23ste Jaargang MAANDAG 7 DECEMBER 1931 No. 7072 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE OOIEVAAR" VERONGELUKT TE BANGKOK BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit numi.ier bestaat uit drie bladen V Een nuttige instelling der R.K. Staatspartij. Dat een of ander voorziet in een lang gevoelde behoefte, wordt nog al 'ns opge merkt uit sleur. Maar wij constateeren dit nu van gan- echer harte bij de oprichting van een nieuw instituut der R. K. Staatspartij: een Centraal Adviesbureau voor gemeentepoli tiek. In de ons door het Partijbestuur toege zonden mededeeling over de oprichting van dit Bureau (zie onder de rubriek „Binnen land") staan eenige alinea's, die wij hier overnemen „De taak van het gemeenteraadslid in onze dagen is verre van gemakkelijk. Het steeds in omvang toenemende aantal onder werpen, waarover de jgemeentelijke zorg zich uitstrekt, verlangt van hem, dat hij om zijn functie naar behooren te kunnen vervullen zich voortdurend van tal van vraagstukken en hare practische verwezen lijking op de hoogte stelt. IJet raadslid moet zich in de kwesties der gemeentepoli tiek, welke aan de orde zullen komen, ter dege inwerken en eerst dan is hij in staat om een dusdanig beleid, als overeenkomstig de aangehangen begmselen het meest dienstbaar wordt geacht aan het algemeen welzijn, krachtig te helpen bevorderen. Het is dikwijls moeilijk in een concreet vraagstuk de juiste beslissing te nemen. Dit is te meer het geval, naar gelang het raadslid op zichzelf ie aangewezen, niet in de gelegenheid is, om deskundige voorlich ting te ontvangen en zich die gegevens te verschaffen, welke noodig zijn om den stand van het vraagstuk, dat hem bezig houdt, te kunnen beoordeelen". Hierin ligt de belangrijkheid van deze nieuwe instelling: Zij zal aan de Katholieke Gemeenteraadsleden de feitelijke gegevens verstrekken, welke vaak zoo noogst nuttig zijn, 0111 een besluit te nemen of een beslis sing te rechtvaardigen en welke tot nu toe maar al te dikwijls moeilijk of practiseh baast onmogelijk konden worden verkregen. 't Spreekt vanzelf dit wordt ook in het communique van de R. K. Staatspartij ge zegd dat genoemd Bureau niet aan stonds, al reeds in den aanvang, geoutil leerd zal zijn, zooals men het wenscht. 't Wil ons voorkomen, dat zulks zelfs vrij lan gen tijd zal duren, daar het studie- en voor al het documentatie-materiaal op het ge bied der gemeentepolitiek zéér uitgebreid is, qualitatief en quantitatiefMaar het Bu reau zal kunnen groeien in volledigheid en ten slotte aan aller redelijke verlangens kunnen voldoen. Wij zeggen: aan aller r e d e 1 ij k e verlangens, omdat niel nu, in den aanvang, maar ook niet later, bij meer dere perfectioneering, Katholieke Raadsle den moeten verwachten, dat zij als 't ware een run op dit Bureau zullen kunnen doen voor alle mogelijke kwestie'tjes; dat dit Bureau voor &lles, de politiek hunner ge meente betreffende, als 't ware een auto maat zal zijn, waarin men maar een vraag behoeft te werpen, om subiet het verlang de antwoord in de hand te krijgen. Maar: overdreven verwachtingen buiten gesloten, zal het Bureau in een lang gevoel de behoefte kunnen voorzien tot aller vol komen bevrediging en tot voordeel van de door de Katholieke Raadsleden in de ver schillende gemeenten gevoerde politiek. Dat verwachten wij met stelligheid van de deskundige leiding! Wij willen hier alleen onze bevreemding uiten, dat men schijnt te hebben verzuimd, voor de leiding van het Bureau profijt te trekken van de ken nis en ervaring, verzameld door het Cen traal Bureau des K.S.A. te Leiden. Dat vinden wij heel jammer. Beide piloten, de mecanicien twee passagiers gedood. en EEN GROOTE RAMP VOOR DE K. L. M. Een openstaand luikje de vermoedelijke oorzaak. De directie van de K.L.M. heeft gister morgen telegrafisch bericht ontvangen, dat het postvliegtuig „De Ooievaar" bij het ver trek van het vliegveld Don Muang nabij Bangkok door tot nu toe onbekende oor zaak is verongelukt. De gezagvoerder Th. Wiersma is kort na het ongeval overleden. Hij had o.m. een ernstige fractuur aan het linkerbeen opge- loopen. De tweede bestuurder J. van On langs en de boordwerktuigkundige J. E. W. Kotte zijn op slag gedood. De radio telegrafist Van Zadeihoff is licht gewond. Zijn toestand is volgens een nader telegram gunstig te noemen. Van de drie passagiers is kolonel Brin- smaed, directeur van den Australischen luchtvaartdienst, ernstig gewond, terwijl de heeren Borg en Baudart zijn gedood. Dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur van den luchtvaartdienst te Bandoeng, en de heer Behage, chef van den technischen dienst van de K.N.I.L.M., begeven zich naar Bangkok tot het instellen van een onderzoek. Het vliegtuig kon niet stijgen. Kort nadat 't ongeluk plaats had arriveer de Kingsford Smith, die de brievenmail van de verongelukte „Southern Sun" te Alor Star had overgenomen, te Bangkok. Do Australische postvlieger, die naar Rangoon doorvloog, verklaarde bij zijn aankomst al daar, dat het vliegtuig niet behoorlijk kon opstijgen. Het taxiede over een grooten af stand, doch kon de lucht niet inkomen en viel daarna op zijn neus. In een tweede telegram uit Bangkok wordt geseind: Het vliegtuig is verongelukt doordat het toestel niet van den grond kon komen en met den neus tegen een aan het einde van het vliegveld staand dijkje is gestooten. Het toestel werd totaal vernield. HET OPENSTAANDE LUIKJE. De directie van de K.L.M. deelt thans het volgende mede; Blijkens een nader bij de K.L.M. ontvan gen telegram heeft de eerste bestuurder Wiersma vóór het vertrek van het vlieg veld het luik boven de stuurhut geopend, teneinde meer ventilatie te geven, daar in verband met. het lange proefdraaien der motoren het in de kajuit en stuurhut zeer warm was geworden. Een Siameesche offi cier heeft nog bij het vertrek op dit open staande luik gewezen, doch vermoedelijk heeft Wiersma deze waarschuwing niet be grepen en heeft hij in volle aandacht voor zijn aanloop hierop niet meer gelet. Het luik zit scharnierend in het midden aan den voorkant van den vleugel. Bij den loop moet het geheel zijn opengeslagen, waardoor de luchtstrooming over het mid dengedeelte van den vleugel ernstig werd gestoord, hetgeen in dit geval met een zwaar geladen vliegtuig een uiterst nadee- ligen invloed pp het hefvermogen van het vliegtuig moet hebben gehad. Gezien de bekwaamheid van den vlieger en het feit, dat op dit vliegveld een zeer langen aan loop mogelijk was, is de omstandigheid, dat het vliegtuig niet los kon komen niet an ders te verklaren dan dat het luik open stond en de gezagvoerder zich hiervan niet meer bewust is geweest en voortdurend in de overtuiging heeft verkeerd, dat hij het toestel los kon krijgen. Groot verlies voor de K.L.M. In de omgekomen leden van het perso neel verliest de K.L.M. drie toegewijde bo- De boord-werktuigkundige J. E. W. Kotte deed ook zijn vijfde reis naar Indië. Deze was reeds ruim zes jaren bij den tech nischen dienst van de K.L.M. werkzaam. De lichtgewonde heer G. van Zadelhof is een telegrafist van Radio-Holland. De gedoode passagiers. Van de beide omgekomen passagiers Borg en Baudart weet men bij de K.L.M. niets af. Borg lijkt een Hollandsche naam, maar het is totaal onbekend of deze heer wellicht familieleden in Nederland heeft. De K.L.M. heeft hardnekkige pogingen in het werk gesteld om inlichtingen over deze beide personen te krijgen en het publicee- ren van een bericht over hun overlijden zoolang mog^ jk tegengehouden, teneinde te voorkomen dat familieleden in plaats van door een mededeeling van de zijde der K.L.M., uit bulletins of uit de krant de treu rige tijding zouden vernemen. Toen evenwel deze pogingen vruchteloos bleken, is men tot het publiceeren van de namen overgegaan. Zij zijn waarschijnlijk in Bangkok inge stapt en dus al direct bij hun vertrek ge dood. Toen het toestel' in Bangkok aan kwam was er maar één passagier, namelijk kolonel Brinsmead, hetgeen bleek uit een door Wiersma verzonden telegram. De hee ren Borg en Baudart moeten dus, zooals gezegd, in Bangkok aan boord zijn gegaan. Hun bestemming is niet bekend en ver moedelijk hebben zij passage besproken voor een kort traject. Dergelijke passagiers ver- De omgekomen piloten van de „Ooievaar"; de gezagvoerder Wiersma (met bontkraag) en de tweede piloot van Onlangs. medewerkers. De gezagvoerder Th. Wiersma, die gehuwd was, stond bekend als een zeer bekwaam piloot, die reeds vijf reizen naar Indië gemaakt had. Hij vloog al bijna tien jaar; op 16 Juli 1922 behaal de hij zijn brevet te Soesterberg, sedert 1 Mei 1928 was hij in dienst van de K.L.M. De tweede piloot, de heer J. van Onlangs, die ongehuwd was, trad op 15 Augustus 1925 als luitenant-vlieger te Soesterberg in dienst. Hij was sinds 1 Mei 1929 bij de K.L.M. werkzaam en had vier reizen als tweede bestuurder naar Indië achter den rug. Piloot v. Onlangs was bovendien bekend om zijn pogingen tot het maken van een vlucht naar Ned. West-Indië, pogingen, welke om financieele redenen geen sticces zijn geworden. @7pi Het bij Bangkok verongelukte post vliegtuig. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Dc douane-politiek van Engeland. (Bui- tenl. 2e blad). Ontslagaanvrage van twee invloedrijke Chineesche ministers. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. DE „OOIEVAAR" OP ZIJN INDIE- VLUCHT VERONGELUKT TE BANG KOK. VIJF DOODEN, TWEE GEWON DEN. (late blad). Instelling door de R. K. Staatspartij van een Centraal Adviesbureau voor ge meentepolitiek (1ste blad). Overzicht van den handel in bloembol len (1ste blad). Benoeming Directeur Pauselijke Missie- Genootschappen. (Kcrkn., 2de blad). Overleden is de kunstschilder W. B. Tholen. (L. en K., 2de blad). Ook de verdwenen Roebroeks, wiens lijk Zatordag gevonden is, gruwelijk ver moord. (Gem. Ber., 3de blad). Vervalschte Duitsche sigarenbanderol- les in Nederland vervaardigd. Een Am- stcrdamsch drukker en twee personen te Winschoten gearresteerd. Ook arresta ties in Duitschland. (Gem. Berichten, 3de blad en Laatste Berichten). OMGEVING. Notaris H. Hoogenstraaten te Voorscho ten is gisteren plotseling te 's-Graven- hage overleden. (1ste blad). Door B. en W. van Lisse is een voorstel ingediend tot steunverleening aan nood lijdende bloembollenkweekers in die ge meente. (1ste blad). I voert de K.L.M. op de Holland-Indië-routo wel meer. Een door het noodlot achter volgde. De passagier kolonel Brinsmaed is zwaar gewond; hij verkeert nog steeds in levens gevaar. De heer Brinsmead wordt op wel tragische wijze door het ongeluk achter volgd. Hij was oorspronkelijk passagier van het Australisch postvliegtuig „Southern Sun", dat op 24 Nov. bij Alor Star te plet ter gevallen is, waarbij de drie inzittenden er echter het leven afbrachten. Te Alor Star is de heer Brinsmead op „De Ooie vaar" overgegaan om daarmede de reis voort te zetten, doch te Bangkok achter haalde hem reeds het noodlot in den vorm van een tweede ongeluk met ditmaal voor den betrokkene ernstiger gevolgen. De post. Niettegenstaande de groote verslagen heid zit men bij de K.L.M. niet bij de pak ken neer. Het volgende vliegtuig, dat 11 December uit Batavia vertrekt, zal de post overnemen. Deelneming van de Regeering. Namens de Minister van Koloniën heeft hedenmorgen ir. J. Blaokstones, regee- ringscommissaris bij de K. N. I. L. M., de directie der K. L. M. de deelneming van den minister betuigd met het aan het vliegtuig „de Ooievaar" overkomen nood lottig ongeval DE HANDEL !N BLOEMBOLLEN DE VERKOOP GELIJK GEBLEVEN. De aanvroor van tulpen, hyacinthen on narcissen is nu, naar „De Hobaho" meldt, beperkt tot overschotten. De tijd daar voor ia vrijwel voorbij. Hetgeen aangevoerd wordt kan nog wel verkocht worden, al is de prijs laag. In doorsnede zijn de bollen goed opgeruimd. Het leverbaar bracht lage prijzen op, maar er was handel. Gedurende den geheelen zomer is de aanvoer aan de voiling groot geweest, er werd vee] verkocht, want telkens was er daags na de veiling een groot open vak, waar do mandon gestaan hadden, die ver kocht waren. Trouwens de uitvoorcijfers van de verzonden bloembollen in kilogram men wijzen ook in die richting. De oogst was minder, zoodat de kwaliteit wat de grootte betreft, minder was dan 'vorig jaar.. Het aantal K.G. is ongeveer gelijk, zoodat het stukstal van den uitvoer grooter ge weest moet zijn dan vorig jaar. De totaal uitvoer in 1931 gedurende het tijdvak Januari—October bedroog 42.466.584 K.G. en gedurende hetzelfde tijdvak in 1930 42.999.625 K.G., hetgeen er ook op duidt, dat de verkoop in 1931 minstens even groot is geweest als bet vorig jaar. Dat is nog een lichtpunt in deze tijden. Er is goen reden voor optimisme, inte gendeel, de daling van den pondenkoers van de laatste dagen geeft juist reden «>m den toestand donkerder in te zien, maar uit de uitvoercijfers blijkt, dat de Neder- landsche bollen gekocht worden, trots de slechte tijden, in dezelfde mate als vorig jaar, en dat onze exporteurs met dezelfde voortvarendheid ons product aan den.man gebracht hebben als voorheen. Dat blijkt uit die uitvoercijfers, en dat mag toch wel eens belicht worden, concludeert het blad. DE ENGELSCHE INVOERPRODUCTEN OP TUINBOUWPRODUCTEN. Een deputatie naar Londen. Naar wij vernemen, zijn dc heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bu reau van de Veilingen in Nederland, in ge zelschap van mr. Niomoller, secretaris van het bureau en den heer J. Barendse, voor zitter van den bond Westland, benevens afgevaardigden van exporteursvereenigin- gen, naar Londen vertrokken, teneinde be sprekingen te voeren over de hooge invoer rechten op Hollandscke tuinbouwproduc ten. Getracht zal worden gunstiger voor waarden te scheppen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1