WAALS DIE RAAK ZIJN UITVERKOOP W AALS U koopt thans bij WAALS BIEDT U PRIJSVERLAGINGEN Dames Nachthemden van streepflanel 0.67 Dames Nachthemden van Indanthron ef£.en flanel 1.10 Dames Flanellen 0.37^ Geborduurde Sloopen 0.38 2-pers. Lakens 150 c.m. br. ongebl. katoen 0.81 graslinnen 0.92 Manchester Mansbroeken 1-75 Geel katoen Overalls, ruime en goed passende modellen 1-85 Khakistof Overalls 2.89 Blauw Keper Overalls 3.00 Heeren Flanellen 0.54 Legerhemden 0.92 >4 Jaeger Tricot Heerenbroelcen en Borstrokken 0.52-K Zephir Dames Japonschorten 0.77!^ Dames Jasschorten Indanthren .geverfd linn. L50 Bedrukt Velour Chiffon .-0.75 Effen Keper Fluweel 0.55 Liedrukt Koordfluweel 0.49 Tweed Far.tasie, aardige dessins 0.13 Bedrukt Peau de Pêche 0.39 Gestreepte Pyamaflanel 0.07H 'if?n eekleurde Flanellen 0.17 Witte Wollen Dames Camisoles 0J5 Dameshoeden voor serieprijzen 1.24, 0.94, 0.74, 0.44 Ratiné en Fantasie Jongensjassen 3.94, 2.94, 1.94, 0.94 400 stuks Kindermantels 3.94, '2.94, 1.94, 0.84 Wollen gebreide Kruippakjes 0.94 Wollen Kindersjaals met muts 0.74 Kinder Slobbroeken. alle maten van 1 tot G jaar, een prijs 0.94 Flanellen Damespyama's 1.75 DINSDAG 22 DECEMBER 1931 fe» BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den mórgen van 22 Dec. 1931, medegedeeld door het Kon Ned. Meteor- instnuui te De Bildt: Hoogste barometerst.: T82.0 te Hannover. Laagste barometerst.: 741.6 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 23 Dec.: Meest zwakke veranderlijke wind. Ne velig tot betrokken. "Weinig of geen neer slag. Temperatuur om het vriespunt. In de kern van het liooge druk-gebied di© nu oyer het Oosten yan ons land ligt, staat de barometer boven 780 ru.M., maar tengevolge van de bedekte lucht is geen vorst, van beteekenis mogelijk en de ver plaatsing van de kern in Zuidelijke rich ting vermindèrt de yorst-kans nog. In Zuid-Scandinavië en midden-Frankrijk, waar de lucht helder is, kwam "strenge vorst voor, maar in Noord-Scandinavië •n om de Oostzee dooit het. In Duitsch- land nam de vorst af en op de Britsohe eilanden blijft het zacht en in hp+ Wooton stormachtig weer. Aanhouden van de warme Zuid-Westelijke .strooming over IJsland voor de eerstvolgende dagen is ■waarschijnlijk en dientengevolge zal de sneeuwbedekking in Scandinavië nog verder afnemen. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie Q,S gr. C- LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag. 4.17 uur tot Woensdagmorgen 7.40 uur. HOOG WATER. Hoog water te Katwijk aan Zee op Woensdag 23 December voorm. 1.-27 uur en nam. 1.47 uur. in ,één groot -Groen Front te Den Haag, waar men de regeering wil zeggen wat de noodtoestand der boeren vraagt. Hierna was he-t woord aan den heer Braat, die de oorzaak van den noodtoe-, stand weet aan het feit, dat de vrijhandel met de buitenlandsche lage valuta hier maar al te veel invoert wat hier in het land zelf kan geproduceerd worden. Spr. houdt vervolgens een politieke rede, waarin bij de samenstelling van parlement en regeering becritiseert, een gevolg van het feit, dat de boeren hun eigen belangen niet begrijpen. Na zijn uitvoerig pleidooi werd door en kele sprekers he;t wQord gevoerd. De heer Verkley uit Sassenheim zeide hot eens Ie zijn met den heer Fikse, dat er veel nooden zijD in den land- en tuin bouw, doch dat de betreffende organisaties niet alles zouden gedaan hebben om die nooden óf te voorkómen óf te lenigen, daartegen protesteerde spr- De heer Fiske bestrijdt dit en zegt, dat de tuinbouwjconsulenten zelf zeggen, dat de organisaties zoo weinig practisch werk ge daan hebben tegen de crisis. Het onder linge verschil over diverse vraagstukken tusscheij de drie Centrale organisaties is oorzaak, dat de regeering zich op vele punten terug trekt. De heer Goethart uit Hazorswoude be pleit een goed landbouw-ministerie. Ver der zegt hij, dat de boerenstand in de goe* do jaren evenals trouwens andere stan den boven zijn stand geleefd heeft. Ver der bepleitte spr. het loslaten van den gouden standaard, waardoor het zuivelbe drijf weer vrij zou kunnen concurreeren in het buitenland. Wat de politieke kwestie aangaat, die door den heer Braat is aan geroerd, zegt spr., dat men bij een agra rische boerenpartij hoogstens zes a zeven afgevaardigden in de Kamer kan krijgen. Daarom meent spr., dat het beter is en doeltreffend, om in de groote politieke par tijen pleitbezorgers te hebben. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord, waarop de inleiders ant woordden. Hierna werd de vergadering gesloten. Onze stadgenoot, de heer C. M. van Heel, slaagde te Groningen voor het exa men Engelsch M. O. B. DIOCESANE JEUGDRAAD VAN HET BISDOM HAARLEM. Algemeens vergadering. Gistermiddag te half twee kwam de Dio cesane Jeugdraad in het gebouw der St. Joseph-Gezellen alhier bijeen ouder voor zitterschap van prof. J. H. Nïekel. De voorzitter wees -in zijn openingswoord op het feit, dat veel zaken een oplossing vinden buiten den Dio,c. Jeugdraad om in gevallen, waarin deze Jeugdraad gekend moest woeden. l)e voorzitter gaf in dit verband nog eens aan, dat daarom ojii. wordt samen gekomen, om moeilijkheden die ontstaan op jte lossen. De notulen, samengesteld door de secre taresse mej. Kersbergen, werden na lezing goedgekeurd. De vragenlijst-, door het bestuur samen gesteld en de bedoeling hebbende als leid draad te dienen voor de Dekenale Jeugd raden bij de samenstelling van het jaarver slag, kwam io bespreking. De beantwoording dezer vragen zal als resultaat een volledig overzicht geven van het jeugd,werk in ons Bisdom, terwijl te vens zal blijken, hoe er in de Parochiale en Dekenale Jeugdraden werd gewerkt. De penningmeester, mr. Goseling, gaf een overzicht van de geldmiddelen en besprak de begrooting vo.or 1932. Aan de Dekenale Jeugdraden zal 50 subsidie worden uitgekeerd. De Diocesane Jeugüvereenigingen zulloji ongeveer dezelfde subsidie als liet vor'g jaar ontvangen. Hierna werd het woord gegeven aan Pastoor Möller van Schiedam, die de wen- schelijkheid van het oprichten van Jeugdbibliotheken besprak. Ziju- eerw. sprak als zijn meening uit, dat con tact gezocht moet worden met bestaande Katholieke Openbare Leeszalen. Deze worden gesubsidieerd en beschik ken dus over geldmiddelen; waar zjj te vens over deskundig personeel beschikken is daar de leiding ip goede handen. Op de dorpen kunnen filialen gevestigd worden en in de grootere plaatsen zal dit ook nood zakelijk zijn, omdat wij daardoor het afha len van boeken in de hand werken. Kapelaan van Kerkvliet hield tenslotte een uiteenzetting over het. Francisca lto- maha LietdeVerk. Dit liefdewerk, dat yoor meisjes doet wat het St. FTanciscus Liefdewerk is voor jongens, is uit den aard der zaak zeer moeilijk. De meisjes worden het gemakke lijkst bereikt via de school. Omdat op de bijeenkomsten ook uifcdee- lingen worden gehouden, zijn deze in trek en worden vriendinnetjes meegebracht. De ouders bereikt men door het houden van vader- en moederavonden. Deze zijn bij die ouders zeer in trek. Ook zij waar- dceren wat voor hun kindeern wordt ge daan. Met de Graal is de samenwerking ljeel goed. Het doel van Francisca Romana is ue meisjes op hun 1-lde jaar onder ts brengen bij de Oraal. Het ideaal is, dat ze goede Graa-lleden worden. Om uitbreiding aan dit werk te geven, zal Kap. Leesberg een indeeling in distne- ster, die vopr de meisjes der parochie zorgt, den Dioc. Jeugdraad inzenden, opdat over legd kan worden boet dit werk het besr-e kan worden voortgezet en aangevat. Bij de rondvraag besprak Pastoer Möl ler het gevaar, dat gelegen is in de buurt- vereenigin@en, die voor onze opgroeiende jeugd allerlei gemengde clubs in het leven roepen. De voorzitter meent, dat deze kwestie vooral door den Parqchialen Jeugd raad onder de oogen gezien rnpet worden. In Amsterdam zijn de kath. Bpe.eltum- vereenigmgen voor de kinderen reeds in deze richting werkzaam. De heer Vreeburg vroeg hoe de samen stelling van den Par. Jeugdraad moet zijn, als de Graal zich in een plaats heeft ge vestigd. De voorzitter antwoordde, dat- de leid ster, die voor de meisje sder parochie zorgt, zitting heeft in den Par. Jeugdraad. Waar een Graalwaoht gevestigd is, en geen leid ster ter plaatse aanwezig is, zal de over ste van bet Graalhuis, die de verantwoor delijkheid voor de meisjes draagt, in den P och. Jeugdraad zitting moeben .nemen. Na een dankwoord aan de aanwezigen wei de vergadering met den christelijken groet gesloten. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. In Hotel „De Burcht" vergaderde gis teravond de H. K. W., waarbij de op komst goed was. De waarnemend voorzit ter, de heer H. Lombert, opende deze bijeenkomst met den Chr. groet en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Spr. had nog wel meerderen ter vergade ring verwacht, doch enkelen hadden we gens ongesteldheid bericht van verhinde ring ingezonden, terwijl tevens de winkels in den Kersttijd later dan 8 uur mogen openblijven hetgeen voor enkelen ook wel een beletsel aal zijn geweest. Aanvanke lijk had op dezen avond de heer Diergaar de een voordracht gegevep over het prach tige stuk „Gekruisigd", doch door onge steldheid was hij verhinderd. Ile.t bestuur had echter den heer Zonderop bereid ge DE LEIDSCHE COURANT vonden, dezen 'avond voor de afd."het Bij- belsch drama Saul en David te decla- clameer.en. Voor deze bereidwilligheid bracht den voorzitter dank en heette hij den heer Zonderop van harte welkom op> deze ver gadering. De notulen worden hierna ongewijzigd vastgesteld. Aan den heer v. d. Kamp is door het bestuur een felicitatie gezonden bij het feit van zijn 121/2-jarig lidmaat schap der afd., waarop de jubilaris een dankschrijven had teruggezonden. Naar aanleiding van de aan de leden gezonden circulaire, met verzoek om een - Kerstgave voor de uitgetrokken werklooze eigen leden, kon de voorzitter met vreug de mededeelen, dat reeds verschillende gaven zijn binnengekomen, doch hij ver wacht stellig nog meerdere toozeggingen tot steun der werklooze collega's. Den voorzitter was tevens nog ter oore gekomen, dat bij enkele zaken hier ter stede plannen bestaan voor een inzame ling voor het crisis-comité. Spr. kon dit streven ten zeerste toejuichen, doch zag dan gaarne, dat de bijdragen zouden wor den afgedragen aan het R. K. Crisis-Co mité, hetwelk ook hier ter stede de stoot heeft gegeven dèrgelijke commissies in het leven te roepen. Nog deelde de voorzitter mede, dat thans voor de dames-leden een insigne is vervaardigd, welke door haar gemakkelijk kunnen worden gedragen. Spreker ver trouwde. dat allen nu een insigne zouden aanschaffen. Het speet den voorzitter, dat her. voor uitzicht om met 1 Januari het 100-tal leden te hebben bereikt wel geen werkelijkheid zal worden, doch het verheugde them, dat weder een 2-tal leden zijn toegetreden, welke spr. met eenige toepasselijke woor den installeerde. In begin April zal een Bondsvergade ring worden gehouden, waarvoor tot 16 Januari voorstellen kunnen worden inge diend. hiervan zal door de afd. -geen .ge bruik worden gemaakt. Op 1 Januari zijn er weder een viertal Jubilarissen in de afd., aan wie een felici tatie zal worden gezonden. Alsnu yerkreeg.de heer Zonderop 'het w.oord dio na een korte inleiding op voor treffelijke wijze |het praqhtige dramati sche stuk „Saul en David" declameerde, hetwelk door de aanwezigen met aan dacht werd aanhoord en dat zeker allen een goeden kijk heeft gegeven van dit dra- maepel met een 0|p godsdienstig gebied zoo verstrekkende inhoud, omdat daarin de komst van Christus op aarde wordt af erebeeld. Een dankbaar applaus beloonde den spreker, wien tevens namen de vergade ring door den voorzitter dank werd ge bracht. In het sluitingswoord memoreerde de voorzitter nog, dat /het aifgeloopen jaar voor <jle afd. ,een zeer vruchtbaar jaar is geweest, waarin steeds een aangename samenwerking tysschen bestuur en leden bestond, terwijl het ledental van .66 ste^g tot 91. Nog wees spr. op de verschrikkelij ke wantoestanden zoowel op maatsohap- pelijjk als geestelijk terrein en bracht in herinnering de door het Episcopaat inge stelde Vredes-actie en vertrouwde, ,dat vooral in den Kersttijd door allen veel gebeden zal wordeji voor uil komst in de economische verwarring van deze tijden, waarna spr. .onder dank voor opkomst sloot met den Chr. groet.. De Post op de Kerstdagen. Op 25 December zal de postdienst ge heel worden uitgevoerd als op Zondag. Op 26 December worden uitgevoerd een briefpost- en één pakketpostbesteljing, terwijl het kantoor voor het publiek is opengesteld als op Zondagen. Op dien dag wordt, in verband met de bestelling, geen gelegenheid gegeven tot afhalen van correspondentie. De lichting der bij bussen zal plaats hebben als op Zondag. De órkestdirigent als vader: Pssst pssst.piano., pianissimo. KERSTLIED VAN EEN BEDEL- KNAAPJE. 1) N.Bbehalve door den ambtenaar die d a- g e 1 ij k s 25 ct. staangeld haalt, per week dus'f 1.75, en dat in dezen tijd en-deze komende week waarin zij bijna niets kunnen doen. C. ROEST. Kap. de.r 2 woonwagenkampen, Oegstgeest. INGEZONDEN STUKKEN Zeer geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw veelgelezen blad. De Vereeniging tot Bestrijding der tu berculose te Leiden verstrekt aan minver mogende longlijders in bruikleen ledikan ten met toebehooren. Reeds vroeger werd er beroep gedaan op weldadige stadgc- nooten, wanneer onze voorraad beddegoed en 'ledikanten was uitgeput. Op het oogen- blik zitten we meer dan ooit in verlegen heid: de lakens, kussens, matrassen, dekens zijn door herhaald gebruik versleten, de ledikanten zijn kapot. Het aantal behoeftige patiënten is toe genomen. De toestand onzer geldmiddelen is van dien aard, dat er geen sprake yan kan zijn iets nieuws aan te-schaffen. Opnieuw komt ondergeteekende nu met het dringejid verzoek ons 'te helpen. Wij zijn genegen, hetgeen u ter onzer beschik king wilt .stellen te doen afhellen. Verder is het adres, waar eventueelo giften be zorgd kunnen worden: Middelweg 38. Hoogachtend, A. r. B. POORTMAN, Secr. van de Vereen, tot bestrijding <ler t. b.. c. LAATSTE BERICHTEN OE KONINGIN SPREEKT VAN 1-2 OP 1STEN KERSTDAG. Om aan bezwaren, van verschillende zij den zijn geopperd, tegemoet te komen, heeft de Koningin begoten, om de uitzen ding van Haar Kerstgroet op Eersten Kerstdag niet van 45 uur, maar van 12 uur te doen plaats hebben. Nader vernemen wij dat de uitzending van den Kerstgroet van H. H. de Koningin op lsten Kerstdag van 12 uur zal plaats hebben door de A. V. R. O. (Hilversum, golflengte 298 M en door de N. C. R. V. (Huizen 1875 M.). Diefstal. Een rechercheur heeft op de veemarkt te Amsterdam een hit en een platte kar in beslag genomen, welke te Bussum wa ren ontvreemd. Hit en kar werden aange troffen in het bezit van een 35-jarigen woonwagenbewoner. EERSTE E' - PAG. 3 Burgerlijke Stand LEIDEN. TELEGRAMMEN DE BRAND IN HET OUDE SLOT TE STUTTGART. Nog steeds niet gebluscht. STUTTGART, 22 Dec. (V. DJ. De .brand in hot .Oude Slot te Stuutgart was hedenmorgen vroeg nog steeds niet geheel gebluscht. Nog steeds dringen uit de ver borgen brandhaarden dichte rookwolken naar buiten. De plaats van den brand biedt een treurig beeld van vernieling. De muren en venstergaten van don uitge- •branden Vleugel, zijp 'bedekt met ijspegels, die zijn ontstaan door het 'bevriezen van het bluschwater. Tot nog toe kon voorko men worden, dat de brand zich tot andere .perceelon uitbreidde. Een tijd lang vrees de men voor de Slotkerk, doch deze kon behouden blijven. Het uitgebrande deel van het tilqt bevatte de oudste vertrekken met de kostbaarste .plafondschilderingen, en voort-s de reeepbie—zalon van hot Staatsininisterie. ïn de bovenste verdie ping van den uitgebranden vleugel bevond zich de woning van de weduwe van don eersten Wurleuibergscben staats-.prosidenb Blos. Haar geheele woninginrichting, met inbegrip van de bibliotheek van haar man, waarin zich talrijke kostbare hand- sohrilten en zijn correspondentie met tal van bekende .tyjdgenooten bevonden, is verbrand. Nog steeds 36 de oorzaak van den brand niet ontdekt. Men vermoedt., dat schoor steenbrand of kortsluiting in de elektrische leiding, de oorzaak zijn. Waarschijnlijk is het vuur niet gistermorgen vroeg ontstaan, want reeds Zondag nam men in een ge deelte van het gebouw een brandlucht waar, zonder dat men er in slaagde den brand te ontdekken. STUTTGART, 22 Dec. (V. D.). In den 'loop van den morgen is 'het vuur dat in een gedeelte van het Oude »Slot nog steeds woedt, tegen eike verwachting in overge slagen op de Markthal en op het boven ste gedeelte van den Oostelijken toren. Met groote snelheid greep het vuur om zich heen en reeds tegen elf uur waren eeniga verdiepingen van den Oostelijken toren uitgebrand. Het dak stortte in en een brandweerman werd meegesjeept. Men ge looft niet dat men de- rest van den toren nog redden kan. Fransch marine-vliegtuig neergestort. PARIJS, 22 Dec. (V.D.). Door nog on bekende oorzaak stortte gisteren ter hoog te van Cherbourg Fransch marine-vlieg tuig, dat een oefenvlucht maakte, plot seling in zee. Ondanks een directe hulp poging, slaagde men er niet in de beide inzittenden levend te bergen. „Kiudeke Jesn met oogskes zoo blij Wat zien er Uw oogskes dan vreugdigs in mij?') Aldus zingen wij in een van onze vroome Kerstliederen en we vragen ons dan een oogenblik af: Wat zien er Uw oogskes .vreugdigs in mij? Iets vreugdigs,... misschien durven velen dit niet met open oogen aan O. L. Heer te vragen. Welnu, daar is een schoone ge'egenheid iets te doen waardoor O. L. Heer wel iets vreugdigs in ops zal zien op het Kerstfeest. O, als wij allen eens „wisten" wat het lot is der arme woonwageiibewoners. als we met eigen oogen allen eens konden aan schouwen hun teleurstelling en smart wan neer zij vergeefs hebben getracht voor hun dikwijls zeer groot gezin het nood zakelijkste te verdienen. En dit niet a'leen, maar vooral als men kan zien hoe zij in •hun armoede achtervolgd worden. Ieder ziet op hen neer als minderwaardig „gedoe" juist omdat men hen niet „kent". Noem ze beklagenswaardig, diep bekla genswaardig vooral momenteel en ge betitelt hen tenminste met een naam waar uit uw liefde spreekt, liefde voor die men sehen, voor die vele, goede kinderen, die door iedereen ongemoeid gelaten worden. 1) Wat zien er uw oogskes dan vreug digs m mij Laten velen vandaag nog zoo te hulp ko men, dat zij als zij dit vers op Kerstmis zingen als antwoord mogen verwachten: „Om al wat gij hen weldoet in liefde om Mij". Geboren: Heintje, d. van N. Dorre- paal, en I. van der Woerd. eHnJrik Her man, z. van A. B. Kooijman en A, P. Jon- gejan. Arie Johannes, z. wan W. Onder stal en J. W. J. van Wilgen. Hendrik, z. van W. Spaans en W. Evers. Erich Maria, z. van'8. J. J. H. Theelen en K. J. Thoren. Christina Johanna Theiesia, cl. van C. de Groot en Chr. J. Colpa..— Jaco bus, z. van P. van Westrionen en W. J. Koet. Auny Marie Thérès-e. d. van E. J. L. Plouvier en P. A. M. Leij'tens. Hen drik, iz. van P. Vogelenzang on J. Ravcns- bergen. Overleden: A. Kooreman, m. 60 j. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. City: Volwassenen. Trjanon: Volwassenen. Luxor: Afgekeurd. MOORDENAAR PLEEGT ZELFMOORD. De dader van den moordaanslag te Open de, de 26-jarige E. Posthumus, heeft zelf moord gepleegd. Zijn lijk -s hedenmorgen dicht bij de woning van het nie.sje. waarop hij den moordaanslag pleegde, dé 17-jarige Mej. van Dekken, .gevonden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3