HEEREN BAAI UIT DE OMGEVING MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 EEN PRACTISCH ST. NICOLAAS- GESCHENK Zóó mag zeker genoemd worden de fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel, gevuld met een half pond D-E Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 cL per half pond. ECHTE FRIESCHE 2O-5OCT.PER0NS K verschaft U wolken van genot. BRANDEN. Boerderijen afgebrand. Zaterdagavond omstreek» 11 uur brak te Ra-rland brand uit in de hofstede van de Weduwe Stekctoc cn haar dochter. Do be woonsters die zich recdh ter ruste hadden begeven, werden gered en konden met veel moeite hot vee nog in veiligheid brengen. Alles brandde tot den grond toe af. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de sohade. Doordat kinderen met vuur speelden is Zaterdagmorgen om half elf brand Ont staan in het achterhui» van de kapitale boerderij van L. van Oorne Lzn. aan de groote Haar to Gorinehem. Do boerderij stond in korten tijd in lichter laaie. Toon de brandweer tor plaatse kwam viel niets meer te redden. De aangrenzende boerde rij, bewoond door J. Bousekom, vatte even eens vlam, maar door krachtig optreden kon het vuur gebluscht worden. Van de boerderij van Van O. kwamen vier koeien, oen pink en een aantal kippen in do vlam men om. Do inboedel is geheel verbrand. Ken groote hoeveelheid hooi en stroo ver brandde eveneens. Alle* was verzekerd. Brandende benzine amp bijgevu d. Twee personen gewond. Gisternacht omstreeks vijf uur is brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door den heer J. Liese. onder de gemeente Lek. De brand i» ontstaan doordat de heer Liese een brandende bonziniamp bijvulde. In een oogenblik stond de boerderij in lioh- je-laaie terwijl het vuur zich spoedig mede deelde aan de aangrenzende schuur waarin zich zes koeien bevonden benevens eenigc varkens. Allen werden een prooi der vlam men. De boer en zijn vrouw konden zich met moeite redden tengevolge waarvan zij ernstige brandwonden opliepen. De boerde rij en de schuur zijn totaai uitgebrand. STROOPERSDRAMA TE ECHT. DRIE PERSONEN VERMOORD GEVONDEN. Doodgeschoten en begraven. ECHT, 29 November (Limb.). Vrijdag nacht heeft te Echt een vreesol ijk stroo- persdrama plaats gehad. Drie boerenjon gens, de 27-jarige Frans Wehren» en de Ge broeders K.. reep. 24 en 19 jaar oud, zijn Vrijdagavond uitgegaan om in de bossohen in de buurt wild te schieten. De jongens zijn niet teruggekeerd. Zaterdag hoeft men reeds naar hen gezocht, dooh niets gevon den. Zondagmorgen zijn opnieuw een veertig personen op zoek uitgegaan. Na lang zoe ken in men op ongeveer 200 Meter afstand van de woningen gekomen bij een versoh gedolven kuil, welke met mos bestrooid was. Hierin vond men genoeg aanleiding om eten nauwkeurig onderzoek in te stellen. Men ging aan het graven en vond vrij spoe dig de petten van de vermiste jongeman nen. Na geruimen tijd verder te hebben doorgegraven vond men tenslotte de drie lijken. Alle drie slachtoffers waren met ko gels doodgeschoten. Onmiddellijk werd de justitie te Roermond gewaarschuwd, die weldra ter p aatse verscheen om een onder zoek in te stellen. De lijken werden n-ar het gemeentehuis te Echt overgebracht. De opschudding, dio dit drama te Echt heeft veroorzaakt, is buitengewoon groot. H00GMADE. Volksbond. De Volksbond heeft zijn gewone maandvergadering gehouden in Café Opdam. De voorzitter betuigde zijn tevredenheid over d groote opkomst dor leden. De secretaris las de notulen, welke onder dank werden goedgekeurd. Daarna werd het Bondslied gezongen met piano begeleiding van mej. Opdam, waarvoor de voorz. haar dank zegde. Vervolgens werd behandeld de bcgrooting van het Cenrr. Bestuur. Met algemeene stemmen werd be sloten, om den afgevaardigden naar de Üentr. raadsvergadering, welke gehouden zal worden op 14 December, te laten agee- ren tegen de verhooging van salaris van den kantoorbediende. Do Geest. Adviseur vervolgde nu zijn cursus en zette in schoono woorden uiteen het medeleven met de Liturgie bij het bij wonen van de H. Mis. De voorz. dankte den spreker voor zijn leerzame rede. De vaandel-commissie bracht een verslag uit; uitgelote aandoelen serie 1. no. 2 groot ƒ5.serie 2. no. 1 2.50, serie A no. 4 2.50, serie 3. no. 9 1.no. 10 1.—, no. 20, no. 23, no. 36, no. 37, no. 46, no. 48, no. 25. De aandeelen kunnen ingewisseld worden bij de vaandel-commissie C. v. d. Klauw. Dank werd gebracht aan de propagan disten A. S. Wolvers en P. H. Hoogebooui voor het afleggen van huisbezoek en het aanwerven van lezers voor de Volkskrant. Het St. Nioolaasfeest voor do kinderen zal gehouden worden op Dinsdagmiddag te half twee in café Opdam. Nadat alle vra gen voor de rondvraag door den voorz. naar ieder» genoegen waren beantwoord, sloot de voorz. de verg. met gebed. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht op 2.11 V,. „St. Deus-Dedit". Deze vereeniging hield na afloop van de verg. van den Volks bond een leden verg. De voorz. opende deze verg. met den chr, groet, heette de leden en m het bijzonder den Geest. Adviseur van harte welkom en zette het doel van de zen verg. uiteen. Medegedeeld werd, dat de leden, die op 1 December werkloos waren, zich moeten opgeven bij den Burgemeester en een kaart moeten toonen, welke te vorkrijgen is bij H. Th. Elsgeest; dat het stempelen ook bij Elstgeest moet geschieden en wel des mor gens om 9 uur. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt en alle vragenstellers werden door den voorz. zoo goed mogelijk beantwoord. LISSE. Pluirrweevereeniging. De Pluimvee- vereen. Li6ae i en Omstr. heeft haar le feestavond voor ledon en genoodigden ge houden in café „De Beurs". Andere jaren word een Nationale Tentoonstelling geor ganiseerd, doch men is thans van dit pad afgeweken. Het bestuur heeft don ledon een avond gegeven,, die klinkt als 'n klok liet muzikale gedoeLte werd verzorgd door „De Funny-Band^', woike dezen avond in zette met eenige bekende nummers. Hier na word het welkomstwoord uitgesproken door den voorzitter. Dank bracht spr. aan de Vereen. „Nüt en Sport" uit Haarlem, voorts aan de beide besturen der plaatse lijke coöperaties, welko gehoor gegeven hadden aan do uitnoodiging. Mede werd verwelkomd de beschermheer der vereeni ging, de heer J. 0. de Haan. Deze sprak o.m. den wensch uit, dat alle dierenvrienden een schitterende inzending zuilen hebben voor de a.s. tentoonstelling in Haarlem. Hierna werd een begin gemaakt met het welverzorgd programma, voordrachten cn muziek. Een ra<l van avontuur zorgde er voor, dat een aantal snijkoeken aan den man werden gebracht. Een groote verlo ting van planten, bloemen, taarten etc. was wel de grootste attractie. Er was ook aanwezig een grabbelton met vele prij zen. De aanwezigen hebben zich beat ver maakt. 0EGSTGEEST. DE WINKELWEEK. Muzikale rondgang in de regen. Zaterdagavond opende de winkelweek met een muzikale omgang door de R. K. Harmonie „Triumph". De vettige motregen ton spijt bliezen de muzikanten er lustig op los, zeer tot tevre denheid van het winilcelweekactie-oomité, dat deze omgang wegens de weersgesteld heid niet had durven vergen. Een bewijs, dat het corps de belangstel ling die het in vele opzichten van do ge- meentena-ren ondervindt, weet te waardee- ren. Zooals begrijpelijk braoht r.a. vele men- schen op de been en vooral in de winkel straten heersohte een gezellige, levendige drukte. De winkeliers hebben hun „bestje been tje" voorgezet en als om strijd hun etalages zoo mooi mogelijk opgetuigd, terwijl boven dien aan verschillende gevels kwistig met e'ectrisch licht is gewerkt, om het geheel zoo aantrekkelijk mogelijk to maken. Ook noopt men hier en daar door versterkte luidsprekers het publiek tot stilstaan. Het hoofddoel dezer winkelweek is, te doen toonen, dat men zijn St. Nicolaas-ge- sehenken en andere artikelen op eigen plaats kan koopen. Indien dit bewustzijn door deze actie tot het publiek doordringt, dan is veel bereikt en kan het ijvervolle winkelweekactie-comité met tevredenheid op haro werkzaamheden terugblikken, on danks afscheiding van een kleine groep die op eigen wijze winkelweekt. Hedenavond bij gunstig weer een bijzon dere attractie in <ie winkelstraten, terwijl Dinsdag „Triumph" wederom een muzikale wandeling zal maken. Woensdag- en Vrijdagavond verleent de N.Z.H.T. Harmonie haar medewerking en zullen de luidsprekers laten hooren: koopt te Oegstgeest. HILLEG0M. Geboren: d. van M. Zwaneveld-Van der Zwan; d. van M. C. C'-ornet-Brouwer. Getrouwd: J. J. van Sinderen en M. Kieft. Overleden. A. Guldemond m. 78 j. WASSENAAR. Wassenaarsche I Jsvereeniging. De Wasseaaarsche IJavereeniging heeft een goed bezochte ledenvergadering gehouden in het Wapen van Wassenaar. Door den voorzitter, den heer C. van Tol, werd oen kort welkomstwoord gespro ken en door den secretaris, don heer G. A. Heekes, werden de notulen dor vorige leden vergadering voorgelezen, die geen op- en aanmerkingen uitlokten en aldus werden vastgesteld. Hierna deed de penningmeev- tor, de heer J. Stijnig, verslag over den fi- n<*ncieelen toestand der ve»eenigmg. Was er verleden jaar een batig slot van 671.52 H, over dit vereenigingsjviar be'ie- pen de inkomsten in totaal met het batig saldo 1000.45Y, en de uitgaven ƒ95.87, zoodat er ditmaal een batig saldo valt te boeken van 904.58}^. In de Commissie, om dc bescheiden van cien penningmeester te onderzoeken, werden benoemd de nee- ren H. Brouwer en 'V. Elfers. die na eeni- gen tijd bij monde van eerstgenoemde i*.^poi loerueu, dat zij na een serieus on derzoek hadden geconstateerd, dat alle be scheiden in perfecte orde waren bevonden, en voorstelden den heer Stijnig voor het gevoerde beheer te déchargeeren, hetgeen onde.- dankzegging door den voorzitter ge schiedde. Het jaarverslag, hierop door den secre taris uitgebracht, was zeer beknopt, daar in het afgeloopen jaar de vereeniging zoo goed als geen maatregelen had te nemen bij de ij8vorraing en er zich verder geen vermeldenswaardige gebeurtenissen hadden afgespeeld. Wel werd door den heer Boddeus, op diens verzoek van deze functie ontheven en daarvoor in de plaats gekozen de tegen woordige titularis. Besloten werd voorts de onderhandelin gen en correspondentie mot het bestuur van den Ned. Ijsbond als afgedaan te be schouwen. Bij de gehouden verkiezing van drie be stuursleden in de vacature G. v. Aken, C. Knijnenburg en J. Stijnis, periodiek aftre dend, werden alle aftredenden met bijna algemeene stemmen herkozen. Hierop had een geanimeerde verloting van huishoudelijke artikelen plaats waarop men tot de rondvraag overging. Bepleit werd het invoeren van dames- kaarten, het houden van groote en natio nale harddraverijen, het verpachten van standplaatsen voor consumptieunten enz. Het bestuur zegde hierop toe, de gedane voorstellen in overweging te zullen nemen. Hierna sluiting. B. V. L. Op verzoek van de Geweste lijke Landstormcommissie „Zuid-Holland West" heeft zich te Wassenaar ten ein de leiding te geven aan de reorganisatie en aan den uitbouw van het Instituut van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm ter plaatse een Plaatselijke Landstormcom missie gevormd, die thans bestaat uit de heeren J. Wiegman, burgemeester van Wassenaar, eere-voorzitter, Jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Gravesande, oud-burge meester van Wassenaar, voorzitter, M. Houbolt, res. eerste luitenant der Grena diers, Plaatselijk Leider, tevens secretaris (Schouwweg 36), J. M. Kolff, lid van de Ge westelijke Commissie, penningmeester, ör. F. A. van der Heijden, ein. Predikant Ge- ref. Kerk van Wassenaar, dr. J. Langmart, Hervormd predikant, Th. H. Ruys, lid van de Gewestelijke Commissie, en Pastoor C. Tholenaar. RIJPWETERING. IJsclub. Op Vrijdag 27 November des avonds te 7 uur hield üe Rijpweteringsche IJsclub haar jaarvergadering in het oafé Zoetemelk alhier. Dat er voor het werk van de'IJsclub alhier belangstelling bestaat, bieek uit het groote aantal bezoekers dezer bijeenkomst; er waren n.l. 63 leden aanwe zig. Na het welkomstwoord door don voorzit ter, den heer J. Bakker, waarin deze her innerde aan den afgeloopen winter zonder ijsvermaak en zonder ijsarbeid, waardoor onze kas voor groote uitgaven bewaard bleef, verkreeg de secretaris het woord voor het voorlezen der notulen, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd en vastgesteld. In aansluiting hierbij werd door den secretaris medegedeeld, dat er nu reeds ge.egenheid bestaat, zich op te geven voor den wedstrijd van bondsleden, welko wedstrijd dit jaar zal worden gehouden op de banen van de Lissche IJsclub. Een tien tal aanwezige leden meldden zich lot deel neming voor dezen wedstrijd aan. De penningmeester kreeg hierna het woord voor het uitbrengen van het finan cieel verslag, waaruit bieek, dat de ont vangsten en saldo vorig boekjaar bedragen f 409.44 1,2, de uitgaven f 104.28, zoodat er nu een voordeeiig sa.do van f 365.16 1,2 is. De commissie van controle, bestaande uit de heeren J. v. Rijn, Th. Straathof en S. v. d. Geest bevond alles in de beste orde, waarop de penningmeester met een woord van dank voor zijn accuraat beheer werd gedechargeerd. Twee der altredende bestuursleden n.l. de heeren J. v. Egmond en J. Bakker wer den bij eerste stemming herkozen; de heer N. Duivenvoorden na herstemming. Eindelijk deelde de secretaris nog mede, dat deze vergadering gehouden had moe ten worden na vergadering van den K.H. IJsbond, zoodat de afgevaardigdde verslag had kunnen uitbrengen van deze bijeen komst. Met het oog op de maan echter had het bestuur er de voorkeur aan gegeven, thans te vergaderen, terwijl de leden voor bedoeld verslag verwezen worden naar De Leidsche Courant van Maandag a.s. Ten slotte werd de verloting gehouden, waarbij de door het Bestuur aangekochte prijzen ten deel vielen aan de heeren S. Zandbergen, W. v. d. Star. A. Bisschop, J. Straathof, W. Meijer, P. Rotteveel en J. Borstde damesprijs werd gewonnen door Mej. H. Duivenvoorden-Borst. Toen bij de rondvraag niemand meer het woor verlangde, sloot de voorzitter met een woord van dank deze geanimeerde vergade ring. Op het bureau voor gevonden voorwer- pen: ;,Is hier misschien een fle«soh rhum aangebracht, die ik in de tram heb laten liggen?" „Neen, wel de vinder. Die snurkt hier naast zijn roes uit." Een goedgeloovigo bedrogen. Wederom is een Rotterdammer, die aan den Eendraohtswég woont, opgelicht door een persoon, die hem onfier allerlei voor wendselen m den loop van eenige maanden oen bedrag van 12.600 gulden heeft afhan dig gemaakt. Do omstandigheden waaronder dit ge beurde, waren wel zoer geraffineerd, maar aan den anderen kant wekt het toch zoer de verbazing, dat iemand zoo goc dgeloo- vig i» geweest, dat hij er op een dergelijke doorzichtige wijzo is ingeloopen. Eenige maanden geledon kwam bij een bewoner van don Een dracht-s weg een ze kere D. v. L., 29 jaar, die hem vertelde dut hij zonder werk was, maar dat hij in Sohe- veningen een betrekking kon krijgen in het hotelbodrijf. Voor dc noodigo kleeren zou hij echter ƒ1100 moeten hebben, daar hij een chef-functie zou krijgen. Do 1100 gulden worden hem daarop ter hand gesteld. Na een maand kwam L. terug met de mededeo- ling, dat hot hem slocht was gegaan en dat een zekere B. hem het geld had afhandig gemaakt. De oplichting hoeft zioh verder als volgt toegedragen: Deze B. had ook gezogd, dnt hij eens zou gaan inbrokon bij een meneer aan den Eendraohtsweg. maar van L. zeidc, dat hij daarvoor geen angst bohoefie te koesteren, daar hij het huis van dien heer aan den Eendrachtsweg wel in het oog zou houden. Verder zeido hij nog een betrekking als chef te kunnen krijgen bij Hema in Breda. Nog eenige malen is D. v. L. bij den heer aan den Eendraohtsweg terug geweest <-n heeft dezo ten slotte door allerlei praatjes en voorspiegelingen 12.600 afhandig we ten te maken. Een lijk vergeten te begraven. Vrijdag 13 November j.l. overleed »o Schevonmgcn in de Jurrioan Kokstraat de 50-jarige hulpjwort ter van het Victoria -pa viljoen te Schoveningen, de heer A. v. d. Akker. Daar hij geen familie bezat en on vermogend was, werd het stoffelijk over schot Maandag 15 November naar het lij- konhuisjc op do Algemeene Begraafplaats gebracht, om voor rekening der gemeente ter aarde te worden besteld. De behando- lende geneesheer, dr. Brouwer, had zioh daartoe in verbinding gesteld mot den G.G.D. Natuurlijk behoorde nu ook de G.G.D. zorg te dragen, dat do noodige formalitei ten werden vervuld cn dus tot teraardebe stelling kon worden overgegaan, maar in- plaats daarvan heeft men onbegrijpelijk nonchalant gehandeld cn.. do doode een voudig gelaten, waarheen men hem had vervoerd. J.l. Vrijdag toch kwam do recherche aan het Victoria-paviljoen met hot verzoek, of iemand van hot personeel mede wilde gaan, om een lijk te herkonnon, hetwelk, naar nien vermoedde, dat van don onlangs over leden v. d. A. zou zijn. Donderdag had n.l. liet personeel van de Algemocno Begraafplaat» oen vergeten doode in hot lijkenhuis gevonden. Men wist toen niet meer, wie dit geweest kon zijn en dus werd de recherche in den arm ge nomen, die opheldering braoht. Dokter Brouwer, die dc doodsverklaring had afgegeven, en de employé van het Vic- toria-paviljoen herkonden het lijk al» dat- van v. d. Akker, en toen kon eindelijk, na dat inmiddels de papieren in orde waren gemaakt, do doode naar zijn laatste rust plaats worden gebracht. Een gymnastiek-leeraar te 's-Hertogenbosch verdwenen. Sedert 24 November te 's-IIretogen- bosch verdwenen do heer G. Meiier, leeraar aan het Stedelijk Gymnasium aldaar. Na mens de ochtgenoote verzoekt do brigade commandant dor Kon. Marechaussee te Den Bosch, met de verblijfplaats bekend te worden gemaakt of bij ev. vinden van hot lijk genoemden brigade-commandant draad- bericht te doen geworden. Vermoed wordt dat den heer De Moiier een ongeluk is overkomen. Nader vernemen we nog het volgende: Vrijdagavond zijn de drie vermoorden ten huize van Korsten tot ongeveer 12 uur aan het kaarton geweest. Daarna zijn de drie mannen vertrokken, zoer waarschijnlijk met het doel strikken te zoeken. Zooals bekend zijn zij niet teruggekeerd. Zondag hebben politie en marechaussee bij het reeds gemelde onderzoek de kuil ge vonden. Boven de lijken waren takkenbos sen gelogd, afgedekt met aarde en mos. De drie lijken waren in één kuil ingegraven en ten. Zondag i6 de justitie uit Roermond ge- wocst tot het instellen van een onderzoek. Het is waarsohijnlijk, dat dr. Hulst uit Lei den de secties zal verrichten en daarom he den te 'Rloermond zal aankomen. De lij-ken zijn voorloopig naar het Kloostertje, het- St. Anthoniusgasthuie te Echt overgebracht. De politie laat zich omtrent het onderzoek in deze zaak niet uit. Het schijnt, dat men verdenking op iemand heeft, doch of er reeds een aanhouding is geschied, konden wij niet te weten komen. Het onderzoek duurt voort. Dit dram doet herinneren aan de ver dwijning in Augustus van dit jaar van zeke ren Roebroeok, eveneens afkomstig uit Echt. Van hom heeft men nooit meer iets gehoord. Men vermoedt nu, dat deze per soon op dezelfde wijze gedood is, als de slaohtoffers van Vrijdagnacht. In de bos- sohen wordt op het oogonblik gezocht of men ,nog een spoor kan vinden, van dezen vermiste. EEN OVERVAL TE LEUSDEN. 0P ZOEK NAAR ARCHIEFSTUKKEN VAN DE C.H.P.? De vrouw des huizes gebonden. Zondagavond tusachen half zes en half zeven hebben een pear personen een over val godaan in Huize „Do Wigman" te Ba- voort onder do gemeente Leusden, dat be woond wordt door de familie Van Zijst. Zij hebben zich toegang verschaft door een achterdeur en hebben de vtouw dos huizes die op dat oogenblik alleen thuis woe, be wusteloos geslagen, waarna zij haar bon den en in een der kamers neerlegden. Zij hebben vervolgens het gehoele huis door zocht, waarbij vooral het schrijfbureau van den heer van Z. hot heeft moeten ontgel den. Het vermoeden bestaat, dat de over val is gepleegd door communisten, die in de meening verkeerd schijnen te hebben, dat de vermiste stukken uit het archief van do Communistischo Partij Holland ten huize van den heer Van Zijst verborgen waren. De heer Van Zijat had nog onlangs een ar tikel gepubliceerd in de „Bezem". Vermoe delijk hebben de daders op den loer gelo gen en gewacht op het moment, dat de heer Van Zijst uit ging. De heer van Zijst heeft bij zijn thuiskomst, zijn vrouw, die intusschen bijgekomen was, gillende gevon den en haar onmiddellijk uit haar benarde positie bevrijd. Zij was niet gewond. De marechaussee te Léusden stelt een onderzoek in, waarbij de medewerking werd verleend door den politiehond der Rijksveldwaeht.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10