UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW Uit de Landbouwwereld STADSNIEUWS ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 WADDINXVEEN. ONTPLOFFING IN DE GEMEENTE LIJKE GASFABRIEK. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond omstreeks zeven uur heeft in het kantoor van de Gemeentelijke Gas fabriek, alhier, een ernstige gasontploffing plaats gevonden, waarbij gelukkigerwijze geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. De vrouw van den directeur van de gas fabriek, zat met haar dochter in de huis kamer aan den maaltijd, boen zij plotseling door een hevigen knal werden opgeschrikt. Door de geweldige luchtverplaatsing wer den alle ruiten van het huis stukgeslagen. Toen men naar buiten was gesneld bleek, dat in het aan de'woning gebouwde kan toor van dc gasfabriek een geweldige ont- ploffing had plaats gevonden. Direct hierna kwam de directeur, de heer Bitter, welke zich in do fabriek bevond, aasnnellen en wist door zijn tegenwoordig heid van geest een begin va nbrand met en kele emmers water te hlusschen De inmid dels gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. De vernieling in het kantoor is enorm. Zware binten zijn totaal afgeknapt terwijl een drietal fietsen door liet plafond hoen werden geslagen. Ook de schade in de woning van den heer Bitter is zeer aanzienlijk. Verschillend huisraad werd op tientallen meters van de woning terug gevonden. De vermoedelijk oorzaak wordt Hezocht in het afbreken van een buiten dienstleiding naar bet kantoor toe door ver zakking van grond, waardoor hot gas gelo penheid kreeg zich in het kantoor te ver spreiden en door een z.g. dag-en-nacht vlammetje tot ontploffing werd gebracht. HAZERSWOUDE. Autobusdiensten. Gedep. Slaton van Zuid-Holland hebben afgewezen de aanvra gen, resp. van A. van der Lelie en S. Voets, van H. J. Natzijl, van A. Erkelens en van de gebrs. Vreeburg, allen te Hazerswoude, om vergunning voor het inwerking brengen van autobusdionst«m van Hazerswoude-dorp (N. H. kerk) over BeTithuizen en Zoeterwou- de naar Leiden (Stationsplein). Cris's-cotnitè. Ook in deze gemeente zal door den burgemeester een plaatselijk crisis comité worden opgericht, waarbij de mede werking van de plaatselijke organisaties wordt ingeroepen. KOUDEKERK. Een crisis-comité gewenscht. Door do Afd. Koudrvkorlc-Hazerswoudo van den C'hr. Nat. Werkmansbond is een adres gericht aan B. en W. der gemeente Kou dekerk en Hazerswoude mot het verzoek of B. en W. of de Burgemeester het initiatief willen nemen voor de oprich ting van een plaatselijk crisis-comité. Aangedrongen werd o.m. op de spoe dige tot standkoming van zulk een com missie en do wenscheliilcheid uitgespro ken, dat zulk een commissie zou bestaan uit mensohon uit alle lagen van de maatschappij. Schietivedstriid. De afd. Koudekerk van de Bijz. Vrijw. Landstorm en do plaatselijke Burgerwacht, heeft Woens dagavond in de O. L. school alhier een gezamenlijke zeer geanimeerde St. Nico- laas-schiet wedstrijd gehouden, waarvoor van de zijde der leden veel belangstel ling bestond. De gemeente-opzichter. Onze ge meente-opzichter de heer Ph. Qualm heeft wegens hoogo leeftijd, tegen 1 Febr. a.s. als zoodanig eervol ontslag aange vraagd. ZOETERWOUDE (H. Rijndijk). Wilbelmina-Yereeniging. Donderdagavond werd in het café van den heer Ooiendijk de jaarvergadering gehouden van de Wilhelmina- vereenigng Zoeterwoude en Omstreken. De voorz., de heer J. P. de Bruyn, opende de vergadering niet een woord van welkom tot de talrijke aanwezige leden, memoreerde de gehouden Wilhelmina-feeslen, waarbij het hestuur slechts ten deele geslaagd is betref- lende de financiën, dankte allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen zonder een enkele wanklank van de feesten. Medege deeld werd dat van den heer burgemeester bericht van verhindering was binnengekomen. Door den secretaris, den heer W. J. van Beveren. werden dc notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. In het keurig verzorgde jaarverslag van den secretaris, werden de feestdagen nog eens gememoreerd. Niet minder dan 15 bestuurs vergaderingen zijn er noodig geweest om dit in elkaar te zetten. Het verslag getuigde van een goeden geest onder het bestuur. Het r.antal leden bedraagt thans 442 en 7 dona teurs. De secretaris eindigde met een woord van dank tot den voorzitter, bestuur en tot de leden voor de ondervonden medewerking, zijn uitgebreid verslag. Hierna volgde het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer W. C. de Groot. Totaal ontvangsten 2546.27, totaal uilgaven 2372.53, alzoo een batig saldo van ƒ173.74 Dit bedrag kon worden aangewend voor af schrijving op materialen. De balans gaf aan tctaal bezittingen 1216, waartegenover stond een schuld van ƒ400. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn verslag en zeide a-.ls aanvulling hierop, dat de gehouden voet balwedstrijd nogal was tegengevallen wat be treft de financiën, en dat zooiets in de toe komst van het bestuur niet meer te verwach ten is. Van de financieele commissie, bestaande uit de heeren H. F. Noordman, Th. Bergers en M. Scheel, was verslag ingekomen, waar bij verklaard werd, dat de boeken en beschei den waren nagezien en in orde bevonden wa- ten, waarbij tevens een woord van dank werd 'ericht tot den penningmeester voor zijn ge houden beheer. De voorz. dankte nogmaals den penning meester en ook de commissie voor de zorg aan het financieele gedeelte besteed. Voor de verkiezing van bestuursleden wa ren geen tegencandidaten ingediend, zoodat de aftredende heeren G. P. de Bruyn, W. Tijssen, P. Tijssen en J. Wesseling bij accla matie waren herkozen. Van de rondvraag werd door verschillende leden gebruik ge maakt. Algemeen was men ontevreden over den houder der consumptie-tent, tijdens de feestdagen, waarna het voorstel werd gedaan zulk een standhouder geen gelegenheid meer te geven. De heer Boke pleitte wederom voor een veteranen voetbalwedstrijd. De heer Bergers wil hel bestuur in overwe ging geven, of het nog gewenscht is, lid te blijven van de federatie en of zij een volgen de keer rekening willen houden met de stand- houdeds. De voorzitter schetste de vele moeilijkheden, welke verbonden zijn aan de besprekingen met de standhouders. De heer Scheel vraagt om de leverantie bij de fees ten zooveel mogelijk te verdeelen, Ook wer den reeds verschillende wenken gegeven voor de feesten, waarop de voorz. antwoordde dat het bestuur met de gemaakte opmerkingen zal trachten rekening te houden. Tenslotte werd door dan voorzitter mede gedeeld, dat de koninklijke goedkeuring nog niet is afgekomen; dat het volgend jaar het eerste lustrum zal worden gevierd, waarbij het bestuur wedeom een waardig feest hoopt te organiseeren ter eere van H. M. de Ko- Hierna werd de vergadering met een woord van dank door den voorz. gesloten. NIEUWKOOP Gevallen. Gisteren had het dochtertje van T. B. alhier bij het spelen aan de chr. bewaarschool het ongeluk te vallen en een sleutelbeen te breken. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevonden voorwerpen. Een portemon- naie met inhoud autovelg m. band een houtvlot een vulpen, een onderdeel auto een bankbiljet een armbandhorloge een belastingplaatje. ZOETERWOUDE Nog geen gymnastieklokaal. Naar aan leiding van een verzoek van het gemeentebe stuur alhier heeft het bestuur van de R.K. Meisjesschool, in de Zuidbuurt, besloten, in verband met de slechte tijdsomstandigheden, den bouw van een gymnastieklokaal ten be hoeve dier school één jaar op te schorten. Door den raad was reeds in het begin van dit iaar de gevraagde medewerking verleend. Dienstplicht. De aangifte voor den dienst plicht der lichting 1933 zal kunnen geschie den ten gemeentchuize alhier op Kopper maandag a.s. 11 Januari 1932. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Mon verzoekt ons mede te deelen, dat het voorstel van wefch. Lieverse, do steun aan georganiseerde werkloozen van 2.80 te brengen op 3. per dag, verworpen werd met 43 stem men. Vóór stemden de hoeren Lieverse, v. Ruiten en Tondu. Een voorstel, de kindertoeslagen te vor- hoogen van io ets. op 15 ets. werd verwor-' pen met dezelfde Raadsleden als voorstem mers. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de gehoele volgende week geen audiëntie verleenen. 155 De hoed van een kapelaan waait af en rolt vrij kalm de gracht in. langs de voelen van een pruimend bootwerker, die het kalm laat gebeuren, „De kapelaan: „Je had die hoed toch wel even kunnen tegenhouden De bootwerker; „Pas me handen gewas- schen. En hij zette kracht bij zijn vriendelijk ant woord door zijn pruim naar zijn linkerwang over te hevelen en op twee meter aistand een aanlegpaal met een geel sproeisel te ver eeren. Pater Liefhebber, uit Hoorn weggewaaid, rolt de portiek in, langs de ramen waar ze samen knusjes zitten te theedrinken. Pater Liefhebber: Mijnheer XYX, (die hui selijk in zijn overhempie en op zijn grijze sok ken .even" opendoet), ik ben Father Lefeber uit Hoorn, ik...." Mijnheer XYZ: „Pas gegeten, Pater" Pater Liefhebber: „En wanneer zoudt u dan". Mijnheer XYZ: „Ja, Pater, ik heb nu pas gegeten en u begrijpt.... Ik kon toch mijn voet niet tusschen de deur zetten". Ik moet het toegeven. Het was wel een beetje erg. Hij was werkelijk nog zeer be scheiden, Hij had, als hij gewild had, ook nog kunnen zeggen: „Ik heb pas mijn eerste kopje thee na mijn dutje op". Ik wist dat ze, de gewoonte getrouw toen ze nog in hun winkel zaten, ora half één aten. liet was nu ongeveer half vier. „Pas me handen gewasschen" Pas gegeten". Ziet u veel verschil tusschen die twee ant woorden? Ik niet. En toch de eene man was een communist en de ander. Ik kan u plechtig verzekeren dat hij trouw iederen Zondagmorgen een. twee. ja, soms zelfs, drie centen in zijn vestzak steekt voor de „half- negensche" Mis en.... „dat loopt toch nog flink op in zoo'n jaar". Father LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek, 120937. Als iemand mij iets beters te vertellen heeft dan „pas gegeten", laat hij (zij) mij dan gauw een berichtje sturen. ZUIVEREN VAN VRUCHTBOOMEN IN DEN WINTER. Beproefde ouderwetsche middelen voor kleine tuinen. Aldus lezen we in „De Veldbode": In de laatste jaren nam het bespuiten met carbolineum en later met Bordeausche of Ca- lifornische pap meer en meer toe. Daardoor wordt niet alleen de kroon, maar worden ook dikke takken en stammen besproeid; zóó be hoort het althans. Worden de boomen inder daad goed behandeld, dan zullen stam en dikke takken spoedig glad en gaaf worden; vrij van losse schilfers en moslage- ze bie den dan geen of nagenoeg geen schuilplaats meer voor allerlei insecten, larven, poppen, en ziektekiemen. Waar dus de schuilgelegen- heden op die wijze worden wegenomen, zul len tal van ongerechtigheden te gronde gaan en het kwaad zal in den zomer tot een mi nimum worden gereduceerd. In kleine bedrijven, waarin fruitteelt, ge heel en al bijzaak is of waar, ook bij parti culieren, slechts enkele vruchtboomen zijn aan geplant voor eigen gebruik, komt het nog maar al te veel voor, dat aan spuiten niets wordt gedaan. Men kan dan ook wel aan nemen. dat minstens één derde der vrucht boomen in ons land nog in het geheel niet bespoten worden, ongeacht het feit, dat al jaren van zoovele zijden en zoo herhaaldelijk op de noodzakelijkheid van hetbespuiten is gewezen. Maar daar het nu eenmaal niet anders is, willen we voor boomen, die er nog uitzien als vóór een 40-tal jaren regel was, een ouderwetsch middel aan de hand doen, om er nog van te maken, wat er zonder spui ten van te maken is. Veel werk in den tuin of op het veld is er niet meer, of kan ook vaak niet uitge voerd worden. Er is dus nu een mooie gele genheid om de vruchtboomen eens goed on derhanden te nemen. Zijn stam en dikke tak ken volop bezet met losse, doode schilfers of mos, dan gaat men, gewapend met een krabber of een stuk dik, dubbel glas, alle on gerechtigheden van stam en dikke takken afkrabben, zoodat die deelen er mooi glad en gaaf uitzien. Schilfers en mos worden op een zak of doek opgevangen en verbrand. Met een staaldraadborstel kan men dan stam en takken nog flink afschuieren, zoodat ook groeven en openingen worden geraakt. In Fe bruari kunnen dan die deelen gelijk met de kroon, met carbolineum worden bespoten. Is men daar heelemaal niet op ingericht, of weet men daar geen mouw aan te passen, dan kan desnoods de oude manier nog worden toege past en kunnen de afgekrabde deelen met een dunne kalkmelk worden ingesmeerd, zoo dat de behandelde deelen, nadat ze opge droogd zijn, min of meer wit zien. Een te dikke laag is sterk af te raden, omdat deze niet voldoende indringt. Onder de mos- en schilferlaag zijn tal van poppen, larven en soms volkomen insecten, alsmede ziektekiemen verborgen, die dan te gelijkertijd zooveel mogelijk worden opge ruimd. Vooral de appel- en perenbladroller, oorzaak van de wormstekigheid der vruch ten, alsook de appel- en perenbloesemsnuit- kever zullen op deze wijze voor het meeren- deel worden vernietigd. Ook scoren en kie men van verschillende schadelijke zwammen, als schurft en biüerrot, worden getroffen. Bovendien is een schoone, gladde stam be vorderlijk voor de normale ontwikkeling van den boom. We willen heusch die oude, gebrekkige hulpmiddelen hier niet aanbevelen in plaats van de nieuwe en betere; integendeel. Wij geven aan een volledige bcspuiting de voor keur. Maar we willen alleen aangeven, hoe nien zich kan behelpen met middelen, die binnen ieders bereik- liggen en hoegenaamd geen kosten meebrengen, dus vooral voor plaatsen en aanplantingen, waar het verkrij gen en het toepassen der nieuwere bestrij dingsmiddelen met moeilijkheden gepaard gaat of te kostbaar zijn. Nadruk verboden Wildsmaak. Wildsmaak of hautgoüt wordt, gelijk men weet, verkregen door het wild eenigen tijd te laten hangen, om het malscher en smakelijker, zacht en licht te maken. De eigenaardige smaak en lucht die zich daarbij ontwikkelt, is niets anders dan vleeschbederf. 't Is een treurig bederf van smaak om het wild eerst dan voor 't gebruik gewenscht en ..rijp" te verklaren, als het volkomen rijp is om weg te werpen. Het is tevens een be wijs, hoe de mode zelfs den smaak en den reuk op onverstandige wijze beheerscht. Men weet, dat wild niet dagen achtereen behoeft te hangen, om malsch te worden en dus ge vaar loopt te bederven. Bij pas gescholen wild is dikwijls de wildswaak zeer sterk, maar menigmaal ook zwak. In het ecrsle geval ontstaat die smaak, doordat het dier door een onverwacht, snel doodend schot is getroffen, in 't laatste geval echter na lange vervolging werd gedood, of na een langen doodstrijd stierf. Bij een langen doodstrijd of bij gezonde dieren, als ze tijdens groote inspanning of onmiddellijk daarna gedood worden, bijv. opzettelijk gejaagde of ver te voet overgebrachte dieren, ontstaat onvol doende verbloeding, waardoor bet vleesch een bedorven voedingsmiddel wordt. Geen slachter duldt dan ook, dat 'n dier een lasti- gen doodstrijd hefcft; omdat hij weet, dat daar door 't vleesch slechter en minder duurzaam, ja. zelf oneetbaar wordt. Ieder hengelaar weet ook bij ervaring, dat visschen het lekkerst smaken, als ze onmiddellijk na het vangen gedood worden, terwijl ze hun lekkeren smaak verliezen, als men ze in de lucht laat doodspartelen. Hieruit volgt, dat in een toestand van angst de smaak van 't vleesch van een dier veran derd wordt, en waarom 't vleesch van een in angst verkeerend geslacht dier zeer ver schillen moet van een, dat plotseling zonder voorafgaanden angst geslacht wordt. Door den angst wordt meer eiwit opgelost, dan zelfs bij den meest inspannenden arbeid. Ooitteelt. Een grond, te vochtig, koud, zuur, veroorzaakt allerlei ziekten aan den vrucht boom; het hout kankert of gomt,, de bast vuurt, springt, wrat; twijgen en scheuten ver dorren, het blad geelt te vroeg, de vruchten vlekken en barsten, 't Is daarom dan ook zaak hierop bij de planting te letten. Vaak bederft men een van nature uitstekenden grond door het graven van diepe plantgaten. Waartoe is dat ook noodig? Wat is het ge volg? Die gaten, gevuld met losse aarde, be kneld door vaste wanden, blijven trek- en vergaargaten voor het regen- en kwelwater. Zij maken den plantgrond pappig, later wordt hij vast, blijft nat, koud, zuur; de boom wordt snelle groeikracht ontnomen, hij blijft koddig en ziekelijk, en moet in de toekomst onze verwachting wel teleurstellen. Niet genoeg kunnen we hiertegen waarschuwen. Geloof vrij, dat zoodanige planting in verreweg de meeste gevallen oorzaak is van het steenen, scheuren en „druinen" der vruchten, het kan keren en gommen der takken, het jaarlijks afsterven van jeugdig schot. Zangvogels. De zangvogels behooren on tegenzeggelijk tot onze beste insectenvan gers. Het is daarom ons eigen belang ze zoo goed mogelijkte vezrorgen en te sparen. Door ze in 't najaar en 's winters te voederen, moet men ze aan onze tuinen, boomgaarden, parken, enz. gewennen, opdat ze er voort durend verblijven, In den kouden tijd, als het ongedierte in spleten en schuren zich verbor gen houdt, en niet zoo talrijk is als 's zomers, zijn de vogels maar vluchtig in den tuin aan wezig; ze zullen er evenwel gaarne zich op houden, als ze er voedsel vinden. Door het aanbrengen van nestjastjes in 't voorjaar moeten de vogels in onze tuinen vastgehou den worden, want ze hebben heel wat voed sel noodig als ze hun jongen moeten voede ren. Waar katten zwerven, zal men de vo gels echter moeilijk kunnen houden, en zal 't ongedierte zooveel te beter gedijen. Be denk echter, dat men de kat beter ontberen kan in den tuin dan de vogels, want muizen zijn gemakkelijker te vangen dan insecten. Bijen in den winter. De ondervinding heeft geleerd, dat de winterraat der bijen het ge- lijkmatigst, en het voedselgebruik het ge ringst is, als de bijen in den korf zoo weinig mogelijk bemerken van de temperatuurswis selingen daar buiten. Daarom moeten bij strenge koude de bijenwoningen ook aan den buitenkant beschermd worden, wat men doet door de ruimten tusschen de afzonder lijke kasten of korven met slechte warmte geleiders aan te vullen, Is de winter erg zacht, dan verwijdere men de buitenste om hulsels. Ook bij de grootste koude mag de warmte in den stok niet beneden 8 graden R. (is 50 gr. F.) dalen. Een thermometer midden in den bijentros gestoken, zal altijd nog 7585 graden F. aanwijzen, als de om ringende luchtlaag 5060 graden F. is. Wijzigingen in den aanleg van tuinen. Wie wijzigingen wil aanbrengen in den aanleg van zijn tuin, heeft nu den besten lijd daarvoor. Uitgegraven planten moeten echter of dade lijk weer in den grond gezet worden of men n:oet er de wortels van bedekken, omdat de gevoelige wortels licht schade lijden en het groeien dan wel eens achterwege kon blijven. Vult men de plantgaten en kuilen aan met bevroren aarde, dan hooge men den grond bij de plant wat op. want de grond zet bij het dooien zich dichter ineen. Pas geplante struiken, heesters en boomen doet men best met korten mest of blad te bedekken, om dat ze anders te veel zouden lijden in den winter. Waar men rozen wil planten, grave en spitte men den grond diep ora en bemeste dien goed; men laat de aardklonten stil lig gen om uit en door te vriezen Is het weer te ongunstig om te verplanten, dan kan men toch de plantgaten maken en beginnen met het aanvoeren van goede aarde; men laat dan de planten tot het voorjaar staan. Korte raadgevingen: Biggen. Bij koud weer kan het gebeuren, dat de staarten der jonge biggen bersten krijgen en daarna ook wel af vallen, wat dan later de waarde der dieren vermindert. Als voorbehoedmiddel dient het inwrijven van den staartwortel met spek of reuzel om den anderen dag, gedurende een week na de geboorte der biggen. Kalk- bemesting en bekalken zijn uitstekend voor appelboomen, omdat dit natuurlijke voorbe hoedmiddelen zijn tegen kanker. Gekalkte appelboomen zijn gezonder en vruchtbaarder dan niet-gekalkte. Dit is ook tet geval bij peren en steenvruchten, Duivenmest is een voor alle culturen even kostbare en krachtig werkende mest. Maar men moet er niet te veel van geven, 't Voordeeligst werkt deze mest, als hij droog en in poedervorm op het land gestrooid wordt; ook kan hij om te gie ten in een ton worden bewaard, en bij 't ge bruik met water worden verdund. Gedach ten. Een matige mond maakt 't lijf gezond. Woorden zijn een goed voedsel voor den geest, maar ook de maag blijft er hongerig bij. Waar de staart gezien is. kan 't beest niet ver zijn Vriendelijkheid treft meer en verder dan een kanonskogel. B—r. Verduistering van ƒ2000. Te Groningen is aangehouden de vee handelaar A. V. die met geld van een koop man te Groningen op de markt te Gronin gen koeien kocht en in Leiden weer ver kocht. Dezer dagen heeft hij echter den koop man meegedeeld, dat de boeren in Leiden niet betaalden. Hij had echter het geld wel ontvangen en heeft, naar thans blijkt, zich ruim 2000 ten nadcele van den koop man toegeëigend. Gemeentelijke Aankondigingen VERZETTING MARKTDAGEN, Burgemeester en Wethouders van Lei don brengen ter algemeene kennis, dat zij, in verband met het vallen van den lsten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op een Vrijdag, alsmede van den 2den Kerstdag op een Zaterdag, hebben besloten: lo. de Veemarkten en de kaasmarkten van 25 December a.s en van 1 Januari d.a.v., in plaats van op die dagen te doen houden resp. op Woensdag 23 en Woens dag 30 December. 2o. de algemeene dag- en avondmarkt, de botermarkt, de poelierswarenmarkt en de bloemmarkt van 26 December a.s. in- plaats van op dien dag, te doen houden op Donderdag 24 December 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 December 1931. Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentiu* Bibliotheek, geopend s avonds var 7.308.3H uur Zondag. Opvoering van het „Spookhuis" (Rotterd. Hofstad Tooneel), Schouwburg, 8.15 uur. Woensdag, Dioc. Ver. van R. K. Bijz. On derwijzers, „Den Burcht'', 6.30 uur. Zaterdag, Muziekuitvoering, tooneel enz. ten bate van „Het Sanatorium fonds", Stichting van „Ons Be lang", Stadsgehoorzaal, 8 uur. De geneeskundige dienst der huisartsen te Leiden wordt Zondag 13 Dec. waargeno men door de dr. Jasperse, Kors, Renaud en Veldhuijzen. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. TENTOONSTELLING „DE ZANGER". Hedenmorgen is in de bovenzaal van Concordia" de tentoonstelling geopend van de Eerste Leidsohe Vereeniging van Kana- rieliefhebbers en Vogelbescherming „De Zanger". De secretaris, de heer J. W. van Hees, deelde ons een en ander mede over deze tentoonstelling, welke de vijlde is, die thans wordt gehouden en, gezien de ma laise, onuer wel moeilijke omstandigheden voor een dergelijke kleine vereeniging. Dat dit toch kan gebeuren is voornamelijk wel te danken aan de liefde der leden voor de kananesport. De heer van Hees prees het werk der tentoonstellingscommissie, de tegemoetko ming van den heer Hofenk bij het verhuren der zaal en verder al degenen, die op ©enigerlei wijze van hun belangstelling hadaen blijk gegeven. De vereeniging, die voornamelijk uit ar beiders bestaat, üeeft ten doel de vorede ling der kanaries uoor aankweek en de re sultaten daarvan op wedstrijden te verge lijken. Het tweede doei der vereeniging is vogelbescherming, welke zonder de liefde voor de dieren niet mogelijk is. Reeds veel is er door de vereeniging ge daan voor de vogelbescherming en met voldoening wees de lieer v. Hees erop, dat er in de parken verschillende vuederhuisjes zijn geplaatst dank zij de medewerking van het gemeentebestuur en den hoer Jonker, opzienter der plantsoenen. Ook met tiet bestuur vau de Leidsche Hout is overeen stemming dienaangaande verkregen. Na atioop der tentoonstelling welke he den geopend is tet 10 uur en morgen van 105 uur, zal een verloting worden gehou den ten bate van de vogelbescherming. Het aantal inzendingen bedraagt 102 vo- gCiS voor de wedstrijdxlasse, benevens en kele vogels ter opluistering en een vor- koopklasse. De prijzen zijn als volgt behaald: Klasse A: vier vogels eigen teeit 1931; le pr. dr. D. G. Ubbels 299 pnt., 2e pr. R. van Druinpt, 3e J. W. v. Hees, 4e W. B. Roman. Klasse B: twee vogels eigen teelt 193i: le pr. A. v. d. Graaf, 2e pr. J. W. v. Heoi, 3e pr. R. van Drumpt, 4e pr. H. S. Teyn, 5e pr. A. v. Duuren. Klasse O: één vogel eigen teelt 1931: le pr. R. van Drumpt, 2e pr. J. Zaalberg, 3e pr. R. v. Drumpt, 4e pr. M. P. Uostveen, 5e pr. D. A. v. d. Laakeu, 6e pr. H. 6. 'ieyn, 7e pr. W. Zitman. Klasse D: overjarige vogels: le pr. P. Boom, 2e, 3e en 4e pr. R. van Drumpt. Klasse E: open klasse: le pr.A. v. d. Graaf, 2e pr. A. v. d. Laaken, 3e pr. J. L. E. v. d. Meyden, 4e pr. J. Wolring. De prijs voor den lsten meesterzanger van den wedstrijd, die den zilveren me daille van den Ned. Bond verwierf, is go- wonnen door dr. D. G. Ubbels, uie van den 2den meesterzanger werd eveneens gewon nen door dr. Ubbels na loting met dea heer R. van Drumpt. Verder zijn er nog enkele kleurkanar.es en Belgische waterslagere aanwezig. Do heer Kareis verwierf met zijn stand een zeer eervolle vermelding. We kunnen ©en bezoek aan deze tentoon stelling zeker aanbevelen. Aangehouden is J. de M. zonder vaste woonplaats, die van een winkelpui in de Pelikaanstraat een stel buiten-hangeude schoenen had ontvreemd. De heer S. A. Nieuwzwaag, arts hier ter stede, opvolger van Dr. J. A. »Schreuder, promoveerde heden aan de Rijks-Universi teit te Groningen tot Doctor in de Genees kunde op een proefschrift getiteld; De Constitutie als ziektefactor. Ten nadeele van K. S. uit de Haarlem mermeer is op de markt een koe outvreemd. Het is onmogelijk, dat het dier per abuis door een ander is meegenomen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2