DE PARTIJ DER VERWARRING DE LE1DSCHE COURANT ADOLF HITLER. Hitler of Brüning. Wanneer men vraagt wie de man is. die Duitschland door de ontzaglijke moeilijk heden zal helpen, waarin het gekomen is. dan zullen niet alle kenners van den toe stand bii onze Oostelijke naburen hetzelfde antwoord geven. Maar het getal der Duit- schers. die zullen zeccei. dat Hitier de man zal ziin. is ongetwijfeld niet gering. Anderen zullen meenen of hopen, dat Brü ninn degene is, aan wien het toekomen zal Duitschland door de zware branding heen te heioen. die het schip van staat bedreigt Bruninrr. die nu het roer in handen heeft wat echter, zeggen sommigen weer. maar he°l kort meer kan duren. En ja. als men onbevooroordeeld de ge beurtenissen beschouwd en niet alleen de wensch de vader der gedachte laat zijn. dan moet men erkennen, dat het inderdaad moeiliik valt aan te nemen dat het den huidigen Riikskanselier. van hoeveel staats manswijsheid hii ook bliik gegeven moge hpbhen. zal gelukken het roer nog lang omklemd te houden. Dit is wel zeker, ware Duitschland nog werkelijk, wat het heet *e zi'n een parlementair geregeerde staat, dan zon Rriining niet langer riikskanselier zijn 'Als hii iederen dag met het parlement moest regeeren. zou zijn positie buitengemeen wankel ziin. En als men het aandurfde nieuwe verkiezingen uit te schrijven, dan zou er meer dan waarschijnlijk een meer- dt,rh°;d uit de bus komen voor de Nationaal Socialistische Partij, voor de partij dus van Adolf Hittler en de zijnen. Steeds groeiend. Voor eenige weken zijn er landdagverkie zingen gehouden in Hessen. Men mocht deze van meer dan groot gewicht achten, omdat deze verkiezingen als het ware een steek proef vormden. Natuurlijk konden niet deze verkiezingen aangeven of beslissen wie Duitschland zouden regeeren, maar wel kon den zij duidelijk maken, hoe het Duitsche volk eigenlijk in meerderheid geregeerd wnschte te worden. Hier toch traden alle partijen met elkaar In het strijdperk en men kon nu eens na gaan of werkelijk de overwinningen, die de Nationaal-Socialisten in verschillende an dere Duitsche staten, dit jaar behalen moch ten ook hier hun deel zouden worden. Zij hadden eerder al verbluffende stemmenwist behaald in verschillende Duitsche Staten, maar dat waren staten waar het Centrum niet meetelde en die ook nog om andere reden niet als norm genomen konden wor den. Met Hessen was dit echter wel het geval en dus was de uitslag van de ver kiezingen daar van buitengemeen belang, de beteekenis ervan reikte tot ver buiten de grenzen van het Hessische land. Men weet wat deze uitslag leerde. Ook hier maakten de Nationaal-Socialisten groo- te winsten het bleek-verder, dat het Cen trum zich wist te handhaven, terwijl hier zooals elders ook al gebleken was, de so ciaal-democraten duidelijk aan invloed op de kiezers inboeten. Zij verloren aanzienlijk, waar tegenover een winst stond van de Communisten. Zoo is het juist geworden wat een der groote Duitsche bladen schreefer blijven practisch in Duitschland maar vier groote partijen bestaan de Nationaal-Socialisten, het Centrum, de Sociaal-Democraten en de Communisten. De belangrijkste winst was dus voor de partij van Adolf Hittler, die haar aantrek kelijkheid op een groot deel der kiezers niet bleek verloren te hebben, die haar reeks overwinningen bij de stembus duide lijk voortzette. Men mag daaruit conclu- deeren, dat, als vandaag aan den dag er algemeene rijksdag-verkiezingen werden uitgeschreven, dat dan de Nazi's de sterkste partij in den lande zouden worden, de mees te stemmen op zich konden vereenigen. Ge lukkig, zuchten velen in Duitschland, zijn er geen algemeene verkiezingen in zicht en kan deze ramp, want zij zouden het, wel licht niet ten onrechte een ramp achten, dus voorkomen worden. Maar dan kan men zich toch afvragen, of het wel doenlijk zal blij ken, een partij, die nu al in den Rijksdag de tweede is, die, als er verkiezingen ge houden werden, zeker de sterkste zou wor den, buiten de regeering te houden. Dat wil volstrekt niet zeggen, dat wij zouden meenen, dat het goed zoude zijn de mannen van Hitler in de regeering te haken, het bewijst alleen maar hoe de toestand zich zeer vreemd ontwikkeld heeft. Gehuld nog in het kleed der parlemen taire democratie, wordt het Duitsch Rijk in werkelijkheid dictatoriaal geregeerd. Zeker, er is een parlement, maar met het parle ment valt niet te regeeren. Zoo g^uw de nieuwe regeering Brüning zich een stern- weer naar huis gestuurd tot Februari de regeering zal tijdens vier maanden lang de meest en diepst ingrijpende maatregelen nemen, bij noodverordening. Men moet in onze tijd nog van democratie spreken Het eigenaardige is, dat de regeering daartoe in staat gesteld wordt, niet door de uiterste rechterziide. maar door de sociaal-demo craten, die zeker niet buitengewoon inge nomen zijn met Brüning. maar die ook al weten, dat zij van twee kwaden het minste kwaad hebben te kiezen. Want veel erger zou het voor hen zijn, als hij hielpen Brü ning het regeeren onmogelijk te maken, om dat zij weten, dat dan de Nationaal-Socia listen aan het bewind zouden komen en daar voplen zij niets voor. Trouwens zoo denken er wel anderen over ook, wijl zij daarvan vreezen de uit breking van een burgeroorlog, niet meer en niet minder. Een vreemde partij. Maar zal men zegnen, wat verwacht men dan wel van die Nationaal-socialisten. waarom zou men het zoo verderfelijk ach ten indien zii het roer in handen namen. Wat zijn die Nationaal-Socialisten, wat kan men van hen verwachten? Het anwoord op die vragen is weer zeer verschillend. De Nazi's zeggen, sommigen zijn eigen- politiek. die onder mom van wrekend recht gebaseerd was op geweld. Het geweld nu roept altijd als reactie ander geweld te voorschijn. Er is niet één Duitsrher die niet er van overtuigd is. dat het Riik zich niet onder het iuk van die Vredesbepalin^en moet uit wringen. En dat betreft niet alleen de beta lingen. welke men srhn'dig is. maar bit voorbeeld ook de grensbepalingen, vooral in het Oosten. Dat bepaald Duitsche lan den bii Polen zijn ingeliifd bijvoorbeeld, dat Oost-Pruisen door de zoogenaamde nrxrr:.i-,r vnn nilifcrMnnd is p'^heiden. men kèn er niet in berusten. Maar de wegen, die moeten leiden naar een her ziening zijn niet dezelfde. Brüning wil ziin land ook helpen. Hii zoekt toenadering tot de andere Staten, hii wenscht vervullingsnolitiek voor zoover en zoolang dat mogeliik is. hii wil gematigde democratie en trouw aan de Renublick. Dat willen vele Duitschers maar Brüning heeft tegen, dat hii tegeliik het Duitsche volk door de huidige, vreeseliike crisis moet heen helpen, met harde, we mocen gerust zeggen met vaak onmenscheliik harde maatregelen omdat het eenvoudig moet. omdat hij niet anders kan. Hij doet dat met noodverordeningen eenvoudig omdat er in den Rijksdag geen meerderheid te vinden HET DUITSCHE RIJKSDAGGEBOUW. lijk maar groote opscheppers. Zij zijn de Duitsche fascisten, maar hun leider Adolf Hitler is allesbehalve een Musolini, die hoe ongunstig velen hem ook beoordeelen in elk geval een krachtfiguur is. Dit nu wordt ontkend wat Hitier betreft. Adolf Hitler zegt men is eigenlijk een schreeuwer, die het zeker verstaat de massa te biolo geeren, gebruik makend van de verwar ring der geesten, weet hij zijn felle critiek ingang te doen vinden, weet hij te begees teren met groote woorden, maar zoo spoe dig hij positief werk zou moeten verrichten zou dit tot groote teleurstelling aanleiding geven. Van meer belang dan de vraag, wat voor mensch Hitier eigenlijk is, moet het antwoord zijn hoe zijn partij is. Een vreemde partij. Ze verzamelt mil- lioenen stemmen op zich en uit de meest verschillende kringen. Men meent wel eens, dat het een zeer reactionnaire partij moet zijn, die allereerst het kapitalisme verde digt. En men herinnert zich dan, dat zij uiterst rechts staat en steun vindt in de kringen van het groot-kapitaal, heftig be streden wordt door Sociaal-democraten en communisten. Antl-KathoHek. Maar men mag niet vergeten, dat de nationaal-socialisten, van de socialisten nog iets anders hebben dan een stuk van hun naam. Zij hebben een sterk Marxisti sche inslag. Ze zijn echter voor alles natio nalistisch, bij hen gaat als axioma voor alles de voortreffelijkheid van het Duitsch- sprekende Germanendom. zij zijn volstrekt geen internationalisten. Hieruit volgt al dadelijk, dat zij van het Katholicisme, dat zeker in goeden zin internationaal is, niets moeten hebben. Zij zijn zeer beslist anti- Katholiek. Men kan dat uitnemend beluis teren als men bijvoorbeeld kennis neemt van de nationaal-socialistische aanvallen op Brüning. „Een Rijkskanselier, die aan den Paus onderhoorig is, moet uiteraard streven naar de pauselijke wereldheerschappij, hetgeen een zwak en arm Duitschland beteekent, dat onderworpen is aan 's Pausen vrien den, de Franschen, een machteloos Duitsch land en een vernietigd protestantisme. En daarom is het onbegrijpelijk hoe de reli- gieuse protestanten er toe kunnen komen, Brüning of zijns gelijken te ondersteunen, en zich daardoor in dienst van de pause lijke wereldpolitiek te stellen." Dat is maar één klein staaltje uit een nationaal-socialistisch blad en volstrekt niet het ergste. Zooals we gezgd hebben de „National- sozialistische Arbeiderspartij' heeft wel degelijk ook een sterk socialistische inslag. Men moet maar eens lezen de uiterst felle aanvallen op het kapitalisme, de dikwijls demagogische wijze, waarop tegen het groot-kapitalisme wordt tekeer gegaan en hoe velen in de partij zich voorstellen, dat men met staatsmacht aan den invloed van dat kapitaal een einde zal maken. Maar zal men zeggen wat een aantal verschillende en strijdige elementen bevat dan toch die partij. Dat is zeker waar, de kracht ervan ligt dan ook voornamelijk in de wanhoopstemming, waarin het Duitsche volk langzamerhand gekomen is, voorna melijk ook door de als groot onrecht ge- mênmêerderheid"verkregen had. wat geen!voelde ondedrukkingspolitiek van het Vre- geringe moeite kostte, werd de Rijksdag desverdrag van Versailles. Dat was een is, die dergelijke wetten zou aandurven. Maar langs een weg is er natuurlijk toch een meerderheid aansprakelijk voor, want in October was de Rijksdag bijeen, kon men Brünings regeering naar huis sturen. Maar ook de sociaal-democraten hebben een dictatuur, die op ijzeren geweld zou moeten steunen, die zeer waarschijnlijk tot een burgeroorlog aanleiding zou geven. Afgezien dan nog van de moeilijkheden met het buitenland. Neen het is werkelijk niet te hopen, dat Brtining zich genoopt zou zien zijn taak neer te leggen. Hij is een vaardig en voor zichtig staatsman, die misschien nog de van nabii dreigende revolutie kan voor komen. Hitier en de ziinen zouden dit ver moedelijk niet kunnen, dan met bloedig geweld, fils het hen dan nog zou gelukken, wat zeer onwaarschijnlijk Is. De nationaal-socialisten vormen mis schien wel de gevaarlijkste partli voor Duitschland en voor Europa. 7e zouden het zeker ziin indien ook nog niet de Commu nistische partii bestond, wier invloed en stemmen-aantal bil iedere nieuwe verkie zing eveneens wassende bIHkt. We behoc- ven hier niet uitvoerig te gaan betoogen het gevaar dat van het communisme Duitschland dreiut. Een gevaar dat zoo dreigend is vooral door de wanhoopsstcm- ming. die gaandeweg zich van steeds meer deren meester maakt. Het ergste voor Duitschland is. dat er velen zijn. die mee nen, dat er toch peen andere uitweg zal EEN AANVOERDER der Nationalistische troepen. Zij zeggen: Hitler Is een Duitsrher. Dat zijn tenslote dan te kiezen tusehen twee hij tegenwoordig in staatsrechterlijken zin kwaden: het communisme of het fascisme der nationaal-socialisten. Snel veranderd. Er kan in weinig jaren wel veel veran deren. Vroeger waren er millioenen die ook al wilden ze zelf geen soriaal-democraten zijn geen oogenblik twijfelden of aan de sociaal-democratie was de toekomst. Als de burgerpartijen afbrokkelden en al meer Oostenrijker is, is uitsluitend gevolg van het feit, dat het zelfbeschikkingsrecht der volken bij het verdrag van Versailles ten nadeele der overwonnen volken werd ver kracht. Zij beschouwen Duitsch Oostenrijk als een deel van het Duitsche Rijk,, Hitler is voor hen geen buitenlander. Men behoeft waarlijk niet tot de bewon deraars van het Verdrag van Versailles te utmma vuii iici v i_ iui.il: van Versailles ie V" 7"i±" >".°m voelen dat er een partli sociaal-democratie al meer winnen en ten slotte het bestuur overnemen. Dat was de partH van de toekomst. En nu? Al meer verliest juist deze partij die naar| het heette, de toekomststaat zou vestigen aan invloed, communisme en fascisme ver mogen de jonge geesten in massa te be ïnvloedden. Wie het een kwart eeuw gele de- voorspeld had. zou ziin uitgelachen, maar een feit is het niettemin, dat de partii. die zoo'n machtige aantrekkings kracht heeft uitgeoefend, niet alleen niet meer groeiende is. integendeel sterk achter uitgaat en dat steeds minderen van haar iets verhopen. Dat is trouwens niet alleen in Duitschland het geval, het is bijna over al zoo. waar zii verantwoordelijkheid moest dragen en daden moest stellen om haar beloften In te lossen. Er zijn nu anderen die meer beloven en minder verantwoordelijkheidsgevoel bezit ten. Men mag niet vergeten, dat de politieke LEIDERS DER NATIONAAL-SOCIALISTEN. Van links naar rechts, eerste rij: v. Kube, Rosenberg, Steunen, Munchmeijer, v. Reventlow. Onderste rij: v. Killinger, Gübbels, v. Epp, generaal Lissmann. in Duitschland aan het roer zou komen, die I zoo openlijk en duidelijk ingaat tegen de I ordening van het verdrag, dat Frankrijk tot eiken prijs wil handhaven, dat dit dan tot ontzaglijke moeilijkheden aanleiding zou moeten geven. De groote financieele en economische moeilijkheden in Duitschland. waarmede de politieke moeilijkheden natuurlijk ten nauwste samenhangen, doen ons niettemin toch wel eens vergeten, dat ook de poli tieke situatie er bijkans wanhopig Is. Het spreekt van zelf, dat de groote nood die er geleden wordt, het millioenen getal der werkloozen velen, die In normaler omstan digheden zeker wijzer zouden zijn, hun heil doet zoeken of bij de communisten bf bij de natlonaal-SOCfalisten* liet spreekt van zelf. (lat de economische moeilijkheden dc politieke situatie verscherpt. Maar ook als voor de economische nooden verlichting gevonden werd, dan blijft nog een verwar rende politieke situatie. Toen bij de Rijksdagverkicz.ingen dc Na tionaal-socialisten als op één na slerkste nartij terugkeerden heeft men gemeend, dat daarna die vloedgolf zich spoedig zou terugtrekken. Een oogenblikkclijke ver dwazing, zoo meenden sommigen. Maar de verkiezingen in verschillende dcclcn van het Rijk daarna hebben doen zien, dat de vloedgolf nog steeds wast. En dat is heel gevaarlijk. Want dc Rijks grondwet stelt Brüning in staat door mid del van noodverordeningen te regeeren. Maar dat kan zoo niet blijven duren. En als al duidelijker blijkt, dat de nationaal- socialisten eigenlijk de grootste partij in den lande zijn, dan kan men op den duur hen niet buiten de regccringsgebouwcn houden. En misschien zal het toch noodig kunnen worden, dat tenslotte de midden partij in den Rijksdag, het Centrum, de eenigste die de stormaanvallen van links en rechts weerstaat, zich bereid verklaart met de nationaal-socialisten samen te wer ken. Maar dan zou deze eerst eigenlijk van karakter moeten veranderen. Hoe toch wil men samenwerken met een partij waarvan sprekers verklaren, dat alle Duitsche staats lieden en politici, die het plan-Young on derteekenden tegen den muur geplaatst moeten worden. Trouwens dergelijke dingen zeggen ze veel, want het geweld tegen politieke tegenstanders lijkt hen een prachtmiddcl. Hierin geven zij dc uitersten ter andere dat niet gedaan, ze stemden voor Brüning, uit vrees voor wat komen zou, als zijn regeering heenging. Kunnen zij regeeren. Nu zijn er, die zeggen laat toch dc schreeuwende Nazi's het roer in handen nemen. Zij beloven gouden bergen in „het derde Rijk" dat door hen gesticht zal wor den. Al dadelijk zal dan blijken, dat dit schoonschijne beloften zijn en niets meer. Even snel zal de groote teleurstelling ko men, die de partij van Hitier z'n millioenen weer zal doen verliezen. In elk geval moet een deel dergenen, die Hitier nu steunen zich van hem afscheiden. Zijn partij geniet immers den steun van kapitalisten, die daarin zien een betere afweer van het drei gende communisme, dan Brüning, die steu nen moet op de sociaal-democraten zou kunnen zijn. Maar Hitier heeft ook de stemmen van anderen, die gelooven, dal het kapitalisme zal worden onttroond. Er zijn in die partij voor de rest vereenigd rustige en verstandige volgelingen naast herrieschoppende elementen. Atisschien als de Nazi's aan het bewind kwamen zouden zij door hun geweldige organisatie's op militaire leest geschoeid, er in slagen de revolteerende communisten en links-socia listen er voor het oogenblik onder te hou den, maar zij zouden er niet in slagen in den economischen toestand dadelijk ver betering te brengen en zoo de massa te bevredigen. En dat zou de proefneming ontzaglijk gevaarlijk maken. Komen dc Nazi's aan de regeering, dan beteekent dit gewoons. zijde, de communisten niet veel toe. En na zeden in Duitschland zich zeer verruwd deze vormen zij zeker voor Duitschland dc hebben. Niet het ergste is, dat de strijd in gevaarlijkste partij, woorden gedrukte en geschreven woorden E.\V. er zoo fel is, men grijpt zelfs naar het mid- (Nadruk verboden). del der politieke moorden. De christelijk-sociale afgevaardigde Hen- ne, verklaarde een half jaar geleden in den Rijksdag dat in het vorige jaar driehon derd Duitschers door Duitschers vermoord waren uit politieken haat. Hij vond dit zeer bedenkelijk. En evenzeer bedenkelijk vond h j het dat die moordenaars in bepaalde lees natinaal-socialistische kringen als helden gevierd worden. Wie zijn die moor denaars? Communisten en nationaal-socia listen. Wie vermoorden deze moordenaars?, De communisten vermoorden nationaal-; socialisten en deze communisten. Buitendien vermoorden zoowel communisten als no-, tionaal-socialisten gaarne leden van de „Reichsbanner", de groote republikeinschc vereeniging die in hoofdzaak bestaat uit sociaal-democraten, burgerlijke democra ten en katholieken. Dat heeft sindsdien nog niet opgehouden. En ontkent mag niet worden, dat Hitier de man is die in woord en geschrift in Duitsch land politieken haat, rassenhaat en gods diensthaat blijft zaaien. Nationalistisch. Wel een vreemde partij is dit de Natio- naal-Socialistische, die als haar leider er kent Adolf Hitler, die zelf is van Oosten- rijksche nationaliteit. Dat lijkt ons weer zoo ts onmogelijks, maar gezien hun nationa- istischen inslag is dit toch ook weer iets BRüNING regeerende met dc ïoodverortfe- ningen, waartoe de rijksgrondwet hem in staat stelt

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5