GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 1 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE TUINBOUW IN ITALIË. PROF. MAROZZI OVER DEN TUINBOUW. PERSGESPREK MET DEN ITALIAANSCHE SENATOR. (Eigen correspondentie). Dezer dagen had ik het genoegen in het Paleis „Margherita" te worden ontvangen door den senator Prof. Antonio Marozzi, President van den Technischen-Economi- schen Eaad der Nationale Fascistische Landbouwfederatie. Het doel van mijn bezoek was, de mee ning van den senator te vernemen omtrent eenige tuinbouwkwesties, die in Holland de grootste belangstelling hebben, en nadat wij over en weer de verschillende kwesties in den tuinbouw in Holland en Italië hadden aangeroerd, gingen wij wat dieper op de zaak in. „Excellentie, welke ontwikkelingsmo gelijkheden heeft de Ibaliaansohe tuin bouw?'' „Italië heeft een echt tuinbouwkli- maat. Ons land is geen landbouwland, is geen graanland, kan geen uitvoerland van graan, suiker enz. zijn. Ons land is een wijnbouw- en een tuinbouw land. Waar wij een overproductie van wijn te boeken heb ben, spreekt het vanzelf, dat wij ons toe- leggen op den tuinbouw. Italië was altijd een tuinbouw land, maar in de laatste jaren is meer de beteekenis van ons land als tuinbouw-exportland doorgedrongen. Op alle mogelijke wijzen wordt naar ontwikke ling gestreefd". „Maar het vorige jaar is de Italiaan- sche tuinbouwproductie toch een weinig ingekrompen „Ja, natuurlijk stellen wij ons evenals zoovele landen op de crisis in; dit neemt niet weg, dat wij al onze krachten inspan nen en onze geheele economische politiek instellen op productie met een lagen kost prijs, om onze positie op de buitenland- sche markten te handhaven en te verbete ren. Wij zien het geheele probleem als een kostprij s-pr ob I eem". „In dezen tijd van overproductie is de kwestie der groente- en vruchtenconser- veering uiteraard belangwekkend. Naar ik verneem worden de verschillende*'wijzen van conserveering in Italië ter dege bestu deerd. Bemoeit zich de overheid met deze kwestie?" „Niet direct, maar het spreekt van zelf, dat door middel van de Cattedre Am- bulanti onze economische politiek inspiree rend werkt in elke tuinbouwstreek. Het land heeft er groot belang bij, dat het te veel geproduceerde niet verloren gaat en conserveering van overtollige tuinbouwpro ductie is daarom uiterst belangrijk. Het probleem is zuiver industrieel. De indus trieën sluiten dikwijls preventieve contrac ten met de producenten, waardoor veel van het speculatieve element in den tuin bouw wordt weggenomen". - Vóór enkele jaren, Excellentie, wer den ten behoeve van den tuinbouw de spoorwegtarieven verlaagd. Denkt U dat de fusie der scheepvaartmaatschappijen den tuinbouw gunstig gezind zal zijn?" „Nu op dit oogenblik zijn de scheep vaarttarieven nog steeds te hoog, hooger dan de buitenlandsche tarieven; het mag echter niet uitgesloten geacht worden, dat de fusie der scheepvaartmaatschappijen een verlaging van de vrachttarieven ten gevolge zal hebbep". „Hoe staat U tegenover den Holland- schen export van groenten en fruit?" „Wij zien in Holland één van onze zwaarste concurrenten, vooral om de on derglas-cultuur. Er staat echter tegenover, dat voor vele producten wij andere uit- voerperioden hebben dan Holland. Dit feit verzoende, bijvoorbeeld, de Duitscke land bouwers met de sterke Italiaansche invoe ren in Duibschland". „Maar sommige van onze beider pro ducties komen toch direct in botsing met elkander op gewichtige buitenlandsche markten?" „Wij ontkennen dit niet. Wij weten ook wel dat er een zeker overwicht schuilt in onzen uitvoer, omdat wij geen kunstma tige culturen hebben. Wij willen geen ser res en warenhuizen. De productie wordt niet geforceerd en wij kunnen daarom vroegtijdig, goedkoop uitvoeren. In ieder geval geldt die botsing op de buitenland sche markt niet voor alle producten". „In Holland interesseert men zich voor de tomaten. Welke kansen geeft U deze cultuur in centraal- en Noord-Italië? De Nederlandsche soorten tomaten worden zeer gezocht". „Ik geef de tomatencultipir in cen traal- en Noord-Italië een goede kans. Het zal zelfs geen gevaar zijn, dezelfde varië teiten te kweeken als door Holland met succes worden uitgevoerd. Dit is natuurlijk een kwestie van tijd". „Hoe staat het met de aardappelen in centraal- en Noord-Italië?" „Eenige jaren vóór den oorlog heb ben eenige Hollandsche tuinders getracht, in de provincie Ferrara aardappelen te kweeken. Maar het is niet goed gelukt, noch met den consumptie-, noch met den industrie-aardappel. De aardappelmeelfa brieken staan er nog, maar zij maken geen aardappelmeel meer. Tijdens den oorlog heb ik zelf aangeraden, ten behoeve van de legers aardappelen te verbouwen in centraal- en Noord-Italië. Maar de resul taten zijn niet zoo goed geweest. Om een vroegen aardappel te hebben, moet men niet zulke nachtvorsten hebben als in de ze gebieden nog wel eens voorkomen. Vol gens mijn persoonlijke overtuiging liggen de aardappelgebieden ten Zuiden van Rome". „Nederland is erg geïnteresseerd bij den uitvoer van pootaardappelen. Denkt U, dat de Hollandsche uitvoer van pootgoed De huurderskwestie in de Kooi Wat gaat voor: versobering of werkverruiming? Het salaris der suppoosten van de Lakenhal verhoogd. De ver ordening op de straatbelasting levert moeilijkheden op. Geen adhaesie, maar wel een motie van goedkeuring. Voorzitter de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. De huurkwestie in de Kooi. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o,a. een adres van de bewoners der Kooi-woningen, waarin zij zich beklagen over de heden in werking getreden huur- verhooiging. De v o o r z. stelt voor dit adres in han den te stellen van B. en W. om prae- advies. De heer Kooistra verzet zich hier tegen. Het duurt veel te lang. De gevolgen zijn niet overzien. ötraks moeien de eiscueu der arbeiders weer met de knuppel naar beneden worden geslagen, Öpr. vreest rel letjes, wat toch met de bedoeling kan zyn. öpr. stelt voor, het adres direct te be handelen een subiet een besluit te nemén. De v o o r z. beeft geen bezwaar tegen directe behandeling. De heer v. Stralen vraagt of B. en W. deze huurverhooging niet kunnen op schorten, voordat het praeadvies is uitge bracht. De voorz'.: Dat is onmogelijk. B. en W. hebben daartoe geen zeggenschap. De heer Eikerbout: ïvunnen B. en W. dan geen invloed uitoefenen. De heer Knuttel sluit zich bij den heer Kooistra aan. De heer Wilbrink is tegen directe benandeüng. Hij kan de kwestie met over zien, zonder voldoende gegevens. De voorz.: Kan de neer Kooistra zich niet vereenigen met een benandeling de volgende week. De beer Kooistra ziet met in, waar om niet tot directe behandeling kan wor den overgegaan. Het vooisiel-Kooistra tot directe behan deling worat in stemming gebracht en de stemmen blijken te staken. Voor stemden'de Ö.D.A.P. de communist en de heeren Vos, v. Tol, Manders en Ei kerbout. Na toezegging van den voorzitter, dat de volgende week praeauvies zal worden uit gebracht, wordt daarin berust. De heer v. Stralen vraagt nog, dat B. en W. geen maatregelen zullen nemen te gen die huurders welke vandaag de huur zullen weigeren. De voorz. zegt, dat B. en W. daarin mets meer kunnen doen. Dat hangt van de bouwvereeniging af. De heer Kooistra: B. en W. kunnen toch wel hun invloed uitoefenen. "Wethouder Goslinga: De huurders kunnen hun huur6 baking tooh ook wel een week opschorten. De heer v. E c k verzoekt B. en W. zich niet op een te formeel standpunt te stel len. De heer Knuttel vindt de opmerking van wethouder Goslinga vreemd. Wie nu be taalt, geelt daarmee ais het ware zijn recht prijs. Wij moeten deze ernstige aangelegen heid met te licht opvatten. Daar komen relletjes van. De debatten over dit punt worden daar na gesloten. Nu komt aan de orde de agenda. 1. Prae-advies op het verzoek van J. J. Vallentgoed, om ontslag als lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Goedgekeurd. 2. Benoeming van een lid van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. Benoemd wordt de heer J. C. M. de Roo (4 stemmen op den heer C. Koole). 3. Benoeming van een Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. De heer Wilbrink spreekt zijn vol doening uit over het feit, dat de regenten nu althans één na'am op de voordracht hebben gezet, welke spr.'s fractie kan be vredigen. Benoemd wordt mr. dr. J. W. Verburgt (12 stemmen op prof. Krom). 4. Benoeming van een lid der Commissie voor de Bewaarscholen. De socialisten en de bewaar scholen. De heer Groeneveld heeft geen be zwaar legen de bekwaamheid der voorge stelde dames, doch spieext zijn teleurstel ling uit over het leit, dat met den wensen der öoc.-uem. tractie om een sociaal-demo craat voor te dragen, geen rekening is ge houden. öpr. stelt voor ue vooruracni terug te zenden. De heer Bergers merkt op, dat een Katholiek uitvalt, doch geen andere ixatno- liek op ue voordracht staat. Zoo zou de Kathol, fractie ook wel bezwaren kunnen maken. Wethouder T ep e: Het ligt in de bedoe ling binnenkort de sameusueiling van deze commissie te herzien. Mej. V oilman (no. 1 van de vourdraciit) noemt spr. een bij uit stek deskundige. Öpr. vraagt den heer Groeneveld niet de voordraent genoegen te nemen tot de samenstelling der com missie bij de benaiiueling der bewaarschuoi- veroruening tevens ter sprake komt. De heer Groeneveld: Wanneer B. en W. van plan zijn om binnenkort reke ning te houuen met de socialistische wen- schen, kan dat vandaag ook reeds gebeu ren, nu wij staan voor een benoeming. De heer v. E c k ziet in de oppositie te gen het zitting nemen van de ö.U.A.P. in verschillende commissies een poging om het leit te verdoezelen, dat de suc.-ueaio- craten een zeer gioote massa van hun geestverwanten acuter zich hebben. De ouders van zeer veel kinueren, welke op die bewaarscholen gaan, zijn de soc.-deui. beginselen toegedaan. Het lijkt spr. billijk, dat in deze commissie een soc.-dem. zitting heeft. De voorz. wijst erop, dat deze commis sie behoort tot de meer deskundige com missies. In raadscommissies wordt reke ning gehouden met een soort evenredige vertegenwoordiging, maar dit is geen raadscommissie. De heer Bergers gaat niet mee met het voorstel-Groeneveld. Mej. Voltman is een goede kracht. De heer v. E s merkt op, dat de A. R. eenzelfde pleidooi zouden kunnen houden aLs de soc.-dem. öpr. is tevreden met de toezegging van den wethouder. De heer Groeneveld weet wel, dat deze commissie geen raadscommissie is, doch deze niet-raadscommissies behoeven toch niet in tegenstelling met de raads commissies onevenredig vertegenwoor digd te zijn. Wij zoudep heel graag een lid in deze commissie hebben. De heer Wilbrink: Wij ook. Wij heb ben er ook geen een in. De heer Groeneveld vraagt zich af, wat de beteekenis is van een toezegging van den voorzitter, dat met de wcnschen van de soc.-dem. rekening zal worden ge houden. Wethouder Tepe verzet zich tegen be weringen, als zou hier sprake zijn van „we ring" van bepaalde candidaten. Met deze aanbeveling moesten B. en W. meegaan, omdat mej. Voltman de meest deskundige is in Leiden op dit gebied. De heer Wilbrink zal niot met den heer Groeneveld meegaan. Het voorstel-Groeneveld wordt verwor pen met 21 tegen 12 stemmen. Voor stem de de S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Vos. Benoemd wordt daarna mej. D. Voltman (11 stemmen blanco). 5. Benoeming van een lid der Plaatselij ke Schoolcommissie (vac. prof. Dr. N. J. Krom). Benoemd wordt de heer B. F. Krantz. 6. Benoeming van vijf leden der Plaat selijke Schoolcommissie (periodieke aftr.) De aftredende heeren J. W. Harting, J. L. C. Timmerman, W. Koops, C. Willemse en A. Couvée P.Jzn. worden herkozen. 7. Benoeming van een leeraar in het Hebreeuwsch aan 't Gymnasium, voor den verderen duur van den cursus 10311932. De heer v. E e c k e mist op deze aanbe veling den naam van dr. Cannegieter, waarover spr. zich verwondert, daar deze toch gesolliciteerd heeft. Waarom is diens naam weggelaten? geleidelijk grooter kan worden? Het vo rig jaar is een achteruitgang gesignaleerd. Hoe komt dit?" „Inderdaad zijn het vorig jaar niet zooveel aardappelen voor zaaidoeleinden uit het buitenland betrokken. De boeren trachten te bezuinigen en velen hebben bet product verkregen uit buitenlandsch poot goed, voor het tweede jaar geplant. Natuur lijk veranderen de biologische eigenschap pen van het product, maar wat kunnen wij er aan doen? De boeren willen bezuinigen op kunstmest, op zaad, enz. Wij hebben ge tracht en trachten nog, zaadaardappelen te kweeken in de Abruzzen, waar dc tempe ratuur ongeveer overeenkomt met het land van oorsprong van het buitenlandsch poot goed. In ieder geval worden de proeven voortgezet. Wij zijn echter op den invoer van buitenlandsche aardappelen voor zaai doeleinden aangewezen". „De meeste aardappelen, in het voor jaar door Italië uitgevoerd, zijn toch wit- vleezig, niet waar? Zou Italië interesse j hebben voor witvleezig pootgoed uit Hol- land?" I „De Holl,andsche poolers worden veel gezocht in Italië en het is wel aan te ne- men, dat ook de witvleezige soorten gaarne zullen worden gekocht", i „Nu nog iets over de tafeldruiven, Ex- j cellen tie. In Holland kweeken wij een groo- te soort tafeldruif, die in het buitenland zeer gezocht is. De Italiaansche tafeldruif is over het algemeen klein, niet waar?" De senator stond op en zoch even iets op een andere tafel; toen kwam hij aan dragen met een groot boek; op titelblad las ik: „Ufa da tavola" „Tafeldruiven'. „Kijk eens mijnheer. Deze rijk geïl lustreerde uitgave behoort tot een serie van boeken, die door ons zullen worden uit gegeven. Elk deel behandelt tot in de klein ste bijzonderheden alle kwesties omtrent een bepaald product. Dit is het eerste deel. Hierin ziet u schitterende lithographiën van druiventrossen; u zult gewaar worden, dat wij ook groote soorten kweeken.... en hier lachte de senator trotsin deze druiven gloeit de Italiaansche zon". Bedenkt u wel, van elke hectaar 20 000 Kg. druiven. Wij zijn echter altijd geneigd en zouden ons gelukkig prijzen ons met do Hollandsche tuinders te verstaan in het geval, dat botsing van sommige tuinbouw producten op buitenlandsohe markten, de aanleiding zou zijn tot een nutteloo/en strijd. Concurrentie kan altijd vermedeu worden, wanneer twee concurrenten zich met elkander verstaan". S. P. O. Via Fratelü Bandiera 34. Roma. Wethouder Tepe: Dat moet u vragen aan het college van curatoren van het gymnasium. De heer v. E e c k e stelt voor, dit voor stel aan te houden. Wethouder Tepe betwijfelt of uitstel mogelijk is. Prof. Thierry geeft nu nog wel les, maar het is de vraag of hij dat nog wel langer wil doen. Benoemd wordt daarna mej. dra. C. E. te Lintum alhier. (5 stemmen op dr. W. D. v. Wijngaarden en eveneens 5 op dr. Can negieter). 8. Benoeming van een fröbel-onderwijze- res aan de school verbonden aan het ge sticht ..Voorgeest". De heer v. E s heeft de kwestie (deze benoeming is indertijd uitgesteld) nog eens onderzocht en kan zich thans geheel ver eenigen met de voordracht. Benoemd wordt mej. de Wekker. Hamerpunten. 9. Voorstel tot overplaatsing van Mej. M. Th. J. Beuser, van de school Ha ver- straat B naar de school Zuidsingel B. Goedgekeurd. 10. Voorstel tot wijziging van het be sluit betreffende de benoeming van Ir. A. A. Lagaay tot tijdelijk leeraar in de wis kunde aan het Gymnasium. Goedgekeurd. 11. Prae-advies op het verzoek van G. Ma rijt, om eervol ontslag als onderwijzer aan de Centrale School voor hot 7e leer jaar. Goedgekeurd. 12. Staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1930 van het Grondbe drijf. Goedgekeurd. 13. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1930. van het Grondbedrijf. Goedgekeurd. 14. Suppletoire begrooting, dienst 1930, van de gestichten „Endegeest-Voorgeest Rhijngeest". Goedgekeurd. 15. Balans en verlies- en winstrekening dienst 1930, van de gestichten ,,Endegeest- V oorgeest-R h ijngeest." Goedgekeurd. 16. Suppletoire begrooting, dienst 1930, van het Onenbaar Slachthuis. Goedgekeurd. 17. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1930, van het Openbaar Slachthuis. Goedgekeurd. 18. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1930, van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden. Goedgekeurd. 19. Balansen en verlies- en winstrekenin gen, dienst 1930, van de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit. Goedgekeurd. 20. Balans en verlies- en winstrekening dienst 1930, van de Gemeentelijke Bank van Lcening. Goedgekeurd. 21. Balansen en verlies- en winstrekenin gen, dienst 1930, van den Gemeentelijken Reiniging- en Ontsmettingsdienst. Goedgekeurd. 22. Rekening, dienst 1930, van het Ge meentelijk Waschbureau. Goedgekeurd. 23. Rekening, dienst 1930, van de Ste delijke Werkinrichting. Goedgekeurd. 24. Rekening, dienst 1930, van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. Goedgekeurd. 25. Balans en Verlies- en winstrekening, dienst 1930, van de Vereeniging tot Bevor dering van den Bouw van Werkmanswo ningen. Goedgekeurd. 26. Rekening, dienst 1930, van de Ge zondheidscommissie. Goedgekeurd. 27. Begrooting, dienst 1932, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. Goedgekeurd. 28. Rekening, dienst 1930, van het Leidsch Muziekkorps. Goedgekeurd. 29. Bekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1930, met inbegrip van die der Haarlemmer- trekvaart. Goedgekeurd. 30. Voorstel tot verhuring van het boven huis aan de 3 Octoberstraat no. 27a, aan W. Noppe. Goedgekeurd. 31. Voorstel: a. in zake de ontbinding van de met B. Hogewoning aangegane huur van een strook grond aan den Apothekersdijk; b. tot verhuring van de sub a bedoelde strook grond aan S. P. J. de Groot. Goedgekeurd. 32. Voorstel tot verhuring van verschil lende perceelen wei- en tcelland. Goedgekeurd. 33. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een tweetal strookjes grond, resp. aan den Lagen Morschweg, Sectie P no. 1646 god. en aan den Hoogen Rijndijk, Sectie M. no. 4149 ged. Goedgekeurd. 34. Voorstel: a. om te verklaren, dat de verbindings straat tussohen de Julianastraat en de Anna Paulownastraat- niet meer voor den openbaren dienst is bestemd; b. inzake het aangaan van een overeen komst van ruiling betreffende de percee len Sectie K. Nis. 3909 ged. en 3677 ged. en liet perceel Sectie K no. 3257 ged.; c. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verlegging van de sub a bedoelde vp. bindingsstraat. De heer Knuttel vindt het vreemd, j dat de gemeente alles moet betalen, nu dit voorstel gedaan wordt op verzoek van het R. K. kerkbestuur der St. Joseph Parochie. I Dit bestuur zou misschien de helft moeten I betalen. Wethouder Splinter: Het kerkbe stuur heeft er geen voordeel bij, het heeft alleen op den toestand gewezen. Daarna z. h. st. goedgekeurd. 35. Prae-advies op het verzoek van A. G. Gijzenij e. a., om verbetering te bren gen in den toestand van de bestrating van do Waardgracht. Goedgekeurd. 36. Verordening, tot wijzing van de ver ordening van 2 Augustus 1920 (Gemeen teblad no. 35), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van 1 December 1930 (Ge meenteblad no. 21), betreffende het ver- leenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente-ambtenaren en hunne wedu wen en weezen toegekend, krachtens de verordening regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-amb tenaren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren, zooals deze luiden na de wijziging van 26 Maart 1914. Goedgekeurd. 37. V oorstel in zake het vestigen van een erfdienstbaarheid van voetpad naar- en van de te verlengen Borneostraat, ten laste van het aan de gemeente toebehoo- rende perceel Sectie N No. 815 cn ten nut te van het aan de Gereformeerde School- vereeniging toebchoorende perceel Sectie N No. 8^3. Goedgekeurd. 38. Prae-advies op het verzoek van do Gereformeerde School-vereeniging, om be schikbaarstelling van een bedrag van 1500.ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen voor de school voor U. L. O. aan de Hooglandsohe Kerkgracht No. 20a. Goedgekeurd. 39. Voorstel om de aan de Vereeniging voor Schoolkinderkleeding en Sohoolkin- dervoeding voor 1931 toegekende subsidie met 3500.te verhoogen cn tot vast stelling van den desbetreffenden begroo- tingsstaat. Goedgekeurd. Verzekering. 40. Voorstel tot het sluiten van eene ver zekering tegen fraude, diefstal, roof, enz., ter zake van geld en waardepapieren. De heer Bosman bevreemdt zich over dit voorstel. Spr. weet niets af van de soli diteit van deze verzekeringsmaatschappij. Wethouder Goslinga: Wij zijn tot deze maatschappij gekomen door onze ma kelaarsfirma Marinkelle en Co. Een zelf standig onderzoek kunnen wij moeilijk in stellen. Deze verzekeringsmaatschappij geeft heel goede voorwaarden tegen lage premie. De heer Bosman wijst erop, dat een makelaar geen enkel risico op zich neemt. Een verzekering van een makelaar geeft geen waarborg. Wethouder Goslinga zegt, dat de heer Bosman een wel wat pessimistischen kijk heeft op de betrouwbaarheid van een makelaarsfirma; Spr. heeft echter geen be zwaar nog nadere informaties in te winnen. Daarna z. h. st. aangenomen. 41. Prae-advies op het verzoek van de Staatkundig Gereformeerde Partij, afd. Leiden, om het venten met onchristelijke lectuur op Zondag, bij verordoning te ver bieden. Goedgekeurd. 42. Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. De heer Bosman meent, dat men geen jaar moet wachten met iep-zieke boomon op te ruimen. Daarna goedgekeurd. Versobering. 43. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van do verbouwing j van het Stedelijk Museum „de Lakenhal". De heer de R e e d e gevoelt sympathie I voor dit voorstel op zich, maar hij acht het thans den tijd niet voor een dergelijke ver bouwing, welke niet als werkverschaffing in aanmerking komt. Hier wordt geen waarde geschapen en er zijn nog genoeg andere werken, welke op een aanvang wachten. Spr. stelt dan ook voor, deze verbouwing aan te houden tot de financieele verhou- dingen verbeterd zijn. De heer v. E s heeft dit voorstel mede van den heer de Reede. De verbouwing is waarschijnlijk toch al zóó zuinig gehouden, dat wij ons daarmee op den duur toch niet zouden kunnen vereenigen. De heer V e r w e y gaat mot dit voorstel niet mee. Alle werk, dat do gemeente kan uitvoeren, moet worden uitgevoerd tor be teugeling van de werkloosheid. Als wij met de argumenten van de voorstellers mee gaan, zullen wij binnenkort geen enkel werk meer moeben uitvoeren. De heer Manders gaat evenmin met het voorstel mee. Wanneer wij de geldver- houdingen in aanmerking nemen, moeten wij juist elke gelegenheid aangrijpen om de werkloosheid te bestrijden. De heer Knuttel vindt uitstel van openbare werken het allerslechtste ge meentebeleid. Welke betere tijden ver wacht men toch? Er is geen enkele burger lijke econoom, welke.eenig uitzicht openen kan op betere tijden. Integendeel men m allerwegen doende om door hooger tariof- muron de toestand nog slechter te maken. (Iemand op de publieke tribune schreeuwt: Ieder vecht voor zijn eigen beurs. De man wordt van de publieke tri bune verwijderd). De heer Bergers verklaart zich vóór het voorstel van B. en W. De heer Bosman ziet in het voorstel de Reede geen enkele aanwijzing, dat het voorgestelde werk onnoodig of onwensohe- lijk is. De heer Huurman verklaart zich oveneens vóór het voorstel van B. en W. Do lieer dc Reede heeft het werk zelf wen- schelijk genoemd. De heer Wilbrink acht het werk niet wenschelijk. Dit is een s-oort weelde-uitgaaf.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9