DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND CENTRALE VERWARMING r™. SANITAIRE INSTALLATIES ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1 SPORT Vernieuwing. Dit zijn de don kere dagen voor Kerstmis. Letterlijk en figuurlijk beleeft de mensch- keid thans donkere dagen; dagen, waarop men een groot vertrouwen in de toekom.it moet hebben, welke in Gods hand ligt, om het langzame doorbreken van het lioht te blijven verwachten. Ofschoon het Kerstfeest juist valt in den tijd van de meeste duisternis, is het toch een feest van Licht, een feest van Weder geboorte, van Vernieuwing. Als de zon den laagsten stand heeft bereikt, keert hij te rug en begint weer omhoog te klimmen langs den hemel. Zoo werd het Licht van Christus ontstoken in den donkersten Kerstnacht, en zoo zal uit dezen crisis-tijd nieuwe voorspoed ontspruiten. Door alle eeuwen heen vierden de heide nen den terugkeer van de zon en in den Christentijd werd dit feest een feest van geestelijke wedergeboorte. Moge in den geest van het Kerstfeest een herboren meuschheid een vernieuwing vinden van maatschappelijke orde en welvaart. Zamora. Ook Spanje heeft zichzelf vernieuwd. Een nieuwe regeering, een nieu we grondwet en een nieuwe president. De president is heelemaal gloednieuw, want hij is de eerste president der Spaan- sche republiek. Het is Zamora, de vroe gere premier, wien deze eer te beurt ge vallen is. Het gaat er in Spanje ietwat „Spaansch" naar toe. Vooreerst is het een Katholiek land ,maar de regeering is er zoo linksch en anti-Kat hollek als maar zijn kan. En de grondwet, welke Spanje zich pas heeft la ten aanmeten, is bespottelijk van anti-cie- rioalisme. Vervolgens is de nieuwe president een Katholiek. Deze Katholiek trad indertijd als premier af, omdat hij geen verantwoor delijkheid weuschie te dragen voor de anti- kerkelijae grondwetsartikelen, welke toen door de Cortes waren aangenomen. Thans heeft hij als president den eed van trouw op diezelfde grondwet afgelegd. De Katholieke afgevaardigden verschij nen trouwens in het geheel niet meer in het parlement als protest tegen zulk ecu gronuwet. De nieuwe president wordt even wel openlijk gecomplimenteerd en "toege sproken door den Pausclijften. nuntius als deken van het corps diplomatique. Wat verwacht men van dezen Katholie ken president! Bij zijn installatie trad het kabinet-Aza- na af, maar wie verwachtte, dat er een meer Kathuliek gezinde regeering aan bet bewind zou komen, vergiste zich. integen deel, het thans gevormde ministerie, we derom onder leiding van Azana, is nog link- scher dan he.t vprige. De Katholieken wachten nu maar op nieuwe verkiezingen, waarbij: het inmiddels ingevoerde vrouwenkiesrecht een hoopvol perspectief geeft. Japan. De regeering van het Ja- pansche eilandenrijk is ook al vernieuwd. Dat zat 'm niet zoozeer in de Mandsjoerij- sche kwestie als wel in de financiën. Na Engeland maakt ook Japan een gelde: i- 8is mee, welke het land op dezelfde w;jze hoopt te boven te komen als Engeland, 11.I. door den goud uitvoer stop te zetten en der halve de gouden standaard buiten werking te stellen. De landen, welke thans, den gouden standaard, althans tijdelijk, vaarwel heb ben gezegd, zijn de volgende: Argentinië, Australië, Brazilië, Canada, Denemarken, Finland, Engeland, Engelsch-Indië, Japan, Nieu w-Zeeland, Noorwegen, Spanje en Zweden. De landen, die werkelijk een weerbare goudbasis bezitten en tot verdediging van hun betaalmiddel met gouduitvoer in aan zienlijke mate nog in staat zijn, zijn heel schaarsch geworden: Frankrijk, Amerika, Nederland, Zwitserland en België zijn de voornaamste. Duitschland houdt met kunst en vliegwerk zijn mark staande,^omdat een navolging van het voorbeeld der hierboven opgesomde landen daar den onmiddellijken dood van het betaalmiddel 'tengevolge moest hebben. Het heeft niet het voorbeeld van Engeland gevolgd, maar is Engeland op andere wijze zelfs voorgegaan door een bij overeenkomst stop zetten van de voor naamste betalingen aan het buitenland, en door een rantsoeneeren van wissels in vreemde geldsoorten. Met Oostenrijk, Hon garije en tal van andere landen staat het niet beter. Men kan dus zeggen, dat verreweg de meeste landen ter wereld waarbij men vooral Rusland niet mag vergeten hun verplichtingen tegenover de buitenwereld nog slechts door uitvoer van producten kunnen nakomen. Goud verkeer is haast overal onmogelijk geworden. En nu is men allerwege bezig het goederenverkeer naar boste krachten door beperkende bepalingen en maatregelen te belemmeren! China. Behalve in Japan dreigt ook China zich te vernieuwen. Het hoold van de Nankingregeering Tsjang Kai Sjek schijnt het dezen keer beusch te meenen met zijn aftreden. Hij is al wel tien maal afgetieden, maar evenzoovele malen is hij weer opgedoken. - Thans is zijn aftreden meer dan een dreigement, 'isjaug Kai Kjek's heengaan is algedwoogen. De reden moet gelegen zijn m de algemeexie ontevredenheid in Chiua over de resultaten van de Volkenbondsbc- sprekingen te Parijs inzake het Mandsjoe- rijsche conflict. Men kan die ontevreden heid lezen in de relletje welke de studen ten te Nanking en ook elders veroorzaken, en in het naar voren treden van de z.g. Kantonneezen eenige tegemoetkoming zui den gemeente, welke aJiijd met de Nanking- groep om de macht heeit gestreden. Een uieuwe regeering te Nanking zal on der invloed staan van de Kantonneezen en dat brengt waarschijnlijk een iets gewij zigde pulitiek mee. Het is mogelijk, dat de Wantonncezen eenige tegemoetkiming zul len tooneu tegenover Japan, maar het om gekeerde is eveneens mogeiij.k, .oradat .be richten uit Sjanghai er op wijzen, dat de toenemende macht van de Kantonneezen het gevolg zou zijn van de wassende natio nalistische stemming, die zich tegen elk toegeven jegens Japan verzet, zoodat men dus van de nieuwe ühineesche regeering een krachtiger houding ten aanzien van Japan zou moeten verwachtengelijk men van de nieuwe Japansche regeeriug op een jegens China scherpere politiek zou moeten rekenen. In dat geval zouden wij bij al deze ver nieuwingen ook rekeuing moeten houden met een vernieuwing vaji den strijd in Mandisjuerije. UIT HET KATHOLIEKE KAMP OVERZICHT. Het programma van morgen is van zeer veel belang, nu do vraag rijst wat T. Y. B. B. na de geleden nederlaag tegen Leo- nidas zal doen. De Haarlemmers moeten nu op bezoek bij S. J. C., welke club erin slaagde vorige week van D. H. L. in Delft te winnen. De Noordwijkers zullen dus de landen op elkaar zetten en de punten zeker niet cadeau geven. Zij komen trou wens steeds be. er er in en wat het aantal verliespunten betreft, staan ze nog niets achter bij Leonidas, D. H. L., Spartaan, G. D. A. of Graaf Willem. Er kan dus nog van alles gebeuren en wanneer S. J. C. in derdaad erin zou slagen morgen de Haar lemmers de baas te blijven, dan kunnen deze clubs langzamerhand een woordje mee gaan spreken, vooral indien Graaf Willem en Spartaan of G. D. A. morgen punten gaat verliezen, hetgeen natuurlijk met onmogelijk is, wijl Graaf Willem be zoek krijgt van D. H. L. en Spartaan met G. D. A. te Rotterdam tegen elkaar spelen. De groote vraag is voorts wat H. B. C. in Rotterdam togen Leonidas zal presteeren. H. B. C. heeft nog een prach tige kans op do eerste plaats en drie ver liespunten minder dan Leonidas. We ge- looven echter dat de Rotterdammers wel in staat zijn dat verschil te verkleinen. In de tweede klasse O krijgen de eerst- geplaatste clubs op de ranglijst moeielijbe wedstrijden te spelen. Lisse nL ontvangt Teijlingen, hetgeen wederom een spannen de wedstrijd belooft te worden. Een gelijk spel zou ons daarbij niet al te zeea ver wonderen. Ook Excelsior, bij Lenig en Snel op be zoek, zou zioh wel eens met eenzelfden uitslag kunnen moe.en tevreden stellen. Dat Leiden, tegen Wilhelmus kans op succes zad hebben, wagen we te betwijfe- lon. De Leidsche roodzwarten hebben geen kamp tegen deze club gegeven in de be faamde degradatiewedstrijden. Sindsdien hebben de Voorburgenaars zich volledig op hun plaats getoond in deze omgeving, terwijl Leiden reeds harde noten te kra ken kreeg en matige successen boekte. De Loidenaars zullen nu morgen moeten too- nen, of zij inderdaad een plaats in deze klasse verdienen. P. F. C. kan tenslotte thuis van Graaf Floris winnen. R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Leiden". Onze eerste elftallers gaan op bezoek bij Wilhelmus. Deze vereeniging is geen onbekende voor ons. Dat weten we uit de degradatiewedstrijden. Leiden speelt met één invaller voor H. v. Teijlingen, maar daarentegen zal F. Góddijn weer in onze gelederen zijn. We hopen een goed resul taat, dus een overwinning of minstens een gelijk spel te boeken. Vertrek met de blauwe tram 12.45 uur Halte Korevaar- straat. Het 2de elftal gaat op bezoek bij A. S. C. te Zoeterwoude. Dit zal naar onze mee ning een zware wedstrijd worden, maar geen bezwaar! Dit hebben we laten zien op eigen terrein. Vertrek Douzastraat per fiets om 1 uur. Leiden III krijgt D. O. S. II als gast. Daar onze tegenstanders boven aan de lijst staan, zal het een zware wedstrijd zijn. Maar onze jongens kunnen er ook wezen en zullen hun best doen een kleine overwinning uit het vuur te slepen. Aan vang 2 uur eigen terrein. De Leiden Jun. moeten op eigen, ter rein het bekende Teijlingen bekampen. We hopen een pleizirigen wedstrijd met een goeden uitslag te verkrijgen. Aanvang 12.30 uur op eigen terrein. R. K. Sportvereeniging Teijlingen. Voor Zondag a.s. Lisse ITeylingen I, wat een flinke wedstrijd kan zijn. Indien de Teylingers volledig uitkomen zullen zij zeker partij geven, doch of ze Lisse zullen laan betwijfelen wij, daar zij elkaar nogal wat ontloopen op de ranglijst. Vertek per fiets van het K.S.A.-gebouw om 1.15 uur. Teylingen 2 en 3 spelen een thuiswed strijd tegen S. J. C. 3 en O. V. V. 2. Dit kunnen zeker prettige wedstrijden worden. Om 12 uur Teyl. 3—O.V.V. Teyl. 2—S. J.C. 3 om 2 uur. De junioren spelen uit tegen Leiden 1. Dit kan Leiden wel winnen. Verlrek per fiets om 11.30 uur van het K. S. A.-ge- bouw. R. K. Sportvereeniging „Lisse". Het programma voor Zondag luidt: Lisse ITeijlingen I 2 uur; H. B. C. III Lisse II 12 uur; Lisse III—V. V. F. I 12 uur; S. J. C. IV—Lisse IV 12 uur; D. S. S. IIILisse V 2 uur. Zondag ontmoet ons eerste elftal Teij lingen. Deze wedstrijd moet gewonnen worden, hoor jongens, want de bovenste plaats, ja misschien het kampioenschap staat op het spel en dan: jullie hebben nog revanche te nemen voor do 21 nederlaag in het begin der competitie geleden, doch wij verwachten een eerlijken strijd, waar de sterkste zal zegevieren. Het 2e elftal zal Zondag moeten win nen om nog een woordje mede te kunnen spreken, doch wij zijn bang. Het 3e elftal wint natuurlijk. Het 4e moet aanpakken en flink ook om succes te hebben, doch voetballen en het resultaat ligt aan jullie! Het 5e moet ook goed aanpakken; dan winnen jullie wel Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. V. V. H.Valkenburg; Sitt, Boys Kerkrade; R. K. O. N. S.—Caesar; Ché- vremontVolharding; KimbriaMareana R. K. V. V L—Helios. Eerste klasse B. Venlo—Venlosohe Boys; Kolping—R. K. T. V. V.; Geel ZwartBrabantia; S. V. B.Gennep; D. E. V.Wilhelmina. Eerste klasse C. De Zweef—S. D. O. U. C.; Grol—V. D. Z.; Zwolle—Quick; P. H.—DenekampN. E. O.Achilles. Eerste klasse D. V. I. C.-Wilskracht; P. V. C.—Sant poort; V. V. Z.—S. D. O.; H. M. S.—Lim- vio; De MeerE. M. M. Eerste klasse E. S. J. C—T. Y. B. B.; Graaf Willem II D. H. L.; LeonidasH. B. C.; Spartaan G. D. A. Tweede klasse O. WilhelmusLeiden; P. F. C.Graaf Floris; LisseTeijlingen; Lenig en Snel Excelsior. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.R.). Donderdagavond i« er een Bestuursver gadering gehouden, waarbij één lid afwe zig was. De voorz. deelde mede, dat hij om verschillende redenen (o.a. op reglemen taire gronden) als zoodanig moet aftre den. In do vaoature, ontstaan door het be danken van den voorzitter wordt tijdelijk gekozen (tot de eerste algemeene leden vergadering) de heer Th. M. Bergers, die deze benoeming aanvaardt. Verder is eveneens tijdelijk in het Be stuur benoemd in de vacature, ontstaan do-r het bedanken van den heer A. Gód dijn, de heer E. v. d. Valk. Tevens wordt aangenomen het voorstel dat iemand, die zich nieuw opgeeft als lid, lid van een congregatie moet zijn. ZekerTrusche Heemnbaai, maar dan ECHTE FRIESCHE fOjjl HEERENBAAI/^ >19 11623 'levens wordt besloten een ballotage-com missie te benoemen. Officieel wordt be noemd tot 2e secretaris de heer J. de Vrind, die alle dagelijksche werkzaamhe den in het vervolg zal waarnemen. De datum van de eerstvolgende gymnas- tiek-uitvoering wordt gesteld op 24 Jan. terwijl er tevens op 4 Februari een club avond zal worden gehouden. Verdere bij zonderheden, betreffende deze avonden, volgen. Besloten wordt een Junioren-commissie te irmen, die o.a. de junioren op wed strijden zal vergezellen. Binnenkort zul len er cm de 2 weken technische avonden gegeven worden, die voor juniorenleden verplichtend zullen worden gesteld. Voor de leden, die in Leiden wonen, zal met ingang van Januari 1932, de contri butie ééns per maand aan huis per kwi tantie worden geind. De incasso-kosten bedragen 0.10 per kwitantie. Men neme hier goede nota van. Tenslotte de rondvraag, waarin besloten wordt om een belangrijken thuiswedstrijd te spelen ten bate van de werkloozen. Te vens wordt besloten, dat de werkloozen op vertoon van stempelkaart, gedurende de zen winter vrijen toegang hebben op het terrein bij alle wedstrijden. Tevens zijn nog enkele besluiten geno men, die ten doel hebben, krachtig op te treden tegen die leden die niet conform het reglement handelen, al zou dit ook met ledenverlies gepaard moeten gaan. Het programma voor Zondag a.s. ver meldt den grooten strijd tusschen Sint Bernardus II en Meerburg II, waarin be slist zal worden wie voorloopig de leiding in deze afdeeling zal nemen. De thuiswed strijd werd door St. Bernardus II gewon nen, waarvan verschillende feiten oorzaak zijn geweest. Een voorspelling durven we daarom niet geven, doch we hopen, dat het evenals tusschen de eerste elftallen, een uiterst faire strijd zal worden. We hopen, dat alle supporters eens een kijkje op den Groenendijk zullen gaan ne men en onze jongens op sportieve wijze zullen aanmoedigen. Het tweede elftal komt volledig uit. Aanvang 2 uur. Het derde elftal speelt om 2 uur thuis de return-match tegen R. W. D. I uit Lei den. Op het Sportpark aan de Maaldrift werd met groote cijfers verloren. Het zal nu ook wel geen overwinning worden, doch jongens, doet allen je uiterste best om de nederlaag zoo klein mogelijk te houden. Het eerste juniorenelftal trekt naar Al phen, om de Alphensche Boys junioren te bekampen. Thuis werd onfortuinlijk met 20 verloren. Junioren, probeeren jullie morgen dien uitslag om te keeren. Het kan best, als jullie je maar geheel geven. Afrit gezamenlijk per fiets om 1 uur van het Patronaat. Het tweede juniorenelftal speelt om half één thuis tegen de S. M. C-reserven. Een onbekende tegenstander. Jongens, zullen jullie voor een verrassing zorgen en de eerste overwinning behalen? Allen je uiterste krachten inspannen hoor! De aanvoerders worden verzocht de ruil- formulieren met een beknopt verslag on middellijk na den wedstrijd aan het secre tariaat te bezorgen. De heer Tijssen is, evenals vorige jaren wederom bereid gevonden het niet-door- gaan van wedstrijden aan zijn huis bekend te maken. De Zoelerwoudsche leden kun nen dus bij den heer Tijssen, die vanaf deze plaats hartelijk dank wordt gebracht voor zijn medewerking, zien of er wedstrij den zijn uitgesteld. Voor de Leidenaars is zulks bekend bij den heer de Vrind, Nieuwe Rijn 92, Tel. 971. Dus met ingang van morgen hebben alle werkloozen op vertoon van stempelkaart vrije toegang tot de wedstrijden. BERNARD SCHULTE Voorhout bij Leiden - Telefoon: Sassenheim 4532 FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 34) Altijd als een gentleman, kapitein, huichelde de oude Elisha. Niemand zou ook anders van u verwachten. Ach en ik ben ook nog wel eens wat anders geweest, lalde de dronkenlap, ter wijl hij zijn witte snor in zijn tumbler be groef. Officier en gentleman allerbei Als ik in dienst gebleven was zouden French en Haigh en Kitchener geen kans hebben gehad. Ik heb mij dikwijls verbaasd waarom je er uit bent gegaan, maar ik heb er na tuurlijk nooit naar willen vragen, zei Elisha terwijl hij met een onverschillig gezicht aan zijn pijp trok. Kapitein Vaughan wendde zijn met bloed dc rloopon oogen in de richting van de Priory. Die ouwe schavuit uit dat groote huis daar, heeft mijn kind in zee gedreven Haar gedood Crowe, zoo zeker Als mijn naam Pbily Vaughan is. Wat! Lord Monksilver? riep Elisha uit, werkelijk verbaasd. Niet met zijn eigen handen, die ver vloekte vent, daar is hij te sluw voor, ging de kapitein voort. lk drukte me, wat je noemt, figuurlijk uit. Ik bedoel, dat hij de schuld er van is, dat zij zich van kant heeft gemaakt. Kijk eens hier, Crowe, ik heb zijn geheim jaren en jaren bewaard, want ik heb mijn prijs er voor ontvangen maar ze kunnen me ophangen, maar ik kan nu niet langer mijn mond houden. Het was niet bij de afspraak inbegrepen, dat mijn kind ook het slachtoffer zou worden. Ik acht me ontslagen van de verplichting, Crowe. Elisha voelde de noodzakelijkheid om hem zoo spoedig mogelijk het geheim te ontlokken, nu er nog eenige samenhang in zijn woorden was, want hij begon al met een dikke tong te spreken. En je hield nog steeds vol, dat Phyllis nog leefde, moedigde hij den kapitein aan. Die hoop heb ik laten varenik weet nu dat ok het mis had. Ik wist het zeker, toen ik over mijn slavernij bij dien ouden dief zat te piekeren. De spil, waar alles omheen draait is die ring, Crowe. Ik wil bij mijn eer van officer en gentle man zweren, dat Monksilver dien ring heeft gestolen en de verdenking op mijn dochter heeft geladen. Daarom heeft het arme schaap zich van kant gemaakt. Heeft Lord Monksilver den ring van mevrouw Wenslade gestolen? herhaalde Elisha ongeloovig. Hij begon te vreezen dat zijn buurman te veel had gedronken om nog te weten wat hij zei. Maar kapitein Vaughan's volgende woorden waren weer zoo duidelijk, dat Elisha niet kon aanne men dat dit alleen maar dronkenmanstaal was. Monksilver stal den ring, zei hij nog eens. Ik zag het hem niet doen. maar hij heeft zijn heele leven gestolen. Hij is een kleptomaan. Dat is de reden dat ik den dienst verlaten heb. En onder een stroom van schimpscheu ten en zelfbeklag biechtte de kapitein de schandelijke overeenkomst op, die hij ja ren geleden met Lord Monksilver geslo ten had. Ondanks de herhaling waarin de spreker telkens verviel en den verwarden loop van het verhaal, ondanks de vergissingen wat tijd en plaats betreft, voelde Elisha Crowe dat hij hier een verhaal hoorde, dat in hoofdtrekken naar waarheid verteld werd, en dat zonder eenigen twijfe'd waarde had als factor in het mysterie van de laatste weken. Philip Vaughan en Lord Monksilver, de toenmalige Charles Wenslade, waren in hun jonge jaren kameraden in hetzelfde regiment geweest. Vaughan was een paar maanden ouder dan de andere en was juist kapitein geworden, toen hij zijn goo- den r.i:am, zijn positie en zijn plaats in de wereld verbeurde door eigen vrije verkie zing. Beide jonge mannen leefden er vroolijk op los zooals de jonge officieren van hun corps, maar ze waren door de fortuin zeer verschillend bedeeld. Charles Wenslade was, als de erfgenaam van een adellijken titel en een groote bezitting, altijd goed bij kas, terwijl Vaughan in zijn jonge jaren een kleine erfgenis had gekregen die hij, toen hij tien jaar in dienst was, volkomen opgeteerd had. Charles Wenslade en Vaughan waren heel goede vrienden tot ze beiden tot over de ooren verliefd waren geworden 00 een koristje uit het Ambiguity-Theater, die als een zeldzame uitzondering op den gewo nen regel, den doodarmen Phil Vaughan verkoos boven den gefortunoerden en aan zienlijken Charles Wenslade. De jongo dame in kwestie week nog verder af van de onder de meisjes van haar beroep gang bare gewoonte, door in het huwelijk te treden met den man harer keuze, hetgeen voor de beide verliefde jongelui natuur lijk de bitterste armoede beteekende. Omstreeks dien zelfden tijd bereikte een schandaal, dat de officieren van dit lus tige regiment al lang in beroering had ge bracht, zijn hoogtepunt. Het stond vast, dat er tusschen deze jongelui van aan zienlijke en wat den moesten betrof, ook gefortuneerde familie, een dief school. Er werden dikwijls dingen van waarde ver mist uit de officiers-verblijven onder om standigheden. die er op wezen, dat de dief een officier moest zijn, die vrij de ka mers vap zijn kameraden kon in- en uit gaan. Plotseling doken er geruchten op dat Charles Wenslade de schuldige was en terwijl iedereen aarzelde om te gelooven, dat de schatrijke toekomstige Lord Monk silver zich werkelijk aan andermans eigendommen had vergrepen, betrapte Phil Vaughan hem op heeterdaad Charles Wenslade nam de zaak nog al kalm op en bekende eerlijk dat hij degene was die ook do andere diefstallen had ge pleegd, „omdat hij het niet laten kon". Toen Vaughan zijn kameraad daarop mee deelde dat deze reeds onder verdenking stond, en dat hij Vaughan desge vraagd verplicht zou zijn te vertellen wat hij gezien had, was Wenslade direct met een voorstel gekomen dat hierop neer kwam, dat de rollen zouden worden omge keerd. Als Vaughan wilde zwijgen over wat hij had gezien en zich laten aanleu nen dat hij de schuldige was door onmid dellijk ontslag uit den dienst te vragen, zou hij vijf duizend pond krijgen en le venslang voor niets kunnen wonen in een klein huis in Beacon Audlcy, dat tot de eigendommen van den burggraaf van Monksilver behoorde. Daar Wenslade be loofde tegelijkertijd zijn ont-slag te nemen, was de transactie voor Vaughan zeer aan trekkelijk. Hij was financieel op dat mo ment totaal uitgeput; zijn jonge vrouw zou spoedig moeder worden en hij had ner gens crediet meer. Dit had hem er toe gebracht om het voorstel aan te nemen. De voorwaarde dat ook hij zich uit het militaire leven zou terug trekken, viel Charles Wenslade gemakolijk genoeg te vervullen, daar juist de dertiende Vis count Monksilver stierf en Charles hem opvolgde. Sinds dien tijd had de kapitein in het kleine huisje in Beacon Audley gewoond. Zijn vrouw was spoedig na de geboorte van de kleine Phyllis gestorven. De beide vrienden, die nu in dezelfde P'aa's woonden, hadden elkaar zooveel mogelijk gemeden, ofschoon Vaughan zijn hoofd het hoogst droeg als ze eikaar bij toeval tegenkwamen. Hij eindigde zijn ver- haal met te zeggen, dat hij vond, dat zijn aandeel in de overeenkomst het minst schandelijk was, daar hij had toegestemd ter wille van vrouw en kind, Vonr'icmand van bet karakter van den kapitein was het niet moeilijk zich zelf wijs Ie maken, dat hij een offer had gebracht voor het welzijn van deze twee. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11