VREDES-BOODSCHAP 23ste Jaargang MAANDAG 21 DECEMBER 1931 No. 7084 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwarraal Franco per po£t f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden 'Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. AAN DE KATHOLIEKEN VAN NEDERLAND. AAN DE HUN TOEVERTROUWDE GEESTELIJKHEID EN GELOOVIGEN Zaligheid in den Heer De zich dood-ziek-voelende wereld ziet naar alle kanten uit om genezing, om ver lossing, behalve naar Hem, die de volke ren geneest en verlost. V olken stroomen samen in bonden, hooge regeeringen beraadslaagden, groot-machü- gen der aarde overlegden, standen en vak- verwaoiten hielden congressen, klassen schoolden samen in het openbaar en in tiet geheim en men voorspelde vrede en geluk aan het eertijds christelijk Europa, maarzonder God, den Bestuurder der volken, zonder Christus, den Verlosser der menschenen de volkeren zijn in ver dwazing met blindheid geslagen. De in eigenzucht en eigenliefde»..ver dwaasde weield heelt alleen zichzelf go- zocht, zichzelf bemind, en toen zij in zwel- lenuen hoogmoed en toenemende stofvergo- ding zich god en heer en meester waande van net heelal door geweldige uitvindingen en in-gebruik-stelling v-un vele natuur krachten, door hare strijdvaardige techniek, machtige, steeds volmaaktere machines en de triomf viering van met den dag toene mende snelheid.... ziet zij zich, als plot seling, geplaatst in eene geheel ontwrichte en ontredderde maatscnappij, die haar stuur verloren heeft en dreigt ten onder te gaan in de chaos van verwildering en verwarring, waaruit niemand uitweg ziet en redding weet. Nu de volken als vóór de komst van den Verwachte der volkeren reikhalzend uitzien naar vrede, is een vredesboodschap zeker welkom, 't ls de 19 eeuwen jaarlijks terugkeeiende „boodschap van grooie vreugde voor geheel het volk" van den En gel aan de herders van Bethlehem, het eerst verkondigd bij de geboorte van Chris tus, den Zaligmaker dér wereld. Christus' vrede in Christus' Rijk. Geen ware vrede zonder Christus, geen ware vrede buiten de grenzen van Zijn Rijk. •Zijne blijde boodschap luidde: Vrede laat Ik u. Mijnen vrede geef Ik u. Niet zoo klonk Zujne waarschuwing tegen alle an dere vreuesieuzen niet zooals de wereld* geeft, geef Ik u. v De wereld belooft vrede, maar schenkt hem niet, omdat zij hem niet bezit, zelis niet kent. De Zoon Gods kent en bezit den vrede van eeuwigheid, eii als Godmensch werd Hij de boouschapper ep de brenger des vredes van God aan de menschen, die dezen door hun opstand tegen God hadden vor- loren. Hij kwam de vredebreuk tusschen den mensch en God herstellen door het hand schrift der veroordeeling, die tegen ons was, te verscheuren aan het kruis door Zijn lijden en dood-. Zóó bracht Hij ons den vrede tegen zóó duur een losprijs van Zijn kostbaar Bloed, van Zijn dierbaar Leven. Hij bood ons den vrede aan en leerde ons, hoe dien vrede te verwerven en te behouden. Helaas, velen hebben Christus niet aan genomen. Zijn Godheid verworpen. Zijn Woord, Zijne Wetten en Zijne Genademid delen verwaarloosd en hebben hun hooger zieleleven versmoord in zelfvergoding, na tuurdienst en stofaanbidding. Helaas, om dat zij den vrede zochten buiten Christus, bleven zij staan buiten het Rijk van Chris tus, zonder waren vrede. B.G., zoo lang met de wereld terugkeert tot Christus, zal haar vorschen naar vrede ijdel blijken. Lapmiddelen vindt zij, die hare naaktheid niet kunnen dekken, als lompen afvallen en de diepe wofiden too- nen, welke zich hebben ingevreten in de van Christus afgewende maatschappij. Mogen zoo bidden wij, Christenen, niet in farizeescken trots, maar in diep schuldgevoel over zeer veel gebrek en te kort aan Christelijk leven ons eigen voorbeeld volgens Christus' wetten en ons vertrouwvol en volhardend gebed de menschheid terugvoeren tot een vast geloof in Christus, tot deemoedig vertrouwen in Zijne Voorzienigheid, tot christelijke naas tenliefde, tot vrede met God en de men schen. B.G. Doet boete over eigen zonden en voor de zonden van anderen en bidt mot vertrouwen, want de H. Geest leert ons in het Boek der Wijsheid (I, 13—14): God ver lustigt zich niet in den ondergang der le venden. Hij heeft geneeslijk gemaakt de geslachten der gansche aarde. Vereenigt U met den Vrede-Koning Christus in de H. Communie veelvuldig en saneekt Hem om vrede voor TJ zelf en voor alle menschen. Moge God aan alle menschen verschijnen in de goedheid en liefde van Onzen Zalig maker, als in den eersten Kerstnacht, ons volgens Zijne overgroote barmhartigheid vervullen met vertrouwen op God en ver trouwen op elkander en ons den vrede schenken van Christus in het Rijk vin Christus door Jezus Christus, onzen Heer, die met den Vader in de eenheid des H. Geestes in eeuwigheid leeft en heersohfc over alle volkeren der aarde. Om den waren vrede van God af te smeeken bepalen Wij: 1. dat vanaf 21 December a.s. tot aan Driekoningendag in alle H.H. Missen zal worden ingevoegd de oratio impera'fa uit de Missa vobiva Pro Pace (pro re gravi etiam in festis duplicibus primae classis, ex- ceptis Nativitatis et Epiphaniae); 2. dat onder het Lof vanaf den vierden Zondag van den Advent op alle Zon- en Feestdagen, ook niet verplichte feestdagen, tot en met Driekoningendag de gebeden zullen worden verricht, welke hieronder staan afgedrukt. En zal deze vredesboodschap in alle tot Onze Kerkprovincie behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rec tor is aangesteld, worden voorgelezen op Zondag, 20 December a.s. Gegeven te Utrecht, 2 Decembek 1931. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht, t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch, t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. LAAT ONS BIDDEN. O God, van Wien de heilige begeerten, de goede voornemens en de rechtvaardige werken voortkomen: geef aan uwe diena ren dien vrede, welken de wereld niet ge ven kan; opdat wij van harte uwe geboden toegedaan en van de vrees voor de vijan den ontslagen, onder uwe bescherming rus tige tijden mogen beleven. O God, Die niet toelaat dat de volken, die in U gelooven, door eenigen schrik ver ontrust worden: gewaardig U, de gebeden en offergaven van het U toegeheiligde volk te aanvaarden: opdat de vrede, door Uwe goedheid geschonken, de grenzen der ohristenen veilig doe zijn tegen allen vijand. O God, bewerker en minnaar des vredes, Wien te kennen, leven, Wien te dienen, heersohen is: bescherm ons, die U smee ken, tegen alle aanvallen; opdat wij, die op uwe verdediging vertrouwen, de wapens van geen enkele vijandelijke macht te vree zen hebben. Door Christus, onzen Heer. Amen. Geef vrede, o Heer, aan die op uwe hulp wachten. Geef vrede, o Heer, in onze dagen, opdat wij door de hulp van Uwe barmhartigheid bijgestaan èn altijd vrij mogen zijn van zonde èn beveiligd tegen alle wanorde. Amen. Dit nummer bestaat uit drie bladen DE NIEUWE MUURSCHILDERING IN DE ST. JOSEPH-KERK TE LEIDEN, voorstellende de H. Drievuldigheid. Het schilderwerk is uitgevoerd door Alex Asperslagh en is een geschenk van de parochianen aan pastoor Vijverberg bij gelegenheid van diens 25-jarig priesterjubileum. V Prof. RaaijmakeVs 60 jaar. Prof. mr. dr. Oh. Raaijmakers S.J. is morgen 60 jaar. Met dankbaarheid moge deze gelegen heid worden aangegrepen, om te getuigen van de groote verdiensten, welke deze ge leerde Jezuïet heeft voor het intelleetueele sociale leven der katholieken in Neder land. Met vruchtbare activiteit heeft pater Raaijmakers zich bewogen op het terrein der oeconomie en sociologie, in weten schap en actie. Zijn sterk ontwikkelde sociale zin is den zoon meegegeven door den de laatste jaren in Overveen wo nenden hooggeachten vader, die als oud-secr.-generaal van de Rijksverzeke ringsbank zoo'n groot aandeel heeft gehad in de opkomst en eerste ontwikkeling van onze sociale wetgeving. Pater Raaijmakers dringt aan, stuwt op, in zoo vele geschriften èn in zoovele rede voeringen op wetenschappelijke bijeen komsten zoowel als op volksmeetings, naar de sociale rechtvaardigheid, in naam der christelijke beginselen, in naam van de naastenliefde. En hij houdt herhaaldelijk voor, met klemmende overtuigingskracht, hoe verli- beraliseerd velen zijn, zonder dat ze 't zelf weten. Wij citeeren hier uit een rede voor de sociale studieweek te Rolduc: „In onzen tijd, die nog lang niet ont groeid is aan de liberale theorie en zeker niet aan de liberalistische practijk, in dezen tijd, waarin nog verschillende dwa lingen van het liberalisme als van zelf sprekende waarheden worden aangeno men en verkondigd, rust op onze, katholie ke organisaties van werkgevers en arbei ders een gewichtige taak. Zij moeten zijn: radiozendstations, die voortdurend over de wereld de christelijke beginselen om roepen. M,aar vooral: zij moeten aan de wereld toonen, dat het christendom iets meer is dan een schoone theorie en dat het in de practijk wel degelijk verschil 1 maakt, of men te maken heeft met een VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ontevredenheid over het vrijsprekend vonnis inzake de Heimwehr-putsch. (Bui ten!., 2de blad). Nieuwe invoerverboden in Italë (Buiten land, 2de blad). BINNENLAND. Schrijvon van het Ned. Episcopaat over de crisis. (1ste blad). Vergadering van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur. Rede van den voorzitter over den toestand in het be drijf. (3de en 1st© blad). Motor-ongeluk onder Ocgstgeest. (1ste bla-d). Brand te Katwijk aan Zee. (1ste blad). liberalen of een katholieken werkgever, met een socialistische of met een katho lieken arbeider. „Ziet, hoe zij elkandor liefhebben", moest de wereld kunnen zeggen." En zoo zouden wij, vanzelfsprekend, aan het citeeren kunnen blijven uit de geschriften en redevoeringen, zoowel van den leeraar aan het Canisius-College te Nijmegen, als van den reotor van het Igna- tius-College te Amsterdam, den Proven- ciaal der Nederlandsch Jezuieten-provin- cie, den Njjmeegschen hoogleeraar. Reeds in 1921 bepleitte pater Raaijma kers op het congres van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie medezeggensohap en bedrijfsorganisatie en brak een lans voor deze toen nog lang niet in breedere kringen aanvaarde sociale gedachten. Wij herinneren ons levendig, hoe deze rede ook onder ons opzien baarde, en er met verbazing gesproken werd over zulk 'n „democratie" bij den even voorzichtigen als geleerden paterJezuiet. Helder en scherpzinnig is wat deze Je- zuet spreekt en schrijft. Deze eigenschap pen blijken bijv. zoo duidelijk uit een zijner jongste geschriften, dat klaarheid brengt bij zooveel verwarde en verwarren- do begrippen over kapitaal en kapitalisme: „Is het kapitalistische stelsel vercenig- baar met eene op christelijke grondsla gen steunende sociale en economische orde?", prae-advies voor de Vereeniging tot het Bevorderen van de Beoefening der Wetenschap onder de Katholieken in Nederland. Wie pater Raaijmakers hoorde spreken over wat den arbeid en den arbeider toe komt, hem heeft 't waarschijnlijk getrof fen, hoe moeilij-k dan vaak de toch zoo zakelijke en kalme betooger en redeneer- der kon bedwingen de liefde, die naar buiten wilde uitslaan, en die vlamde in de diepe oogen en klopte in de beheerschte stem. Aan prof. Raaijmakers aan den ge leerde, aan den mensch en aan den pries ter dankt Nederland heel veel. ARBEIDSBEMIDDELING. De nieuwe wet treedt 1 Januari in werking. Naar wij verneinen, treedt 1 Jan. a.s. de wet op de Arbeidsbemiddeling in werking. Deze wet, die ongeveer twee jaar geleden is aangenomen, houdt in, dat in iedere ge meente een orgaan voor de arbeidsbemid deling moet zijn. Tot nu toe waren de ge meenten niet verplicht zulk een orgaan in te stellen; na 1 Jan. echter kan het rijk de gemeenten dwingen om overeenkomstig de bepalingen der nieuwe wet de arbeidsbe middeling te regelen. HET TEXTIELCONFLICT TE ENSCHEDé. De staking uitgebreid. Hedenmorgen is de staking in de textiel industrie te Enschedé nog uitgebreid, door dat ook alle arbeiders van de firma Ger hard Jannink en Zoon het werk hebben neergelegd. De wevers en een deel van de andere arbeiders waren reeds vroeger in staking gegaan. De heden uitgebroken sta king was geproclameerd door de drie sa menwerkende textielarbeidersbonden als gevolg van de te werk stelling van Duit- sche werkkrachten. Alleen de leden van het vaste personeel zijn aan het werk gebleven. Er viel niets bijzonders voor. Op alle fabrieken, aangesloten bij de fa- frikantenvereeniging te Enschedé wordt thans gestaakt. Het is te Enschedé buitengewoon rustig. DE TILBURGSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. Verbeterde voorstellen van de werkgevers. De Katholieke Textielarbeidersbond „St. Lambertus" hield, gisterenmiddag om 12 uur te Tilburg een viertal druk bezochte ledenvergaderingen ter bespreking van de door de Tilburgsche wollenstoffenfabrikan- ten voorgestelde loonsljerziening. De sprekers lieten uitkomen, dat het tweede voorstel van de werkgevers aan merkelijk beter is dan het eerste. In vele opzichten is rekening gehouden met de argumenten van de vertegenwoordi gers der arbeiders. Vooral de handhaving der minimumloo- nen moet als een groote tegemoetkoming beschouwt worden. De verlaging voor de wevers en de vaat- gelders is tot op de helft teruggebraent. De meeste uurwerkers zullen geen loons verlaging krijgen, terwijl voor do jeugdige personen de periodieke verhoogingen voor den tijd van 12 maanden worden stopgezet. Uit de vergaderingen gingen vele stem men op om alsnog te trachten op bepaalde punten verbetering te krijgen. Aangezien in twee der drukste vergade ringen de aanwezigen niet wenschten te stemmen, zal het bestuur van „St. Lamber tus" nader bijeenkomen, teneinde zijn standpunt terzake te bepalen. ALS DE STEENFABRIEKEN SLUITEN. j Duizenden arbeiders tot 1 Mei werkloos. I Met betrekking tot de reeds gemelde pro ductiebeperking in de steenindustrie ver neemt „Het Handelsblad" nader, dat het j te Arnhem genomen besluit tot gevolg zal hebben, dat het mccrendeel der fabrieken pa 1 Januari a.s. wordt stilgelegd. De groep

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1