23 ste Jaargang ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND No. 7077 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berokend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, w&aria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Eenzijdige voorlichting. Voor de plaatselijke politiek is over het algemeen wel belangstelling. En de gewestelijke Pers geeft daarom vrij uitgebreide verslagen van de gemeen teraden. Wij zeggen vrij uitgebreide verslagen, Als een negental vergaderingen, zooals de gemeenteraad van Leiden deze week heeft gehouden, worden volgepraat, dan zullen de lezers niet den eisch stellen, dat het gesprokene van alle sprekers uitge breid wordt weergegeven. De belangstellenden in do Leidsche ge meente-politiek hebben eohter naar wij meenen in onze courant hun interesse kunnen bevredigen. Op de laatste vergadering van de Kath. Kiesv. is besproken, om na de behande ling van de gemeente-begrooting 'ns een bijeenkomst te wijden aan de gemeente politiek. Wij achten dit terloops de verwezenlijking van dat denkbeeld wel ge- wenscht. Wat wij hier willen opmerken is, dat niet in alle bladen zulk een voorlichting wordt gegeven inzake de gemeente-politiek, wel ke mag worden gecischt. De manier, waarop het soc.-democr. or gaan „Vooruit" (het vroegere Haagsche Volk) de begrootingsvergaderingen heeft gegeven, typeert een kleingeestige, be krompen opvatting. Den lezers wordt in het opgenomen ver slag niet in een overzicht of beschou wing bijna uitsluitend medegedeeld, wat de leden der S. D. A. P. hebben gezegd, terwijl van wat daartegenover is opge merkt of geen notitie is genomen of een min of meer verwrongen voorstelling wordt gegeven. Met deze eenzijdige voorlichting moe ten de lezers zich een oordeel vormen over de Leidsche gemeente-politiek Wat het optreden zelf der S. D. A. P. bij de behandeling der Leidsche gemeente- begrooting betreft willen wij vandaag slechts enkele opmerkingen maken. Uit de lange reeks van voorstellen is tweeërlei gebleken. Eerstens, dat men wilde demonstree- ren een ontevredenheid over het beleid en de activiteit van het College van B. en W. Betreffende verschillende aangelegen heden speciaal de afdeeling fabricage rakende waaromtrent B. en W. het voornemen hebben, zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven, zoover de financieele toestand het toelaat, werden toch nog voorstellen ingediend. Er moest worden gedemonstreerd, dat het zg. „burger lijke" college van B. en W. niets of zoo goed als niets doet en dat in deze alle hoop alleen en uitsluitend moet gebouwd op de S. D. A. P.! Vervolgens is heel duidelijk in het licht getreden, dat de S. D. A. P. met de finan cieele toestand der gemeente geen vol doende rekening wenscht te houden Van het feit, dat zij niet de verantwoordelijk heid dragen in het college van B. en W., wenscht de S. D. A. P. klaarblijkelijk een politek fortuintje te slaan. Onweerleg baar is het, dat in die gemeenten, waar de S. D. A. P. wel deelneemt aan het da- gelijksch bestuur der gemeente, door haar niet de eischen worden gesteld, welke zij in Leiden stelt 1 Dat de kiezers van Leiden die niet uitsluitend „Vooruit" lezen deze poli tiek doorzien, mogen wij niet betwijfelen. Evenzeer als zij een afkeer zullen ge voelen voor die enorme veel-praterij, welke de gemeente veel geld kost; de Leidsche Baad heeft in zijn midden eenige Raads leden, die ongetwijfeld een half uur noo- dig hebben, voor wat iemand in het nor male leven in toen minuten zegt. Deze opmerking hebben we willen ma ken, opdat er een juiste waardeering zij voor wat deze week in Leiden's nood- stadhuis heeft plaats gevonden en nog niet geëindigd. TWEEDE KAMER. Steun aan gemeenten. Rege ling uitvoer. Landbouwbegro ting. De verdere afdoening van het begroo- tingrwerk is gisteren onderbroken door de behandeling van een aantal kleinere urgente wetsontwerpen. O.m. het wetje, dat de Regeering machtigt in bijzondere gevallen uit 's Rijks kas steun te verleenen aan Ge meenten, die ernstige bezwaren onder vinden in de financiering harer kasbe- hoeften. Na eenige discussie z. h. s. aangeno men. Behoudens wat gesputter van den heer Wijnkoop heeft niemand bezwaar gehad tegen het wetje, dat de Kroon de be voegdheid geeft om, indien en zoolang een vreemd land den invoer uit ons land van bepaalde goederen contingenteert, regelen te treffen in zake den uitvoer van het voor ons land toegestane quan tum. Verder is 'de Begrooting van Landbouw voortgezet. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) constateerde dat de zienswijze van de regeering een belangrijke wijzi ging ten goede heeft ondergaan en vroeg maatregelen voor de rogge en de zuivel. Hij wil n.l. de boter steunen door een accijns op margarine. Over de werking van de tarwewet sprak de heer Van He llenberg Hu- bar (R. K.), die meent dat deze wet gunstig werkt voor de boeren, doch on gunstig voor de bakkers. Hij doelde daarbij vooral op den invoe, van Bel gisch brood, dat door compenseerend in voerrecht of door contingenteering ge weerd dient te worden. Dinsdag zal de minister de verschil lende sprekers antwoorden. Te ruim ze ven uur werd de vergadering verdaagd. DE STRIJD IN DE TEXTIELNIJVERHEID. Van werkgeverszijde meldt men: De besprekingen, die j.l. Dinsdag en Donderdag te Zwolle zijn gevoerd, op verzoek van de besturen van N. V. V., R. K. W. en C. N. V., tusschen die be sturen en de besturen der Enschedesche en Twentsch Geldersche Fabrikantenver- eeniging, hebben niet tot een overeen komst geleid, hoewel deze onderhande lingen gevoerd zijn in een geest van be grijpen van wederzijdsche moeilijkheden en verantwoordelijkheid. De fabrikanten hebben Donderdagavond hun laatste voor stel aan den voorzitter van het N. V. V., den heer H. Kupers, overgebracht. Dit luidde als volgt: „De stakingen bij de firma Jannink en de stoomspinnerij Twente te Almelo wor den opgeheven. De fabrikanten zijn hier tegenover bereid, de tweede loonsverla ging van 5 pet., welke op 28 November werd afgekondigd, in te trekken. Ze zul len deze verlagingen in het voorjaar niet toepassen, wanneer ze te goeder trouw van meening zullen zijn, dat de noodza kelijkheid er van niet meer bestaat. De wevers van Jannink, wier werk geratio naliseerd is, vallen overeenkomstig het voorstel van den rijksbemiddelaar niet onder dv, eerste loonsverlaging van 5 pet., die op 16 November is ingegaan. Boven dien krijgen de 8 getouwwevers met hulp, wier tarieven in verhouding tot die van de andere gerationaliseerde wevers bij Jannink eenigszins ongunstig afsteken, een vergoeding voor het weven met hulp van *lYt pet. inplaats van 5 pet. Er zou den geen slachtoffers vallen. Vrijdagmiddag heeft de voorzitter van het N. V. V. aan de fabrikantenvereeni- ging telefonisch bericht, dat de textiel arbeidersbonden Eendracht en St. Lam- bertus- dit voorstel niet wenschen te aan vaarden en hun eischen tot loonsverhoo- ging bij Jannink handhaven. Namens het N. V. V., het R. K. Werk liedenverbond en het Christelijk Natio naal Vakverbond wordt gemeld: Zooals reeds in de bladen is gepubli ceerd, hebben dezer dagen enkele con ferenties plaats gehad tusschen vertegen woordigers van vorengenoemde vakcen trales en de commissie ad hoe uit de En- echedesohe en Twentsch-Geldersche Fa- brikanten-Vereeniging ter bespreking van het conflict in de textielindustrie. De commissie ad hoe deelde mee, dat de firma Jannink alleen bereid was, voor achttien acht-getouwen-wevers met hulp de loonen met 2J£ pet. te verhoogen. De TEGEN DE MALAISE Het eerste middel tegen de malaise is aaukloppeu bij den Gever aller gaven, bij den Besten der Vaders, bij den almachtigon en goeden God. Waar kan men dot beter doen dan in de retraite Is dan hot houden van een retraite geen uitstekend middel tegen do malaise Geef U dan op voor de retraiteEr is nog plaats te Noordwijkerhout voor Jonge Mannen van 22 - 25 December; voor Mannen en Jongelingen van 2831 December. (Ver goeding f 6.50). vertegenwoordigers der vakoentrales ver klaarden, dat op deze basis geen over eenstemming mogelijk was. Na overleg met de drie textielarbei dersbonden stelden de vertegenwoordigers der vakoentrales uiteindelijk voor, de tweede 5 pet. loonsverlaging zonder meer in te trekken en het geschil bij de firma Jannink aan arbitrage te onderwerpen met bindende uitspraajk voor beide par tijen. De commissie ad hoe, welke over deze voorstellen nader overleg had gepleegd met de z.g. strijdcommissie uit de fabri kanten vereenigingen, wees arbitrage af. De fabrikanten waren slechts bereid de tweede 5 pet. loonsverlaging voorloopig in te trekken. Zij stelden echter uitdruk kelijk op den voorgrond, dat een groo- tere loonsverlaging dan de over de ge- heele linie reeds ingevoerde 5 pet. over enkele maanden toch noodzakelijk is, maar dat zij deze niet zouden invoeren, indien de oeconomische omstandigheden daartoe volgens de meaning der fabrikan ten geen aanleiding zouden geven. Als voorwaarde voor de intrekking van de tweede 5 pet. loonsverlaging eisohten de werkgevers, dat de stqkingen bij de fir ma Jannink te Enschede en bij de stoom spinnerij Twente te Almelo zouden wor den opgeheven. De besprekingen hebben derhalve niet tot overeenstemming geleid. Men meldt uit Winterswijk d.d. gis teren: Vanavond vergaderden de arbeiders van de firma Meerink en Zonen en H. Willink en Co„ beiden aangesloten bij de Twentsch-Geldersche fabrikanten vereeni- ging, om te beslissen over het al dan niet staken op a.s. Maandag. De stemming wees uit, dat er een zeer kleine meerderheid (bij Willink en Co. slechts van één stem) was voor staken, maar werden de blanco stemmen meege rekend, dan was de uitslag zóó dubieus, dat de aanwezige hoofdbesturen geen vrijheid vonden, beslist tot staking te adviseeren. Zij rieden aan, Maandag naar omstandigheden zelf te beslissen, het- gen vermoedelijk wel zal beteekenen dat te Winterswijk Maandag zal worden doorgewerkt. Een bemiddelingsvoorstel verworpen. Onder geweldige belangstelling hield gisteravond de afdeeling Tilburg van den Ned. R.K. Textielarbeidersbond „St. Lam- bertus" een ledenvergadering ter bespre king der door de Ver. van Tilburgsche fa brikanten in wollen stoffen voorgestelde nieuwe loonregeling en de daarin ver werkte loonsverlaging. De belangstelling der leden was zoodanig, dat het gebouw der R.-K. Werklieden vereeniging onge veer met 2000 menBchen gevuld was en dat een evengroot aantal wegens plaatsgebrek naar huis moest worden gezonden. Als resultaat dezer conferentie was het bestuur der werkgevers bereid aan haar ledenvergadering voor te leggen als com pensatie voor de loonsverlaging van 5 en 10 pet., den kindertoeslag voor de groote gezinnen te verhoogen. Deze kindertoeslag bedraagt thans 50 ct. per kind en zou gebracht worden op 75 ct. voor het derde kind en voor elk vol gend kind 1, terwijl tevens deze kinder toeslag zal worden betaald tot het 14e jaar; (thans tot het 13de). Door den voorzitter was namens de be sturen voorgesteld, met de voorgestelde verlaging geen genoegen te nemen, doch gezien de ernst der tijden meenden de be sturen een tegenvoorstel fe moeten indie nen, dat inhield, dat de minimumloonen voor de arbeiders boven 24 jaar niet ver laagd mochten worden. Ten opzichte der ongehuwden waren de besturen genegen een concessie te doen, terwijl, om de loo nen der uurwerkers en de minimumloonen der wevers te kunnen handhaven zij ge- j noegen wilden nemen met een verlaging van 2j pet. op de loonen der wevers. I De besprekingen over het bestuursbe- I niiddelingsvoorstel kon bij de leden geen I bevrediging brengen en werd met zoo IS HET KAMERLIDMAATSCHAP GEWENSCHT VOOR BESTUURDERS VAN HET R-K. WERKLIEDEN VERBOND? Voorstellen voor de verbondsvergadering. Op de op 22 en 23 December a.s. in Utrecht te houden Verbondsvergadering van het R.-K. Werkliedenverbond komen naar „de Volkskrant" meldt enkele voor stellen aan de orde in verhand met ver meende of wezenlijke moeilijkheden welke vastzitten aan de combinatie Verbondsbe- stuurder-Kamerlid, Kamerlid-Redacteur,, Verbondsbestuurder Kamerlid-Redacteur. Het voorstel van de R.-K. Metaalbcwer- kersbond luit: Het Verbondsbsetuur benoeme een com missie, die tot taak heeft onder het oog fco zien: a. of hot Kamerlidmaatschap ver- eeoigbaar is met de functie van Verbonds bestuurder; b. of het Kamerlidmaatschap vercenigbaar is met het verantwoordelijk redacteurschap van ons Arbeidersdagblad c. of het geen aanbeveling verdient d» ver houdingen te doen opzichte van onze zus terorganisatie in België na te voipen." „St. Raphaël" heeft het volgende voor stel ingediend. „De Verbondsvergadering overwege de instelling eener commissie, met opdracht te onderzoeken: a. of een rustige en onge stoorde ontwikkeling onzer Katholieke Ar beidersbeweging niet vordert, dat tegen stellingen, als er aan den dag getreden zijn tusschen het standpunt van het Ver bond en dat der aan onze beweging ver wante Kamerleden, in de toekomst moe ten worden voorkomen en, zoo ja, op wel ke manier! b. of onze Arbeidersbeweging voor tijdige verwezenlijking van haar pro gram behoefte heeft aan reëelen invloed op het politeke gebeuren in het land en zoo ja, langs welken weg deze reccle in vloed zou kunne worden verkregen; c. in dien sub b. ontkennend beantwoord moet worden, wat er dient te geschieden om onze Arbeidersbeweging te vrijwaren voor nadeelige gevolgen van gebeurtenissen in de politiek. De Haarlcmsche Diocesane Bond stelt do Vcrbondsvergadoring voor: „een com missie te doen instellen, om onder het oog te zien de vraag of het Kamerlidmaat schap van Verbondsbestuurders niet ern stige moeilijkheden kan opleveren voor de vrije ontwikkeling van acties onzer Arbei dersbeweging en of, indien dat zoo is, het Kamerlidmaatschap vercenigbaar ge acht moet worden met liet lidmaatschap van het Verbondbbestuur". Door „St. Paulus" is ten slotte het vol gend voorstel mot toelichting ingediend: „De Verbond6vorgadcring bcspreke de verhouding tusschen het R.-K. Werklieden- erbond en de leden der Staten-Generaal, die tevens ziting hebben in de centrale lei ding van het Vcibond." Toelichting: Na de bekende gebeurtenissen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal rondom het regceringsbdleid, zooals dat tot uiting kwam bij het werkloosheid-debat en de be handeling van hoofdstuk I der Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1932, behoeft ent voorstel wel geen nadere toelichting. TTit de inzending spreekt, dat het hoofd bestuur van „S' Paulus" de behandeling daarvan actueel acht. Opgemerkt zij, dat het voorstel spreekt van „Staten-Generaal", omvattende de Eerste en do Tweede Kamer. Vervolgens diene opgemekt, dat „St. Paulus" zich aldus de afhandeling van za ken voorstélt: algemecne bespreking van het vraagstuk in do Verbondsvergadering om, na vaststelling van richtlijnen, de kwes tie in handen te stellen van een com missie, die, op nader te bepalen doch kor ten termijn, rapport uitbrengt aan de Ver- bondsvergadering. Praeadvies van het Verbonds- bestuur. Het Verbondsbestuur, de actualiteit der kwestie en hare groote betcekenis voor de beweging erkennende, adviseert de ver gadering in te gaan op het denkbeeld, neergelegd in de drie eerste voorstellen. Hot ontraadt evenwel ten stelligste in te gaan op het voorstel van „St. Paulus" om in deze vergadering reeds algeincene richtlijnen te trekken. Het kom! het Ver bondsbestuur gewenschtor voor de kwes tie grondig te doen bekijken door een com missie en in rustiger sfeer aan de hand van een rapport haar te bespreken De zaak schijnt het Verbondsbestuur te be langrijk om ze reeds thans af te bandelen >i zelfs maar de punten vast te leggen, waarlangs oe commissie zich eventueel zal hebben te bewegen. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De taak van den nieuwen Duitschen prijzendictator. (Buiten!. 2e blad). Installatie van Spanje's nieuwen presi dent. (Buitcnl. 2e blad). BINNENLAND. De besprekingen tusschen vertegenwoor digers van vakcentralen en fabrikanten tot oplossing van het conflict in de textielin dustrie hebben niet tot overeenstemming geleid. (1ste blad). Besprekingen tusschen werkgevers en arbeiders in de Tilburgsche wollenstoffen- industrie over loonsverlaging, (lste blad). 4 Eenige wetsontwerpen door de Tweede Kamer aangenomen, (lste blad). De roofoverval te Rotterdam. Ook de tweede aangehoudene bekent. (Gem. Ber., 4de blad). OMGEVING. Ontploffing in het kantoor van de gas fabriek te Waddinxveen. (lste blad). DE GEMEENTE-BE GROOTING VAN LEI DEN Bladz. 9 en 10 WEKELIJKSCH 3UI- TENLANDSCH OVER- ZICHT Blad-z. 13 GEÏLLUSTREERDE PA GINA OVER DE NA TUUR IN DEN WIN TER Bladz. 5 PROPAGANDA VOOR DE KERSTKRIBBE Bladz. 6 LEIDSCH CRISIS-COMITE. W. P1.50 Wij willen gaarne opwekken en vragen om zoo voel mogelijk steun en hulp, om- dab er zoo véél nood is. DE NOOD IN DE SCHOEN INDUSTRIE Steun noodzakelijk. De Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten kwam in voltallige bestuurs vergadering bijeen ter bespreking van den noodtoestand der Nederlandsche schoenfa brieken. Dat hier van een noodtoestand gespro ken moet wordon bleek duidelijk uit de van alle afdeelingcn ingekomen berichten, dat overal de werkgevers zich genoodzaakt zien hun arbeiders in Bteeds grooteren ge tale te ontslaan en dat de productie op het grootste gedeelte der aangesloten fa brieken tot ver beneden 50 pet. der nor male capaciteit is gedaald. Slechts door zeer spoedig van regee- ringswege te treffen maatregelen zal kun nen worden voorkomen, dat verschillende fabrieken tot den ondergang worden ge doemd. Besloten word aarom de Regoering op nieuw telegrafisch om onverwijlde maatre gelen tot steun der industrie te verzoeken. De Minister van Waterstaat mr. P. J. Rcymcr, heeft hedenmiddag om 12 uur in de Statenzaal van zijn departement ge ïnstalleerd de Staatscommissie, welke op dracht heeft te onderzoeken of en in hoe verre de aanleg van een spaarbokken- krachtwork in Zui d-L i m- burg ton behoeve van de olectriciteits- voorziening in do aangrenzedo provincies raadzaam is. De gemeenteraad van VHertogen- bosch heeft besloten een nieuwe bad- en zweminrichting to maken in de „IJ z e r e n Vrou w". De kosten zijn geraamd op 55.000.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1