UIT DE OMGEVING DINSDAG 22 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. lf Vrouwensteun. Mevr. Brag ga arde Does houdt vol dat van het steunbedrag wel degelijk honger wordt- geleden, want raen kan niet alles alleen voor voedsel besteden. Vervolgens bepleit spr. nogmaals steun aan vrouwelijke werkloozen en gaat zij nader in op enkele onderdeelen van de steunregeling. Spr. houdt vol, dat webhou der Roonijn wel degelijk gezegd heeft, dat hij de steunbedragen te hoog vindt. De heer v. E c k zegt, dat de S. D. A. P en do communisten gelijkelijk denken over het werkloosheidsprobleem. Was het nu noodig, om de aandacht van die hoofd zaak af te leiden door een persoonlijken aanval? In een groote partij zijn nu een maal verschillende meeningen en spreker a-cht het een geluk, dat deze mdeningen zich vrij kunnen uiten. De heer Knuttel heeft altijd mina-chtend neergezien op het werk der .S D. A. P. in Leiden, maar zelf is het hem niet gelukt om een eenigszins aanzienlijk deel der bevolking achter zioh te krijgen. De zaak is niet gered met de macht in handen te krijgen, maar als men de macht in handen heeft, moet men pre cies weten wat er gebeuren moet en dat vergeten de communisten wel eens. De heer Knuttel slaat een hooge toon aan en roept om daden, maar er zal nog heel wat moeten gebeuren, voordat de heer Knut tel wat anders kan doen dan woorden spreken. Wat betreft het voorstel van B. en W. merkt spreker op, dat de heer Romijn go- tracht heeft, de hardheden van het regee- ringsaanbod te verzachten, doch hij heeft niet kunnen wegpraten de ontzaglijke hardheid, dat nu midden in den winter de steun wordt verslechterd. Veel vertrou wen in de regeering heeft spr. niet; zij staat te ver van de bevolking af. Mogen wij geen geïsoleerd standpunt innemen? Maar als er verzet rijst, moet dat toch ergens beginnen. Dat het gedaalde index cijfer een compensatie zou zijn, is louter theorie; die kleine verbetering wordt niet gevoeld. Hoe langer de werkloosheid duurt des te grooter is de achterstand. Van burgerlijk standpunt is natuurlijk veel te zeggen voor het aannemen van de rijks- steun. Spr. is van meening, dat de werk- loozens-teun eigenlijk rijkstaak is, maar spr. verzet zioh tegen deze manier van doen. Het rijk voorziet de gemeenten niet van de noodige middelen en maakt daarvan vervolgens misbruik. Wanneer men zich thans zonder strijd neerlegt bij deze finan- cieele curateelen van het rijk. dan volgt er meer. Spr. houdt vol, dat Leiden op het oogenblik in staat is om de werkloozen- uitkceringen zelf te financieren. Dan kan men zich nog aaneensluiten om zich te verzetten tegen den wil der regeering. De heer K n u tt e 1 Wat verstaat u onder verzet? De heer v. Eek: Desnoods neerleggen van de bestuursverantwoordelijkheid door de wethouders. In gesloten formatie oprukken. De heer Knuttel verklaart, dat de communisten een gesloten partij vormen, en dat, als iemand een afwijkende mee ning er op na gaat houden. De heer Huurman: Dan worden ze gefusilleerd. De heer Knuttel Dan worden ze uit de paitij gezet, tenzij zij hun fouten herstellen. In iedere groote partij zijn meeningsverschillen mogelijk, maar zoodra men naar buiten optreedt, moet men dat doen in gesloten formatie. Met de vrijheid van meeningsuiting in de S. D. A. P. is het trouwens ook maar treurig gesteld. De heer v. Eek stelt het voor, alsof de communisten geen verantwoordelijkheid hebben Dat is onjuist. De socialisten ge ven geen enkel perspectief en dat is vol gens spr. gebrek aan verantwoordelijkheid. Wethouder Goslinga heeft de kwestie scherp gesteld, maar spr. vraagt zich af, of wij voor de moeilijkheden uit den weg moeten gaan. De S. D. A. P. gaat daar voor uit den weg en dat zaJ de val van de S. D. A. P. zijn. Wij wekken de arbei ders op om zich te verzetten. De heer Wilbrink: En als er niet meer is. De heer Knuttel Goud is er genoeg en de waarde-objecten blijven er ook altijd. Den heer v. Eek verwijt spr. een bodem- looze naïviteit. (Gelach). De heer Rooilijn heeft een beroep gedaan op het verstand van de regeering, maar daarop heeft spr. weinig vertrouwen. In tegenstelling met den wethouder meent spr. dat de crisis veel langer duurt, pa-s in de laatste maanden is de crisis bepaald catastrophaal geworden. Is het voldoende vraagt spr., als de werkloozen precies op de grens van den honger leven? Kunnen zij daarmee genoegen nemen? De heer Knuttel constateert da-n in hef tige woorden, dat het standpunt van de S. D. A. P. en van het college van B. en W. voor de arbeiders verderfelijk is. S. D. A. P. en Communisme. Dhr. Y e r w e ij constateert, dat bij den heer Knuttel primair is de S. D. A. P. te bestrijden, secundair de belangen van de arbeiders te verdedigen. De heer Knuttel dat is hetzelfde. De heer Verwe ij zal met den heer Knuttel zoo min mogelijk d^batteeren, doch bestrijdt nog enkele uitlatingen van den heer Knuttel, waa-rtusschen door de heer Knuttel telkens interrumpeert. Van agitatie is de S. D. A. P. niet afkeerig; zij leert, dat de strijd uiteindelijk tegen het kapitalisme gaat. In de S. D. A. P. is vrij heid in tegenstelling met- het Commu nisme. Verklaring van wethouder Romijn. De heer R o m ij n zegt toe, dat B. en W. na aanneming van het voorstel tot aan vaarding van het Rijkssubsidie de geuite wenschen bij het Rijk zullen verdedigen en zullen overgaan tot uitkeeringen aan degenen, die door kasuitkeering na werk- looz en steun achteruitgaan. Toekenning van kleeding en schoeisel zal door bet' orisis-oomité plaats hebben. Wethouder Goslinga constateert, dat de heeren v. Eek en Knuttel hebben betoogd, dat niet aanvaarding van de Rijkssubsidie zal uitloopen op een revo lutie. De voorstellen. Aan de orde komt nu de stemming over de voorstellen. Het voorstel-van Stralen inzake een extra-uitkeering aan de werkloozen voor aanschaffing van kleeding en schoeisel wordt met 21 tegen 13 stemhen verwor- pei. Voor: de S. D. A. P., de communist en de Yrijz. Democraat. (Na de verklaring door B. en W., dat hetgeen gewenscht wordt geschieden zal door middel van het Crisis-comité). Het voorstel van den heer Knuttel, om de uitkeeringen van alle werkloozen met 2.50 te verhoogen en aan allen 25.— te verstrekken, wordt met 33 tegen 1 stem, die van den voorsteller, verworpen. Het voorstel van den heer van Stralen om de ondersteuningsnorm te verhoogen van 13.50 op 15.voor werklooze ge huwden en kostwinners en van 9.op 10.voor kostgangers wordt met 21 te gen 13 stemmen verworpen, in dezelfde verhouding als boven. ('t Is eigenlijk een vergissing, dat het voorstel in stemming wordt gebracht, want bij aanneming van de Rijkssubsidie ver valt het per se. De overige voorstellen van den heer v. Stralen inzake wijziging van het steunieglement worden dan ook nu niet in stemming gebracht en later inge trokken). Motie van den heer van Stralen om van af 1 Januari 1932 op de kasuitkeeringen van die werkloozen, welke na uitgetrokken te zijn voor gemeentelijken steun in aan merking komen, een toeslag op de kas uitkeering te verstrekken ten bedrage van het verschil tusschen kasuitkeering en steunbedrag. Na aanbrenging van een redactie-wijzi ging wordt dit voorstel z. h. s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de rijks subsidie met de daaraan verbonden voor waarden te aanvaarden wordt aangeno men met 21 tegen 13 stemmen, tegen de S. D. A. P., de communist en de anti-rev. Eikerbout. (De heer Bosman is afwezig). Het voorstel van de heeren van Es, Wil- mer en Wilbrink om B. en W. te verzoe ken, bij de regeering ten krachtigste aan te dringen, de volgende wijzigingen in de steunregeling aan te brengen, welke wijzi gingen noodzakelijk moeten worden ge acht: lo. de tweede norm voor bona fide werkloozen te doen vervallen 2o. de bona fide werkloozen niet van de steunregeling uit te sluiten ook al heb- j ben zij niet een maand in den loop van het jaar gewerkt; 3o. voor de werkende kinderen in het gezin van een werklooze een extra-uitkee ring te verstrekken 1 gld. voor het eerste, 50 cent voor ieder volgend kind 4o. van de inkomsten van de vrouw van een werklooze met kinderen de eerste 5 gulden buiten beschouwing te laten, i wordt aangenomen met alleen^ de stem van den heer Knuttel tegen. 't Is twaalf uur gewordenvan de af handeling der begrooting komt niets meer en de Raad die het jaar had besloten met een groote breedsprakigheid van en kele leden ging tot in 1932 naar huis. GEMENGDE BERiCHTEN De mishandeling te Barneveld. Zooals reeds gemeld, heeft Zondagavond te Barneveld de 18-jarige boerenjongen J. W. D. bij een twist den 19-jarigen J. v. d. Broek met een mes in het hoofd ge stoken, ten gevolge daarvan is deze gis termorgen overleden. De dader, die be kend heeft, is aangehouden. ONGELUKtvEN. VERMISTE VROUW GEVONDEN. Van de koude gestorven. Sedert jl. Donderdag was te Oldebroek niet in haar woning teruggekeerd de 7S- jarige, alleenwonende mej. J. van Loo. Zij was dien middag van huis gegaau, om hout te sprokkelen in de bossohen in de buurtschap Stuyvezand. Een onderzoek leverde geen resultaat op. Ook Zaterdag mocht heb niet gelukken een spoor van haar te vinden. Ten slotte werd de ver miste Zondag in de heide van 't schietier- rein van de Legerplaats bij Oldebroek ge vonden, waar zij in de duisternis ver dwaald was. De ongelukkige was overleden, vermoe delijk door de koude bevangen, terwijl het daar in den nacht van Donderdag op Vrij dag sterk gevroren heeft. Tegen een trein gevallen. Op den onbewaakten overweg nabij het gehucht de Vijfeik te ilze-Reijen, werd de heer A., sigarenfabrikant te Tilburg, die daar per rijwiel passeerde, verrast door een personentrein uit de richting Breda. Door dat hij krachtig remde, slipte de fiets en sloeg om. A. kwam tegen den trein te recht, waarbij hij ernstige verwondingen opliep: een zijner handen werd verplet terd, terwijl het hoofd een diepe wonde had. Nadat eerste geneeskundige hulp was verleend werd de heer A. per auto naar hot gasthuis te Tilburg vervoerd. MOORDAANSLAG TE GROOTEGAST. EEN 17-JARIG MEISJE HET SLACHTOFFER. De dader voortvluchtig. Gisteravond te omstreeks zes uur heeft de 26-jarige IJ. Posthumus, te Grootegast, een moordaanslag gepieegd op een te Opeu- de, onder deze gemeente, wonend 17-jarig meisje. Do dader is voortvluchtig. Het vermoeden bestaat, dat de man ge vlucht is naar Heeilen, waar zijn vader woont. Hij zou dan trachten vandaar uit over de grens te komen en naar Duit-sch- land te ontwijken. Nader wordt ons gemeld: Omstreeks half zeven heeft te Groote- gast op de z.g. Scheiding (de grens tus schen de provincies Groningen en Eries- la<nd) een moordaanslag plaats gehad op de zeventienjarige Pieteraella van Dek- kens. Toen het meisje de ouderlijke woning verliet kwam de 26-jarige Posthumus uit het donker te voorschijn en loste een twue- tal sohoten op het meisje, dat getroffen werd en neerviel. De man maakte zich daai- op ijlings uit de voeten. Spoedig kwam hulp opdagen. Het meisje bleea ernstig gewond te zijn aan den linkerschouder, de hals en de mond. Beioe kogeis, die waarschijnlijk van klein kaliber waren, hadden tiet lichaam echter verlaten. Het meisje is geen oogenblik buiten kennis geweest en hield zich zeer flink. Dr. Verster heeft haar verbonden en naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toe sband is bevredigend. Omtrent de aanleiding tot den aanslag kan worden gemeld, oat het hier een lief desgeschiedenis betreft. De jongeman en het meisje waren geruimen tijd verloofd. Zondag had het meisje het echter uitge maakt, waa.na Posthumus tot zijn daad- heeft besloten. Men vermoedt dat hij naar Heerlen is uitgeweken. BRANDEN. Machinefabriek afgebrand. Gisteravond omstreeks zeven uur is te Hoogezand brand ontslaan in de machine fabriek van de firma Boon, Molema en de Cook. De plaatselijke brandweer was spoe dig aanwezig, maar kon niet voorkomen, dat de fabriek gedeeltelijk afbrandde. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. GROOTE BRAND TE s'-GRAVENHAGE. Drogisterij in vlammen. Benedenhuis geheel uitge brand. Omstreeks halfacht gisteravond werden de bewoners van de Aert v. d. Goesstraat te Den Haag opgeschrikt door het plotse ling uitslaan van groote vlammen uit de drogisterij van den hoer H. op No. 7 in dio straat. De heer H., die met personeel in den winkel was, zag tot zijn ontsteltenis, dat eon pot met was, die in den winkel bij een brandende gasradiator stond, door een van zijn huisgenooten werd ofgeloopen. De was vatte onmiddellijk vlam en deelde het vuur mede aan alle andere brandbare waar in de zaak. De vlammen sloeger ter breed te van het trottoir over de straat. De heer H. rende den winkel uit, om bij een buur man de brandweer op te bellen, roepende: „Redt mijn vrouw en kind". Deze laatsten hadden zioh intusschen weten te redden, door achter het huis over een schutting heen te klimmen en zoo bij de buren te recht te komen. Het heele huis stond reeds in lichte laaie toen de eerste spuit uit de Duin straat arriveerde. Ivotr daarna kwam ook de motorspuit uit* de Archimedsestraat. Met -4 stralen op de motorspuit werd het blusschingswerk, dat eenige uren zou du ren, aangevangen onder leiding van den hoofdinspecteur-brandweerchef de Ridder. Het kostte de brandweer de grootste moeite het vuur onder de knie te krijgen, temeer omdat op de binnenplaats een groot vat met terpentijn, dat ook vlam had ge vat, de vuurmassa vergrootte. Alleen eeni ge papieren en de cassa zijn uit het huis gered. Het geheele benedenhuis is uitge brand; de inboedel is vernield. De heer H. is verzekerd. Brand te Wemeldinge. Gisternacht is brand ontstaan in de wo ning van T. H. aan het kanaal te Wernel- dingen. Het gebouw is geheel uitgebrand. Niets kon worden gered. De bewoner, met vrouw en kinderen heeft zich nauwelijks kunnen redden. Voor zoover bekend is al leen het gebouw verzekerd. De oorzaak is onbekend. Brand aan boord ss. „Eng- gano". Het vuur nog niet bedwongen. Aan boord van het s.s. „Enggano" van de Stoomvaart-Mij. Nederland, komende van Lissabon, waar het. schip gedokt had voor het vernieuwen van een gebroken schroefas, is Zaterdagavond, toen het schip zich ter hoogte van Kaap Roca be vond, brand ontdekt in het onderruim van luik 5. Door het onder water zetten van het betrokken gedeelte van het ruim kon uitbreiding van den brand vermeden wor den. Het schip is naar Lissabon terugger keerd en ligt daar veilig ten anker. Met het oog op het mogelijke opnieuw aanwakkeren van den brand, kon Zondag het luik nog niet geopend worden. Nader deelt men ons mede, dat het vuur nog niet bedwongen is. De noodige hulp voor het blusschingswerk is langszijde aanwezig. STRIJD TEGEN DE ONZEDELIJKHEID Kinderen meegelokt in auto's. Sinds geruimen tijd 2ijn er bij de zeden politie te Amsterdam tal van klachten bin nengekomen van ouders, wier minderjarige kinderen door vreemden waren meege lokt in auto's, waarin zij op den Zuidelij ken wandelweg of in de Kalfjeslaan het s-laohtoffer waren geworden van onzede lijke handelingen. Deze klachten hebben de zedenpolitie bewogen de auto's, die 's avonds op den Zuidelijken wandelweg of in de Kalfjes- laan stilstaan, streng te controleeren. Het resultaat was schrikwekkend, meldt de „Msb.". Niet minder dan 318 auto's werden in één maand geteld en 37 minderjarige meisjes werden daarin aangetroffen. Van al deze gevallen werd proces-ver baal opgemaakt. De politie zal de bui tenwegen om de stad zeer streng bewa ken en in strafbare gevallen onverbidde lijk proces-verbaal opmaken. De Hoofdcommissaris van Politie waar schuwt echter de ouders met den groot sten nadruk hun kinderen in te prenten niet met vreemdelingen, die hen op straat aanspreken mede te gaan, en zooveel mo gelijk te voorkomen, dat zij 's avonds op straat zijn. De politie kan wel ingrijpen en verba liseeren doch dan is het kwaad reeds ge- sohied. De ouders zijn dus nogmaals ge- war.-" -d. LEIDSCHENDAM. Volksbond. Vrijdagavond te 7.30 uur hield de R. K. Volksbond te Leidschendam haar jaarvergadering in het Patronaat. De voorzitter opent de vergadering met het gebruikelijke gebed en neet al.en harte lijk welkom, in het bijzonder den Geestelij ken Adviseur en Ka-p. Dunse.man. Hij wijst op het afgeloopen jaar en denkt daaraan met weemoed terug, als hij de groote werk loosheid ziet. Hij spoort allen aan tot mede werking tot behoud der Katholieke, eenheid zoowel op sociaal als politiek gebied en om te vertrouwen op de toekomst. Hij spreekt een propagandistisch woord voor het lezen van den Volkskrant en andere Katholieke bladen. Het Strijdlied wordt gezongen, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd onder dank goedgekeurd. Mededeeling geschiedt, dat de *R'. K. Co- operatie „Onderling Vertrouwen" te Voor burg f 125.aan levensmiddelenbons heeft beschikbaar gesteld voor de georganiseerde R. K. werkloozen als Kerstgave en ook f 50.— in ge'd, waarover het bestuur de vrije beschikking heeft.. Dit werd met er kentelijkheid door de vergadering verno men. De voorzitter spoorde allen aan lid van de Coöperatie te worden. Do aftredende bestuursleden C. M. v. d. Heijden, A. J. van Tol en M. Schalkwijk werden bij acclamatie herkozen. De secretaris brengt een uitgebreid en schitterend jaarverslag van Bond en Onder- afd. uit, waarvoor hij 'n luid applaus en een dankwoord van den voorzitter heeft te ac- cepteeren. De Penningmeester brengt een keurig fi nancieel verslag uit van den Bond, de heer de Gier van het Moederfonds en de heer v. Tol van het busje „Hulp in Nood"; allen hebben een dankbaar en verdiend applaus en een dankwoord van den voorzitter in ontvangst té nemen. Tot kasverificateurs werden benoemd: voor de Volksbond de heeren G. J. v. d. Zalm en P. Schippervoort, voor het Moeder fonds Andr. Langeveld en L. Bolleboom en voor „Hulp in Nood" de lieer C. M. v. Oos ten Mededeeling geschiedt betreffende de viering van het 4e lustrum. Op Zondag 24 Jan. 1932 Kerkelijke viering, waaraan een triduum zal voorafgaan, te leiden door den Gesetelijken Adviseur kap. Campflus. Des morgens a'gemeene H. Communie voor de leden, waarna ontbijt in het Patronaat. Te 10 uur Plechtige Hoogmis. Des middags Bioscoopvoorstelling voor de kinderen der leden en des avonds officieele feestvergade- ring. Dipsdag 26 en Woensdag 27 Januari feestavonden met tooneel en muziek. Bij de rondvraag werden eenige vragen gesteld, welke naar genoegen werden be antwoord. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het voorgeschreven gebed. R0EL0FARENDSVEEN. IJsclub. Op Donderdag 18 Dec. j.l. wa ren de ingezetenen van Roelofarendsveen uitgenoodigd ter vergadering in „De vier Heemskinderen" om te geraken tot het op richten van een IJsclub. Voordien beston den hier twee ijsclubs, maar gedachtig het spreekwoord „E-endracht maakt Macht" zijn deze opgeheven. De Voorzitter. W. v. d. Zwet, heette de aanwezigen, die in groote getale waren op gekomen, van harte welkom, inzonderheid den W.E. heer Kap. Bijl, die zoo we.willend was de vergadering met zijn tegenwoordig heid te vereeren, en opende hiermede deze vergadering. Hierna stipt de Voorzitter nog even het doel aan van deze vergadering en vraagt hiervoor de medewerking der leden, wat hem spontaan wordt toegezegd en ge geven, want op een vraag van den Voor zitter of men nu kan overgaan tot het op richten van één ijsclub, waren allen er voor en was dus de oprichting als zoodanig een feit geworden. De naam der vereeniging is „IJsclub Wilhelmina". Nadat nu nog de contributie is vastge steld geworden en eenige andere zaken van ondergeschikt belang worden behandeld, be sloot men de niet aanwezigen nog per cir culaire uit te noodigen lid van de IJsclub te worden en gaf de Voorzitter bij de rond vraag, die ook niets belangrijks opleverde het woord aan den W.E. heer Kap. Bijl. Z.E. begon met te zeggen, het ten zeerste op prijs te stellen, dat hij was uitgenoo digd op deze vergadering, zooiets was ook weer voor het eerst, zooals hij zeide en Z.E. had hieraan dan ook gaarne gevolg ge geven, ons verzekerende, dat hij op de vol gende vergadering ook niet zou ontbreken en de vereeniging op zijn bijstand en goe den raad kon rekenen. Verder constateerde Z.E., dat de stemming op deze vergadering, waar alle standen van de Veen vertegen woordigd waren, zeer geanimeerd was, sprak den wensch uit, dat de bemoeiingen van het voorlóopig bestuur mochten be kroond worclen met een schitterend succes „één groote IJsclub" te Roelofarendsveen, wat niet alleen een belang is voor de ijs- sport, maar ook voor de onderlinge eensge zindheid en vriendschapsband. De Voorzitter brengt hierna den W.E. Heer Kap. Bijl dank voor de hartelijke woorden aan de vereeniging en hem toege voegd. Nadat de Voorzitter de aanwezigen nog dank heeft gebracht voor de prettige medewerking op dezen avond, wal een roos kleurig verschiet belooft voor de nieuwe IJsclub, sluit hij deze zoo goed geslaagde oprichtingsvergadering. DE AVONTUREN VAN EEN altijd aan een ketting werd gedragen. „Zie je", zeide weer de slotenmaker, die een grappenmaker was, „dat is geen haring, geen gordijnring, maar een tooverring. Dien ring moesten we haar aan haar neus vastmaken. Wat ziet ze er nou onschuldig uit". „Men zou haar een cent geven", zei de andere. VERKEERSAGENT JE. De smid greep den ring en maakte afdrukken in was, terwijl de andere voortdurend naar de heks keek, om te zien of ze wakker werd. Gelukkig voor de twee kleine kereltjes bleef de vrouw doorslapen en ze snorkte als een zaagmolen. „Zij heeft geen radio noodig", zei de slo tenmaker, „die maakt zelf al muziek".

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10