DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1 Vleugellam. Zondagmiddag be reikte ons het treurige bericht, dat de trouwe Indië-vlieger de „Ooievaar" met geknakte vleugels te pletter lag op het vliegvefiï bij Bangkok. Vijf dooden vielen er bij te betreuren. Dit is het eerste groote ongeluk van de K. L. M. op do luohtroute naar Indië. Alles ging. zoo goed. De groote vreemde vogels vliegen zoo regelmatig iedere week naar het verre Oost-Indië-land en komen met een stipt heid, welke van een perfecte organisatie getuigt, terug alsof zij een locaaldienst onderhielden. Nu is er opeens een „memento" geko men, een waarschuwende vinger, die er op wees, dat 's menschen lot dikwijls van een kleine onachtzaamheid kan afhangen. Had men niet vergeten een raampje te slui ten, dan waren de vliegers waarschijnlijk in de beste gezondheid in het vaderland teruggekomen. Nu liggen hun lijken be graven in vreemden bodem. Als oorzaak van het ongeval wordt dit openstaande luikje aangenomen, doch een nader onderzoek zal nog worden inge steld. Noodverordening. In de gi gantische worsteling om uit den greep van de crisis te ontsnappen is weer een nieu we pha.se gestreden door de jongste nood verordening. Haar zeer ingrijpende bepalingen, die gericht zijn op een algemeene verlaging van loonen en prijzen, eischen zeer zware offers van het Duitsch volk, schrijft het „Hbld.", maar in een door den rijkskan selier dr. Brüning voor de radio uitgespro ken, zeer indrukwekkende rede, heeft de leider der Duitsche regeering uiteenge zet, dat het niet anders kan en dat men niet voor de hardste middelen mag terug schrikken nu het er om gaat land en volk te redden uit een crisis, die zonder ingrij pende maatregelen van afweer beide ten ondergang zullen voeren. Allen zullen zich daarvoor offers moe ten getroosten en loonen en salarissen moeten dus worden verminderd, maar te gelijkertijd moeten ook de prijzen dalen en een speciale rijkscommissaris zal hier op toezicht moeten houden en regelend moeten optreden. In verband hiermede moet ook de rentevoet worden verlaagd, die ondragelijk hoog geworden, zich bij de verhoudingen op de wereldmarkt be hoort aan te passen. Over de consequenties en de beteeke- nis van al de bepalingen van deze zoo veelomvattende noodverordening waar mede de regeering tracht het economisch leven van Duitschland volgens een be paald plan te regelen, en dat Duitschland, in staat zal moeten stellen zoowel zijn concurrentievermogen op de wereldmarkt te handhaven als zijn valuta tegen ontred dering te beveiligen en zijn begrooting te waarborgen, is niet onmiddellijk een oor deel uit te spreken. Of de regeering op deze wijze er in zal kunnen slagen redding uit den diepen nood te brengen, zal de toekomst moeten lee- ren, maar in elk geval toont zij dan toch den moed te hebben verantwoordelijkhe den te dragen en de consequenties te dur ven aanvaarden, waartoe de omstandighe den dwingen, waarin Duitschland ten dee- le misschien door eigen schuld, maar groo- tendeels ten gevolge van den verloren oorlog, is komen te verkeeren. Moed toon de de regeering ook door de politieke be palingen der noodverordening, die in het belang van de handhaving van orde en rust worden afgekondgd. En in zijn radiorede heeft de heer Brü ning, wien men in den laatslen tijd aar zeling en gebrek aan regeerkracht al meende te mogen verwijten, niettegen staande hij toch ook in het verleden reed9 had getoond werkelijk een regent te kun nen zijn, die voor de verantwoordelijkhe den zijner haast dictatoriale macht niet terugdeinsde, wel zeer duidelijk doen uitkomen, dat hij' geenszins bereid is het staatsgezag lot een aanfluiting te laten worden. Zij die in Duitschland op een zïnneloo- zen burger- en broederoorlog aansturen, zijn thans gewaarschuwd, dat voor de re geering des heeren Brüning thans de maat vol is. Met nadruk verklaarde Brüning, dat de regeering tot het uiterste haar gezag zal handhaven en niet zal dulden, dat het volk in twee vijandige kampen tegenover elkaar zal komen te staan. In de allereerste plaats richtte de rijks kanselier zich daarbij tot de nationaal-so- cialisten, wier leider wel telkens spreekt van de uitsluitend legale middelen, waar mee hij zijn bedoelingen wil verwezenlij ken, maar die intusschen voortdurend zich aan de heftigste betoogingen en ophitsin gen jegens de gestelde machten schuldig maken en daarmee den weg der legaliteit verlaten. Er is in Duitschland slechts één regee ring, die van den rijkspresident en de door dezen benoemde ministers en zij die in het buitenland den indruk willen wekken, als of deze regeering op het punt staat te vallen, zullen ondervinden, dat de regee ring een krachtige hand heeft en haar ge zag zal weten te handhaven. Deze wa-arschuwing was zeker niet overbodig, nu men meer en meer door de actie van Hitler, die zich alreeds begint te gedragen als het hoofd van een contra-re geering, den indruk zou kunnen krijgen, alsof de Duitsche regeering voor de na- tionaal-socialistische vloegolf, die thans over Duitschland gaat, tot terugwijken be reid was. In deze omstandigheden mag men ho nen, dat allen die met de regeering Duitschland willen trachten te bewaren voor de noodlottige gevolgen, die de onge breidelde rechtsche en linksche extremis tische agitatie zou moeten hebben, zich achter de regeering zullen soharen on danks alle teleurstelling die de nieuwe maatregelen der regeering hun brengen en ondanks alle offers, die zoowel materieel als ten aanzien hunner politieke begin selen van hen hierdoor worden geëischt. Van bijzonder belang zal zeker zijn, welke houding de sociaal-democratie, van wier welwillende houding Brüning tot dusver voor een groot deel afhankelijk was, zal aannemen. Voorloopig is de situatie nog niet door zichtig. De toestand biedt tal van onze kerheden. Maar het is dan toch wel eenigszins geruststellend, dat in de perso nen van Brüning en zijn minister van bin- nenlandsche zaken en van rijksweer, ge neraal Groener, en ook in die van den Pruisischen minister-president Braun het gezag in handen is van mannen, die zich van hun kracht bewust zijn en niet voor extremistische agitatie zullen capitulee- ren. Chin aJ a pan. Te Parijs is men ook een stapje verder gekomen op den weg naar de oplossing van het Mandsjoerij- soho conflict. De Volkenbondsraad heeft n.l. Donder dag zijn slotzitting gehouden en deze slot zitting heeft, behalve dat zij de eenparige aanvaarding der resolutie bracht, de ver dienste gehad om zeer precies het stand- ount te laten uitkomen, zoowel van de par tijen China en Japan, als vooral ook van de meeste Raadsleden, groote en kleine, die aan het Mandsjoerijsche accoord hebben medegewerkt. Zooals men weet, is het voornaamste punt van de aangenomen resolutie het be sluit tot uitzending eener enquête-commis sie van vijf leden naar Mandsjoerije, welke den toestand ter plaatse zal bestudeeren en rapport zal uitbrengen aan den Raad over ..alle omstandigheden, welke er toe kunnen leiden, de internationale betrekkingen aan te tasten, de relaties tusschen China en Ja pan of wel de goede verstandhouding tus schen beido landen te verstoren". In deze commissie zullen beide partijen door bijzit tende leden vertegenwoordigd zijn. Bij deze resolutie behoort een officieele commentaar, waarin verklaard wordt, dat de commissie, als zij ter plaatse zal zijn, elk oogenblik bij den Raad een rapport zal kunnen indjenen in geval zij meent, dat de eene of andere partij haar verplichtin gen niet is nagekomen. Voorts wordt hier in verklaard, dat de Raad het grootste be lang hecht aan de terugtrekking der Ja- pansche troepen naar de spoorwegzone, terwijl de commentaar tevens het optre den tegen bandieten behandelt. SPORT VOETBAL UIT HET KATHOLIEKE KAMP OVERZICHT. We zijn thans in de natte moesson geko men voor Nederland, die niet veel goeds voor de velden doet verwachten. Reed^ jl. Zondag, toen het nog maar weinig gere kend had, werden verschillende velden van D. H. V. B.-elftallen afgekeurd, zoo dat we mogen aannemen, dat er morgen nog meerdere hetzelfde lot zullen onder gaan. Voor de eerste klasse E der Federatie krijgt T. Y. B. B. een kans om zich weer wat vaster op de eerste plaats te nestelen, nu Leonidas op bezoek komt. De Rotter dammers moesten reeds op eigen terrein de kracht der Haarlemmers ondervinden, zoodat wij hun ook nu geen kans geven. S. J. C. gaat op bezoek bij D. H. L. De Deltsche club wacht op een falen van de Haarlemmers en zal zich dus de Noord- wijkers wel van het lijf houden. Zeer moeilijk lijkt ons dit niet, of de Noordwij- kers zouden al danig moeten veranderen. Intusschen heeft H. B. C. nog de beste kans om met de Haarlemmers den strijd om de leiding vol te houden. Zij toch staan slechts twee punten ten achter. Mor gen zal H. B. C. dan ook wel van Spar taan winnen. Graaf Willem heeft een kans om van G. D A. te winnen en D. E. M. van D. O. N. K., waardoor de Gouwenaars in een moeilijke positie komen. In de tweede klasse O heeft Excelsior ondanks haar derde plaats op de ranglijst nog de minst© verliespunten en daardoor de beste kans op de eerste plaats. De Lei- denaars, die morgen de Schiedamsche olub op bezoek krijgen, weten dus welk een moeilijke taak hun wacht. En als wo dan bedenken, dat de Leidenaars Zondag jl., zij het dan in de laatste minuten, van Graaf Floris verloren, dan kunnen we hun niet veel uitzicht op een gunstig resultaat geven. Laten de rood-zwarten dus beden ken, dat er veel voor hen op het spel staat en dat zij nog lang niet veilig zijn. De moeilijke periode, die op het oogenblik doorgemaakt wordt, kan alleen overwon nen worden door eendrachtig samenwer ken. De goede geest in de club is er. Laten allen zich dus geven tot het einde toe. Een goed resultaat zal er de bekroning van zijn. Blauw Zwart krijgt morgen den eersten wedstrijd te spelen tegen Teijlingen. De resultaten van beide ploegen verschillen nogal, hetgeen de meerdere verliespunten van Blauw Zwart uitwijzen. We verwach ten dan ook .wel een kleine overwinning van de Sassenheimsche club. Lisse gaat op bezoek bij Graaf Floris. Den llden October werd met slechts 10 van deze Hagenaars gewonen, doch we ver trouwen, dat Lisse thans beter ingespeeld is en toch zeker beide punten uit Den Haag zal meebrengen. Wilhelmus maakt de reis weer naar P. F. C., bekend uit de promotie-wedstrij den. Dat belooft een hardnekkige strijd. Destijds stond de Poeldijksehe club er be ter voor. Nu is Wilhelmus sterk naar vo ren gekomen. Van het resultaat durven we nog niets zeggen. R. K. Sportvereeniging „Leiden". Morgen komen weer alle vier elftallen binnen de lijnen. Leiden I krijgt Excelsior thuis om 2 uur. Aan voorspellingen zullen wij ons niet wagen, omdat Excelsior over een goede ploeg beschikt, maar een gelijk spel ie mogelijk voor de Rood-Zwarten. Wij hopen, dat er voor dezen wedstrijd veel belangstelling mag zijn, want gezien de positie van Leiden I in deze competitie is zij ten volle een goede belangstelling waard. Het terrein is gemakkelijk te be reiken met de H. T. M. Halte Remise, Wassenaar. Leiden II moet naar Wassenaar om te 2 uur Blauw Zwart II te bekampen. Ge zien het feit, dat Zondag jl. gewonnen werd van O. V. V. I, zijn wij geneigd een kleine* overwinning voor Leiden te voor spellen. Leiden III ontvangt om 12 uur Alplien- sche Boys II. Een aanmoediging voor dit elftal lijkt ons overbodig. Als jullie willon kan er best gewonnen worden. De junioren moeten te 12.30 uur een bezoek gaan brengen te Noordwijk, alwaar zij zullen moeten kampen tegen de Junio ren van S. J. C. Jongens een beetje meer schot in de voorhoede, dat zal wel het ge- wenschte resultaat geven, want de aohter- hoede zorgt wel voor de rest, R. K. Sportpropagandaclub. De leden van de R. K. Sportpropaganda club worden door het bestuur vriendelijk verzocht morgenmiddag te willen aanwiv zig zijn bij den wedstrijd LeidenExcel sior, terrein Maaldrift, R. K. Sportvereoniging „Lisse". Het programma voor morgen luidt: Graaf Floris ILisse I, 2 uur; Lisse II Alliance I, 2 uur; H. B. C. IV—Lis?e III, 12 uur; Lisse IVSt. Bei nardus II, 12 uur; B. S. M. IIILisse V, 12 uur. Lisse I moet naar Graaf Floris en kan winnen dus verwachten wc, dat alles, de volle 2 punten naar Lisse komen, doch denkt om den keeper. Lisse II zal zich, naar wij hopen, wel weer van zijn beste zijde laten zien, dus blijven de puntjes in Lisse. Het 3e elftal moet er ook alios op zetten om H. B. C. IV er onder te houden; dat kan wel. Als Lisse IV goed samen speelt kan ze van St. Bcmardus II wel winnen, doch op minstens 1 puntje reke nen wij vast. Het 5e elftal kennen wij niet voldoende dus daarvan willen wij geen voorspelling geven, doch wij verwachten Zondagavond 5 overwinningen. Ja? Denkt om de contributie! R. K. Sportvereeniging Teijlingen. Afd. Voetbal. A.s. Zondag krijgt Teijlingen I Blauw Zwart I op bezoek, de eerste ontmoeting in deze competitie, zoodat er niot zooveel verspeeld lean korden, wie met de puntjes gaat strijken. Het spreekt vanzelf, dat BI. Zwart ze buitengewoon bost kan geb-uiken zoodat de Teijlingers er wel op kunnen rekenen. Vermoedelijk komt Teijlingen nog eens volledig op. Aanvang 2 uur! Teijlingen IIIBlauw Zwart III wordt om 12 uur gespeeld op het Sporthof. Zou den de Teijlingers nu eens oen puntje bin nenhalen? Do Junioren maken een reisje naar Roelofarendsveen en zullen daar de D. O. S. junioren ontmoeten om 12.30 uur, zoodat per auto om 11.30 uur het vertrok van K. S. A. is. Afd. Athletiek: Dat voor de-ze afdeelin-g ook veel animo is blijkt wel. Zooals wij in het nummer van Maandag jl. vermeldden, wordt eiken Zaterdagavond tusschen 08 uur ge oefend. Het be-stuur heeft zeker een goe den kijk op do zaak, daar eerst eenn is gezorgd voor de groote zaal in het K. S. A.-gebouw en thans een oefenmeester is aangezocht, wat ten slotte is gelukt. Do heer A. Goddijn uit Leiden heeft zich beschikbaar gesteld om iederen Zaterdag avond present te zijn. Dit zal de afd. ath letiek zeker ten goede komen, dus jongens denkt er aan, allen present en niemand verzuime en komen dus kennismaken met den nieuwen leermeester. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. Valkenburg—R. K. V. V. L.; Marsana R. K. O. N. 8.; KerkradeOhévremont; CaesarKimbriaVolharding—nolios; Sitt, Boys-V. V. H. Eerste klasse B. Venlosohe Boys—R. K. T. V. V.; 8. V. B. Mulo; BrabanitaKolping; Gennep Geel Zwart; D. E. V.Vonlo; Wilhelmina Union. Eerste klasse C. Altior'a Heerenlierg; V. D. Z.—De Zweef; QuickP. H.; AchillesZwolle. Eerste klasse D. Limvio— P. V. C.; E. M. M.H. M. 8.; 8. D. O.V. I. C.; Santpoort- De Meer; WilskrachtV. V. Z. FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 28) Opeens liep mr. Crowe naar de plaat-s waar de bureaustoel stond en legde z'n hand op de rug er van. Het was een draaibare stoel, die den overleden predikant in staat had gesteld zich zoo gemakkelijk moge lijk om te wenden om iemand die zijn hei ligdom binnen trad op zijn koude manier te woord te staan. Elisha Crowe draaide den stoel heen en weer, dan weer naar het raam, dan weer naar de deur. Eindelijk zonk hij op zijn knieën en onderzocht nauwkeurig ieder stukje van het gepolijste houtwerk. Yvon ne die ongeduldig werd, vroeg hem waar naar hij keek. Als u uw eigen vraag kon beantwoor den, dan kon ik u vertellen, hoe uw vader werd gedood, zei de oude man, terwijl hij opstond. Nadat de oude man deze orakel-spreu ken had ten beste gegeven scheen hij in een half slaperigen toestand te geraken, die weer nog langer duurde dan daarnet. Toen haalde hij een krant uit zijn zak, waarin het verslag van het gerechtelijk on derzoek stond en schudde het hoof alsof hij niet bevredigd was. Het zou mij spijten als ik u pijn doe, miss Wenslade, maar kunt u me nauwkeu rig de plek wijzen waar het pistool lag? vroeg hij. Yvonno, voor wie dat plekje een deel van een nachtmerrie was, plaatste een vinger op het karpet, vlak bij den poot van een boekenkast, die dicht bij den in gang van de kamer geplaats was. De tromp van het pistool was naar de tafel gekeerd, legde ze uit. Inspecteur Pearman heeft met een krijtlijn de ligging aangestreept, vóór het weg genomen werd, maar de krijtlijn werd weer uitgeveegd toen de po litie mot het onderzoek klaar was. Elisha staarde maar naar de aangeduide plaats en lette nauwelijks op de woorden van het meisje. Terwijl hij op zijn teenen ging staan liet hij zijn oogen langzaam van het eene eind van de boekenkast naar het andere gaan. en nam met scherpe blik alle bijzonderheden van de gebeeldhouwde, eiken omlijsting, van de massieve planken en de ruggen van de fraai gebonden boe ken in zich op. Dominee Wenslade was eigenaar geweest van een kostbare biblio theek en verschillende deelen waren uitge zochte voortbrengselen van boekbind- kunst. De kleine man bleef een langen tijd zoo staren naar de planken vol boeken, toen maakte hij plotseling een beweging naar voren en bekeek wéér heel nauwkeurig ieder plekje tot hij, op zijn teenen staande, een deel van de werken van Flavius naar voren trok, waaruit een blauwzijden, met franje versierden boekenlegger hing. Yvonne die hem nu met de grootste be- lanestellinc vade sloee. merkte op dat het de bladwijzer en niet het boek was die zijn aandacht zoo in beslag nam. Kijk! riep hij uit terwijl hij den boe kenlegger over zijn beenige vingers liet glijden en do franje voorzichtig streelde. Kijk, de franje is geschroeid. Door den vuurstraal van het pistool zei Yvonne weifelend. Bent u er zeker vai», meneer Crouwe? Dat boek was vier voet van de deur af en bevond zich heelemaal niet in een lijn tusschen de deur en de tafel. Elisha glimlachte bij haar scherpzinnige opmerking. 't Iè juist dat feit, dat ons iets te vertellen heeft, antwoordde hij da delijk. Ik wou dat de boodschap wat duide lijker was, want de tijd is kort Daarop wildo hij het boek weer op zijn plaats zetten en Yvonne, die ongeveer een hoofd grooter was dan hij, en die zag dat hij er nauwelijks bij kon, haastte zich om hem te helpen. Ze nam het boek van hem aan en was op 't punt dit tusschen de an dere deelen te schuiven, toen ze een zach te krpot liet. hooren. Meneer Crowe daar is een schroef een groote dikke schroef in den achter wand van de boekenkast gedraaid, juist achter 't boek. Hier, gaat u op dezen steel staan. Elisha klom op den stoel, keek en zag dat het waar was wat het meisje zei. Een koperen schroef van wel vijftien centime ter die er voor de helft uitstak, was in de achterwand van de kast gedraaid. Dat deze schijnbaar nuttelooze daad van van dalisme pas kort geleden was volbracht, bewezen de versche sporen van zaagsel die bij het boren crevallen waren en die op de plank lagen. Een nauwkeuriger onderzoek van Elisha op die nlek wprd beloond door een andere ontdekking. Het boek dat naast het deel dat Yvonne nu in haar han den had, moest staan, was op de andere boeken gelegd, waarvan het resultaat was geweest, dat de Flavius Josephus, een dik- boek, dat niet op zij viel, vrij had gestaan op de plank zonder een van de andere boeken te raken. Wat leidt u hieruit af? vroeg Yvonne ademloos toen Elisha haar de vreemde combinatie van ontdekkingen had meege deeld. Toen hij het boek weer zorgvuldig op dezelfde plaats had gezet waar het had gestaan vóór hij de geschroeide boekenleg ger had opgemerkt, klom hij lang7-aam van den steel af en zette dezen weer tegen den muur. 't Antwoord dat hij na lang overwe gen eindelijk gaf leek alweer veel op een orakel. Ik zou er vermoedelijk meer uit kun nen opmaken als u met het adres kon op geven van „miss Smith" waarmee meneer Ravenscar correspondeert, antwoordde hij. U denkt nog steeds dat dat Phyllis Vaughan is? vroeg Yvonne gretig. Ik heb reden dat te denken en ook, dat als wij de omstandigheden van haar vlucht, kenden, we een heeleboe! verder waren. Vertelt u me eens, miss Wenslade, en de kleine Elisha dempte zijn stem tot gefluister toen hij de vraaor deed: Zou u kunnen uitvinden, wanneer Ravenscar bin nenkort weer naar Londen of ergens anders heen gaat Want het is niet aan te nemen dat hij de waarheid zal zegeen omtrent de plaats waar hij heen gaat. En zou u me dan willen waarschuwen? U, lieve manU bedoelt dat u hem dan wilt voleen „schaduwen" noemen ze dat. geloof ik, riep Yvonne uit terwijl ze in haar handen klapte. Ja, ofschoon hij tegenwoordig heel vaak uit gaat kan ik het toch te weten komen. Dominiek, de butler, op de Priory haat hem als de dui vel en hij zal mij zeker een wenk willen geven. Elisha Crowe zette een leelijk gezicht. Ik ken Dominiek, zei hij droog. IT moet niet te veel laten blijken voor welk doel u zijn inlichtingen noodig hebt. Ik zal hem vertellen, dat ik mijn oom, Lord Monksilver, eens graag zou willen spreken als Mr. Ravenscar uit is. en hem vragen of hij mij eens waarschuwen wil nis dat gebeurt. Goed, zei Elisha terwijl hij de stu deerkamer nog eens rond keek. En laat- u het mij dan ook even weten, miss Wens lade. HOOFDSTUK VIX. Het fret gaat aan het wroeten. Carter Ravenscar had een salaris dut hem in staat stelde zich in zijn particu lier leven dezelfde luxe to permitteeren als waarin hij zich verheugde onder het dak van zijn werkgever. Een van zijn zwakheden was, zijn wensch om steeds comfortabel te reizen. En deze eigenschap van den secretaris maakte het Elisha Cro we gemakkelijk om met denz.elfden trein naar Londen te gaan als hij, zonder diens aandacht to trekken. Terwijl Ravenscar zich had neergevleid in de behagelijkheid van een eerBte-klas compartiment, zat Elisha tusschen twee vrouwen gedrukt in een derde-klas coupé aan het andere eind van den trein. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13