23ste Jaargang MAANDAG 14 DECEMBER 1931 No. 7078 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per po£t f2.95 per kwartaal Het Ge-llustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Medodeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Ernstig gebrek aan overleg. Wat vooral in dezen tijd een eerste eisch van goed beleid mag heeten isge meenschappelijk overleg tusschen groepen van gezamenlijk belanghebbenden. Als dat gemeenschappelijk overleg ont breekt, dan heeft de ontevredenheid in verschillende kringen gemakkelijk spel, dan breekt de wanorde en revolutionaire geest in het oeconomisch en sociale leven zonder hindernissen door. En toch mankeert het zoo vaak, meer door een ontstellende kortzichtigheid dan door kwaadwilligheid, aan het zoo noodige overleg. Wij willen een paar feiten noemen. Eerstens een feit in de onmiddellijke nabijheid. In het Leidsch Kooi-kwartier heerscht, zooals men weet, ontevredenheid over een verhooging van de huren der wo ningen van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. Die ontevredenheid is al dan niet geheel of gedeeltelijk gegrond daarover gaat het nu niet. Maar gebleken is, dat het bestuur van genoemde woningbouwvereeniging zeer te kort is geschoten, doordat overleg met de huurders vanwege 't bestuur niet is gezocht, maar ontweken. Daarvoor moet het bestuur ernstig in gebreke worden gesteld; wij hopen, dat dit gebeuren zal, in het algemeen belang. Op de tweede plaats het zeer ernstig gebeuren in Twente, waar vandaag de sta king in de textielnijverheid is begonnen. Dit conflict zoo ernstig vooral in de zen tijd had kunnen worden voorko men bij meerderen zin voor overleg tus schen de beide partijen. De „Maasbode" schreef gisteren: „De hoop, die in aller harten her leefde, toen de onderhandelingen tus schen de beide partijen werden her vat. wordt dus geen werkelijkheid. Men ging onverrichter zake uiteen. Was dat nu volstrekt onvermijdelijk bij een geest van wederzijdsch be grijpen Hadden de werknemers nu werkelijk niet voorloopig genoegen kunnen ne men met de bereidverklaring van de werkgevers om de tweede loonsverla ging van 5 pet. voorloopig in te trek ken en bij niet gebleken eoonomisohe noodzakelijkheid ook niet opnieuw aan de orde stellen? Hiermede was de hoofdfout, van alle zijden als zoodanig aangevoeld, waardoor aan de tweede vérlaging het cachet van straf werd opgedrukt, her steld. En konden de werkgevers nu we zenlijk niet bewilligen in arbitrage voor het conflict bij de firma Jan- nink?" De weigering der werkgevers in de laat ste alinea bedoeld geeft de „Volkskrant" deze bemerking in de pen: „De varorganisaties, nog pas in een paar groote liberale bladen afgeschil derd als verwoede strijd-, zoo al niet revolutie-elementen, hebfjen, met een redelijkheid, die ze ditmaal zedelijk boven de fabrikantenvereniging ver heft, het conflict pogen op te lossen door haar voorstel, het geschil bij Jan- nink aan arbitrage te onderwerpen met bindende uitspraak voor beide partijen. De werkgevers hebben dit voorstel afgewezen: zij kennen geen arbitrage, zij beslissensic volo, sicjubeo. Hiermee was de teerling gewoqien; de fabrikanten hebben hun strijd; van een klein conflict hebben ze een groot De menschen doen zichzelf en anderen zooveel leed aan, zonder noodzaak of reden; en zij stichten zooveel kwaad, ver blind door eigenwaan ALS DE LEIDSCHE RAAD BEGROOT. De Leidsche Raad neemt meer en meer parlementaire allures aan. Niet alleen om dat de begrootingsdebatten zich gaan uit breiden ver buiten de grenzen der gemeen tepolitiek, zelfs tot Moskou maar ook omdat één week niet meer voldoende is gebleken om deji vloedgolf van welspre kendheid te verwerken. Vrijdagnacht om kwart over twee gaf de raad. er den brui van en ging naar huis, ofschoon de begrooting nog niet was afge handeld. Zooals bekend, zullen de debat ten Maandagmiddag 21 December worden voortgezet. Tot nu toe is de begrooting nog altijd binnen één week afgehandeld. Langdurige debatten zijn zelden pitti ge debatten. Zoo ook hier. De algemeene beschouwingen waren dit jaar kleurloos, zonder pit en fut en, als de communist, dr. Knuttel, niet voor een beetje spirit had gezorgd, was dit jaarlijksche politieke steekspel heelemaal een saai kletspartijlje geworden, een sla-p aftreksel van vorige jaren. Nu was althans „het strijdfront der S.D. A.P. uitgebreid tot de communisten" en dit bracht een nieuw element in het debat. Dc leider der S.D.A.P., de heer v. Eek, streed nu aan twee fronten en ontleende daaraan de vrijmoedigheid om in tweede instantie meer dan twee uur het woord te voeren, nadat hij in eerste instantie reeds langer dan anderhalf uur gesproken had. De com munist kan over deze politieke bokspartij tevreden zijn; knock-out heeft hij zijn so- cialistischen tegenstander wel niet gesla gen, maar hij bleef overwinnaar op punten. Do heer v. Eek is een waardige en niet te onderschatten tegenstander, maar meedoo- genloos hekelde de felle taal van den com munist de halfslachtige houding der socia listen, hun eten van twee wallen, en hij noemde de S.D.A.P. met een sneer: arbei ders-aristocraten. Inderdaad voert de con sequente leer van Marx en Engels tot het communisme. Deze erkenning is de triomf van den communist maar tevens het dood vonnis van de Maxistische leer. Want de bevrijding van het communisme is de dood van de vrijheid. Interessant zou het zijn de in den grond verwante broeders Bosman (liberaal), v. Eek (socialist) en Knuttel (communist) te volgen in hun thans zoo ver uit elkander loopende leerstellingen omtrent de econo mische crisis en de aangeprezen middelen om er uit te geraken. Dat zou ons echter te ver voeren en wij volstaan met op te merken, dat het debat van dit drieman schap, hoe merkwaardig ook, niet thuis hoort in een gemeenteraad, die zich be raadt over de begrooting en het regeerbe- leid in de stad. Overigens moeten wij er kennen, dat, afgezien van talrijke onhoud bare beweringen, de betoogtrant van den communist zeer gunstig afsteekt bij die, waarmede sommige sociaal-democraten hun tegenstanders trachten af te maken. Wij hebben hierbij niet het oog op den eerlijk met de waarheid worstelenden socialist Vallentgoed, die althans in zooverre den Katholieken recht laat wedervaren, dat hij kennis neemt van hun geschriften, maar meer in 't bijzonder op den heer Groene- veld, die bij zijn aanval op de collectanten ten bate der R. K. werkloozen een klein heid van ziel demonstreerde, omgekeerd evenredig aan zijn hatelijkheid. De burgemeester, die, integenstelling met hetgeen bij vroeger wel eens gezegd heeft omtrent zijn interesse in de alge meene beschouwingen van den heer v. Eek, thans meende de socialisten te moeten wij zen op hun eigenaardige opvatting van de gemeentepolitiek, beging daarbij de o.i. on tactische fout om mevr. Braggaar-de Does b haar bestrijding van de werkwijze 7an Maatschappelijk Hulpbetoon „verdachtma king" te verwijten, waarmede hij den socia listen in de kaart speelde. Zij eischten een raadscommissie om te onderzoeken of deze beschuldiging al dan niet terecht was ge daan een eisch, welke verklaarbaar, doch op z'n minst voorbarig was. Na de pertinente ontkenningen van de wethouders Romijn en Goslinga, zal de heer Romijn als voorzitter van de beschul digde Commissie goed doen, deze kwestie niet in de doofpot te stoppen en het voorge vallene moge voor de Commissie een spoor slag zijn om te fcoonen, dat zij haar taak terdege begrijpt en inziet, dat in deze bui tengewone tijdsomstandigheden niet te ka rig gesteund moet worden. De raad heeft evenals vorige jaren we derom een Kerstgave toegestaan aan de genen, die vanwege Maaschappelijk Hulpbetoon of den Dienst voor Sociale Za ken een ondersteuning genieten, bestaande uit 25 pet. van de week-steun. De S.D.A.P., die in andere gemeenten con amore eenzell- de voorstel met vlag en winpel aanvaardt, meende hier te Leiden goed te doen met er een schepje op te gooien en had 50 pet. voorgesteld. Natuurlijk stelde de commu nist toen 100 pet. voor en wel uit te keeren aan alle werkloozen. Omtrent het lot der circa 50 socialisti sche en communistische voorstellen (geen der andere fracties had een voorstel inge diend) kan geconstateerd worden, dat de meeste den weg van alle vleesch zijn ge gaan, terwijl eenige het niet eens tot een stemming brachten, en werden ingetrokken, zooals bijv. het voorstel-v. Eek inzake me dezeggenschap van gemeentopersoueel, na de toezegging, dat B. en W. binnenkort uitvoerig hun standpunt dienaangaande den raad zouden mededeelen. Het verst brachten he£ nog die voor stellen, welke door B. en W. in praeadvies werden genomen, zooals o.a. het voorstel- Verwey om de opcenten op do personeele belasting voortaan progressief te heffen. Eén ander der verschillende belasting voorstellen van den heer Verwey maakt, of schoon verworpen, desniettemin toch wel eernge kans. Wij bedoelen het voorstel om de opcenten op do vermogensbelasting te brengen van 15 op 50. Het werd afgestemd, doch met de uitdrukkelijke bedoeling, dat B. en W. uit eigen beweging deze belasting- verhooging het allereerst zullen overwe gen, zoodra zij behoefte gevoelen aan uit breiding van inkomsten. Gouden eieren verwachte men evenwel van dit belasting kippetje niet; de opbrengst zal nog 'n eind beneden de halve ton blijven. Maar de ge ringe opbrengst wijst er van den anderen kant ook op, dat de vermeerdering van belastingdruk voor de vermogenden even min groot is. Deze belastingverhooging zal voor iemand met een- vermogen van 20.000 even zwaar zijn als wat b.v. de bewoners der gemeente woningen jaarlijks aan straat belasting betalen n.l. ongeveer ƒ7.50. Taut de bruit pour une omelette! Verschillende voorstellen van den heer v. Stralen inzake verbetering van de werk- loozenzorg werden aangehouden in verband met de later volgende bespreking over het al of niet aanvaarden >'an rijkssubsidie m deze, waaraan de noodige voorwaarden vastzitten. Doch daarover later. Zooals gezegd, is de begrooting Vrijdag nacht nog niet gereed gekomen, maar is de raad blijven steken in de artikelsgcwijze bespreking der begrooting (kortweg ge zegd: bij de „punten Eenige voorstellen komen nog nader ter sprake bij de voort gezette behandeling. Aan de begrooting ging Maandagmid dag nog een langdurig debat vooraf over de kwestie van de huurverhoogingen in het Kooikwartier. De raadsineeruerhcid besloot een nader onderzoek te doen instellen naar de billijkheid dezer verhoogingen en han gende dit onderzoek de huurverhooging te handhaven. Het verzet der sociaal-demo- c-aten tegen de voorloopige handhaving der verhooging waa onrcJelijk, daar <ie huurders in groote moeilijkheden zouden zijn gekomen, wanneer bij gebleken billijk heid der verhooging de uitgestelde huur penningen geheel of gedeeltelijk zouden moetan worden nagevorderd. Wordt de ver hooging nu ongedaan gemaakt, dan valt het dubbel mee. ARBEIDSWET 1919. Overwerkvergunning in wasscherijen en strijkinrichtingen. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijkinrichtingen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat ge durende het tijdvak van 21 December 1031 tot en met 2 Januari 1932 in hunne onder neming door de aldaar werkzame arbei ders, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, on der bepaalde voorwaarden arbeid wordt verricht als volgt: op 21, 22, 23, 24, 28, 29, 30 en 31 December 1931, gedurende ten hoog ste 10 uur per dag en op Zaterdag 1932 ge durende ten hoogste 8 uren. HET KATHOLIEK SPOOR- EN TRAM PERSONEEL. Namens het Doorluchtig Episcopaat van Nederland brengen Wij ter kennis van alle R. K. Spoor- en Tramwegmannen, die lid zijn van den Centralen Bond, dat geheel bijzondere redenen ons nopen het voor schrift van het Doorluchtig Episcopaat omtrent principieele organisatie nog eens bijzonder naar voren te brengen in betrek king tot dit R. K. Spoor- en Tramwegper soneel en hen al'en dringend aan te sporen lid te worden van dey R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. 'FJiphaël' t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. BOLLEN EN SNIJBLOEMEN VOOR ENGELAND. Vermoedelijk een invoerrecht van 1 penny per l.b. voor bol len en van 6 pence voor snij bloemen. Zware handicap voor handel in snijbloemen. Uil een gesprek dat wij hadden met den heer W. A. Philippo, die Woensdag j.l. uit Engeland terugkeerde, waar hij met den heer Bergman op verzoek van hot Cen traal Ëloembollencomité poolshoogte heeft genomen over den stand van zaken betref fende do invoerrechten door Engeland aan onze producten op te leggen, hebben wij, aldus „Het Weekblad voor Bloembol lencultuur" den induk gekregen, dat de bij ons artikel belagghebbende Engelschc fir ma's op goede gronden verwachten, dat het komende invoerrecht op bloombollen niot hoog zal zijn, en een recht zal worden ge heven voor het gewicht der zendingen. Het is zekor, dat de adviezen, die van de zijde der deskundigen aan den minister van Landbouw zijn gegeven oen laag invoer recht op de bollen inhouden. in dit verband wordt reeds genoemd een bedrag van 1 penny op een Engelsche pond bruto, heigeen zou neerkomen op ongeveer 5 shilling per 1000 voor b.v. tulpenbollen voor kleine bollen en vooral ook de z.g. bijgoedarlikelen natuurlijk aanzienlijk meer. Narcissen en dikke hyacinthen na tuurlijk aanzienlijk meer. Er is in dc kringen der verbruikers van Ned. bloembollen geen verlangen naar een zware belasting o phet droge product, wel een hoog invoerrecht op do bolbloemon. Men reolisecrt zich, dat het surplus aan tulpen, dat dit seizoen door de Nederland- sclie trekkers als afgewerkt product op de Ëngel6che bloemenmarkt geworpen zou worden, fnuest zou zijn voor de bollentrek- kers in Engeland, en daarom is en wordt aangedrongen op een zoodanige bolasting dat de voorsprong dien de Ned. trekkers ondanks de depreciatie van het pond ster ling zouden hebben, wordt voorkomen. Een betrekkelijk laag invoerrecht op do bollen acht men noodig, maar een hoog ta rief ougewenscht om overbxenging van cul tures van bollen naar Engeland te voor komen, welke overbrenging immers do hoe veelheid bloemen van 't vrije veld die in het voorjaar op de bloemenmarkt komen, zeer zou vergrooten. Aan deze omstandig heid en aan de over het algemeen vrien delijke gezindheid der Engelsche afnemers jegens het artikel bloembollen en hun relaties in Nederland, is te danken liet ad vies, dat aan de regecring is gegeven. Natuurlijk blijft do mogelijkheid be staan dat de minister van dit advies zal af wijken. In dat geval zou protest van dc En gelsche belanghebbenden niet uitblijven, zoo was de indruk, dien de heer Philippo verkreeg. De uitlatingen van den minister van Landbouw in het Lagerhuis moeten bo- schouwd worden als een motiveering van het heffen van een invoerrecht op ons pro duct, hoewel dat, naar ook in rcgcerings- kringen bekend is, niet in voldoende male in Engeland gekweekt wordt. Dat andere landen den invoer van Nederlandscho bloembollen bemoeilijken, zou, indien En geland geen rechten ging heffen, kunnen leiden tot een overvoeren van de Engel sche bollenmarkt, hetgeen én in verband met de daling van het betaalmiddel èn te genover de Engelsche bedrijven niet ver antwoord wordt geacht. In de kringen van de klein-verkoopers (zaadhuizen) heeft men zich slechts noodo neergelegd bij het advies dat door do ge noemde organisaties is gegeven. Men had hier gaarne gezien, dat de bollen, die in Engeland niet worden gekweekt, vrij van recht zouden zijn gebleven. Men noemde hyacinthen, iris, crocus e.d., die immers als ruwproduct worden ingevoerd, evenals b.v. Japansche lelies. In kweekerskringen was men er niet algemeen voor, om voor een vrijstelling voor deze artikelen te plei ten, omdat dan ook de Fransche expor teurs op grond van dezelfde overwegingen vrijstelling voor Fransche bollen zouden kunnen vragen, waartegen zich het be lang van de Cornwallsche en Kanaaleilau denkweekers zou verzetten. „Tel.' De binnenlandsche industrie. De directie van dc Nederlandsche Spoor wegen heeft aan Werkspoor te Amsterdam den bouw van de spoorbrug bij Zutphen op gedragen, behoorende bij de uilvoering van de Twente-Rijnkanalen. Werkspoor had in geschreven voor f 155.400 en was de laagste Nederlandsche inschrijver. De opdracht werd aan Werkkspoor gegeven, ondanks het feit dat de firma Paul Würth in Luxem burg, had ingeschreven voor f 153.500. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gandhi te Rome. (Buitenl. 2o blad). Japan zet den uitvoer van goud stop. (Buitenl. 2e blad). Japan zet den uitvoer van goud stop. BINNENLAND. De staking in de Twentsche Textiel industrie vandaag begonnen (1ste blad). Weer een roofoverval. Op het postkan toor te Ginneken. (Gem. Ber. 3do blad). Doodelijk motorongeluk te de Bildt. (Gcm. Ber. 3do blad). Auto met zes inzittenden te Rijswijk te water gereden. Eén doode. (Laatste Ber.). De invoer van bollen en snijbloemen in Engeland. (1ste blad). De invoer van bloemen naar Frankrijk. (lste blad). Het eeuwfeest van Sempre Crescendo. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Successen van de A.D.Z. te Dusseldorf (Sportblad). De Stormvogels voorloopig geschorst door den K. N. V. B. (Sportblad). DE BIOSCOOPWET MOET GEWIJZIGD WORDEN Bladz. 9 en 10 BESCHOUWING OVER DEN LEIDSCHEN GEMEENTE- RAAD Bladz. 1 Nijmegens financieele toestand. B. en W. van Nijmegen hebben den Ruad de gemeente- en bedrijfsbegrootingen voor 1932 aangeboden. Do gewone dienst sluit in ontvangsten en uitgaven met 3.513.197, dc kapitaalsdienst niet een te kort van ƒ928.190. Oorspronkelijk was het tekort op den gewonen dienst goranmd op 040.000B. en W. hebben door bezuini ging op verschillende posten dit tekort kunnen terugbrengen op rond 500.000. B. en W. advisceren alsnog niet over te gaan tot verlaging der looncn en salaris sen van het gemeente-personeel, en ook niet tot verhooging der hedrijfstarieven, doch stellen voor te besluiten tot heffing van 70 opcenten op do gemocntcfonds- bclasting (thans 53), en tot buiten werking stelling der zakelijke bedrijfsbelasting. De ontvangsten op den gewonen dienst is in evenwicht gebracht door op dozen dienst in ontvangst oen bijdrage tot een bedrag van ƒ500.000 uit te trekken, ten laste van den kapitaaldienst cn wel als maatregel van voorloopigen aard. Voor zoo- vnr noodig kan dit bedrag te zijnor tijd geheel of gedeeltelijk worden gedekt door te beschikken over de reserves der ge meentebedrijven. Voor subsidie aan hot Burg. Armbe stuur (werkloozensteun) achten B. en W. ook voor 1932 een bedrag van 1 millioen noodig. B. en W. noemen den toestand der ge meenlc-financiën in zooverre zorgwekkend dat, indien de crisis lang mocht voortdu ren, het niet anders dan ten koste van een hoogen belastingdruk mogelijk zal zijn. het evenwicht tusschen gewoon uitgaven en inkomsten te bewaren. Dat reeds thans tot belasting-verhooging moet worden overgedaan, is bijna geheel het gevolg van do crisis. Naar het graf van Sint Willebrord. Naar wij vernemen, heeft het Comité tot Samenstelling van Ned. Bedevaarten be sloten in het voorjaar 1932 oen drie-daag- sche Bedevaart te organisecren naar het graf van den H. Willebrordus te Echtcr- nach in Luxemburg. Nadere gegevens omtrent deze bedevaart /.uilen vanwege het comité spoedig worden bekend gemaakt. De Hanze in het Bisdom Haarlem. De R.-K. Middenstandsbond in het bi* dom Haarlom is dezer dagen uitgebrci met afdeelingen te Schoorl, De Rijp en I Diernen. Hiermede is het hondertal afdeo lingen van deze organisatie bereikt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1