DE EERSTE SCHREDEN HARTOG's Tandheeik. Inr. WOENSDAG 9 DECEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Het werk van het nieuwe Parlement. Het graan- quota als grondslag voor Rijkspreferentie. Het bezoek van Mr. Bennett. Handelsbalans en pond sterling. (Van onzen correspondent). Londen, 7 Dec. 1931. Over enkele dagen gaat het parlement, na een korte zitting, uiteen tot Februari. Kort als de zitting geweest is, zal zij in de parlementai:c geschiedens van dit land een zeer voorname plaats innemen. Het Lagerhuis is, door zijn samenstel ling. et goen zijner ..or, -\~ers te ver gelijken. De oppositie is zóó klein, dat zij haar ponstitutioneele rol niet zo-moei te vervullen kan. Maar bovendien heeft sinds tal van generaties geen nie; v-geko- zen Huis zooveel volslagen „nieuwelingen" geteld. Bijna alle kopstukken der Labour- partij en bovendien ongeveer twee hon derd leden der „rank and file" zijn in den stembusstrijd gevallen. Hun plaatsen woi- den op weinige uitzonderingen na, ingeno men door mannen, die nog nooit in het Par lement zitting gehad hebbei. In geen volksvertegenwoordiging is de „techniek" zoo gecompliceerd cn vaak onbegrijpelijk als in dit uit tradities gegroede Huis, en nergens hebben nieuwe leden zooveel tijd noodig om zich te accliruatseeren. Dit Lagerhuis, dat over minder routine beschikt dan eenig vorig parlement, heeft een wetgevenden en bestuurlijken arbeid verricht, waardoor een nieuw .ujdnerk in de geschiedenis des lands wordt ingelmd, gelijk een eeuw geleden gesdredde door de introkking der Graanwetten De verdienste hiervan komt hoofdzake lijk toe aan de regeering, maar wordt eenigszins beperkt door het tcit, dat deze met zulk een oveweldigende meerderheid achter zich, over een byni „dicratoviale macht beschikt, en dat e3ir6e honderden „backbenchers" nog te „groen" zijn in de parlementaire wereld, dan dat zij iels an ders hebben kunnen doen dsn stemmen volgens de orders hunner 'ei leis. De twee voornaamste wc.geiende maat regelen hebben wij in Torino blieven be sproken of te berde gebracht namelijk de aanneming van het statuut van Westmin ster en van het zoogenaamde wetsont werp op den „abnormalen 'nvoer Het statuut zou door elk Parlement aangenomen geworden zijn. Hal is het laatstgenoemde ontwerp, dat Engeland ge bracht heeft op het keerpunt zijner mo derne geschiedenis. Ingediend en verdedigd door een libe raal met het verleden van een principieel vrijhandelaar, nir. Wal'er Bunciman, maakt het een einde aan het economische dogma dat honderd jaar lang den scep'.ei over dit land gezwaaid heeft: vrijen invoer tot eiken pi-ijs. In den loop dezer week is duidelijk ge bleken, dat het eindoel dezer wetgeving niet is do wercldwedkamp in econonusche bewapening, door middel van tarieven, te verscherpen, doch een algemeene ver laging der tarieven uit te lokken. Dit is een feit van wereldbeteekenis. Maar zijn engere nationale beteekenis is hierin gelegen, dat Engeland niet langer machteloos staat tegenover de tot de tan den gewapende concurrenten, en dat ein delijk erkond is geworden, dat eenzijdige „vrije invoer" niet hetzelfde is als „vrij handel". Deze kan slechts wederke6rig zijn. Ook heeft de regeering een aanvang ge maakt met voldoening te schenken aan de e'«-chen van den sterk achteruitgegancn land- en tuinbouw, door beperkingen op te leggen aan den vrijen invoer van „luxe- voedsel" en bloemen, en onzes inziens belangrijker dan dat door aan te kon digen dat, met ingang van het nieuwe jaar, elk brood een zeker quota binnenlandsch •meel zal moeten bevatten. Hiermede wordt het sinds velé geslachten vcront- achtzaamde beginsel, volgens hetwelk de landbouw evenzeer aanspraak heeft op de zorg der regeering als industrie, scheep vaart en geldwezen, in eere hersteld. Dit alles is een begin, een inleiding. Meer had niemand in een maand tijds kun nen verwachten. Velen hadden minder vei- wacht. De groote financieel en industriee- le problemen zijn hierdoor niet opgelost. Zij hebben er ternauwernood een begin van van oplossing door gekregen. Becherming van oplosing door gekregen. Bescherming doende om een land voor een crisis te vrij waren Amerika getuigt hot. Een gunstige handelsbalans kan samengaan met finan- cieelen nood en economische wanverhou dingen Duitschland getuigt het. Niet het feit, dat Nederland land- en tuinbouw producten naar Engeland uitvoert, is na- deelig voor laatstgenoemd land, maar het feit, dat het met zijn industrieproducten op menig gebied in Nederland niet coti- curreeren kan. Engeland kan den invoer onzor voortbrengselen belemmerenhet kan ons niet dwingen zijn eigen goederen te koopen, tenzij het concurreeren kan te gen andere industrielanden. Dit is de min der aangename waarheid, die na Februari onder de oogen zal moeten worden ge zien. Maar, gelijk gezegd, in een maand tijds, is veel gedaan, en de opschudding, die hier door veroorzaakt is geworden in oen zoo zwaar beschermd land als Frankrijk, is vooj de regeering een bewijs, dat zij datgene gedaan heeft, wat de natie van haar eischen mag, n.l. de belangen van het eigen land behartigen. Dit alles ovenwei moet, ten einde op zijn volle waarde geschat te worden, be schouwd worden in verband met de ver klaring, welke deze week in het Lagerhuis zal worden afgelegd met betrekking tot de principieele uitbreiding van het graan quota tot de Dominions. Op het oogenblik waarop de „Empiie" omgezet wordt in een „Commonwealth" worden de eerste beslissende schreden ge daan op den weg vau het economische im perialisme. Zaterdag hoeft Mr. Benneth, de eerste Minister van Canada, Londen verlaten, na bier veertien dagen te hebben doorge bracht. Hij heeft geconfereerd met Mr. MacDonald, Mr. J. II. Thomas 'minister, voor de Dominions), Mr. Bunciman en an dere leden van het kabinet. Hij heeft, al zijn overredingskracht aangewend ten gun ste van een economische rijkspolitiek op "bieeden grondslag, van een scherp doorge voerd rijksprefentiestelscl. In beginsel is hij het met de Britsche ministers eens geworden over do grondsla gen, waaiop bet volgend jaar de „Impe ria! Conference" te Ottawa ruston zal, en eerste tastbare resultaat van de nieuwe politiek zal zich reeds zeer spoedig open baren: bet Britsche brood zai 15 pet. bin nenlandsch en 55 pet. Dom'nion-g'aan be vatten. Wat Canada als graanleverancier pres- teeren kan heeft het bewezen gedurende den urlog, toen Engeland, zonder de Ca uadeesche graanzendingen, er nic-t beter en misschien veel slechter aan toe geweest zou zijn dan Duitschland. Na den ocriog werd Canada veronachtzaamd; de poging, door Mr. Baldwin in 1923 aangewend, om tario'fn op den basis van rijkspreferentie in te voeren, mislukte jammerlijk, en sinds dien nam de graaninvoev ui; Itus'and en andere landen voortdurend toe. Het „dum pen van Sovjet-graan is oen van de oor zaken der wereldcrisis geveest. Wcici Engeland opnieuw de groote af nemer van Canadeesch graan, dan zul Ca nada voorkeurrechten toestaan aan Brit sche fabrikaten. Op dor.zelfdcn grondslag zullen met alle Dominions, en ook tus- sclio'i dezen onderling, ove-e uitkomsten tot stand komen, waardoor het dönkbV.d van een economische Rijksemhoid eindelijk verwezenlijkt zal worde Dat de onder handelingen glad van stapel zullen loo- pen, gelooft niemand. Dat sommige moei lijkheden eerst na jaren ervaring overwon nen zullen worden, staat vast. Maar door Mr. Bennett's bezoek aan Londen zijn do grondslagen voor het succes der Bijkscon- fercnlie te Ottawa gelegd, en dit is een resultaat, waarop weinigen een maand ge leden nog bedacht geweest, kunnen zijn. Het is veel, en toch in het kader van de groote crisis heel weinig. Het is bereikt geworden doordat het Parlement vlotter en ge lisciplineerdcr go- werk heeft dan één zijner voorgangers sinds den oorlog, maar wij herhalen meer dan een inleiding is het niet. Doch evenmin gelijk velen aanvankelijk ge vreesd hadden, minder. Het Parlement heeft „business" gedaan, vaak een on dankbare, maar steeds de vruchtbaarste taak. De waarheid evenwel is. dat geen Pur- lcinent en geen regeering een diepgewor telde en wijdvertakte crisis uit den weg kunnen ruimen. Het program van het ka binet kan worden samengevat in do woor den: het in evenwicht brengen van df- han delsbalans. Welke politiek de regeering volgen zal ten einde nader to dit doel te geraken, is nog niet ten volle bekend. Dat zij het niet uitsluitend bereiken kan door het beperken van den invoer, weet een ieder. Wat do meeston uit 't oog verliezen, is, dat rogocring en parlement de zaken slechts in do hand kunnen werken, dat zij kunnen aanmoedigen en vergemakkelij ken, maar dat zij niet kunnen dicteevcn. Wanneer Engeland minder goederen van Duitschland koopt, dan beperkt het zijn invoer, maar wanneet1 dientengevolge Duitschl. minder van Engel, koopen kan dan gaat ook de Britsche uitvoer achteruit. En geland is afhankelijk van de koonkracht van ander landen, ook van die zijner felste concurrenten. Het op peil brengen' van het pond ster ling is een ander fundamenteel program ma punt, dat nauw verband hoildt met het herstel van de handelsbalans. Wat zal de regeering doen In de afgeloopen week is het pond gezonken tot het laagste peil sinds 1920, en men houdt rekening met de mogelijkheid dat het nog lager zal dalen. Builenlandsche centra, vooral Amsterdam en Parijs, kunnen, buiten alle Engelsche controle om, den sterling drukken, gelijk zij de voriee week gedaan hebben. Ongun- stise verwikkelingen in Duitschland. moei lijkheden in New-Yorky kunnen dezelfde uitwerking hebben. Men zeert. en niet zonder reden:: Laat ons zorg dragen voor dn handelsbalans, en het pond zal voor zichzelf zorgen. Maar zoolang do handelsbalans ongunstic is, blijft het pond overgeleverd aan verschil lende buitenlandsche invloeden, waarover vcgeering noch parlement gezag hebben. In regeerineskringen heeft men de over tuiging, dat niets voot het pond gedaan zal of mag worden, alvorens het vraag stuk der oorlogs-, herstel- en handelsschul den werkelijk geregëra "i£" en hier komen w ij op het terrein der .iaternationalt poli tiek, waarbij Engeland. en dus de ster ling afhankelijk is van do stroomingen in Frankrijk on Duitscbland, van belangen dm lijnrecht tegenover de zijne staan. En het is dus ook in dit verband dat regeering en parlement zich na Februari cesteld zullon zien tegenover problemen, in vergelijking waarmede die. wolko zij tot nu toe ter hand genomen hebben, onbedui dend zijn. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 10 Dec. Huizen, 1S73 M. 6.009.15 en 10.0(1—10.15 Grauiofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.4511.30 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig Halfuurtje. 12.15 Concert K. R. O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwenhalfuurljc. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.15 Concert. N. Huisman (bas-bariton) en Mevr. M. C. v. Eldik-Kuipers (piano). 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00—10.30 Concert X. C. B. V. Klein- orkest o. 1. v. I'. v. d. Hurk. 17de Eeuwsche Muziek. O.a. Concert. Torelli. 9.00 Causerie over Bretagne. 9.30—10.30 Vervolg concert. 0.n. Fanta sie „Die Fledermaus", Strauss. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoon platen. Hilversum. 298 M. Uitsluitend A. V. B. O.-uitzending. 8 001.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Modepraatje. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Kookpraatje door Mevr. N. Wolf- Kaufmann. 11.45 Gramofoonplaten. 12.00 Concert door hot Winkels-Trio. 2.30 Piano-recital door E. Veen. 3 00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Ziekenuur. 5.007.00 Omroeporkest o. 1. v. X'. Trecp Suzie Klein (liedjee). O.a. Potp. „Die Zir- kusprinzessin", Kalman. 7.00 Jan Gcrtscn: liet Kussnndra-schema 7.20 Vervolg Omroeporkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramofoonplaten. 8.1"'0.15 Concertgebouw-orkest o. 1. v. Dr. W. Mengelberg, o.a. 4de Symphonie Glazounow en 6e •Symphonic (pathét ique) Tscliaikowsky. In do pauze: Bockenhalf- uurtje. 10.15 Vaz Diaa. 10.30 Uit Restaurant „Haeck". Den Haag. Hongaarsóho Muziek door het or kest Pali. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Cineina-orgel bespeling. 1.20 Gramofoonplaten. 2.25 Voor de scholen. 2.50 Lezing. 3.20 Vesper. 4.10 Voor do scholen. 4.30 Jack Payne en zijn dansorkost. 4.50 Het Grosvenor House orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Koorzang. 7.10 Duitöohe lezing. 7.50 Lezing. S.20 Variété. 0.20 Berichten. 9.40 Lezing. 10.10 Vioolconcert door Thibaud. 10.50 Kerkdienst. 11.0512.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05, 12.50. 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 0.a. Boite it jou- joux, Debussy. 9.30 „Der Bilrger als Edelmann", E. Schulhoff. Langenberg. 47J> M. 6.257.20 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Orkestconcert. 4.20- -5.20 Orkestconcert o. 1. v. Wolf.. 7.20 Concert o.l.v. Wolf. O.a. Ouver ture „Si j'étais roi", Adam. 8 20 Orkest en Solistenconcert. O. a. Piano-concert no. 21, C-mÓU, Mozart. Hierna, tot 11.20 Dansmuziek o. 1. v. Pcnsis. Kalundborg, 1154 M. 11.20—1.20 Concert u. h. Palace-Hotel o. l. v. Gyldmark. 2'.504.20 Concert uit Restaurant Wives o. 1. v. Stalla. 7.309.35 Symphonioeoncert o. 1. v. Prof. Nie. Malko. E. I^arson (zalig). O.a. 5e Symphonie. Tschaikowsky. 0.5011.30 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. Ou .20 Orkostooneert. ,20 en 6.50 Gramofoonplaten. .20 Gramofoonplaten. .45 dito.» O.a. Espana, Chabrier. .2010.20 Concert door de Augustijnen, meter: .20 Concert door kwartet. .50 Concert door Trio. .20 Concert o. 1. v. De Sutter. O.a. vert. „Iphigenic in Aulis" Gluck. Rome, 441 M. S.20 Concert m. m. v. het Kwartet van Rome. O. a. „Der Tod und das Madeben", Schubert en uit Othello", Verdi. Z e c s e n, 1635 M. 11.20 Gramofoonplaten. 1.202.05 Gramofoonplaten. 3.50 Concert. Tnube-Kamerorkest. 7.20 Kamerorkest Edwin Fischer. 830 Concert door het Philharnionisch orkest van Herlijn. - 10.00—11.20 Dansmuziek. DUITSCHLAND NIEUWE NOODVERORDENING. Algemeene prijsvermindering. Gisteravond heeff rijkspresiJenl Von Hindenburg do nieuwe noodverordening, die hem door rijkskanselier Brtining wqrd voorgelegd, ondertcelcend. Het eerste godcelte der verordening behandelt de verlaging der prijzen en van den rentevoet. De prijzen, die aan over eenkomsten zijn gebonden, moeten allo met tien procent worden verlaagd en in dien dit niet geschiedt, worden do over eenkomsten als ongeldig beschouwd. Het kabinet heeft echter niet besloten de kartels, die de prijzen vaststellen, te ont binden. De minister van Economische ATTENTIE. Katwijk a/d. Rijn. Hotel de Roskam" Eiken VRIJDAGOCHTEND van 10-1 uur Zaken kan echter dn aangegeven grens der verlaging overschrijden en den da tum voor de prijsverlaging vaststellen. De prijs voor steenkool, stikstof en kali wordt met ingang van 1 Januari met, tien proeent verlaagd en er zijn maatregelen genomen, opdat deze verlaging ook op de kleinhandelsprijzen van invloed is. De eerste burgemeester vun Leipzig, dr. Gordleer, is tot commissaris voor do prijsverlaging benoemd. De commissaris krijgt uitgebreide volmachten; hij mug zoo noodig zelfs winkels sluiten en moet ook zorgen voor verlaging der prijzen van artikelen, waarvoor geen prijsovcr- oenkomsien bestaan. FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 25) Ik zal u aan uw woord houden, zei hij kortaf. Hoe w-as de verhouding tusschen u en uw vade.r in de dagen die aan zijn dood voorafgingen 1 Heel slecht. Wij hadden een ernstig conflict. Elisha Crouwe, die tusschen de toeschou wers bij de deur gedrukt stond, keek stil letjes van den getuige naar Ravenscar, die aanwezig was om het resultaat van de zitting aan Lord Monksilver te kunnen mededeelen en voor het geval dat hem iels gevraagd kon worden. De kleine spioh merkte op, dat de secretaris treurig het hoofd schudde, toen Dick dit antwoord gaf. En de reden van dit conflict? ver volgde de coroner. Daar hoef ik geen geheim van te ma ken, antwoordde de getuige zonder te ha peren. Om billijk te kunnen zijn tegenover den doode ben ik dankbaar voor de ge legenheid deze reden in het publiek te kun nen mededeelen. Ik had mijn vader mijn engagement meegedeeld met miss Phyllis Vnughan, de dochter van kapitein Vaug- iian. <ie gouvernante van mijn zuster. Mijn va Ier gaf zeer krachtig zijn misnoegen hierover te kennen en omsioeg het meisje op staande voet. Nadat zij de pastorie ver laten had, sprak hij de verdenking uit dat ze 'n ring had gestolen, dien mijn moeder kwijt was. Ik beschouwde deze beschuldi ging niet alleen als een grove beleediging. maar-ook als een bedenksel achteraf. Der> volgenden morgen werd miBs Vaughan's hoed gevonden -op den rand van do klip en ik twijfel er niet aan dat ze zich naar beneden heeft gestort, tengevolge van den laster van mijn vader, die haar ter oore moet zijn gekomen. Deze meening wordt, geloof ik, algemeen gedeeld. Toen hij dit. zei richtte de jongeman zijn toornige oogen op de jury en de toehoorders, en verspeelde daarmee heel wat sympathie. Want men vond zijn houding wel wat heel erg uitdagend. Het ontging Elisha Crowe niet, dat Ra venscar ondanks zijn steeds droeviger ge zicht, zich stilletjes in de lange, witte han den wreef. Dan mag ik dus aannemen, ging de coroner verder, dat u den morgen van den moord van uw vader nog zeer. gebelgd op dezen was, daar u geloofde dat hij miss Vaughan onrechtvaardig den dood had in gedreven Dat mag u gerust aannemen en zelfs nog meer dan dat. Toen ik de trap af ging en het Schot hoorde, dat mijn vadei moer hebben gedood, was ik op weg naar de studeerkamer niet om hem ie vei moorden maar om openlijk herroei in. van zijn beschuldiging van hem te eisrhe Hij had die reeds ingetrokken bij de poli tie maar dat was mij niet voldoende. I: wilde clat hij zijn insinuatie zou terugnemen tegenover iedereen die er van gehoord had, of hein anders eens goed vertellen hoe ik over hem dacht. Een zacht gemompel deed zich in de zaal hooren. Dick was in het dorp oven gezien als zijn vader gehaat was geweest en hot publiek in do zaal besefte dat hij zich door zijn laatste medcdeoling veel kwaad berokkende. Immers, feitelijk bekende hij dat hij op weg was geweest om den twist uit te vechten wanrvan een moord misschien het noodlottige gevolg was geweest. Vreemd genoeg was rechercheur Scott van Scotland Yard de eenigc aanwezige die aan de beteekenis van deze ontboeze ming twijfelde. Hij is óf onschuldig, óf een grootero .dwaas dan hij lijkt, fluisterde hij togen inspecteur Pearman. U begrijpt natuurlijk welke uitlegging van uw woorden het meeat voor de hand ligt zei de coroner. Tk begrijp het', maar die voor de hand liggen'e uitlegging zal een vorkcerdo uitlegging zin. U kunt gaan zitten, zei de coroner streng. Inspecteur Pearman ging heel onopval lend zoo staan, dat hij zich titsschen tie gc'uigo en do uitgangsdeur bevond. Do coroner nam thans hel woord voor zijn uiteenzet tine van het probleem dat de jury had op te lossen. Tn tie eerste plaats loeide hij mede, dat de scherpzinnige re e'ereheur die de nla-i -el» ke po'itie bij bet iderzopk ter zi de stond, oud-mi'y* zi'n verice nns-enri,"tön in I inden »:i e! ers anders' niet gpslfl""'1 w rieu I"et sten eiienaar van hel wn en waarmee de misdaad was genleegd. "op te sporen. Nog steeds werden de pogingen in deze rich ting voortgezet cn men hoopte nog immer op succes. Wat de jury echter te doen had, was te overwegen wie het oudcrwetsche duel-pistool dat ten slotte een bruikbaar moordwapen was gebleken, in dit geval met fataal gevolg gebruikt had. De lig ging van' het pistool dicht bij de dour van do studeerkamer en do wonde in het lichaam van den doode doden veel ver moeden. Do deur waarbij het pittooi' lag, was de deur naar do hall cn do wonde be vond zich in den rug van den verslagene, waaruit bleek dat Dominee Wcnslade uit de richting vun de hall-deur was neerge schoten, juist toen hij aan zijn schrijftafel wilde gaan zitten, mogelijkheid dat het schot uit den tuin door het open raam heen w-as gelost, kon dus buiten bcscnou- wing blijven, vooral ook door do mede- deeling van Lord Monksilver, wiens ver klaring bevestigd werd door die van zon secretaris, Mr. Knveuscar. De eenige per soon die uit do openstaande deuren te voorschijn was gekomen, was Mr. Richard Wensladc, die toen hij zijn oom en diens secrotnris zag, om hulp had geroepen om dat zijn vade.r doodgeschoten was. Hieruit volgde dus. dat de moordenaar zijn slachtoffer van het huis uit moest z(jn genaderd. Hij moest uit de hall de «-tu- deerkamer zijn binnen gekomen en m het nleaen van het misdriif moest hij de kamer langs denzetfden weg ver'aten bobben, har hii het niet doof den tuin had ge '••an De jurv had bij de ver kin-in-»' ven fr Ric'niil Weovhde «reboord dat leze ■inr id uit de kamer had zien komen, 't Was ontmodia op de e. i-iive 'p-om^rij li' eid tussrhpii deze beide beweri -gen te wijzen. deze viel onmiddellijk in .e? o nu. Ir ben de eene waar was, dan was Let men- -ciiclijkorwijK gesproken onmogelijk, dat de andere overeenkomstig de waarheid kon zijn. Dunrbij kwam nog hot •"urdom getuigenis van Mr. Richard Woiislnde, dut volkomen vrijwillig wus gegeven cn waar uit duidelijk do gemoedsstemming block, waarin hij zijn vader was gaan onzoeken en zelfs hier op do zitting blqek, dat Mr. Wensladc nu nog zijn ovorle.len va- dor aansprakelijk stelde voor don dood van zijn meisje. Vóór de coroner de jury zou verzoeken haar uitspraak te doen, wenschte hi; baar nnj: op een bijzonderheid te wijzen, n.l. op het feit, dut do moordenaar hot pistool nchtcroelftten had. Dat scheen een «orge- loosheiil zonder eoniye noodzaak, want hij was noch achtervolgd noch had eenigeri tegenstand ondervonden. Misschien zou 'lit do sleutel blijken te zijn tot de ontstuif ring Van imt mysterie, daar Hel pistool van een zeer ongewoon type was. Toch ble«f het feit best-vn dat een ervaren detective vnn Scotland Yard er noc niet in goslitagd was de herkomst vun het wapen vast tc stellen Misschien zou later de vraag rij zen of hel gebruik van zttlfc een wapen en >ln achterlating nr von op de plrtu's van het misdrijf wellicht niet van do tl'er- grootsto beteeknis was. In ieder geval inoosf met het istool het fatale schrr, zijn velost. Nu stond het aan de jury om uit te maken «ie het «apen had afgevuurd en of dat geschied .s mot de bedoeling orn te dooden. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9