DOET ALLEN MEE ST NICOLAAS J P VAN BERGE HENEGOUWEN De nieuwste PHiLlPS-RADIO ONTVANGERS uit voorraad 125 Gulden al,e pi»»t«en G. H. LEN S& Coo n Steeg" JAC. NIJENHUIS van C.lJ[ll,tetatóil?il TRIX, Mstaal Bouwdoos45 cent KOOPT ,DE SPECIAALZAAK', Haarlemmerstraat 267 Speciaal adres voor Luien a d-artike'en DE LEIDSCHE COURANT Hoe men op St. Nicolaas- avond surprises wisselt. Het is een donkere winteravond; huilend g.ert de Noordenwind en zweept de sneeuw door do straten. Niettegenstaande hei siechte weder is alles op de been. Hier ziet men een rijk gekleede dame een winkel bin nentreden, daar slaan een paar arme ouders uit te rekenen, ot er niet een klei nigheid kan overschieten om hun kinder tjes een genoegen te verschaffen; zij zou den het immers niet van zich kunnen ver krijgen het vroolijke kinderfeest voorbij te laten gaan, zonder ook hun kroost te ge denken. Na lang beraad gaan zij evenals de rijke dame een winkel binnen, niet om naar kostbaar, fraai speelgoed te kijken, dat behoort voor hen tot de verboden vruchten, m?en, zij moeten het nuttige met het aangename vereenigen. „Mij dunkt zegt moeder Pieterse, „dat we voor Jantje een nieuwe pet, en voor Mieke een paar nieuwe schortjes moesten koopen; als we er dan nog wat suikergoed bij doen, kunnen ze nubbel en dwars tevre den zijn". Zoo sprekende zagen ze de dame van daar even den winkel uitkomen. Ze had een klein pakje in hare hand. Niet ver van den winkel schelt ze aan; het is een zeer net en deftig huis. Na eemge seconden wordt de deur geopend, en treedt de dame bin nen, zij loopt regelrecht naar de huiskamer, waar haar echtgenoot haar reeds wachtte. „Ik heb het", nep ze binnenstormende en hem begroetende, lieve man. Wat zal ze gelukkig zijn; kijk eens, is dat met juist wat wc samen gezien hebben?" vroeg zij, het pakje openende, waaruit een fraaie borstspeld te voorschijn kwam. Mijnheer was opgestaan, en naderbij komende, beziet hij hot glinsterende voorwerp bij het licht. ,,'t Is waar', zegt hij, „en ik hoop dat het haar genoegen zal doen, want het is anders te gek; wij besteden meer, dan we kunnen. Denk eens, dat het haast Nieuw jaar is, dan komen de rekeningen, en er zijn er me zoo iets". „Kom, beste man, daarover geen zorg", riep mevrouw, „tegen dien tijd zullen we wel weer verder zien. Maar, a propos, wil je zoo goed zijn er een pakje van te maken, en het bij F. te laten bezorgen? Wat zal ze gelukkig zijn, onze lieve Do- ra; 't zou me ook erg hinderen, als die ken nisjes van haar van avond allerhande sur prises kregen, en onze Dora het allemaal moest aanzien. Neen, lieve man, daar zui len wij, haar ouders, voor zorgen, je hart zou bloeden van spijt, als je haar van avond met een bedroefd gezicht tehuis zag ko- intussohen was mijnheer A. al begonnen het schoone geschenk in een fraai doosje en daarna in een dozijn papiertjes te wik kelen, hier en daar een versje opschrijven de. Mevrouw sloeg hem met blijkbaar ge noegen gade. ..Ik moet je bepaald mijn compliment maken over je goede manier van inpak ken", sprak zij. „Ik zou het je heusch niet nadoen, man". ,.Zoo vind je het waarlijk goed? Het is eigenlijk bespottelijk, dat een kapitein van de infanterie met korting op zijn trakte ment en tot over de ooren in de beeren, nog gouden borstspelden aan zijn dochter cadeau geeft; maar enfin, jij moet je zin hebben ook, anders deugt het toch niet; ziedaar, het is gereed'", liet hij er op vol gen, het pakje overhandigende. „Zorg jij nu maar, dat het er komt, want daar heb ik geen verstand van, om zoo met draaie rijen om te gaan, enkel en alleen, om een gewoon klein pakje met een broche aan je dochter te laten brengen, vind ik eigenlijk gezegd een flauwiteit; als het mij te doen s. md dan zou ik morgenochtend zeggen: hier Dora, heb jij je St. Nicolaas, het heeft gold genoeg gekost en 't zit er bij je vader niet dik op; dus, of je het mooi vindt of niet, iets anders krijg je niet". „Hè, man, wat kan je toch doordraven Dan zou Dora er immers verdriet in plaats van genoegen van hebben". „Zou je denken dat ze zoo teergevoelig was „Ja, dat denk ik bepaald; maar laat :k je een kopje thee schenken; dan zal ik het een besteller mee laten nemen". Mevrouw verwijderde zich om te zorgen dat het pakje op zijne bestemming kwam; in dien tussohentijd - irdt er geklopt. „Bin nen, wat is er", roept de kapitein. „Een pakje, mijnheer", zegt de binnen tredende dienstmaagd. „Een pakje?" „Een pakje, zeg je, voor mij. Ben je gek meid? Ik houd me met die flauwiteit niet op". „Ja, mijnheer, het is toch voor u, het staat er op". „Wat staat er op", vraagt mijnheer met gefronste wenkbrauwen. „Voor den .kapitein, de rest kan ik niet lezen". „Nou, zet het dan maar op tafel tot me vrouw komt". De dienstbode deed moeite om haar lach in te houden en dacht bij zich zelve: „Nu als het mij gebeurde, ,ik zou er zooveel drukte niet om maken: maar mijnheer is zeker bang, dat ie wat terug mot geven, neen, daar kom ik ook liever niet van m". „Wat is dat, een surprise", vraagt me vrouw, binnentredende, „dat vind ik een heel aardige attentie. Van wie zou dat zijn. Maar het is voor jou, man!" „Ja, dat zei Betje daar net ook; maar ik verwacht geen pakjes". „Nu, dan zal ik het maar voor je open maken; in ieder geval zal er wel iets in zitten". Behoedzaam ontdoet mevrouw het p'alcje van de eerste papieren. Onwillekeurig weid 's kapiteins nieuwsgiengneid geprikkeld en hij kon niet nalaten, om zoo nu en dan eens over zijn lorgnet te kijken, of er nog geen eind aan kwam aan dien papierrommel. Eindelijk daar komt een heel fijne siga renkoker voor den dag; maar nog iets, een visiteboekje voor mevrouw. „Nou, een sigarenkoker kan er mee door, dien had ik juist noodig". „Wel, dat is heel toevallig", vindt me vrouw, „als ik wist, wie ons dat gezonden had, dan wilde ik je voorstellen, om ook wat in te pakken; maar nu zou het gek heid zijn". „Inpakken! Inpakken?" vroeg mijnheer, „zoo, nogal meer inpakken. Mij dunkt, dat het er mee door kan, daarbij dat inpakken kost geld, weet je, en buitendien, ik 'geloof dat ze wel een spierinkje konden uitge gooid hebben, om een kabeljauw te vangen; maar daar moeten ze bij mij niet mee aan komen". „Foei man, hoe kan je een attentie op zoo'n hatelijke manier uitleggen!" „Nou maar, ik weet er alles van, hoor, ik ken die smoesjes wel". De kapitein en zijn echtgenoote zaten met ongeduld op hunne dochter te wachten. „Nou is het al half twaalf en ze is er nog niet; hoe laat heb je gezegd, dat ze thuis moet zijn, vrouw?" bromde mijnheer. „Ach man, je begrijpt toch, als Dora op een partijtje gevraagd wordt, dat ik niet kan zeggen wanneer zij thuis moet komen". „Dat zie ik nog niet in", vindt mijnheer. „Ze kunnen toch niet vergen dat wij nier met ons tweeën zitten te knikkebollen, ten pleiziere van den een of andere mijnheer en mevrouw, die het in hun hoofd kregen om Dora zoogenaamd een avondje te vra gen. Neen, dat ging in mijn tijd anders, hoor, dan zei moeder, als de meisjes uitgin gen: om elf uur stuur ik de meid om jullie te halen „Dan zal de meid ook nogal eens een keer tevergeefs zijn gekomen", zei mevrouw, „en de tijden veranderen. Dora zou bet, geloof ik, heel onaangenaam vinden, als ik Betje zond om haar te halen". „Ja, vrouw, de wereld is er niet beter op geworden. Het is maar toilet maken, uit gaan en voor de rest niemendal". „Ik vind, dat je van avond erg op je stok paardje doorholt", hernam mevrouw, „en ik kan me waarlijk niet met je gevoelens vereenigen; bedenk, dat je ook eens jong bent geweest. Maar laten we liever een an der punt behandelen, ik ben erg benieuwd te weten, wie ons die surprise zond; mis schien is het wel van Dora". „Ja, dat dweepzieke kind is best tot die gekheden in staat. hoor ik daar niets?' „Ik meendo ook voetstappen te hooren; maar ik geloof dat ze verder gaan, neen, daar is ze". „Nou, 't zal tijd worden", bromde mijn heer. „Dag pa, dag ma", riep Dora binnenko mende. „Zoo, jonge juffrouw, ben je daar einde lijk?" was mijnheer's eerste vraag. „Is lie partij nou pas afgeloopen, en heb je n:et eens aan je vader en moeder gedacht, be hier met ongeduld op je zitten te wachten'1. „O, zoo dikwijls, lieve papa". „En", vroeg mama, „heeft St. Nicolaas om jo gedacht?" „O ja, mama, kijk eens, een heele buel surprises, onder anderen een prachtig gou den broche; ik was er waarlijk mee verle gen, hier is zij, bekijk haar eens goed. Ze is geheel met pareltjes bezet; Emma vond haar ook prachtig". „En kan je niet gissen van wien ze komt?" vroeg mevrouw, het kleinood met belangstelling bezichtigende. „Ja zeker mama, ik denk van niemand an-ders dan van Van Rosendorp. Emma dacht het ook dadelijk". Mijnheer, die tot nog toe achteloos Jn een boek zat te bladeren draait zich bij deze woorden op eens om, en Dora scherp in 't gelaat ziende, vraagt hij: „Van wien? „Van van Rosendorp, papa; waarom kijkt u toch zoo Ik vond het eerst erg on- pleizieng, want ik geloof dat het nogal een ding van waarde is; ik maakte dan ook dadelijk het besluit om het terug te zon den; maar Emma meende dat dit beleedi- gend was voor Van Rozendorp en raadde mij teen aan, om liever iets te koopen en het hem te zenden". „Dat je natuurlijk niet gedaan hebt", zei papa o-p driftigen toon. „Wel zeker, papa; wij zijn gauw even naar dien galanteriewinkel geloopen. Nu, pa, ben u maar niet zoo boos. George, Em ma s broer, was er bij, we hebben daar een prachtigen intkoker gekoc-ht van zeven gulden". „Kind!" schreeuwde mijnheer. „Maar, papa, wat bent u toch vreemd vanavond, laat mij toch eerst uitvertellen. Emma en ik pakte hem netjes in, en toen is de meid, met een grooten mantel om bet weg gaan brengen. George, die eens wilde weten hoe dat afliep is een uurtje nadat we het weg lieten brengen bij hem opge- loopen en toen stond de inktkoker reeds op zijn schrijftafel met inkt erin". „Inkt er in, ben je gek meid!" „Neen, papa, 't is heusch waar, vindt u het niet kluchtig? George deed net of hij van mots wist en zeide: „Kerel, wat heb je daar een mooien inktkoker staan; waar heb je dien gestolen?" „Ik heb hem eerlijk gekregen", zei van Rosendorp. „En weet je van wien", vroeg George. „Weten met, maar ik gis van mijn kapi tein. Zooals je weet, amice, heeft hij het buskruit niet uitgevonden, en ik heb hem laatst met 'n voordracht uit den brand ge red; ik denk, dat hij hiermede een klein be wijs van zijn erkentelijkheid wil toonen; maar", vervolgde van Rosendorp, „hij kan zijn tractement anders best op zonder mij cadeaux te geven, en omdat hij, zooals hij me laatst vertelde, een nieuwen sigaren koker noodig had en mevrouw zijn respec table echtgenoote haar visiteboekje versle ten was, heb ik die dingetjes even hierover ((■kocht, waarna ik ze aan zijn huis heb Niten bezorgen; ik hoop dat ze reeds in hun bezit zijn. Verbeeld u, papa", zoo vervolgde Dora, „dat was ook iets over dien kapi tein. Weet u wie van Rosendorp's kapitein is?" Papa was woedend, een hoogroode kleur bedekte zijn wangen en met heesche stem nep hij: „ik zal het hem inpeperen". „Kom beste man, kalmeer je", zei me vrouw, die tot nog toe gezwegen had. „ik denk dat er een misverstand heeft plaats gehad; dat pakje hebben ze zeker verkeerd gebracht; jij bent immers van Rosendorp s kapitein met, en wat heb je met de za ken van derden noodig?" „Ik zijn kapitein met, zeg je, en hij is pas gisteren bij mijn compagnie overge plaatst', schreeuwde mijnheer. Als door den bilksem getroffen keken de dames elkander aan. „Dus was dat dan over u, mijn lieve papa, dat hij met zoon minachting sprak?" zeide Dora. „Neen, nu is hij in mijn achting gedaald; maar wat doe ik met die broche?" vroeg Dora. Mevrouw slaakte een pijnlijke zucht en keek met angstige blikken naar haren echt genoot, die, nog steeus rood van woede, uitriep: „Daar heb je het al met die flauwe surprises te zenden; ik dacht het wel, dat het op die manier zou uitloopen. Die mooie mijnheer van Rosendorp; 't is wel de moei te waard, en dat komt dan hier nog het hof maken aan mijn dochter. Neen, neen, Dora, die illusie moet jij je maar uit het hoofd zetten; maar dat ik het hem zal in peperen, daar kan je op rekenen". Mevrouw en Dora wisten hierop niet wat te antwoorden en moesten papa, alhoewel ongaarne, gelijk geven. Zij deden alle moeite om hem tot kalmte te brengen, en mevrouw troonde hem mede naar boven, hopend dat de slaap zijn gesohokt gemoed zou bedaren. Gewoonlijk heeft men bij het ontwaken na veel doorgestaan leed eene onaangena me' gewaarwording. Dit ondervond ook de kapitein, die dientengevolge, toen hij aan het ontbijt kwam, allesbehalve in zijn hu meur was. Vooral mevrouw moest het ont gelden, die zijns inziene, de schuld van al les was. De goede vrouw nam bereidwillig alle schuld op zich en beloofde plechtig hem nimmer meer met surprises lastig te val len. Of hij 't van Rosendorp heeft ingepe perd, heeft hij nooit verteld, maar één ding is zeker, dat Rosa en van Rosendorp later toch een paar zijn geworden. U behoeft niet lang te zoeken voor een mooi, doelmatig en r\ ril TV" gezellig cadeau. Bij ons vindt U. CAJJH.AUA wat u „„kt i Een prachtige collectie Schemerlampjes en schitterend gebrande Glaslampen, Zijden Kaplampen, Italiaansche Albast, Kronen en Schalen, Theelichtjes, Beddekruiken, Strijkijzers, Voetbankjes. Alles op electrisch gebied. ELECTRO - RADIO SANITAIR AALMARKT 12 Ziet de Etalages Steeds iets aparts PHILIPS SERVICE Kinderstoelen Bal ry-boxen Kinderspeeltafels - Vliegelfde Hollanders Autopeds Fietsjes Nieuwe Rij n 39/40 25 aan de Raad-Puzzle in leder die voor 50 cent koopt kan mee raden hoeveel pijppn er in de etalage zijn uitgestald. Mooie prijzen beschik baar. Uitslag December, 's avonds 8 uur f Aanbevelend X A. B. KOQIJMAN Lange P.-K. Koorsteeg 24 HAARLEMMERSTRAAT 63 TEL. 963 is het adres voor SINT NICOLAAS-GESCHENKEN in KLOKJttN PENDULES ZAK- EN POLSHORLOGES F.I.ErtRISCHE KLOKKEN BA ROMETERS KOEKOEK-KLOK- /TÊEN ENZ. SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN Groote collectie Horlogebanden voor dames en heeren Bezoekt het Speelgoedmagazijn bij hen die in dit biad advertee/en (TUSSCHEN DE HAVEN EN DE PELIKAANSTRAAT), verkoopt uitsluitend artikelen betreffende het Bedden- en Tapijtvak, is dus meer speciaal de zaak voor die artikelen, U vindt daar dus geen Manufacturen, maar uitsluitend een groote sorteering in genoemde artikelen, tegen de laagst mogelijke prijs, echter ontvangt U daar ook geen dure ca deaux, die U ten slotte toch zelf moet betalen, maar de volle waarde voor het door U bestede bedrag. Zéér mooie Matrasstellen in de nieuwste soorten Damast, schitterende dessins en kleuren, twee persoons driedeelig met schuin pe luw en 2 Kapokkussens f 18.90, 22.90, 23.90 en 27.90 (Géén zeegras). Zwaar gevulde Kapokmatrasstellen, twee-persoons driedeelig met peluw en twee kussens vanaf f 23.00, prima afgewerkt 31.50, 39.00, extra zwaar gevuld met de aller nieuwste Damast overtrokken f 49.50. Wollen Dekens f 3.75, Fantasie 4.90, groote maat 5.90, 6.75, extra zware twee-per soons 7.90, 8.75, in 170/210 c.M. 9.75, 10.75 en in 190 230 f 12.90. Groote maat Gestikte Dekens f 5.90, 6.50, verder zij den dekens met wol vulling. Wij hebben voor elke beurs een prima deken. Bedzakken, prima tijk 1 pers. f 1.75, twee persoons f 2.35. Molton Dekens 22, 53 ct., groote maten 94, 99, 1.19, de betere soorten 2.25, 3.10, 3.25. Wiegbedje met kus sentje 79 cent. Fantasiekussens, zwaar gevuld 89, idem Peau de Pêche in zéér moderne dessins 95, 1.25, 1.40 en extra mooi en groot 1.75. Schoorsteenloopers 39 en 49 cent. Kin derstoelen 5.90, 8.75, 10.50, verder Ledikanten, Opklapbedden Staaldraadmatrassen en vergeet U vooral onze zakken Ka pok- en andere Kussenvulling niet, met de daaraan verbon den groote reclame. Kijkt U eens in onze étalages, beslist is daarin ook iets voor U. Wij verwachten U HAARLEMMER STRAAT 267, dat is tusschen de Haven en de Pelikaanstr. ■iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiimiti" iiiiiiiiiina I HET BEZIT VAN DEN GROOTEN I maakt dat er aeön plekje in Uw woning meer s is of het kan^op afdoende en niet vermoeiende 5 wijze vamjHuOf worden ontdaan. - WIJ RUILEN UW OUDE STOFZUIGER IN 2JUC' Demonstratie aan huis zonder verplichting' KOREVAARSTRAAT 7, LEIDEN - TELEFOON 2945 ASSENDELFTSTRAAT 47 OEGSTGEEST E I niinn.i SPECIALE REPARATIE-INRICHTING, miiiiiii ■uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiMiiiiimmimi

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 18