OP REIS NAAR ONS NIEUW VADERLAND, BRAZILIË. DE LEIDSCHE COURANT (Vereenvoudigde spelling). Om te voldoen aan het verzoek, van en kele missie vrienden heb ik gedurende de reis eenigc aanteekeningen geniaakt. Het ligt in mijn bedoeling u tans enkele reis indrukken te geven, ie beginnen met het kerkelik afscheid te Alverna en te eindigen met onze aankomst in Divinopolis. Reeds weken hadden we uitgezien naar de morgen van 30 September. Eindelik was de dag van scheiden aangebroken. Om 8.30 werd in onze kloosterkerk te Alverna de plechtige Hoogmis opgedragen door de HoogEerw. Pater Paul us Stein, Oud-Pro vinciaal van onze provincie, tans Commis saris Provinciaal in de Missi van Brazi lië. Twee jonge Paters, de E.E. P.P. Gama liel van Emmerik en Rogatus Hoogma ver leenden assistentie, respektievelik als Dia ken en Subdiaken. Onze Magister, de Zeei- eerw. Pater Marius Lam era, fungeerde als Presbyter Assistens. Ha het Evangelie beklom de Zeereerw. Pater Cyrillus van Breda, Gardiaan van ons klooster, de preekstoel. Pater Gardiaan had een korte, veelzeggende tekst gekozen, tot inleiding van zijn stof: „Caritas Christi urget nos'- „Do liefde tot Christus dringt .ons". Nooit voelden we beter de betekenis van deze woorden aan dan op dit ogenblik. "We stonden op het punt te vertrekken en ons los te rukken van alles wat ons dier baar was. Wat het was dat ons voortdreeft De liefde tot Christus 1 De liefde tot Chris tus zou die scheiding zacht maken. Vader Franciscus zou blij zijn weer elf ware Min derbroeders te hebben, aldus Pater Gar diaan. Het slot van de preek was geen aan sporing maar een hartelik gebed om de zegen van Vader Franciscus af te smeken over onze reis en ons werk in Brazilië. Na de preek wordt de H. Mis voortgezet. Wij bidden om kracht en sterkte, onze me debroeders bidden met ons. Als de Hoog mis geëindigd is, gaan de Missionarissen naar de sakristie en komen daarna de kerk weer binnen en knielen neer voor het altaar van Vader Franciscus. De Hoog Eerw. Pater Provinciaal houdt een korte, hartelike toespraak. Als Oud-Direkteur van het Missiecollege is het voor Pater Re ve rende een vreugde dat hij mocht maaien van het door hem zelf uitgestrooide zaad. Voor de fraters Missionarissen een niet kleiner geluk het Missiekruis te mogen ont vangen uit de handen van hun Oud-Direk teur. De Missionarissen worden aange spoord steun voor hun offer te zoeken in de gehoorzaamheid. De zendingsbrief wordt voorgelezen, de missiekruizen worden geze gend, ieder knielt voor Pater Keverende neer, kust het kruis en de tand en terwijl het missiekruis werd omgehangen, zegt de Missionaris: „Het zij verre van mij te roe men dan op het bruis van Onzen Heer Je sus Christus". Mogen deze woorden van S. Paulus, de Missionaris bij uitstek altijd de onze zijn. Het H. Sacrament wordt u'fc- gesteld, de reisgebeden gezongen en na de zegen met het Allerheiligste vertrekken de Missionarissen onder het zingen van net Magnificat, terwijl ze met een broederlike omhelzing afscheid nemen van hun mede broeders en klasgenoten. Afscheid nemen van onze medebroeders, waarmee we zolang hadden samengewoond. „God geve u vrede en volharding" sprak de blijvende. „Amen, bid voor mij" was het antwoord. Na het afscheid stapten we in de gereed staande auto. Hier en daar nog een laatst vaarwel en weg waren we, nagekeken door medebroeders, familie en gelovigen van Alverna. De autobus moest ons naar Am sterdam brengen. Ongeveer 4 uur zouden wo aan de boot zijn. Ongeveer elf uur waren we bij de veer pont van Lent. Was de nieuwe brug nu maar klaar geweest, dan hadden we in wei nige minuten aan de overkant van de Waal gestaan. De auto's stonden en queu te wachten. Er waren er zeker wel een 25. Ook wij gingen in de rij staan. Na een half uur waren we aan de beurt om over te va ren. 2 Politieagenten in het volle bewust zijn van hun waardigheid wenkten de res- pektievelike chauffeurs op de veerpont te rijden. Een vrachtauto met steigerhout, welke achter ons stond, kreeg toegang tot de pont met het gevolg dat de plaats, waar onze bus moest staan te klein bleek. Kleinere, smalle auto's welke alle na ons aangekomen waren werden toegelaten en wij moesben maar geduldig wachten. Na een kleine anderhalf uur waren we toch aan do overkant van de Waal. Onze chauffeur begon de verloren tijd in te ha len, zodat we moeite hadden een mooi stukje van Nederland goed in ons op te uemen. We passeren meerdere oude dorp jes; de weg is best. Arnhems toren komt in het zicht. In Arnhem blijven de mensen •staan kijken naar die bus vol bruine mon niken. Niemals gesehen. De Amersfoortse heide werd bereikt om een uur. Tans was de tocht schitterend, de prachtige maca dam weg waarlangs twee schitterende rijen berkenboomen stonden, maakten een prachteffekt in het heldere zonnelicht. We reden erg voorspoedig maar helaas op een kwartier afstand van Amsterdam kreeg de machine dorst en wilde niet ver der. De Amsterdamse jeugd wist raad en vertelde aan de chauffeur, waar het leven de vocht verkrijgbaar was. Na een half uur waren we in de Josef- gezellen waar we een kop tee gebruikten en daarna gingen we naar de boot. De fa milie 9tond al te wachten. Hier zou net een kwaad ogenblik worden, we beke'ken Je boot hier en daar, de hut en de eet maal. Ondertussen floot de stoomfluit vour de tweede maal. De niet passagiers moes ten de boot verlaten, we moesten afscheid nemen. Ik heb mijn broers en zusters vaar wel gezegd, mijn vader en moeder hot laatst. God gaf mij op dat ogenblik veel gena den. Mijn ouders gingen de loopplank af en ik ging naar het dek. De scheiding was voltrokken. De loopplank werd losgemaakt. Langzaam ging onze boot van de wal. Vaar wel, Moeder, Vader, Broers en Zusters en familie, vaarwel vrienden en bekenden, vaarwel Holland. We keken tot we niets meer zagen. Langzaam ging onze boot het Noordzeekanaal op, gedeeltelik getrokken door twee sleepboten, gedeeltelik op eigen kracht. Op het Promenadedek gingen we wat zit ten praten over het afscheid van famine en medebroeders. Om 6.30 was ons eerste diner aan boord, van meerdere missionaris sen was er nog familie aan boord, ongevoer 8.30 lagen we voor de sluizen. Nu scheiden van onze medebroeders. Een hartelik dank woord aan onze oversten, aan Pater Pro- curatore, 'n aanmoediging van de andere zijde en met de zegen van Pater Reve- rende gesterkt verlieten we ons vader land. De klok wees 8.45. Vanaf de wal za gen familie en medebroeders dat een nij dig sleepbootje de Flandria de sluis uittrok. De Missionarissen zongen spontaan. Boti- soir. Unze boot begon op eigen kracht te werken. Pax et Bonum klonk het antwoord van een bekende stem. We zagen Pater Magister niet, doch hoorden hem des te beter. Deze laatste groet deed ons op dit uur dubbel goed. De missionarissen hadden een offer gebracht. We bleven kijken naar de vuurtoren en de kunstlichten. Samen gingen we nu in de rooksalon wat praten. We zaten bijeen, 10 jonge missionarissen, en overdachten de gebeurtenissen van de dagen en vroegen hoe ze 't tuis en in Wycken wel zouden maken. Om 10 uur ging ieder naar bed, doch bedankte O. L. Heer hartelik voor de verleende hudp op deze zware dag. 1 October. Zes uur reveille. De klok werd 's nachts 20 minuten achteruit gezet. We hebben 3 H.H. Missen in de damessalon 2e klas. De fraters gaan ter H. Communie en dienen de H.H. Missen. De Broeders die nen de Paters Redemptoristen. We laten het ontbijt goed smaken en gaan daarua eens op het dek kijken. Alles rondom is water, mooi lichtblauw water. De boot laai. schuimende kolken achter cn naast zich ronddraaien. De zon breekt door de dikke w >lken heen en brengt vroolikheid en le ven. Om negen uur passeert ons de eerste boot. De verrekijkers werden opgezocht, 't Is een stomer van'de Engelse Nelson Maatschappij. Nauweiiks ziju we de eerste boot uit het gezicht kwijt of we zien nu een tweede boot eveneens een tcgenleg- ger, doch nu aan bakboord. We bidden ons brevier, want we weten niet of we later nog gelegenheid zullen heb ben. Toch houden we ons zoveel mogelik aan de kerkelike uren. Ieder bidt zijn bre vier voor zich. 't Is het beste in een salon te gaan brevieren. Ongeveer 10.30 zijn we te Boulogne, 't Lange havenhoofd steekt recht in zee. Hier worden de eerste kaarten verzonden, 'n Groet naar huis, naar onze mede-broe ders, gauw, gauw, want de kaarten moeten een half uur voor het vertrek ingeleverd zijn. Om 10.45 komt de loods aan boord, 'n Snelle motorboot glijdt langs de Flan dria, de loods grijpt de touwladder en weg vliegt het motorbootje. We kunnen echter niet aan wal komen. De passagiers zul'en om 12 uur aan boord komen. Terwijl de boot langzaam draait bewonderen we de zee. Zo kalm hadden we de zee nooit ge dacht, 't water was blauw-groen. Verderop weer heel donker en als de zon er op scheen 'n groot zilveren blad. 't Is nog mistig. Boulogne ligt tegen de bergachtige kust. 'n Koepelkerk stak boven de huizen uit, is echter wegens de nevel niet goed zichtbaar, zelfs de verrekijker brengt geen beter ver gezicht. 'n Ander nieuwtje aan 't dek is de oceaanpost. De voornaamste gebeurtenis sen welke zijn opgevangen door de radio worden elke dag om 11 uur op de onder scheiden klassen netjes getypt ter lezing opgehangen. De nieuwe passagiers komen om 12.15 aanvaren met 'n vrachtboot s.s. Holland. Weer 5 Priesters, waarvan 4 Mis sionarissen, 1 broeder missionaris en 2 Zus ters. De lunch verhindert ons kennis te maken met de niejiwe 2de klassers. Dat komt straks wel. Jammer dat we de kust niet zien wegglijden. Nu naar Southamp ton. De boot moet er 7 uur voor de wal lig gen. We zullen Wight met zijn krijtrotsen goed kunnen zien. Tans schrijven we nug wat kaarten, de zon kruipt achter de wol ken, af en toe valt er wat regen, 't is koud en de zee wordt woeliger. Om 5 uur komt aan stuurboord een sireep land in zicht. We varen paralel met een witachtige rots kust, die hoog schijnt te zijn en loodrecht in zee afknapt. Dit is echter de Engelse kust. 't Eiland Wight moet aan bakboord liggen. We gaan om 4 uur tee drinken. Pater Dorrestein C.ss.R., missionaris, die reeds 21 jaar in Brazilië werkt, vertelt ons over zijn missieland, 's Avonds wil een ieder de haven van Southampton bewonderen, 't Is echter niet nodig, de Frandria komt niet aan wal. Om 9 uur komt de loods aan boord. Dat heeft heel wat om het lijf. Aan bakboord heeft de kapitein licht aangebracht en de touwladder in orde laten brengen. Er staat een flinke bries tegen bakboordzijde en de loods wil aan stuurboord binnenkomen De kapitein is er in hel begin niet voor te vinden. De loods blijft bij zijn genomen besluit. Aan stuurboord wordt licht ge maakt, 't Kleine motorbootje van de loods verdwijnt af en toe in de golven. Tot dne maal toe probeert hij de touwladder te be reiken, telkens moet hij weer onverrichter- zake terug en met een grote bocht rond varen. De vierde maal is alles in orde. De Flandria vaart de haven binnen. Ook hier leggen we niet aan de kade aan. We zien in de verte de verlichte haven. Rood en groen verlichte reclameborden gaan aan en uit. Om 10.30 komen de eerste Engelse pas sagiers aan boord. We bleven lang kijken naar de huisknechts die do koffers naar de hutten sleepten. De koude avondwind en de slaap dreef meerderen naar hun hut. We bidden ons avondgebed en wel te rusten. 2 October. De H.H. Missen zoals te vo ren. We hebben nu echter de salon van de middelklas in gebruik. P. Reverende heeft zelf benodigdheden meegebracht oui op de boot de H. Mis te lezen. De zee is woelig. Onder het ontbijt zien we reeds dat meerdere passagiers wat bleek zijn. Ook enkele fraters voelen zich onwel, 'n Kop bouillon brengt weinig verbetering, 'n Par tij Board Bullspel leidt de aandacht af. D't spel is heel eenvoudig. Men gooit met een gummischijf op de achtereen volgende num mers 10, 20 enz. tot 100. Deze J0 hokken liggen door elkaar. Heb je 100 bereikt, dan moet de schijf op de Buil (ossenkop) rechts van het getal 100 gegooid worden, daarna links van het getal 100 en daarna .tel je weer terug 100, 90 enz. Komt men echter op de Buil tijdens het spel, dan moet men opnieuw beginnen. Wie het eerst weer op 10 terug komt is winnaar. üm 10.30 lunch; sommige plaatsen blijven onbezet. Ook de schrijver heeft maagpijn. Toch ben ik om 1.40 nog gezond genoeg om met een verrekijker de spaanse kust die in zicht komt te beloeren. Ruwe rotsen be groeid met zware dennen. Om 4 uur lopen we de natuurlike haven van La Corona binnen. Kleine visschersbootjes kondigen de haven aan. Motorbootjes schieten door het water recht op de Flandria af. De zon is lekker warm. Langs de kust wilgrauwe huizen in vrolike zon. Kriskras ligt alles tegen de berghellingen op. Rechthoekige gaten in de muur doen dienst als ramen en deuren. Heerst er in dit vriendelike laats je óók godsdienstvervolging! We le zen hier het eerste spaans „Deposito de carbon libre de derechoi". 'n Kolendepot vrij van belasting. Sommige passagiers la ten zich aan wal brengen door bruine Span jaarden die .druk gesticuleren. Dat volkje heeft ons in de 16de eeuw zo gedrild, 't Is haast niet te geloven. Klein maar dapper hoor 1 Er komen weer derde klas passagiers aan boord. De ogen wórden weer nagezien door de scheepsdokter, 't Wordt dampig, 't Uitzicht verdwijnt geheel. De bootjes brengen onze passagiers weer terug. De Flandria zal 7 uur vertrekken, juist als er ri: ier is. Na het diner zoek ik een rust'g plekje om Vespers en Completen te b'd- den, kort daarna gaan we naar bed. 3 October. Vandaag is het Vigilie van het Feest van Vader Franciscus. Hoe zullen we ns tans voorbereiden op het feest van morgen. De zeeziekte is bij velen weer ge weken, het major pars is weer fris. We bid den ons brevier en spelen wat op het de*. De Portugese kust blijft in zicht, maar Lat is ook alles wat we zien. Het is lunch als gewoonlik. 's Middags schrijven we nog en kele kaarten. Na de teo houden we koorge bed. Gereciteerde Vespers ter ere van O. H. Vader Franciscus. Op het bovendek van de tweede klas veroveren we ons twee ban ken en bidden heel rustig de mooie rijman- tifonen en psalmen van het feestofficie. Koor om koor, vier biddende monniken op de eene bank vier op de andere. Zou 't feest van Vader Franciscus wel eens meer zo gevierd zijn. 't Was een echte Fran ciscaanse hulde aan Vader. We deden hier wat we konden en daarmee zal ader tevreden zijn geweest. Als de Vespers en Completen geëindigd zijn blijven we nog wat bij elkaar en den ken aan de Hollandse kloosters waar tans het officie gezongen wordt. Om 7 uur diner, daarna blijft de schrijver van dit relaas wat op het achterdek. Hier zitten de stokers en andere werklieden. Deze mensen mogen niet op het dek der derde klas komen zoals de matrozen en hebben tans een ruimte van 20 M2. bot hun beschikking. Ik geef die uiterlik zo ruwe kerels een sigaar. Nu heb je hun hart gewonnen. Tans komen ze los en klagen kun nood over de kleine ruimte op het achterdek, over de onhebbelikhedon van sommige passagiers die zelfs geen „goeden dag" kunnen missen, zelfs uit de hoogte op Een neerzien. Hoe komt het toch Pater, vraagt er een, dat die bruine Paters dikwels een praatje komen maken, terwijl andere Paters Missionarissen niet zo har telik zijn. Wel vriend, wij houden veel van arme mensen, we zijn immers zelf ook arm. Werkelik wij hebben niet*. U heeft nog vele dingen, waarover u naar willekeur kunt beschikken, deze hebben wij zelfs niet. Wij voelen ons getrokken bot u omdat gij zo echt ronde kerels zijt, zonder eenige ver beelding. Hoe langer je met hen praat, hoe meer ze zich op hun gemak gevoelen. Ze zijn wel ruw, maar toch er zijn prachtkerels onder. Tot half 12 bleef ik met hen praten. Zondag 4 October. Feest van O. H. Va der Franciscus. Terwijl wij opstaan vaien we de haven van Leixoes binnen, 't Is oen aangelegde haven, in de vorm van een hoef ijzer. Op de havenhoofden zitten wel een 10ü mensen te hengelen. R.P. Gamaliel en R.P. V eelman lezen de H. Mis op de salun van de middelklas. De fraters gaan ter 11 'latei. Pater Rogatus komt *ook de H. Mis lezen, op de de;de klas kan niet gelezen worden. Blijkbaar heeft men er niets be kend geniaakt. Na de H. Mis bekijken we op ons gemak de haven. Er is nog niet veel leven aan dek. Na het ontbijt wensen we Pater Reverende proficiat en zoeken daarna weer een plaatsje voor het koorge bed te houden. Tans nestelen we ons op het achterdek, en zullen dit tot Rio blijven gebruiken. Om 10 uur celebreert P. Reverende in de conversatie-salon 1ste klas. De fraters zin gen de H. Mis. Behalve de religieuzen zijn er circa 30 passagiers in de H. Mis tegen woordig. Na de hoogmis steken we een fijne Hollandse sigaar op, welke we van onze weldoeners kregen op een van de laatste vacantiedagen en genieten van het stads- panorama. De Paters Lazaristen en Re demptoristen gaan de stad bezichtigen. Om half 12 bidden we de kleine uren en daarna het lunch. Leixoes is de haven van Oporto. Kleine lage huizen liggen tegen en op de rotsachtige bergen. Op de achter grond kale berghellingen afgewisseld door pijnboomen. Langs de kust lopen tram en trein in de richting van Oporto. Omstreeks teetijd keren de Paters uit de stad terug. Ze waren in Oporto geweest, hadden een kerk bezocht waar wel 1000 beelden in ston den, o.a. een beeld pikzwart van onze mede broeder Benedictus Niger. Om 5 uur ver trekt de Tfandria met nieuwe passagiers. Het s.s. Wera volgt ons. Honderden kleine motorbootjes doorkruisen de haven. Op de havenhoofden is het zwart vaD mensen. Terwijl we naar het achterdek gaan ver dwijnt de Portugese haven langzaam uit zicht. Duizende zeemeeuwen gieren rond en achter de boot en werpen zich be gerig op de weggeworpen resten van de keuken. Van verre volgt de Werra. Na het diner zal er cinema zijn. Ook de religieu zen gaan kijken, om tien uur is alles afge lopen. We genieten nog wat van de koele avond, bidden ons avondgebed en slapen heerlik. October. De 13 uur van Leixoes naar Lissabon zijn reeds afgelegd voor we op staan. Do klok werd vannacht een uur fe- rug gezet. Pater Reverende klopt de fra ters. We liggen op de Taagmonding. We gaan naar de H. Mis en communiceren. Na de H. Communie dankzegging en medi tatie voor je zelf. Dadelik na ue H. Mis komt een kleine Portugees naar Pater lle- verende toe en biedt ons aan de stad te gaan bezichtigen. We zullen geen last on- dïrvmden van het aldaar heersende anti katholicisme. Aan gesticulatie geen gebrek. Pater Reverende durft er met op in gaan. De andere missionarissen verlaten de boot die om 12 uur weer zal vertrekken. Wel' jammer dat we aan boord moeten blijven. Hier is immers de stad, qraarin een heilig dom is van S. Antonius. YVe bidden de ker- kehke getijden en nemen daarna de stad in ons op. De biauwgToene wateren van de Taag vloeien langzaam in de zee weg. De Por tugese kruisers liggen dwars op de stroom. Enkele schijnen oeiemngen te houden. De zon kan zich bijna niet door de dampige mist beenboren. Na enkele uren wacht ons een ware verrassing. Een Duitse Minder broeder R.P. Dorotheus Schilling O.F.M. oud-Missionaris van Japan en oud-bekende komt de hollandso confraters een bezoek brengen. Tans studeert Pater Dorotheus Missiologie, om later als Lector de fratcis te kunnen onderrichten, hoe onze meie broeders uit vroeger eeuwen gewerkt heb ben. Terwijl we lunchen vertrekt de boot en glijdt stroomafwaarts de Taagmonding uit. Toch zien we Lisboa nog liggen als we na de lunch weer op het de* komen. Honderde kwabben drijven in het blauw groene water, een mieserige regen komt opzetten en beneemt ons het laatste ge zicht van de Europese kust. Tans hebben we het vaste land van Europa vaarwel ge zegd. Als we weer land zien zijn we in een ander werelddeel. Gegroet dan oud Europa, we vragen van u slechts een ding. Stuur een leger van Missionarissen uit om de Priesternoo4 van Overzee te lenigen. Geef van hetgeen gij zo gul ontvangen hebt. Een overvloed van priesters hebt ge, vul het te kort van elders aan. De namiddag werd doorgebracht met patefoonmuziek, en breviergebed. Na het diner spelen we de gregoriaanse platen van het Yenraaise fraterskoor, waarvoor nogal belangstelling is. 6 October. Om 6 uur opstaan. De H.H. Missen, dankzegging en meditatie geschie den als te voren. Pater Rogatus leest de li. Mis op de derde klas op verzoek van den hofmeester. Na het ontbijt bemerken we dat het personeel van de iilandria hun tro- penkostuum hebben aangetrokken, 'n Vro- lik gezicht die witte pakken. Over geheel 't dek van de boot worden tans de zeilen uitgespannen, de zon wordt te sterk. Om negen uur bidden we weer gezainelik ons brevier, 'n matroos stoort het biddende- monnikenkoor met 't spannen der zeiion. De gehele dag is eentonig. Boven ons de blauwe hemel, onder en rondom ons Let lichtblauwe water. 7 October. Zoals elke voorafgegane dag beginnen we met de H. Mis en H. Commu nie. Om 9 uur huuden we 't koorgebed. Na de lunch wordt er aan de horizon een berg keten zichtbaar. Een schotse bekeerling van de eerste klas, waar ik tot nu toe nog geen gesprek mee gevoerd had, wees mij op meerdere bergketens naar links. Daarach ter ligt de haven van Las Palmas. Lang zaam aan kwam alles dichterbij. De hout draait. De baai ligt ingesloten door hoge bergen. Tegen de bergen ligge-D de huizen blokken opgestapeld, kubussen met recht hoekige openingen voor deuren en ramen. De Notre Dame of Lieve Vrouw van Lus Palmas op de voorgrond, omgeven door kleine huisjes. Verderop Luz de haven plaats met de kerk van de Spaanse Min derbroeders. YVe zullen hier aan wal gaan. 'n Zwerm roeibootjes niet naakte bruino jongens (zij dragen alleen een zwembroek) schiet op onze boot af. Venters van allerlei kleur hebben de roeiboten vol koopwaar. Y'lugge motorbootjes li?gen te wachten op passagiers die aan la: zullen gaan. Onze boot ligt nog in de b. ii. De loopplank is echter neergelaten. Ontejbare roet- en cho- coladegezichten klampen je aan. Ze ver- I staan geen Hollands, doch het woord gul- I den schijnt internationaal te zijn. Pater Reverende wil het op een accoord- je gooien met de chef van een taxizaak. De onderhandeling dreigt te mislukken. De schotse heer vertelt mij intussen vol lof over. het klimaat Tan Las^Palmas. De negerjon gens duiken als ratten naar een zilverstuk je, dat de passagiers in zee werpen. Caval- heiro, Cavalkeiro en zij wijzen met dne man tegelijk, waar je gooien moet. Met drieën duiken ze gelijk naar een kwartje. Even later komen ze boven en een van hen toont zegevierend uw zilveren geldstuk, 't Is eoht leuk om te zien, maar toch heb ik diep medelijden me die arme jongens, die zich zo hun dageliks brood moeten ver schaffen. Terwijl we de negerjongens heb ben gadegeslagen is het contract met de taxibaas gereed gekomen. YVe zullen met de motorboot naar de haven gaan en daarna zullen we met drie karretjes de stad Las Palmas gaan bezichtigen, daarna zul len we onze medebroeders in Luz even gaan opzoeken. De Zusters blijven op de boot en we lenen- bun onze verrekijker. P. Reverende voorop en vlug dalen we de loopplank af en stapten we in 't motor bootje. Ook de Schotse heer verlaat de boot en biedt ons aan met een auto de stad te gaan bezichtigen. Jammerlik ge noeg is dat aanbod nu te laat. Ik dank hem voor zijn vriendelikheid en sluit me bij mijn confraters aan. YVe nemen plaats in een drietal muilezel karren en hobbelen de havenstad uit naar Las Palmas. De mensen kijkon en lachen. Koetsier raast en schreeuwt. De kar wringt zich door smalle gaatjes. A Latere, a Latero, op zij pohieeuwt de koettsier. YVij gaan langs arme huisjes; door smalle 3tegen ziet men de achtergrond, een .reusachtige beig, bezaaid met kisiachtige huizen. Een soort park vormt de overgang van de ha venplaats tot de stad. Hier liggen de wo ningen villas van .rijkgeworden Engelse en Duitse kooplui, die hier de Europese winter komen doorbrengen, inheemse plan ten wedijveren hier in schoonheid met de Europese flora. Zelfs de Hollandse gera nium ontbreekt hier niet. De koetsier wil ons een sigarettenfabriek laten zien. Par ter Reverende wilde er met van horen. YY7e zouuen naar de O. L. Vrouwe kerk gaan. De twee karretjes met onze confraters wa ren een andere weg in gegaan. Door het oponthoud voor de sig-aretienfabriek kwa men we weer bij elkaar en nu ging het re gelrecht naar de Lieve Vrouwe kerk. YVe houden stil en bezien de gevel, een soort koster nodigt ons uit tegen een klei ne vergoeding vanuit de toren het stadspa- norama te gaan bewonderen. Het interieur van de Kathedraal zal de moeite van net bezoek ook wel lonen. De Kanunniken zijn met het officie bezig. YVij kijken eerst op ons gemak eens rond. Het monumentale gebouw dateert uit de lüde eeuw en weid cioor de Spanjaarden gebouwd, 't Is een mixture van Gothiek en Renaissance, t üchilcierwerk is uitsluitend renaissance weik. YVe gaan de sacristie binnen waar kostbars vaten en paramenten bewaard worden. Tans komen we in de sacraments kapel. Adoramua Te. Öacrum Gonvivium, "We danken U. L. Heer voor de goede rejs en biaden zijn zegen af over familie ca medebroeders en last not least over Bra zilië. iedere missionaris is blij weer eens voor het tabernakel te kunnen neerknie len. Ho© gelukkig zijn we toch, ook ia de vreemde is er nog Een, Die ons altijd be vriend blijft. Een hartelijke verzuchting tot Jezus en we staan op. VYe verlaten de Aathedraal en maken een foto van de gevel der Lieve Vrouwe- kerk. De jeugd van Las Palmas wil graag op een foto staan en loopt op het plein op en neer, een politieagent jaagt die nieuws gierige straatbengels uiteen. Unze koetsier brengt on9 naar de Jesuieten kerk. We maken een kruisje met wijwater en knielen ook hier een ogenblik voor het ta bernakel neer. Na enige ogenblikken stap pen we op om naar Luz terug te keren. Vve renen ongeveer een half uur en kwamen in een volksouurt van de havenstad aan. De kerk was gesloten, we belaen dus maar aan. Een gioep zwarte jongens stond al aanstonds rondom ons neen. Ben klein don ker mannetje van 'n jaar of twaali opende ons de poort. Pater Reverende vroeg naar de Superior. YVe gingen het binnenpad ijl. De directeur van de school kwam en ont ving ou3 op Portugese manier, een hand druk en een klopje op de rug. De pater» bedienden hier een leerschool. De school werd bezichtigd. De schoollokalen van circa 30 M. lengte waren slecht verlicht en ook niet proper. Na de klassen gezien te hebben, nam Pater Duecteur ons mee naar de reiter. L/aar ontmoetten we nog 2 broe ders. Was de school vuil, hier wedijveren de franciscaanse armoede met de zindeiik- heid, terwijl de vrijgevigheid zich hier een ruime plaats xiad veroveid. We werden ont haald op wijn, bier ol spuitwater met ap pelen. Vve gingen op het dak een toto ne men. De snel invallende duisternis is echter de oorzaak van het mislukken. Wat we eenter wel hadden, we zagen enkele ogen blikken een praentig stadspauurama. ver in zee staken vier majesiueuzeu beiguippen hun kruin in de wolken. Daar liggen twee stenen in de avondscnemenng tegen en Mis sen de bergen ingebouwd. Hue groot, is Uw werk o Heer, wat is de mens toch klein. Uw weik en zijn werk liggen hier naksb elkaar. Wonen in deze krotten ook nig mensen, die zich tegen U verhellen! Zul len ook de religieuseuuit dit land verdre ven worden! De Oversten van ons klooster kwam juist tuis, diep onder den indruk over de zo juist erdoor gekomen wet van confiscatie der kerkelijke goeaeren. YVe bidden nog een ogenbak en drukken de hand van die beuroeide religieusen en beioven een haite- Mik gebeoje. Binnen een half uur zaten we weer veilig op de ilandria en hoorden van de Lazaristen ook de Jobstijding over de confiscatie der kerkelijke goederen. Nu za- ten we voor acht volle dagen op zee. De „trip" van Las Palmas tot Recifi. frei TROPHIMO VAN KESTEREN, Divinopolis. O.F.M.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6