BUITENLAND DINSDAG 1 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE NEDERLANDSCHE BANK EN DE HUIDIGE CRISIS. DE VERLIEZEN OP DE ENGELSCHE PONDEN. Eindelijk heeft de nieuwe Directie dor Nederlandsche Bank zooals wij gisteren gemeld hebben het dan toch nuttig ge oordeeld eens wat naders te doen verlui den nopens haar £-saldi bij de Bank of England, waaromtrent de ambtsvoorganger van den heer mr. Trip geruststellende ver klaringen meende te kunnen publiceeren, klaarblijkelijk steunende op de gegeven mondelingen (telefonische?) verklaringen van de Bank of England! Want men moet niet vergeten, dat een Engelschman, wat men anders ook op hem te zeggen moge hebben, van oudsher gold als de incarnatie van het begrip gentleman, wiens gegeven woord minstens evenveel waard was als de fraai bedrukte schuldbekentenissen van menig ander. Het heeft niet zoo mogen zijn. Vermoede lijk mede op grond vae vertoogen van an dere circulatie-banken ((Banque de Fran ce) heeft de Bank of England bakzeil ge haald, al worden van Nederlandsche zijde de pogingen om recht te verkrijgen, alsnog voortgezet. Hoewel nog steeds om onnaspeurlijke redenen geen nauwkeurige cijfers worden genoemd, kan men de verliezen nu wel on geveer calculeeren. De Regeering heeft van a Ned. Bank (klaarblijkelijk tegen dag- koers?) de 11.000.000 gekocht, in 1933 be- noodigd voor de vervroegde aflossing van de 6 en 5 pCt. Ned. Indische leeningon, resp. 1921 C (1923) en 1923 B. Hier rijzen natuurlijk aanstonds vragen hoe in 1933 de koersverhouding zal zijn tusschen gul den en pond? In dezen hoogst abnormalen tijd is zelf9 een depreciatie van den gul den t.o.v het alsdan denkbaar, ook al lijkt deze waarschijnlijkheid thans niet groot. Buitendien kan het crediet van Ned. lndië in 1933 wel van dien aard zijn, dat vervroegde aflossing dezer leeningen zelfs in gedeprecieerde nog geen voordeel be hoeft op te leveren. Want men moet dan tenslotte toch goedkooper nieuw geld kun nen krijgen, als men onverplicht vervroegd aflost. En wie durft thans iets te voorspel len voor 1H ïaar later? De resteerende zijn inmiddels gereali seerd. Uit een en ander volgt, dat het ver lies der Ned. Bank uit deze hoofde min stens het kapitaal plus de re.ser.yes moet bedragen, te zamen ruim 35 millioen gul den, waarvan dan nog wel eenige (beschei den) bedrijfswinst over 1931/32 in minde ring komt. Nadat aandeelhouders jaren lang aanzienlijke dividenden hebben getou cheerd, en het bestuur tantièmes, een en ander niet in de laatste plaats uit hoofde van rente-winsten op de buitenlandsche wisselportefeuille, lijkt het ons niet oppor tuun, dat de reeds zwaar belaste Neder landsche regeering in eenigerlei vorm de boven becijferde verliezen voor kaar reke ning neemt. Eerder zal men moeten den ken aan komendekapitaals-reorganisatie, misschien met een geleidelijk delgen amor tisatierekening der oude verliezen naar het voorbeeld van R. S. Stokvis Zn. Hd.Mij. Wij kunnen nog vragen of de £-saldi niet nuttiger hadden kunnen worden be steed als basis voor een £-termijnmarkt voor bona-fide-exporteurs, naar het oordeel der Ned. Bank. Onze exporteurs kunnen immers heel moeilijk hun valuta-risico dek ken. Het ware voor hen een uitkomst ge weest, indien een zoo integer lichaam als de Ned. Bank den bonafiden handel hier bij de behulpzame hand had geboden, het geen voor de Ned. Bank wegens de aan zienlijke termijn-deports ruime boek winsten had kunnen opleveren. In dit ge val had de Ned. Bank voor verdere risico s misschien ook gedeeltelijk garantie der re*, geering kunnen vragen, daar zij alsdan eeo groot sociaal doel dient. Verder blijkt, dat de Indische regeering in papieren ponden wenscht te betalen. Zulks als aanwijzing voor hen, die mee- nen langs gerechtelijken weg betaling in goud-£ te kunnen verkrijgen. Wij zullen ons hier in de juridische zijde, dezer kwestie FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 18) Na oen korte aarzeling ging ze met de cassette naar het kantoor, waar de oude Jenkins een slechte sigaar zat te rooken, terwijl hij de „Daily Mail'" las. 't Spijt me, dat ik u stoor, zei ze, maar ik wil deze doos liever niet boeken, zonder hem u even te laten zien. De in scriptie geeft twee pistolen aan, maar er zit er maar één in. De antiquair nam de doos in zijn bee- nige handen en keek er met opgetrokken wenkbrauwen naar. Laat me eens kijken zei hij. 't Is al jaren en jaren geleden, dat ik die casette kocht, ik geloof al in 1882. Ja, ik herinner 't me nu weer. Er za ten twee mooie pistolen in. Wie kan die andere. Hij brak plotseling af en langzaam gleed er een loenBche uitdrukking over zijn ge zicht. Toen uitte zijn inwendige pleizier zich in een korten lach. Maar dadelijk be- heerschte hij zich weer. Hij keek Phyllis onderzoekend aan, alsof hij een soort angst voelde over zijn gedrag en om te kijken, welken indruk die had gemaakt op het meisje. Ik moest lachen, omdat mijn herin nering mij zoo in den steek laat, zei hij met een geforceerde poging tot vroolijkheid. 't Is eigenaardig, miss Vaughan, hoe ver- DUITSCHLAND DUITSCHLANDS NIEUWE NOOD VERORDENING. Allerlei gissingen. In een gedeelte van de pers zijn reeds concrete mededeelingen gedaan over de maatregelen, welke in de nieuwe noodver ordening vervat zouden zijn. Zoo spreekt men reeds van een verdere verlaging der ambtenaarssalarissen, volgens een Ber- lijnsch blad met 10%. Ook voor de omzet belasting worden reeds getallen genoemd. Er laat zich te dezen aanzien slecht9 vast stellen, dat de kabinets-besprekingen nog geheel niet beëindigd zijn en veeleer nog in vollen gang. hetgeen ook uit het feit blijkt, dat het kabinet hedenavond juist weer bij een is geweest. Als zeker kan alleen wor den beschouwd, dat de verlaging der sala rissen niet reeds den eersten December, maar pas op 1 Januari van kracht zal wor den. Getracht za 1 worden de noodverorde ning einde dezer week gereed te krijgen. FRANKRIJK HET VERSTOORDE ONTWAPENINGS CONGRES. Hulde aan minister Deckers. Het congres voor de moreele voorberei ding der Ontwapeningsconferentie te Pa rijs. heeft niet in al zijn vergaderingen een mislukt verloop gehad als de slotzitting van Vrijdagavond. Op de eerBte middag-vergadering heeft daar o.a. het woord gevoerd de heer L. H. Povel, directeur van het Katholiek Vredes bureau in Den Haag, uit naam van alle katholieke Europeanen en tevens van den Katholieken Vresdesbond in de V. S. De heer Povel sprak in de Fransche taal en zeide oa. Wij, Katholieken, hebben gedurende de afgeloopen twee maanden drie groote in terna tioanle vredescongressen gehouden. Het eerste had plaats te Amsterdam. Bijna tweeduizend 'personen waren aanwezig. De ze bijeenkomst was de eerste vredesdemon stratie ter wereld, waarop een in functie zijnd minister van Oorlog was gezeten aan de zijde van den president van den Ncder- landschen Roomsch Katholieken Vredes- bond. En aan zijn andere zijde had plaats genomen de Aartsbisschop van Utrecht, die het geheele Nederlandsche Episcopaat ver tegenwoordigde. (Applaus). Het is ons een ware behoefte, hier in tegenwoordigheid van vredesgedelegeerden uit alle landen van Europa, den Holland- schen Minister van Oorlog, Zijne Excellen tie dr. Deckers, te danken voor deze sehoo- ne geste en het moedige voorbeeld, hier door gégeven aan al zijn overige Europee- e collega's I (Daverend en langdurig ap- laus. Bravogeroep van vele zijden). Het katholieke Holland dankt bij dezen het katholieke Frankrijk, dat naar het Am- sterdamsch congres had afgevaardigd een van zijn beste en beroemdste redenaars, Père Yves do la Brière van Parijs. (Ap plaus). De tweede Katholieke vredescon ferentie had plaats gedurende de afgeloo pen week te Berlijn. Ook daar was de Fran sche katholieke vredesbond vertegenwoor- niet verdiepen. Genoeg: de politiek der re geering schijnt door dezen vervroegden £- aankoop reeds vastgelegd. Vooral daar zij hiermede groote risico's op zich zou nemen, indien zij later in gouden zou moeten of willen betalen. Men kan het Indische Gouvernement in dezen benarden tijd ook wel een douceurtje van 30 millioen gulden gunnen. Waarom echter de directie der Ned. Bank, nu zij toch eenmaal haar stilzwijgen verbreekt, niet in eenen klaren wijn schenkt, en nog zooveel te raden en te cij feren overlaat, kunnen wij zelfs niet be vroeden. geetachtig men wordt, als men een dagje ouder is. Wel, het schiet me nu weer te binnen, dat ik verleden jaar met Paschen een pistool verkocht aan een Amerikaan, 't Was een kleine, dikke, blonde man, met een puntbaardje en koppig als een ezel. Hij wou per se de cassette met de twee pistolen niet hebben, maar het slot was, dat ik hem voor het eene evenveel liet be talen als ik voor de heele doos had moe ten hebben. Phyillis interesseerde zich absoluut niet voor deze mededeelingen en hield haar hand op om de casette weer in ontvangst te ne men. Enfin, u weet nu ten minht-o dat hij weg is, zei ze. Ik zal de inscriptie boe ken en er bij zotten, dat er één pistool ont breekt. Maar Mr. Jenkins was een andere mee ning toegedaan. 't Is beter, dat u hem heelemaal niet boekt, antwoordde hij. ter wijl hij met een beenige hand over zijn ruwe, grijze baard streek en de andere hand op de casette legde. Er zal wel niet nog zoo'n dwaas in de wereld te vinden zijn, die een incompleet stol patelen wil hebben. Ik heb mijn winst op de doos al binnen; Mischien hang ik het aadoru pis tool wel eens in de zitkamer op als ver siering, als ik eens tijd heb. Toen opende hij een lade van het bu reau, waaraan hij zat, legde de doos er in en gaf Phyllis een wenk, dat ze gaan kon. Maar langen tijd nog. nadas ze wez was 2egaan, volgde zijn oogen he'tnelijk al haar bewegingen in den winkel. Ze was weer ijverig aan het werk geto gen en het was ongeveer een uur later, toen de winkeldeur geopend *r 'd door een man, met een gedrongen gestalte, een bul- digd door vijf afgevaardigden. (Applaus). Het wa6 daar ginds te Berijn en eveneens eergisteren op do groote massa-demonstra tie der Engelsche Katholieken te Londen, onder het hooge voorzitterschap van Zijne Emimente Kardinaal Bourne, dat de gede legeerden uit geheel Europa en Amerika hebben aangetoond en bewezen, dat alle Katholieken den vrede willen. Zij gaven èn persoonlijk èn als lid hunner volksgemeen schap, uiting aan hun vasten onverzettelij- ken wil, dat de Ontwapeningsconferentie brengo onmiddellijke, daadwerkelijke en be langrijke vermindering van bewapening in al haar factoren, en wel zóó, dat de wereld van do voortdurende oorlogsbedreiging be vrijd worde (Applaus). Zij verwachten der halve met de meeste stelligheid, dat do ge delegeerden ter ontwapeningsconferentie, in het bewustzijn hunner zware verantwoor delijkheid tegenover het volk, dat zij ver tegenwoordigen en tegenover do gemeen schap der volkeren, dezen duidelijk uitge sproken wil in daden zullen omzetten. (Ap plaus). En ik kan u de verzekering geven, dames en heeren, dat de Hollandsche Ka tholieken, evenals die van Frankrijk, Enge land, Duitschland, Amerika en de overige landen, zich bij voortduring mot den grootst mogelijken ijver zullen blijven bezig houden met de oplos5ing van het probleem, dat de wereldvrede thans helaas nog is en onder de veilige leiding van hun Heiligen Vader te Rome zullen trachten te verkrij gen een gelijkwaardige welvaart voor alle volken der wereld. (Daverend applaus). ENGELAND ENGELSCHE PROTECTIE. Nieuwe lijst van artikelen, waarvan een invoerrecht van 50 pet. ad valorem zal worden geheven. De Engelsche minister van Handel, Run- ciman, heeft op grond van de wet tot be perking van de abnormale invoeren, een nieuwe lijst gepubliceerd van artikelen, waarvan een invoerrecht van 50 procent ad valorem zal worden geheven met ingang van 4 December aa Deze artikelen zijn: Glazen flesschen en potten (voor zoover niet voor wetenschappelijke doeleinden be stemd) en welke niet dienen ter verpak king, kool voor electrische elementen, dra den geheel of gedeeltelijk uit wol gemaakt (met inbegrip van mohair, alphaca en kash- mir), groote en kleine vloermatten uit co- oosvezels, linnen voor huishoudelijk ge bruik (met inbegrip van tafellinnen en handdoeken) geheel of gedeeltelijk uit lin nen vervaardigd, weefsels geheel of ge deeltelijk vervaardigd van jute, tapijten en karpetten, geheel of gedeeltelijk van jute vervaardigd, stearine- en waskaarsen, ge weren voor jacht en sport, karabijnen voor sportdoeleinden en onderdeelen daarvan, lucht-karabijnen en pistolen en onderdeelen daarvan, metalen lepels en vorken voor huishoudelijk gebruik, voor zoover niet ver vaardigd van goud of- iilver. SPANJE SPANJE'S AGRARISCHE HERVORMING. Het nieuwe wetsontwerp. Naar „El Debate" meldt is in de cortea het gewijzigde wetsontwerp voorgelezen betreffende de agrarische hervorming. De goederen, waarvan de nieuwe Spaan- sche wet algcheelo onteigening toestaat, zijn OA. de bezittingen van de kroon, de goederen van koning Alfons en die van Ue Kerk en de religieuze orden. In het eerste jaar zullen zeventig vijf en zeventig duizend gezinnen een eigen stuk land krijgen. De uitvoering der wet zal worden opge dragen aan het instituut van agrarische horvorming, dat van den staat een aan- vangssubsidie zal ontvangen van tiendui zend peseta's. Zoolang het instituut nog niet georgani seerd is, zal reeds een voorloopig centraal 1 doggen gezicht en een stork ontwikkelde kin. Toon hij Phyllis aan het buroau bij het raam zag schrijven, kwam hij naar haar toe, terwijl hij meteen een voorworp, dat in een zijden zakdoek was gewikkeld, te voor schijn haalde. Jk ben een rechercheur van Scotland Yard, miss, en ik kom eens kijken, of u me misschien op 't spoor kunt helpen van dit pistool, zei hij beleefd, terwijl hij haar het wapen liet zien, dat hij had meege bracht. ATs u het eerder gezien mocht heb ben, dan zult u het wel weer herkennen, misohien weet u wel, of er een tweede van bestaat. Deze duel-pistolen worden im mers altijd paarsgewijze in een casette verkocht. Phyllis kon haar oogen nauwelijks ge- looven. Het prachtig bewerkte vuurwapen daar, moest het ontbrekende pistool zijn uit de doos, die ze een uur geleden had opgediept. Moet het nu pas geleden gekocht zijn vroeg zij, met zulk 'n haperende stem, dat sergeant Scotte haar scherp aankeek. 't Is heel waarschijnlijk, dat het niet lang geleden voor een speciaal doel go- kocht is, maar dat kan op het oogenblik nog niet bewezen worden, antwoordde hij. Op dat oogenblik klonk liet waarschu wende getik van de stokken van mijnheer Jenkins. Daarom antwoordde het meisje: Ik ben hier pas sinds een paar dagen en kom bovendien niet met de koopers in aanraking.. Hier komt meneer zelf al. De oude Jenkins kwam haastic naderbij en zijn gezicht droeg een ontstemde uit drukking, toen df detective zich bekend maakte en het doel van zijn komst mee deelde. HIT DE RADI0-WEREU) Programma's voor Woensdag 2 Dec. Huizen, 1675 M. Uitfluitend N. C. R. V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonplaten. 10.00 Zang N. C. R. V. Dameskoor. 10.30 Ziekendienet. 11.00 Harmoniumspel door M. F. Jur- jaans. M. m. w. van Mej. Do Jager (eo- praan) en Mevr. R. Mijnhout (alt). 12.15—12.30 Gramofoonplaten. 12.302.00 Concert N. C. R. V.-kwartet (zang, viool, cello, piano). 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert Draperkwartefc (2 violen, alt, cello). 4.30—4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Voor de landbouwers. 7.00 Causerie over de Reformatieperiodo 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Volkszang o. 1. v. Mevr. Grimberg Valken". 9.3010.30 Orgelspel door J. W. Gosen, Zang: Mevr. Waaning—Bergman (sopraan). Oa. Aria's uit „De Messias", Hiindel. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonplatenconcert. Hilversum, 208 M. Uitsluitend V. A. R. A.-uitzending. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert. Amstcrd. Solistenkwintet o 1. v. L. Cohen. Janny van Oogen (voor dracht) en T. v. d. Heeg (toespraak). 12.00 Concert V. A. R. A.-septet en Gra mofoonplaten. 2.15 Koukenpraatje. 3.00 Piano-recital door Joh. Jong. 3.30 „De schat in het Zilvermeer" (Kin- dertooneel). 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Vraaghalfuurtje. 5.45 Gramofoonplaten. 6.45 Causerie over het Kapitalisme. 7.15 Gramofoonplaten. 8.00 Toespraak voor de Geheel-Onthou ders. 8.15 Concert V. A. R. A.-orkest (viool). Vioolconcert J. Fitelberg. 9.00 Voordracht. 9.30 Vervolg concert. Vioolconcert St. Frenkel. 10.00 „De Avonturen van Wakker en Tropenduit". 10.15 Vaz Dias. 10.25 Concert V. A. R. A.-orkest. O. a. Ouverture „Die Schone Helena", Offen bach. 11.1512.00 Gramofoonplatenconcert. Da v e n t r y, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lozing. 12.20 Orkestconcert o. 1. v. J. Bridge. comitó een onderzoek instellen, welke grondbezittingen overeenkomstig deze wet voor onteigening in aanmorking komen. Landerijen, die het eigendom zijn van kloosters en van do Kerk en onder deze wet vallen, zullen worden onteigend, /.on der dat de bezitter» een schadeloosstelling ontvangen. Het zelfde geldt voor heerlijk heden. De nood der geestelijkheid. Do Katholieke Spaanseho bladen publi ceeren een uitvoerig schrijven van het ep;s- cojuiat, waarin dit een boroep doet op de milddadigheid der Spaansche Katholieken en hen aanspoort, 'n kruistocht van naas tenliefde te ondernemen ten bate van do parochiegeestelijken en van den cero- dienst. Tot dat doel zullen op 't feest van Ma ria Onbevlekt Ontvangen en met Kerstmis en vervolgens iedere maand in alle kerken van Spanje speciale collectes worden ge houden. Ik dacht dat u een klant was, mop porde hij, terwijl hij het pistool in zijn handen nam en het nuuwkeurig bekeek. Phyllis wachtte tevergeefs op een blijk van herkenning, maar de blik van den antiquair gleed uitdrukkingloos over het wapen. Mooi ding, meneer, zei hij, terwijl hij het terug gaf, maar zonder handels waarde zonder het andere. Neen, ik ben altijd blij, als ik de politic van dienst kan zijn, maar hiermee kun ik u niet helpen. Ik heb in jaren geen duel-pistolen vor- kocht. Er is heelemaal geen vraag naar, ziet u, ze zijn niet oud genoeg voor an tiek en niet modern genoeg om als wapen te gebruiken. Dat hebben ze me al in drie andere winkels verteld, in deze straat, dus zaI jk het wel moeten gelooven, zei Scott, ter wijl hij het. wapen weer zorgvuldig inwik kelde. Misschien komt het uit een par ticuliere verzameling. Of van een lommerdhouder, zei Jen kins gedienstig. Als ik u was, zou ik in die richting eens zoeken, meneer. Een huis knecht kan het van zijn meester gestolen en verpand hebben, terwijl hij dacht, dat nis hij één pst ooi in do casette liet., de dipfstal niet zoo gauw zou worden ont dekt. Dat is geen slecht idee; ik dank u wel, antwoordde Rcott en hij verliet met een korten groet den winkel. De antiquair stond hem na te kijken en mompelde iets onverstaanbaars in zichzelf. Na wel een minuut zoo gestaan te heb ben, keek hij naar Phyllis en staarde haar n.tn, of hij baar gedachten wenschte te lezen. Ik wil wedden, dat u vindt, dat ik niet eerlijk tegen hem geweest ben, zei de I.35—2.35 Orgelconcert door Dr. H. Rhodes. 2.45 Voor Scholen. 3.50 Concert. Sted. orkest Bournemouth o 1. v. Sir Da. Godfrey. 5.05 Orgelconcert door Reg. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's Pianosonates van Beet hoven. 7.10, 7.50 en 8.20 Lezing. 8.35 Symphonieeoncert. B. C. V.-orkest en Myra Hess (piano). Dir. Sir I.. Ronald. Ouvert. Egmont, Beethoven en do 2do Symphonic, Rachmaninow. 10.35 Berichten. 10.40 Lezing. 10.55—12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. „R d i o-P a r ij", 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.06 Concert. O.a. kwintet (voor harp 2 violen, alt, cello). Inghelbrecht. 9.50 Orkestooncert. Langenborg, 473 M. 6.257.20 Gramofoon. 8.50—0.03 dito. 12.251.50 Orkestooncert. 4.205.20 Orkestconcert. 7.20 Hoorspel „Prinz Friedrich von Hom burg" van H. v. Kleist. Hierna tot 11.05 Concert. K a 1 u n d b o r g, 1153 M. II.06 De Keulsohe Zesdaagsche. 12.051.20 Orkcetconcert. 2.204.20 Radio-orkest o. 1. v. E. Ree- sen. 4.201.50 Gramofoon. 7.358.35 Deensche Dramatische Mu ziek. 9.05 Saxofoon-soli door P. Ströbek— Kiesbye. Oa. Serenade, Braga. 9.5010.26 Kamermuziek. Strijkkwartet op. 51, nr. 2, a-moll, Brahms. Brussel, 508 «n 338 M. 508 meter: 5.20 Sonatenconeert. 5.50 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Militair concert Oa. Marschen van Sousa. 9.50 Sonate in A. Brahms. 338 meter: 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Strijkkwartet, C. Franek. 9.35 Concert door de Augustijnen. Rome, 441 M. 8.20 Opera's „Cavalleria rusrioana" en „De PaljAs." Z e o s o n, 1635 M. 7.20 Zie Langonberg. 0.35 Berichten en hierna tot 11.50 Dans muziek door Otto Kennbach on zijn or kest. HONGARIJE DE PUTSCHI STEN ARRESTATIE TE BOEDAPEST. Officieels mededeeling. Gisteravond is oen officieel communiqué gepubliceerd over de arrestatie Ier putechisten te Boedapest. In dit commu niqué wordt gezegd, dat het doel der ne- weging gericht was togen do bestaande ordo en dat men ook misdaden in den zin had. In de kazernes der Honvod en «Ier politie luidden de betrokkenen zich 'toe gong moeten verschaffen met behulp van vervalschte bevelschriftendaarna zou e-n dictatuur, een soort sovjet-stelsel, in tiet leven worden geroepen. De regeering begon op 27 dezer met de arrestatie van de raddraaier» en hun aan hang. Uit de verhooren, die tot dusver plaats hadden, kan worden geconstateerd, dat achter de putschistcn geen groote aan tallen aanhangers stonden en dat zij niet •jude eindelijk. Dat is mijn zaak niet, antwoordde Phyllis. Uw zaak niet? herhaalde do man, als of hij het nog niet van dien kant bekeken had. Wel, vervolgde hij na een pauze, ik zie, dnt u genoeg gezond verstand hebt, om u niet met andermans zaken te be moeien. Geef nooit inlichtingon aan do heeren van Scotland Yard, behalve wan neer er wat aan te verdienen is. Wie weet, voor hoeveel verdriet ik iemand bewaard heb, door niets te vertellen vnn wat u en ik weten. Mondje dicht, vergeet dat nooit. Daarna strompoldo hij weer naar zijn kantoor achter de glazen deur, maar den heclen verderen morgen hield hij het meis je onafgebroken in het oog, en voor hij aan tafel ging, ging hij naar de keuken on verbrandde met groote angstvalligheid do „Daily Mail", waarin hij had zitten lezen, toen het meisje met do cassette bij hem was gekomen. Maar het is zelfs voor een lintigen, ouden sjacheraar moeilijk, iemand midden in een groote stad allo nieuws te onthouden, be halve misschien, als hij zijn slachtoffer in oen stecnon kerker zon Ier deuren of gla zen opsluit. En bovendien deed Mr. Jen kins dikwijls een dutje. En terwijl hij zich dien middag middag met dat doel in zijn kantoor had teruggetrokken, en ingedut was, kwain er een krantenjongen de straat door, die luidkeels een extra-editie van een avondblad aanbood. Phyllis, die in de schomerachtigen winkel weer aan het werk was, hoorde het geroep en rekte haar hals uit, om te kijken wat er voor bijzon ders aan de hand was. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5