DINSDAG 15 DECEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 R. K. STAATSPARTIJ. Oprichting eener Federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland. Zaterdag is te Utrecht opgericht een landelijke Federatie van Bonden van R. K. Gemeenteraadsleden. Do oprichtingsvergadering stond onder leiding van den voorzitter van het Dage- lijkscli Bestuur der R. K. Staatspartij, mr. C. M. J. F. Goseling. Van de zijde van dit bestuur waren mede aanwezig de heeren J. VV. Mols, mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst en mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Alle (13) bestaande organisaties hadden overeenkomstig haar ledental een of meer afgevaardigden gezonden, zoodat verte genwoordigd waren: de Bond van R. K. Ge meenteraadsleden in de Provincie Fries land, idem in Overijssel, de Vereen, van li. K. .Staten- en Gemeenteraadsleden in de Provincie Groningen, de Centrale van R.K. Gemeenteraadsleden in Gelderland, de Vereen, van R. K. Raadsleden in den Sta- tenkieskring Helder, idem in de Rijkskies kringen Dordrecht en Rotterdam, idem in de Provincie Utrecht, in Midden-Brabant-, in het kiesdistrict Weesp, idem in Hoorn, idem in Gouda, in Zeeland boven de Schel de en in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter drukte er zijn voldoening over uit, dat alle organisaties hadden wil len gevolg geven aan de uitnoodiging van het Dag. Bestuur der R. K. Staatspartij. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp-re- glement, dat behouuens enkele wijzigingen door de vergadering werd goedgekeurd, waardoor het zoolang verhoopte landelijk verband een feit was geworden. Artikel 1 van het Reglement zegt: „De Federatie van Bonden en Centrales van R. li. Gemeenteraadsleden in Neder land heeft ten doel het bevorderen van de toepassing der Katholiek staatkundige be ginselen op het gebied van het bestuur en de huishouding der gemeente". Volgens artikel 2 tracht zij dit doel te bereiken: 1. door het organiseeren in federatief verband van bonden en oentrales of üoe deze vereenigingen ook mochten heeten van gemeenteraadsleden, leden der R. K. Staatspartij; 2. door het bevorderen van de oprich ting en instandhouding van organisaties van gemeenteraadsleden, leden der R. K. Staatspartij; 3. door het oprichten en instandhouden van een orgaan voor gemeentepolitiek; 4. door in samenwerking met de R. K. Staatspartij in het bijzonder met bet centraal adviesbureau voor gemeente-poli tiek dier Partij op te stellen princi pieels richtlijnen, volgens welke overeen komstig de katholiek staatkundige begin selen, het bestuur en de huishouding van de gemeente behooren te worden gevoerd; 5. door het houden van studie- en con gresdagen en door alle geoorloofde midde len, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Artikel 3 erkent uitdrukkelijk de zelf standigheid der aangesloten organisaties. In het bestuur werden hierna gekozen de heeren: J. J. W. IJsselmuiden (Gelder land), voorzitter, J. van Rijzewijk (Midden- Brabant), onder-voorzitter en J. J. Hen driks (Dordrecht en Rotterdam), penning meester. Als secretaris zal fungeeren de lieer mr. C. Oh. A. van Haren, leider van liet Centraal Adviesbureau voor Gemeen te-politiek der R. K. Staatspartij, in die hoedanigheid. Het Reglement voorziet in de mogelijkheid om het aantal bestuursle den tot 5 uit te breiden, terwijl door het, bestuur der R. K. Staatspartij een bestuurs lid met adviseerende stem zal worden be noemd. Na de pauze vond onder leiding van den heer IJsselmuiden een korte eerste alge- meeiie vergadering plaats, waarin o.m. de contributie der leden werd vastgesteld. Het secretariaat der federatie is geves tigd Laan van Meerdervoort 65, 's-Gra ven tage. Sanella-prijsvraag. Aan alle deelnemers aan de Sanella- prijsvraag zal overeenkomstig het vroeger gepubliceerde reglement, een verkeerska- lender worden toegezonden en in den loop van deze of de volgende weck kunnen alle deelnemers dan ook een exemplaar van dezen kalender met de lijst der prijswin naars verwachten. KERKNIEUWS DE PATERS REDEMPTORISTEN TE ROTTERDAM. Zondag was het vijftig jaren geleden, dat de paters Redemptoristen zich te Rot terdam vestigden. In de kerk van den Al- lerheiligsten Verlosser aan den Goudschen Rijweg werd des morgens te half elf een plechtige Hoogmis opgedragen door pater Provinciaal met assistentie van don rector der kerk, pater C. Lubke als prestayter-as- sistens en de eerw. paters F. van Nimwegen en L. Loos, resp. diaken en subdiaken. In- der leiding van den heer J. van Veen voer de het zangkoor de „Missa in honorem Sancti Alphonsi" uit. Na de plechtige Hoogmis had een feeste lijke bijeenkomst plaats in het R. K. Mari niers-Tehuis. Als voorzitter van het huldi- gings-comité heeft de heer C. Lap de ju- bileerende communiteit der paters toege sproken en haar voor kerk en klooster een cadeau onder couvert overhandigd. De rector pater C. Lubke, dankte voor dit blijk van waardeering. Dos namiddags recipieerden de paters in het klooster, waar tal van bloemstukken en altaarsieraden waren bezorgd. Van de receptie werd een zeer druk gebruik ge maakt, niet alleen door leeken, maar ook door zeer vele geestelijken uit de stad. De geschenken, den paters aangeboden, bestonden o.m. uit een torenuurwerk, aan geboden door de H. Familie, afdeeling man nen, en electrisch luidapparaat, geschenk van de H. Familie, afdeeling vrouwen. De viering van het gouden feest werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door pastoor E. A. M. Mersel, der St. Bar- barakerk, met assistentie van patr C. Haa- nen O.F.M., pastoor van het Bosohje, en ka pelaan A. Bekkering. Tijdens het Lof heeft pater Rector een dankwoord gesproken en voorlezing gedaan van een telegram van Z. H. den Paus en een schrijven van Monstigneur J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, waarna de Pauselijke Zegen werd gegeven. Koperen priesterfeest. De weleerw. heer kapelaan W. C. C. M. van Alphen te Gouda heeft Zondag onder groote belangstelling zijn koperen priester feest gevierd. Om half elf droeg de jubilaris een Plech tige. Hoogmis op. Bij het opdragen dezer H. Mis, die o.m. werd bijgewoond door de familie van den eerw. jubilaris en door de besturen van de onderscheidene organisateis, waarvan de jubilaris geesteijk adviseur of directeur is, werd kapelaan van Alphen geassisteerd door deken van Rooy, presbyter assistens, rector Hallekes, diaken en pater Busch- man O.F.M., sub-diaken. De zeereerw. heeren pastoor De Graaf en pastoor Wijtenburg hadden op het pries terkoor plaats genomen. Des middags om 2 uur verzamelden zich in de St. Thcodorusstichting aan de West- haven de patronaatsjongens met hun lei ders en de harmonie „St. Caecilia", ten einde na eon korte wandeling door de stad den directeur defileerend hulde te bren gen. De receptie in de versierde Concordia- zaal was druk bezocht. De hoogeerw. heer deken van Rooy hield een toespraak waarin hij zijn kape laan geluk wenschte en huldigde voor alle arbeid, die de jubilaris op zoo verschillend terrein heeft gedaan. Bij monde van den voorzitter van het feestcomité, kapelaan W. Berding, werd hierna een geschenk in geld en een tweetal trommen voor het patronaat aan den jubi laris overhandigd. Hierna volgden verschillende redevoe ringen en nog een afzonderlijke hulde van het jongens-pensionaat, waarna de jubila ris tot allen een hartelijk dankwoord richtte. De dag werd besloten met een plechtig Lof met „Te Deura". STADSNIEUWS SEMPRE CRESCENDO. DE EEUWFEEST-HERDENKING. HET INVITATIE-CONCERT. De oudste vereeniging van het Leidsch Studentencorps, het Studentenmuziekge zelschap „Sempre Crescendo" jubileert; viert haar honderdjarig bestaan. Den 8sten December 1031 (na de terugkomst van het corps vrijwillige Jagers van de Leidsche Hoogeschool) na den veldtocht in België werd Sempre opgericht. In het gedenkboek „Sempre's Eeuwfeest" geeft Jhr. mr. F. G. W. J. Backer de geschie denis' van het zoo geliefde „Sempre Cres cendo", dat niettegenstaande de steeds wisselende bezetting in bestuur en or kest, de voor deze vereeniging soms minder gunstige tijden nog immer een voorname plaats inneemt in het muziek leven te dezer stede. Elk jubileum is door „Sempre" 'met luister gevierd, waar van het 100-jarig bestaan een glanspunt is geworden. De kranslegging aan het begin van dezen dag op het graf van den oud dirigent A. J. Wetrens, die vier en twin tig jaar lang do artistieke leider is ge weest, is tevens bedoeld als de nage dachtenis-viering van de dirigenten N. J. Wetrens en Gottfried Mann. Gaan wij ook Koeberg niet zonder aandenken voor bij, die met zijn muzikale begaafdheid zooveel voor „Sempre" heeft gedaan. Met twee concerten in de Stadsgehoor zaal onder leiding van kapitein Louis Walther Boer, directeur van de Konin klijke Militaire Kapel wordt dit eeuw feest herdacht. Leidens burgerij heeft steeds meege leefd in het wel en wee der vereeniging en haar wèl stemde steeds tot veel blijd schap. Zoo was er voor de matinée van gis teren groote interesse. Behalve de vele plaatsen, ingenomen door de autoritei ten onzer academiestad, den burgemees ter, de professoren met dames, den ver tegenwoordiger van het Koninklijk Huis, Baron Baud, den garnizoenscommandant overste Haitsma Muiier, de besturen van corps, sociëteit Minerva, de besturen der vereeniging voor Vrouwelijke Studenten, de reünisten van „Sempre*', w.o. den oud gouverneur-generaal van Ned. Indië, jhr. mr. de Graaff, wag- de zaal volop bezet met belangstellenden. In een klassiek programma deed Sem pre zich hooren in werken uitsluitend voor strijkinstrumenten. Aangevangen werd met het zoet-klin- kend „Concerto grosso no. 8" (fatto per la notte di Natale van Arcangelo Corelli met twee obligaatviolen en obligaat cello); de obligaatpartijen, lofwaardig gespeeld door de werkende leden, de heeren Everts, Kruijsse en Hengeveld. Als bindend element tusschen concertino en strijkorkest had de dirigent piano ge nomen. Telkens als wij zulke objectieve muziek-expressies als die van Corelli hoo ren, voelen wij een verlangen in ons op komen naar de herneiuwing dezer mu- zieksfeer. Deze divine, geestelijk ohar- mante muziek komt ons voor als een aanklacht tegen te groote mathemati sche toonformuleeringen die daardoor soms zoo besliste kunstmatigheid der muziek. Louis Boer met zijn strijk-orkest en solisten hebben ons veel verteld van de schoonheid van deze begenadigde kunst-uiting. Hierna volgde „Konzert für 2 Violinen" van Joh. Seb. Bach, door de eere-leden mr. de MarezOyeng en mr. Elias als solisten voorgedragen. Een schoone en grootsche opgave voor instrumentalisten. Met veel geestdrift hebben de twee so listen en de heeren van het orkest zich aan dit prachtig werk gegeven. De rijpe muzikaliteit van den leidsman miste haar uitwerking niet op de execu tanten en hun toehoorders. Welverdien de toejuichingen, bloemenkransen. Hulde betuiging! Tot slot „Eine kleine Naoht- musik", serenade für streichorchester van Mozart. Er werd met liefde en spontani teit gemusiceerd en Louis Boer, die alles gemakkelijk beheerscht, bevoorrecht diri- geer-talent bezit, heeft hier veel weten te bereiken. Er werd met de grootste toewij ding gevolgd, zoodat hij doen kon wat hij graag wil, fijntjes en delicaat spelen met mooie cantilene en het „4dagio". Er was expansief contact. Zoo mogen Sem pre Crescendo en dirigent Boer tèvreden zijn. Bloemenhulde en het noodige ap plaus! J. K. Huldigingen en toespraken. Na het concert werden nog enkele toespraken gehouden. Eerste woordvoerder was de praeses collegii, de heer J. de Blieok, die een gelukwensch bracht aan Sempre, aan het orkest en de solisten. Spr. hoopte dat de leden een voorbeeld zullen nemen aan de oud-leden, dan twijfelde hij er niet aan, of de naam van Sempre zou worden hooggehouden. Daarna betrad het dagelijksch bestuur van het huldigingscomité uit de Leid- sohe burgerij het podium. Jhr. ir. A. C. von Weiier hield daarbij een toespraak, waarin hij de gevoelens van sympathie der burgerij jegens Sempre Crescendo vertolkte. Spr. deelde mede, dat er zich op initia tief van den burgemeester een comité had gevormd, dat enthousiast aan het werk is getogen om de algmeene sym pathie en dankbaarheid der burgerij te organiseeren, gelijk te richten en in een zekeren vorm te verdichten en het comité heeft bij zijn werk veelvuldige bewijzen ontvangen, dat het aan een dankbare taak arbeidde. üit naam van het comité en dus van de geheele burgerij biedt spr. dan zijn harte lijke gelukwenschen aan en na eenige oogenblikken te hebben stilgestaan bij Sempre's historie, overhandigt jhr. von Weiier praeses Everta een enveloppe met inhoud, bedoelde als huldeblijk, dat naar spr. hoopt bij het bestuur de herinnering aan dezen dag levendig zal houden en het tevens jn staat zal stellen om een of ande ren lang gekoesterden wensch te vervul len. Hierna bracht de heer H. J. van Meeu wen, president van de commissie van orde en vertegenwoordiging van de sociëteit „Minerva" onder aan-bieding eveneens van een lauwerkrans zijn beste wenschen over. De praeses van Sempre Crescendo, de heer B. H. Everts, vervolgens het woord nemend, sprak eenige woorden van wel kom tot de aanwezigen, begroette in de eerste plaats baron Baud, die namens prin ses Juliana aanwezig was, vervolgens mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemees ter van Leiden, den rector-magnificus: prof. dr. J. J. Blanks ma, die den Senaat vertegenwoordigde, het collegium van het L. S. C., het bestuur van de V.V.S.L., be nevens de besturen van de verschillende vereenigingen uit het L.S.C. en de verte genwoordigers van het eere-comité uit de burgerij, de eere-leden van Sempre enz. Spreker dankte allen voor de goede wenschen, die tot Sempre waren gericht en spr. wees op de tijden van bloei en van teruggang, die de vereeniging in de afge- loopen honderd jaar heeft doorgemaakt. Omstreeks 1360 mocht er op de concer ten van Sempre worden gerookt, terwijl ze werden bijgewoond onder prettigen kout en aangename consumptie. Bekend is van een der leden, dat hij Beethoven zoo beminde, omdat het tijdens de uitvoering van zijn werken zoo gezellig praten was. In 1869 heeft men het hooken verboden, omdat het zoo slecht voor verschillende blaasinstrumenten zou zijn, maar een jaar daarop heeft men het rookverbod weer moeten opheffen, omdat het zulk een merkbaren invloed had op het aantal be zoekers op de concerten. Veel heeft Sempre aan het Leidsche pu bliek te danken gehad, want zonder dat publiek waren er geen successen te oog sten. Het bestuur is door het huldeblijk van de Leidsche burgerij diep getroffen en spr. bracht allen dank, die tot het tot- standkomon er van hebben bijgedragen, in het bijzonder den voorzitter, secretaris en penningmeester van het comité. Spr. hoop te, dat ook in de toekomst en niet alleen in de eerste jaren op dit jubileum volgen de, het Leidsche publiek z'n belangstel ling aan Sempre zal willen schenken. Na den praeses collegii en den president van de sociëteit bedankt te hebben, ver volgde spr.: Sempre viert thans een jubileum, maar dit is niet alleen het geval met het rou- leerende deel der vereeniging, maar ook met het blijvende gedeelte. Spr. huldigde hierna de heer Bleekstijn (dio inmiddels uit de gang te voorschijn was gehaald) voor het feit, dat hij Sempre gedurende vijfenveertig jaren met zijn beste krachten heeft gediend, met een trouw en een toe wijding, die men in dezen rijd nog slechts zelden aantreft. Bleekstijn heeft er steeds voor gezorgd, dat de tradities in Sempre gehandhaafd zijn gebleven eu op dit ge bied heeft hij tal van kostbare adviezen gegeven. Niet alleen namens de leden van thans maar eveneens namens de 'eden van vroeger brachti spr. den jubilaris dank en hulde voor hetgeen hij namens Sempre heeft verricht. Spr. overhandigde den beer Bleekstijn hierna een krans en een enve loppe met inhoud. Ten slotte deelde spr mode, dat de so ciëteit „Minerva" voor deze gelegenheid geëmancipeerd was en dat hij hoopte, dat zeer vele van de aanwezigen, ook de da mes, ter receptie zouden komen. DE RECEPTIE. In de Leeszaal van de Sociëteit „Mi nerva" verzamelden zich hierna tal van concertbezoekers en vele anderen om deel te nemen aan de receptie van Sempre Cres cendo. Het eerst werd daar het woord gevoerd door mr. J. C. baron Baud, Kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana, die de bijzon dere gelukwenschen van H. K. H. kwam brengen. Baron Baud zeide niet te behoeven ge tuigen van de groote belangstelling van Prinses Juliana, welke zich steecis uitte in het bezoek der concerten en de aan vaarding van het beschermvrouweschap van het voor dit eeuwfeest gevormde eere comité en welke belangstelling mede zou blijken uit het bezoek aan het feestcon- cert. Spr. geeft de verzekering, dat H. K. H. met sympathie de verrichtinfgen van S. C. zal blijven volgen en dat zij niets anders wenscht dan dat het gezelschap groe'e en bloeie. Als stoffelijk blijk van belangstelling van Prinses Juliana bood baron Baud vervol gens een voorzittershamer aan, welk be wijs van presidentieele waardigheid Sem per in de eerste honderd jaar van haar bestaan nog niet had bezeten. Nadat de muziek het Wilhelmus had ge speeld, dat door de aanwezigen werd me- degezongen, hief praeses Everts een luid: Leve Prinses Juliana! aan, dat met luid hoerah! werd begroet. Daarna verzocht hij baron Baud H. K. H. Prinses Juliana den oprechten dank van Semper te betuigen voor de belangstelling en dank te brengen voor bet stoffelijk aandenken. Op den hamer is een zilveren plaatje aangebracht, waarop geschreven staat: „Aangeboden aan het bestuur van Sempre Crescendo door Prinses Juliana 18311931''. Hierna nam de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het woord, om, hoe wel het comité uit de burgerij reeds zijn gelukwenschen had aangeboden, nog een persoonlijk woord daaraan toe te voegen. Spr. memoreerde, dat verschillende stu dentenorganisaties veel voor de burgerij gedaan hebben, doch Sempre Crescendo is wel zeer in het bijzonder samengegroeid met de burgerij, zij hebben samen geleefd en samen gespeeld. Na een enkelen bijzcn- deren trek daarvan gememoreerd te heb ben, wijst spr. erop, dat de tijden wel ver anderd zijn. Ook in de muziek is er over productie en onderconsumptie gekomen, maar Sempre mag er zioh op beroemen al tijd goede muziek te hebben gegeven. Met een heihvensch voor Sempre gesloot spr. Praeses Everts dankte den burgemees ter voor zijn woorden en tevens het ge meentebestuur voor den steeds ondervin den steun. Die dateert, aldus merkt spr. zeer geestig op, vanaf 1837 tijdens net Schouwburgconflict hier ter stede. Toen n.l. door het gemeentebestuur het bes-luit werd genomen, dat de corpsleden niet lan ger de beschikking zouden hebben over de gereserveerde plaatsen in den Schouwburg, was dit voor velen aanleiding hun vertier te zoeken bij Sempre, dat daardoor in 6ea stadium van niet geringen opbloei kwam. Die medewerking bleek echter ook na dan Stadhuisbrand in 1929, toen de burgemees ter de door gemeentediensten in beslagge nomen Gehoorzaal voor het Sempre-concert liet ontruimen! (Applaus). Vervolgens had de aanbieding plaats van het gedenkboek (waarvan we gisteren reeds melding maakten) door jhr. Humalda van Eysinga, oud-burgemeester van L)e- venter, zulks bij onlstentems wegens ambtsbezigheden van jhr. Feith. Praeses Everts dankte met hartelijke woorden voor dit mooie geschenk en bracht vooral hulde aan de nsamensteller, jhr. mr. F. G. W. J. Backer, die in de eerste plaats daarmede den dank van S. C. verdient. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den rector magnificus, prof. Blanksma, die namens de Senaat ©en contrabas als feestgesohenk aanbood, door deu praeses der Virtus-redactie, die eveneens een ge denkboek aanbood en tenslotte ook door Bloemen-Bertha, die haar hartelijke geluk wenschen vergezeld deed gaan van een bloemstuk. DE FEESTMAALTIJD. Aan den officieelen maaltijd, welke in de bovenzaal van de sociëteit Minerva gister avond is gehouden, hebben ongeveer 110 genoodigden deelgenomen, o.a. Prins Hen drik, prof. dr. J. J. Blanksma, rector-mag nificus der Leidsche Universiteit, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, het dagelijksch bestuur van het co mité uit de Leidsohe burgerij, luitenant kolonel J. E. Haitsma Muller, commandant van het 6e regiment veld-artillerie, de heer C. L. Walther Boer, dirigent van Sempre Crescendo en vele leden van het eere comité. De dames van de hoogleeraren hadden voor een kwistige versiering van bloemen van de tafels gezorgd. Bij den aanvang van den maaltijd wer- uen telegrammen van hulde gezonden aan de Koningin en aan Prinses Juliana. Verscheidene toespraken zijn gehouden, o.a. door den heer B. H. Everts, praeses van Sempre Crescendo, die een dronk uit- Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentiuv Bibliotheek, geopend *8 avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag. K. J. M. V. St. Peter Kanis. Lezing Ir. L. J. M. Feber, Har monie, Breestraat, half negen. Woensdag, Dioc. Ver. van R. K. Bijz. Ou derwijzers, „Den Burcht", 6.30 uur. Vrijdag. K. J. M. V. St. Peter Kanis, Bil- jartcompetitiie, Eigen Huis, half negen. Vrijdag, Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid ter voorkoming van ver val tot Armoede, „In den Vergul den Turk", 4.45 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Dec. a.s., waarge nomen door apotheek: W. Pclle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. en vervolgens de namen noemde van hen, bracht op de leden van het Koninklijk huis, die zioh in den loop van de honderd jarea van het bestaan van Sempre verdienste'ijk hebben gemaakt. Spr. wijdde tenslotte «en dronk op de reünisten. Prins Hendrik wijdde een dronk aan het roemrijke verleden en aan een roemrijke toekomst van Sempre Crescendo. Vervolgens spraken nog de heer J. de Blieck, namens het collegium van het Leidsch Studentencorps, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, jhr. mr. Rh. Feith, voorzitter van het eere-co- mité, die o.a. den praeses van Sempre Crescendo huldigde, verder prof. dr. J. ,1. Blanksma, rector-magnificus, de heer H. J. van Meeuwen, president van de commissie van orde en vertegenwoordiging van Socië teit Minerva, overste Haitsma Muiier, dr. W. van Bemmelen, als oudste eerelid, en tenslotte het eerelid de Sauvage Nolting, die een door hem zelf gecomponeerd lied heeft gezongen. Na afloop van dezen maaltijd is op do sociëteit een kroegjool gehouden. VEREENIGING VAM MATHESIANEN. Lezing van prof. tlr. P. Ehrenfest. In de geheel bezette collegezaal van het Natuurkundig Laboratorium hield prof. dr. P. Ehrenfest, hoogleeraar in de theoreti sche natuurkunde, een lezing met lichtbeel den en proeven over: „Lotgevallen van een Electron". De voorzitter, de heer S. Sanders, open de den avond met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en wei in het bijzonder tot prof. Ehrenfest, die op zijn eerste verzoek direct bereid was deze lezing te houden. Ook bracht hij een harte lijk woord van dank aan prof. de Haas, prof. Keesom en dr. Crommelin voor het wederom bereidwillig afstaan van de ooi- legezaal. Hierna gai hij het woord aan prof. Ehrenfest, die allereerst wees op de groote sympathie, die hij voor de vereeniging voelt en zeide, dat dit de oorzaak was waarom hij direct bereid was een lezing over het bovengenoemde onderwerp te houden, maar het zeer betreurde dit geweldige onder werp in zoo'n korten tijd uiteen te moeten zetten. Beginnen we bij het atoom van een stof dan bestaat dit uit kernen die een positie ve lading hebben en uit electronen die in elliptische kringen er omheen gaan. Prof. Ehtenfest gat* ons een kijkje m de geweldige getallen, die, zooals hij zeide, grooter zijn dan men met de inflatie der marken rekenen moest, b.v. op een bolletje van semistraal 3000 Volt gebracht gaf een electronenaanwezigheid van 2.10 u., docii ook dit is weer relatief als men bedenkt, dat 1 electron per millioen oppervlakte voorkomt. Overbrengen van electronen za gen we o.a. met een inductieproef. De elec tronen voortgang in kouden toestand gaat gemakkelijker dan in warmen toestand. Dit zagen we met de proef van het weerstand- klosje, dat in vloeibare lucht wordt gehou den. Verschillende onderzoekingen o.a. van Edison, Ampère, Faraday, Maxwel, Kamer ling Onnes en Oerstedt werden behandeld. Tevens de groote diensten, die het Natuur kundig Laboratorium aan de wetenschap bewijst. Electrosoopische proeven toonden de aanwezigheid van positieve en negatieve electronen aan. De aanwezigheid van elec tronen zagen we in een Kathodestraal en door middel van een magnetisch veld krom trekken. Proeven met de foto-electriscae cel verklaarden ons duidelijk de electronen aanwezigheid. Alpha, Betha en Gamna- stralen en onderzoekingen van Bohr war den achtereenvolgens beixandeld alsmede het Zeeman-effect van Zeeman-Lorentz. Ook de belangrijke Einsteintheorie en on derzoekingen van Einstein-de Haas gaven een idee welk een geweldig werk zij op het electronengebied gedaan hebben. Prof. Ehrenfest zelf demonstreerde ons een motortje met vliegwiel en we zag^n hem bij het op- en neergaan van het vlieg wiel draaiingen maken om ons de tegen- werkende kracht van een electron te coo- nen. Het overtuigend bewijs er van moch ten velen zelf met deze proef aanschou wen. Het zou ons te ver voeren om over die zoo uitvoerige onderwerp, dat prof. Ehrenfest zoo duidelijk uiteenzette, '*en gedetailleerd verslag te geven. We willen ermee volstaan, dat het zeer hartelijk ap plaus van de talrijke aanwezigen wel ver diend was. De heer Sanders was de tolk van allen, toen hij in z'n met zorg gekozen woorden hartelijk dank betuigde aan prof. Ehren fest, alsmede aan den heer van der Starre, de heeren Smit en de Groot, die hem met z'n voorbereidselen en proeven voor dezen avond terzijde stonden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2