BUITENLAND DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BELGIE DE VLAAMSCHE KWESTIE. Het nieuw bestuurlijk statuut van België. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meidt: In de Kamercommissie ad hoe werd het verslag van mr. dr. Frans van Cauwelaert over het nieuw bestuurlijk statuut van Bel gië goedgekeurd met 5 stemmen tegen één; tegenstemmer was Brussel's burge meester, de fanatieke franskiljon Max! Het nieuwe statuut is op de volgende principes gebaseerd: 1. De algeheele eentaligheid der be stuurlijke diensten, zoo plaatselijke als gewestelijke, in de Vlaamsche evenals in de Waalsche provinciën. 2. Herinrichting der hoofddiensten van den staat, in overeenstemming met de tweeledigheid van het land (er wordt in de wet geen enkele maatregel voorzien, welke tweetaligheid zou opleggen aan de beambten of ambtenaren der hoofd diensten ook niet in hoogste ambten. De regeeringen blijven vrij de maatregelen te treffen, welke zij ter vrijwaring der een heid van bestuurlijke rechtspraak noodza kelijk achten). 3. De verplichtende noodzakelijkheid, volkomen gelijken eerbied te betuigen aan de beide nationale talen. 4. Slechts aan de plaatselijke besturen op het grondgebied der Brusselsche om geving wordt tweeslachtigheid opgelegd (besturen als deze van Elsene e. a. welke thans eentalig Fransch zijn, zullen dus tot tweetaligheid worden verplicht door de wet). Van gewicht ia nog de bepaling, dat een beambte, wanneer hij examen aflegt, dient te opteeren, eens en voor geheel zijn loop baan, voor den Vlaamschen of den Fransch- taligen dienst van het staatsbestuur. Het zal hem niet mogelijk zijn over te gaan van den Fransohen dienst naar den Vlaam schen, noch omgekeerd. DUITSCHLAND DUITSCHLANDS NOODVERORDENING De controle op de prijzen. Volgens bericht uit Berlijn heeft de com missaris voor de prijzencontrole, dr. Goer- deler gisteren aan de pers eenige mede- deelingen verstrekt over het tot nog toe door zijn werkzaamheden bereikte resul taat. Inzake verlaging van den broodprijs heeft Goerdeler den burgemeester van de steden met meer dan 100.000 inwoners bepaalde voorstellen gedaan, waarop hij nog deze week antwoord verwacht, zoodat hij hoopt nog vóór Kerstmis een zooveel mogelijk uniforme regeling voor de brood prijzen te kunnen treffen. Over de vleeschprijzen is hij nog in on derhandeling met de slagersorganisaties, doch op sommige plaatsen zijn de prijzen reeds verlaagd. Op verzoek van de organisatie voor den detailhandel heeft dr. Goerdeler pogingen gedaan, om ook de prijzen voor huishou delijke artikelen en keukengerei verlaagd te krijgen, waarbij hij het resultaat heeft bereikt, dat de prijzen op het oogenblik slechts ongeveer 10 procent boven de prij zen van voor den oorlog zijn. De grootste moeilijkheid was het ingrij pen in de prijzen van bepaalde artikelen. Hiervoor moet men tevens deskundig op zulk een gebied zijn. Ten aanzien van de gas- en electriciteitstarieven wordt be weerd, dat een daling van de prijzen van cokes en kolen de mogelijkheid tot tarief- verlaging opent. Hiertegenover staat echter dat voor bepaalde gebieden de prijsverla ging van het kolensyndicaat geen rol s; eelt, omdat op vele plaatsen Opper-Si- lezische en Engelsche kolen verbruikt wor den. De kwestie van verlaging der gas- en electriciteitsprijzen is moeilijker dan die op eenig ander gebied, aangezien ook de geldelijke subsidies een rol spelen. Niet temin kan ook hier nog wel iets gedaan worden door verlaging van rente, afschrij ving en loonen. ENGELAND ENGELANDS INVOERBEPERKINGEN. Nieuwe lijst verschenen. Met ingang van 19 Dec. zal een invoer recht van 50 procent ad valorem worden geheven van een aantal artikelen, welke in een derde lijst zijn vermeld, en waarvan de voornaamste zijn: Glazen voor verlichting-doeleinden, fototoestellen en onderdeelen daarvan, on belicht gevoelig papier zoowel als platen en films, lampen voor radiotoestellen en onderdeelen daarvan, electrisehe gloei- draadlampen met een lichtsterkte van 20 volt en daarboven; onderdeelen en in stallaties voor electrisehe huisverlichting; grassnijmachines met draaiende messen en onderdeelen daarvan; heel of gedeelte lijk afgewerkte katoenen weefsels, zooals opgerolde stukken katoen, vlaggen, zak doeken, sjaals en katoenen huishoudelijke goederen; touwwerk, touw en koord, ver vaardigd van plantaardige vezels en met een doorsnede van minder dan een kwart duim: geheele of gedeeltelijke kleding stukken, behalve ondergoed, doch wèl met inbegrip van sokken en kousen voor man nen, vrouwen ert kinderen, alsmede op maat vervaardigde stukken voor het ma ken daarvan. Voorts omvat de lijst zekere chemische producten, waterdichte weef sels en jaohtmunitie. OOSTENRIJK AMBTENARENONTSLAG OP GR00TE SCHAAL. Tienduizend personen er bij betrokken. De hoofdcommissie uit den nationalen raad heeft, volgens een W. B.-bericlit uit Weenen, de verordening omtrent het ont slag van ambtenaren, waarover zooveel te doen is geweest, en welke het ontslag betreft van ca. 5000 staatsambtenaren en 5000 beambten der bondsspoorwegen, aan genomen. HANDGRANATEN-DEPOT BIJ EEN BURGEMEESTER. Bloedige botsing in Stiermarksche gemeente. Te Voitsberg in Stiermaken hadden Woensdagavond tegelijkertijd een sociaal democratische en een nationaal-socialisti- sche vergadering plaats. Gedurende de vergadering gewerd de gendarmerie de mededeeling, dat in het bureau van den burgemeester de gemeente heeft een so cialistische meerderheid ontploffings middelen werden bewaard. Bij de huiszee king ontdekte men 200 handgranaten, wel ke in beslag genomen werden. Toen dit in de sociaal-democratische vergadering bekend werd; snelden de aanwezigen naar het bureau van den burgemeester, waar zij de gendarmes trachtten te ontwapenen Een deze liep een messteek in zijn gelaat op, terwijl hem zijn karabijn uit de han den werd gerukt. Een der demonstranten loste er een schot mee op den gendarme, die er slechts licht door werd gewond. Een vrouw, die in de sociaal-demoorati- sohe vergadering als secretaresse was op getreden, werd door denzelfden kogel ech ter gedood. Daarop maakten ook de gen darmes van hun schietwapens gebruik, waardoor een persoon werd gedood en zes anderen zwaar gewond. Een politieauto met gendarmes is van Graz naar Voitsberg onderweg. ITALIË EED VAN TROUW AAN HET FASCISTISCHE REGIME. Elf professoren in verzet. Van de 1144 hoogleeraren, van wie ver langd werd, dat zij den nieuwen eed van trouw aan den kpning en aan het fascis Itische régime zouden afleggen, hebben er elf geweigerd, o.w. vier professoren van de universiteit te Rome. RUSLAND. IN OEKRAÏNE WORDEN ALLE KERKEN GESLOTEN. Ingevolge uit Moskou ontvangen instruc ties zijn de autoriteiten in de Oekraine er toe overgegaan om stuk voor stuk de ker ken te sluiten, die nog niet aan den open baren eeredienst waren onttrokken. In de dagbladen der Sovjets wordt dit besluit goedgekeurd: men juicht het toe dat er thans weer zeven kerken „die voor geen enkel nuttig doel dienstbaar waren"' inge richt en gemeubileerd werden als clubge bouw, restaurant of opslagplaats. CHINA VRIJ MANDSJ0ERIJE? Onder de schutse van Japan. De „Daily Herald" heeft een telegram ontvangen uit Dairen, waarin wordt gezegd dat de situatie in Mandsjoerije zich op het oogenblik met zulk een snelheid ontwik kelt, dat door den volkenbond naar het Verre Oosten gezonden enquête-commis sie bij haar aankomst waarschijnlijk te genover een volslagen gewenzigden toe stand zal staan en een van China onafhan kelijk Mandsjoerije zal aantreffen, dat op grond van een speciaal verdrag tot een soort van Japanscho vazalstaat zal zijn ge worden. De gouverneurs van Kirin en van de pro vincie Hailung Kiang zouden n.l. met Tsjang Tsji Wi, die de hem aangeboden functie van chef van de regeering der pro vincie Liaoning heeft aanvaard, zijn tot overeenstemming gekomen over den vorm van een van Ohina onafhankelijke cen trale regeering te Moekden. Op 20 December a.s. zal volgens dit be richt een nieuwe Mandsjoerijsche conferen- tie worden gehouden, en, zoodra de vesti ging van de nieuwe regeering een feit i3, zal Japan, naar men met zekerheid aan neemt, een verdrag met Mandsjoerije slui ten, dat geratificeerd zal kunnen zijn, nog voor de aankomst der volkenbondscom missie, die daardoor geheel overbodig wordt, omdat zij geen taak meer zal heb ben te vervullen. AMERIKA IN AMERIKA ZEVEN EN EEN HALF MILLIOEN WERKL00ZEN. Het gouvernement roept de hulp In van het Episcopaat. Het Bureau van de Vakvereenigingen in Amerika heeft medegedeeld dat na een korte periode van stilstand tlhans het aantal werkeloozen weer stijgende is: al gemeen wordt verwacht dat er per 1 Jan. in Amerika 7.500.000 werkloozen zullen zijn. Van verschillende zij'den wordt de be merking gemaakt dat dit cijfer veel te laag is geraamd, en dat er op dat tijdstip wel 0 millioen werkloozen zullen zijn. Het is vanzelfsprekend dat de ellende lie hieruit voortvloeit niet onder cijfers is te brengen. Er is geen enkele steunre geling van regeeringswege: de hulp die verleend wordt moet dus uitsluitend uit- gaan van het particulier initiatief. Het Federatief bestuur doet wel alle mogelijke moeite om te bevorderen, dat er een kruistocht van naastenliefde wordt ge- louden en dat alle staten dit werk zullen bevorderen. Tot dat doel heeft de Bondsregeering een beroep gedaan op de katholieke bis schoppen om hun medewerking te willen verleenen bij deze onderneming. Door tus- schenkomst van den minister van Arbeid heeft de regcering gevraagd dat er vanaf den kansel de aandacht gevestigd zou worden op den ellendigen toestand waarin de werkloozen zich bevindenverder zou den de geestelijken de beste middelen moe ten aangeven om hulp te verschaffen. Aan de katholieke werkgevers zou gevraagd worden om het aantal hunner arbeiders tiet noodeloos te verminderen, maar eer der nog uit te breiden. Het zou zeer wen- schelijk zijn, zoo besloot de minister, dat de katholieke instellingen zouden samen werken met de overige bestaande officiee- ie organisaties voor maatschappelijk hulp betoon en armenzorg. OP DE KERSTBOOMENMARKT DE LEIDSCHE COURANT-BEKER. Hieronder volgt dan het reglement: Artikel 1. De beker draagt den naam van „De Leidsche Courant-beker" en moet, om in eigendom te worden verkregen, drie maal achtereen of vijfmaal in totaal ge wonnen worden. Artikel 2. De inschrijving staat open voor elftallen van vereenigingen, spelende onder D. H. V. B.-verband in Leiden en Omgeving, het volgende rayon bestrijken de: binnen de lijn, getrokken langs Hille- gom, Leimuiden, Nieuw veen, Woerden, Nootdorp, Veur-Leidsehendani, Wassenaar en de kust tot Hillegom. Artikel 3. Het inschrijfgeld bedraagt 2.50. Artikel 4. De wedstrijden worden ge speeld volgens het reglement van den D. H. V. B. en vangen aan onmiddellijk aan sluitend aan de competitie van den D» H. V. B. Artikel 5. De deelnemende elftallen spe len twee aan twee tegen elkaar, nader aan te wijzen door loting. De verliezende elf tallen vallen af. De overwinnende komen in de volgende ronde. Bij gelijk spel wint de bezoekende vereeniging. Ia het aantal deelnemende elftallen oneven, dan komt het vrijlotende elftal in de volgende ronde. Een elfbal kan slechts éénmaal vrijloton. De loting zal plaats hebben op het bureau van De Leidsohe Courant. Artikel 6. Alle wedstrijden hebben plaats op het terrein van een der deelnemende Vereenigingen, nader te bepalen door loting. De wedstrijden in de voorlaatste ronde hebben plaats op nader door de Re gelingscommissie te bepalen terreinen. De finale wordt gespeeld op het terrein der R. K. S. V. „Leiden". Artikel 7. Alle wedstrijden duren twee maal drie kwartier, met een tussohenruim- te van één kwartier. De finale wordt bij gelijk spel tweemaal 71/2 minuut ver lengd, waarna loting zal plaats vinden. Artikel 8. De inschrijvingen, vergezeld van het inschrijfgeld, moeten worden in gezonden bij den secretaris-penningmees ter van het District Leiden, waarvoor eenige weken vóór den aanvang een op roep in onze courant zal verschijnen. Artikel 9. Van de netto-recettes dezer wedstrijden komt: 25 pet, ten bate van den D. H. V. B. 25 pet. ten bate van het District Leiden. 25 pet ten bate van de ontvangende vereeniging. 25 pet. ten bate van de bezoekende vereeniging. De verdeeling van de netto-opbrengt der finale wordt nader door de commissie ge regeld. Artikel 10. In alle gevallen, waarin dit reglement niet voorziet beslist de commis sie. Deze commissie bestaat uit een verte genwoordiger van den D. H. V. B., het be stuur van het District Leiden en een ver tegenwoordiger van de Leidsche Courant. Verder kunnen we mededeelen, dat de spelers van het elftal, dat voor een jaar in het bezit komt van den beker, ieder een persoonlijke herinnering zullen ontvangen in den vorm van een verguld zilveren voetballetje. Als tweede prijs word't verder een ver guld zilveren en als derde prijs een zilve ren medaille beschikbaar gesteld. DE DIRECTIE. De NEDERLANDSCHE SCHAATSENRIJDERS die deel zullen nemen aan de internationale wedstrijden te Davos zijn Woensdag van 't Centraal Station te Amsterdam derwaarts vertrokken Foto Slegtenhorst Onze voetballers hebben sedert enkele jaren niets meer gehoord van don beker, die in het jaar 1923 door de Leidsche Cou rant beschikbaar werd gesteld, om te wor den verspeeld onder de R. K. vereenigin gen in het rayon Leiden en Omgeving, waar onze courant gelezen wordt. De Leidsche Couraht-beker, momenteel in handen van den secretaris-penningmees ter van het District Leiden, zal opnieuw verspeeld worden aan het einde van het seizoen. De vroeger reeds gespeelde wed strijden zullen als niet gespeeld worden beschouwd. We zullen hieronder het reglement op deze wedstrijden nog eens publiceeren, doch maken er vooral opmerkzaam op, dat aan deze wedstrijden slechts mag wor den deelgenomen door elftallen, die in D. H. V. B.-verband aan de competitie deel nemen. We meenen er goed aan gedaan te hebben de R. K. F.-clubs voor deelname uit te schakelen, omdat we anders aan de vereenigingen, die in den D. H. V. B. uitkomen, zoo goed als zeker geen kans gaven. Bovendien zijn de R. K. F.-vereeni- gingen slechts in zooverre uitgeschakeld, dat nu de tweede elftallen voor deze wed strijden kunnen inschrijven. Er zal natuur lijk controle worden uitgeoefend, dat spe lers van een eerste elftal niet ongeoor loofd in het tweede elftal uitkomen. B. en W. van Delft hebben den Raad voorgesteld om de TOL op de Bras serskade tusschen Delft en Nootdorp per 31 December op te heffen IN EERE HERSTELD.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5