RECHTZAKEN VRAGENBUS DINSDAG 1 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Deze verbouwing heeft geen enkel econo misch nut. Een verfraaiing van den in gang bijv. is wel aardig, maar als men ver soberen wil, is hier de gelegenheid. Op welke voorstellen moet de raad dan wel versoberen De heer Eikerbout acht het beter dat werk verschaft wordt, dan dat steun verleend wordt. De v o o r z. bevestigt, dat het hier een klein object van werkverruiming betreft. Spr. heeft bezwaar tegen uitstel. De di recteur heeft reeds geruimeD tijd gewezen op ljet nut van deze verbouwing. Een alge- heele wijziging in de rangschikking der voorwerpen zal er het gevolg van zijn. De verbouwing is reeds jaren voorbereid. Wethouder G o s 11 n g a gaat mee met het voorstel van de heeren de Reede en v. Es. Als wij ons met een uitgave van de zen aard niet kunnen beperken, met welke uitgave moeten wij dan wel versoberen! Het doet spr. goed, dat een dergelijke stem uit den raad opgaat. De heer v-. E s geeft toe, dat het ove-r een klein bedrag gaat, maar vele kleintjes maken oen groote. Als werkverschaffing heeft het weinig waarde, want onder de bouwvakarbeiders heerscht weinig werk loosheid. (Rumoer, geroep en stemmen: Dat is het toppunt). De heer de Reede is niet overtuigd, dat dit werk len goede komt aan de werk- loozen. Wij kunnen het geld beter besteden aan nuttiger werken. De heer Knuttel meent-, dat het er niets toe doet, welke menschen, dit werk zuilen uitvoeren. Do aigemeene werkgele genheid wordt er door verruimd. De heer fSchüller meent, dat de heer v. Es totaal onkundig is inzake de werk loosheid, anders zou hij nooit gezegd heb ben, dat er hier geen werkloosheid in de bouwvakken heerscht. Het voorstel-de Reede-v. Es wordt ver worpen met 24 tegen 11 stemmen. Voor stemden de hoeren Wilbrink, Wtl- mer, v. Es, Meynen, v. d. Reyden, v. Tol, de Reede, Goslinga, Simonis, Beekenkamp, v. Rosmalen. Het voorstel van B. en W. wordt daar na- z. h. st. aangenomen. De suppoosten van de Lakenhal. 44. Prae-advies op het voorstel van den heer Verweij, inzake het weekloon van een 4-tal suppoosten bij het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal". De lieer V e r w e y bepleit nog eens de door hem voorgestelde loonsverhoogiog (minimum-loon in gemeentedienst). Spr. acht het onjuist om als suppoosten gepen sioneerden aan te stellen; hij acht dat een cumulatie van inkomsten, welke moet wor den vermeden. De heer Bergers raadt eveneens aan, geen gepensioneerden, die althans een vol doende pensioen hebben, meer in dienst te nemen. Spr. acht het thans geldende loon wel wat laag en dient een voorstel in om het weekloon te brengen op 20. (B. en W. stellen 18.voor). De heer Knuttel stelt vast, dat men voor deze post niet iedereen kan aanstel len en bovendien <lat het werk zoodanig is, dat het bijna den geheelen dag in beslag neemt. Spr. steunt het voorstel-Verwey. De heer Eikerbout verklaart zich vóór het voorstel-Bergers. De voorz. zet uiteen, hoe het werk in de Lakenhal uitermate geschikt is voor menschen, die anders moeilijk werk kun nen vinden of niet vol gepensionneerd zijn. Gaat men een volwaardig loon geven, dan zal ook van de suppoosten volwaardig werk worden gevraagd en het zal de vraag zijn of de suppoosten van thans daartoe in staat zijn. Spr. ziet geen reden noch voor het voorstel-Verwey, noch voor dat van den heer Bergers. Wethouder Goslinga vraagt of de heer Verwey wel eens gehoord heeft van de actie ten gunste van de „onvolwaardige arbeidskrachten''! Het is zeer moeilijk om voor deze menschen arbeid te vinden. Eischt men overal volwaardig loon, dan worden overal de onvolwaardige arbeids krachten uitgestooten. De heer V e r w e y vraagt zich af, of bet met onze verantwoording is overeen te brengen, de bewaking der Lakenhal over ito laten aan onvolwaardigen. Spr. acht zijn voorstel heel aannemelijk. De heer Knuttel acht het onge- wenscht-, dat het element van onvolwaar digheid in het debat gebracht wordt. On volwaardigen kunnen hier best geplaatst worden, en als zij geplaatst worden, moe ten zij evenveel verdienen als een ander, omdat hun oukosten voor levensonderhoud zeker niet minder zijn. Zelfs ©en loon van 24.is nog alles behalve royaal. De heer M a n d e r s meent eveneens, dat hier best plaats is voor onvolwaardigen, maar dan komt hun ook een behoorlijk loon toe. De voorz. verdedigt nogmaals het voorstel van B. en W. Het is ondoenlijk een flinke werkman daar te werk te stellen; het werk is te geestdoodend. Het voorstel-Verwey wordt verworpen met 18 tegen 16 stemmen. Voor stemden de S.D.A.P. en de heeren t. Tol, Vos, Knuttel, Manders en v. Ros malen. Het voorstel-Bergers wordt aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Voor stemden do S.D.A.P. en de heeren Manders, Simonis, Wilmer, Ooster, Vos, Beekenkamp, Knuttel, Eikerbout, v, Tol, v. Rosmalen en Bergers. 45. Prae-advies op het verzoek van den Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restau ranthouders in het Verlofbedrijf „Hoca- res'", ran bij de vaststelling van de Per- soueele Belasting voor het jaar 1932 den ondslag biljarten te doen vervallen. Goedgekeurd. 46. Voorstel tot beschikbaarstelling van den: a. ten behoeve van den bouw van het iidelijk rioolgemaal der centrale rioleering op het terrein tusschen de Geeregracht en het Plantsoen; b. ten behoeve van de verbetering van de verbinding tusschen de Geeregracht en de Jan van Houtbrug. Goedgekeurd. Verordening straataanleg. 47. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 18 December 1913 (Gem. blad no. 43), op den aanleg van straten en wegen. De heer Wilbrink vraagt, of het de bedoeling is deze verordening ook toe te passen in de z.g. oude stad of alleen voor den „maagdelijken" grond. Verder vraagt spr. of iedere straat op zioh zal worden beoordeeld of dat de genoemde som van 9.75 per M.2 een eenheids prijs is. Wethouder Splinter antwoordt, dat het hier alleen betreft de buitenwijken. De genoemde prijs van 9.75 was maar een staatje. De heer v. Eek vraagt, wie de be voegdheid hebben zal om verzoeken tot eigendomsoverdracht van den grond in te willigen. Het lijkt spr. gewenscht om vast te stellen, dat de raad die bevoegd heid heeft. Spr. dient derhalve een amen dement in om in plaats van de „ge meente" te lezen „gemeenteraad". De voorz. meent, dat de heer v. Eek te angstvallig is. Om deze bevoegd heid in handen van B. en W. to leggen, is een bepaald besluit van den raad noo- dig. Dat besluit wordt niet eens voorge steld. Het amendement-v. Eek wordt ver worpen met 19 tegen 14 stemmen. Voor stemde de S. D. A. P., v. Eecken, Vos en Knuttel. De verordening wordt daarna onge wijzigd goedgekeurd. Aangehouden. In verband met den tijd wordt punt 48 aangehouden. De straatbelasting. 49. Verordening op de heffing van eene belasting onder den naam van Straatbe lasting. De heer v. Stralen heeft met be vreemding gezien, dat ook perceelen in de straatbelasting aangeslagen zijn, die aan een particulieren weg liggen. Zelfs de maximum-belasting wordt guheven. Uit deze nieuwe verordening blijk' mek dat met dit bezwaar rekening is gehou den. De heer Wilbrink merkt op, dat verscheidene instellingen (zooa bestemd tot openbaren eeredienst, liefdadige doel einden enz.) vrij zijn va-n belasting als zij afzonderlijk staan, maar als zulke ge bouwen verheeld zijn, zijn ze niet vrij. Kan de verordening zóó worden toege past, dat deze onbillijkheid wordt weg genomen! Wethouder Goslinga heeft be zwaar de redactie van de verordening te verruimen, omdat daardoor weer te veel woningen aan de verordening zouden ontsnappen. Het betreft hier een uitleg ging van de verordening. Spr. geeft in overweging, een uitspraak van den rech ter uit te lokken. Het bezwaar van den heer Wilbrink deelt spr. niet. Wanneer zulke gebouwen verheeld zijn, vallen zij zelfs onder een dubbele vrijstelling. Spr. wensoht zooveel mogelijk vrijstelling te verleenen, als het maar eenigszins in overeenstemming is te brengen met de verordening. In twijfelgevallen is er nog altijd de Raad van Beroep. De heer v. Stralen meent, dat hoo- ger beroep niet helpen zal. De verorde ning is niet dubbelzinnig, doch integen deel zeer duidelijk. De heer Wilbrink dringt er nog maals op aan, dat de vrijstelling aan in richtingen van milddadigheid op ratio- neeler grondslag wordt verleend. Spr. heeft een bepaald geval op het oog, waar in geen vrijstelling is verleend, omdat het gebouw niet „uitsluitend" bestemd was voor liefdadige doeleinden. Een deel was n.l. verhuurd aan een dokter. De heer Manders vraagt of belas ting betaald moet worden voor een per ceel dat „bijna" aan den openbaren weg ligt. Wethouder Goslinga wenscht geen puzzles op te lossen. Verder zegt spr. toe, dat B. en W. bereid zijn over het bezwaar van den heer v. Stralen prae- advies uit te brengen. Als de heer v. Stralen zulke perceelen wil uitzonderen, zouden meteen verschillende villa's, vrij zijn en dat is toch niet de bedoeling. Vervolgens gaat spr. nader in op de door den heer Wilbrink naar voren gebrachte bezwaren. De heer v. Stralen dient nu een voorstel in, waarop het bovengenoemd praeadvies zal worden uitgebracht. De heer Wilbrink vindt het eigen aardig, dat de wethouder reeds nu nu de verordening nog moet worden vast gesteld de hulp van den Raad van Beroep wil inroepen, om vast te stellen, wat de eigenlijke inhoud van de veror dening is. Wethouder Goslinga: Het gaat om een verschil van gevoelen en daar voor is de rechter de aangewezen man. Het i9 nu eenmaal onmogelijk om alle mogelijke gevallen in de wet te voorzien. Als de heer Wilbrink een goede redactie weet, houdt spr. zich aanbevolen. De voorz. wijst er op, dat op dit punt nader kan worden teruggekomen, als het voorstel-v. Stralen aan de orde komt. De -verordening wordt daarna z. h. st. aangenomen. 50. Verordening regelende de invorde' ring van de Straatbelasting te Leiden. Z. h. st. goedgekeurd. OVERHEMDEN DA5SEN SLïPOVERS PULLOVERS HANDSCHOENEN VESTEN ZAKDOEKEN SJAALS SLOBKOUSEN POCHETS, etc. atc. Na Sint Nicolaas ruilen wij gaarne. A. KLAASSENS VISMARKT 1 Een adhaesie-kwestie. Aan de orde wordt thans gesteld een voorstel van den heer v. Eek, om ad- haesie te betuigen aan het adres van de j Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten aan de Staten Generaal tegen het wetsontwerp niet sterk staan en dat het pet op de loonen van het gemeenteper- soneel. De heer v. E c k verdedigt zijn voorstel met er op te wijzen, dat dit wetsont werp een schending is van de belofte, welke het Rijk bij de invoering van de gemeentefondsbelasting aan de gemeen ten heeft gedaan. Vervolgens tast dit wetsontwerp in hooge mate de gemeen tel iike autonomie aan. Spr. meent, dat de kansen van het wetsontwerp niet sterk staaan en dat bet ontwerp alleen zal kunnen worden aan genomen door pressie van de regeering. In die omstandigheden is het niet van belang ontbloot als allerwege uit de ge meenteraden stemmen opgaan om dit ontwerp te verwerpen. De heer Wilmer meent, dat het voorstel van den heer v. Eek ons op een weg voert van ongewenschte consequen ties. De Vereen, van Ned. Gemeenten adresseert namens alle aangesloten ge meenten en dat, acht spr. genoeg. Anders krijgen we allerlei debatten in den raad, over al of niet adresseeren. Op die ma nier zou men va'n den gemeenteraad een klein parlementje maken. Wethouder Goslinga verheugt zich, dat de heer v. Eek het eens is met het adres. Bij de begrooting zal dat spr. wel eens te pas komen. B. en W. zijn het eens met den inhoud van dit adres, doch wenschen den inhoud niet te verzwakken door afzonderlijk adhaesie te gaan betui gen. Wanneer een vereeniging adresseert gaan de leden individueel toch ook geen adhaesie-betuigingen sturen. B. en W. ontraden dan ook het voorstel. Indien de heer v. Eek zijn voorstel wil omzetten in een motie, waarin de raad wordt voor gesteld, zijn goedkeuring uit te spreken over het adre? van de Vereeniging, dan lijkt spr. dat een veel betere oplossing. De heer v. Eek blijkt daartoe genegen en de aldus omgezette motie wc dt zonder verdere bespreking of stemming aangenomen. Ontspanningsavond der werkloozen. Snoedeischend wordt daarna nog aan de orde gesteld een voorstel om aan het Comité van Centrale Wijkarbeiders op 8 Dec. a.s. de Gehoorzaal gratis ter be schikking te stellen ten einde er een ontspanningsavond voor de werkloozen te organiseeren. Z. h. st. goedgekeurd. RONDVRAAG. De heer ,v. E s vraagt of B. en W. bij de H. T. M. willen aandringen op het plaatsen van een lichtbak ter waarschu wing voor het naderen der tram op den hoek van de Morschstraat bij de Blauw- poortsbrug. Deze hoek is zeer gevaarlijk. De voorz. zegt dit toe. Op verzoek van den heer Groene- v e 1 d gaat de Raad nog om kwart over zes in geheime zitting. naar Den Haag geraakte de bestuurder op bovengenoemde plaats door tot nu toe on bekende oorzaak het stuur kwijt en reed rechts van den weg in de sloot, waarbij het dochtertje van den bestuurder door de voorruit viel en zeer ernstig werd gewond. Een tweede meisje en de bestuurder wer den ook min of meer ernstig geblesseerd. Een passeerende postbode, die het onge luk had zien gebeuren, slaagde er met uiterste krachtsinspanning in de inzitten den uit hun benarde positie te bevrijden. Dit ging echter zeer moeilijk, daar enkele meisjes bewusteloos waren geraakt. Met den auto van den onraidde.lijk ge- waarschuwden geneeskundigen dienst uit Utrecht werden de slachtoffers naar de rijksklinieken overgebracht waar het doch tertje van den eigenaar, aan de bekomen verwondingen is overleden. De auto is gistermiddag met behulp van een kraanwagen uit de sloot gehaald en in beslag genomen. Nader wordt gemeld: De chauffeur, die deze reis naar Duitsch- land geheel belangeloos deed met het doel de meisjes in de gelegenheid te stellen hun ouders te bezoeken, is vermoedelijk door den benzinedamp bedwelmd geraakt, waar door de wagen een oogenblik stuurloos over den weg reed en in de sloot terecht kwam. Zondag om twaalf uur was hij uit Essen vertrokken om om half zes de Bilt te pas- seeren. Hij is in gezelschap van vijf der meisjes, die licht gewond werden, naar Den Haag vervoerd. De chauffeur had eenige ribben gebroken. AUTO VAN EEN BRUG GEREDEN. Inzittenden gered. Gistermorgen om 7 uur reed de heer Heerspink uit Sohoonebeek met zijn auto van de openstaande draaibrug in het Pi- cardiekanaal bij Coevorden. De twee inzit tenden van den auto kwamen er met enkele verwondingen af. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. AUTO MET DUITSCHE DIENSTBODEN IN DE SLOOT. Een der inzittenden gedood. Gistermorgen in alle vroegte heeft op den Utrechtschen Weg te de Bilt ter hoog te van de villa „Koolenberg" een ongeluk plaats gehad, dat aan een meisje het le ven heeft gekost. Een zevental Duitsche meisjes, als dienst bode in Den Haag werkzaam, had, naar de „Msb." me'.dt, gezamenlijk een auto ge huurd om een weekend in de ouderlijke wo ning in Duitschland te gaan doorbrengen. Behalve de zeven meisjes en de bestuurder eigenaar van den wagen maakte ook diens dochter den tocht mede. Om circa half zee gistermorgen op den Wreezweg HET DRAMA TE ECHT. NOG GEEN LICHT IN DE ZAAK. Er is nog geen licht gekomen in de ge heimzinnige moordgeschiedenis te Echt. De meening, dat hier sprake kan zijn van een gevecht tusschen twee strooperbenden, wordt meer en meer losgelaten. De drie slachtoffers waren ongewapend, en het ver- rnoeaen bestaat, dat zij bij het stroopen betrapt werden of in een hinderlaag zijn gelokt, van waaruit zij beschoten werden. Niet lang na het vertrek van de jongens uit hun woningen hebben de bewoners schoten gehoord, maar daarvan is niet veel notitie genomen, omdat dit wel meer voor komt. Vrijwel va-st staat, dat niet één dader aan het werk is geweest, daar men hulzen van verschillende grootte heeft gevonden, zoowel van geweer- als van revolverkogels. Bovendien is er met hagel geschoten. Een der lijken had 19 schotwonden. Bij een onderzoek werden voetsporen, een zakmes en een zaklantaarn gevonden. Later werd onder een bos hout een schop gevonden, waarmee waarschijnlijk de kuil is gegraven. Gisteren werd het onderzoek onder lei ding van de rijkspolitie nog voortgezet. Nauere medeüeelingen konden nog niet worden gedaan. Wel echter kan worden gemeld, dat het onderzoek aanwijzingen heeft opgeleverd, zoodat er thans in een zekere richting gezocht wordt. Het gerucht, als zou reeds een arresta tie hebben plaats gehad, wordt met stel ligheid tegengesproken. Verder is wel ko men vast te staan, dat de daders alles van tevoren goed hebben overlegd. Waarschijn lijk hebben zij dan ook het vermoeden ge had dat de stroopers, wier strikken les nachts gezet waren, tegen den nacht wel bij het bosch zouden verschijnen. Nog Zondagmiddag is een huiszoeking geschied bij den jachtopziener H. v. d. E., d i opzichter van de jachtgoederen van graaf van Aefferden. Deze woont te Poster- holt. Bij hem werden eenige wapens in be slag genomen, oa. vuurwapenen. Deze v. d. E. moet ook betrokken zijn geweest bij de schietpartij van enkele jaren geleden op de gebroeders v. H. De man staat bij de be woners bekend als buitengewoon streng, en treedt steeds krachtig op tegen de stroo pers, die hier in grooten getale wonen. Vrij wel alle arbeiders in de omgeving van dit gehucht maken rich van tijd tot tijd wel schuldig aan het stroopen van konijnen. Zondag werd door de marechaussee drie maal een boodschap gezonden aan v. d. E., die ook een grooten zoon heelt, welke hem vaak assisteert, om zich bij de marechaus see aan te melden. Hieraan gaf hij zoo vertelde men ons geen gehoor. Tenslotte is hij dan ook door de marechaussee ge haald. Na verhoor heeft men hem weer op vrije voeten gesteld. De sectie van de lijken is opgedragen aan dr. Hulst uit Leiden, die echter niet voor vandaag of morgen hier wordt ver wacht. Brand in olie-opslag. Gisteravond heeft in een pand aan het Noordvhet te Leeuwarden, waarin een olio- en vethandel van den heer Goedemoed en een rietvlechterij van den heer Van der Meulen waren gevestigd, een hevige brand gewoed. Door het overkoken van een pot vet was de brand, ontstaan. Met drie slan gen op de waterleiding heeft de brandweer het vuur tot dit pand, dat in een volkrijke buurt staat, beperkt. De heer Goedemoed is verzekerd, de heer Van der Meulen niet. Twintig vaten vet zijn verbrand. BRUTALE OVERVAL OP KLAARLICHTEN DAG. EEN VROUW HET HOOFDHAAR AFGESNEDEN. Een geldkistje met ƒ25 buitgemaakt. Te Oudendijk onder de gemeente Wou- drichem is gistermorgen omstreeks halftien een overval gepleegd ten huize van den heer H. Pelikaan, gepensioneerd brugwach ter aldaar, wonende aan de Zandsteeg. Tij dens zijn afwezigheid is een onbekend per soon net huis binnengedrongen en heeft aan mevrouw Kamerman, die met haar echtgenoot bij de familie P. inwoont en op dat oogenblik alleen thuis was, gevraagd, waar het geld opgeborgen was. Toen zij aan het verzoek niet voldeed, heeft de man haar vastgepakt en haar het hoofdhaar afgesneden. Zij volhardde ech- I ter in haar weigering. De man heeft haar I toen bij de keel gegrepen en haar aldus ge- I dwongen, de plaats aan te wijzen waar I het geld bewaard werd. Nadat hij het geld kistje gevonden had, heeft de man nog een kast opengebroken, doch geen geld moer gevonden. In het kistje bevond zich slechts een bedrag van 25. De vrouw wist inmid dels te ontkomen en is naar haar vader, die op geruimen afstand woont, geloopeu, waarna de politie van het geval in kennis is gesteld. De man is er vandoor gegaan. Tot dusver ontbreekt ieder spoor. De opperwachtmeester der marechaussee en de gemeenteveldwachter leiden het on derzoek. DE OPLICHTING TE ROTTERDAM. De dader heeft bekend. Na een soherp verhoor heeft de dader van de brutale oplichting ten nadee'.e van een bewoner van den Eendrachtsweg te Rotterdam wien, zooals wij reeds meld den, op een zeldzaam geraffineerde wijze een bedrag van f 12.600.afhandig werd gemaakt een volledige bekentenis afge legd. Daarbij is nog het volgende aan het liohb gekomen. v. cl. L. de dader is met den heer K. in kennis gekomen door bemiddeling van den 48-jarigen fotograaf I. L., met wien hij enkele maanden geleden in hetzelfde pension verbleef, v. d. L. was toen werk loos en het sohijnt dat de fotograaf, dien den heer K. als een zeer weldadig mensch kende, hem op het plan heeft gebracht daar zijn geluk eens te beproeven. Voor zijn „tip" heeft L. een zeker percentage van den buit- gekregen. Deze L. is een goede bekende van de politie en op het tijdstip van v. d. L.'s arrestatie bevond hij zioh in de gevan genis wegens een ander feit. Van ad het geld dat v. d. L. van den heer K. ontvangen heeft was nog slechts een bedrag van f 100.— over. v. d. L. is, toen het zaakje goed begon te marcheeren, getrouwd en heeft een huwelijksreis naar Parijs gemaakt, waarop hij het zich aan niets heeft laten ontbreken. Bij den smok- I kelhandel in verdoovende middelen is hij j echter niet gelukkig geweest. Hij heeft daarbij nog al wat geld verloren. Gisteren is hij overgebracht naar het Huis van Bewaring en ter beschikking van de justitie gesteld. HAAGSCHE POLITIERECHTER De visscher J. S. uit K a t w ij k a. Zee heeft op Zondag 6 Juni aldaar zijn schoonzus ter, mej. van G. uit Delft, die zich mengde in een woordenwisseling tusschen hem en zijn vrouw, mishandeld, door haar tegen een ledi kant te werpen en te slaan. Bij verstek is hij door den politierechter tot een maand gevan genisstraf veroordeeld, van welk vonnis hij in verzet kwam. Verdachte bekende het feit, en zeide dron ken te zijn geweest. Met O. M. wees op het feit, dat S. ongunstig bekend staat en wel als een dronkaard, een bruut, wreedaardig persoon die zijn gezin mis handelt. Nu eindelijk na al deze feiten ver dachte in handen der justitie is gevallen acht apr. de opgelegde straf volkomen gerecht vaardigd. De verdediger meende dat hetgeen verdach te in het politierapport wordt ten laste ge legd, geen invloed mag hebben op de straf zaak. Pleiter meende, dat de drank hier de voornaamste rol 6peelde, en waar zijn cliënt het voornemen heeft kenbaar gemaakt het drinken te laten meent spr. dat een voorwaar delijke straf hier op zijn plaats is. De politierechter, dadelijk vonnis wijzend, legde S. 30 boete subs. 30 dagen hechtenis op. V ra a g: Als bij oud pandoeren, waaraan drie personen deelnemen, de eerste 320 met een zesde roem wil spelen, de tweede pan doert en de derde pandoert ook, maar met 70 roem er boven, heeft dan degene, die 320 wil de spelen op een zesde, het recht om den der den speler, die met 70 roem wilde pandoeren, het recht zijn roem af te keuren en het spel te doen verliezen, of geldt het dan nog als hij de pandoer wint, dat wil zeggen .1 de slagen haalt? An t w o o r d. Ons antwoord luidt, dat in derdaad speler A, die 320 speelt, recht heeft roem af te keuren, wanneer speler C door speler B gedwongen wordt te pandoeren met roem er boven. Immers speler C weet, dat spe ler A een zeskaart in handen heeft, dus zijn roem minderwaardig is (altijd in de veron derstelling, dat er gespeeld wordt volgens de regelen, welke vorig jaar uitvoerig in dit blad zijn aangegeven). Echter kan speler C, aan genomen, dat zijn 70 roem bestaat uit een vierkaart met stuk, 20 roem boven pandoer vragen, omreden stukroem nooit wordt afge keurd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10