WIE VOLGT! Z3ste Jaargang ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 No. 7065 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e Steidóohz (3ou/tcvnt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pen week f 2A0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f 2JI5 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie roor de Abonné'a ver® knjgbaar tegen betaling ran 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers S oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingeo wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Steuncomité en S.D.A.P. De Overheid, alléén kan niet in alle gevallen van stoffelijke behoeften volle dig helpen. Dat kan de Overheid niet afgezien nog van de vraag, of het gewenscht i«, of bet op haar weg ligt welke vraag wij ont kennend beantwoorden. Zij kan dat niet, om twee redenen. Ten eerste, omdat de geldmiddelen der Overheid beperkt zijn. De belasting-pomp kan maar niet aldoor uit de zakken der burgers nieuwen voorraad blijven opdiepen. Vervolgens, omdat de Overheid bij haar hulp altijd volgens algemeene regels werkt. Zelfs in gevallen, waarin de overheids-zorg individueel optreedt bij haar hulpbetoon, zijn er toch nog in haar optreden te be speuren eenige algemeene richtlijnen, los van het individueele geval. Wanneer n.1. twee gevallen uiterlijk precies hetzelfdo zijn, zal de Overheid in beide b.v. een zelfde wekelijksche uitkeering geven, ter wijl een vereenigmg of een particulier zich zal laten leiden door een gegronden indruk, dat het geld in het oene geval be ter besteed is dan in het andere, en daar uit de gewettigde conclusie zal trekken, om in het eene meer te geven, dan in het andere. Men begrijpe ons goed. Hiermede recht vaardigen wij niet de Overheid, die in deze mets of te weinig doet. Dat er nog platte landsgemeenten zijn, waar werkloosheid iheeracht, en waar van gemeentewege niets of bedroevend weinig voor de werkloozen wordt gedaan, is in hooge mate afkeurens waardig. Als daaraan Katholieken mede schuldig staan, dan is hun verzuim in deze wel zeer ernstig! Wij zeggen alléén, dat de Overheid niet in a 11 e gevallen van stoffelijke behoeften volledig helpen kan. Dat moeten alle burgers, vooral in dezen tijd, begrijpen en er naar handelen, door hun nood-lijdende mede-mensohen ter hulp te komen. Er moet zijn een algemeene persoon lijke offervaardigheid en hulpvaardigheid. Toen er sprake was van het oprichten van een Steuncomité, dat onder Prinses Juliana tot stand zou komen, heeft het 60C.- democr. dagblad „Vooruit" al direct be zwaar gemaakt, want: hulp-behoevenden behooren niet op de liefdadigheid te zijn aangewezen. Zulk een theorie, waarin oppervlakkig beschouwd maar dan ook alléén: opper vlakkig beschouwd voor velen iets aan trekkelijks ligt, wordt ook steeds verkon digd door de S.D.A.P. in Leiden. Elders denken sociaal-democraten er gelukkig anders over; elders zien velen wel in, dat naast Overheidssteun behoefte is en behoefte zal blijven aan particulier hulpbetoon. Zoo is b.v. verleden jaar, toen onder pre sidium van den Bisschop van Haarlem, een algemeen plaatselijk steunoomité werd op gericht, daarin ook onmiddellijk een verte genwoordiger van de S.D.A.P. aldaar toe getreden. En nu het Steuncomité, waarvan boven sprake is, is opgericht, nu is gebleken en dat verheugt ons zeer dat vooraan staande soc.-democr. (onder wie b.v. de heer Kupers, voorzitter van bet N.V.V.) zich aan de ukase van Vooruit" niet heb ben gehouden. Om zich uit dit geval te redden, heeft „Vooruit" een draai genomen. Het blad blijft volhouden, dat de „methode" ver keerd is, maar de S.D.A.P. wil er thans van zien te maken, wat er van te maken is En het blad doet thans de mededeeling, dat het Partijbestuur voornemens ia, om trent de beweegredenen, die hebben ge leid, tot toetreding van leden der S.D.A.P. in het Steuncomité, een verklaring te pu- bliceeren. Dit blijkbaar om voorloopig af te zijn van de critiek van leden, die na de voorlichting van „Vooruit" en anderen TWEEDE KAMER. De kasvoorschotten voor den Kon. Holl. Lloyd. De con- tingenteering. Reeds jarenlang geniet de Koninklijke Hollandsche Lloyd kasvoorschotten van het Rijk, doch de commissie uit de Kamer in zake deze aangelegenheid heeft, gezien den noodlijdenden toestand van de maatschap pij en' de motie-Brautigam van verleden jaar, gemeend de toekenning van het voor schot voor 1932 aan bepaalde voorwaarden te moeten binden. De commissie heeft daarom opzegging van de overeenkomst voorgesteld vóór ultimo November; voor schotten over 1932 behooren h.i. sleohts te worden verleend, mits op 31 Maart een financieele reorganisatie heeft plaats ge vonden en alles is gedaan om tot overeen komst te komen met de Rotterdam-Zuid- Amerika-lijn. De minister heeft echter gemeend, dat de directie de verzekering van een geheele financieele reorganisatie vóór 1 Maart te goeder trouw niet kan geven en heeft daarom medegedeeld, dat hij zich de be voegdheid tot opzegging wil verzekeren tot ultimo Maart, met de bedoeling het ge bruik daarvan te doen afhangen van de vraag of een aannemelijke reorganisatie in uitzicht is. Na uitvoerige discussie is de conclusie van de Kamercommissie door de Kamer goedgekeurd met 51 tegen 21 stemmen. Do Kamer heeft zich daarna nog bezig gehouden met de oontingenteeringswet. Dit wetsontwerp beoogt, de Regeering gelegen heid te geven, zoodra de noodzaak dit vor dert, door contingenteering van den invoer van bij Koninklijk besluit aan te wijzen goederen, den mvoer binnen de perken van het normale te houden. Deze contingenteering zal gelijkelijk werken ten aanzien van alle landen en zal geschieden naar een bepaalde verhou ding tot den gemiddelden invoer over ten minste twee voorafgaande jaren. En een commissie van deskundigen zal de Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid over de te treffen maatregelen van advies die nen. ONZE UITVOERMOEILIJKHEDEN EEN WETSONTWERP. Verdeeling van het toegestane quantum over de belangheb bende exporteurs. Om de bezwaren van contingentee ring door het buitenland op te vangen. Thans is ingediend het aangekondigde wetsontwerp, houdende toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter regeling van den uitvoer van bepaalde goederen. Blijkens de Memorie van Toelichting acht de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het ten zeerste m het belang van den exporthandel, dat de gelegenheid wordt geschapen om, waar zulks noodig mocht blijken, van Nederlandsche zijde maatregelen te nemen, teneinde de bezwa ren, welke uit de buitenlandsche contingcn- teeringsregelingen kunnen voortvloeien, aanstonds op te vangen. Het ontwerp nu verleent aan do Kroon de bevoegdheid om, indien en zoo lang een vreemd land den invoer uit Nederland van bepaalde goederen oontingenteert, regelen te treffen inzake den uitvoer van het voor Nederland toegestane quantum. De kern van elke regeling zal wel steeds moeten zijn een verdeeling van het toegestane quantum over de belanghebbende expor teurs. Regelingen, krachtens het wetsontwerp tot stand gekomen, zullen in geen enkel opzicht een inbreuk beteekencn op de be palingen van het verdrag tot afacliaffiug van in- en uitvoerverboden of beperkingen van 8 November 1927, van welk verdrag Nederland deel uitmaakt. Zij vormen zuiver een terugslag op beperkende maatregelen, door het buitenland getroffen, ten doel hebbende de schadelijke werking, in de wijze van uitvoering dier maatregelen ge legen, voor den Nederlandschen export- moenen, dat dit toch niet had mogen ge beuren Moge het Partijbestuur der S. D. A. P. den moed hebben, om ronduit te verklaren, dat de liefdadigheid van Steunoomité's e.d. vóóral in dezen tijd noodig is, en dat een partij, die zioh onttrekt aan het in alle opzichten actief deelnemen aan deze lief dadigheid, de rol vervult van oen klaploo- perl De Heeren Land- en Tuinbouwers be zochten in groot getal hun retraite. Deze was meer dan voltallig. 59 Heeren namen aan deze retraite deel. Wie volgt dat voor beeld? In de maand December zijn de volgen de retraiten te Noordwijkerhout nog niet voltallig: 1215 Dec. Gehuwde mannen (verg. 6.50) 1518 Dec. Meisjes (verg. 6.50). 1821 Dec. Mannen en Jongelingen (verg. 6.50). 2225 Dec. Jonge mannen (verg. 6-50). Aanmelding bij de Directie. (Tel. 6048). 11018 handel op te heffen. Het desbetreffend con- tingenteerend land zal tegen ©en dergelijk streven uit den aard der zaak geen bezwaar hebben.- ENGELANDS TARIEFPLANNEN. Onze tuinbouw, bloemen- en plantenteelt en bollenkwee- kerij zwaar getroffen. Rechten tot een maximum van 100 procent. De volledige lijet van artikelen, welke bedoeld zijn in de resolutie met betrekking tot de op land- en tuinbouwartikelen te heffen invoerrechten, waarover Maandag a.s. in het Lagerhui» zal worden beraad slaagd, omvat 26 artikelen. Onder versch fruit worden, zooals kort gemeld, genoemd: kersen, aalbeseen, kruis bessen, kasdruiven, pruimen en aardbeien; onder versche groenten: tomaten, asperges, spercieboonen, spruitl.ool, bloemkool, peen, lof, komkommers, andijvie, sla, paddenstoe len, doperwtjes, niou .ft aardappelen en kleino rapen; onder bloemen enz.: afgesne den bloemen, bloeiende planten, bloeiende bollen, decoratief blad, bloembollen en ro- zestruiken en -stammen. De minister zal de bevoegdheid vragen invoerrechten op elk dezer artikelen te heffen tot een maximum van 100 pet., te heffen op de basis van de waarde, van hot gewicht af de hoeveelheid, of wel op ©eni gerlei andere wijze, al naar de minister het noodig mocht achten. De invoerrechten kunnen worden gehe ven voor een periode, die de minister nood zakelijk acht, doch de wet zal ten hoog ste twaalf maanden van kracht blijven. Ook al mag worden aangenomen al dus meldt men uit Londen aan de „Tel." dat niet voor alle in de lijst opgesomde ar tikelen prohibitieve rechten zullen worden geheven, of bijaldien zulks wel het goval mocht zijn, dit toch alleen zal geschieden in een periode, waarin vroege producten zouden worden ingevoerd, zal niettemin toch een groot gedeelte van Nederlands export getroffen worden. De schade, welke de Nederlandsche be langen door de huidige maatregelen zullen lijden moet in elk geval op ettelijke mil- lioenen worden geschat. Voor zoover thans is na te gaan, moeten in de eerste plaats hooge rechten worden tegemoet gezien op de geforceerde vruchten en producten, die onder de gunstiger omstandigheden in het buitenland vroeger gekweekt kunnen wor den dan in Engeland. In het algemeen kan men verwachten, dat de vroege producten het ziyaarst zullen worden belast. (Het vermoeden, dat bloembollen vrij zou den blijven, ie helaas niet bewaarhoid. Wat dit beteekent mag blijken uit het feit, dat wij in het geheel aan kweekerijproducten voor 24.151.000 naar Engeland uitvoerden, waaronder 18.195.000 aan bollen, knolge wassen en vaste planten). DE COMMISSIE VOOR ONDERHANDE LING WEER NAAR PARIJS. Naar het „Vad." verneemt, is de commis sie, die voor eenigen tijd de kwestie der contingenteering van den Franschen im port in verband met al-Nederlandsche be langen met de Fransche regeoring bespro ken heeft, is gisteravond wederom naar Parijs vertrokken voor besproking der praktische uitvoering van de destijds vast gestelde regelen. Van de oommissie, die wederom staat onder leiding van dr. J. A. Nedcrbragt, chef der Directie van Economische Zaken, maakt ook deel uit de heer R. P. Bonthui©, vertegenwoordiger van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, en voorts een aantal particuliere deskun digen. Kerstboomen voor Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld: De invoer in Frankrijk van Kerstboomen zal van 1 tot 25 December zijn toegestaan. HAZERSW0UDE (GROENENDIJK). TH. W. VERKLEY. Dezer dagen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer Th. W. Verkley, bij het bereiken van den 18-jarigen leeftijd, als lid van het zangkoor „St. Bernardus" werd aangenomen. Het grootste gedeelte van deze halve eeuw is hij penningmeester en bibliothecaris geweest, tot aller tevreden heid. De jubilaris is de oenige zoon van J. N. Verkley z.g., een der oprichters en latere directeur van het zangkoor, die in onze parochie deze familie-traditie met weer drie zijner zonen voortzet. Moge in hem bewaarheid worden de woorden van Gezello.... „want zingen is wat leven doet en lang en lustig leven." R. K. STAATSPARTIJ. Samenstelling en installatie der Studie commissie over het Gezinsloon. Do Commissie ter bcstudeering van het vraagstuk van het Gezinsloon, tot welker instelling het Partijbestur in zijn vergade ring ran 24 October j.l. heeft besloten, is samengesteld uit de navolgende ledenMr. C. P. M. Romme, lid van den gemeenteraad en Voorzitter der Katholieke Raadsfractie te Amsterdam (Voorzitter); Mr. B. J. M. van Spacndonck, Secretaris R. K. Werkge- versvereeniging in het Diocees den Bosch, te Tilburg; A. C. de Rniyn, Voorzitter van het R. K. Werkenliedonverbond te Utrecht; Mr. J. A. G. M. \an Hellenberg Hu-bar. Se cretaris ran den R, K. Middenstandsbond te Rijswijk (Z.-H).J. J. W. IJsselmuiden, Voorzitter van den Bond ran R.K. Gemeen teraadsleden in Ge'derland en oud-Wethou der der gemeente Arnhem; n. Ruijter, Se cretaris van den Aartediocesanen Bóeren- en Tuindersbond te Arnhem; J. W. F. van Meegeren, Voorzitter van den Bond voor Groote Gezinnen te Venlo. Als secretaris is aan de oommissie toege voegd Mr. 0. Ch. A. van Haren, leider van het Gentraal Advierbureau voor Gemeente politiek, afdeeling van het Algemeen Partij- secretariaat. De Voorzitter van het Dagolijksoh B«-- stuur der R. K. Staatspartij, Mr. C. M. J. T. Geseling heeft gisteren in het Gebouw van den Dierentuin te 's-Gra/vcnhnge de Studiecommissie geïnstalleerd met een rede De Commissie zal eerstdaags hare werk zaamheden aanvangen. DR. J0NGMANS HOOGLEERAAR TE GRONINGEN. In de palaeobotanie. Aan het Groninger Universiteitsfoncla is, zooals gemeld, bevoegdheid verleend run oen bijzonderen leerstoel in de palaeobota nie te vestigen aan de rijksunivorixitoit te Groningen. In verband hiermede is, naar wij verne men, eerstdaags de benoeming te verwach ten van dr. W. J. Jongmans, directeur van het Geologisch Bureau voor het Nod. Mijn- gebied te Heerlen, tot bijzonder hooglce- raar in do palaeobotanie. Dr. Jongmans, die in 1878 te Leiden werd geboren, promoveerde in 1906 aan de uni versiteit te München. Na zijn promotie werd hij benoemd tot conservator aan hot Rijksherbarium te Leiden. Enkele maanden later werd dr. Jongmans bij den Rijksop sporingsdienst van Delfstoffen gedeta cheerd en in 1918 werd hij benoemd uu, geoloog bij den Rijks Geologischen Dienst te Haarlem. In 1921 werd hij naar Heerlen overgeplaatst, waar hern de leiding van den Rijksgeologischen Dienst werd opge dragen, en drie jaar later volgde zijn be noeming tot directeur van het Geologisch Bureau. Het ligt in de bedoeling van dr. Jongmana deze functie te blijven waarne men. „TeL" VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Opheldering omtrent het beruchte putsch-phn der nationaal-soc»allsten. (Bui tenland, 3o blad). Crisis in de Britsche katoenindustrie gevreesd. (Buitenland, 3e blad). Japansche opmarsch naar Tsjingtsjau vreftsd. (Buitenland, 3e blad.) BINNENLAND. Bijeenkomst van den Partijraad van de R. K. Staatspartij (9de UftdX Onze uitvoermoeilijkheden De bolem- rmeringen voor den invoer in Engeland^ (late blad). Het conflict in de Twentsche textielnij verheid. (Iste blad). Eerstdaags is de benoeming te verwach ten van dr. W. J. Jongmans tot bijzonder hoogleeraar in de palaeobotanie te Gronin gen. (Iste blad). De kasvoorschotten voor den Kon. Holl. Lloyd; opzegging der huidige overeenkomst door de Tweede Kamer met 51 tegen 2lv stemmen aangenomen, (late blad). Wetsontwerp inzake de instelling van bedrijfsraden (1ste blad). Ernstig auto-ongeluk bij Voorst. Eén doode. (Gein. Bor„ 4do blad en laaide Berichten). Mislukte overval te Veldhoven. (Laat ste Berichton). LEIDEN. De buurtvereeniging De Kooi besloot tof een huurdersstaking tegen a.s. Maandag. (Iste blad). OMGEVING. Doodelijk auto-ongeluk onder Noordwi)- kerhout. (3de blad). Te Nieuwveen is overleden de heer Mr. van Driel Sasse (iste blad). STOMPWI.IK. J. FLEUREN. De heer J. Fleuren werd den 20sten November 1866 te Kessel bij Roermond ge boren. Zijn opleiding genoot hij aan de nor maalschool te Maastricht. Als onderwijzer was hij o.a. werkzaam te Udon (N.B.) en La-mswaardo (Z.). Ruim 30 jaa: i-- hij hoofd der school te Stompwijk. Groote be kendheid verwierf do heer Fleuren door zijn land- en tuinbouwcursusson. In bijna alle omligendge plaatscon heeft hij die ge geven. De laatste jaren waren al zijn win teravonden en middagen daaraan gewijd. Zijn vele- oud leerlingen in do omgeving zullen ongetwijfeld met genoegen verne men dat de heer Fleuren wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd gaat rus ten. Rusten, ja. Zijn werkzame natuur zou van absolute rust weinig gediend zijn. Maar het onderwijs verlaten gaat hij toch op 1 December. Er is onder architectuur van den heer van Vliet te Veur alhier ©en bankgebouw met kassierswoning gebouwd. Daar gaat de heer Fleuren wonen en blijft hij kassier van de Boerenleenbank. Moge hij nog vele jaren zijn otium cutn dignitate genieten en blijven wat hij altijd geweest is: de vriend en raadgever van allen die met hun zaken bij hem komen. De kinderen der school zullen den heer Fleuren huldigen op den laatsten dag dat hij hun hoofd is: Maandag 30 November. De oud-leerlingen bereiden oen huldiging voor in Januari.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1