DE NIEUWE DRANKWET. UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 22 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Verschillende wijzigingen in van drank In de vorige maand is door de Eerste Kamer een wetsontwerp aangenomen, re gelende den kleinhandel in alcoholhouden de dranken en bestemd om de oude Drank wet van 1904 te vervangen. De Tweede Ka mer had het ontwerp reeds in Juni aan vaard. Deze nieuwe drankwet, die op een nader door een K.-B. te bepalen dag in werking zal treden, heeft verscheidene veranderin gen en ook' verbeteringen aangebracht in de bestaande drankwetgeving. Het vergunningen-systeem. ZooaJs bekend, is voor den verkoop van sterken drank in het klein een vergunning noodig, welke met tot in het oneindige toe verleend wordt, maar gebonden is aan een bepaald maximum. Dit heeft men daarom gedaan, om het aantal drankgelegenheden te beperken en zoodoende het drankmis bruik eenigszins te beteugelen. Van den an deren kant schept dit systeem een zeker monopolie voor de vergunninghouders en biedt het gelegenheid om het zoo waarde volle vergunningsrecht op alle mogelijke manieren te verkwanselen en uit te buiten. De nieuwe, wet heeft in dit opzicht het voordeel, dat zij verschillend® misbruiken voortaan heeft afgesneden. Zooals gezegd bestaat er een maximum voor te verleenen vergunningen en wel: één op de 500 inwoners in gemeenten met meer dan 50.000 zielen; één op de 400 inwoners in gemeenten tusschen 20.000 en 50.000 zie len; één op de 300 inwoners in gemeenten tusschen 10.000 en 20.000 zielen en één op de 250 inwoners in gemeenten kleiner dan 10.000 zielen. Nu kan het voorkomen, dat door oude verkregen rechten, reeds bestaande vóór de invoering van deze wettelijke bepaling, het aantal vergunningen grooter is dan het wettelijk maximum. Men past dan het uit stervingssysteem toe. Nieuwe vergunningen worden niet meer verleend en bij den dood van eiken vergunninghouder vervalt een vergunning, want dit recht is persoonlijk, is niet voor overdracht vatbaar en vererft evenmin. Verder heeft men ook de z.g. „écn-voor twee" vergunning; waarbij twee nog in le ven zijnde vergunninghouders afstand kun nen doen van hun recht en in de plaats van deze twee aan een derde vergunningsrecht wordt verleend. Aldus streeft men langzaam aan naar het bereiken van het maximum. Wie dus een nieuwe aanvrage doet in een plaais waar het aantal vergunningen het wettelijk maximum overtreft, kan in de meeste ge vallen nog jarenlang op zijn vergunning wachten. Onder de oude wet behielp men zich vaak met het vergunningsrecht van een vergunninghouder te pachten. Dit was ook onder de vroegere wet verboden, omdat tiet vergunningsrecht een persoonlijn recht was, maar practisch deed men er weinig tegen. De nieuwe wet straft dergelijke „verpach tingen" (in welken vorm ook) met intrek king van de vergunning. Een ander misbruik, dat thans onmoge lijk is gemaakt, was het feit, dat personen, die er m 't geheel niet voor in aanmerking kwamen, een vergunning aanvroegen en op de lijst kwamen te staan. Tegen den o:jd, dat er een vergunning vrij kwam, zochten zij een pachter op en maakten zóó een aar dig winstje. Thans is bepaald, dat onge- acnt de verwachting, dat het nog wel 10 of 20 jaar kan duren, voordat een vergunning vrij komt de aanvrager op het tijdstip van de aanvrage aan alle vereischten voor het verkrijgen van een vergunning moet 'voldoen. Voor serieuze aanvragers komt nu de tijd spoediger omdat alle niet serieuze aanvragers van de \vachtlijst verdwijnen. Ofschoon het verpachtingssysteem ook onder de oude wet verboden was, floreer de het in de practijk toch in vrij groote mate. Men heeft met dezen bestaanden toe stand rekenmg gehouden door een Jtel overgangsbepalingen in het leven te roe pen teneinde onder de nieuwe wet het be drijf niet te ontredderen. Wij zeiden zoo juist, dat het vergunnings recht niet erfelijk was. De nieuwe wet laat dat in één opzicht loe, n.l. bij het overlij den van een vefgunninghouder(ster) kan de vergunning worden overgeschreven op zijn (haar) weduwe (weduwnaar) of op een der kinderen. Deze overschrijving kan echter slechts éénmaal geschieden. Zwak- en sterk-alcoholische dranken. De nieuwe drankwet heeft vervolgens ook een veel verdere werkingssfeer gek:e- gen dan de oude wet had; zij is nd. uitge breid ook t 1 de z.g. zwak-alooholhoudenie dranken, zooals bier en wijn. Dit komt tot u. drukking in de terminologie „vergun ning" en „verlof". De wet verstaat onder „sterken drank" een drank welke bij een temperatuur van 4 gr. U. minstens 15 pet. alcohol bevat. Voor den kleinhandel in dezen sterken d.ank (d.w.z. in hoeveelheden van minder dr.n 10 Liter) kan worden verleend: lo. een volledige vergunning, geldende voor den verkoop bestemd voor gebruik tw* plaatse of voor gebruik elders; 2o. een tapvergunning, uitsluitend voor gebruik ter plaatse; 3o. een slijtvergunning, uitsluitend voor gebruik elders dan ter plaatse. Vervolgens kan nog een z.g. hotel ver gunning verleend worden voor den ver koop van sterken drank in het klein in een hotel alleen aan de logeergasten voor hel gebruik ter plaatse; en 'n sociëteitsvergun- de regeling van de verkoop n het klein. ning, eveneens voor gebruik ter plaatse in een sociëteit. Onder z w a k-a lcoholische dran ken worden verstaan: bier, wijn, vruchten wijn en andere dranken met een alcohol percentage van minder dan 15 pet. Voor den verkoop van deze dranken wordt verleend een verlof A, geldende zoo wel voor gebruik ter plaatse als elders. Een verlof B wordt verleend uitsluitend voor gebruik van alcoholvrijen drank ter plaatse. Een vergunning is niet vereischt voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse: lo. aan reizigers in restauratierijtuigen van treinen en op booten; 2o. in legerplaatsen of in localiteiton, aan het militair gezag onderworpen, door hen, aan wie de verkoop door het militair gezag wordt toegestaan. Drooglegging. „Er zijn omstandigheden denkbaar, schrijft de Memorie van Toelichting, waar in de Regeering de'bevoegdheid moet heb ben, terwille van de openbare orde den kleinhandel in sterken drank te verbieden. Weren van den invloed van den alcohol op de massa in dagen van spanning of emo tie onder het volk kan veel ongelukken voorkomen". Daarom is in de wet een be paling opgenomen, dat de regeering in zul ke buitengewone omstandigheden bij a-lge- meenen maatregel van bestuur voor een bepaalden tijd hot land geheel of gedeelte lijk kan droogleggen. Verder behoudt de Kroon zich voor, te beginnen in 1935 en vervolgens telkens om de vijf jaren, op voorstel van den gemeen teraad, Gedeputeerde Staten gehoord, voor een gemeente een verlaging van hot maximum der vergunningen vast te stellen; of te bepalen, dat in een gemeente vergun ningen niet meer mogen worden verleend; of zelfs te bepalen, dat in een gemeente of deel van 'n gemeente alle na 1 Mei 1904 ver leende vergunningen vervallen en nieuwe vergunningen niet meer mogen worden verleend. De wet regelt verder nog uitvoerig, op welke gronden een vergunning of verlof ma.g worden geweigerdde regeling van het hooger beroep op genomen beslissingen, in trekking van vergunning enz. De verloven. Onder de oude wet werd de verkoop van zwak-a-lcoholische en alcoholvrije dranken eveneens geregeld, doch dat geschiedde meer met 't doel om de clandestiene verkoop van sterken drank tegen te gaan. De bp- doeling van de nieuwe wet is evenwel om ook de verloven voor den verkoop van zwak^alcoholhoudende dranken binnen ze kere perken te houden, omdat de minister zelfs in het gebruik van deze „zwakke" dranken een gevaar ziet, meer speciaal in het gebruik van bier, dat hij niet zóó on schuldig acht als men zou mcenen. Vandaar dat voor deze meer „onschul dige" dranken eveneens een maximum verlof-stelsel wordt ingevoerd, zooals reeds bestaat voor de vergunningen, terwijl voor het getal bestaande verloven, dat het ge stelde maximum oveischrijdt, het uitster vingestelsel wordt toegepast. Dit geldt voor de z.g. verloven A, voor de verloven B (al coholvrije drank) bestaat geen maximum. De regeling van den verkoop van alco holvrije dranken dient nog uitsluitend voor controle, evenals onder de oude wet. Een verlof A. (zie boven) is niet ver eischt o-a. voor den verkoop van zwak-alco- holischen drank in het klein in winkel-s, pakhuizen of andere inrichtingen, indien die verkoop uitsluitend plaats vindt in ge sloten flesschen, kannen, kruiken of vateu, waarop het alcoholgehalte van den drank, dien zij bevatten duidelijk is vermeld. Ook kan de Commissaris der Koningin een uitzondering maken voor bijzondere gelegenheden, zooals tentoonstellingen, zo merfeesten, e.d. Tot nu toe was bierverkoop op straat, in tenten en kramen, vaartuigen enz. geheel vrij; bij de in werking treding van de nieu we wet, zal deze verkoop geheel verboden zijn. De verkoop va-n zwak-alooholische dranken op den openbaren weg is dan al leen toegestaan, wanneer een plaatse- 1 ij k e verordening dit uitdrukkelijk veroor looft. De verkoop van alcoholvrijen drank op straat voor gebruik ter plaatse blijft vrij. Voor de strandtentjes is een over gangsbepaling gemaakt. De Commissaris der Koningin kan n.l. toestaan, dat aan zee stranden, waar vóór 1 Januari 1931 in strandtenten zwak-alcoholische drank zon der verlof werd verkocht voor gebruik in zoodanige tent, deze verkoop ook in den vervolge zal kunnen plaats vinden. Dit zijn de voornaamste bepalingen van de nieuwe Drankwet, voorzoover zij onze lezers zullen interesseeren. Wie van meer nabij met deze wet te ma ken heeft, vindt in een Handleiding voor de practijk, getiteld „De nieuwe Drankwet" en geschreven door mr. Ph. de Vries, een handigen wegwijzer door deze nogal in gewikkelde materie. Het boekje is te krij gen bij de N.V. Haagsche Drukkerij en Uit gever Mij. te 's Gravenhage voor den prijs van 1.90. Het is In hoofdzaak op de prac tijk gericht en is derhalve bestemd om ge raadpleegd te worden zoowel door hen, d:c hun eigen rechten en verplichtingen willen kennen, als door juristen, politie-autoritei- ten enz. LISSE Volksbond. Gisteravond hield de R.K. Volksbond zijn ontwikkelingsavond. Voor de zen avond was als spr. uitgenoodigd de heer P. Kasteel, parlementair redacteur van de Maasbode. De voorzitter, de heer C. Schrama, opende deze vergadering met den chr. groet en heette allen welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den den geestel. ad viseur. Er is haast geen vergadering denkbaar, zeide spr., waar niet gesproken wordt over de moeilijke tijden. Een sterk beleid onzer orga nisatie is noodig om aan de verlangens onzer arbeiders te kunnen voldoen. Steunt elkander, zeide spr., stemt geen ontevredenheid, want ontevredenheidkweekt communisme. Hierna verkreeg de heer P. Kasteel het woord, die als onderwerp koos: Katholieken en de crisis. Landbouw, industrie en handel zeide spr., zijn de drie groote factoren waar van ons land bestaat. Iedere factor, werd door spr. duidelijk uiteengezet, waaruit viel te con- stateeren, dat voor iedere factor de regeering beeft moeten ingrijpen. De hooge invoerrech ten, welke andere landen invoeren, zijn een duidelijk bewijs van het remmen van onzen handel. Indië eischt 20 pet. invoerrecht op de industrie, en dit is de oorzaak dat de textiel industrie in Twente een ramp is geworden. De financieele positie van ons land is best, de gulden staat vaster dan op heden de dollar. Onze uitvoer wordt thans geweldig belemmerd, mede daardoor ontstaat inflatie. Doch Neder land wil geen inflatie. Wij hebben de gevol gen gezien van inflatie in Duitschland, België en Frankrijk. Wat werd het een wereld van ellendel Niemand vindt het prettig een loons verlaging te krijgen, dus ook niet de ambte naren. Doch ontevreden mag men niet wezen als men slechts goedkooper kan leven. Het is riet onwaarschijnlijk, dat men over 2 jaren voor 15 net zooveel kan doen als thans voor 30. Er is van alles teveel zegt men, dan is de toestand zoo slecht nog niet. Dit is waar, doch er is één tekort, en dit is het goud, en daarna de financieele moeilijkheden; door het tekort aan goud, is de handel gestremd. Evenzoo gaat het met andere landen, voorna melijk Engeland en Duitschland. Het punt loonsverlaging werd door spr. duidelijk uiteen gezet. Loonsverlaging zal soms onvermijdelijk vaststaan. Maar niet de loonen, doch de han delspolitiek beheerscht de situatie. Onze goe deren worden geweerd, omdat ze goedkoop zijn ondanks hoogere loonen hier. Een enorme verkorting van arbeidstijd zou een groote stap zijn voor inkrimping van werkloosheid, maar ze is momenteel nog niet te verwezenlijken. Dat ze komen kan, acht spr. zeker niet uitge sloten. Spr. drong er bij zijn hoorders vooral cp aan vertrouwen te stellen in de leiders en te begrijpen, dat het zaak is de organisatie sterker te doen uitkomen uit dezen donkeren tijd. i! Een dankbaar applaus en een dankwoord van den voorzitter, had spreker in ontvangst te nemen. Hierna besprak de voorz. het punt „Kerk- wacht". Thans hebben een voldoend aantal personen zich opgegeven. *A.s. Maandag zal begonnen worden. Vervolgens werd de textiel staking besproken. Eerstdaags zal worden ge collecteerd. De voorz. hoopte dat allen zouden offeren naar vermogen. Hierna werd de vergadering met den chr. groet gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeentezaken. De meerderheid van B. en W. stelt voor om, in afwijking van hetgeen de Baad besloten heeft, van do gemeente Alkmaar een bovenbouw van een op haal brug te koopen voor 825.die zou kunnen dienen ter vervanging van de Havenbrug. De afmetingen zijn bijna gelijk aan die van de Hofbrug. Deze laatste kan nu in Aarlanderveen gebruikt worden. De ver nieuwing van de Havenbrug en de rege ling van het verkeor tijdens die vernieu wing is ook belangrijk vergemakkelijkt. De verkregen bezuiniging bedraagt on geveer 2000. De meerderheid van B. en W. meent, dat op deze wijze geen goede oplossing wordt verkregen. B. en W. stellen voor het contract mot de gemeente Woubrugge inzake waterleve ring zoodanig te wijzigen, dat ook de Woudschendijk onder de gemeente Wou brugge vanuit Roelofarendsveen water zal kunnen betrekken. B. en W. stellen voor aan de firma F. de Vries en Zonen een perceel grond te ver- koopen aan de Hofziohtstraat, groot 300 M2., tegen den prijs van 6.50 per M2. Ontspanningslokaal werkloozen. De ka- tho.ieke werkloozen hebben thans hun ont spanningslokaal. De kleine zaal van het Pa tronaatsgebouw is voor dit doel beschik baar gesteld. In tegenwoordigheid van den Deken, de beide Kapelaans en de Kath. Crisis-commisisie had gisterenmorgen de opening van het lokaal plaats. Bij deze ge legenheid sprak de D-eken eenige woorden van opwekking tot de ve'.e aanwezigen. Het lokaal is geopend vanaf 's morgens na de tweede H. Mis tot 12 uur en 's na middags van 2 tot 5 uur. Van verschillende zijden worden pogin gen aangewend om door lectuur e.a. de werkloozen in de gelegenheid te stellen zich nuttig en aangenaam te kunnen 1 ontspan nen. ZEVENHOVEN. Openstelling Postkantoor. Het hulp post-, Telegraaf- en 'le.efoonkantoor is met de beide Kers'tdagen gesloten. Op eerste Kerstdag correspondentie af te halen als op Zondag. Op tweede Kerstdag v.m. bestel ling. Ook zal er dien dag verzending zijn. BOSKOOP. i Pluimveetentoonstelling. Nu alle in schrijvingen ingekomen zijn, blijkt dat de op 25 en 26 December a.s. in het versierde Veilingsgebouw te houden Nat. Tentoon stelling van „Nut en Sport" ongeveer 700 inzendingen zal bevatten. Ondanks vele moeilijkheden toch een tentoonstel.ing, welke die van het vorige jaar verre over treft. De afdeeling hoenders telt 200 enkele nummers, trio s en toornen. Een niet min der belangrijke inzending is de afd. krielen, waarvan met name de oud- en modern En- gelsche vechtknelen, Nederl. sabelpootkrie- len, goud- en blauwbont zóó flink vertegen- woodigd zijn, dat we wel kunnen aanduiden als sabelpoot- en veohtkrielenstraat. Daar bij dient vermeld, dat ook de witte leghorn, goud en zilver Sebright-, wyandotte-krielen, alsmede goud- en zilverfazanten niet zullen ontbreken. Van waterkippen, eenden, ganzen, zwa nen en kalkoenen zal een ongewoon groot aantal, n.l. 60 stuks aanwezig zijn. Een interessante inzending van pelsko nijnen zal men er aantreffen, welke ver schillende z.g. edel-konijnenvellen zal om vatten, z.g. naturel-bont, dat ook in Enge land zeer in trek is en zich zeer goed laat verwerken. Zooals bekend komt er dit jaar ook weer een prachtige collectie zilver- en blauwvoskonijnen. Zoowel de zware VI. Reuzen van 18 pond als het kleine Pooltje van 5 ons vinden op deze tentoonstelling een plaats. Verder zullen er ruim 250 sier- en post duiven aanwezig zijn. Voorts is ter opluistering toegezegd een prachtige volière (huisvlijtwerk), waarin verschillende vogels. Er kunnen nog enkele bijzonderheden ter opluistering geplaatst worden, mits in eigen kooien. Nog nimmer werd een zoo uitgebreide collectie op het gebied van pluimvee ten toongesteld als nu. Uit deze opsomming blijkt duidelij'k, dat een bezoek aan deze tentoonstelling, meer nog dan andere jaren, voor het pJuimvee- minnend publiek overwaard is. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagmorgen 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken2. Vaststelling van de vergoeding aan do bijzondere scholen over 1928 en 1929; 3. Benoeming van den tolgaarder P. Plomp tot 1 Mei 1932; 4. Voorstel tot wijziging van de regeling van de werkverschaffing; 5. Voorstel tot aan wijzing van het Waterbedrijf als tak van dienst en vaststelling van rege'en; 6. Vast stelling suppletoir kohier hondenbelasting dienst 1931; 7. Wijziging begrootinsr dienst 1931; en hetgeen verder door den Voorzit ter of Leden mocht worden ter tafel ge bracht. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De Ktaad dezer ge meente vergadert op Woensdagmiddag te 1.45 uur. Agenda 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stuuken en mededeelingen; 4. Voorstel grondverkoop aan Gebr. A. en N. Mol; 5. Behandeling ingekomen aanvrage voor me dewerking tot stichting van een N.H. school; 6. Crediet voor het doen vervaardi gen van een exploitatieplan; 7. Vaststel'ing vergoeding art. 101 aan de Bijzondere school over het jaar 1929; 8. Crisismaatre gelen; 9. Vastste.ling rooilijnen voof* den Hoogmadeschen weg en gedeelte Hoofd straat; 9a. Wijziging wegenverQrdening; 10. Voorstel tot onderhandsche aanbeste ding van het ophalen van asch en vui'nis; U. Verzoek om subsidie Wit-Gele Kruis Zoeterwoude—Hooge Rijndijk; 12. Wijzi ging begrooting 1931; 13. Benoeming lid commissie van tiezicht op het Lager Onder wijs; 14. Benoeming leden commissie tot wering van Schoolverzuim; 15 Benoeming geneesheer voor de vaccinatie in 1932; 16. Vaststelling beheersverordening voor het grondbedrijf en aanwijzing tak van dienst. 17. Rondvraag. NIEUWVEEN. Een zonderling begrip over sportiviteit. Verleden week fietste de heer I. M. S. op een avond tusschen Vrouwenakker en De Kwakel, in de richting Uithoorn, toen van den anderen kant een drietal fietsers als gekken kwamen aanstuiven. De heer S. haalde nog meer uit naar rechts en reed tenslotte vlak langs den graskant. Het „edele" drietal wilde per se in volle vaart passeeren. Een hevige botsing volg de. De heer S. werd over zijn fiets heen in de wegsloot geslingerd. De „sportieve" renners, die de gevol gen van hun verregaande woestheid za gen, reden met nog grooter snelheid ver der en dachten er niet over den drenke ling op den kant te helpen. De heer S. was, dank zij zijn tegenwoordigheid van geest, weer in een wip op het droge. De aanrijder, die nog kreunend op den weg in het grind lag te bijten, volgde als de wind z'n beide collega's op het hazenpad. De namen der „sportsmen" zijn echter de politie bekend. Het zijn eenige opgescho ten jongens van de Vrouwenakker, die in de omgeving als woestelingen op den weg beruoht zijn. De heer S. kon met een nat pak, een gewonde voet en een pijnlijke schouder z'n weg voortzetten. Een warm geschenk. Deze week zal het R. K. Armbestuur dikke wollen dekens uitdeeden in gezinnen met drie en meer kinderen. Degenen, die voor uitreiking in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich aangeven bij een der leden van het R. K. Armbestuur. WOERDEN Liefdadigheid. De Zondag na een lief dadigheidspredikatie gehouden collecte in de kerk heeft opgebracht de som van 556. Mede werd een bon op de schaal gevonden: goed voor 200 pond spek, van een milden gever. Volksbond. Gisteravond had een tame lijk druk bezochte ledenvergadering plaats van den R.K. Volksbond, waarin de heer v. d. Akker als spreker optrad. In verband met de gehouden cursusen te Bergen behandelt spr. het individualisme. Het onderstelt, aldus spr., een maatschappelijk stelsel, waarin het indi vidualisme de grondslag vormt. Reeds gedu rende alle eeuwen heeft dit stelsel reeds een rol gespeeld. De moeilijkheden, hieruit voort komend, werden voor een groot deel opgehe ven door het Christendom. De mensch moet er steeds naar streven de volmaaktheid te bereiken. We moeten daar om alle gaven, alle deugden, welke God ons gegeven heeft, benutten. Er is echter ook een ondeugd, welke in strijd raakt met de goede gaven. Deze strijd treedt naar buiten. De mensch is op gemeenschapswezen aangewezen, waarbij deze strijd ten zeerste naar voren treedt. We moeten een andere maatstaf aan nemen tot oplossing dier moeilijkheden dan zij, die de mensch alleen als een dierlijk we zen zien. Als voornaamste der ondeugden noemt _spr. de afgunst, wat zich reeds in ge volgen afteekende vanaf het bestaan der eer ste mensch, zooals spr. uitvoerig aantoonde Dat hierdoor dikwijls een ongebonden vrij heid ontstond, hetwelk in gevolge even erg was in verschillende cultuurperioden van ver schillende rijken. De hebzucht deed zich b.v. ten sterkste gelden in de politiek van de Ro- meinsche Staat. Het geld speelt dan een groo te rol. Hoe hierdoor een reusachtige rijkdom ontstond bij enkelen, vergezeld van het pau perisme van velen. Hoe deze rijkdom bok oor zaak was van een groote verkwisting en geld verspilling. Hoe dit alles samenstroomde: rijk dom er armoede, in Rome, deed spr. duidelijk uitkomen. Het vraagstuk der werkloosheid was toen ook reeds een gevolg van het onbe teugeld botvieren van het individualisme. Bij beschermende weten hiertegen speelde het geld weer een groote rol. Uitvoerig gaat spr. in op de toestand der slaven. Het Romeinsche Rijk is ten onderge gaan door de gevolgen van het individualisme Bij de komst van het Christendom kreeg ieder mensch de vrijheid om in werkelijkheid vrij te zijn. Het recht van het individu begint eerst met het Christendom. De geestelijke be vrijding gaat de stoffelijke bevrijding vooraf. Over verschillende tijdperken in 't kort heengaande de M. E.'sche bloeitijd kwam weer tot verval door het individualisme komt spr. tot het tijdperk der Fransche revo lutie, waarin de groote leuze was: vrijheid. Dat vrijheidsbeginsel was echter valsch. Het erkende de mensch niet als een sociaal we zen. Vrijheid moet dan ieder individu kunnen doen uitleven met veronachtzaming van ieder ander persoon. In onzen tijd woeden de on deugden van hebzucht en ongebreidelde vrij heid voort. Met de ontzaglijke technische ver beteringen is de mensch niet veel vooruitge gaan in christelijk geluk. Spr. wijst erop, hoe de mensch de wereld ontdekt heeft, maar deze niet gelukkig heeft gemaakt. Het individualis ne is de grondslag van onze samenleving, met als gevolg, weder om een groot bezit opgehoopt bij enkelen en armoede bij velen. Spr. duidt aan hoe Paus Pius XI in zijn encycliek Quadragesimo Anno herhaalde hoe de Rerum Novarum van Paus Leo XIII de grondslag moet zijn, waarop onze sociale actie gebaseerd is. Uit citaten blijkt hoe de Paus de wanverhoudingen in onze maatschappij tee kent. Vroeger was de machine een hulp van de mensch, aldus spr., nu is de mensch een hulp van de machine. Overproductie brengt een over-aanvoering cp de markt. Duizenden werkloozen loopen rend, ook in ons land, die zouden willen werken, maar niet kunnen gebrnuikt worden, omdat zij geen winst opleveren. Het kapita lisme gaat rond, aldus spr., bedreigende de samenleving. Nimmer is er een zoo groot ver lengen geweest naar een werkelijk goed-ge- g:ondveste maatschappij, waarin de mensch zich als hoogste doel stelt: de dienst van God. Na deze zeer aandachtig beluisterde rede werd de spreker door den voorz. dank ge bracht. De agenda werd hierna afgewerkt. Mede gedeeld werd, dat 3 nieuwe leden zich hebben opgegeven. Tevens, dat tot nog toe niet met het rond gaan van het ontwapeningspetionnement kon worden begonnen. Naar aanleiding van de op lichting van een crisicomité zijn onderhande lingen gaande. Een verblijdende mededeeling is dat Don derdag a.s. 30 personen zullen ter retraite gaan. Aangaande lezingen van het R.K. comité wordt medegedeeld, dat deze zullen worden gehouden in de Vasten. Een poging tot oprichting van een propa- gandaclub is mislukt door weinig animo. De zangvereeniging, welke in geen gunstige omstandigheden verkeerde is door een toe vloed van versche leden tot nieuw leven opge wekt. In verband met het Kerstfeest zal aan de werklooze leden een gaye in natura worden verstrekt. De volgende uitvoeringen zullen plaats heb ben op Zondag 17 en Woensdag 20 Januari. Opgevoerd zal worden „De universeele erfge- De voorz. leest hierna de begrooting voor, welke tot de volgende vergadering bij den concierge ter inzage ligt. Het verslag van de Centrale Raad zal ge geven worden op de volgende vergadering 24 Januari a.s. Na een bij de rondvaag geanimeerde dis cussie over eenige punten als crisiscomité enz. wordt de vergadering gesloten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5