GEMENGDE BERiCHTEN UIT DE OMGEVING ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto van den dijk gereden. Alle vijf inzittenden gewond. Donderdagavond reed de heer J., N. uit Gravendeel met zijn auto, waarin zich nog vier passagiers bevonden, in de rich ting van Maassluis naar Schiedam. Ver moedelijk mede door onbekenheid met den weg is de wagen echter- nabij de ge vaarlijke bocht aan „het Luchtje" van den dijk getuimeld. Van de inzittenden was de bestuurder, die slechts lichte verwon dingen bekwam, er het best aan toe, de anderen hadden alle vier min of meer ern stige wonden opgeloopen. De heer de H. uit Maassluis is met een vrachtauto naar zijn woonplaats vervoerd, waar hij door dr. Mclchior is verbonden. Deze verleende ook de noodige hulp aan de beide dochters van den heer H., die met hem in den auto hadden gezeten. De vierde inzittende een zoon van ds. S., die bewusteloos was, had men niet durven ver voeren. Hij is ter plaatse door dr. Groene- wegen uit Schiedam, die juist passeerde, voorloopig behandeld. Later is'Tïij met den heer de H. per ziekenauto naar het zieken huis Eudokia te Rotterdam vervoerd. JONGE VROUW D00DGEV0NDEN. Drama te 's-Gravenpolder. Gistermorgen werd het lijk van een jonge vrouw, echtgenoote van A. D. te 's-Gravenpolder dood in haar woning aan getroffen. Op het lichaam werden sporen van ge weld gevonden. Het lijk is in beslag geno men en het huis verzegeld. De Justitie te Middelburg is gewaar schuwd. In verband met een nader onderzoek weigert de politie verdere inlichtingen. Omtrent de vermoedelijke misdaad te 's-Gravenpolder kunnen wij nog het vol gend mededeelen: Ongeveer 9 uur gistermorgen hoorden de buren van de woning, waarin de arbei der De Dood met vrouw en kind wonen, het tweejarig kind schreien. De vensters waren gesloten, zoodat men onraad vei- moedde. Een onderzoek werd. ingesteld en men vond toen in de woning het lijk van de 24-jarige de D., moeder van het schreiend kind. Het bleek, dat de man een paar uur van te voren naar zijn werk was gegaan. De politie werd onmidellijk gewaarschuwd, terwijl dr. Kole uit Hoedekenskerke wel dra ter plaatse verscheen. De geneesheer kon de doodsoorzaak niet vaststellen. Er waren in tegenstelling met de eerste be richten geen sporen van geweld op het lichaam te vinden. De echtgenoot is door de politie verhoord, doch niet gearresteerd. Het lijk is in beslag genomen en zal waar schijnlijk naar het ziekenhuis te Goes worden overgebracht, waar een nadere sec tie zal plaats vinden. Het parket te Mid delburg is inmiddels gewaarschuwd. DE OVERVAL OP DE POSTAUTO TE DEN HAAG Eén der verdachten wordt niet verder vervolgd. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden, als verdacht van den op een postauto aan den Van Lennepweg ge- pleegden overval, waarbij een postzak met geldswaarden werd gestolen, een twee tal personen zijn aangehouden. Eén hun ner, zekere J., legde een volledige beken tenis af en op zijn aanwijzingen is in zijn woning een bedrag van ongeveer 8000 van den overval afkomstig, door de politie in beslag genomen. Naar wij thans vernemen, heeft J., die inmiddels in het Huis van Bewaring te Den Haag, werd ingesloten van den Offi- vier van Justitie bericht ontvangen, dat van verdere vervolging tegen hem is afge zien,. waardoor tevens het bevel lot vooi- loopige hechtenis wordt opgeheven. Omtrent het motief voor deze beriiss'ng wenschte de justitie zich niet uit te la ten. Zijn wij goed ingelicht, aldus het „Vad." dan sluit het bovenstaande echter nog niet in, dat J. op vrije voeten zal wor den gesteld. Immers: al zal hij voor de affaire met de postauto niet verder worg den vervolgd, men zal zich herinneren, dat J. ook te Delft handelingen heeft gepleegd, welke hem mét den Justitie in .aanraking moesten brengen en waar over wij destijds uitvoerig hebben be richt. Naar wij nog vernamen, zal J. voor deze Delftsche zaak vermoedelijk wèl wor den vervolgd en deswege in voorloopige hechtenis worden gehouden. DE RELLETJES TE AMSTERDAM. De communisten hinderen de stempelaars. De actie van communistische zijde te gen het tweemaal stempelen per dag heeft zich gisteren op dendag der uitkeering van den werkkloozensteun voor deze week gewroken. Vele werkloozen, die de laat- ste dagen hun boekjes slechts één keer hadden laten afstempelen, kregen n.l., vol gens de beslissing dor betrokken autoritei ten, alleen naar rato van het aantal der op deze boekjes voorkomende stempels, uitkeering. Onder hen zijn verschillende werkloo zen, die uit vrees het stempelen hebben nagelaten. Onder leiding van inspecteur Visser werd er voor gezorgd, dat de uitkeering in het stempellokaal op de Laurierssgracht zonJer stoornissen voortgang kon vinden. Te ruim 11 uur werd in de omgeving door iemand uit een groep personen een ruit ingegooid van een zich daar bevinden de slagerij. Onmiddellijk schoten agenten toe, van wie een een schot in de lucht loste. De demonstranten stoven hierop in alle richtingen uiteen. Kort daarna is uit het publiek op de Lauriergracht op de politie geschotende politie schoot terug, doch voor zoover valt na te gaan, werd niemand gewond. Ook in de omgeving van het stempel lokaal in de Neuwe Kerkstraat was het gistermorgen rumoerig. Op de brug van de Muidorsgraoht hebben drie mannen een agent van politie aangevallen. De op loop die hierdoor ontstond, werd door de politiet uiteengeslagen. In verband met een en ander is in de Weesperstraat een man aangehouden. Ruiten van het postkantoor ingegooid. Ook gisteravond hebben de heeren her rieschoppers de politie aan het werk ge houden. Omstreeks half negen hebben eenige bel hamels een vijftal ruiten van het postkan toor ingegooid. Een detachement politie rukte uit en boezemde den herriemakers voorloopig ontzag in. Commissaris Hoogeboom van het bureau aan de Warmoesstraat heeft een ernstig onderzoek ingesteld naar de ongeregeld heden bij het postkantoor. In de Jordaan bleef het den geheelen avond rumoerig en de politie moest her haaldelijk charges uitvoeren. Omstreeks vijf uur was de politie nog genoodzaakt handelend op te treden op het Rembrandtsplein, waar een groep van tweehonderd demonstranten werd uiteen gejaagd, die na een vergadering in de Ra penburgerstraat de binnenstad wilden in trekken. Nog vijfmaal moest de politie in de Ro zendwarsstraat en Laurierstraat van de vuurwapenen gebruik maken. Er werd echter niemand getroffen. Tegen tienen begon een natte sneeuw te vallen die het aantal in deze buurten sa- mengestroomden geleidelijk deed vermin deren. Top van pink afgebeten. Een zonderling geval heeft zich in een perceel aan den De la Reyweg te Den Haag afgespeeld. Daar vervoegde zich bij do vrouw des huizes een koopman, die eenige stukken zeep te koop aanbood. De vrouw weigerde iets te kcropen, maar de man hield aan en wenschte het huis niet te verlaten. Een broer van de vrouw kwam er bij en probeerde met een zacht lijntje den man het buis uit te krijgen. Langzamerhand drong hij den koopman naar de deur, maar op een gegeven oogenblik greep de koopman den bewoner bij zijn beenen waardoor deze achterover viel. In zijn val sloeg hij echter zijn handen uit en zijn rechterhand kwam daarbij te gen het gezicht van den koopman. Deze was blijkbaar zeer teleurgesteld over het feit, dat hij zijn artikelen niet verkoopen kon en beet in een aanval van woede in den pink van den bewoner. Deze beet kwam zoo goed aan, dat het topje van den pink geheel afgebeten werd. Het merkwaardige van het geval is nu, dat dit topje ondanks zeer nauwkeurig onderzoek door de politie niet terugge vonden is. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de koopman het ingeslikt heeft. Toen de politie van het geval in kennis werd gesteld, heeft zij den koopman, den 26-parigen A. B. in een logement aange houden. De gewonde is aan den Centralei Post verbonden. Een Inbraak verijdeld. Gisternacht hebben eenige mannen ge tracht in te breken in den Uniewinkel aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam. Zij zijn daartoe over den spoordijk, die tus- schen de Rosestraat en de Oranjeboom- straat ligt, geloopen, zijn vandaar, met behulp van een trapleer op het platte dak van een fabrieksgebouw geklommen, waarna zij zich op een binnenplaatsje heb ben laten afzakken. Van het pand, waarin de winkel is gévestigd, komt een deur op dit plaatsje uit. Er is al eens meer in dezen winkel ingebroken en daarom is de deur met extra stevige ijzeren grendels gesloten. De dieven heben hun krachten op die deur beproefd. Met vijlen en boren zijn zij aan het werk gegaan en het slot hebben zij uit de deur gebroken. Op dat oogenblik naderdon twee op den spoordijk surveilleerende agenten en de dieven ko zen het hazenpad. Zij klommen weer op het platte dak en lieten zich op den spoordijk zakken. De agenten sommeerden de mannen te blijven staan. In het donker was niet te zien, met hoeveel inbrekers men te maken had. De mannen stoorden zich niet aan de sommatie en zetten hun vlucht haastig voort. De agenten hebben daarop 3 schoten gelost, maar ook daar van trokken de mannen zich niets aan en zij zijn in het nachtelijk duister Verdwenen. Op het binnenplaatsje is eenig inbrekers- gereedschap gevonden. Voorts is de trap leer, welke de dieven hadden meege bracht, in beslag genomen. Later is nog langs den spoordijk een paar oude hand schoenen gevonden. OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. Gisterenavond te zes uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen, voorzitter Burgemeester A. J. v. Gerrevink. Aanwezig 11 leden, afwezig de heeren <^e Ouden en Uitenboogaard. De notulen worden aangehouden. Een leening. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot het aangaan van een geldleening, groot 150.000, rente 4K pet. per jaar, koers 95.8 (reéele rente 5 1/16 pet.) duur 20 jaar, bij het Pensioenfonds voor de koloniale landsdienaren en locale ambtenaren. Het doel der leening is: le aankoop grond Geverstraat van de N.V. Leidsche Expl. Maatschappij voor 47.000; 2e. kosten reconstructie van wegen ƒ30.000; 3e. aankoop grond Duinzichtstraat, mot koeten voor straataanleg enz. ƒ25.000; 4e kosten aanleg Rijnzichtweg noordkant van Buitenlust tot van Aesendelftstraat 28.000; 5e. waterleiding- en rioleeringswerken (de Kwaak enz.) 15.000; 6e. aankoop grond woonwagenpark ƒ5000; (totaal dus 150.000). De heer Paardekooper informeert, of wat betreft de straataanleg Duinziichtstraat de Raad nog wordt gehoord, waarop de voor zitter bevestigend antwoord. Mr. öprey vraagt of voordeeliger leening niet mogelijk was en ook vervroegde aflos sing. De voorzitter antwoordt, dat naar den voordeeligsten weg is gezocht. Geld opne men is ook speculatief en spr. weet niet of deze regeling mogelijk de voordeeligste zal blijken in de toekomst. De heer Bakker vindt de regeling ook niet aan den voordeeligsten kant. De hee ren dr. Simon Thomas en Kortmann mee- nen, dat de reëele rente niet juist ia uitge drukt; deze bedraagt volgens hunne bere keningen slechts 4 yK pet. Een onderlinge discussie ontspon zich over deze kwestie. De voorzitter kon direct geen verklaring geven over deze berekening, doch zal die aan de leden doen toekomen. Het voorstel wordt daarna goedgekeurd. Rondvraag. De heer van Breda wenschte nog eens terug te komen op een besluit der vorige vergadering betreffende de huren der wo ning van Strijk. Spr. meent, dat dit huis wel wat mag worden opgeknapt en daarom vindt spreker ook dat de huur voor dit huis, dat de heer Strijk wegens gebrek aan an dere woningen moet bewonen, te hoog is. De voorzitter zegt, dat B. en W. weinig voor grondige opknappig voelen, omreden deze woning tooh moet verdwijnen en vindt het niet juist nu reeds op een besluit dat een paar dagen geleden ia genomen, terug te komen, al heeft de Raad daar natuurlijk het recht toe. De heer Kruizinga sluit zdch bij den heer v. Breda aan en betoogt in 't algemeen, dat, wanneer het particulier initiatief te kort schiet, de overheid tot bouw van ar beiderswoningen moet overgaan. Een huur van ƒ40 per maand is voor een arbeider te hoog. De voorzitter wijst op de woningen van den heer Kort en belicht de principieels zijd© der kwestie. De heer Kortmann merkt daartegen op, dat, wanneer de woning in een minder goe den toestand verkeert, zooals is betoogd on de gemeente is te kort geschoten in den bouw van goedkoopere woningen, men dan ook principieel verplicht is genoemden huurder tegemoet te komen. De heer Paar dekooper meent, dat de woning er goed uit ziet. Het blijft natuurlijk de vraag, of deze huur kan worden opgebracht. De heer v. Breda zal de volgende vergadering met een voorstel komen. Hierna sluiting. Personalia. Mejuffrouw Rie Knijnen- burg behaalde te Amsterdam het diploma stenografie (Groote) en handelscorrespon dentie. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Het is stil in het bedrijfsleven De aanvoer der producten gaat geleidelijk verminderen zoodat in de volgende weken, mede door de feestdagen van Kerstmis en Nieuwjaar slechts éénmaal per week veiling zal zijn. De werkzaamheden bepalen zich tot het aller noodzakelijkste waardoor vanzelf loonsverlaging volgt. De tuinders, die tevens bloembollentrekkers zijn, zijn ook allesbehalve hoopvol gestemd ten opzichte van de te ver wachten uitkomsten van dit bedrijf. Op heden brengen de aangevoerde bloemen zelfs de kosten der bollen niet op, niettegenstaande de prijzen hiervan al laag waren. En wanneer straks de massa gaat komen en de tariefmuren nog hooger worden opgetrokken zal naar men- schelijke berekening de uitkomst nog slechter zijn. De tuinder-bloembollentrekkers gaan een donkere tijd tegemoet. IJsclub. Gisteravond hield de IJsclub „Voorwaarts" haar jaarvergadering in „De Roskam". De voorz., de heer Nic. Bos, opende de vergadering met een woord van welkom. Bij afwezigheid van den secr. las de penningm. de notulen. Deze werden goedgekeurd. De rekening van den penningm. sloot met een ba tig saldo van ruim 220. De heeren J. Min neer en F. v. d. Valk hadden de bescheiden gecontroleerd en adviseerden tot goedkeu ring. De penningm. werd gedechargeerd. Het bestuursvoorstel om voorloopig geen contributie te heffen wegens de gunstige toe stand der kas werd verworpen met 21 tegen 20 stemmen. De voorz. sprak zijn dank uit over deze uitslag, omdat hieruit bleek, dat er nog wel animo voor de IJsclub bestaat. De heer Haksteijn werd als bestuurslid her kozen en in plaats van den heer C. Braun, die bedankt had, werd de heer F. v. d. Valk ge kozen. Vragen betreffende het dragen van reddingsmiddelen door de baanvegers en de GEMEENTERAAD VAN ZWAMMERDAM Voorzitter de heer P. Hoogenbpom, bur gemeester. Aanwezig alle leden. Het lezen der notulen wordt aangehou den tot de volgende vergadering. De voorzitter stelt nu terstond aan de orde de vaststelling der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1932, waarvan de behandeling in de vorige vergadering we gens tijdsgebrek niet meer kon plaats heb ben, en geeft allereerst het woord aan de Commissie, die met het onderzoek daar van is belast geweest; 't Is niet gauw goed! De heer Linschoten, namens deze com missie rapport uitbrengende, zegt dat de begrooting is nagezien met het vooropge zet doel daarop flink te bezuinigen. Bij net onderzoek is der commissie echter geble ken, dat B. en W. reeds alle mogelijke be zuinigingen hebben aangebracht, waar voor de commissie B. en W. gaarne een woord van dank brengt. Waar alzoo voor de commissie niets meer te bezuinigen overbleef, heeft zij zich wel afgevraagd of enkele posten, gezien de uitgaven over het. laatste jaar, niet wat te laag geraamd zijn. Met leedwezen heeft de commissie ook ge zien, dat om de begrooting sluitend te maken, in plaats van 50, nu 60 opcenten op de gemeente-fondsbelasting moesten worden geraamd. Op artikelsgewijze be handeling der begrooting stelt de com missie geen prijs, doch op enkele posten, waarvau h.i. verhooging overweging ver dient, zal de commissie nog nader terug komen. De voorzitter dankt in de eerste plaats de commissie voor haar werk en rapport. Spr. herinnert er aan, dat toen ten vorige jare de fondsbelasting in werking trad en het aantal opcenten op 60 werd bepaald, dit eigenlijk nog maar een sprong in het duister was en daarin reeds de mogelijk heid lag opgesloten, dat in een volgend jaar verhooging van het aantal opcenten noodig zou zijn. Daarbij moet ook reke ning worden gehouden met het feit, dat het vorig jaar als bron van inkomen oen bedrag van 11.000 uit de gemeentelijke inkomstenbelasting kon worden geput, in verhouding tot het vorig jaar is deze be grooting ook bezwaard met rente en aflos sing van een geldleening, groot 44.000, zijnde 16.000 voor den bouw der R.-K. O. L. School en 28.000 voor stichting der nieuwe algemeene begraafplaats. De heer De Koning houdt een uitvoerige rede over de uitbreiding der gemeente, de nog beschikbare bouwruimte. De verschillende voorstellen der com missie worden achtereen volgens met alge meene stemmen aangenomen. Bij de ontvangsten werd besloten om de hondenbelasting te verdubbelen, ten einde uit deze belasting, welke hier zeer laag is, nog een bedrag van ongeveer 200 meer dere inkomsten ten bate dezer begrooting te verkrijgen. De begrooting, in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen vastgesteld met de navolgende eindcijfers: Gewone dienst, inkomsten 86.342.84 uiig. 86.342.84 H Kapitaaldienst. Inkomsten 22.150.81, uitgaven 16.784.55, batig saldo 5366.20. De werkverschaffing. De heer Koning stelt de vraag of het geen overweging zou verdienen om naast net Burgerlijk Armbestuur een weikloozen- commissie in het leven te roepen. De werk loozen worden niet gaarne als armlastigen gerekend. De voorzitter geeft een uiteenzetting van de werkwijze, waarop tot hiertoe door hem werkverschaffing of steun is geregeld. Bij het te werk stellen van werkloozen werd met de bijzondere gezinsomstandig heden steeds rekening gehouden. Een der gelijke commissie zou spr. van veel werk en zorg kunnen ontlasten. Na eenige bespreking wordt besloten, dat B. en W. met de verschillende vakor ganisaties zullen confereeren ten einde te komen tot instelling van een werkloozen- commissie, welke deels uit leden van den Raad, deels uit enkele vertrouwensmannen der plaatselijke organisaties zal bestaan. In een volgende vergadering zullen B. en W. met nadere voorstellen daaromtrent komen, ten einde de benoeming van leden dier commissie te kunnen doen plaats hebben. Daar de behandeling der begrooting zeer veel tijd in beslag nam en het reeds laat was geworden, wordt op voorstel van den voorzitter besloten de behandeling van 't ambtenaren-reglement weder uit te stel len tot de eerstvolgende vergadering. Bij de rondvraag vestigt de heer Ko ning nog de aandacht op een vast uit breidingsplan en vraagt of het de bedoe ling is in Zwammerdam ook een crisis- comité te vormen. De voorzitter zegt, dat dit overwogen zal worden. De heer Linschoten doet het voorstel de volontaire ter Secretarie, mej. Hoogen- doorn, een gratificatie van 25 te geven, als blijk van waardeering voor haar werk zaamheden en ter aanmoediging. De voorzitter zegt met volkomen sym pathie dit voorstel te steunen. Het voorstel wordt hierna met 4 tegen 3 stemmen aangenomen; tegen de heeren Edelman, Hoeks en Van Vliet. wettelijke verzekering van ongevallen van personeel werden besproken. Het bestuur zal hiervan goede nota nemen en in bestuursver gadering bespreken. De heer Alkemade wees er op, dat de IJsclub thans 40 jaar bestaat en vond het alleszins passend aan dit jubileum een dronk te wijden. Het bestuur stemde hier mede geheel in, en stelde de vergadering in de gelegenheid deze bijeenkomst „vochtig" te doen zijn, waarvan allen gaarne gebruik maakten.» De voorz. dankte dan den afgetreden secre taris, den heer Braun, voor zijn gedane werk zaamheden vooral ten opzichte van het aan werven van nieuwe leden. Na verloting van eenige banketletters volg de sluiting der vergadering. N00RDWIJK. Hanze. De ontwikkelingsavond uit gaande van de Hanze, waarvoor tevens wa ren uitgenoodigd de léden van den R. K. Volksbond en L.T.B., is gisterenavond een groot succes geworden, daar de groote zaal van het Juvenaat goed gevuld was om de rede van Rector Bots over de nieuwe En- cyc'iek „Quadragesimo Anno" te aanhooren De Voorzitter van de Hanze, de heer V. Ph. Braun, sprak na opening zijn vreugde uit over de goede opkomst, waarna hij het woord aan den Eerw. spr. verleende. Het zou .volgens spr. voor hem reeds een vreugde zijn wanneer hij meerdere geest drift en belangstelling kon bijbrengen in de lijn welke Rome uitstippelt, niet alleen voor de Katholieken, doch voor de gebeele we reld. Want van iedere Encycliek gaat een kracht uit, waarvan de geheele wereld spreekt. Deeds bij de uitvaardiging van Re- rum Novarum door Paus Leo XIII, was men het er eenparig over eens, dat de Paus nog lang niet was uitgesproken, doch zooals met alles wordt door Rome tot in de uiterste puntje alles overwogen voor men spreekt en het. inzicht openbaar maakt. 40 jaar heeft Rome gewacht, behoudens enbe'e kleinere uitvaardigingen, gewacht om in een nieuwe Encycliek tot de volkeren te spreken. Deze herdenkingsdag van Re- rum Novarum zal zeker wel een aan'eiding zijn geweest voor Paus Pius XI zijn Ency cliek uit te vaardigen, doch de grootste mo tieven hierover zullen wel geweest zijn de groote wereldcrisis, de ontzettende verwar ring in het economisch leven. Quadragesimo Anno is een warm geschre ven stuk over het leed wat zoove'en har ten beklemt en is grootendeels gewijd aan de vraatzuchtige woeker, die het gehee'e bedrijfsleven in bedwang houdt. Deze uit vaardiging is een groote film, waar in vele en groote vraagstukkenvan dezen tijd wor den besproken, nu de machten van de geld magnaten en truste zoo groot zijn, dat al len die hiervan afhankelijk zijn, bijna geen adem meer kunnen halen. Niet éénzijdig, doch van alle kanten wordt belicht het eigendomsrecht, de looncontracten, staats gezag enz. Met een va«-te aanwijzing van ordenings-gedaehte wo t ieder prob'eem tot in de uiterste conseq lenties op een rus tige wijze uitgewerkt. Deze uitvaardiging heeft een gewe'dige indruk veroorzaakt over de gedurfde uitspraak van den Paus, wat ons bedreigt en wat moet worden ver beterd, zoo zelfs, dat geen enkel blad deze nieuwe Encycliek heeft durven verzwijgen, waaruit wij zien een groeiende gedachte over de uitspraken van Rome. In de nieuwe Encycliek wordt dankbaar herdacht het ge sproken woord van Paus Leo XIII waar door de sociale gedachte zooveel is bevor derd, niet alleen onder de Katho.ielcen, doch ook onder de andersgezinden, want in direct heeft Rerum Novarum de nieuwe so ciale wetten tot stand gebracht, terwijl zelfs de groote Internationale arbeidsverdragen, afgesloten te Versailles, geheel op deze pau selijke uitvaardiging zijn gebaseerd. Door een terugblik naar Rerum Novarum kan men zien de noodzakelijkheid van de nieuwe Encycliek, welke wijst op de onge breidelde geldzucht, waardoor ve e men- schen belemmerd worden hun geestelijk be lang te behartigen, op de bandelooze can- currentie en de funeste kracht van 't Bank wezen en der groote concerns, waardoor het eigendomsrecht wordt ondergraven. Gewe zen wordt op betere beroeps- en arbeids toestanden en spr. vond het voor ons een groote troost dat in ons land deze klanken niet vreemd zijn en men zulke katholieke organisaties had, waarin allen moeten mede he'pen, het groote doel te helpen bevorde ren. De geheele ombouw der menschheid lean echter niet anders geschieden dan vooraf een zieleombouw te doen plaats heb ben en de Maatschappij in God op te bou wen door offerzin en liefde en dit aposto laat ons opgelegd, zullen wij a!s Katholie ken hebben te betrachten als bijdrage voor den nieuwbouw der Maatschappij in Chris tus. Een hartelijk applaus beloonde deze heer lijke en zeer bevattelijke rede, waarvoor de Voorzitter Z.E. namens de aanwezigen dank bracht. WASSENAAR. Gemeenteraad. Zonder bepaald schokkende gebeurtenis sen is ook Wassenaar's Gemeentebégroo- ting, annex die der bedrijven, vastgesteld. Uit het batig saldo van het Electrici- teitsbedrijf hevelen we 60.000.— over in een crisisfonds (een aardig appeltje voor den dorst), terwijl we de rijwiel-toelage hebben teruggebracht van 50.op 35. per jaar. We gaan ook, dank zij een aan bieding van mevrouw Kikkert, eens een proef nemen niet een stenografisch verslag van een Raadszitting. Slaagt do proef, dan is er „eenige" kans, dat we de zaak voort zetten alduS en in het tegenovergestelde geval blijft de proef, een proef. B. en W. mogen een geldleening sluiten van 100.000.k 4 y, pet. 's jaars, dat wil zeggen, voor do gemeente. Als braaf volgeling was de S.D.A.P.-er ook hier tegen de subsidie voor de Bur gerwacht. We zijn in dit verband nog even in Duitschland geweest, maar waren spoe dig in Wassenaar terug. Over een Reglement van Orde hebben we vrij lang gesproken, maar nu hebben we dan ook iels gekregen waarop we trots zijnzoolang t met veranderd wordt. Natuurlijk hebben we 't ook gehad over werkloosheid, werkverschaffing, productief werk, kortom over al die zaken welke in het kader van onzen tijd liggen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6