van het grootbedriif, is ori'sverlaging absoluut uitgesloten. Het bedrijf moet weer tot rust komen en het pu bliek moet een uitspraak doen. De ontp'ooi- ing van het kleinbedrijf zal voor deze on dernemingen noodzake'ijkerwijze moeten leiden tot dezelfde bindende omstandighe den van het grootbedrijf. Luistert het pu bliek niet naar deze redeliike overwegin gen, waarbij vooral op de hvgiënisehe fac toren gewezen dient te worden, dan is het ze'f aansprakelijk voor den chaos en den tei'ugval naar toestanden, die men voorgoed achtte te behooren tot het verleden. Enkele opmerkingen uit de vergadering werden door den heer Blankert beantwoord en verduidelijkten het door hem ingeleide onderwerp. Nog één jaar crisis? De heer S. de Wolff, privaat-docent in de economie te Amsterdam, heeft in een rede er aan herinnerd, dat hij de tegenwoordige crisis een jaar voor 't uitbreken heeft voor- spe'd. Meteen deed hij een nieuwe voorspelling: de crisis zal nog één jaar duren. Het volgen de jaar zal zijn in Amerika beginnen te ver minderen en dan zal ook de toestad in Eu ropa geleidelijk verbeteren. Laten we hopen, drt de heer de Wolf ook un een profeet zal blijken, die niet uitslui tend brood eet. Instorting in de Vaticaansche Bibliotheek. ARBEIDERS ONDER DE PUINEN BEDOLVEN. Plafondschilderingen vernield. REEDS DRIE LIJKEN GEVONDEN. In een deel der Vaticaansche bibliotheek aan den kant van het Belvedere-plein te Rome, zijn in drie verdiepingen de plafonds ingestort. Men vreest, dat onder de puin- hoopen menschen bedolven liggen, daar zich, naar men gelooft, op het oogenbiik van de ramp circa tien personen, arbeiders en bibliotheekbezoekers, in de bibliotheek bevonden .De brandweer van Rome is met koortsachtigen ijver met de opruimings werkzaamheden bezig. De instorting vond plaats in dat deel der bibliotheek, dat op wensch van paus Sixtus V werd gebouwd en ook naar hem is ge noemd. Een groot gedeelte der langs de mu ren staande boeken is onbeschadigd geble ven. Ook de aan de talrijke kunstwerken die dit deel der bib.iotheek bevat, aange richte schade, is, naar van bevoegde zijde wordt verklaard, geringer dan aanvankelijk Volgens nadere berichten worden er thans nog vier arbeiders vermist en men vreest, dat zij bij de instorting van het bi bliotheekgedeelte onder de neerstortende massa's bedolven zijn. Voorts zijn omstreeks 20.000 boeken en manuscripten onder de purnhoopen bedol ven. Eenige dezer werken zijn van onschat bare waarde. O.m. bevond zich in het ge troffen gedeelte der £toliotheek het schrij ven van Maarten Luther, waarin hij ant woordde op de eerste waarschuwing van paus Leo X. Scmmige der bedolven manus cripten dateeren uit de vierde eeuw na Christus. Men hoopt echter, dat het mee- rendeel gered zal kunnen worden. Ook zijn de fresco's in de drie verdiepingen vrijwel onbeschadigd gebleven. Daarentegen zijn de plafondschilderingen uiteraard vernield. Het bericht van de ramp werd onmidde- Iijk ter kennis gebracht van den paus, die als voormalig prefect van de bibliotheek steeds groote belangstelling er voor heeft betoond. Op de tweede verdieping van den biblio theekvleugel, bevond zich een deel der Va ticaansche musea. Het was de zoogenaamde dub-belhal van Paus Sixtus V met geschenken van staats hoofden aan de Pausen, o.a. aan Leo X bij zijn gouden priesterjubilé. Ook bevond er zich een uitgelezen col'ec- tie van interessante handschriften, welke in van glas vervaardigde kasten waren onder gebracht. Onder de geschenken blonken uit de kostbare vazen van koning Frederik Wil helm IV, een beroemde kruis'gingsgroep in Meisseuer-porse'ein, een geschenk van ko ning Albert van Saksenvoorts de prach tige schalen van den EJussischen tsaar; het doopbekken van den zoon van Na po'eon III en twee Sévreskandelabers en Sèvres-vazen van onschatbare waarde. Verder was er nog een vaas uit Oostersch albast. Het lot van al deze kunstschatten is op het oogenblik nog onbekend. Kard. Pacel.i ter p'aatse. De kardinaal-staatssecretaris Pacel'i be gaf zich. onmiVdellük na het vernemen van de ongelukst';dine in geze^chap van Z. H. Exc. mgr. Pizzardo en den pauselUken '..maestro di camera" naar het Be'vedere hof. waar spoedig de Vaflagpns^p. brand weer, de brandweer van de stad Rome en de pauselijke gendarmerie met het oprui- mingswerk een aanvang maakten. Het opruimingswerk. In allerijl werd de plaats van het ongeluk afvezet. Het zwaar beschadigde gedee'te van het bibliotheekgebouw ma?kt on den toeschou wer een ontste'lenden indruk. Uit de verbrijzelde boogvensters van de benedenverdieping ziet met gebroken steen blokken en balken uitsteken. Bij de verwoesting zijn eveneens een deel van de beroemde fresco's van Zuccari ver nield. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van het ongeluk kan men nog geenerlei zekere «verklaring geven. De constructiewerkzaamheden waren on der leiding en toezicht van hoogst bekwa me ingenieurs uitgevoerd. Mogelijk is een plaatselijke verzakking van den bodem de oorzaak, daar alle ver diepingen van het ongeveer vijftien meter hooge gebouw zijn ingestort. Officieele berichten van Vaticaansche zijde met bizonderheden van het zoo be treurenswaardige ongeval kan men eerst hedenmiddag in den ,-Osservatore" ver wachten. Bijzonderheden over de bibliotheek. De ,.Msb." geeft- de volgende bijzonder heden omtrent de Vaticaansche biblio- heek De Vaticaansche bibliotheek werd in de vijftiende eeuw door Paus Nicolaas V ge sticht en bestond aanvankelijk slechts ui% drieduizend manuscripten. Z. H. Sixtus IV breidde haar uit en bracht haar onder in een speciaal vertrek van het Vaticaan. Eerst onder Sixtus V echter ontstond het het tegenwoordige bibliotheekgebouw, dat in 158S door Fontana gebouwd werd. De handschriften- en boekenverzamelin gen werden in de zeventiende en achttien de eeu-w aanmerke'ijk uitgebreid door aftn- koop van nieuwe werken en schenkingen. O.a. werden in deze beide eeuwen aan de bibliotheek toegevoegd de verzameling van Fulvinus Orsini, de z.g. „Palatina" van Hei delberg, de „Reginensis" van koningin Christina van Zweden en de door Alexan der VI aangekochte „Ottoboniana". Ter ondersteuning van wetenschappe'ijk werk dient de onder Z. H. Paus Leo XIII hoofdzakelijk uit schenkingen samengestel de consultatiebibliofheek met een bijna vol ledige geschiedkundige literatuur der ver schillende landen. Het bestuur der Vaticaansche bibliotheek berust bij den bibliothecaris der H. Room- sche Kerk die steeds een kardinaal is. Hem staan een eerste prefect of custos en tal van andere beambten zooals „scriptores" vertalers van vreemde manuscripten enz. ter zijde. Eenmaal Paus geworden, heeft Z. H. Pius XI van zijn bijzondere liefde jegens de „Va- ticana" blijk gegeven, door er een nieuwen vleugel te laten bijbouwen, welke den* 20en December 192S door Hem persoonlijk ge opend werd. Hierdoor is dus ook den naam van Pius XI op bijzondere wijze aan de Va- DRIE BEZOEKERS GEDOOD. Naar nader uit Rome gemeld wordt, is thans gebleken, dat de instorting der biblio theek van het Vaticaan inderdaad slacht offers heeft geëischt. Tot nog toe zijn drie lijken geborgen n.l. van een jong geleerde en twee studenten. Men vreest, dat nog drie. arbeiders onder de puinhoopen bedolven Wat verloren ging. Officieel wordt medegedeeld, dat in de leeszaal een deel der verzameling over En geland en een aantal boeken over Duitsch- land worden vermist. Voorts ontbreekt een deel van de boeken over het kanoniebe recht, de geschiedenis der Pausen en van de Kardinalen, de geschiedenis van het Vati caan en verder bijna de geheele hand-cata logus der bibHotheek, a'smede een verzame ling historische. sinologisch, theologische en bibliografische tijdschriften. Verder is een deel der fotografische ver zameling en van de waardevolle codices verloren. De bibliothecaris van de Vati caansche bibliotheek schat het aantal ver miste deelen op ongeveer 15.000, doch hoopt niettemin dat een depl daarvan door de re serve-boeken van de bibliotheek zullen kun nen worden vepvan?en, terwijl se-mmiee boeken nog wel onbeschadigd onder de nuinhooivn zul'en liggen. Het kostbare handschrift van Luther is, zooals th*os met zekerheid is vastgesteld, niet door het On geluk getroffen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Instorting in een vleugel van het Vati caan. (Ie pagina). De brand in het Alte Schloss te Stutt gart duurt nog voort. (Buitenl., Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Een vergadering van het R. K. Werk liedenverbond. (lste blad). De salarisverlaging van het gemeente- personeel te Haarlem, (lste blad). De collectieve contracten in het stuca- doors- en in het bakkersbedrijf, (lste blad). EEN BESCHOUWING OVER DEN LEIDSCHEN GE MEENTERAAD Bladz. 5 ONZE ROM. CORR. OVER DEN TOESTAND IN ITALIË Bladz. 6 KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeenten Bergambacht er. Ammerstol J. Kooiman, met tce'.renniag van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Vledder. CONTINGENTEER INGSONTWERP. AANGENOMEN. De Eerste Kamer heeft gisteravond zon der hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp, houdende toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beper king van den invoer van goederen. IN HET STUCAD00RSBEDRIJF. Strijd over het collectief contract. Het landelijk collectief contract in het Stuca Juorsbedriji eindigt 31 Maart a.s. De B. K. Bond van Stucadoorspatroons had nu voorgesteld aan do patroonsorganisaties, om het huidige contract voor een jaar te verlengen,, omdat dan boter over den eco- nomisohen toestand van het bedrijf zal kuu- nen geoordeeld worden, dan thans het ge val is. De neutrale Patroonsvereeniging heeft dit echter algewezen en heeit net contract tegen 31 Maart a.s. opgezegd. Men wil daar een loonsverlaging van 10 pCt. op het uurloon en 15 püt. verlaging op het ta- riefloon. Bij de huidige tarieven gaan do stucadoors met weekloonen naar huis van 60.en zij meenen, dat het bedrijf dit niet meer dragen kan. De neutrale pa troons hebben ook nog geëischt invoering van de ziekteverzekering volgens de wtit, zoodat ook de arbeiders meebetalen in tie premie. Gok willen zij aan de oppeilieden stu cadoors niet meer geven dan 3 cent per uur boven de bouwvakarbeiders opperlieden. Het meerdere uurloon bedraagt nu op som mige plaatsen zelfs 20 ct. De moderne bond van Stucadoorsperso- neel heeft ook het contract opgezegd en eischt een nieuw contract voor twee jaar met handhaving van de bestaande loonen, verlenging van de vucantic met vol loon- tot een volle week en volledige invoering van den acht-uren-dag. Over wederzijdsche voorstellen zullen in den loop van de volgende maand besprekin gen tus-sohen werkgevers en werknemers plaats hebben. IN HET BAKKERSBEDRIJF. Collectief contract verlengd. De collectieve arbeidsovereenkomst voor het bakkersbedrijf in de steden Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht is met twee maanuen verlengd en loopt ongewijzigd door tot 29 Februari 1932. Na de feestdagen zullen do bespro kingen beginnen over de afsluiting van een nieuw collectief contract. EEN BURGEMEESTER ZONDER GEMEENTERAAD. Het eenige raadslid gaat de gemeente verlaten. De op één na kleinste gemeente in Lim burg, n.l. Mcsch, heeft sinds 1 September een raad, welke bestaat uit één raadslid, die tevens wethouder is. Naar we vernemen, zal dit eenige raads lid en tevens wethouder met 1 Maart a.s. de gemeente metterwoon verlaten. Volgens de ingezetenen zullen er voor een eventueele verkiezing geen candidaten meer beschikbaar zijn, daar allen voor het lid maatschap van den Raad zullen bedanken. Medio September heeft een 35-tal personen j een verzoekschrift aan H. M. de Koningin gezonden, waarin vorzocht wordt, de ge meente Mesch in te lijven bij de gemeente Eysden. Diploma Sociologie. Bij de te 's Hertogenbosch en Utrecht afgenomen examens ter verkrijging van hot K. S. A.-diploma Sociologie slaagden de da mes M. Nuy, Nijmegn; H. van Bors, Kloo tingen; I. de Vries, Antwerpen; M. van Mill, Den Haag en de heeren A. C. Ver- nooy, Vleuten; J. v. d. Bosch, Amsterdam; A. Fijneman, Oploo; H. Fluks, Amsterdam.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1