23ste Jaargang DONDERDAG 3 DECEMBER 1931 No. 7069 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poEt f2.95 per kwartaal Het Ge-llustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen VDe eenzijdighied van„Rijnland" Wie geen opbouwende, in behoorlijken vorm voorgezette, critiek kan verdragen èn waardeeren, blameert zichzelf. En daarom kunnen wij niet anders dan veronderstellen, dat de critiek op de giste ren gehouden vergadering van het hoog heemraadschap Rijnland, uitgebracht door den hoofdingeland J. A. Duinisveld, ge waardeerd zal worden óók door hen, wien deze critiek treft. Gewaardeerd zal worden in dien zin, dat zij de gemaakte bemerkingen zullen over wegen, en zich ernstig zullen afvragen, of deze niet inderdaad gegrond en gerecht vaardigd zijn. Er is open en ronduit uiting gegeven aan een ontevredenheid, een misnoegen, hecr- sohend in breede kringen, die met Rijnland in relatie staan of Rijnland eenigszms meer van nabij kennen. Er is, eerstens, gewezen op het verzuim, dat er niet bezuinigd wordt daar waar er bezuinigd worden kün. Wij erkennen, dat wij niet in staat zijn, om te beoordeelen, of en in hoeverre déze critiek onze iiistem- ming kan hebben. Onze ondeskundigheid volkomen ondeskundigheidin deze is mede en voornamelijk een gevolg van het optreden van Rijnland. Waar de meeste andere publieke lichamen in onzen tijd aan de pers verstrekken zooveel me dedeelingen als mogelijk wordt geacht in betrekking tot het algemeen belang, dat zij moeten dienen daar is bij „Rijnland de gedragslijn juist tegenovergesteld. De pers wordt onkundig gelaten van zoo veol als maar mogelijk is; geen mededeelingen worden verstrekt, dan die, waarvan de pu bliciteit nu eenmaal niet kan worden ver meden. Van uitnoodigingen aan de pers voor de openbare vergaderingen is heele- maal geen sprake. Nu willen wij volstrekt niet zeggen, dat achter deze wijze-van-doen een of andere verkeerde bedoeling ligt; wij sluiten eerlijk deze veronderstelling uit. Maar wèl mogen wij constateeren en iedere objectieve beoordeelaar moet dit met ons eens zijn dat het systeem, hier gevolgd, verouderd is. Dat niet alleen Rijn land, maar ook wel andere lichamen, als Rijnland, volgens eenzelfde methode wer ken kan worden aangevoerd om de houding van de bestuurderen te verklaren, maar mag o.i. ons toch niet daarmede verzoe nen! Er is na de critiek bezuiniging be treffende door dén heer Duinisveld ook in een ander opzicht gecritiseerd. En over de juistheid hiervan zijn wij wèl in staat, om te oordeelen, en alleszins in staat. De heer Duinisveld heeft gewezen op de eenzijdige samenstelling van het Col lege van Dijkgraaf en Hoogheemraden èn van het corps ambtenaren. En deze eenzij digheid is een zeer frappeerend, niet te mikennen feit. „Deze verhoudingen kunnen absoluut niet getolereerd worden" zeide de katho lieke hoofdingeland. Wie mocht, meenen, dat deze verhoudin gen wèl getolereerd kunnen worden als men, uit sleur opgeroepen, ze klaar voor zich ziet zal voor zulk 'n meening toch wel niet durven uitkomen De bedoelde verhoudingen, ontspro ten uit een, al dan met opzettelijke, partij digheid, in den zin van eenzijdigheid, voe ren ook weer tot een partijdigheid, welke de belangen en rechten van anderen ver onachtzaamt. Ons blad bij voorbeeld heeft dat ondervonden. Hoewel t zonneklaar is, dat een lichaam als Rijnland de „Leidsche Cou rant" als een aangewezen orgaan voor pu blicatie (advertenties) zou moeten beschou wen, daar toch een zéér groot aantal van Rijnlands „onderhoorigen" de „Leidsche Courant" en uitsluitend de „Leidsche Cou rant'' leest, vindt men het een dood-gewone zaak, het katholieke dagblad te negeeren en uitsluitend aan een niet-katholiek dagblad advertenties te verstrekken. Dit is een feit. En zoo zullen er wel meer dere zijn, waaruit die tot onbillijkheden en TREINBOTSING IN BELGIË TALRIJKE SLACHTOFFERS. Twee Nederlanders onder de gewonden. Uit St. KatheleijneWader, tussohen Mechelen en Antwerpen, bereikt ons het bericht, dat de bloktrein BrusselAntwer pen die gisteravond om 5.52 uur uit Brus sel was vertrokken, nabij een wissel te St. KathelijneVVader in botsing is gekomen met den bloktrein RijsselAntwerpen. De eerste drie wagons van den aangere den trein werden uit de rails geworpen en kantelden om. Volgens de berichten zijn er twee doo- den. Tien personen werden ernstig gewond, terwijl elf personen lichte kwetsuren heb ben opgeloopen. Onder de ernstig gewonden bevindt zich ook een Nederlander, de heer Jacob de Bruyn, Marathonstraat te Breda, terwijl zich onder de licht gewonden ook nog de Nederlander Pingus, een oud-industrieel uit Eindhoven, bevindt. Zoodra het ongeluk bekend werd, zond het oentraal-station van Antwerpen red dingsbrigades met het noodige materiaal uit, nadat er tevoren ook reeds hulp uit Mechelen was gekomen. Wegens de duisternis werd het.reddings werk bemoeilijkt. Bovendien is St. Kathe lijneWader een klein station, dat maar over een sobere verlichting beschikt. Over de oorzaak van het ongeval valt niets met zekerheid te zeggen. Naar verluidt, zou de machinist van een der treinen wegens den mist niet tijdig het sein hebben gezien dat op onveilig stond. Toen hij het sein voorbij reed, trachtte hij met alle kracht te remmen, doch het was reeds te laat. Het parket, dat kort daarna ter plaatse kwam is volop met het onderzoek bezig. Omtrent hét spoorwegongeluk bij St. Ka thelijneWader wordt nog nader gemeld, dat de minister van de spoorwegen, ba cker zich een uur nadat het ongeluk plaais had, ter plaatse bevond. Het is de blok trein uit Brussel, die is aangereden door den trein AntwerpenRijs»sel, welke mot vijf minuten vertraging uit Antwerpen-cen- traal vertrokken is. De wagons die uit de rails werden geworpen waren tweede klasse. Zoodra de eerste paniek voorbij was, zijn de passagiers spoelig aan het werk ge gaan om de getroffenen uit hun benarde positie ic redden. Van onder den eersten wagon werd een lijk opgehaald, dat geheel verpletterd cn verminkt was en waarvan men de inden- titeit nog niet heeft kunnen vaststellen. Een geestelijke uit St. Kathelijne diende de absolutie „in extremis" toe. De zeer- eerw. heer prof. Croegart, leeraar aan het groot-seminarie v n Mechelen, die zich eveneens in den aangereden trein bevond, bekwam geen letsel. Nadat het nieuws te Mechelen bekend was geworden, begaven tal van plaatselijke geestelijken zich naar St. Kathelijne. De gewonden werden aan vankelijk in den intact gebleven wagon verpleegd, waarna zij naar Mechelen wer den getransporteerd. Het zijn voor het meerendeol personen uit Antwerpen met uitzondering van de reeds genoemde Nederlanders. De tweede doodc is een verpleegster uit Antwerpen, mej. Vuylsteke. Van den ge- dooden en nog niet' geïdentificcerden man veronderstelt men, dat hij een bewoner uit het naburige Mortsel moet zijn. Men is thans druk bezig met een zwaren kraan, die uit Brussel is gekomen om de omge kantelde wagons weg te werken en de spoorbaan vrij te maken. Het verkeer is tijdelijk langs een andere baan geleid. In aansluiting op do eerste lezing om trent. de oorzaak van het ongeluk wordt thans als mogelijkheid genoemd het niet regelmatig functionneeren van den wissel. onrechtmatigheden leidende partijdigheid of eenzijdigheid voert. Wij kunnen niet onderschrijven ieder woord, dat door den heer Duinisveld is ge sproken; maar de strekking van diens be toog over de eenzijdigheid en partijdigheid van Rijnland onderschrijven wij volkomen. Wij zouden echter zijn oproep, om daarin wijziging te brengen, willen richten niet al leen tot de christelijke collega's van den katholieken hoofdingeland maar tot a 1 zijn collega's, die rechtvaardigheidszin en billijkheidsgevoel weten te paren aan een frisschen kijk op de eischen van dézen tijd EERSTE KAMER. Uitkeering mobilisatie-slacht offers. Wetsontwerp door de Eerste Kamer goedge keurd. De Eerste Kamer heeft Woensdag ver schillende meer ondergeschikte wetsont werpen aanvaard, waaronder de tegemoet koming aan de mobilisatieslachtoffers en de wijziging van de Auteurswet in ver band met de bemiddeling inzake het mu- ziekautcursrecht. Meer vermeldenswaard dan het korte debat over de slachtoffers der mobilisatie die volgens mevr. PothuisSmit en mr. Mendels niet voldoende geholpen wor den, is de vrij scherpe critiek, die voorzit ter Baron de Vos van Steenwijk op het lange uitblijven van de Memorie van Ant woord over de Pachtwet uitoefende. Deze sarcastische uitlatingen aan het adres der Regeering werden gedaan naar aanleiding van een verzoek van ir. Koster, om tot spoedige behandeling van dit ontwerp te komen. TWEEDE KAMER. HET CONTINGENTEERINGSWETJE. De behandeling van bovengenoemd wetje is nog niet geëeindigd. Gisteren is de Minister aan het woord ge weest. De Minister van Arbeid. Han del en N ij verheid mr. Verschuu ving aan met de opmerking dat dit ont werp eigenlijk is afgeperst door uiterste noodzaak. De toestand van U 'el en industrie is door verschillende oorzaken ernstig ver stoord; spr. herinnert aan de ineenstorting van de Danatbank, ded stil halte-overeen komst, den val van het pond sterling. In het algemeen kan de toestand bij het bedrijfs even zorgelijk worden genoemd. De resultaten van de enquête-Zaa berg over den toestand op 1 October hebben we voor ons, zegt spr. Terugkeer tot dien sedert al weer belangrijk verslechterden toestand zou thans beteekenen een bereiken van een dorado De bezetting van tal van bedrijven is in twee jaar tijds met 15 a 20 pCt. achteruit gegaan. Bepaald ernstig is de toestand ui de rijwielbanden-, de papier-, carton-indus- trie. Nederland heeft tot nu toe gedaan wat mogelijk was om den vrijhandel in sta te houden. Wat wij ten opzichte van liet inter nationale ruilverkeer voorstond-' hebben wij gedaan uit vo'lo overtuiging. Aan t~- slaan deed ons land tot nu toe niet mee. Thans worden wij gedwongen tot maat regelen van verweer, waarbij wij allee de eer kunnen opstrijken, de laatsten te zijn geweest die moesten overgaan tot maatre gelen, welke uit internationaal oogjnint r- keerd moeten worden geacht. Wanneer we m dit ontwerp erin zullen slagen de a'lerergste gevolgen van de sla gen van den laatsten tijd te verzachten, dan mogen we tevreden zijn. Van den beg-nne af is de bedoe'ing van het ontwerp geweest, den overmatigen :n- voer te beperken, niet door pioted ionisme, doch door contigenteering. Aan de natio nale bedrijven moet zooveel mogelijk de binnenlandsche markt worden gegeven, resp. compensatie verstrekt voor verloren afzetgebieden in het buitenland. Het gevaar dat ons productieapparaat bedreigt, dient to worden afgeweerd. Wat den invoer van Belgisch brood be treft, hieraan zitten verschillende factoren vast, zooa's de verschaffing van goedkoop brood aan de bevolking, de aandrang tot prijsverlaging, doch anderzijds de bedrei ging van het nationale bakkersbedrijf. Spre ker kan eigenlijk geen andere toezegging doen dan dat hij dit vraagstuk ernstig zal onderzoeken. Onze onderhandclingsconimissie te Parijs verkeert in de weinig benijdenswaardige positie van „alleen maar vragers" te zijn; zij zal deze positie zooveel morc'iik moeten versterken. De Rejreering is genoodzaakt bij dit ont werp een groote volmacht te vragen, ten einde naar omstandigheden te kunnen han delen; zij zal in die handelingen niet ver der gaan dan beslist noodzakelijk is. In de commissie van advies zullen alle groepen, ook de landbouw, worden verte genwoordigd. Spr. betwijfelt of de commis sie voor werkverruiming voor deze taak ge schikt zou zijn; zij kan betere waardeering vinden op haar bestaand terrein. Het denkbec d-Oud heeft tot bezwaar dat de maatregelen worden verstard; het ontwerp zelf is elastischer. De beta'ingshalans van ons land was in 1929 nog sluitend. Het voornaamste is ech ter, dat de „Volkswirtsehaftliche" balans sluitend wordt gehouden. De algemeene beschouwingen werden ge sloten, waarna de Kamer de artikelen ging behandelen. De voorstanders van eenzijdige weerl-ics- heid hebben de Kamer vijfmaal laten stem men. Zoowel over de motie-Ter Laan inzake de lichting, als over de sloopings-amende- mor.ten van de heeren Marchant en Ter Laan en ten slntte over de begrooting van Defensie welke, op de stemmingen na, in een langgerekte nachtvergadering was af gedaan moest de'Kamer hoofdelijk stem men en telkens weer waren het dezelfde 27 leden, die de sloopers-nhalanx -rmdjo»-- sociaal- en vrijzinnig-democraten, versterkt door de heeren Wijnkoop (ontwapenaar overal behalve in zijn tweede vaderland), Braat. en Floris Vos, eens de man van do z.g. Middenpartij van Stad en Lande, thans partijloos. Bij deze demonstratie tegen Landsverde diging ontbraken zeven van de vier en twintig S.D.A.P.-ers. NATIONAAL CRISIS COMITÉ. DE WIJZE VAN HULPVERLEENING Aan de Burgemeesters van een honderd tal gemeenten in ons land, waarin een door het Departement van Binnenlandsche Za ken en Landbouw gesubsidieerde steun regeling bestaat, heeft het Nationaal Cri- siscomité een circulaire gezonden van den volgenden inhoud: „Door de langdurige werkeloosheid blijkt in velo gezinnen van arbeiders, die uitkee ring ontvangen ingevolge een steunrege ling, zoodanige achterstand te zijn ont staan, dat het verschatfen van extra-huip voor aanschaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. noodzakelijk is. Do minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot ons comité het ver zoek gericht, zich te willen belasten met het ver.eenen van deze extra-hulp uit een door de Regecring beschikbaar gesteld be drag en volgens regels door genoemde be windsman gesteld. Volgens dezo regelen komen voor een bijdrage alleen in aanmerking die gemeen ten, waarin een door het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw go- subsidieerde steunregeling toepassing vindt. Voor deze extra-hulp zal een zelfde be drag worden beschikbaar gesteld, als door het Gemeentebestuur voor dit doel wordt uitgetrokken, evenwel met dien verstande, dat behoudens door ons comité te verlce- nen machtiging over een tijdvak van 12 maanden niet meer wordt besteecLdan 20 oent per ingezetene. Voor een tijdvak van 12 maanden zal maximaal 10 oent per in gezetene worden bijgedragen. Voor zooveel betreft het orgaan, dat zich met de hulpverleenuig ter plaatse zal be lasten en de wijze, waarop de hulp dient te women verleend, komt ons de volgende regeling wensehelijk voor. De uitvoering der regeling worde op gedragen aan een comité van de volgende samenstelling: le. voorzitter: een lid van het colloèe van burgemeester en wethouders of een an der vertegenwoordiger van het gemeenle- bestuur; 2e leden: vertegenwoordigers van de voornaamste plaatselijke vakcentralen van werkgevers en werknemers. Indien in uw gemeente een algehiecn comité tot leni ging van den nood wordt ingesteld, zou het in het vorige lid beJoelde comité hiervan een subcomité kunnen vormen. De hulp dient individueel en niet dan na een terzake ingesteld onderzoek om trent dc aanvraag te geschieden. Zoover eenigszins mogelijk dienen de verstrekkin gen in natura plaats te hebben. Do ongeorganiseerden dienen hun aan vraag in rechtstreeks bij het plaatselijk comité, terwijl de geoiganiscerden hun aan vraag inzenden door beuiidaeling van het bestuur hunner vakvereeniging. Dit be stuur kan de aanvraag aanvullen met een rapjiort omtrent de behoefte van den aan vrager aan kleeding, schoeisel,, enz. De steun, hetzij in natura, hetzij zoo noodig in geld, wordt, voor zooveel ongeorgani seerden betreft, door het comité recht streeks uitgekeerd, terwijl die voor do gc- organiseeruen aan het bestuur van de be trokken vakorganisatie worde ter hand ge steld, hetwelk vervolgens voor de uitkee ring aan de betrokkenen zorg draagt. Van deze regeling mag niet dan met goedkeu ring van ons comité worden afgeweken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bij Mechelen heeft een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Twee dooden. Onder de gewonden bevinden zich ook twee Nederlanders, (le blad). Indië-debatten in het Engelsche Lager huis. (Buitenl. blad). Nieuwe Japansche eischen in het Mandsjoerijsche conflict. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Een vergadering van het Hoogheem raadschap Rijnland. Critiek op het be stuursbeleid. (1ste blad). De contingenteeringswet in de Tweede Kamer behandeld, (lste blad). Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den uitvoer van bloembollen, (lste blad). De gang van zaken in het textielcon- fli e Enschedé heeft een éigenaardige wending ger.omcn door een verklaring van het hoofdbestuur van de Eendracht, dat hot aan de stakers steun zal uitkeeren. (lste blad). De wijze van werken van het Steuncomité, (lste blad). Wij GEVEN EEN BESCHRIJ VING VAN LEIMUIDEN UIT HET JAAR 1800 B!adz. 7 FEUILLETON Bladz. 9 RADIO-PROGRAMMA'S Bladz.» 9 DE UITVOER VAN BLOEM BOLLEN. EEN WETSONTWERP INGEDIEND. OM MISBRUIKEN BIJ LEVERANTIES TE WEREN. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den uitvoer van bluembollon. Dit ontwerp is samengesteld in verband met de bepaling van art. 9 der Landbouw- uitvoerwet 1929, volgens welke een alge meene maatregel van bestuur, uitgevaar digd krachtens art. 8 dier wet, moet wor den vervangen door een regeling bij de wet. Met betrekking tot den uitvoer van bloembollen heeft genoemd art. 8 toepas sing gevonden bij K. B. van 5 Augustus 1931 (ïStbl. 3G0). De inhoud van dat boshut moet derhalve thans in wetsvorm wordon overgebracht. Daarbij doet zich sterk de wcnschelijk- hcid gevoelen, om een soepele, gemakke lijk te hanteeren regeling te trefien, zuIks in verband met de mogelijkheid van wis seling in de eischen van iie practijk, in deze materie veelal bepaald door bijzondere ver langens der afnemers in het buitenland en oventueelc invoerregelingen aldaar. Uit dien hoofde kan de underhavige wetsvou- dracht niet dan de grondslagen bevatten en moet de uitwerking in onderdeelen aan een algomeenen maatregel van bestuur worden overgelaten. Het verlangen, om te geraken tot een regeling van den uitvoer van bloembollen, is uitgegaan van de belanghebbenden. Algemeen werd do wenseliclijkheid inge zien, om door middel ecner regeling, over eenkomstig het beginsel van de Laudbouw- uitvoerwet 1929, aan het peil van onzen i uitvoer in dit opzicht een hechtere basis te geven. In het bijzonder wordt de nood zakelijkheid gevoeld, paal en perk te stel len aan misbruiken bij leveranties van bloembollen aan particulieren in het bui tenland, welke in toenemende mate tot ge rechtvaardigde klachten aanleiding geven cn een wezenlijk gevaar opleveren voor den goeden naam van het Nederlandsch product. In overeenstemming met de vaktermino logie is in artikel 1 eene ruime definitie van „bloembollen" opgenomen, zoodat daaronder ook zijn begrepen knollen van bloemgewassen, zooals gladiolen en crocus- sen. Verboden wordt zonder een gcleidebil- jet, dat afgegeven moet worden door den Planten-Ziektekundigen Dienst, bloembol len uit te voeren of aan eenig middel vau vervoer tot uitvoer aan te bieden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1