STADSNIEUWS MAANDAG 21 DECEMEBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ST JOZELF-GEZELLEN- VEREENIGING. Sociale cursus. Onder flinke belangstelling der leden werd Donderdagavond de sociale cursus over de encycliek „Quadragesima Amino" begonnen. De 2e voorzitter der Studiebclub opende met gebed en een woord van wel- kolm, speciaal aan den vice-Praeses, de leden van den Raad van Bestuur en den spreker, het lid der Tweede Kamer, den heer A. H. Engels. Spr. memoreerde in zijn openings woord de cursussen van 1928 en 1929, bracht naar voren wat Paus Leo XIII z.g. in Re- rum Novarum schreef en sprak den wensch uit, dat ook deze derde eursusu een suc ces moge zijn. Hierna werd het Vlaggelied gezongen, waarna de voorzitter hot woord gaf aan don heer Engels. Deze begon met op te merken, dat hij wel gaarne, doch ook wel wat ondoor dacht de uitnoodiging om twee avonden te spreken oVer „Quadregesimo Anno" had aangenomen. Immers, wie deze Ency cliek van den Paus goed leest en her leest ontdekt steeds nieuwe gezichtspun ten. Spr. zal zich dan ook moeten bepa len tot de hoofdpunten en herinnert aan lterum Novarum, die de voorganger is van Q. A. Om tot een juist begrip te komen van wat de Paus der werklieden, Leo XIII, schreef, moeten we in de gcschierenis te rug to de jaren I8601880. De twee groe pen der menschheid bestonden eenerzijds uit een klein aantal der alles-bezittende- klasse en anderzijds uit do zeer groote groep der arbeiders, die door het ook nu nog heerschendc economisch liberalisme werden verdrukt. Toen in het begin der 19e eeuw de gilden waren opgeheven kwam al spoedig het liberalisme in groei, dat niet gebonden aan wetten van God of van den staat, in do opkomst van de stoom machine een /niddel had om de arbeiders te verdrukken. De stoommachine werd toegepast op de scheepvart, waardoor het mogelijk werd afzetgebied te vergrooten. Als een der grootste euvels van het economisch libe ralisme noemt Bpr. de vrije concurrentie, dat als gevolg had de dalende loonen, den kinder- en vrouwenarbeid. Als voorbeeld der toenmalige maatschappij-ordening ver haalt spr. hoe de toestand in Leiden was. Het kleine percentage werkgevers in deze stad was al even liberaal als elders zoo dat heclo gezinnen in de fabrieken, voor namelijk in de textiel-industrie, werkzaam waren, Leo Xlli schreef in 1S91 zijn beroemde Encycliek, waarin hij zich richtte tot de geheele wereld. Overal werd deze zend brief, door de arbeidende klasse vooral, met blijdschap ontvangen. Ook in ons land waar het socialisme kwam opzetten, werd veel verheldevd en in betere, banen geleid; aan de andere zijde is ook veel verslech terd. Met. Rerum Novarum als grondslag schreef Pius XI zijn Quadragesimo Anno. Was dit noodig? Ja, alsdus spr., want in veertig jaren tijd is or veel veranderd. Men denke aan beurs en bank, de naam- looze vennootschappene de koloniale poli tiek. Met arendsblik heeft ook onze regee- rende Paus de wereld overzien en, wat aan Rerum Novaritra begrijpelijkerwijs ontbrak met kennersblik aangevuld. Zoo wijst de Paus op de verkeerde toepassing van het systeem: kaptiaal, genie, arbeid, dat men kapitalisme noemt. Is dit systeem in zich verkeerd? Neen, zegt de Paus, in zich is het juist goed, maar de toepassing is totaal foutief. Vandaar, dat de Paus het huidige kapitalistische stelsel, gevolg van 't economisch liberalisme, wreed en onbarm hartig noemt. Hij wijst op de fouten van economisch onverstand en aarzelt niet de diepe oorzaak van dit alles to noemen. Want door het egoïsme heeft men zich los gescheurd van God en zeienwet, van reclit- vaaardigheid en naastenliefde. De gods dienst als grondslag der sociale orde heeft men weggeduwd. Het liberalisme wil im mers vrijheidDe staat noch de kerk, zedenwet noch rechtvaardigheid mag de maatschappij binden. Maar in die halsstar rige liberale vrijheid, aldus spr., gaan wij ton onder. Godsdienst en maatschappij economie en zedenleer zijn wel degelijk op elkaar aangewezen Na uitvoerig te hebben stilgestaan bij den groei der vakbeweging met den strijd op twee fronten, zegt spr. ten slotte nog iets over de huidige staking in Twente en hij eindigt met de geestdriftige opwek king, onze beginselen uit te dragen als hel der licht in deze donkere tijden. Hierop volgde een hartelijk applaus, dat van aller instemming welsprekend ge tuigde. Na een dankwoord van den voorzitter volgde de gedactitenwisseling, waarvan een drietal personen gebruik maakten. O.a. werd gevraagd naar de bewering der so cialisten in sommige bedrijven, dat ook R.-K. werkgevers in Twente de staking hebben, veroorzaakt. De inleider antwoord de hierop, dat in de Twentsche textiel-in- dustrie niet één kath. werkgever is; het zijn allen joden of liberalen. De voorzitter sprak dan een kort slot woord met een opwekking voor a.s. Zon dagavond. waarna hij dezen leerzamen avond met gebed sloot. Gehouden verkooping in het notarishuis alhier op Vrijdag j.l. ten overstaan van: M. G. Bon,, notaris alhier. Perceel Haven No. 18 en ISa, kooper J. van Iterson qq voor 8.900, Roodenburgerstr. 3, L. C. van Wingen voor 6025. Bridge-wedstrijden. Op Dinsdag 29 December a.s. zullen door den Nederlandschen Bridge Bond door het geheele land Bridge-wedstrijden worden georganiseerd, waarvan de op brengst komt ten bate van het Nationaal Crisis-comité. Ook hier tor stede zal op verzoek van dezen bond een dergelijke wedstrijd wor den georganiseerd, welke plaats ral hebben in de zalen van de Sociëteit Amicitia, Breestraat, daartoe welwillend door het bestuur beschikbaar gesteld. Aanvang des avonds 8 uur. Deze wedstrijd is opengesteld voor allo inwoners van Leiden en omstreken, zoo wel dames als heeren. Eventueele deelne mers behoeven geen lid te zijn van den •Ned. Bridge Bond of van de Sociëteit Amicjta. Het inleggeld is over het geheele land vastgesteld op f 3.(drie gulden) per persoon, welk bedrag in zijn geheel aan het Crisis-Comité zal komen. Het spelen om geld is niet verplicht. Deelnemers, die dit wenscbon, zullen aan elke tafel mogen afrekenen op basis van ƒ0.10 per 100 punten, met dien verstande, dat alle betaalde verliezen, ten bate van het Crisis Comité zullen komen. Als prijzen zal dienen hetgeen eventueel door deelnemers of anderen voor het goe de doel wordt beschikbaar gesteld. Vele toezeggingen voor prijzen zijn reeds binnen gekomen 1 Aanmelding tot deelname kan geschie den zoowel in paren als alleen ,dus met of zonder partner, in het laatste gevai zal voor vorming tot paren worden zorggedra gen. Alle aanmeldingen dienen s c h r i f- telijk te geschieden aan het adres van den heer A. J. Versteeg, Geversstraat 42, Oegstgeest. In geval van persoonlijke deelname gelieve men op te geven of heer of damespartner wordt gewenscht, met welke wenschen zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden. Inleggelden gelieve men niet toe te zenden. Deze worden op don w«trijda-vond opgehaald. Van harte wekken wij alle Leidsche Brid- ge-spelers op, om zich voor dit goede doel op 29 December met elkander te meten. Tevens verzoeken wij degenen die voor dezen wedstrijd een prijs beschikbaar wil len stellen, deze te willen adresseeren aan den heer A. J. Versteeg, p.a. Sociëteit Amicitia, Breestraat. In de op Vrijdagavond 8 Januari in het Nutsgebouw alhier te houden maandelijk- sche vergadering van de Maatschappij van i.ederlandsche Letteren, zal als spreker optreden mr. dr. J. W. Verburgt, gemeente archivaris alhier, met het onderwerp „Het leven van J. Pzn. Dou als burger, landmeter, wijnroeier, en notaris van Leiden (1573— 1635) toegelicht uit zijn handschriften, en werken. Gouden doctoraten. Zooals wij vorige week reeds meldden, hoopt mr. drf A. Tj. Mees te Den Haag morgen den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar aan de rijksuniversiteit alhier promoveerde in de rechts- en staatswetenschappen. Behalve dr. Mees heeft de Leidsche Universiteit morgen nog een gouden doctor in den persoon van mr. F. J. Sprenger te Middelburg, dij vóór vijftig jaar promoveerde in de rechtsweten schap. De Leidsche Winkelstand. De heer W. van Ingen Schenau, die gedurende enkele jaren zijn kunsthan del en lijstenmakerij gevestigd had in perceel Hoogewoerd 89, heeft thans zijn zaak naar de overzijde, in perceel 84, overgebracht. Daar komen de schilderijen in de keurige etalage veel beter tot hun recht en het geheel maakt een goeden en weiverzorgden indruk. In perceel Nieuwe Rijn 48 hoek Har- testeeg is Vrijdag de Haroem-winkel ge opend. Haroem behoeft geen reclame of aanbeveling meer. Dit. artikel spreekt voor zichzelf. We wilden alleen even de aandaoht vestigen op den keurig inge- richten winkel, die alleen daarom reeds een bezoek waard is. Inderdaad de heer Brinkman weet, hoe hij een zaak moet aanpakken 1 In het Nutsgebouw heeft Vrijdagavond de heer J. Loranohet, vertegenwoordiger in Nederland van de Compagnie Géné rale Transatlantiquo en de Societé des Voyages et Hotels Nord Africains, een lezing gehouden over Marokko. Meer en meer wordt Marokko het mid delpunt van toeristenverkeer in den win ter en met zijn natuurschoon en vele schilderachtig gelegen steden verdient het land ten volle meer bekend te wor den. Een groot aantal lantaarnplaatjes, waarbij kijkjes gegeven werden op Tan- ger, Fez, Mécnes, de Romeinsche ruines Volubilis, Casablanca enz., verduidelijk ten de lezing zeer. Voor het examen M. O. Engelsch acte B is te Groningen geslaagd mej. C. Dikshoorn alhier. Geslaagd voor het examen ter verkrij ging van het Mercurius-diploma voor Ne- derlandsche Handelscorrespondentie, af genomen vanwege dc Federatie van Han dels- en Kantoorbedienden, dc heeren: N. P. C. Mieloo, C. J. Korbee en J. Aikens, allon leerlingen van de Middelbare Han delsavondschool „Kennis is Macht", te Leiden. Leidsche Maatschappen van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede. Onder voorzitterschap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk had in „In den vergulden Turk" de jaarvergadering plaats van bovengenoemde maatschappij. Behalve het bestuur waren slechts en kele leden aanwezig. Na een openings woord ter verwelkoming der aanwezigen herdacht de voorzitter het overleden be stuurslid S. J. Le Poole L.Gzn. Hierna las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden goedgekeurd. De kascommissie, bestaande uit do leden van het hoofdbestuur prof. dr. J. A. J. Barge en A. Couvée en voor de leden uit de heeren jhr. C. C. Röell en ir. W. J. Mod derman, had schriftelijk bericht, dat zij alles in volmaakte orde had aangetroffen en gaarne voorstelde de penningmeesteros- se mej. D. M. J. Coebergh, te déchargeeren. Hiertoe werd besloten. In de vacature, ontslaan door het over lijden van den heer Le Poole, werd voor zien door de benoeming van den heer F. H. bobels te Oegstgeest. De voorzitter en prof. Barge, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens werd door clen secretaris mr. H. R. Goudsmdt, het jaarverslag uit gebracht, waaraan wij het volgende onb- 1oenen De economische crisis is nog ernstiger geworden, zoodat de .Leidsche Maatschap pij van Weldadigheid in het afgeloopen jaar nog intensiover werk beeft verricht dan in ©enig vorig jaar. Helaas voorspellen de huidige omstan digheden voor het komend jaar geen bete ren toestand. Het bedrag der gewone uitkeeringen be droeg in het afgeloopen jaar ongeveer ƒ2000 meer dan in het daaraan vooraf gaande. De verlies- en winstrekening over het afgeloopen jaar doet dan ook een verlies zien van 2722.96. De Leidsche Maatschap pij van Weldadigheid heeft echter, gezien de abnormale tijdsomstandigheden, geen aanleiding kunnen vinden giften achter wege te laten, waar déze alleszins noodza kelijk waren. Het Kuyperfonds heeft overeenkomstig den wensch van de schenkster de „Pauvres Honteux" geheel gesteund, dat echter eveneens door de moeilijke omstandigheden met een verlies van 1314.42 eindigde. De Leidsche Maatschappij van Welda digheid ontving aan contributies en giften 1671 (vorig jaar 2422.50). Het is duide lijk, dat het aantal contribuanten veel groo- ter moet worden, om het werk der maat schappij op denzelfden voet te kunnen voortzetten.. -Aan rente werd verworven 6263.72 (vo rig jaar 6234.23), terwijl het provenu van de Leidsche Hulpbank bedroeg ptm. 1344.90 (vorige jaar 1289.55). Voor bosten van Onderwijs (schoolgeld, leermiddelen, examengelden, enz.) werd n bedrag van 174.33 uitgekeerd (vorig jaar 219.45) Aan den Gemeentelijken Geneeskundig gen Dienst werd voor medischen en genees kundige hulp afgedragen een bedrag van 174.60 (vorig jaar 55). De gewone ondersteuningen door mid del van de medewerkers bedroegen pl.m. ƒ9683.33 (vorig jaar ƒ7607.60). De rokening der onkosten (zaaihuur, sa larissen, drukwerk, advertentiën enz.) be droeg 862.22 (vorig jaar 543.10 H)- Uit het Kuyperfonds werd een bedrag van ƒ6164.49 aan „Pauvres Honteux" uit gekeerd, terwijl daarentegen een bedrag van 1022 van „Pauvres Honteux" werd te rugontvangen. Bovendien werd uit hot Kuyperfonds be taald een gift van 100 aan de Stichting „Het Leidsch Borgslellmgsfonds" en 50 voor „Het Brokkenhuia". Tenslotte werd nog een kleine regle mentswijziging van de onderafdeoling „De Hulpbank" aangenomen. Nadat door de aanwezige leden enkele vragen gesneld waren, sloot de voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de aanwezigheid in deze vergadering. Bij Kon. besluit van 16 dezer is aan den reserve-eerste-luitenant I. A. Alkema, van het 4de regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. Aan de muziekschool der Mij. voor Toonkunst alhier ia' geslaagd voor het di ploma piano-onderwijs de heer S. v. d. Bil, alhier. De -heer L. H. Bodde Boum-an, thans hoofd van de Inspectie der Dir. Bel. Inv. Acc. te Leeuwarden 2e afd., is alhier be noemd tot Inspecteur der Dir. Bel. Inv. en Acc., toegevoegd aan het hoofd van de In spectie der Dir. Bel. Inv. en Acc. ^alhier 3e afd. Geslaagd voor het Federatie Examen Boekhouden en aanverwante vakken (Mer- curius diploma) de heeren C. Kwaadgras en J. A. P. Moonen, beiden alhier; leerlingen, van den heer J.'A. Jansen, alhier. Geslaagd voor hel examen ter verkrij ging van het Mercurius-Diploma voor Boek houden en e. v. afgenomen vanwege de Fe deratie van Handels- en Kantoorbedienden, de heeren: Chr. A. van Beek, J. van Hooi donk, J. de Koning, E. Munting en J. J. Venhuizen; en voor het examen ter verkrij ging van het Mercurius-Dip oma Duitsche Handelscorrespondentie de heer: C. Pont, allen leerlingen van de Middelbare Han delsavondschool „Kennis is Macht" te Lei den. BIOSCOPEN. City. Na de wekelijksche filmcouranten het verschijnen van „De ontembare vrouw" (Lupe Velez) op het witte doek een rol prent met enkele zeer goede natuuropna men vraagt na de pauze het filmwerk „Moeten ouders spreken?" onze bijzondere aandacht. Wij zijn altijd huiverig geweest voor oen filmische uitzending van dit voor den opvoeder zoo uiterst precaire gegeven. Voor een groot deel wordt bij een dergelijke behandeling de waarde be paald door den ernst waarmee de regis seur zijn taak opvat en dit geldt in niet mindere mate voor den schrijver van het scenario. Eerlijkheidshalve moeten wij toegeven, dat deze ernst voldoende uit het filmwerk blijkt. Een andere vraag is natuurlijk of de opvoedkundige idee, die aan deze film ten grondslag ligt in alle deelen overeenstemt met de onze. Nie mand zal zoo naief zijn dit te gelooven. Daarom behqeft het ons niet zoozeer te verbazen, dat enkele gedeellen in deze rc-l^rent volgens onze opvattingen zonder schade voor het geheel geooupeerd hadden kunnen worden. Maar waar anderzijds - en hier leggen wij den meeston nadruk op deze film uitsluitend bedoeld is voor die volwassenen, welke op een of andere wijze ecu- benaalde ve-antweori c-.i;.jheid te dragen hebben, nu of later, achten wij dit filmwerk wel toelaatbaar voor boven genoemde categorie. Luxor. De film van deze week betreft de groo te Duitsc-Se geruchtmakendo zaak van de Dusseldorfschen kindermoordenaar. Een filmwerk van Fritz Lang, vervaardigde naar een scenario van Thea von Harbou, waar in een blik geslagen wordt- in een mensche- lijke ziel, maar in die van 'n psychisch ab normaal mensch, waarin de pathologische moord verdedigd wordt. Het gegeven is vrij zwaar en als zoodanig reeds voor het gros van het gewone bioscooppubliek ten eenen- male ongeschikt. W'e weten gelukkig, dat het grootste deel hunner de portee daarvan ontgaat en dat zij alleen komen om de te verwachten sensatie, die er gelukkig zooveel mogelijk uit gehouden is. Trianon. De sensationeele moord op Jack Diamond, den beruchten dranksmokkelaar, zet de actie van deze moordzuchtige lui weer in het-mid den der belangstelling. Wie eens kijk wil heb ben, ffoe de dranksmokkelaars te werk gaan om hun smokkelwaar binnen te krijgen en hoe zij de revolver hanteeren alsof het een prop penschieter was, moet de film „Wereldstad" eens gaan zien. Het is een zeer spannende film, ruw en bruut, die een naargeestige kijk geeft op het gewetenlooze schurkenbedrijf. Vooral de race en de auto met den trein en over de rotsen is schitterend geslaagd. Voor de pauze wórdt vertoond „Carnavals nacht", een film waarin vele edele strevingen van vriendschap en kameraadschap tot uiting komen, maar die toch onbevredigd laat, door dat geen recht wordt gedaan aan wien recht behoeft, aan den jongen officier, die door en kele toevalligheden tot wanhoop en zelfmoord wordt gedreven. Casino. De film „Tusschen 14 en 17", die deze week ii> Casino loopt, schetst ons de ontzettende gevolgen, die voortvloeien uit een al te vrijen omgang tusschen jeugdige personen van ver schillend geslacht, doch te gelijkertijd bevat ze een ernstige waarschuwing voor sommige ouders, die te weinig of in 't geheel niet letten op de gangen hunner kinderen. De moeder van Ina behoorde tot deze laatste categorie. Tijd cm haar dochtertje een gezellig thuis te ver schaffen en ze daar te omringen met de liefde, waarop het kind recht had, kon ze niet /in den, maar wel had ze tijd tè over om op ver gaderingen het woord te voeren over de sexueele nooden der hedendaagsche jeugd en zoo was het mogelijk, dat geheel buiten haar om zich het ontzettende drama kon afspelen, waarvan de wel wat behaagzieke, doch lieftal lige Ina en de frissche Axel de slachtoffers werden: een ontluikende liefde, die als een vlam oplaaide en twee jonge levens vernie tigde. Onwillekeurig zullen sommige ouders bij 't zien van-' deze tragedie zich moeten afvragen: „En hoe sta ik tegenover mijn kinderen? Om ring ik ze met liefde en tracht ik hun ver trouwen te winnen? Let ik genoeg op hun we gen en waarschuw ik ze voldoende op de ze delijke gevaren, die hen in dezen tijd vooral, van alle kanten aangrijnzen en doe ik hun de middelen aan de hand om te midden dier ge varen rein en zuiver te blijven leven?" We staan altijd zeer gereserveerd tegenover deze soort films, doch deze film, waarin de hoofdpersonen uitstekend spel leveren en il- lustreeren, hoe de eene zonde de andere voort brengt, kan, al hadden we een paar tooneelen er liever niet in gezien, voor sommigen nuttig zijn. In ieder geval is er een ernstige poging toe gedaan. Het hoeft geen betoog, dat ze alleen bestemd is voor volwassenen en de lezer weet, welke personen we daaronder verstaan. „De zwendelaars", die na de, pauze op het doek verschijnen, brengen een sfeer van opge wektheid onder het publiek hetgeen na de vertooning van de eerste film, een ware op luchting geeft. MUZIEK. CONCERT LUTHERSCHE KERK. Voor het concert dat Vrijdagavond in het hierboven genoemde kerkgebouw werd gegeven door onze stadgenoote mevrouw Alice StokvisKramer,sopraanzangeres, Hendrik van Oort, bas, Jan Telderhof, viool en Hemie Schouten, organist, was vrij veel belangstelling. Nog niet dikwijls werden wij uitgenoodigd op de concerten in de Luthersche kerk. Maar een enkele maal, dat wij er kwamen hebben wij altijd bewonderend geluisterd naar het enthou siast muzikaal en technisch onberispelijk spel van den organist van de Luthersche kerk. Hij ving aan met „Chavonne in e" van Busetehude. Muzikaal en technisch beheersebt speelde hij, boeiend ran voor dracht de mooie „Chavonne" van Bach's onmiddellijken voorganger. Mevrouw Alice Stokvis liet zich hooren in twee aria's van Bach (met obligaat viool en orgel) „Die Armen will der Herr Umarmen" uit Kan- tate 186 en „Ich ende behende mein irdi- sches Leben" uit Kantate 57 alsmede in „Et incarnatus est' uit de groote Mis in C- inoll van Mozart. Dat de praestatie van deze zangeres ons in allen deelen heeft bevredigd mogen wij niet zeggen. Zij heeft een mooie groote sopraanstem. Evenwel de algehele vrijheid der stemaanwonding is nog niet bereikt. De scholing is nog niet in die mate ont wikkeld, dat gelijkheid van registers, "door résonance, toonaanzet, vocaalplaatsing en articulatie haar hoogtepunt hebben bereikt Men zou kunnen zeggen „zij zingt teveel". Het gevolg hiervan is een zekere monotone kleur, die den verderen opbloei van haar voordraaht nogal verhindert. Wij mo gen niet verheelen, dat er wel mo menten van «jharme waren, maar die char me was dan toch te veel afhankelijk van dit „teveel zingen" om tot de noodig© evenredigheid en klankkleur en tot tekst verheerlijking te kunnen komen, welke noodig zijn voor een emotioneele expansie. Wanneer deze zangeres haar stemaanwen- ding meer volkomen vrij in haar nracht heeft, zal zij naar eigen ontvankelijkheid die bestuurt en regelt, de dingen vastzet ten in dieper geestelijke schoon. Hendrik van Oort-, dien wij in lang niet hoorden, maar dien wij kennen als kunst zinnig musicus hoorden wij met de so praansoliste samen in een duet van Bach „Wann kommst Du mein Heil" en daarna in drie liederen van eigen hand. „Au Cal- vaire", „Friede" en „Wij weten niet". Ons is bekend, dat van Oort het fijne esprit van uitzeggen altijd heeft bezeten, en nog be zit hij de voordracht van fijnvoelend kun stenaar. Het meeste viel dit op in zijn lied „Au Calvaire"^ waarin hij zijn invloed sterk gold. Tot afwisseling speelde de violiat Telderhof, die reeds de aandacht trok in de obligaat-partijen van Bach „Sonate in d" van V eracini. Hij trof ons door zijn (op zijn fraai instrument ontwikkelden) ge- voeligen toon en warm expansieve voor dracht. In de sonate van Veracini werd onke indruk versterkt dat hier een jong ta lentvol musicus, technisch goed op weg, zich deed hóoren. Zijn toon bij wijlen im materieel Nogmaals het woord tot den organist, wendend wij zouden haast zeggen: speelt organist Schouten, dan hoort men wat goeds. Zoo was het in de begeleidingen en zoo besloot hij den a\'ond met een grootsche vertolking in spontaan zich uitvieren en geestdriftig zich overge ven van Dubois' Hosannah J. K. CHINA GAAT GELUIDSFILMS FABRICEEREN De triomftocht die de geluidsfilm in Ame rika en Europa begonnen is wordt thans ook in het Verre Oosten voortgezet. Ook in Chi na zijn er reeds een aanzienlijk aantal bios copen waar geregeld geluidsfilms vertoond worden. Deze bioscopen bevinden zich na tuurlijk meestal in de groote steden en in de havenplaatsen. In totaal zijn er in China ongeveer 300 bioscopen; meer dan 50 film theaters beschikken over een apparaat waar mede geluidsfilms gedraaid worden. De Chi- neesche filmindustrie begin' zich thans meer en meer toe te leggen op hel vervaardigen van geluidsfilms. Binnenkort zullen vijf Chinee- sche film-ateliers, door Amerika voorzien, worden van de nieuwste toestellen om geluids films te produceeren. Voorloopig zullen Ame- rikaansche regisseurs en-filmtechnici toezicht houden op dezen nieuwen tak van industrie en zij zullen de Chineezen in de filmtechniek be kwamen. De Chineesche deskundigen zijn van oordeel, dat in China de stomme film van het witte doek zal verdwijnen, zoodra de Chinse- sche geluidsfilms in voldoend aantal beschik baar zullen zijn. Het geheim van den heilbot. Tot nu toe waren de plaatsen waar de heilbot kuit schoot nog zoo goed als on bekend in de wetenschap, Thans is het Amerikaansche Zoölogen gelukt, op be paalde plaatsen van den Oceaan jonge vischjes van den heilbot te ontdekken. Zoo dat men thans hoopt, de broedplaatsen vanwaar uit deze vischjes de zee in zwem men, te ontdekken. Deze ontdekking zou vooral van beteekenis zijn, omdat men op deze manier na zou- kunhen gaan, of de voorraad heilbot op den duur bestond is tegen de massavangèt. In de laatste jaren worden de visschen namelijk in zoo grooto massa's gevangen dat men bang is voor uitsterven, wanneer de vangst op deze ma nier door zou gaan. Dc gewetensvolle inbreker slaat aan de kassa het bedrag aan, dat hij meeneemt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10