Opening der Waterleiding te Alkemade BUITENLAND DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ótaggteï i IN HET KOLONIAAL INSTITUUT TE AMSTERDAM L Woensdag een ééndaagsch congres gehouden vanwege het chris telijk comité voor vrouwen-vredesactie, zulks ter ondersteuning aan het welslagen der internationale ontwapeningsconferentie. De deelnemers op de trappen van het koloniaal instituut Op de algemeene begraafplaats te Zwolle is gisteren het stoffe lijk overschot van WIJLEN BARON VAN DEDEM, in leven commandant van het regiment wielrijders te Den Bosch, ter aarde besteld. De pachters dragen volgens aloud gebruik hun Pachtheer ten grave. „Trink, trink, Brüderlein, Trink!'" Het eerste jaar reeds winst verwacht. ONTWAPENING DE VOORBEREIDENDE CONFERENTIE. De R.-K. Vredesbond naar Parijs. Gisterochtend vertrok de delegatie van den R.-K. vredesbond in Nederland naar Parijs, tot deelname aan de voorbereiden de internationale ontwapeningsconferentie, die aldaar 26 en 27 November a.s. bijeen komt onder voorzitterschap van lord Cecil. Onder voorzitters zijn, zooals men weet, Harriot en Baron van Rheinbaben. De vredesbond-delcgatie bestaat uit prof. dr. J. B. Kors O.P. en Pater mr. D. Beaufort O.F.M., respectievelijk voorzit ter en eerste secretaris van het hoofdbe stuur, en den heer L. H. Povcl, directeur van het R.-K. Centraal Vredesbureau in Den Haag. De volledige Nederlandsche delegatie, w.o. mr. dr. J. Limburg, bestaat uit zes en dertig personen. ENGELAND DE NIEUWE BRITSCHE TARIEVEN. België maakt zich ongerust. Men maakt zich in Belgische parlemen taire kringen meer en meer ongerust over de nadeclige gevolgen welke de Fransch'e cont.ingcnteering en de Engelsche invoer rechten op den Belgischen export hebben. Gistermiddag heeft oud-minister Janson in de Kamer bijzonderheden aan de regee ring gevraagd over de onderhandelingen, welke tusschen Brussel, Londen cn Pa rijs worden gevoerd. Hymans, de minister van Buitenland- sche Zaken, antwoordde, dat de Belgische export zwaar van de contingenteerings- maatregelen der Fransche regeering heeft te lijden. België ziet hierin een inbreuk op de Fransch-Belgische handelsovereen komst van 1928. Zich ^aseerend op een clausle in die overeenkomst hoeft zij on middellijk onderhandelingen verlangd. De regeering heeft heden een nota in dezen geest aan Parijs gezonden. Wat de Engelsche rechten betreft, deze treffen 10 pet. van den geheelen invoer in Engeland. De minister deelde verder me de, dat onderhandelingen met Londen zijn begonnen. België herinnerde er aan, dat het steeds een liberale politiek tegenover den Britschen invoer heeft gevoerd; het hoopt, dat de Engelsche rcgccring hier mede rekening zal houden. Opzegging van handelsverdragen door Engeland? Een der Lagerhuisleden heeft gevraagd of de Britsche regeering van zins is bin nenkort de handelsverdragen tusschen Groot-Brittannië en andere landen op te zeggen. Colville, de parlementaire secre taris voor den buitenlandschen handel, heeft hierop geantwoord, dat de interna tionale verplichtingen van Groot-Brittan- nie op handelsgebied een aspect van de kwestie der handelsbalans vormen, welke door de regecring woixjt onderzocht. Geen enkel handels verdrag is nog opgezegd. Do kwestie is in studie. Om de tarieven vóór te zijn. Groote aanvoeren kwamen gisteren per schip en per vliegtuig in Engeland aan, daar de importeurs de nieuwe rechten nog juist voor wilden zijn. Een groot vracht schip uit Frankrijk kwam te Newhaven aan juist, nadat het douane-kantoor gesloten was, zoodat de poging hier mislukt is. Op het vliegveld te Croydon kwamen groote hoeveelheden aan do nieuwe invoerrech ten onderworpen goederen aan, uit Duitschland, Frankrijk, België cn Neder land, en bovendien uit Nederland een zeer groote hoeveelheid radio-artikelen. LORD SNOWDEN'S INTREDE IN HET HOOGERHUIS. Plechtig ceremonieel. Viscount Snowdon van Iskornshaw die wegens zijn onbuigbaren wil, welke hem heeft doen zegevieren over de physieke zwakheid, waaraan hij sedert een hem in zijn jeugd overkomen ongeluk heeft ge leden, de „IJzeren Kanselier" wordt ge noemd, heeft gisteren gekleed in een scharlaken en hermelijnen pairs-mantel zijn intrede in het Hoogerhuis gedaan. Een ongewoon groot aantal belangstellenden woonde de plechtigheid bij. Er bevonden zich op de geheel bezette galerijen een groot aantal peeresses, terwijl MacDonald, Baldwin, Runciman en Churchill alsmede enkele andere leden van het kabinet van af de treden van den troon de ceremonie volgden. Er bevond zich geen enkele La bour-pair in de zaal, terwijl onder de La gerhuisleden die van achter de balustrade toeschouwden al evenmin een lid van de Labourpartij te vinden was. Steunend op de beide stokken, die hij bij het gaan moet gebruiken, kwam Snow- den het Huis binnen, vergezeld van zijn twee officieele begeleiders, t.w. lord d'Abernon en lord Lec of Farehan. Lang zaam schreed hij toe op den lord-kanselier lord Sankey, die oprees om den nieuwen pair met een handdruk te begroeten. Na dat de oorkonde door een klerk was voor gelezen, legde Snowden een eed af en trok zich met zijn twee begeleiders driemaal buigend terug, om direct daarop weer met drie buigingen den lord-kanselier opnieuw te naderen. Hierna waa de plechtigheid, die gewoonlijk heel wat cermonieel met zich brengt, doch met het oog op Snow- dens zwakheid aanmerkelijk was verkort, na nog geen tien minuten te neinde. CHINA NIEUWE STAPPEN VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Dringend beroep op Japan en China verdere vijandelijkheden te vermijden. In een geheime zitting, welke de Volken- bondsraad gisteravond gehouden heeft in afwezigheid van de vertegenwoordigers van China en Japan, is besloten, den voor zitter van den Raad opdracht, te geven, nog dien avond telegrammen te richten tot de regeeringen te Nanking cn te Tokio, waarin er op wordt aangedrongen, dat zij zich van alle nieuwe vijandelijkheden zul len onthouden in afwachting van een spoe dige regeling van het conflict. De Raad besloot voorts, nog dien avond een door hem opgesteld regelingsplan te publiceeren, opdat dit door de openbare meening zal worden beoordeeld en de bei de partijen zich van haar verantwoorde lijkheid bewust zullen worden. Ook werd besloten, Vrijdagmorgen een openbare zitting te houden, in de hoop, dat beide partijen dan haar instemming met dit plan betuigd zullen hebben. Is dit niet het geval, dan behoudt de Raad zich het recht voor, zijn houding te wijzigen en de ontwerp-resolutie te verscheren. Het besluit van den Raad om zich tele grafisch tot China en Japan te wenden met een verzoek, alle vijandelijkheden te staken, staat in verband met het feit, dat van de Chineesche delegatie de volgende mededeeling is ontvangen: „Uit positieve inlichtingen, welke een zeer dringend ka- rater vertoonen, blijkt, dat in weerwil van de tegengestelde verzekeringen van Ja* pan, het Japansche leger wordt geconcen treerd bij Tsjintsjau. Een ernstig conflict dat China vurig wensabt te vermijden, is dus onmiddellijk op handen. In verband hiermede, verzoekt de Chineesche regecring den Raad, onmiddellijk alle maatregelen te nemen tot het scheppen van een neu trale zone tusschen het door de Chineesche en Japansche troepen beaette gebied, wel ke zone bezet zou moeten worden door Britsche, Fransche, Italiaanschc en andere neutrale detachementen, onder het ge zag van den Volkenbond. Onder deze om standigheden zou China, wanneer de Raad dit eif' t, zijn troepen terugtrekken tot binnen den Chineeschen Muur, zulks in het belang van den vrede". Heden heeft alhier de officieele opening plaats gevonden van de Drinkwaterleiding, geëxploiteerd door de Stichting „De Drink waterleiding de Drie Gemeenten". Deze opening is geschied door Zijne Excellen tie den heer Minister van Staat, Commis saris der Koningin in deze provincie. To half elf arriveerde Zijne Exc. ten Raad- huize te Roelofarendsveon, alwaAr hij werd ontvangen door den voorzitter der Stichting, burgemeester Vosters. In do Raadzaal hadden zich behalve e leden van do Raden van de drie gemeenten verschil lende genoodigden vereenigd, waaronder wij opmerkten, het college van B. en W. van Boskoop met den gemeente-secretaris en den directeur van do gemeentebedrij ven, de burgemeesters van Koudekerk en van Woubrugge, de burgemeester van Nieuw veen, in zijne kwaliteit van Secreta ris van de Stiohting „Do Tien Gemeenten''. Do voorzitter dier Stichting de heer van Boeyen, lid van God. Staten had bericht van verhindering gezonden. Voorts de hoer de Ren, waarnemend secretaris der Stichting, de heer G. Wilson, aannemer van het Buizennet-, de hoeren Cusfelder en Hanningh, directeuren van de Reton Mij. „Tubantia", aanneemstcr van de water toren en den heer A. J. Lafeber, adviseur van de Stichting. Nadat de Commissaris in de Raadzaal had plaats genomen nam de voorzitter der Stichting het woord en sprak de volgen de rede uit REDE BURGEMEESTER VOSTERS. Als voorzitter der Stichting Drinkwa terleiding „De Drie Gemeenten" valt mij de eer te beurt Uwe Excellentie, namens het bestuur onzer Stichting, loden van den Gemeenteraad der drie gemeenten. Al kemade, Loimuiden, en Rijnsaterwoude, en genoodigden hartelijk welkom te hee- ten. Door Uwe Excclicntie wordt hierdoor wederom een blijk van belangstelling ge geven voor wat in gewest en gemeente voorvalt. Gaarne hadden wij bij deze officieele opening luister bijgezet. Wij meenden ech ter, geheel in uwe geest te handelen en rekening houdendo met de algemoen hoer- schendc malaise, waaronder de gemeenten zoozeer gebuikt gaan, door alles in den grootstcn eenvoud to doon plaats heb ben. De plannen voor het stichten van een drinkwaterleiding hebben in de drie ue- meenten een meor vastcren vorm gekregen toen bij schrijven van heeren Gedcputeerdo Staten van Zuid-Holland van 18-21 Octo ber 1927 aan cenige gemeentobcsturen ter kennisneming werd toegezonden een rap port, uitgebracht door prof. ir. C. K. Vis ser, hoogleeraar in de watervoorziouing aun do Technische Hoogcschool te Delft. Dit rapport betrof de drinkwatervoorzie ning van gemeenten, gelegen in het Noor delijk gedeelte der provincie Zuid-Holland en het daaraan ten Oosten grenzende Westelijk gedeelte der provincie Utrecht. Het rapi>ort werd algemeen gunstig ont vangen. Men wa» w-el ecnigszins huiverig voor de groote uitgaven en mauklo zich ecnigszins bevreesd of het wel mogelijk zou zijn in den zeer slappen veengrond in het dorp Roelofarendsveon waterleiding buizen zonder buitengewone voorzieningen te kunnen leggen. Een daartoe ingesteld onderzoek in de gemeenten Aalsmeer en Boskoop, waar incn vrijwel dezelfde bo demgesteldheid aantreft, «leed die vrees wegnemen. Bij oen toevallig bezoek aan mijn ambtgenoot van Leimuiden, den edclachtb. heer Bakhuizen, kwam het rap- DE TOL BIJ KORTENHOEF, waarvan de concessie op 6 Nov. j.l. reeds was afgeloopen, is Woensdag door het polderbestuur, dat eigenaar van de tol is, opengesteld. TE OUDERKERK AAN DEN IJSSEL zijn drie arbeiders bij het maken van een put voor een benzinetank door instorting be dolven. Twee van hen vonden den dood. De plaats, waar het ongeluk gebeurde

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5