WEEK-END LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 3 AFDEEL1NG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rnbriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelmgen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Kijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. L. van den Abeelen, Willem de Zwijger laan 25, Uegstgeestj- Mevr. Fehiners—Boer—Knottnerue, Warmonderweg 37. H. LUCIA. Morgen 13 Dec. viert de Kerk het feest van deze heilige, die in de 3e eeuw in Sy racuse geboren werd en later de patroon heilige uezer stad geworden is. Tegen haar wil in werd ze dour haar ouders met een heidensch jongeling verloofd. Haar moeder had lang aan een ernstige kwaal geleden en werd nu door de H. Lucia overgehaald, om haar op een pelgrimstocht naar het graf dor H. Agatha te vergezellen, en te bidden, dat ze genezen mocht worden. Terwijl zij daar bij het graf zaten te bid den, zou de H. Lucia in een visioen de H. Agatha gezien hebben, welke tegen haar zeide: „Met recht ben je Lucia (u.i. lio.it) genoemd; want je zal een licht en een spie gel zijn voor de gelouvigeu", en er aan toe voegde, dat haar gebed verhoord was, en dat haar moeder zou genezen, in haar blijd schap over haar herstel gaf haar moeder aan de H. Lucia toestemming, om zich zelve aan den dienst van God toe te wijden, en haar gauscueu bruidsschat als aalmoe zen onuer de armen te verdoelen. Doch toen do jungeling, met wien ze verlootd was, dit besiuit vernam, werd hij zoozeer door woede overmand, dat hij ging aan brengen, dat ze christen was. Ze weid voor den stadhouder gedaagd, die haar dwong voor de algoden te olieren. Ze weigerde en werd weggebracht om door folteringen te moeten genourzamen. Niets deerde haar, ook het vuur niet. Toen doorstak een ol- daat met z n zwaard haar hals, waarop ze stierf. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Jaarvergadering. De jaarvergadermg, waarop de secreta resse ingevolge art. 10 uer statuten tiet jaarverslag ter goedkeuring moet aanbie den, zal gehouden worden op 21 Januari 1032 dos avonds te kwart over acht in de Kleine biadsgenoorzaal. Volgens art. 3 van het Huisiiouoelijk Keglemeut zal in deze vergadering ook het terslag der Commis sie, die de kas en de boeken cfer Penniug- meosteresse gecontroleerd heeft, worden uitgebracht. Tevens zullen op dien avond de jaarverslagen van alle onderafJeelingen worden uitgebracht. Een mooie avond, dus, waarop ieder zich geheel van het doen en laten der vereeniging en hare onderafdee- lingen op de hoogte kan stellen. Het bestuur zal dien avond ue leden een kopje thee aanbieden. Bestuur. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreding: mojuürouw H. van der Meor, mevrouw C. Croyghton-Léuutand en mevrouw C. H. Gibbon- van den Heuvel, welke allen her kiesbaar zijn, en mevrouw M. van dor Hart-Bootsnia, welke niet herkiesbaar is. De verkiezing zal plaats vinden in de jaar vergadermg van 21 Januari a.s. Het bestuur vestigt hiervoor do aandacht op artikel 5 van het Huishoudelijk Reglement, dat o.in. bepaalt: „leder tiental leden heeft recht zooveel candidaten te stellen, al3 er vacatures zijn. De namen der candidaten moeten op een ondertoekende lijst uiterlijk veertien dagen vóór de verkiezing bij de secretaresse van het Dagelijksch Bestuur zijn ingeleverd. Zij, die candidaten voorstellen, moeten zich te voren hebben overtuigd, of deze eeno mogelijke keuze zullen aanvaarden''. Theemiddagen. De eerste goed geslaagde theemiddag is geweest. Dra volgt de tweede. Deze zul worden gehouden op Donderdag 14 Januar' 1932. In de volgende rubriek zal de plaat van bijeenkomst worden opgegeven. Pr«.f. van de Wiel zal dan een causerie houden over Gregoriaansch. Dames, die u voor de gehoelo serie middagen hebt opgegeven, houdt dien middag dus vrij I Excursie. Voor de excursie op Dinsdagmiddag, 19 Januari a.s., naar de Boteroentrale te Rot terdam hebben zich 20 leden opgegeven. Tot 10 Januari a.s. bestaat uo ggelegenheid tot opgave, het reisgeld a 1.40 zal vóór dien datum worden opgehaald. Oudersavond. Voor dezen avond verwijzen wij naar de recensie in de „Leidsche Courant" an Donderdagavond j.l. De zaal was goed be zet. Wei niet geweest is, heeft heel wat ge mist. In een van de laatste vergaderingen van de Haagsche afdeeling van den R. K. Vrou wenbond heeft prof. Féron do volgende le zing gehouden, die wij om z'n belangr.jk- heid ook gaarne onder de aandacht van onze leden willen brengen. Prof. Féron wilde spreken over het ideëele huwelijk. Spr. wilde dezen avond den zin en de diepte van de encycliek van Pius XI over het huwelijk duidelijker maken. De psyche der huwelijken is niet meer zoo stevig als vroeger. Geen macht en vrije wil mogen aan het huwelijk, dat oen dour God gemaakt levensinstituut is, raken. Er ligt in het huwelijk een wilselement, het is geen louter lichamelijk maar ook een ziels- erbond. Under de zegeningen voor net huwelijk springt het eerst naar voren: net kind. Het Christelijk huwelijk mag zich nooit stollen vijanuig tegen het kind. Vrij willige onthouding wegens ernstige en goe de redenen is geooriooid, maar de Kevk verzet zich tegen misbruik der lusten. Ook het opvoeden van dit kind behoort tot do plichten van het huwelijk. Zich of feren van den morgen tot den avond cn 's nachts, dat is het work van vader en moeder. Opvoeden is het vormen van ver stand, wil. Huwelijkstrouw wijst niet alleen op iets onbreekbaars, zij is vooral liefde, het ge heim van het huwelijk. Liefde schept orde. Het huwelijk 19 in het Nieuwe Testament in zekeren zin een priesterschap geworden uoor de zegening van het Sacrament, het bonum sacramenti. Gelijk priesters zijn ge roepen om allen Le heiligen, zoo zijn de ouders geroepen om de kinderen te heili gen. Wanneer een vader en een moeJer geen organen van heiliging voor de kinde ren zijn, was het huwelijk beter niet geslo ten. Bij de huwelijksvoorbereiding moet men zich bewust zijn, dat iets waarvoor wij niets over hebben ons niets waard kan zijn. Voorbereiding moet een tijd van ernst zijn waarin offers gebracht worden. Er bestaat tegenwoordig het gevaar, dat het ideaal van het moederschap te natuur lijk wordt gesteld. Een meisje, dat maagde lijk blijft stelt zich dan de vraag: Als ik kloosterlinge zou worden, zou ik dan lager staan? Het moederschap is alleen mooi, wanneer het bestraald wordt door het do- vennatuurlijke licht. Daar moeten wij tan denken, vooral ook de jeugdleidsters. Wij moeten heilige kinderen krijgen, daar mag niets te veel voor zijn. HET IS ZALIGER TE GEVEN, DAN TE ONTVANGEN. Een druilerig regentje, niet hard, niet zacht, maar precies genoeg om iemand na een paar uur kletsnat te doen zijn, dat was het weer wat de dames vergezelde, die huis aan huis met een vriendelijk gezicht een kleine gave vroegen voor de vereeni ging „Hulp in de huishouding en de babij':. Het schoone doel stond ons hardnekkig den gansohen dag voor oogen, deed ons de toeslaande deuren, de minder vriendelijke gezichten, het soms lange wachten, als niets tellen. Enkel dat mooie doel, een zon nestraaltje brengen, wat zorg wegnemen, daar waar een kleine wereldburger ver wacht wordt en de benoodigdheden al even schaars zijn als in het stalletje te Bethlehem. Bij alle vreugde over de goed heid der inenschen, leert ons zoo'n dag veel van wat we zelf moeten nalaten wanneer anderen zich, al is het dan met een andere strekking, een ander doel, hui» aan huis wat geld bijeen trachtten te bedelen. Het: „Wij geven niet aan de deur, of, wij geven niet aan Protestanten, of wij geven niet aan neutralen" moet uit de mond van een goed Katholiek niet gehoord worden. Be grijpelijk is, dat go liever geeft aan eigen geloofsgonooten, maar een kleinigheid in eon bus gestopt, zal u niet armer maken en werkt zoo bemoedigend op degene die vraagt. Aardige momenten zijn er ook bij zulk werk. Bij een groote gift te hooren: „Ja, Zuster, ik heb zelf kiuoeren, dan weet men wat het zeggen wil, zoo'n peuter niet met warmte te kunnen ontvangen, omdat zoo veel noodigs ontbreekt of aan een huis te rug geroepen te worden omdat men eigen lijk toch wat meer wilde geven. Hoe goed doet het niet van een leverancier, die te gelijkertijd belt, ongevraagd een gift te krijgen. Ondanks het slechte weer, voel je een groote blijdschap, wat zijn er toch nog veel goede en vriendelijke menschen in de wereld met hoeveel vreugde geven velen oen kleinigheid van een dikwijls toch zeer j beperkt inkomen. I En als daar straks vele gezinnen geluk kig gemaakt zullen worden met een Kerst- gave, laten ze dan niet vergeten een ge bedje to storten voor gevers en geefsters. BIJ ADERVERKALKING van hersenen en hart knn door het dagcljjksch gebruik eencr kleine dos'is natuurlijk „Franz-Josef' bitter- water, bereikt worden, dat de patiënt zonder sterk to persen ontlasting hcett. 11418 KATHOLIEKE KERSTVIERING. De hedendaagsche tijdgeest dringt bru taal door in heel onze samenleving. Alles valt hij aan, wat uitgesproken christelijk, katholiek is. Van ons innig, heilig Kerst feest heeft hij in vele gezinnen slechts n stuitende banaliteit gelaten, 't Goddelijk Kind moest weg, daarvoor 'n kerstman, een soort kabouter met witte baard; geen oid- dende herders, geen Engelen, die vrede bieden aan de menschen van goede wil neen, een kerstman met hulst en maretak ken, die zilveren appels brengt en snoep, kerstkoeken en kerstkransen; en 't avonds, zoo mogelijk, kerstbal 1 'n Christelijk gemoed komt in opstand bij zoon profanatie van 't alerheiligste Korstmysterie. Daarom verlangen wij de oude, katho lieke Kerstviering, zooais tranciscus van Assisi ze ons te i^reccio heeft geleerd. We willen weer de kerstkribbe in ons gezin. En die kerstkribbe bouwen wij zeil voor onze kleine Koning, thuis. Zoo wordt Christus, vooral in de kerst- tijd, 't lichtende middelpunt van ons ge zin. Want uat innig taioreel van 't god delijk Kind, in do knobe, omringd door Ma ria, Josepn, Engelen en herdeis, zal voor kinderen en ouderen 'n stille, maar vrucht bare meditatie zijn, 'n meditatie ovor 't grootste aller geneimen. 't Armo Kind liggend op 'n handvol struo zal de weigestolueu soberueid leeren, de ar men sterkte om 't moeilijke leven moedig te dragen. Zoo brengt de kerstkribbe zegen in huis. Cm nu ue heerlijke gewoonte, 'n kerst kribbe ui het gezin te plaatsen, zoo kracu- tig mogelijk te bevorderen, hebben we 'n Kring geslicht tot bevordering van de ka tholieke kerstviering. Hoe die tot stand is gekomen en wat er aan vooral ging, zal u onze secretaris zeg gen, die ik hierbij 't woord geef. Reeds eenige jaren is er in ons land, bij de Katholieken, een merkbare drang te De- speuren, om de Kerstkribbe weer in eere te herstellen. Het was in 1927, dat het Sint Janspatro naat te Arnhem, voor het eerst kerstiiguur- tjes ging uitzagen. Up de tentoonstelling der Patronaten te Aruiiem 111 1928 werden deze tentoongesteld. Eenigen tijd later ontving ik van Z. H. Excel. Mgr. Hopmaus een schrijven om inlichtingen voor het ma ken van Kerstkribben. Naar aanleiding vau de bentoonstelling te Arnhem, heeft de Weieeny. heer A. van Hofslot, Kapelaan te Renkum, in de win ter van '28 een cursus geopend, waar jon gens, onder leiding van eenige iieeren, beeldjes leerden uitzagen en stalletjes tim meren. Zij werden bij de jongens thuis op gesteld. De resultaten waren verrassend, met alleen de jongens, maar ook de ouders waren met de Kribbe ingenomen en in me nig huisgezin hebben Vader en Moeder, als om strijd, medegeholpen en het mooi ste plaatsje uitgezocht. Middelerwijl was ook de R. K. Vrouwen bond te Breda met de propaganda begon nen en met veel succes. De ondervinding te Renkum opgedaan was ons een aansporing om verder te gaan en in het najaar van 1930, heeft zich daar een comité gevormd mot het doel, een ten toonstelling van Kerstkribben te houden. Deze tentoonstelling is een groot succes ge worden. Honderden, van heinde en ver, hebben haar bezocht. Ze bestond uit drie afdeelingen 1. Kribben gemaakt door jongens van het Patronaat; 2. Kribben vervaardigd door leden van Jonge Werkman, Werklieden Ver. en an deren; 3. Kribben van kunstenaars, uit binnen- en buitenland. Maar niet alleen de Parochie Renkum en R. K. Vrouwenbond te Breda hebben geijverd voor de Kribbe, ook de Paters Franciscanen en Pater Schieffer, voorzit ter van den Duitschen Kettelerbund 111 Limburg, hebben niet stil gezeten. Zoo zijn in „De Tertiaris" van Augustus 1930 en Maart '31, belangrijke artikelen verschenen. Pater Schieffer heeft in 1929 met zijn man nen Kerstkribben gemaakt en in 1930 te Heerlen een tentoonstelling en Kribben- avonden gehouden. Vele anderen hebben j propaganda gemaakt en zoo kunnen we zeggen dat m Nederland de Kribbe-bewe- ging in volle gang is. In September en Uctober 1.1. kwamen bij mij reeds brieven in, 0111 inlichtingen over het maken van kribben, het organiseeren van Kribbe^avonden, kerstspelen enz. Begin November had de stroom van brieven zoo n omvang aangenomen, dat het beantwoor den niet bij te houden was. Toen heeft Di- I rektor Friedr. Dücker, voorzitter van de „Landesgemeinschaft der Krippenfreun- I de" mij het voorstel gedaan om een derge- j lijke vereeniging in Holland op te richten. I Met pater Schieffer hebben wij toen het een en ander besproken. Hierop werden eenige personen uitgenoodigd tot een bo- 1 spreking en zoo kwamen te Arnhem op 23 1 November 1.1. bijeen: Pater dr. Hugo Dau- I send U.F.M. Geestelijk Adviseur van de „Landesgemeinschaft der Kripponfreunde in Rheinland und Westfalen", Pater P. j Schieffer, voorzitter van den Deutsohen I Kettelerbund in Limburg, Pater Perpetuus Palant O.F.M., Commissaris der Derde Or- j de te Woert, mej. Chr. Bak, directrice van het Centr. Bureau v. Dioc. R. K. Vrouwen- bonden, de heeren Bernard Verhoeven en I Hub. Herkuleijns. Allen waren het er over eens, dat er iets gedaan moest worden en het resultaat van de bespieking wps: de oprichting van de „Kring tot bevordering van de Katholieke Kerstviering". Doel en streven 1. Hij beoogt, het zuiver begrip voor en PROF. G. COBET, in leven hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, over wiens straatje" onze medewerker zijn serie week-end's schreef. de religieus en cultureel waardige viering van het Kerstmysterie op te wekken en te bevorderen. 2. de middelen hiertoe zijn: tentoonstel lingen van voorbeelden van Kribbekunst, onderricht in het zelf bouwen van kribben, Kerstkribbefeesten, Kerstspelen, voor drachten, lichtbeelden en verspreiding van Kerstlitteratuur. 3. De Kring steunt op Katholieke ver- eenigingen en Katholieken, die als persoon lijk lid kunnen toetreden, ook indien zij lid van een aangesloten vereeniging zijn. 4. Voorloopig zijn gekozen als voorzitter: Pater Perpetuus Palant O.F.M., Weert, se cretaris: Hub. Herkuleijns, 'Heelsum (Pa rochie Renkum). WAAROM EEN MIDDAGSLAAPJE? Een Duitsche dokter, zekere dokter Erik Forgsen. heeft zoo juist een zeer interessant onderzoek beëindigd. Het resultaat daarvan is inderdaad verrassend.. Dr. Forgsen heeft n.l. geconstateerd, dat de werking van de lever gedurende den slaap veel intenser is, dan wanneer wij wa-kkre zijn. Dr. Forgsen gaf ook als zijn meening te kennen, dat de lever een stof afscheid, die slaap verwekt. Proeven, die hij hiermede genomen heeft op konijntjes, bevestigden deze meening dan volkomen. Een aantal konijntjes werd met de bewuste stof ingespoten en de dier tjes werden kort daarop slaperig en traag. Volgens deze instelling is nu ook te ver klaren, hoe het komt, dat velen van ons na het eten een soms zeer sterk verlangen hebben naar een middagdutje. Na eten n.l. is de werking van de lever ook zeer ver hoogd en scheidt het orgaan een groote hoeveelheid van de slaapwekkende stof af. BROEDERS CONGREGATIE O.L.VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA "2" Opleiding vanaf 12 jaar voor jongeng die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden. MIJN STRAAT XV. Waarom zou ik niet wederom de lof be zingen van mijn straatje, nu daarvoor een bijzondere reden is, zelfs meer dan één bijzondere reden. Ik ontmoette een man, een ouden snuf felaar, een man met een imposante snor, die behalve voor pruimtabak alleen nog maar belangstelling heeft voor oude din gen, een man wiens oude hart huppelt van vreugde bij het zien van een verroest stuk ijzer, een vreemdsoortige inktkoker en een gebarsten trekpot uit voorbije dagen. En deze man heeft mijn hart verheugd met de beeltenis van den man, die de roem is van ons straatje, een beeltenis, die hij weer gevonden had in een oud vergeeld boek, dat hij plotseling, wie zal zeggen waar, had opgediept. Is het wonder, dat ik mij gehaast heb, u hiernaast de beeltenis van dezen man te toonen? En ziet, wonderlijke samenloop van om standigheden. Op denzelfden dag, dat het conterfeit- sel van dezen beroemden man, mij in han den viel, kwam ik bij oude vrienden in ons straatje, om den jongsten telg van ons straatje in lieftallige bewondering te aan schouwen. Hoe vriendelijk die huiselijke sfeer. Er was een verpleegster, die haar toegewijde hulp aan dit gezin gegeven had. Nu zat ze aan de tafel, de handen in de schoot en het licht der lamp straalde over haar vriendelijk gelaat, bedekt door een zachte blos. Daar zat een behulpzame vriendin, zich verheugend in het geluk der ouders en bij een vertrouwelijk en vriendelijk gesprek gingen haar rappe handen op en neer. De naalden kliktep en langzaam ontstond ecu kleedingstuk voor het borelingske uit het straatje, een kleedingstuk van zacht-groen, doorweven met draden van zilvergrijs. Zij arbeidde en sprak, en te samen met de jeugdige ouders schiepen zij in de war me huiskamer een onuitsprekelijke sfeer van gezelligheid. Boven schreide het kind, alsof het 't sein wilde geven nu over te gaan tot 't uiten van gedachten en meeningen over paedagogie, en het geschiedde aldus. Het kind schreide door. Schreeuwen laten, zei ik, da's verster kend voor de longetjes. Geen goud zoo goed. Maar de jeugdige ouders waren het hier mede niet eens en vonden in het geschrei aanleiding mij te vragen, of ik hun jongske wilde zien. Ik ging mee naar boven, de moeder was bezorgd om dit geschrei. Daar lag in een rose wiegje, gedrapeerd door rose gordijnen een rose jongeling, nauwelijks eenige weken oud. Hij schreide heftig en zijn gezicht werd paars. Hij heeft honger, zei de vader. Deze scheen in die enkele weken van zijn vaderschap plotseling een opmerkelijke gave te hebben ontwikkeld om de verlan gens van zijn zoon op het eerste gezicht te peilen. Aanminnig zagen beiden op de jongeling neer, die intusschen weer van het paarB tot het rose was teruggekeerd. Was het toeval, dat ik intusschen dacht aan de man van mijn straatje en dat ik in den nu sluimerenden jongeling een waardig navolger zag van den man, die het straatje waar hij nu woonde, had grootgemaakt? Met dien wensch op de lippen ben ik dan ook in liefelijk gezelschap heengegaan. DANIëL. HET LIED DER VLOO. In de „Arbeiterzeitung"' schrijft Prof. Hase, dat de vermindering der vlooien een gevolg is van de moderne vrouwenkleeding. Door een wetenschappelijk in3ti tuut worden nu vlooien te koop gevraagd. Heo verstorven ook een mensch leeft, Altijd eenzaam is hij nooit. In den omgang wordt hij wel eens Tegen wil en dank bevlooid. Als hij gaat, alleen en eenzaam Zonder vloo en zonder 1.. Komt hij dikwijls, niet zoo eenzaam, Met z'n vijftigen naar huis. In ons gastvrij Nederlandje Wordt daartegen streng gewaakt, Elk» 'O, die te brutaal wordt, Wordt .:oel bloedig afgemaakt. Elke vloo, die ons bij 't rusten Stoorde in den stillen nacht, Is bij 't dagen van den morgen Oorzaak van een vlooien jacht. Nu betoogt er een professor Met een zeer geleerd gezicht, Dat de crisis bij die diertjes Aan de vrouwenkleeding ligt. Door de al te dunne kleeding Van de hedendaagsche vrouw Sterft de vloo uit van ellende En van al te strenge kou. Maar indien de vrouwenkleeding Oorzaak is van hun verval, Vrees ik, dat het voor de mannen Wel onhoudbaar worden zal. Want indien in vrouwenkleeding Zij slechts vinden kou en dood, Zullen warme mannenkleeren Uitkomst geven in den nood. Zie, nu zij wat schaars gaan worden, Worden zij ineens gevraagd; Nu op jacht, opdat gij, mannen, Niet te hevig wordt geplaagd. En de jaoht op deze dieren Zal geen jacht zijn voor de grap, Daar zij bovendien gezocht zijn Als object der wetenschap. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6