23ste Jaargang DINSDAG 1 DECEMBER 1931 No. 7067 £cicbelve (Souticmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeidoD 19 cent pej week f 2.50 pei kwartaal Bi] onze Agenten 20 oent pei week f 2.60 pet kwartaal Franco pet port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad if voor de Abonné's »er- krijgbaa.» tegeD betaling ran SO oent per kwartaaL bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummert S oent, met Geïllustreerd Zondagsblad I oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewon* Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, verhuur, koop en verkoop f 0.50. regel waarin buur en Dit nummer bestaat uit zes bladen. HET ONTWERP- BEDRIJFSRADENWET. Onze Regeering is doordrongen van hef besef dat de overheid met betrekking tot de arbeidsverhoudingen een taak heeft te vervullen. Verschillende factoren hebben er toe bijgedragen deze gedachte meer al gemeen te doen doordringen. Daar is in de eerste plaats het feit, dat het geheele bestaan van den arbeider van het produc tieproces afhankelijk is. Hij is de econo misch zwakkere. Ook voor den vlijtigen arbeider bestaat geen bestaanszekerheid. Achteruitgang der onderneming, maatre gelen van rationalisatie enz. kunnen hem zijn positie doen verliezen, zonder dat de wijze, waarop hij zijn taak vervult, daar toe aanleiding geeft. Bovendien bedreigen hem dikwijls physieke gevaren, die zooveel mogelijk moeten worden afgewend. Nog een andere factor vestigde de overtuiging, dat de overheid zich niet buiten de sociale verhoudingen kan houden. Het belang der gemeenschap eischt immers, dat het pro ductieproces zooveel mogelijk zonder sohok- ken verloopt. Voor zoover de overheid in de gelegenheid is zulks te bevorderen, be hoort zij ook langs dezen weg do alge meens wolvaart te dienen. Almeer wint de overtuiging veld, dat de overheid ook ten aanzien van de organisa tie der verhouding tusschen werkgevers en arbeiders niet afzijdig mag blijven. Nu de vakvereenigingen zich ontwikkelen van vereenigingen van strijd tot verecni- gingen van overleg reist voor de overheid een nieuwe taak en wel om in zako het groende overleg, tusschen de vakvereeni gingen van werkgevers en arbeiders, waar mogelijk en gewensoht, regelend op te tre den. Het is evenwel niet de bedoeling van de Regeering om thans reeds een omvang rijk systeem van organisatie aan het be drijfsleven op te leggen, waarbij aan de bedrijfsraden tal van dwingende bevoegd heden worden toegekend. De bedoeling is langs wegen van geleidelijkheid de be- drijfs-organisatie tot stand te brengen. Bij de behandeling der bedrijfsorgani satie kan onderscheid worden gemaakt tusschen de berijfsraden en de onderne mingsraden. Bedrijfsraden zijn instellin gen, die in een bedrijf, d. w. z. in een com plex van ondernemingen, die een soortge lijk product voortbrengen, worden g'o- vormd. Ondernemingsraden daarentegen zijn instellingen in de afzonderlijke onder neming. Zij worden in ons land veelal als' fabrieksraden of kernen aangeduid en als zoodanig ook in het bedrijfsleven aange troffen. Het onderhavige wetsontwerp brengt een wettelijke regeling der bedrijfsraden. Daarmede wordt uiteraard niet gezegd, dat de ontwikkeling der ondernemingsra den van geen beteekenis moet worden ge acht. Het ontwerp zelf bewijst het tegen deel door te bepalen, dat aan de bedrijfs raden do bevoegdheid wordt toegekend, het tot stand komen van ondernemings raden aan te moedigen. Maar de regeering wensehte in de eer ste plaats een wettelijke regeling der be drijfsraden te bevorderen, vooral ook om dat het overleg tusschen werkgevers en arbeiders zich in de praktijk veel meer bedrijfsgewijze, langs den weg van de vak organisaties, dan ondernemingsgewijze heeft ontwikkeld. Een bcdrijfsraad zal uiteraard alleen moeten worden ingesteld in die bedrijven, waarin van het optreden van een dergelijk college resultaten zijn te verwachten. De vraag, of dit zoo is, zal juist voor geval moeten worden beantwoord. Het wetsont werp maakt de instelling van een bedrijfs- raad mogelijk „wanneer de omstandighe den daartoe aanleiding geven". Door deze zeer ruime formule bestaat voldoende gelegenheid om met de bijzon dere omstandigheden, waarin elk bedrijf verkeert, rekening te houden. Men zal veelal als regel kunnen aanne men, dat alleen die bedrijven rijp zijn voor een bedrijfsraad, waarin het organisato risch overleg tusschen werkgevers en ar beiders voldoende is gevorderd. De Minister wint, alvorens tot instelling van een bedrijfsraad wordt overgegaan, het advies is van een door hem aangewe zen of samengestelde commissie omtrent de wenschelijkrheid van het instellen van een bedrijfsraad, omtrent het aantal in den bedrijfsraad te benoemen leden, omtrent de vraag, welke vakvereenigingen van werkgevers en arbeiders leden van den bedrijfsraad zullen aanwijzen, en omtrent de verhouding waarin dit zal geschieden, omtrent de bevoegdheid van een voorzit ter en omtrent zoodanige andere onder werpen als de Minister in verband met het instellen van den bedrijfsraad noodig acht. Ten aanzien van de samenstelling dezer commissie wordt den Minister de noodige vrijheid gelaten. Uiteraard zullen in ieder geval gezaghebbende personen uit de kringen der werkgevers en arbeiders worden uitgenoodigd daarin zitting te nemen. De leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraad worden voor de helft benoemd door de door den Minister daar toe aangewezen vakvereeniging of vak vereenigingen van werkgevers en voor de helft door de vanwege den Minister aan gewezen arbeiders vakvereenigingen, wier leden alles alles of voor een gedeelte in het bedrijf werkzaam zijn. De werkkring van den bedrijfsraad is zóó gedacht, dat de raad zal optreden als: orgaan van overleg en advies; orgaan van uitvoering; orgaan van beslechting van geschillen; orgaan van bemiddeling. De bedrijfsraad kan als orgaan van overleg nuttigen arbeid verrichten. Het overleg kan er toe bijdragen, dat wrijving tusschen werkgevers en arbeiders wordt voorkomen en de totstandkoming van voor het bedrijf gewensohte regelingen wordt bevorderd. Wat betreft de onderwerpen, welke in dit overleg kunnen worden betrokken, noemen we: het ontwerpen van arbeidsvoorwaar den, de vakopleiding, het overwegen van maatregelen ter voorkoming en bestrijding van werkloosheid en ter verruiming der werkgelegenheid, het bevorderen van de totstandkoming van ondernemingsraden enz. Het is een gelukkig verschijnsel, dat in steeds meer bedrijven en ondernemingen fondsen en instellingen in het belang der arbeiders in het leven worden geroepen. Men denke aan de toenemende belangstel ling voor pensioenfondsen, aan het instel len van kindertoeslagfondsen e. d. Ook op dit terrein kan de bedrijfsraad een vrucht bare werkzaamheid ontplooien. Deze is aldus gedacht, dat de bedrijfsraad het tot stand komen van dergelijke fondsen en instellingen bevorderd en daarnevens zich met het uitoefenen van toezicht op die fondsen en instellingen kan belasten en aan de uitvoering hunner reglementen kan deelnemen. Orgaan van advies en uitvoering. De bedrijfsraad kan er als orgaan van advies en uitvoering toe bijdragen, dat de taak der overheid wordt verlicht, dat de te maken bedrijfsregelingen met meer deskundigheid worden samengesteld en meer aanpassen bij de behoeften van ieder bedrijf en dat het verantwoordelijkheidsge voel van werkgevers en arbeiders voor een goede toepassing der sociale wetgeving wordt versterkt. Orgaan van beslechting van geschillen. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de werkgevers en arbeiders in Nederland, die tot een collectieve arbeidsovereen komst zijn toegetreden, er prijs op blijken te stellen, dat men hun geschillen niet door de rechterlijke macht, maar door eigen commissies wordt beslist. Vandaar dat volgens het ontwerp bij collectieve arbeidsovereenkomst of bij andere rege lingen, die in het bedrijf tot stand komen en waarbij werkgevers en arbeiders zijn betrokken, bepaald kan worden, dat daar uit voortvloeiende geschillen of andere ge schillen, die met betrekking tot den ar beid in het bedrijf ontstaan, aan do be slissing van den bedrijfsraad zullen worden onderworpen. Het ontwerp opent de mogelijkheid, dat de overheid een tegemoetkoming verleent in de kosten van den bedrijfsraad. Niet alleen, omdat zij ook op deze wijze den arbeid van den bedrijfsraad kan bevorde- len, maar eveneens omdat het billijk is, dat zij bijdraagt in de kosten van een orij gaan, dat ook te harer voorlichting is in gesteld. Het toe te kennen beding zal, al naar gelang van den omvang der werk zaamheden, kunnen wisselen tusschen 500 en 2000 gulden per jaar. Het ontwerp brengt overigens de kosten van den bedrijfsraad ten lasto van de werkgevers- en arbeidersorganisaties, zulks in evenredigheid van het aantal leden, dat ieder harer benoemd. V Daden noodig... In „Vooruit" geeft een redacteur zijn in drukken weer van een bezoek in het gezin van een werklooze te Leiden, 't Spreekt vanzelf, dat er even goed: te Amsterdam of in welke gemeente dan ook had kunnen 6taan. Overal worden betrekkelijk dezelfde toestanden aangetroffen in gezinnen van werkloozen. En de redacteur van „Vooruit" besluit zijn verhaal: Maar vóór u, die nooit honger, nooit koude, nooit gebrek aan het noodige gekend heeft, oen oordeel over zulke levensomstandigheden velt, moet u eens probeeren om van het dubbele der bovenstaande inkomsten en met. do helft van dat aantal kinderen rond te komen. Inderdaad, zulk een raad, welke een ver wijt is, moet gericht tot degenen, die niets voelen, niets doen, niets offeren voor de hulpbehoevenden van dezen tijd! En daar zijn er onder degenen, die buiten het socialisme staan, die zulk verwijt ver dienen. Maar.... het zou phariseïsme zijn, als de „Vooruit"-redacteur den indruk zou wekken, alsof in zijn partij zulk verwijt niet behoefde te worden gehoord Wij schreven Zaterdag oen artikeltje over: Steuncomité enf S.D.A.P., waarin wij aantoonden, dat do overheid alléén niet in alle gevallen van stoffelijke behoefte volledig kan helpen. En nu trekko ioder voor zichzelf een ver gelijking tusschen wat door organisaties en particulieren voor de hulpbehoevenden in dezen tijd wordt gedaan, in en buiten de kringen der S.D.A.1> Er zijn daden ti-Mg, meer dan woor den. BINNENLAND NEDERLAND's GLORIE I HET KONIJNTJE. Teen onze NedêWnndsohe voetballers in Parijs aankwamen, werden zij daar plech tig verwelkomd door landgenooten, die in Parijs zijn gevestigd. Een landgenoote bood den leider van ons elftal een konijntje aan, met de natio nale driekleur omstrengeld. Een amulette. F.on mascotte, of hoe je zoo n ding noemen wilt. Fn ons elftal heeft het gewonnen met 43. Leve het konijntje. Het leve? 1 1 Maar het was een dood ding, hoe kun nen wij dan schrijven, dat het leve. Maar het heeft ons toch een overwin ning bezorgd. Dat konijntje heeft den F.a^- selen keeper telkens op zij geduwd a's de Nodorlandsche bal voor het Franschc doei verscheen. Neen, laten wij ernstig blijven. Wij noe men ons een christen natie en wij begaan zulke bijgeloovigheden voor net front der si oil wereld. Wat 'n vernedering Kellogg bezocht indertijd te Parijs het graf van den onbekenden soldaav en ten aanschouw* van Frankrijk viel hij op de knieën en bad voor de zielerust der geval lenen Frankrijk boog eerbiedig bet hoofd. Wij manoeuvreeren met een konijnopop- pMic. En manifesteeren onze geestelijke ar moede. „Geld." ZESHONDERD ARBEIDERS ONTSLAGEN. In de Wieringermeer. Maandag is aan zeshonderd arbeiders in de Wieringermeer, gehuisvest inde barak ken, tegen Zaterdag 12 December ontslag aangezegd. Voor zoover ze daarop recht hebben zal den arbeiders de bij reglement vastgesteld Kerstvergoeding worden uit gekeerd. De partij van Floris Vos. Naar wij vernemen, beeft het bestuur van de Middenpartij voor Stad en Land een brief gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin wordt mede- gceeld, dat de heer Floris Vos geen deel meer uitmaakt van deze partij. ROOFOVERVAL TE DEN HAAG. GEMASKERDE BANDIETEN OVERVALLEN EEN DIRECTEUR. BIJ HET OPMAKEN DER KAS. Een bedrag van 9000.geroofd. Gisteravond kwart over 10 is de direc teur der Vereenigde Bakkerijen to Den Haag, terwijl hij in het kantoor aan do Bildordijkstraat aldaar bezig was met het opmaken der kas, overvallen door twee go- maskerde bandieten, met revolvers go- wapend, die hem onder bedreiging met den dood knevelden en hem den mond dicht snoerden mot een handdoek en vervolgens uit do openstaande brandkast eon bedrag van 0000.roofden. Zij lieten den di- rocteur, die inmiddels hot bewustzijn had verloren, liggen. Eerst om 12 uur word de ongelukkige uit zijn benarde positie be vrijd door een waker van den Nachtveilig heidsdienst, die de rondo deed in de ge bouwen der broodfabriek. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en met behulp /an polilie-honden werd direct een uitge breid onderzoek ingesteld, wst tot nu too echter niet tot een resultaat beeft goleid. Wel is reeds hedennacht iemand een ver hoor afgenomen. Het staat nog niet vast, hoe de daders het pand zijn binnengeko- Omtront dezen roofoverval wordt ons nog nader gemeld: Toon de directeur van de Vereenigde Bakkerijen „De Haagsche Broodfabriek" de Ph. Zondag, zich gisteravond in het dirocliekantoor aan de Biklcrdijkstrnnt bevond, en bezig was aan hot opmaken van do kas, zag hij opeens de deur open gaan, waarna een gemaskerde man in hot directiokantoor binnentrad met een revol ver in de hand dien de indringer op den hoor Z. richtte met de bedreiging „Geen woord of ik schiet je dood'. Onmiddellijk daarop gelastte de onverlaat „Ilandon omhoog". Intiisschen nam de indringer do situatie in het kantoor op. Den hoer Z. word gelast don indringer te volgon. Nadat do heer Z. dit oven had gedaan, werd hem oen doek over hot hoofd geworpen on vervolgens werd hij door den indringer, die inmiddels in gezelschap van een anderen bandiet scheen te zijn gekomen, gekneveld. Toen werd .don heer Z. de mond dicht gebonden, waarop hij buiten bewustzijn is geraakt, lig gende in een kamertje naast het directie- kantoor. Tot 12 uur heeft de heer Z. daar gelogen, loon hij door den nachtwaker word verlost, waarbij hij het bewustzijn herkreeg. De heer Z. is daarop bij de tafel gann zitten, terwijl de meesterbakker de politie alarmeerde. Bij onderzoek bleek een be drag van 9000 uit de bandkast gestolen. Tot nog toe is het niet gelukt do daders op te sporen. „Het Bolsjewisme dreigt". Onder dozen titel zal dezer dagen oen nieuwe brochure over het bolsjewisme ver schijnen van de hand van den bekenden Pater Fr. Muckermann S.J. bij drukkerij Henri Bergman» en Cie, te Tilburg. De brochure wordt met tal van illustra ties verlicht, doch zal voor niet hooger dan 25 cents in den handel worden ge bracht. Bij verschijnen hopen we op deze bro chure nader terug te komen. Koningin Emma nog niet geheel hersteld. Zooals bekend, is II. M. de Konigin- Moedcr ccnign weken geleden lichte!ijk ongesteld uit Baden-Baden in ons land teruggekeerd. Do „Telegraaf" verneemt, dat H. M. se- dort dien nog niet geheel hersteld is. Den morgens houdt zij haar kamer, terwijl zij overigens bet paleis niet mag verlaten. Re den tot ecnige ongerustheid is er echter nirV Koningin Wiihelmina, die Zaterdag van vffct Loo naar de residentie is terngge- kcerd, heeft Maandagmorgen Koningin Emma een bezook gebracht. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hulde aan minister Deckers op het ont wapeningscongres te Parijs. (Buitenl. 2e blad). Nieuwe lijst van belaste artikelen in En geland. (Buitenl. 2o blad). Weinig voortgang in de onderhandelin gen te Parijs inzake het Mandsjoerijsche conflict. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND Roofovervallen te Den Haag en bij Woudrichom (lsto pagina en Gem. Ber- 3do blad). Hot conflict in de Twentsche Textiel industrie (lato blad). Arbeidstijd in brood bakkerijen. (1ste blad). Nog geen licht in het moorddrama te Echt. (Gem. Berichten, 3de blad. Schietpartij op de Schelde. (Laatste Ber). De Fransche pers over den voetbalwed strijd tegen Nederland. (Sport, 2do blad). SINT-NIC0LAAS BILJV0EGSEL 5e en 6e blad. EEN ARTIKEL OVER HET BEDRIJFSRADENONTWERP Bladz. 1 ONZE ROM. C0RR. SCHRIJFT OVER DE HERDENKING VAN GARIBALDI Bladz. 13 EEN BESCHOUWING OVER DE POLITIEK DER NED. BANK Bladz. 5 FEUILLETON Bladz. 5 RADIO-PROGRAMMA'S Bladz. 5 BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND. De Engelsche regeering over weegt maatregelen ter be scherming der Britsche bollen- kweekers. Do heer Gilmour, de Engelsche minister van Landbouw, heeft gisteren in het La gerhuis medodcolingen gedaan betreffen de don invoer van bloemen en bollen, al dus meldt Kouter uit Londen. „Vroeger", zoo zoido hij, „betrokken wij vele fijno boilcn uit Nederland. Thans heeft da Duitschc regeering maatregelen gotroffen om den invoer vnn NoderlanH- sche bloemen en bollen te beperken. Wij kunnen dus verwachten, dat de Nederland- sehe bollenkweekers een ander afzetge bied zullen zoeken. Zoo zullen zij ook trach ten hun uitvoer naar Engeland te ver- groolen. „Wij zullen wel niet den invoer geheel kunnen stopzetten, maar het zal gerecht vaardigd zijn ook verdere restrietio-mnut- regelen te troffen om aldus de Engelsche bollenkweekers van Lincolnshire, de Reil- ly-oilanden, do eilanden in hot Kanaal en het eiland Man te beschermen. Deze lie den voeren thans al een ernst igon strijd om het bestaan. „De nationale regeering is besloten, zoowel met de kleine als met do groote as pecten van het geheele probleem reke. ning te houden en ook de landbouwkundi ge zijde niet uit het oog te verliezen. ARBEIDSTIJD IN BROODBAKKENJIEN Bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. De Minister van Arbeid, II. on N. heeft onder do bekende voorwaarden vergund, dat in brood bakkerijen in allo gemeenten des Rijks: le. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde in artikel 35, 2de lid der Ar beidswet 1919, bakkersarbcid wordt ver richt op Zaterdag 5 December 1931 tus schen middernacht en 4 uur des voormid dags, met dien verstande, dat voor zoo ver betreft broodbakkerijen, voor welke een ve.rgunning, nis hodoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 ver- leond is gedurende 2 uren voor het tijd stip, waarop op dien dag de bakkersnr- beid mag aanvangen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden verricht2e. door bakkersgezellen, in afwijking van hot bepaalde in artikel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, op Za. terdag 6 December gedurende ten hoogste 13 nren arbeid wordt verricht, eventueel de uren voorarbeid op Vrijdag 4 December vanaf 10 uur des namiddags daarbij inbe grepen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1