VERGADERING VAN DEN R. K. PARTIJRAAD ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Gisteren en heden is in het gebouw van den Dierentuin te 's-Gravenhage de tiende vergadering gehouden van den Partijraad der R.-K. Staatspartij. De vergadering werd gistermiddag te 5 uur geopend door den voorzitter van do R. K. Staatspartij, mr. C. Goseling. Na het uitspreken van den Christelijken Groet noodigde de voorzitter de aanwezi gen uit staande Mgr. Nolens te herden ken. Aan deze uitnoodiging werd spon taan volaan, waarna een Onze Vader en Wees Gegroet werd gebeden. HERDENKING MGR. DR. W. H. NOLENS. Prof. mr. Aalberse herdacht vervolgens wijlen mgr. dr. W. H. Nolens, in leven voor zitter van den Partijraad. Allen zijn wij onder den indruk, dat dit de eerste vergadering van den Partijraad is, waarop wij onzen eminenten leider mgr. Nolens missen. Heel het land is onder den indruk geweest van het verlies van zulk een groot staatsman. Het heeft mij diep getroffen, toen mgr. Nolens doodvermoeid en ernstig ziek uit Genève was teruggeko men en daarvan in de bladen mededee- ling was gedaan; ik werd opgebeld door een niet-katholiek staatsman, die mij vroeg of dat bericht niet iets ergers ver borg. Toen spr. mededeelde, dat zulks in derdaad het geval was, kon spr. merken, hoe diepen indruk dit maakte op den nict- katholieken staatsman. Hij zei toen tegen spreker: dat is een groot verlies voor heel het land. De menschen beseffen niet wat heel Nederland aan hem te danken heeft. In het buitenland is een groote kracht van hem uitgegaan. Onder de moeilijkste omstandigheden is hij er in geslaagd een eenheid te bewaren in de Katholieke par tij daarmee heeft hij niet alleen de Ka tholieke partij en de Katholieke Kerk ge diend, maar ook een grooten dienst bewe zen aan heel het land. Dat heeft op spr. een grooten indruk ge maakt. Op het 40-jarig priesterfeest van mgr. Nolens en bij zijn 70sten verjaardag is uit alle kringen uit denlande een alge- meene hulde naar hem uitgeaan. Bij zijn overlijden waren allen, van de Koningin tot den eenvoudigen mijnarbeider, onder den indruk geweest van het groote ver lies, dat het land geleden heeft. Ook bij zijn grandiose, warlijk vorstelijke begrafe nis is dit gebleken. „Utrique fidelis", trouw aan God en de Kerk, aan Koningin en Vaderland, daarin ligt zijn heele figuur geteekend, de figuur van een groot staatsman. Die man is nu dood. Wij hebben perplex gestaan bij zijn lijk baar. Wij dachten en hij dacht 't zelf ook, dat hij evenals zijn vader minstens 90 jaar zou worden. Spr. teekent dan zijn vitale, krachtige, beweeglijke figuur, zooals men hem zag op straat en in de Kamer, het type van een krachtig kerngezond man. Voor degenen, die hem goed kenden, was zijn ziekbed een openbaring. Nolens was veel beter van binnen, dan hij zich ooit naar buiten toonde. Hij was niet de eenzelvige man met den harden trek om den mond, niet de imperator, die heerschte over de Kamerfractie. Hij was een man, een diep gevoelig man. Hij was alleen bang, dat men het merken zou. Dat is het eigenaardige en voor velen onbegropen in de figuur van Nolen3. Maar wat wij van hem aan den buitenkant heb ben mogen zien en beleven, stemt tot be wondering en waardeering. Niemand in de Kamer heeft ooit kun nen zeggen, dat' hij hem niet vertrouwde. Dat is de groote kracht van Nolens ge weest en de beteekenis van zijn invloed. Zijn heele leven was één werken. Zijn groote bekwaamheid en zijn ontzaglijk werken zijn de oorzaak geweest vanzijn grooten invloed. Maar die invloed zou nooit zoo groot zijn geweest, als hij niet zoo'n nobele inborst had bezeten. De voorzichtige. Spr. herinnerde aan de eerste groote rede van Mgr. Nolens in de Tweede Ka mer. In die rede ontwikkelde hij zijn so ciaal program. Daaruit sprak zijn warm hart voor de arbeidersklasse. Aan dit program is hij tot het einde van zijn le ven geti'ouw geweest. Hij beschouwde de dingen zooals zij zich op het oogenblik aan hem voordeden. Hij had ook wel de groote visie op de dingen zooals Schaep- man, maar in het openbaar sprak hij daar over niet. Hij behandelde het concrete onderwerp, dat op dien dag aan de orde was en dan in het licht van dien dag. Hij legde zich niet vast voor de toekomst. Spr. ziet daar in een van de hoofddeugden van Nolens: de voorzichtigheid. Jongeren hebben dit wel eens voor vreesachtigheid gehouden, maar als er iemand wa6 aan wien vreesachtigheid vreemd was, dan was het Nolens. Maar zijn voorzichtigheid gebood hem, zich niet voor langer vast te leggen dan noodig was. Van Windthorst wordt wel eens gezegd, dat hij alles zelf wilde doen. De houding van Nolens is juist andersom geweest. No- lens heeft jongeren vaak aangezet om het woord in de Kamer te voeren, maar altijd met de waarschuwing: maar, voorzichtig. Dictator in de fractie? Er gaat een legende, dat Nolens in de Kamerfractie optrad als een dictator. 23 jaar lang heeft epr. hem in de fractie kunne gadeslaan, maar geen van de leden zal ooit kunnen zeggen, dat Nolens op trad als dictator. Hij was wel gens wat kort en zuinig met zijn tijd, maar steeds heeft onder hem gegolden, dat ieder Katholiek Kamerlid zijn eigen verantwoordelijkheid moet dragen. In andere fracties o.a. in de socialisti sche wordt bij meerderheid van stemmen de houding van alle fractieleden bepaald. Dat is nooit het geval geweest in de Ka tholieke fractie. Als er niettemin toch groote eenstem migheid in de fractie was, dan beweerden buitenstaanders wel eens, dat Nolens aan de fractie zijn wil oplegde. Dat is niet waar. Deze eenheid kwam voort uit het groote respect voor Nolen9, omdat hij was van groote bekwaamheid, scherp inzicht en absolute onkreukbaarheid. Die eigenschap pen schonken hem ieders vertrouwen en daardoor heeft hij de eenheid in de frac tie weten te bewaren. Ook in de verhouding van volkomen openhartigheid der leden onder elkaar zooals die nu bestaat tegenover de eerste jaren toen spr. in de Kamer kwam, ziet spr. een yerschil als tusschen dag en nacht. Dat onderling vertrouwen is door de emi nente leiding van Mgr. Nolens kunnen Gestorven in eenzaamheid. Hij is gestorven zooals hij geleefd heeft, in eenzaamheid. Hij hield van de een zaamheid. Hij hield niet van groote gezel schappen, maar tegenover een enkeling was hij vaak vertrouwelijk. Bij zijn critiek zocht hij toch altijd naar motieven, die konden disculpeeren. Hij is gestorven in godvruchtige een zaamheid. Alleen twee vrienden zagen hem geregeld. Hij wilde niet, dat er over zijn ziekte veel gesproken werd. Met de grootste moeite is het spr. ten slotte ge lukt eenmaal in de week een communiqué in de bladen te plaatsen. Zelfs nocht niet bekend worden, dat hij bediend was. Dat was nu eenmaal Nolens. Met zijn persoon lijk leven had niemand iets te maken. Hij wenschte niet dat anderen zich met zijn ziekbed bemoeiden. Wat spr. juist daaruit geleerd heeft, was, dat de innerlijke kracht van Nolens was: het priester zijn. Dat is de grooie fac tor in het leven van Nolens geweest. Daar in ligt de verklaring van heel zijn pet soon, zijn eenzelvigheid, zijn teruggetrokken heid. Hij was genootzaakt om te gaan met, personen van allerlei kring, maar trok zich daarna altijd in zichzelveo gekeerd terug. Toen Nolens op 27 Augustus te sterven lag viel spr.'s oog op den schoorsteen naast het ziekbed. Daar stond naast het kruisbeeld het potret van den Paus en het pcitret van de Koningin. Dat was Nolens utrique fidelis. Laten wij, zoo besloot spr., ons leven lang Nolens blijven gedenken en ons blijven spiegelen aan zijn voorbeeld aan zijn le- wen van reinheid en onkreukbaarheid. La- ten wij hem houden als een lichtend voor beeld en dan hoop ik, dar, zijn voorbede in den Hemel ons moge he'pon. (Applaus). Installatie van prof. mr. P. J. Aalberse als Voorzitter van den Partijraad. Mr. C. M. J. F. Gooseling, voorzitter van het Partijbestuur, installeerde daarna den nieuwen voorzitter van den Partijraad. Herdenking van een leven, dat door me dewerking aan Gods genade welbesteed mag worden genoemd, heeft ongetwijfeld de beteekenis van eer te brengen aan God, in en door zijn schepsel. Dit blijf de hoog ste plicht. Maar de herdenking moet ook inhouden een versterking van ons, overgebleven* wer kers, in den goeden geest.. Het zou den schijn kunnen hebben, Prof. Aalberse, dat, juist wat dien geest betreft, een zekere beproeving U bij de aanvaar ding van Uw nieuwe taak niet bespaard zou blijven. Naar menschelijben, ik zou haast zeggen naar menschlievendon maat staf gesproken, zou ik U gaarne een intrede in den Partijraad hebben toegewenscht on der mere rooskleurige omstandigheden. Ik weet, dat U in een hoogst verantwoor delijk ambt in moeilijke tijden zware be slissingen ook niet bespaard zijn gebleven. Den gemakkelijken weg \an den minsten weerstand hebt U nooit gezocht. Wel dien van harde plichtsbetrachting, van wegcij feren van U zelf van opofferen van eigen belang en van wat men als geluk be schouwt. En daarom kon het niet uitblijven, dat zeer velen ook buiten onzen kring U moes ten schenken vertrouwen, en allen zonder uitzondering achting en wanrdeering. Want Uw werk wordt gedragen door een diepe overtuiging, gegrond op Uw blijmoe dig Godsvertrouwen en op Uw gedegen kennis. Ik zeg dit niet om U in het openbaar in de hoogte te steken. Dat aoht ik een goed koop gebaar, zoowel voor dengenc die het moet onderpaan als voor dengene, die het maakt. Maar ik zeg het, juist nu. omdat ik overtuigd ben dat. wij allen zonder uitzon dering U in Uw functie als Voorzitter van den Partijraad met groot vertrouwen tege moet mogen, kunnen, moeten treden. Vertrouwen het is een van de „artike len", die onder de crisis wel het zwaarst te lijden heeft. Niet alleen het vertrouwen tussohen de volken, tusschen de verschillen de groepen in één volk, maar zelfs het ver trouwen in eigen kring. Welnu, zonder dat vertrouwen is juist een goed geordende democratie ondenkbaar. Het „intellectueele" vertrouwen, het doen begrijpen zal zeker van de zijde van de lei ding kunnen en moeten worden aange kweekt. In de combinatie van Voorzitter schap van P. R. en Fractie heeft ons Par tijreglement een middel gezien,dit te be vorderen. Maar het moreelo vertrouwen moet gul, spontaan worden gegeven. Ik zeg niet blindelings en zonder grond. Maur juist als de gronden voor dit soort ver trouwen er zijn, zooals dit tegenover U ,,nf geval is, dan past die gulheid, dan past die spontaniteit, ja dan meen ik die te mogen vorderen, niet het minst ter wille van be houd en versterking van den invloed van allen, die dien invloed slechts door bemid deling van anderen kunnen doen gelden. Plechtig te installeeren heb ik U niet. U bent Voorzitter van onzen Partijraad „qua litate qua". Maar ik gevoelde toch behoef te bij de aanvaarding van Uwe functie deze enke.j epr1 ^ten te uiten., Het spreekt vanzelf, dat het Partijbe stuur allereerst het zich tot een aangena- men plicht rekent U het vertrouwen te ge ven, waarvan ik sprak, gul en volop. Voor- zooveel ik voor het oontaot met dat bestuur een min of meer aangewezen schakel zal blijken te zijn, zal ik mij te gereeder laten inschakelen, omdat ik reeds uit ervaring weet, dat ik niet als instrument word in geschakeld. Voor het vertrouwen, dat U tegenover mij hebt betoond, spontaan, gul, ik zou bijna willen zeggen, op voorhand, ben ik zeer erkentelijk. Niet in de eerste plaats voor mijn persoon. Maar vooral om dat ik daarin zie een blijk van Uw besef van eenheid en begrijpen, tusschen frn^ 'o en kiezersorganisatie, waarvoor eenheid in de fractie op zichzelf natuurlijk geen waarborg biedt. Voor zoover mij bekend is heeft U geen officieele wapenspreuk. Uw groote voor ganger zal er wel geen bezwaar tegen heb ben, wanneer U zijn devies zoudt overne men: Aan beide getrouw I Aan de Kerk, als beschermster van den Sohat der Goddelijke Waarheid, waarnaar wij al ons handelen, iin besef van diepe verantwoordelijkheid te richten. Aan het land, aan de geheele volksge meenschap, waarvan wij ook door ons werk alle leden nader moeten trachten te bren gen tot hun eenige bestemming door alle moeilijkheden heen. En aan beide Getrouw. Want het is juist die trouw, die niet. kan nalaten op te wekken, ja op te eischen, dat onmisbare vertrouwen, waarvan ik U de groeiende volheid van harte boewonsch tenbate van ons allen! Na de installatie-rede van mr. C. M. J. F. Goseling dankte prof. Aalberse den voorzitter voor de wijze, waarop 'leze hem heeft willen installeeren. In iri woord op een oprrfrking van mr. Goseling zeide spr., dat hij een wapenspreuk heeft gehad, n.l. „Nil nisie Veritas'!, man die is hem ont- frlseld door de R.-K ^tudentenvereeniging „St. Augustinus" te Leiden, welke vereeni- ging door hem te zamen met Struycken werd opgericht. Zonder bedenking zal spr. naar de spreuk „Utrique Fidelis leven en handelen, maar hij zou toch ook gaarno weer wdlen opnemen zijn oude spreuk „Nil ïisi veritas". Als wij te zamen, aldus spr., steeds naar waarheid en oprechtheid te genover elkander streven, kan dat niet anders zijn den in het belang van de Kath. Siaatspartij. (Applaus). Prof. mr. dr. L. Triebeis, hoogleeraar aan de R.-K. Handelshoogesehool te Tilburg, hield hierna een rede over de Encycliek „Quadragesimo Anno". Na deze redr werd gepauzeerd. Om 8 uur 's avonds word de vergadering onder leiding van prof. Aalberse voortgezet met de behandeling van de huishoudelijke agenda. Huishoudelijke agenda. Uit de hoofdelijke oproeping van de stem gerechtigde leden bleek, dat 71 stemge rechtigde leden vam den Partijraad aanwe zig waren. De notulen van de Partijvergadering van 12 en 13 Juni 1931 werden goedgekeurd. Ingekomen was o.m. het bericht, dat in de plaats van prof. Groenen als advisee- rend lid van den Partijraad is benoemd prof. J. P. Verhaar te Warmond. Berichten van verhindering waren o.a-. in gekomen van de heeren mr. J. R. H. van Sohaik, mr. W. van Lansohot, J. van der Meys, Fleskens, A. C. de Bruyn, Groen, Hol, Bemelmans, Tersteege, mr. Prinzen, Assel- bergs, Hoogeveen, Mensing en mevrouw van Swaay-Schutjens. Mededeelingen van het Partijbestuur. De heer Goseling deelde mede, dat in voorbereiding is een federatie van vereeni- gingen voor R. K. Gemeenteraadsleden. Voorts dat met half Januari 1932 een partijorgaan zal versohijnen, dat periodiek zal uitkomen. Een oommissie ter bestudeering van het gezinsloon is geïnstalleerd, evenals een commissie voor de „jongeren", welke met verschillende organisaties van de „jonge ren oontact heeft. Hetgeen geschied is bij de gemeente raadsverkiezing, heeft het Hoofdbestuur doen overwegen, een leiddraad vast te stel len, langs welke de verkiezingen het beste kunnen geschieden. Het bestuur stelt voor een brief te schrij ven aan de Spaansche Katholieken om adhaesie te betuigen met den strijd die zij hebben te voeren voor hun godsdienst en hun rechten. Dit voorstel werd met applaus goedgekeurd. Ook zal adhaesie worden betuigd aan de actie van den R. K. Vredcsbond. Als lid van het Dagelijksch Bestuur werd gekozen mr. J. J. H. Houben (Breda). Voorstellen Rijkskieskringen. Hierna had de behandeling plaats der ingekomen voorstellen der Rijkskieskring- organisaties. Hot voorstel van de R. K. Rijkskieskring- organi-atie Helder, luidende: In den ver volge wordt niet meer gesproken van R'. K. Kiesvereenigingen, doch van afdeelingcn der R. K. Staatspartij, word door het Par tijbestuur in zijn prae-advies gunstig c t- vangen. In don loop van het volgend riar zal een herzieningsvoorstel van het Partij reglement worden ingediend. Na eenige dis cussie word hiertoe besloten. Op een tweede voorstel van den Helder, om maatregelen voor een goed verloop der gemeenteraadsverkiezingen, vorwees de voorzitter naar de ingestelde commissie. Een voorstel van Arnhem-Nijmegen over de rekening en verantwoording van het „Dr. Sehaepmanfonds" werd, na een uit voerige schriftelijke toelichting van het P.B. ingetrokken. Voor de Rondvraag waren een drietel vragen ingezonden door de Kamer-Central© te Leiden. De eerste vraag luidde, dat mede aan dacht zal worden gesohonken aan de noo- den van het platteland. De partijvoorzitter verzocht Leiden te wachten tot de mededeelingen, welke de voorzitter van don Partijraad den anderen morgen zou doen. Voorts verlangde Leiden inlichtingen over het invoeren van kindertoeslag. De voorzitter verzocht de Centrale, nu een commissio voor het gezinsloon is ingesteld, het rapport der oommissie, dat in den a.s. zomer zal verschijnen, af te wachten. De derde vraag van Leiden betrof de commissio ter bestudeering van het ca deau en bonnenstelsel en van hot afbeta- lingssysteem. De voorzitter antwoordt, dat wat hot eerste betreft het allerlaatse „nieuws" isdat ten aanzien van een wettelijke rege ling do Regeering haar standpunt nog niet definitief heeft vastgesteld. Het verslag van de commissie-Van Wijnbergen is nog in besnreking bij den Middenstandsrand. Wat 'tafbetalingsvstoem betreft, denkt do com- missie-v .d. Heyden dezer dagen 'n wetsont werp in eerste lezing gereed te hebben. Van de Kiesvereeniging te Amsterdam was een vraag ingekomen, in hoeverre de financieele politiek der regeering in over eenstemming is met Quadragesimo Anno. De voorzitter zegt, dat deze vraag te al gemeen was, om in kort bestek te beant woorden. Het Kiesreglemont. Daarna kwam in behandeling het rap- post der commissie belast motde toelsing van hel Kiesreglement 1927 aan do daar mede in de praktijk opgedane ervaringen. De heer Sohölink vertolkte de meoning van do Kamer-Centrale te Leiden, zooals deze in de vergadering te Gouda vorige week Zaterdag is liesproken. De eisch naar veelzijdigheid in de bezetting der zetels juichte spr. toe, maar niet in verband ge bracht met de „kwaliteitszetels". Ook be pleitte spr. beperking van hot aantal des kundige zetels tot hoogstens een derde. Versch Ji'^nHe afgevaardigden voorden nog over dit punt hot woord, waarna de vergadering tot hedenmorgen 10 uur werd verdaagd. DUITSCHLAND HET BERUCHTE NAT. SOC. PUTSCH- PLAN. Dr. Best geeft opheldering. Door den nationaal-socialistischen pers dienst in Hessen wordt een lange verkla ring gepubliceerd, afkomstig van dr. Wer ner Best, don ontwerper van het beruchte document, dat aanleiding gaf tot de huis zoekingen bij nationaal-socialistische lei ders in Hessen. In die verklaring heet het o.m.: Ik bon inderdaad de samensteller van een plan, waarvan do bijzonderheden van het door den Pruisischen minister van bin- nenlandscho zaken aan de pers verstrekte „materiaal" gedeeltelijk juist, voor een an der deel gewijzigd zijn weergegeven. Toen op 1 Augustus van dit jaar alge meen een communist.isoho revolutie werd verwacht en door de betrokken instanties van de nat.-soc. partij geen maatregelen voor oen dergelijke gobeurtenis waren go- nomen, besloot ik zonder cenigo opdracht en zonder voeling te hebben met partijbe stuurders richtlijnen uit te werken. Wanneer de wettige vertegenwoordigers van den staat door een revolutie van de communisten zouden zijn afgezet, dan had, volgens mijn meening, de nationale bewe ging, met do nat.-soc. partij aan het hoofd, den plicht gehad, met de door haar opge roepen macht (daarom werden ook do Lan- deswehren genoemd) zorg te dragen, dat de voeding en de bescherming der bcvol king was gewaarborgd. Het ontwerp van mijn richtlijnen deelde ik aan eenige medewerkers mede, o.a. aan dr. Schacfer te Offenbach. Een en ander geschiedde met het doel en rcohts- en eco nomische mogelijkheden van mijn plan te onderzooken. In dit stadium bleef de aan gelegenheid rusten, daar de politieke ont wikkeling sinds 1 Augustus oen verdere be spreking overbodig maakte. Geen enkel nat.-soc. partij, noch dc toen malige gouwleider, noch de rijkeleiding, wisten iets van mijn plan af. STEUNVERLEENING IN DUITSCHLAND. In dc begrotingscommissie van den Rijksdag hebben de ministers Dietrich en Schiele uitvoerige inlichtingen gegeven o\er dc *teunverlecning tijdens den win ter. Reeds werd bereikt, dat de steenkolen- MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct J-axeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct 10991 Bij Apoth. en Drogisten mijnen brandstof kosteloos of tegen lagon prijs ter beschikking zullen stellen. Te Ber lijn is een overeenkomst getroffen tusschen de groot- en kleinhandelaren in aardnppo- len, waardoor workloozon een reductie, neerkomende op een cent per kilo, krijgen. Voor brood is in bijna allo grooto steden de prijs voor werkloozen verlaagd. Verder werden mededeelingen gedaan over hot vloeschvorbrnik. Do Duitscho regeoring is bereid twaalf miliiocn mark bij to dragen, opdat hor. steenkool-syndicaat zijn hnlpverloening kan uitbreiden, terwijl tevens gestreefd zal worden naar lagere vervoerkosten. Namens do Duitscho volkspartij werd verklaard, dat zij het niet mogelijk acht over de steunverleening te beraad slagen, voordat de regeoring inlichtingen heeft ge- goven over den huidigon financieelon too- stand van het rijk en aangezien de regeo ring hiertoe niet bereid is, moot de partij zich van deelneming aan de besprekingon onthouden. FRANKRIJK RUMOERIGE VREDES-VERG ADER ING. In do gisteren gehouden zitting van het internationale ontwaponingscongroa, welke in het geheel bezette Trooadéro plan te vond, in de grootste zaal van Parijs, heeft in de eerste vijf kwartier niemand liet woord kunnen voeron. Onmiddellijk nadat Herriot, die presideerde, dc zitting had geopend, werd er zoo hard door personen op do galerij gosehroouwd, dat hij niet te verstaan was. Zijn rode, welke hij niettemin poogdo te houden, ging in hot rumoer go- heel verloren. De blijkbaar te voren go- ensceneerde botoogingen tegen het oongres lokten contrabetoogingen van do congres leden uit, die naar do sprekers wildon luis teren. Sommigo loges moosten door het pu bliek worden ontruimd, hetgeen mot ver zet gepaard ging. Inmiddels was het ge fluit en gejoel niet van de lucht. Voortdu rend werdon klankfilmopnamon gemaakt. Toen het na gcruimon tijd nog onmoge lijk bleek, de bijeenkomst ordelijk to doen verloopen, rukte oen afdoeling gendarme» mot stalen helmen op het gebouw binnen. ENGELAND CRISIS IN BRITSCHE KATOEN- INDUSTRIE GEVREESD. Werktijdovereenkomst opgezegd. Hot bestuur van de werkgeversorganisa tie in do katoenindustrie heeft besloten 't arboidorspersonoel in konnis te stellen van het afloopon op 31 December a.s. van do overeenkomst in zake do 48 prige werk wook. Het bestuur hoeft tegelijkertijd alle organisaties, dio do nu vervallende over eenkomst hebben ondortcekond tot een besproking uitgenoodigd, ton einde do ver vallende overeenkomst zoo mogelijk door minnelijke schikking door een ander ac- coord te vervangen, waarin een overeen komstigc verhoogiug van het loonpeil wordt vastgesteld. Men vreest, dat boven genoemde beslissing van do werkgevers organisatie een crisis in do katoonindutrio van Lancashire teweeg zal brengen. BURMA RONDE TAFEL-CONFERENTIE Opening door den prins van Wales. In het hoogerhuis heeft do prins van Wales gistermorgen officieel de Burma Rondo Tafel-conferentie goopond, die bij een is geroepen teneinde de regeoring en vnrsehiUonde parlementaire groepen in de gelegenheid te stellen, tezamen met de v$r tegenwoordigers van Burma, tot overeen stemming te komen inzake do toekomstige constiutio van Burma en de regeling van de betrekkingen van dit land tot Indio. In de, eerste plaats zal men trachten een regeling te vinden, waarbij Burma geschei den blijft van Indië. Do openingszitting werd bijgewoond door tal van livlcn van de Indische Rondo Ta felconferentie. De prins herinnerde in zijn openings rede aan het bezoek, dat de koning zes en twintig jaar geleden aan Burma had ge bracht en aan de aangename herinnerin gen, die Z.M. nog steeds aan dit bezoek had. BULGARIJE TUMULT IN BULGARIJE'S PARLEMENT. Alle communisten uitgesloten. In het BulgoarscHe parlement ia het gisteren tot een vechtpartij gekomen tus schen dc communisten en de ander par tijen, doordien de communisten weigerden zich van hun zetels te verheffen, toon in een gedenkrede ter gelegenheid van den 12dcn verjaardag van het einde van den wereldoorlog voor Bulgarij een hulde aan de gevallenen werd gebracht. Talrijke afgevaardigden werden go- De voorzitter sloot de, geheele coinmu ni fractie van de zitting uit.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9