VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 verzamelingen deel; zoo word in eerstge noemde straat uit de Linzen met flessehen, huisraad en steenen naar do politie gewor pen; deze zag zich hierdoor genoodzaakt bij wijze van dreigement enkele malen in de lucht te schieten. Herhaaldelijk werd ook gechargeerd, waarbij met sabels en gummistokken gevoelige tikken werden uitgedeeld. Bij het gooien met genoemde projectielen is het echter niet gebleven. In de Laurier straat is n.l. uit eenige woningen en ook van uit de menigte op een groep politie ruiters en op een aantal agenten te voet, geschoten. Het gevolg was, dat de poli tieruiters hun revolvers trokken en eenige schoten in de lucht losten; van de agen ten te voet schoten er echter eenigen in de richting van de herriemakers. Het was in den loop van den avond nog niet bekend, of hierdoor personen zijn getroffen; het schieten had tot gevolg, dat de menigte in panischen schrik naar alle richtingen uiteenstoof. Ook in andere straten van de Jordaan waren de gemoederen zeer opge wonden. In de Nieuwe Kerkstraat, waar zich ook een stempellokaal bevindt, zijn enkele per sonen, die ondanks de gevoerde actie toch gestempeld hadden, door de menigte mis handeld. Enkele werkloozen die het stem pellokaal niet hebben durven bmnengaan, hebben daarvan aan de politie kennis gege ven. Ook in deze omgeving moest nu en dan krachtdadig worden opgetreden. In de omgeving van de Baarsjes, waar ook één der stempellokalen gelegen is, heeft de politie voor het handhaven van de orde gebruik gemèakt van twee poli tiehonden. Vooral bij de Kinkerbrug ging het zeer heftig toe. Twee agenten zijn daar door werkloozen mishandeld, waarbij hun de gummistokken zijn afgenomen. Ongeveer 300 personen zijn uit het stempellokaal weg gebleven. Heden worden in de verschillende stem pellokalen de uitkeeringen aan de werk loozen over deze week uitbetaald; hierbij zal de beslissing der autoriteiten, dat voor enkele ontbrekende stempels de uitkeeriu- gen naar evenredigheid zullen worden ver minderd, gehandhaafd blijven. Ook gisteravond is het in verband mot de actie der werkloozen op de Laurier gracht en omgeving min of meer rumoi geweest, zonder dat het echter tot ernsti ge incidenten is gekomen. Een groote poli tiemacht patrouilleerde door de verschil lende straten in deze buurt. UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Zaterdag 19 December. Huizen, 1875 M. Uitsluitend K. K. O.-uitzending. 8.0O— 9.15 Gramofoonplaten. 10.00—11.30 KRO-Trio oJ.v. P. Lusten- houwer. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KRO-sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. I.45 Gramofoonplaten. 2.304.00 Kinderuurtje. 4.00 Esperanto-nieuwsberichten. 4.15 Gramofoonplaten. 5.00 Concert. Harmonie-orkest en Kla roencorps der Oranje-Naesaumijnen te Heerlen o.l.v. H. Bastin. 5.45 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.05 Vervolg concert. 6.40 Esperantocursus. 7.10 Causerie door Dr. Eykel. 7.45 Sportpraatje. 8.00—11.00 KRO-Salonorkest o.l.v. M. van 't Woud. M.m.v. Maryke en Janneke. (Holl. liedjes). Vleugel: Fr. Boshart. 0.a. Wals Wiener Blut, Strauss, ca. 9.00 Vaz Dias. II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum. 298 M. Uitsl. VAR A-uitzending. 6.4570..0 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert. Heldenkwintet. K. Bakker (voordracht). P. Danz (toespraak). Joh. Jong (piano). 12.00 Concert VARA-Septet en gramo foonplaten. 3.00 Receptie Nederl. Arb. Sportbond ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. 3.30 Kamermuziek m.m.v. leden der Holl. Kamermuziekvereen. o.l.v. T. Harsaniji 4.10 Actueel Allerlei door het NVV. 4.25 Beoefening der Huismuziek. 4.45 SDAP-kwartiertje. 5.00 Concert VARA-Mandoline-Ensem- ble. 5.30 Lezing over het geschil in Mandsjoe- rije. 6.00 Vervolg mandolineconcert. 6.20 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 6.50 Volksliederen door „De Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers. 7.20 Bestuursmedeleelingen. 7.30 Optreden van Maxim Sakaschansky en 'FAith KJinger (leden van het Joodsch- Literair Cabaret „Kaftan" te Berlijn) en H. Englander, piano. 9.00 Teun de Klepperman. 9.15 Concert VAR A-orkest o.l.v, H. de Groot. O.a. Souvenir, Drdla en Einzug der Gladiatoren, Fucik. 10.15 Vaz Dias. 10.30 Vervolg concert. O.a. Fantasie „Carmen", Bizet. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1.20 Commodome Grand-orkest. 2.20 Rugbymat-ch Ierland-Zuid-Afrika. 4.05 Concert. Parkingten-kwintet m.m.v, G. Palmer, alt. 5.05 Orgelconcert Reg. Foorfc. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 7.50 Suite Nr. 6 in d-moll, Bach, door V. Hely-Hutchinson. 7.10 en 7.30 Lezing. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jonge arbeider doodgereden. Bij de steenfabriek de „Lunenburger- waard" te Wijk bij Duurstede waren een tweetal arbeiders bezig van een auto stee nen af te laden, toen zij de auto iets verder moesten oprijden. Daar de weg glibberig was, werd het noodig zand onder de auto te strooien. Juist toen de auto zich in bewe ging zou zetten, kwam de 21-jarige C. B., uit Utrecht, die 't zand had gestrooid, te vallen, waarop de auto hem over hoofd en lichaam reed. De man was op slag dood en de chauffeur schrok zóó bij het ongeval, dat hij buiten bewustzijn geraakte. Een nieuwe burgemeester in botsing. Instalatie met hin dernissen. Gisterenmiddag was de heer J. J. O. M. Luske per auto van Nijmegen uit op weg naar Horssen, tot burgemeester van welke gemeente hij dezer dagén werd benoemd en waar hij als zoodanig zou worden ge ïnstalleerd. Op den Weurtschen weg bij 't Maas-Waalkanaal is zijn auto met een wa gen in botsing gekomen. De heer Luske werd door glasscherven van de voorruit aan het hoofd en den hals verwond. Dè overige inzittenden, onder wie zijn echt- genoote, bleven ongedweerd. Nadat de wonden waren verbonden, is de tocht naar Horssen voortgezetde installatie heeft on der veel belangsteling plaats gehad. GEVAARLIJK SPEELGOED. Door een schot hagel getroffen. Een zeventienjarige jongen te Wapen veld (gemeente Heerde), zou met een met hagel geladen buks naar buiten sluipen om op musschen te schieten. Met de hand aan den trekker, stootte een zusje hem aan het; schot ging af en trof een vijfjarig broertje in het hoofd. Het kind is direct naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht De kleine zal vermoedelijk een oog moe ten missen, terwijl ook hagelkorrels in de hersenen zijn doorgedrongen. AUTO DOOR SP00RWEGAFSLUITING GEREDEN. Goed afgeloopen. Gisteravond te omstreeks half negen is een auto, waarin een drietal Delftsche stu denten waren gezeten in vollen vaart aau de Molenstraat te Ede door de spoorweg- afsluiting gereden. De botsing was zoo ne- vig, dat de afsluithekken werden versplin terd en de auto op de rails terecht kwam. De locomotief van een naderenden goe derentrein greep den wagen en duwde de zen voort, doch de machinist slaagde er spoedig in den trein tot stilstand te bren gen. Wonder boven wonder kwamen de drie jongelui ongedeerd uit de geheel vernielde auto te voorschijn. Met den trein van tien uur konden zij naar Delft terugkeeren. Wat van de auto overgebleven is, werd per kraanwagen weggesleept. Door een trein overreden en gedood. Gistermiddag te 4 uur is de begeleider Z. uit Goes, bij het rangeeren te Borse'.e, door den goederentrein gegrepen en op slag gedood. Bloedvergiftiging. De 17-jarige mej. M. V. te Ulvenhout krabde een puistje in haar gezicht open waardoor bloedvergiftiging ontstond. In ernstigen boestand is zij naar het St. Lau- rentius-gesticht te Ginneken vervoerd. FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON KILL. 33) Werkelijk Ella, je moest een man wat meer leeien vertrouwen, zei hij op geprik- kelden toon. Als je je slecht humeur niet kunt beheerschen zal je je eigen kan sen bederven. Als je het dan met alle ge weld wilt weten, de persoon die je vader's gastvrijheid geniet, is een Franschman, die zooals de meesten van zijn landgenooten, veel van zoetigheid houdt. Kom Michael ik moet je spreken. Zonder een antwoord van het meisje af te wachten, stond Ravenscar op en liep naar het water toe, terwijl Michael hem volgde en Ella, wier blik woede, wantrou wen en verdriet verried, hem nakeek. Zoo gauw Ravenscar zoover van Ella verwijderd was dat zij hem niet meer Kon verstooren, zei hij tegen zijn metgezel: Als ze mijn geimproviseerde Fransch man niet slikt, moet je haar maar eens onder handen nemen, Michael en eens ern stig met haar praten. Zeg haar, dat ik hoeveel ik ook van haar houd, niet te veel nonsens van haar kan verdragen. Zoo waarde heer, je hebt dus je tijd met een hofmakerijtje besleed Haar lijmen met BRUG GEKAPSEISD. Hinderlijk voor de scheepvaart. Gisteravond is op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Feyenoordkade te Rotter dam een ijzeren brug, die op een bak ver voerd werd, gezonken. Deze brug heeft dienst gedaan als hulp brug over de Wijnhaven tijdens het bou wen van de nieuwe Jan Kuytenbrug en zal thans dienst moe ben doen over de Nieuwe Haven. Hiervoor echter moet de brug pasklaar gemaakt worden aan de werf van de firma Kloos te Kinderdijk. Gisteren is de brug op een groote bak geplaatst door de firma de Wit te Rotter dam en zou gisteravond door eenige mo- borbooten naar Kinderdijk gesleept wor den. Tengevolge van den golfslag door eenige voorbijvarende sleepbooten liep de bak vol water zoodat deze met de brug zonk. Het gevaarte ligt 30 Meter uit den wal en is hinderlijk voor de scheepvaart. Om ongelukken te voorkomen is op de betreffende plek een waarschuwingsteeken geplaatst. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bak en de brug zullen heden gelicht worden. DE WERKLOOZEN-ACTIE TE AMSTERDAM. DE STEMPEL-STAKING DUURT VOORT. Men meldt ons uit Amsterdam: Op de Lauriergracht en in de omliggen de straten is het in den laten middag in veiband met de actie der werkloozen inza ke het niet meer dan een keer stempelen per dag, tot ernstige ongeregeldheden ge komen. Groote groepen werkloozen bewo gen zich door de straten en straatjes van deze volkrijke buurt, de dingen afwach tend die komen zouden. Op enkele punten in de buurt van het stempellokaal aan de Lauriergracht, dat door eenige agenten werd bewaakt, werd door enkele leidei s van de actie, die zich met scheepsroepers gewapend hadden, voortdurend het parool uitgegeven, niet tot stempelen over te gaan. Een groote politiemacht, waartoe ook eenige ruiters behoorden, was aanwezig om de orde te handhaven. Dat dit noodig was bleek na vieren, toen verschillende groepen werkloozen ongeregeldheden trachtten uil te lokken, daarbij provoceerend tegen de politie optredend. Vooral in de Tweede Laurierdwarsstraat werd de politie danig in het nauw gedre ven, met het gevolg, dat twee agenten hun revolver trokken en schoten in de lucht losten. Geruimen tijd bleef het in deze buurt zeer rumoerig. Op de politie geschoten. Nader wordt medegedeeld, dat het in de Rozendwarsstraat, in de Rozenstraat en in de Laurierstraat tusschen 4 en 6 uur zeer rumoerig is toegegaan. Buurtbewoners namen daarbij aan het optreden der volks bonbons hè? Mag. ik ook vragen hoe je toenaderingspogingen zijn ontvangen De stoere visscher huiverde even onder den koelen blik, die een ongewone verzor ging van zijn uiterlijk constateerde. Ra venscar zag dat Standish inplaats van als anders dagen lang met een stoppelige baard te ioopen, netjes geschoren was en een mooie kleurige, nieuwe das droeg. Ik kan niet zeggen dat ik veel vorde ringen heb gemaakt tot nog toe, antwoord- do hij. Maar het kan u toch niets schelen of ik een kansje waag, is 't wel meneer? Integendeel, 't kan me heel wat sche len. Als je er in slaagt om een prettigen indruk te maken, dien je gast op Dead- man's Reef een beetje kon afleiden en op monteren en haar er toe kon brengen je vaker te willen zien, zal dat heel wat ver driet besparen. Ik zal al mijn invloed in die richting aanwenden en dan zal het ook niet noodig zijn de dynamiot-patronen te gebruiken die nu in mijn zak zitten. Hebt u ze dan meegenomen? vroeg Standish he,esch. Een paar, zooveel als ik veilig kon bergen. Maar ik zou ze liever niet gebrui ken als je een beter resultaat kunt be reiken met bonbons of door een andere methode naar eigen verkiezing. Om do lippen van Michael Standish speelde een sluwe glimlach toen zijn oogen naar de plek dwaalden, waar de oude vuurtoren stond. Ja, antwoordde hij langzaam, er is een andere manier, als vriendelijkheid niets helpt. Ik heb er over geJacht hier vandaan te gaan, als ik het meisje op een of andere manier mee kon nemen. En u zou me kunnen helpen om in Australië een huishouding op te zetten. Wel werden te ongeveer kwart voor tien vier ruiten van het op genoemde gracht ge vestigde stempellokaal door een aantal bel hamels met steenen ingegooid. Arrestaties hebben niet plaats gehad. Een gewonde. Wij vernemen voorts, dat gistermiddag een ongeveer 48-jarig burger bij de schiet partij in de Laurierstraat door een kegel uit een politierevolver geraakt en naar een der gasthuizen is overgebracht. Hier zou ik toch niet kunnen blijven en dat zouden u en Ella ook niet pleizierig vinden. Neen, dat geloof ik ook niet, zei Ra venscar sarcastisch. Die gedachte, om weg te gaan, lijkt me nog zoo kwaad niet, on ik durf jo wel beloven dat ik je ne'.pcn zal. Maar je begrijpt dat, als alles niet loopt zooals we verwachten, dezo dyna- miet-patronen, die ik tusschen twee haak jes in je boot zal leggen, moeten d:enen als laatste redmiddel. U bedoelt als de jonge meneer vrijge sproken wordt? Juist. In dat geval zouden we geen van beide een seconde veilig zijn zoolang jou logé in leven was en bovendien zou ze dan van jou toch niets willen weten. Maar houd je maar taai kerelTe - hebt de zaak in je eigen handen. Die onvoor ziene omstandigheid is buitengeslo'en als jij het geheim van den vuurl/oren bewaart tot de jonge man in Wroxford veroordeeld is en opgehangen. Daar zal ik waarachtig wel voor zor gen, zei Michaol grimmig. En hij stond stil om Ravenscar te helpen, die voorzich tig zijn zakken ledigde. Michael legde de' gevaarlijke last uiterst behoedzaam in een kistje in de boot en stopte ze goed weg. Ziezoo, zei de secretaris, terwijl hij rechtop ging staan. Morgen zal ik og wat meebrengen. Dan zal er genoeg zijn om den ouden vuurtoren in gruizelementen te ia- ten ploffen. Den eerste den besten opte ren avond kan je me naar het rif bron gen, dan zal ik de electrische geleiding aanbrengen; ondertusschen kan je de ga ten boren op de plaatsen, die ik je aan gewezen heb. DE VERDUISTERING IN DEN HAAG. Na verhoor doir den rechter-commissaris is Woensdag in het Huis van Bewaring te Den Haag ingesloten de gearresteerde kas sier L., die bekend heeft zich aan verduiste ring van een bedrag van ongeveer f 40.000 te hebben schuldig gemaakt ten nadeele van de bankiersfirma Heldring en Pierson. HOOFDSTUK XVII. Het geheim van Lord Monksilvor Terneergeslagen door zijn mislukte zen ding keerde Elisha Crowe uit Londen te rug. Wat hem het meeste hinderde was, dat zijn mond handig gesnoerd was door zijn tegenstander. Het was voor alles noo dig, dat hij het vermiste meisje te spre ken kreeg, om zich te overtuigen, dat haar verhaal Dick Wenslade niet zou kun nen schaden daar hij haar als een getuige k décharge kon beschouwen. Maar waar zou hij haar kunnen vinden in den kor ten tijd die nog restte voor de openbare terechtzitting? De oude man besloot eerst iets anders te doen. Hij wilde rr°boeren achter een ander geheim te komen, wat hem misschien zou kunnen helpen om het eerste te ontsluieren. Het was hom n.l. altijd een raadsel geweest wat voor be trekking er toch bestond tusschen zijn buurman kapitein Vaughan en Lord Monk- silver. De aan den drank verslaafde oud officier leefde grootendeels op den zak van den ouden pair, wien hij geen huur voor zijn huis hoefde te betalen en die hem wild en wijn stuurde terwijl de beide mannen elkaar nooit anders ontmoetten dan toevallig een enkele maal op straat en daar wisselden zij alleen maar een koe len groet. Wat voor geheimzinnige band bestond er tusschen die twee en op welke wijze stonden Ravenscar's han.lclmgen er mee in verband De gedachte was bij Elisha opgekomen, dat deze laalste mis schien een vruchtelooze genegenheid voor Phyllis had opgevat en dat Lij zich op zijn gelukkiger rivaal wilde wreken. Maar na eenig nadenken had hij deze theorie ver 7.50 Koorconcert o.l.v. A. B. Williams. 8.30 Tweede acte van „De barbier van Sevilla" van Rossini o.l.v. John Barbirolli. 9.20—9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Variété-programma. O.a. Jack Payne's Dansorkest. 10.55—12.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn orkest. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert (Concerts Lamoureux) 9.05 Vroolijk halfuurtje. 9.50 Gramofoonplaten. O.a. uit „Aida", Verdi. L a n g e n b e r g. 473 M. 6.25—7.20 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert o.l.v. Wolf. I.55—2.45 Gramofoonplaten. 4.205.20 So'.istenconcert. 7.20 Vroolijke avond. 10.2011.20 Dansmuziek. II.20—12.50 Nachtconcert o.l.v. Wolf. O.a. uit „Carmen", Bizet. Kalnndborg, 1154 M. 11.201.20 Concert uit Rest. Wivex. 1.502.20 Gramofoonplaten. 2.50—4.50 Radioorkest o.l.v. L. Gröndahl. 7.207.50 Populair concert. O.a. Frag menten uit „Nitouche", Hervé. 8.10—8.40 Muziek voor blaas-orkest o.l.v. E. Reesen. 8.40- 8.55 Oude Deensche Liederen. 9.109.30 Concert o.l.v. Emil R'eesen. 0.a. Menuet, Boccherini. 9.45 Moderne Pianomuziek. 10.0010.20 Liedjes bij de luit. 10.20—11.35 Dansmuziek. Brussel 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.35—2.05 en 5.20; 6.20 Gramo foonplaten. 8.20 Fragmenten uit „T.a Fille de Mada me Angot" van Lecocq. Omroeporkest o.l.v. Kumps. 338 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Mandoline-concert door de Mandoli neclub Ranieri. 9.20 Concert door het Memlinc-orkest. Rome, 441 M. 8.20 Lyrische tragedie „La Fiamminga" van S. Donaudy. Hierna Vocaal SoliBten- concert. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 Radio-Potpourri „Tanz der Völker" o.l.v. Eduard Künneke. M.m.v. koor, orkest en solisten. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dans muziek door de kapel Gerhard Hoffmann. ZENDER-PROBLEMEN. Weer proeven tot versterking van de 298 Meter. Naar wij vernemen heeft de N. S. F. met ingang van heden de proeven met den te verbouwen Phohizender definitief opge geven. Men weet, dat deze, nadat de A. V. R. O. reeds naar den ouden zender was teruggekeerd, nog voor de V. A. R. A. wer den voorl gezet. Men overweegt nu om den 20 K.W.-zen- der naar het N. S. F.-terrein te Hilversum over te brengen om te probeeren of de te genwoordige antenne-apparatuur gunstiger uitwerking heeft dan die van de ex-Phohi- zender. Lukt dit, dan zal op 23 December a.s. weer voor het eerst met 20 K.W. kunnen worden uitgezonden. VERDUISTERING. Do rechtbank te Leeuwarden heeft fail liet verklaard ds. J. H. C. K., predikant te Wirdum. met benoeming van mr. R. 'Rftmer tot curator. Tevens heeft de rechtbank zijn gevangenneming gelast, ils verdacht van verdnistoringen ten nadeele der kerkvoog dij. De oorzaak van verdachte's financieele moei'ijkheden worden in specu'uties ge zocht. Naar wij vernemen betreffen de verduis teringen een bedrag van f 33.000. worpen. Nooit was uit iets gebleken dat de secretaris bijzonder aandacht aan het meisje had geschonken en toch waren ze allebei op een onverklarbare manier in de tragedie op de pastorie betrokken. Den avond na zijn terugkomst uit Lon den zag Elisha, terwijl hij in zijn tuintje stond, den kellner uit de „Beacon Aims" met een paar flessehen whisky het huis van zijn buurman binnengaan. Toen i;am hij een besluit. Hij wilde wachten tot den kapitein zich flink te goed had gedaan aan den inhoud van wat hij zoo even ont vangen had en hem dan gaan bezoeken. Het stemde anders niet mos- rijn aard overeen om gebruik te maken van iemand's dronkenschap, maar hij overwoog, dat in dit geval wat het zwaarst was. het zwaarst moest wegen. Een uurtje later klopte hij bij zijn buur man aan en accepteerde de schorre invita tie om binnen te komen. Met één oogop slag zag hij dat zijn gastheer al een aar dig eind heen was. Hij begroelto Elisha luidruchtig en verzocht hem te gaan zit ten en een pijp te rookon. Ik weet, dat het geen nut heeft je een glas van dezen goden-drank aan te bie den, ouwe jongen, hikte hij. Ik heb zelf misschien al een beetje te veel er van ge noten, maar allemachtig, ik heb er ook reden voor. Mijn eer verkocht, vervolgde hij met huilerige dronkonmans sentimenta liteit, en mijn kleine Phyllis wegMaar ik drink altijd als een gentleman, niet waar, Crowe Elisha had zijn ooren gespitst bij zijns buurmans ontboezeming over „verkochte eer". Hij scheen op het juiste moment te zijn gekomen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9