VERGADERING VAN DEN R. K. PARTIJRAAD 23ste Jaargang MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 No. 7066 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pea week f JL50 per kwartaal Bij onz« Agenten 20 oen! pei week f160 pei kwartaal Franoo pei poU f 195 pei kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is rooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling ran 50 cent pei kwartaal bij vooruit betaling Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondageblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRAT IE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeeiingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advsrtentiën, tad ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. V De Partijraadsvergadering. De vergadering van den Partijraad van de Katholieke Staatspartij, te 's-Gravenhage gehouden, is voor de Katholieke Tweede Kamer-fractie een goede dag geweest. Haar voorzitter, prof. mr. Aalberse als zoodanig ook voorzitter van den Partijraad heeft een rede gehouden, welke de ge- hee'e vergadering klaurblijkelijk de overtui ging heeft geschonken of verstevigd, dat de Katholieke Tweede Kamerleden bij de mo tie Merchant inzake salarisverlaging niet anders hebben kunnen stemmen, dan zij ge stemd hebben. En die overtuiging is een kostbaar goed, welks waafde niet gemak kelijk wordt overschat. Want, zoo ooit, dan is het vooral in dezen moeilijken tijd van het grootste belang, dat het Katholieke volk zijn afgevaardigden in het Parlement vertrouwen kan schenken! Dat prof. Aalberse dit resultaat met zijn rede heeft bereikt, is te danken aan de klaarheid, waarmede hij de feiten in al de concrete omstandigheden heeft blootgelegd, in wij mogen wel zeggen eenvoudige oprechtheid. De feiten, die.men al kende, maar die velen niet zoo helder in logische samen hang geest stonden. Want en hiermede verdoezelen wij volstrekt niet de belangrijkheid van de ge houden red. onthullingen zijn er r prof Aalberse volstrekt niet- «redaan 't Was tooh bekend, dab de aanneming van de motie-Marchant een kabinetscrisis zou tengevolge hebben gehad. En men kon tooh ook weten, dat vooral in dez-r 1 een kabinetscrisis niet zoo gauw zou zijn opge- losL. En n had er tooh ook geen Salo mons wijsheid voor noodig, om in te zien, dat in de huidige omstandigheden bij een kabi tsiiiris het gevaa- n een gaande oeconomische crisis lang niet denk- bee d m worden geacht. En er was toch niemand, die op gegronde verwachtingen de voorspelling aandurfde, dal, als het hui dige kabinet zou zijn heengegaan, er een beter voor in de plaats zou treden. Dat echter dit alles nu eens h '"de- lijk is '.pgd door een onzer eerste ver trouwensmannen, is, zooals wij zeiden, o.i. van 'jclang. Naast de vraag of de Katholieke Tweede Kame anders heb'-*®" 'runnen 1 len, dan zii gehandeld hebben v. vraag men nu wel agemeen ontkennend zal niTten beantwoorden staat een 3 vraag, n.l. deze, of de regeering niet anders men optreden; of zii 1 1 moeten komen, met haar voorstel tot s-'i- ris-verlag: o- zij aan een verwering» daarvan een kabinetscrisis had "ten vastmaken. Tot een antwoord op deze vraag was de voorzitter van de Katholieke Tweede-Ka merfractie als zoodanig niet geroepen of verplicht. Hij heeft op deze vraag ook niet een di rect antwoord gegeven, maar wel heeft hij o.i. den indruk gevestigd, dat, ook naar zijn meeniug, een dergelijk optreden t de re geering door de feitelijke orisis-oms g- heden no Ijk was geworden. Onze lezers herinneren zich missohien, dat wij onze afkeuring hebben uitgesproken over de onvoorzichtigheid van Katholieke Tweede-Kamerleden, die hebben doen voor komen, alsof zij zeker tegen de salaris-ver laging zouden stemmen, wat er ook mocht gebeuren. Ook in den Partijraad is de houding de zer Kamerleden besproken en afgekeurd, 'fc Doet ons echter leed, dat daarbij één onzer meest verdienstelijke Kamerleden (die wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn) met name werd genoemd. Eers tens, omdat 't tooh aan twijfel onderhevig mag worden geacht, of de gemaakte uitla ting van da-t Kamerlid in de gegeven om standigheden wel zóó onvoorzichtig is ge weest als 't schijnt; en, vervolgens, omd.r, hoe 't ook zij, eenige andere Katholieke Kamerleden in deze materie minstens even onvoorzichtig zijn geweest. TWEEDE DAG. Nadat Zaterdagochtend om kwart over 8 door pastoor L. Beijsens, geassisteerd door twee zijner kapelaans, in de kerk vaan den H. Willibrordus (parochiekerk van M£r. Nolens) een heilige Mis van Requiem was opgedragen voor wijlen zijn Ex. Mgr. prof. mr. dr. W. H. Nolens, kwam de partijraad twee uur later bijeen in den Dierentuin. Daar werd de verga dering geopend door prof. Aalberse, met eenige politieke mededeeiingen. POLITIEKE MEDEDEELINGES Opzettelijk is op de agenda niet gezet aldus spr. dat er een politieke rede voering zou worden gehouden, maar meer eenvoudig mededeeiingen van den partij voorzitter. Wij hebben gemeend, dat een openhartige uiteenzetting eenig licht en eenige bevrediging kan brengen. Moeilijk had ik in een moeilijker tijd voorzitter kunnen worden. Wij leven nu eenmaal in een tijd waarbij bijna ieder een het economische overheerscht. Eco nomische vraagstukken staan ook in de politiek op den voorgrond. Dat is zooveel te moeilijker voor een principieele part ij als de onze, die door één groote gedach te wordt gedragen. In een tijd waarin inzonderheid het economische over heerscht, schuilt groote moeilijkheid van een partij, die haar menschcn bijeen houdt door het ééne beginsel. Hoe stond het de laatst- maanden in ons land? Alom heerschte groote ontevredenheid: de economische nood beheersehte het heele denken. De arbeiders waren onte vreden over gekomen of komende loon daling. Ontevredenheid was er in den landbouw over de catastrofale prijsdalin gen. Ontevredenheid was er bij bczit- tenden, die vaak ver over de 50 of 60 •pet. van hun vermogen verloren. Perso nen, die twee jaar geleden nog een vrij groot vermogen hadden kunnen "nalaten én niet speculeerden, maar hun geld in Indische cultures belegden, verloren een derde en zijn dan nog niet het ernstig ste getroffen. Ontevredenheid was er bij de ambte naren over de salariskorting. En er was ontevredenheid over de Regeering, bij wie men meer actieve handelspolitiek zocht. Het zittend kabinet werd als van ouds in parlementair geregeerde landen de zondenbok. Maar het is begrijpe lijk, dat een crisis zoo hevig als de eco nomische geschiedenis niet kent, door de Regeering niet kan worden tegengehou den aan de grenzen van ons landje. Wat kan de Regeering doen en wat vermag ze te doen? Het grootste gevaar, dat wij loopen grooter dan velen meenen is de in flatie. Eén ding is verheugend: blijkbaar wordt in alle kringen ingezien, dat dit de grootste ramp. is, die on- bedreigt. Do heer Albarda heeft dit ook onomwonden namens zijn partij in de Kamer erkend. Wij hebben de ellende der inflatie van nabij gezien; wij weten, dat de minst draagkrachtigen het ernstigste worden getroffen. Daarom ligt het voor de hand, dat onze eerste eisch aan de Regeering is: tegengaan van inflatie. Nu bedreigt dat gevaar van inflatie ons langs twee kanten: het kan snel ko men als de rijksbegrooting niet in even wicht is; vervolgens ook veel minder snel, maar veel sterker en omvangrijker als niet ook de betalingsbalans in evenwicht wordt gebracht. Wat een land in het buitenland koopt, betaalt het met goederen, zoodat het internationaal han delsverkeer zich wel vertoont als geld verkeer, maar in wezen is het een ruil verkeer van goederen. Ons land had de laatste jaren 600 mil- lioen meer in- dan uitgevoerd. Hoe kon bij zulk een handelsbalans de betalings balans dan goed blijven? We kochten 400 millioen uit Indië, daarmee konden we betalen, alsmede 200 millioen uit de scheepvaart en rente uit kapitaal in het buitenland belegd. Dat was alles samen ook een 600 millioen. Daardoor kon onze gulden op peil blijven. Daarin is nu juist de groote verande ring gekomen. Ook wie geen Indicche papieren heeft, weet dat ze gezakt zijn door de daling der prijzen van de Indi sche produc'ten. Wij zullen het volgend jaar een drie vierhonderd millioen vaart heeft in geen jaren zulk een slech- minder uit Indië trekken. Ook de scheep ten tijd gehad als we nu beleven. Hier schuilt- het groote gevaar voor onzen gulden. Wij zullen 100 millioen minder hebben. Wij zullen onzen import met goud moeten betalen: als zooveel goud aan onze circulatie-bank zal moe ten worden onttrokken, is het onmiddel lijk gevaar der inflatie daar. Naar deze dingen moet de Regooring het allereerst kijken. Voor zoover moge lijk, moet de Staat inflatie voorkomen door te zorgen voor evenwichtige beta lingsbalans en sluitend budget. Do begrooting kan in evenwicht wor den gebracht door meer inkomsten en minder uitgaven. Men kan geen tekort van 90 millioen wegwerken zonder ont stemming te wekken. Wat de handelsbalans betreft: de ex port moet bevorderd, de import moet in geperkt, vooral van luxe goederen en van producten, die wij zelf voortbrengen. Zoo is onzo betalingsbalans en daarmee ons geld te behouden. Vervolgens mogen wij van de Regee ring verwachten: steun voor de zwaarst getroffenen. Dat zijn land- en tuinbouw en veeteelt en het groote spr. vreest zeer, zeer groote leger der werkloozen. Voor een behoorlijke steunregeling ook op het platteland moot worden gezorgd. Do Troonrede was meer merkwaardig, om hetgeen er niet in stond, dan om het geen er in stond. De latende ontevreden heid werd openbaa.r Zij toonde zich in het Voorloopig Verslag dor Staatsbegrooting. Sommigen doorgronden fdc beteekenis van zulk een stuk onvoldoende. Do daarin goofende critiek beter kent net. per se kabinetscrisis. Want op hot V. V. moot nog do Memorie van Antwoord volgen. Dan pes ooreelt. de Kame; [efinitief. De groo te vraag op dit oogenélike voor de Kamer was: hoe stond de Regeering op dat mo ment? Sinds de Troonrede is er in de houding van het Kabinet groote verbetering inge treden. Spr. herinnert aan de werking van de Tarwewet waarover de boeren zeer tevre den zijn; den steun aan de suikerbieten teelt, die de Regeering zal verbeteren. Bij de behandeling der Tarief wet zijn de aard appelen- en vleesch-amendementen aange nomen. Er is steun gekomen voor de veen koloniën en voor de tuinderij in X.-Hol land. Toegezegd is een verlaging der vrachttarieven voor tuinbouw prod uctcn. De uitkcering der plattelands-werkloo/.en- kassen is met 6 weken verlengd. Overal zal de Regeering, desnoods door dwang, voor steunregelingen zorgen. We hebben de anti-dumpingswet gekregen en het contin- genteeringswetje dat, goed gehanteerd, het krachtigst wapen tegen de inflatie zal kun nen zijn. Men moet zich dan niet alleen houden bij luxe artikelen maar ook die industrieele artikelen moeten geweerd, wel ke onze eigen nijverheid voortbrengt. Wij hebben verkregen, dat de salariskorting pas op 31 Maart merkbaar wordt. Do Re geering heeft toegezegd, dat zij haar re celinge zal herzien als de indexcijfers stij gen. Zoo stonden de zaken bij do stemming over de beslissende motie-Marchanet. Deze motie ging niet uitsluitend over de sala riskorting zij had veel verder beteekenis. Daar moest men rekening mee houden on dat deed de Katholieke fractie. Zij deed dit niet luchthartig, maar vergaderde vier dagen eer de beslissing viel en deze viel nog pas het allerlaatse oogenblik na het laatste mondeling antwoord van de Re geering. Pas daarna is namens do gcheelo fractie de bekende verklaring afgelegd: „De nadere mededecling van de Regee ring omtrent het tijdstip, waarop de voor genomen korting op de ambtenaarssalaris sen zal ingaan hebben wij met voldoening vernomen. De bezwaren, welke sommigen van mijn politieke vrienden ook thans nog hebben tegen de orde, welke de Regccring bij haar maatregelen tot dekking van het geraamde tekort heeft gemeend te moeten volgen, zijn daardoor echter niet ondpr vangen. Evenwel meenen' ook zij rekening to moeten houden met do gevolgen niet alleen op politiek, maar vooral ook op eco- nomsch gebied, welke de aanneming van de motie Marchant onvoorwaardelijk zóu hebben. Waar wij dus ook hier staan voor de onvermijdelijke keuze tusschen een kleiner en een grooter kwaad voor ons geheele volk, en ook van de ambtena ren, kunnen wij onzen steun aan de motie niet geven." Aanneming der motie-Marchant zou af treding van het zittend Kabinet ten ge volge hebben gehad. Sommige menschen denken over zoo'n crisis luchtigzij meenen, dat er genoeg menschen „happig" zijn op de rijkbetaal- do posten. Maar dat is precies omgo- koerd. Trouwens: iedereen weet, dat een kabi netscrisis lang zou duren. Het V. V. be wees, dat er geen behoorlijke regoerincs- formatie mogelijk was. Nu de S. D. A. 1'. genoopt wordt steeds feller revolutioniinir- der tonen uit te brengen, genoopt door den linkervleugel, waarin naar spr.' vaste moening communistische ceMonbouwers zijn is daarmee geen samenwerking movelij»'. Neg veol onmogelijker, omdat de S. D. A P. de felste voorstanders van den doctri- nairen vrijhandel zijn. Sommigen rcxenen dadelijk op een kabinet-Colijn. Zou men aaar zoo blij mee zijn? (Golach). Men zou dan ook nog het gevaar gehad heb ban, dat de premier weer mims;er van Fi nanciën zou worden en alle departemen- tfii overheerseh* In elk geval, aldus spr., was er een maan denlange crisis gekomen. Nu zou ik willen vragen: waren wij op dit buitengewoon moeilijke oogenblik voor onze Nederland- scho volkshuishouding gerechtigd om mee to werken tot etagnatio in het Ntdcrland- sohe Staatsbestel. Al de maatregelen, waar op wij nu vertrouwen hebben, zouden maandenlang blijven wachten, on dat alles voor een nieuw Kabinet, waarvan niemand wist of het een haar beter zou zijn dan het tegenwoordige. Wij hebben alles overwogen. Met 29 man: baron van Wijnbergen was wegene ziekte afwezig. Wij hadden don toestand in han den, dus droegen wij de zwaarste verant woordelijkheid en overwogen wij naar allo kanten het voor of tegen. Dat tenslotte de oen of ander meer moeite had mot bija stom is duidelijk. Zij had, pas op hot aller laatste beslist. Spr. meende, dat hot noodig was, dat hij dit alles eerlijk meedeelde. Het zou mij uit do hand vallen als zij, die inissohien over onze houding gemopperd hebben, ook niet zullen overwegen hoe verantwoordelijk on zo positie was. Nu men weet, dat een eco nomische crisis oen politieke oumiddellijlc zou volgen. De vertrouwonsci ims is er: Ten onrechte! Onze gulden staat veiliger dan de dollar. Maar wat zou gebeurd zijn als do Gcor wae gevallen en niet onmiddellijk door een evenveel vertrouwen hebbend incusch ware opgevolgd? Duidelijker en krasser mag ik en kan ik niet spreken, aldus spreker, en hij eindigde rustig, maar toch zichtbaar bowogen: „lk ben er als voorzitter der fractio trotsch op, dat ik hier kan komen en zeg gen: Ziedaar, al uw katholieke vertegen woordigers zijn het tenslotte allen eens ge weest: dat is onze plicht. En die plicht heb ik ook gedaan". DISCUSSIES. Do eerste, die na de redevoering van prof. Aalberse het woord verkreeg, was de heer Heemskerk uit Leiden, die hul de bracht aan den voorzitter der Kamer fractie voor zijn duidelijke uiteenzetting. In opdracht van den Kieskring Leiden guf spr. het Partijbestuur in ernsiigo overwe ging do rede van den voorzitter in eenige millioenen exemplaren door het land te la ten circuleeren. Vervolgens stelde spr. prof. Aalberse de vraag, of uit 't feit en uit do motieven waarom de Kutb. Kamerfractie mot do re- gecring modeging, de Regeering niet zal begrijpen, dat de fractio altijd met do Ro- goering meo zal moeten gaan, omdat oen andore beslissing niet te nemen is? De heer v. den Broek (Utrecht) dankt eveneens voor do uiteenzetting. Hij had d i7.o rede wel eerder willen hooren. Men wat» ontstemd vanwege do antecedenten, dat do fractio de salariskorting goedkeur de; maar nu kan spreker plaatsen, dat do fractio aldus gehandeld heeft (applaus). Maar was het niet mogelijk geweest, «lat dit eerder was gezegd? Men ha<l ons moe ten zeggen, dat wij het roer moesten om gooien. Spr. eindigt met zijn dank aan pro fessor Aalberse en aan de fractio (applaus). De. heer B. van Spacndonck (Tilburg) dankt eveneens professor Aalberse voor zijn helder exposé en vooral ook voor diens handels-politieke uiteenzetting. Spr. vraagt hoo de Nederlandsohe industrie grooter «le biet kan krijgen in Indië en wensoht be sprekingen met Engeland, een van ouzo allerbeste klanten. Voor zoo een land kan men het heele tarief laten vallen maar dan moeten wij den vrijen invoer in Engeland hebben. De heer J. Berger (Amstcr«iam) brengt alle hulde aan de rede van prof. Aalberse. Hij meent, dat de houding van de kamer fractie in overeenstemming is met „Qua- dragesimo anno". Maar is de rogrerinx •- politiek daarmee in overeenstemming? Tast /-ij de loonen, gezien de positie, welke deze in die encycliek innemen, niet te spoedig aan De heer G. Bulten (Leiden) zegt als voor zitter van den Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, dat hij, die een bespre king met een delegatie uit de fractie 'nid gehad, nooit meer onomwonden had ge hoord, dat wij niet ongerust behoefden te Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Vooronderzoek gelast naar het ho. verraad dor nationaal-socialiesten in Hes sen. (Buitenl. 2de blad). In het Mandsjoerijsche conflict is een even gunstige als verrassende wending ge komen. De Japanners staken verdere ope raties. (Buitenl. 2de blad). BINNENLAND. De vergadering van den Partijraad der R -K. Staatspartij. Een politieke rede van den voitzilter (1ste blad). De Nederlandsche Bank ontdoet zich van haar bezit in Engelsche ponden. (1'in. en Economie). Vorhooqing eer invoertarieven in België. (Isto blad). Vreeselijk drama te Eecht. Drie jon gelui door revolverkogels gedood en door de misdadigers begraven. (Gein. Ber., 3d© blad). Overvai door communisten ten hui.'e van een Fascistenleider. (Gein. flor., 3dr blad). Twee mijnwerkers gedood. (Gnu. Ber., 3de blad). Verschillende doodclijke vorkoorsongo- lukken. (Gem. Bei., 3de bind). Do dader v:«n verschillende ir,braken to Wassenaar aangehouden, (l-to blad). Te I eiden is aangehouden een verdachte van den inbraak in do p .ter, i te Stompwijk en te Zoetcrwoude (H.R.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Oranje-team sloeg Frankrijk giste ren in den voetbalwedstrijd te Parijs met '—3. (Sportbl zijn. Het was oen opon deur intrappen, zei do voorzitter. De heer Schacpman: Do voorzitter van do fractio? De heer Bulten: Noen, «Ie voorzitter van do Commissie (Baron Van Wijnbergen), maar wij meenden, dat dit namens <lc frac tio was. Daarop wan de actie der ambtena ren gebouwd. Heeft de voorzitter van do kamcr-dolegatio dit niet geweten? Mr. Goseling: Dat ig al uitgelegd. Do heer BultenIk wae verhinderd op tij«l aanwezig te zijn en wist dat niet. Spre ker m het nu eens met don heer Van do Broek. REPLIEK VAN MR. AALBERSE. Prof. Aalberse dankte voor do vriende lijke woorden. Zoover hij inoolit en kon gaan, is hij gegaan, ornaat hij werkelijk moent, dat oprechtheid do grondslag van vertrouwen moet zijn. Daarom hooit spr. zoo uitvoerig gesproken. Daarom is spr. ook dankbaar voor de eer lijke erkenning dor vijl aprekeis. Wat do gestelde vragen betreft: do hoor Hoorns- kerk vroog wat zal or vorder gebeuren? Staat do fractio niet machteloos? Spr. heeft in do Kamer gezegd, dat do rcgccriug van haar poeitie geen misbruik moest maken, al staat er dan in du „Handelingen" het tegenovergestelde (gelach). Daarom is het zoo noodig, dat de lractio altijd eensgezin 1 stemt in groote kwesties, liet Kabiuet weet, wat het aan ons hoeft. Het weet ook, wat onze grenzen zijn en dat hel naur onze overtuiging ook een crisis kan uitlokkon. Dc vraag door do hecren Bullen en van de Broek aungeraakt, heeft spr. niet spou- tuan willen behandelen. liet komt wel eens meer voor, dat een gedelegeerd lid van oen organisatie zich to sterk uitdrukt. Do ge delegeerde heeft erbij gezegd: zoo denken wc er op het oogenblik over. Waarom ia er dan met gewaarschuwd? Vroeger was het geen gebruik, dat de fractie met ver- ocmgingcn delibereerde. Spreker acht het goed, «Jat dit veran derd is, maar zulk een onderhoud kan nooit anders dan oen informatoriHch karakter hebben. De fractie moet altijd tot het al- lerlaatato vrijblijven. Spreker betreurt, dat het antwoord van het bewuste Kamerlid zoo kras is geweest; oen ander lid was zoo voorzichtig, dat van hem gezegd werd: als hij 4 armen had gehad, had hij ook v.er slagen om «len arm gehouden (gelach). Waarom er dan geen kennis is gegeven? Dat ia gebleken uit mija relaoa van dag

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1