WAALS W Een geschenk dat ieder voldoet, koopt U bij WAALS, op onze speciale aldeeling vindt tl een prachtcollectie. JW GEDISTILLEERD EN WIJNEN „DE BLAUWE DRUIF" E. J. COSTER Ruime keuze: Origineele SINT NICOLAASGESCHENKEN en SURPRISES Agenda STADSNIEUWS DONDERDAG 26 NOVEMBER 193i DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TAFELKLEEDEN in wol, moquette of mohair. Bijpassende DIVAN KLEEDEN. Groote sorteering SCHOORSTEENLÖOPERS en KAFSTOKKLEEDEN, aparte collectie handgeweven KUSSENS, LOOPERS en TAFELKLEEDEN. FANTASIE KUSSENS in bijna HAARLEMMERSTR 130- 136 eindelooze verscheidenheid, SCHEMERLAMPJES en tot slot een schitterende collectie origineele PERZISCHE KLEEDJES van zeldzaam fraaie kleuren en dessins. ALPHEN A. D. RIJN - RAADHUISSTRAAT 208 - TEL. 242 sP LEIDEN - STEENSTRAAT 8 - TEL. 1361 ZIET ONZE ETALAGES. laating*telsel in den Raad niet verwacht. Zoowel bij de schriftelijke voorbereiding, als bij de bespreking in de raadszitting is t'-oh ton duidelijkste cn op overtuigende wijze aangetoond, dut progressie hier ver werpelijk en practisch ook niet mogelijk i-. Toeu werd zelfs door den vertegenwoor diger der partij, die in het algemeen pro- gicssie voorstaat, erkend, dat het moeilijk ging ten aanzien van de opeenten op de meentefondsbelasting progressie in te voeren, vermits al 60 opeenten op alle n:inslagen worden vorejseht en bovendien do belasting zelve reeds progressief is ge regeld. Wij herinneren er verder slechts «au, dat practisch nog maar een marge van 20 opcenten bestaat en dat het karak ter van de belasting meebrengt, dat do opcenten zoo laag mogelijk worden ge houden. Zelfs indien de waarde van elk opcent zich op het geraamde bedrag van 0500.— zou handhaven, is een aan'al van 00 opcenten feitelijk dus reeds te hoog. Ook bij de pcrsoncele belasting is het aantal opeenlen. dat op allo aanslagen .moet worden geheven, om de vereischtc opbrengst te verkrijgen zóó hoog, dat pro gressie practisch uitgesloten is. Teneinde «'«zelfde opbrengst te behouden om van een meerdere opbrengst niet eens te spre ken zou in verband met het betrekke lijk geringe aantal hoogc huurwaarden een s haal moeten worden gemaakt mot een zeer hoog aantal opcenten als maximum hetgeen derhalve neerkomt op een zeer zware belasting van dc hooge huurwaar den. Evenals bij de oj>ccntcn op dc ge- meentofondsbelasting kan, zooals destijds vprd aangetoond, progressie slechts ten gevolge hebben, dat het juist voor den k.einen man en den middenstand moeilij- k' wordt. Niet alleen, dat op zich zelf reeds <le opcenten voor de middelmatige huurwaarden hooger zouden moeten wor den gesteld maar verzwaring van den be lastingdruk door dergelijke maatregelen en door verhooging van de opcenten op dc vermogensbelasting vergroot ook het ge vaar van belast ingvlucht naar de omliggen de gemeenten met haar meestal lagere ta- ievenhet hieruit ontstane verlies zou slotte ook op <len kleinen man moeien wor- i vermijd el ijk op de middenklasse en ten- den gelegd. Een progressieve regeling van de opcenten op do personeele belasting kon bij de behandeling van de bedoelde belas- t ngvoorstellen dan ook niet dc instemming van den raad verwerven; een desbetref fend voorstel werd met groote meerder heid afgewezen. Het nieuwe, belastingstelsel, dat indertijd met zorg werd gekozen, is er op gericht liet gros van bevolking in de belastingen te betrekken. Dit is, zooals de Wethouder van Financiën in de raadszitting van 25 Augustus 1030 betoogde, in een werkstad a's Leiden, waar 06 pet. van de aangesla gene» minder dan 5000.inkomen per jaar heeft, onafwendbaar. Elke politiek, die tot doel heeft den druk te verleggen naar de hoogstaangeslagenen zal voor hen, die de dad niet kunnen verlaten, funeste gevolgen hebben; zij maakt de stad met terdaad onbewoonbaar. Het nieuwe be lastingstelsel vormt daarenboven één ge- horl; het onderling verband tussohen de onderscheidene onderdeden zou worden ver soord, indien op ziehzclfstaande maatre gelen, als bijv. invoering van nieuwe be lastingen, invoering van progressie in een bepaalde categorie van opcenten of ver hooging van opcenten, werden genomen. Evenals elke begrooting is ook deze eeu zoo goed mogelijke raming van de vermoe delijke inkomsten en uitgaven ten tijde van hare samenstelling. Sedert het opmaken van de ontw erp-begrooting, nu al weer en kele maanden geleden, heeft echter de cri sis zich zeer verscherpt en uitgebreid en vooral dc laatste weken heeft de toestand een ernstig aanzien gekregen. Het is dui delijk, dat onder deze omstandigheden ra mingen, die enkelo maanden geleden naar beste wotcn geschiedden, thans met reser ve moeten worden beschouwd. B. en W. achten het daarom zeer wel mogelijk, dat met name dc inkomsten uit de belastingen en de bedrijven, alsook de uitgaven voor ondersteuning van werkloozen en behoef tige» te g c n v a 11 e r s zullen opleveren. Waar handhaving van het evenwicht een belang is van alle groepen der bevolking, stelt dc onzekere toekomst daartegenover den dringenden ciscb om bij gebruikmaking van de toegestane crcdieten slechts ingeval van hooge noodzakelijkheid tot de grens van het maximum bedrag te gaan. In plaats van „eenige" voorzichtigheid, aohten B. en W. danook groote voorzich tigheid geboden cn zijn van oordeel, Jat ook de leden van den raad zoowel bij de belastingpolitiek als bij het voteeren van uitgaven ter dege rekening moeten hou den met de financieele mogelijkheden van dc gemeente. Want al kan men wellicht in vergelijking met eenige andere gemeenten, die nu reeds in bijzonder moeilijke omstan digheden verkecrcn, den toestand ten on zent nog niet verontrustend achten, dat neemt niet weg dat, onze gemeente op zichzelf beschouwd, ook hier, en vooral in dezen tijd, dringende noodzakelijkheid be slaat tot oen uitorst zuinig beheer. B. en W. hebben daarom nog eens nauwkeurig nagegaan, in hoeverre uitgaafposten nader zouden kunnen worden verminderd en ont vangst-posten verhoogd, teneinde met het aldus vrijkomende bedrag den post „On voorziene uitgaven" te veraterken als re serve voor mogelijke tegenvallers. Een nota van wijzigingen is als bijlage aan deze Memorie toegevoegd. Nog krachtiger bezuiniging. Mocht de toestand onverhoopt zoodanig verergeren, dat de lasten van de crisis ook met deze maatregelen niet zijn te dragen, dan zal bij het ontbreken van andere mid delen, op verschillende uitgaafposten een nog krachtiger bezuiniging moeten worden doorgevoerd. Hoeveel moei lijker de positie van dc gemeente alsdan nog zou zijn, indien het hiervuren omsohre- ven, door B. cn W. afgekeuidc financieel beleid werd gevoerd, waarbij oenerzijds in komsten noodeloos worden prijsgegeven cn anderzijds do uitgaven worden opgedie- ven, is gemakkelijk in te zien. Overigens kan, juist met het oog op de volslagen on bekendheid met de toestanden, die zich kunnen voordoen, omtrent de eventueel verder te nemen maatregelen thans moei lijk een aarduiding in details worden gege ven. B. en W. volstaan met aan het bo venstaande als algemeene gedragslijn too te voegen, dat, gelijk ook hiervoor reeds werd opgemerkt, verzwaring van den be lastingdruk voor de ingezetenen, zoo eeniga- zins mogelijk, moet worden voorkomen. De beieiking van dat doel zou worden bevor derd, indien tot dekking van vermoedelijke tegenvallers mede kon dienen een bijdrage van het Rijk in de kosten van ondersteu ning van werkloozen, tot het verkrijgen van welke bijdrage sedert geruimen tijd pogin gen in het werk worden gesteld. De reserve is er nog. DE DREIGENDE SALARISVERLAGING VOOR HET GEMEENTE-PERSONEEL. Protestvergadering tegen het wetsontwerp 3 pet. korting op de gemeente-uitkeering. De R. K. Centrale van Burgerlijk Over-' heidspersoiicel heeft gisterenavond een protestvergadering gehouden in „Den Burcht". Aanwezig waren vele leden van de bij de Centrale aangesloten organisa ties, namelijk A. R. K. A., St. Paulus, St. l'etrus, St. Michael". De kath. Raadsfractie was vertegenwoordigd döor den heer Van Tol. Aanwezig was voorts de geest, advi seur, kapelaan Dorbeck en afgevaardigden van den Bond van Spoor- en Tramwegper soneel St. Raphaël, van de R. K. Onderwij zers, van de besturen van „St. Paulus" te Alphen a. d. Rijn, Lis&e, Noord wijk en N oord w ijkerhout, van de besturen van „St. Petrus" te Hiliegoin en Wassenaar en van het bestuur der Chr. Werkliedenvereeni- ging. Inleiding van den voorzitter. De voorzitter ging na, waartoe deze ver- gauering, zoo haastig is bijeengeroepen het wetsontwerp tot tijdelijke korting van de uitkeering aan de gemeente. Spr. haal de woorden aan uit de brochure van Am sterdam's wethouder, mr. Kropman. De be doeling van dit wetsontwerp is, de salaris sen der gemeente-ambtenaren te drukken. Daartegen is krachtig verzet geboden. Het is echter jammer, dat ook in onze katholieke gelederen, niet die solidariteit gevonden wordt, als verwacht mag worden. Spr speelde Pastoor Jansen tegen tur. Steenberghe uit in diens pleidooi voor loonsverlaging. Ook citeerde spr. woorden van de Praagsche Aartsbischop, mgr. Kordac. Spr. besloot met te zeggen: overheid en wetgevers beschouw niet alles van den po- litieken kant, maar let ook op de sociale kant, zooals deze uiteengezet is in de en cyclieken Rerum Novarum en Quadragesi- mo Anno. Spr. meent, dat bij de beslissing van de R. K. Kamerfractie voor rijks-salarisverla ging niet liet landsbelang, maar de politiek ae doorslag heeft gegeven. Hierna was het woord aan den heer Se walt. Critiek cp de regeering. „Aan de vruoht kent men de boom". Dit gezegde heeft in verband met het wets ontwerp 1Tb wel bizondere beteekenis. Dit ontwerp is een schakel m de libe rale daden van deze regeering, waarmede zij zich het stempel op het voorhoofd drukt. Dit ontwerp is oen gevolg van de rede van ir. Kalff te Bergen: het is een stimulee- ring van loonsverlaging over de geheele linie. Spr. gispte de houding der Regee ring inzake het tewerk-stellen van arbei ders in Z.-Vlaanderen, het plan tot werk verruiming voor de schilders te Amster dam, het „schandaal" der Maaskolonisatie, de afgekeurde werkloosheidsregelingen van Almelo en Alkmaar. Deze inleiding achtte spr. noodig als „achtergrond" voor de belichting van het wetsontwerp 17b. In een korte uiteenzetting van- het wets ontwerp, somde spr. op wie buiten deze korting vallen. Volgens spr. zijn bij dit wetsontwerp ook niet begrepen do kinder toeslagen, het genot van vrij-wonen en het genot van vrij vuur'en licht. Wat verstaat de regeering onder „be hoorlijk loon", en meer dergelijke vragen doen zich voor bij de lezing van het wets ontwerp en memorie van toelichting, wetke beide hier en daar met elkaar in strijd zijn. Hoe de korting geschiedt, wordt niet be paald. Ook wordt vrijgelaten, de korting niet geleidelijk over alle salarissen toe te passen. Als men nagaat, wat voor salarissen de Regeering geeft, houdt men zijn hart vast, als de Regeering straks bepalen gaat in welke steden het loon boven het „behoor lijke" is. Merkwaardig is, dat de uitkeering aan de gemeenten per hoofd der bevolking ver leend wordt; het Rijk heeft er dus geen voordeel van; alleen de gemeenten. Spr. beschouwt dit ontwerp als een aan slag op de gemeentelijke autonomie, welk stelsel in „Quadragesimo Anno" juist zoo is aanbevolen. De Regeering wordt gebio logeerd door het liberale ambtenarendom te den Haag. De een tegen den ander uitgespeeld. Spr. citeerde wat Minister Ruys schreef over de voordeelen van de gemeentelijke autonomie, en bestreed de redeneering van prof. Van der Grinten, wiens houding spr. een eenenmale onbegrijpelijk acht. Daarte genover stelde spr. Je meoning van dr. Kallen en van bet lid van Ged. Staten, den heer Kooyman, en andere gezaghebbende mannen. Vaststaat, dat de Rijksuifckeering voor 5 jaar is gegarandeerd; nu na twee jaren komt reeds wijziging, met het doel salaris verlaging voor genieentepeitoneel te ver krijgen. Het is een verguizing van het 2 jaar geleden tot stand gebrachte werk. Praktische bezwaren zijn, dat de groote stelden gelijk gesteld worden met 't meest achterlijke dorp des lands. Waar het alleen geldt voor het vaste personeel, is het ont werp een premie voor de loou-contracten. Door dit ontwerp heeft de Regeering de ontevredenheid bij duizenden verhoogd. De Centrale zal baar actie tegen dit ontwerp niet staken. Sterker dan ooit zullen we ons scharen rond onze besturen om te vechten voor onze idealen, te vechten voor ons recht Nog is de slag niet gevallen. Maar dege nen, die het lot van dit ontwerp in handen hebben, wil spr. toeroepen: er is een gat in de Staats begrooting, maar nog een grooter scheur in het vertrouwen van dui zenden Na deze rede werd eenigen tijd gepau- zeerd, waarvan de heer Streefland gebruik maakte om te collecteeren voor het R. K. Werkloozen comité. Deze inzameling bracht 8.77 op, waarvoor de heer Streefland dank zeide. De heer Fisser betoogde, dat de regee ring meer rekening moet houden met „Quadragesimo Anno". De heer Streefland was enthousiast voor de Volkskrant en uitermate bezorgd voor het onderwijs. De heer v. d. Meer vroeg, of het bestuur inlichtingen omtrent dit wetsontwerp hui gevraagd aan de Kath. Kamerfractie. De heer Heemskerk, de aanhalingen van den spreker uit „Quadragesimo Anno" toe lichtend zeide, dat deze, in hun geheel ge nomen, voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn De heer Naber vroeg, waarvoor de Ka merfractie bij de salarisverlaging zulk een houding heeft aangenomen. Zij moeten daar toch een goed motief voor hebben. Gaarne had spr. eenige toelichting. Een tipje van de sluier oplichten. De voorzitter achtte het ook gewenscht, dat de Kamerleden een tipje van de sluier oplichten. Er zullen wel belangrijke zaken z:j:i gebeurd, clie de houding onzer fractie rechtvaardigen. De S.D.A.P. kon tegen stemmen, omdat zij geen verantwoordelijk heid aanvaarden. Plaatselijk in Leiden ligt ook groote na latigheid bij het Overheidspersoneel; het moet zijn invloed meer doen gelden bij de Kiesvereeniging. Ook de heer .Scwalt beval het lidmaat schap van de Kiesvereeniging aan. De vra genstellers beantwoordend, zeide spr., dat nine inderdaad aanhalingen uit encyclieken van verschillende zijden kan uitleggen. Over de houding van de Kath. Kamer fractie bij de Rijks-salarissen verlaging zei de spr., dat het Hoofdbestuur op het stand punt blijft staan, dat de Kamerfractie ver keerd heeft gedaan. Men moet echter een tegenovergestelde meening eerbiedigen. Als deze regeering naar huis was ge stuurd, wat wTas er dan gebeurd? De par tijen, die dit aftreden hadden veroorzaakt, zouden de taak hebben gehad een nieuwe regeering te vormen. De soc.-democratcn wenschten echter geenerlei verantwoording op zich te nemen. Het contact met de Kath. Kamerfractie is verbroken. Spr. laakt de houding der Kamerfractie ten opzichten van de Kath. Centrale van Overheidspersoneel. Dat de heer De Bruijn en Pastoor Jansen zoo heftig ge ageerd hebben tegen salarisverlaging voor het Rijkspersoneel, was gebaseerd op een onderhoud van de Centrale met de Ka merfractie, waarin gezegd was: wij zijn tegen loonsverlaging. Er kunnen motieven zijn voor de Kath. Kamerfractie om haar besluit te wijzigen, maar dan was de Kamerfractie verplicht geweest van die veranderde houding ken nis te geven aan de Centrale. Dit is niet geschied, wat zeer te betreuren is. Bij de salarisverlaging hebben vele Ka merleden voor een zware beslissing ge staan. Spr. kent er een( die er een week „op" van is geweest. In verschillende gemeen!en is men al bezig met loonsverlaging. Ook in Leiden heeft men plannen, al zijn deze voor drie kwart weer ingetrokken. Vast staat, dat verschillende gemeentebesturen popelen om tot verlaging over te gaan. Al wordt de wet niet aangenomen, besloot spr„ dan zul len toch verschillende gemeentebesturen tot verlaging overgaan. Daartegen worden maatregelen beraamd. De voorzitter dankte den spreker voor zijn rede en toelichting. Besloten werd de volgende motie aan de Kath. Kamerfractie te zenden: Gemeentelijke Aankondigingen RATTENPLAAG. Burgemeester en Wethouders van Lei den Overwegende dat in verschillende ge deelten der gemeente zeer veel hinder wordt ondervonden van ratten; dat deze rattenplaag slechts dan kan worden opgeheven, indien de ingezetenen zelve daadwerkelijk deelnemen aan de be strijding van de plaag; dat een der middelen tot uitroeiing van de ratten is te zorgen dat het hun aan het noodige voedsel ontbreekt; Dringen er bij de ingezetene op aan om vooral geen etensresten, vischafval en der gelijke op de walkanten der grachten of naast de hoornen neder tc leggen; En verhoogen de premie van 5 cent op 10 cent voor elke rat, die aan het Bureau van den Reinigingsdienst, Noorderstraat 18, wordt ingeleverd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 November 1931. Donderdag, Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uttr. Vrijdag. R. K. Metaalbewcrkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag. Revue Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. Zaterdag. Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. Zondag. Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot eri met Zondag 29 Nov. a.s. waargeno men door apotheek»; P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. Motie. „De afdeeling Leiden van de bij de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsper soneel aangesloten organisaties in gemeen schappelijke vergadering bijeen op 25 No vember 1931 in Den Burcht te Leiden; kennis genomen hebben van den inhoud van het wetsontwerp tot tijdelijke kor ting op de uitkeeringen, bedoeld in art. 3 onder b van de wet van 15 Juli 1929 (St.bl. no. 388) en in art. 72 der wet van 17 Juni 1' (St.bl. no. 210); gehoord de zakelijke uiteenzetting van de strekking en gevolgen van bovenver meld wetsontwerp; overwegende, dat door de aanneming van bedeeld ontwerp de autonomie der Provincies en Gemeenten in grove mate wordt aangetast; overwegende, dat de vaste uitkeering van het Rijk aan de Gemeenten hoewel deze voor vijf jaren gewaarborgd was belangrijk wordt gekort; overwegende, dat deze regeling in strijd moet worden geacht met het in art. 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929 neergelegde beginsel; overwegende, dat de uitvoering der voor gestelde regeling vooral voor het Rijk op onoverkomelijke moeilijkheden zal stuiten; van oordeel, dat dc aanneming van het onderhavige wetsontwerp zeer groote na- deelen met zich zal brengen; verzoeken aan de Tweede Kamer der Staten-Gencraal meer gemeld wetsont werp wel te willen afwijzen; besluiten deze motie ter kennis te bren gen van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal en van de Nederlandsche Dagblad pers." Hierna werd de vergadering met een opwekkend woord door den voorzitter ge sloten. GOUDEN JUBILEUM. Heden herdacht de heer F. K. Kcrstens den dag waarop hij voor vijftig jaar in dienstbetrekking kwam bij A. W. Sijthoff s Uitgevers-Maatschappij aan de Doeza; straat. De heer Kerstens, die zich steeds een kundig vakman als handzetter heeft ge toond, mocht ter gelegenheid van zijn ju- bi'eum hartelijke blijken van belangstelling ondervinden. Hij werd hedenmorgen in de directieka mer ontvangen en door een der directeuren den heer v. Looy, op sympathieke wijze ge- cr.mplimenteerd, waarna hem dc gebruike lijke enveloppe met inhoud gegeven. Hierna nam de burgemeester Mr. M. van de .Sande Bakhuyzen het woord. Ook deze richtte hartelijke woorden van gelukwensch tot den heer Kerstens en deelde hem mede dat het H.M. de Koningin behaagd had hem te verleenen dc bronzen medail'e, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens werd het woord nog gevoerd door den procuratiehouder, den heer B. du Croix, waarna de jubilaris werd gecempli- menteerd door de chefs van zetterij en drukkerij die hem mede namens het n« toorpers -eel een fraai tafeltje ^'un, behoorend bij het door het personeel ge schonken radiotoestel. Daarbij werd nog een oorkonde overhandigd ter herinne-'ng aan dit feest, welke was ontworpen en ver vaardigd door e*»n der zetters. De jubilaris dankte zeer onder den in- dnvoor de haDeliike b'ijkc.i vn v^-pg- stelling en voor de mooie hem verleend. De winst uit de bedrijven. Om een optimistisclien kijk op den fi- nancieclcn toestand verder te rechtvaardi gen, wordt in het verslag nog gesproken van „de steeds grooter worden de w lusten van de bedrijve n". In hot bijzonder worden genoemd de Gas- en Electricitcitsfabriek, Endegeest en Slacht huis. De vermelding van de beide laatste instellingen moet op een vergissing berusten, aangezien over 1927 de winst van go Gestichten en van het Slachthuis re3p. 10U.00U.en 50.000.bedroog, en de ra ming volgens de ontwerp-begrooting voor 1922 onderscheidenlijk 75.000.— en 19.000.— bedraagt, terwijl bovendien de winst der Gestichten nog van zeer betrek- kelijkcn aard is, in verband met het groo- to aantal patiënten, dat aldaar geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeen te Leiden wordt verpleegd. Wel kan wor den toegestemd, dat do winst van de Licht fabrieken in den loop der jaren zeer be langrijk is gestegen; deze stijging is ech ter een zeer gelukkige omstandigheid, die in slaat stelt aan de toeneming van uitga ven voor sociale cn andere voorzieningen tot nog toe het hoofd te bieden. Er zijn ook hier ten slotte grenzen; het is geens zins onmogelijk, dat de economische toe stand do winst doet verminderen. lntusschcn moeten B. en W. beslist te genspreken, dab de begrooting sluitend is gemaukt door hot opvoeren van de winsten der bedrijven of door een te lage raming van de posten: ondersteuning van uitge trokken werkloozen en van behoefiigeu. Zelfs werd gesproken van bezuiniging op den steun, hoewel in de geheele begrooting mot geen enkel woord v&u een dergelijke bezuiniging wordt gerept. Ook moeten wij bezwaar maken tegen de uitdrukking, dat de begrooting alleen fictief sluit, of dat in de bcgrooting speculatieve elementen zit ten; beter ware geweest te spreken van elementen van onzekerheid. Tegenvallers mogelijk. Voorts herinneren B. en W. eraan, dat wij gelukkig nog beschikken over een al gemeene reserve, die de eerste schokken kan opvangen. Het beschikbare bedrag daarvan 4S3.000.en niet ƒ537.000. moet echter, vooral onder de tegenwoordi- geomstandigheden, zeer gering worden ge acht, zoodat van deze reserve slcohts in dringende gevallen, Ier nivelleering van den belastingdruk, gebruik mag worden gemaakt. Tegen een ontijdig en onoordeel kundig gebruik van do reserve moeten B. cn W. dan ook ten sterkste waarschuwen. KAMER VAN KOOPHANDEL. De verkiezingen. Dc verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land is weer bij enkele candidaatstelling gcêchied.. De vertegenwoordigers der be sturen van de vereenigingen, die door hun leden in de Kamer vertegenwoordigd zijn hebben deze week een gemeenschappelijke vergadering gehouden, waarin de fe stel len candidates zijn vastgesteld. Deze zijn gisteren bij enkele canrliaat,stelling geko zen t.w, voor de afdeeling grootbedrijf herkozen de hoeren J. Heringa, J. J. M. Meyers, J. F. X. .Sanders, terwijl inplaats van de hecren J. Meerburg, jhr. C. C. Röell en P. A. Wernink Sr., die zich voor een herbenoeming niet meer herkiesbaar had den gesteld, worden gekozen de heeren N Parlevliot Jr. (Katwijk), B. F. Krantz en P. A. Wernink Jr. te Leiden. Vuor de afdeeling kleinbedrijf werden herkozen de hoeren \V. M. van Appel, W. van der Laan, D. Raaphorst, J. J. Reyn- ders, F. Schmal, H. M. Siuionis en P. J. van der Zanden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2