UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Agenda DINSDAG 22 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT YWEEDE BLAD PAG. v DE NOODTOESTAND IN DEN LANDBOUW. Zestienhonderd boeren vergaderen. Op initiatief van de Goudsche Coöpera tieve Producenten Handelsvereeniging, de afdeelingen Gouda en omsterken van de Hollandsche Mij. van Landbouw en den R. K. Land- en Tuinbouw bond is, in verband met den noodtoestand in den landbouw, in den Nieuwen Schouwburg te Gouda een vergadering gehouden van de boeren in hot „zelfkazend" district Gouda, welke door niet minder dan 1600 landbouwers werd bij gewoond. Als sprekers traden op de heer A. van Wijnen, directeur van de Coöp. Producen ten Handelsvereeniging en ir. F. P. Huis man, secretaris der- Holl. Mij. van Land bouw. Grieven der Boeren. In zijn rede gaf de heer van Wijnen een uitvoerige opsomming van de grieven over den huidigen gang van zaken. Hij was van meening, dat de regeering steeds de belan gen van den landbouw heeft achtergesteld. Indieii het departement van landbouw en de directie van den landbouw niet waren opgeheven, zou de verwaarloozing niet zulk een omvang hebben genomen als die, wel ke thans moet geconstateerd worden. Op de moeilijkheden, welke het buitenland ver oorzaakte, heeft de re-geering niet snel ge noeg gereageerd. Dit kan noodlottig wor den voor den boerenstand en daardoor voor het geheele land. Nederland moet tegen de onoprechte en onwaardige handelingen van buitenlandsche regeeringen opkomen, op grond van de nog steeds bestaande regels van internationaal fatsoen. Voor deze taak behoeft men menschen van groote kracht en deskundigheid. Gemis aan deskundigheid in het regeeringsbeleid voert tot allerlei repareer- en gelegenheidswerk, maar met tot een werkelijk constructieve politiek. Ons volk behoort te begrijpen, dat de onbe schutte bedrijven, waarvan de landbouw er een is, niet den last van de crisis alleen kunnen dragen. Noodgedwongen moet Ne derland daar koopen, waar men hare pro ducten koopt. Ir. Huisman noemde in zijn betoog een aantal maatregelen, die de boerenbevolking er weer bovenop kunnen brengen. Het inko men uit arbeid, dat de boeren gedurende de laatste vijf jaren genoten hebben, heeft gemiddeld slechts 200 per jaar bedragen. Spr. betoogde, dat de export niet moet worden opgehouden. Tegen landen al? Frankrijk dienen Afweermaatregelen te worden getroffen. Als voorbeeld noem de spr. de verhooging van het invoerrecht op wijnen. Aangezien echter het resultaat van dit verweer onzeker is, dienen daar naast andere maatregelen te worden ge- U'oifénCentralisatie van den kaasexpurt bijvoorbeeld, zoodat men bij contingentee- rjng nog de hoogst mogelijke prijzen maakt en lanugenooten elkander niet behoeven te concurreeren. Beperking Van den invoer van vleeseli en zuivelproducten moet zoo mogelijk wor den doorgevoerd. Verder pleitte spr. voor het heffen van Accijns op Margarine, teneinde het gebruik vaü natuurboter te bevorderen, en afschaffing van de rechten op suiker en vleesch, om het volksvoedsel niet zwaarder te belasten dan momenteel het geval is. Andere verdeling van de so ciale lasten is eveneens dringend noodig, aangezien thans de boeren niet slechts de sociale lasten van hun eigen bedrijven, maar ook nog die van de andere bedrij ven hebben op te brengen. Ook plaatselijk moeten de landbouworganisaties actie voe- voor verlaging van diverse bedrijfsonkos- ten. Up de Zuid-Hollandsche eilanden slaagden de boeren er reeds in de tarie ven van de hoefsmeden te verminderen van 4 tot 2.40. Beide inleidingen gaven aanleiding bot een langdurige gedachten wisseling. Door sommigen werd zelfs aangedrongen op in- llatie om te geraken tot loonsverlaging etc. Motie. De vergadering besloot de volgende mo tie ter kennis van de regeering te bren gen „Zestien honderd boeren uit het zelf-ka- zend district Gouda, in groote vergadering te Gouda bijeen, vragen met den meesten aandrang spoedig verwezenlijking van alle punten van het urgentieprogramma der verschillende landbouworganisaties en in zonderheid snelle inwerkingtreding van de coutingenteeringswet ter bestrijding van den invoer van vleesch". STAATSRAAD FABIUS. t In ruim 80-jarigen ouderdom is, na lang durige ziekte, gisteren te 's Gravenhage oveneden staatsraad prof. mr. D. P. D. Fabius, oud-hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Prof. Fabius, met wien een der voor naamste mannen in de anti-revolutionaire partij is heengegaan, werd 6 Juli 1851 te Gard eren geb oren, waar zijn vader predi kant was. Hij woonde daarna te Broek in Waterland en IJ seist ein. Aan de Leidsche Universiteit studeerde hij in de rechtsge leerdheid. in 1872 leerde hij Groen van Prinsterer kennen, die koers gaf aan Fa bius denkrichting. Op 22 December 1878 promoveerde de thans ontslapene op een proefschrift over „de leer der souvereini- teit", welke promotie „Summa- cum laude" geschiedde. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest als commies aan de Provin ciale Griffie van Drente, werd hij in 1880, boen de Vrije Universiteit werd opgericht, tot hoogleeraar aan die instelling benoemd. In 1919 verliet hij deze functie, toen hij be noemd werd tot lid van den Baad van State. Prof. Fabius ham vooral te Amsterdam urende vele jaren deel aan liet open- ERVARINGEN BIJ HET RECLASSEEREN. Naast het ideële reclasseeringswerlc, d.w.z. het inprenten van betere gevoelens, het aankweeken» van godsdienstzin en het in alle opzichten steunen van de zwak ke, staat ook dit practische deel van 't werk: het zoeken van arbeid. Veel van \t goede zou te loor gaan, als men den ontslagen gevangenè bij 't af scheid eenvoudig zei: „Ziezoo, zoek nu je weg maar" welke goedkoops raad niet alleen voor hem duur zou zijn wie im mers vindt maar dadelijk een baantje maar ook voor dan reclasseorder, want de ze was voorgoed het vertrouwen van zijn cliëat kwijt. Die weg moet dan ook van te voren ge baand zijn. Nu, dat is niet altijd even gemakkelijk, zooals ik bij ondervinding weet. Ondervin ding, opgedaan vóór den huidigen crisis, zoodat hetnu nog' wel wat lastiger zal wezen. Mijn methode was deze. Stel ik moest in een bepaalde stad werk hebben voor een schoenmaker, wel, dan ging ik daar, van 't station komende, den eersten schoenwin kel den besten binnen met de vraag: of er misschien ook een knecht noodig was 1 Groote oogen natuurlijk achter de toon bank, want ik zag er waarschijnlijk niet erg schoenmakersknechtachtig uit. Mijn opheldering gaf vanzelf aanleiding tot een gesprek en kreeg ik dan al dadelijk beet, wel, dan was dat een reuzenbof. In 't tegenovergestelde geval wist de patroon wel eens een collega, die toeval lig om een knecht verlegen zat. Was dit ook al niet zoo, dan moest ik mijn geluk elders beproeven, wat ik deed in den eerst-volgenden schoenwinkel. Overal zijn er daar nogal veel van, zoodat ik keus genoeg had. Doch kwam het wel voor, dat het aantal bezochte winkels naar 't dozijn liep vóór me hier of daar een plaatsje va cant bleek. Dit was dan natuurlijk voor mijn cliënt, want 't is duidelijk: de beste vacature uitzoeken was toen al onbegon nen werk en zal 't nu wel heelemaal we zen. Enfin, de man kon aan den slag en bij ijver en goed gedrag was hij daardoor in de gelegenheid zichzelf verder te hel pen evenals zoo menig ander in de samen leving. Soms ging dit goed, soms mis, zoodat alle moeite vergeefsch was geweest, maar door elkaar genomen bleek het werk toch hoogst nuttig. Een aangename ervaring was 't me, toen een moeder^ wier zoon ik na een dag zoe ken.... .Ja, die dag was er ook een met een gaatje. De bewuste jongeman was eigen lijk alleen geschikt voor fabrieksarbeider, zoodat ik hij was een Noord-Hollander per eersten trein naar Krommenie toog, waar een linoleumfabriek en een fa briek van blikwerk m.i. wel goede kansen bodeh. Mis hoorToen maar weer verder, deels per trein, deels te voet, overal in-> formoerend, tot ik tegen den avond einde lijk te Alkmaar slaagde bij een scheepstim merwerf. Was ik daar 's morgens maar be gonnen Dat zijn zoo der reclasseerders tegenhêen. Om nu op de moeder terug te komèn, toen ik haar ging vertellen, waar haar zoon geplaatst was, bood zij mij uit pure dankbaarheid eenkwartje aan. Eep vóóroorlogsch kwartje, dus gelijk te stel len met een tienstuiverstukje van tegen woordig. Natuurlijk weigerde ik ev.eu be slist als vriendelijk, maar zij wilde het geldstukje ook niet meer hebben, zoodat het nog op tafel lag, toen ik afscheid Jiapj- 't Zal er wel niet zijn blijven liggen, want de goede ziel kon het best gebruiken, 't Was voor haar een niet te versmaden be drag. Bij een Rotterdamsch-ouderpaar zat ik eens over hun zoon te praten toen er vi site kwam van een oom, die nogal stom melend de trap opkwam. Oorzaak: hij was niet heelemal nuchter. Toen de brave man op zijn hakkelende vraag vernam wie ik was, luidde zijn openhartig oordeel: „Lazer dien vent de trap af." bare leven. Daar toch wa-s hij ongeveer 25 jaren lang lid van den gemeenteraad, In 1894 werd hij benoemd t-ot wethouder van publieke werken in de hoofdstad. In de Provinciale Staten van Noord- Holland had hij zitting voor het toenmalige Kiesdistrict Amsterdam VIII. Ook waa hij in Amsterdam één der ouderlingen in de Ned. Herv. Gemeente, die in 1886 aldaar in verzet kwamen en om hun meegaan met de z.g. doleantie-bewe ging van hun ambt vervallen werden ver klaard. Van haar oprichting af was prof. Fabius secretaris van de toen onder leiding van dr. A. Kuyper staande A. R. partij. Van de hand van den thans overledene verschenen verschillende werken op poli tiek, sociaal en rechtskundig gebied. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Donderdag te 1 uur op de begraafplaats te Broek m Waterland. KATWIJK AAN DEN RIJN Verbetering. De Voorstraat Noordzij be zat sinds jaren aan één zijde een trottoir dat algemeen in het dorp bekend was om zijn on gelijkheid en dan eigenlijk ook geen trottoir mag heeten. 't Was een aaneenschakeling van hindernissen, vooral in den avond. Daarin komt nu, dank zij méde de productieve werk verschaffing, een afdoende verbetering. De geheele Voorstraat (Noord) lang worden De ouders wisten dat frissche voorno men uit 's mans beneveld brein te pra ten, maar erg lang ben ik daar toch niet gebleven. Even vlug was ik weg bij een anderen goeden vriend, die zijn zin niet kon krij gen. Hij wilde geld hebben van de reclas- seeringsvereeniging een voorschot noe men die heeren dat graag, hoewel zij zich over teruggave als regel niet druk ma ken en toen hem werd beduid, dat zulks zoo maar niet ging, noodigde hij mij uit, zijn huis spoedig te verlaten. En zoo wel gemeend was deze invitatie, dat de man mij bij den kraag pakte en zoo snel over den drempel begeleidde, dat een paar vooarbijgangers mij belangstellende vroe gen: „Ben je deruit gegooid meneer?" 't Was gelukkig avond, zoodat ik onge merkt kon verdwijnen, want erg lollig vond ik het geval niet. Die hardhandige sinjeur was er een van 't soort, dat uit het feit, gereclasseerd te zijn, allerlei rechten meent te kunnen put ten. Wat natuurlijk min of. meer een mis verstand is. Gelukkig zijn zulke onhartelijke erva ringen uitzondering, terwijl het zoeken van werk gemakkelijker wordt naarmate men langer met dat bijltje hakt. Men knoopt n.l overal connecties aan. Deze worden wel eens bedorven door patiënten, die de boel verprutsen, en de beste maatregelen verijdelen, maar men krijgt toch gaande weg een afzetgebied, om dezen handels term eens te bezigen. Zoo was ik indertijd goed bekend in 't Limburgsche mijngebied. Na allerlei be zoeken wist ik wel ongeveer, bij wie der vele ingenieurs en bedrenfschefs ik moest aankloppen om gehoor te vinden. Niet alle menschen voelen evenveel voor 't re- classeeringswerk, zoodat het groote waar de heeft, „the rigbt-men in the rigth place" te weten. Dat voorkomt heel wat weigerin gen. Jammer, dat er nog geen autobussen waren toen ik eenige malen per jaar de mijnstreek doorkruiste. Het Limburgsche landschap moge heel mooi wezen, kuieren van de eene mijn n'aar de andere valt toch niet, mee terwijl b.v. de weg van Spek- holzerheid naar Heerlen lang valt, als men mpe is, hoe goed onderhouden die ook moge zijn. Op zekeren avond* van een regenachti- gen dag, dien ik had besteed om voor een pupil werk en onderdak te zoeken in ge noemd plaatsje, had ik dan ook weinig am bitie om naar Heerlen te tippelen. Aan den straatweg stond een goed hotel, waar heen ik mijn moede schreden richtte. Maar 't was vol en ik werd naar Spekhol- zerheid terug verwezen. De naam van een logement werd me genoemd. Ook vol, maar hupscb als de Limburgers zijn men wees me er een andere slaapgelegenheid. „Daarginds aan den overkant." Ik er heen. Weer vol, wat geen wondèr was in dien oorlogstijd. „Aan het andere einde van deze straat, meneer". Begrijpelijkerwijze daalde gestadig hef, peil der logementen, zoodat ik eindelijk Stond voor een esta- minet, waar ik des morgens niet mijn pu pil die inmiddels bij een mijnwerker on derdak was gebracht en stellig op z'n ge mak bij de kachel zat niet naar binnen wilde paan, omdat het er zoo onooglijk uit zag. Wat te doen 1 Ik miste den moed, deze kans op eindeliike rust te laten glip pen en waarachtig: er was een kamertje open. En wat voor 'n kamertje 1 Behalve een bed en één stoel stond er niets anders dan een waschkom met water op een muurplank en een emmer ergens in een j hoek, terwijl in de vensterbank nog een sigarettenstompje lag vau een vorigen be wonen. Met m'n kaars inspecteerde ik het bed, wat meeviel, en spoedig wist ik ner gens meer van. 's Morgens ben ik naar Simpel veld gegaan, waar ik een trein naar Maastricht kon pakken. Men moet voor z'n evenaaste soms heel wat over hebben. Met dankbaarheid gedenk ik nog altijd den loennialigen pastoor yan Spekholzer- heide, die op mijn verzoek terstond toe zichthouder werd over, piijp pupil en mij onthaalde 't was juist vastenavond op „nonnenvödkes", zijnde dit een zeer luch tig soort oliebollen. AJO. de hindernissen geëgaliseerd. Een goede werk verschaffing en een praebtverbetering. IJsclub. De ijsclub Hoogmade hield haar jaarvergadering in café Hillebrand. De voor zitter, de heer Corn. v. Rijn, opende de verga ring en heette allen welkom. Het deed hem genpegen dat zoovelen aan de oproeping ge hoor hadden gegeven. Daarna werden door den secr., den heer N. P. van Wieringen, de notulen gelezen, die onveranderd met dankzegging werden goed gekeurd. Daarna werd het jaarverslag uitgebracht. Daar er den vorigen winter geen ijs was ge weest, was dit verslag kort. Door den penningmeester, den heer J. Jan sen, werd rekening en verantwoording ge- 'daan. Saldo 't vorige jaar 141.69, aan contri butie en rente was ontvangen 160.94, le za- men ƒ302.63, aan uitgaven 68.05, alzoo in kas ƒ234.58. Tot het nazien der boeken, rekening, enz. werden benoemd de heeren F .v. Tol en P. v. d. Meer Gz., die de bescheiden in orde be vonden. Door den voorz. werd den penningmeester dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De voorz. deelt nu mede, dat de gereed schappen in goede staat waren, en dat, zoo men voor baanveger in aanmerking wenschte te komen, men zich bij het bestuur kon aan melden. Het loon werd op 25 cent per uur (per dag 7 uur) vastgesteld. Bij^ de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden, de heeren Corn, v. Rijn en P L. Zwetsloot Jzn., bij acclamatie her kozen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt en ging men over tot de verrassing. Hier begint het VoorkomGorgel droog Wybert «9^ De bode, de heer P. Zwetsloot Bzn, had weer voor mooie dames-prijzen gezorgd. De le prijs viel ten deel aan mej. P, v. d. Geert Bisschop, 2e mej. Jac. v. Tolv. d. Meer, 3e mej. M. Wortman, 4e mej, Joh. v. d. Lubben en troostprijs aan mej. M. v .Rijn Corn, D. Voor de heeren was le pr. J. P. v. Leeu wen, 2e G. v. d. Voorn, 3e Th. v. d. Ploeg, 4e H de Kleer, 5e A.- Wolvers, 6e L. Zwetsloot Jr., 7e J. v. d. Meer Lr., 8e Simon Borst, 9e Leo v. d. Kroft, 10 G. J. Verbij, lie P. L. Zwetsloot, 12e W. v. Leeuwen, 13e W. v. d. Voorn, 14e W. v. d. Kroft, 15e P. Zoetemelk, 16e Th. de Vette, 17e L. Overmeer, 18e C. v. Leeuwen Jr., 19e Jan v. d. Star Wz., 20e J, v. d. Meer Cz., de troostprijs L. v. d. Geest. De voorz. dankte allen voor hün opkomst en sloot de vergadering. Posterijen. De dienst der posterijen is de heide Kerstdagen als volgt geregeld: 1ste Kerstdag: Zondagsdienst. 2de Kerstdag: des morgens één bestelling en verder den gehee- len dag Zondagsdienst. NIEUWKOOP. Bevolking. Blijkens de uitkomst van de laatst gehouden volkste.ling bedroeg bij de telling het aantal inwoners dezer Gemeen te 3394, verdeeld als volgt: het dorp en het Zuideinde van Nieuwkoop 1730, het R. K. Liefdegesticht 56, het dorp Noorden 1049, Woerdensch Verlaat 62, Slikkendam 28, Achttienhoven (Haak) 82, Nieuwyeensehe weg 178, langs de Meije 85, in overige ver spreide huizen 124. KOUDEKERK. Diefstal van wasch. ln den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ten natdeele tfan den braiidstoffenhandelaarsknecht A. d. L. wonende in de Hondsdijk alhier, van de I wasch, welke achter op het erf te drongen I hing, eenige kinderkieedingstukken ont vreemd. Men zij dus voorzichtig en berge de wasch tijdig op. Z0ETERW0UDE. Aanbesteding. Maandagmorgen werd ten gemeentehuize alhier aanbesteed het vernieuwen van leuningen en schoeiingen der Geerbrug voor rekening der gem een- te. Ingeschreven werd door de navolgen de aannemers, allen wonende te Zoeler- woude: Chr. Kluiiers -397; Erven Paar- dekooper 269; A. H. Volleberg 385.40; J. J. Rodewijk 345.L. J. Boaman 320.50; Nic. Gverdevest 394.50 en E. Hulsbos 347.De gunning wend aan gehouden. BODEGRAVEN. Collecte St. Vincentiusveree^iging. De collecte ten bate der St. Vincentius- vereeniging, waarbij predicatie werd ge-, kouden door kapelaan A. Kramer uit Lei den, he,eft opgebracht de som Van 50b NOORDEN. Kinder-Kerstfeest. Het Kerstfeest voor de kinderen van verschillende ver- j eenigingen zal dit jaar niet, zooals voor heen, op 2en Kerstdag plaats hebben, doch op 29 Dec., aangezien de hernieuwing van de H. Missie in deze Pa-rochie wordt ge geven en deze op Zohdag 27 Dec. sluit. Alle kinderen van de leden van ver schillende vereenigingen, alsook zij die bij de St. Annavereeniging zijn aangesloten, worden 's morgens op 29 Dec. na de H. Mis in de Francis,cus-zaal verwacht, al waar het Kerstkribje is uitgestald. De kinderen moeten den leeftijd van 5 jaar hebben bereikt Deze dagen zal er bij de leden worden aangeklopt om eon kleine bijdrage, opdat het bestuur de kinderen op eepige versnaperingen kan onthalen en hun hen aangename morgen kan be reiden. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De vergadering van den Gemeenteraad is uitgesteld tot Dius- dag 29 December des voormiddags 10 uur. 1 Aan de agenda worden de .volgende punten I toegevoegd: a. yoor.stel tot opheffing van den tol op den Gemeeneweg en overdracht van dien weg met daarlangs gelegen grond, aan de Provincie; b. voorstel tot heffing van 50 opcenten op den hoofdsom der ver mogens b ©lasting. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i p g e n. 3740. M. van den Hoek 1 Jr.y Alphen a. d. Rijn, yan Mapdersloo- straat 37-39-41, ijzerwaren, huishoudelijke artikelen. Bovengenoemde handelszaak is I d-d. September 1931 samengevoegd met de handelszaak M. van den Hoek, te Alphen a. d. Rijn en omgezet in esn vennootschap I onder den naam: Firma M. van den Hoek. j Venn.: M- va-n den Hoek Jr., Alphen a. d. Rijn en mej. N. van den Hoek, Alphen a. d- j Rijn. 967. P. G. Paardekooper, Warmond, tleerenweg 40a, kleermakerij. Uittr, E.: P. G. Paardekööper, Warmond, d.d. 1 Nov. 1931. Wijz. handelsn. thans: G. J. M. Paar dekooper. 5815. Gébr. J. en P. van Dijk, Alphen a. d. Rijn, Go'uwëkade 1, metselaars ep aah- ne'niers. Bijv. uitgëoef. becfr.: stuca-doors- bedrijf. 4495. J. Brinkman, Leiden, Nieuw© Rijn 48, 'fruit- en comestibles. Bijv. uitgëoef. J bèdr.: winkel in koloniale wa-rë'h, enz. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op liet verzoek van A. G. de Meester om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche bewaar plaats voor benzjne met bovengrondsche aftapinriohting op het perceel Haven Nis. 1—3, is verdaagd. Badhuis Van der WerffstraaL Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het gemeentelijk Badhuis in de Van der Werff- straat .op Donderdag 24 December a.s. tot de,s avonds 10 uur zal zijn geopend. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie Leiden, 22 Decernber 1931. Kostolooze Genees- en Heelkundige hulp. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van hen, die zich daartoe hebben aangemeld, dat ,de kaarten ter bekoming van kost.eloo.ze genees- en heelkundige hulp, gedurende het jaar 1932, moeten worden afgehaald in het Eli- sabethshof aan de Oude Vest en wel op Woensdag 30 December 1931 van des voor middags half tien tot twaalf uur en van des namiddags drie 'tot vier uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 December 1931. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu®' •Bibliotheek, geopend s avond» van 7.30—8.30 our. Woensdag. R.-K. Metaalbewe.rkersbond, a-fd, Leiden, Bondsgebouw, uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met V r ij d a g 25 Dec. a.s. gisten Kerstdag) waargenomen door de apothe ken: G. H. Blanken Hooge woerd 171, tel. 602 en D. J. van Driesstun, Mare 76 tel. 406. Zaterdag 26 Dec (2den Kerstdag) neemt waar apotheek: C. B. Duijster, N. Rijn 18,tel. 523 en Zondag 27 Dec. apotheek": P. du Croix, Rapenburg 9, .tele foon 807. PROTESTVERGADERING. Landbouwers en Veehouders. Hedenmorgen werd in de groote zaal van „Zomerlust" een drukbezochte protest- vergadering gehouden ter bespreking van den noodtoestand van de Nederlandsche Landbouwers en veehouderij. Deze vei-gadering was uitgeschreven door een comité van actie en stond onder lei ding van den heer Samson uit Leiderdor-p, die in zijn openingswoord het welkom toe riep in bet bijzonder aan den heer Fikse, uit Baraeveld, voorzitter van het Natio- naal-Crisis-comité en den heer Braa-t, lid van de Tweede Kamer. Spr. gaf hierna .een uiteenzetting van den slechten toestand in het boerenbedrijf en op liet verblijdend verschijnsel, dat de be trokkenen zelf zich meer voor hun lot gaan interesseeren. Hierna was. hel woord aan den heer Fik se, die in zijn inleiding er op wees, dat -er in dezen crisis-tijd ook voor de boezen op één lichtpunt val te wijzen, n.l. ,dat de saamhoorighe.id der boeren, wanpeel" he.t hun belangen betreft, grooter dan ooit is. Spr. wijst dan op den steeds groo'er wpr- dppde npad voor hét boerenbejzjjf door de in voorbepalingen van buitenaf en door maatregelen tegen den ,ujtv,o,er van binnen uit. De .regeering neemt daartegen te wéi nig maatregelen en de volksvertegenwoor diging heeft den moed niet de regeering op haar -plicht ten deze te wijzen. Regeering noch parlement zullen zich kunnen ver ontschuldigen wanneer de .landbouw-crisis tot een nationale catastrophe wordt. Spr. herinnert .dan aan do woorden van minrster Tretib i.n de moeilijke jaren 1914— 1919, Rat er geen no.od zon zijn voor ons land, zpolang er nog een nijvere :bo,er©n- bevolking bleef. Toen was ,de nood bij den j consument, nu bij den producent. Toen kwamen er maximum-prijzen, waar blijven nu de minimum-prijzen Hierna kojint spr. tot d.e eisehen van i het comité, waardoor verho.oging van de opbrengst yopr de veehouderij, j Pit kan door afschaffing van den accijns van binnenlandsch vleesch. Dit kan gemak kelijk geschieden.* Daarvoor behoeft, geen enkele ambtenaar worden aangesteld en werkt dus goedkoop. Daartegenover vraagt men een beffing van 50 pet. op buiten- landsch vleesch. Een dergelijke tariefhef- 1 fing is ncod'ig op alle artikelen, die dpor hot buitenland hier worden ingevperd, afs boter, kaas, fruit, enz. Voorts heeft men noodig afschaffing I vap de grondbelasting op den onbebouw- den eigendom. Noodig is tevens, dat de kosten voor Soc. verzekeringen .enz. voor landbouw, tuinbouw en veehouderij worden j genomen voor rekening yan den Staat, 1 want Land- en Tuinbouw zjjn z.g, onhe- schuttè bedrijven. Hierna zegt spr. nog een en .ander over inkrimping van hét bedrijf. Wanneer de re^- geering niet aan de gestelde eisehen te gemoet komt, zal de veehouder zijn vee stapel geheel of gedeeltelijk moeten op- ruim'en èn de Iandbouwét zijn akkers braak móet laten liggen. Spr. eindigt zijn rede dan met er op te wijzen, dat deze actie gevoerd wordt, omdat d© hoofdbesturen der Boerenorgani- saties niet krachtig genoeg optreden en daaronï 'wil men de bóeren bijeen brer.gon

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2