HET EINDE VAN HET BRITSCHE RIJK BUITENLAND Bad handschoentjes WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Het Statuut van Westminster - De „Empire" wordt een „Commonwealth" - Engeland niet langer primus inter pares - De Kroon de eenige schakel. Londen, 23 November 1931. Het Parlement, welks voornaamste taak het is de grootste economische crisis te be strijden welke Engeland ooit geteisterd heeft, bracht eenige uren van zijn laatste zitting door met het bespreken van staats rechtelijke vraagstukken, en wond zich hier bij meer op dan het gedaan heeft bij de discussies over fiscale hervormingen, welke een nieuw tijdperk in de geschiedenis der natie inluiden! En indien het Vrijdag, bij de tweede lezing van het Statuut van West- minster, tot 'n stemming gekomen was, dan zou er eenige kans bestaan hebben dat Ie regeering, ofschoon beschikkend over de grootste meerderheid welke ooit een Parle ment beheerscht heeft, een nederlaag gele den had. Wat is het Statuut van Westminster? Welke beteekeuis heeft het dat het Lager huis urenlang do groote economische crisis er voor vergeet, en dat een zijner rhetori- sohe uitverkorenen, Mr. Winston Curchill, er een rede over houdt, uitmuntend door die edele welsprekendheid welke geen staatsman van rang aan secondaire onder werpen verspilt? Het Statuut van Westminster is een overeenkomst, een verdrag. Zijn bcleekcui» is hierin gelegen, dat het een einde maakt aan het bestaan van het Britsche li ijk. Dat is men zal het met ons eens zijn een wereldgebeurtenis. Maar zelden of nooit heeft zich een wereldgebeurtenis op zoo weinig opvallende wijze afgespeeld. Het Britsche It ijk is geleidelijk naar zijn einde geloopen. Sinds eenige jaren is het nog maar in naam een liijk. Het Statuut van Westminster schept geen nieuwen fei telijken toestand. Het registreert slechts den nieuwen toestand, die landzamerhand ontstaan is. Het registreert het afsterven van het Rijk en de instelling van Ge- meenebest. D® „Gommanwealth" vervangt de oude „Empire' De „Empire"' bestond nog toen, in het najaar van 1920, te Londen de Rijksconfe rentie bijeenkwam, waarop de inmiddels overleden Lord Balfour de verklaring af- waren, op voet van gelijkheid met ons eu legde „dat de Dominions voortaan staten met elkaar''. Toen die verklaring afgelegd was cn hiermede voldoening was geschonken aan de verlangens niet alleen in Zuid-Afrika en den lorschen Vrijstaat, maar ook van het door-cn-door loyale Canada^ had het Britsche Rijk feitelijk, maar nog niet wet telijk opgehouden te bestaan. Een commissie werd gevormd uit verte len. Zij stelde het „statuut" op, dat thans genwoordigers der verschillende Rijksdee- door de parlementen van alle Dominions aangenomen is, en waaraan alleen nog het Parlement van Westminster het „Im perial Parliament" zijn goedkeuring moest hechten. Heeft het dit gedaan, dan zal het niet langer „Imperial Parliament" zijn. Het heeft dezen naam gedragen sinds, in de eerste helft der vorige eeuw, de te genwoordige Dominions een grootere mate van zelfbestuur kregen. Er werd niet mede aangeduid dat in het Parlement van West minster, het heele Rijk, dus, behalve Groot-Brittannië, alle Dominions en ze'.f- besturende koloniën vertegenwoordigd wa ren, maar dat het zekere zeggenschap uit oefent over de andere parlementen, en op zijn minst „primus inter pares" was. Die zeggenschap werd met het jaar kleiner; na den oorlog bestond zij nog slechts m theorie. Maar het primaat werd gehand haafd. Het werd stilzwijgend erkend. Het behield zijn moreele beteekenis. In het begin dezer eeuw heeft de be roemde liberale imperialist, Lord Rose- bery. in een rede de vraag gesteld wat er gebeurd zou zijn indien de dertien Ameri- kaansche koloniën, waaruit de Vereenig Ie Staten gegroeid zijn, zich niet afgescheiden hadden. De Amerikanen zouden dan de meerderheid van 's konings onderdanen gevormd hebben, en, aller historische over wegingen ten spijt., had de zetel des Rijks plechtig overgebracht moeten worden naar gene zijde van den Oceaan. Deze phantasie ging uit van een theoretische gelijkstelling der zelfbesturen-de Rijksdeelen, met dien verstande, dat de centrale zetel der Rijks gevestigd moest zijn in dat. land, dat dc grootste bevolking telde. Dit. was toen, evenals heden, Groot-Brittannië zelf. Werd Canada volkrijker, dan zouden de Rijksor ganen daarheen moeten worden overge bracht. Hierbij werd dus strikt vastgehou den aan het denkbeeld van een Rijksge heel. Thans, een kwarteeuw later, is zelfs dit beginsel geheel versleten. Alle consti- t-utioneele banden tusschen de Britsche Rijkstanden worden geslaakt. Het parle ment van Westminster houdt op Rijks par lement te zijn. Londen neemt geen hooge- ren rang meer in dan Ottawa of Conberra. Er hecrscht volmaakte gelijk- en gelijk waardigheid. Het Statuut van West-minste? stelt dit vast door middel van drie hoofdbcpalingen: le. Het Rijksparlement zal niet langer eenige controle uitoefenen over de Domi nion-parlementen 2e. geen Dominion-wet zal ongeldig ver- klaaru kunnen worden, omdat zij niet strookt met een wet van het Vereenigdo Koninkrijk 3e. elke Dominion heeft de volle bevoegd heid wetten te maken, die van kracht zijn buiten haar eigen grenzen. Dit laatste beteekent, dat de Dominions haar eigen buitenlandse he politiek kannen voeren, eigen gezanten benoemen (hetgeen zij de laatste jaren toch reeds deden) en zelfs bondgenootschappen sluiten met an dere landen. Aldus houdt Londen ook theoretisch op Rijkshoofdstad tc zijn, al kan het op histo rische en sentiinenteelé gronden als Rijks metropool erkend worden. Er blijft evenwel één schakel bestaan, n.l. de Kroon. Toch veranderen ook in dit opzicht de verhoudingen aanmerkelijk. George V is niet langer koniug van Cana da en koning van Australië, omdat hij ko ning van Groot-Brittannië en Noord-Ier- land is. Toen hij in 1910 zijn vader opvolg de werd hij automatisch koning van elk der Dominions. Een wijziging in dc troonsop- volguig of, gelijk tijdens den oorlog ge schiedde, in den naam of de titels van net Koninklijk Huis, behoefde de bekrachtiging der Dominion-parlementen niet. Dc sou- verem was koning van Groot-Brittannië en Ierland, en bijgevolg koning van elke Dominion. Thans zal ook in dit opzicht volkomen gelijkheid liecrschen. De koning zal zijn hof evengoed in Nieuw-Zeelaud als in Engeland kunnen vestigen. Bezoekt de koning Canada, dan is het niet de koning van Engeland, doch de ko ning van Canada, die zijn onderdanen aan gene zijde van den Oceaan komt opzoeken. Zoo was immers een keizer van Oostenrijk" te Boedapest, koning van Hongarije. Treedt een Dominion uit de „Coniman- wcalth", dan scheidt zij zich niet meer al leen af van de „Kroon van het Vereenigd Koninkrijk", dooli ook van de Kroon van Canada, de Kroon van Australië enz. Zoo in Australië de Republiek uitgeroe pen en de koning afgezet werd, dan zou Engeland hiermede even weinig hebben uit te staan als bijvoorbeeld Nederland te ma ken zou hebben met hot afzetten van den Emir van Afghanistan. Het woord „Empire" wordt in het Sta tuut niet meer gebruikt. Er wordt uitslui tend gesproken van „Commonwealth". Hierdoor worden de nieuwe verhoudingen erkend. Een Empire is één geheel. Een Common wealth is hoogstens een federatie van on derling onafhankelijke en gelijkwaardige eenheden. In een Empire bestaat één machtscen trum. In een Commonwealth bestaat in net geheel geen machtscentrum. Een Empire bestaat zoolang één Rijkstand zijn over wicht op de andere Rijkstanden handhaaft. Een Commonwealth bestaat door den vrijen wil en do gemeenschap van belangen ba rer leden. Het Statuut van Westminster is de laat ste stap op den weg van koloniale ontwik keling op den grondslag van zelfbestuur, een weg die meer <Lan twee eeuwen ge leden ingeslagen werd, maar waarvan ook thans het einde misschien nog niet be reikt is. Zelfs de Kroon bindt de Rijksdeelen nog slechts aan elkaar, zoolang deze gebonden willen zijn. Zij is op zichzelf een zwakke band, maar zij kan onbreekbaar zijn als dc monarchie sterk is. En de monarchie zal, voor do Commonwealth, sterk zijn, zoolang zij het symbool is van de stam verwant schap der Britsche volkeren. Maar juist deze overweging verklaart do bezorgdheid, welke in hot Lagerhuis «ot uiting kwam. Niet alle Dominions zijn stamverwant. De Iersche Vrijstaat, of schoon in den loop der eeuwen sterk veren- gelscht, is Iersoh; Zuid Afrika is grooten- dcels HolLandsch-Afrikaansch. Hier zijn de handen van de Kroon niet dooreengevloch ten met die van het bloed. Welke bevoegdheid, vroegen vele leden van het Lagerhuis zich af. schenkt het Sta tuut deze landen, zich geheel los te scheu ren van de Commonwealth? Wat zal er ge beuren als in Ierland de regeering-Cos- grave eens ten val gebracht, cn opgevolgd wordt door een regeering-De Valera Wat, indien in Zuid-Afrika generaal Hertzog voor onverzoenlijke Nationalisten wijken moet? Het antwoord luidt: in de constitutie» dier landen is het verdrag belichaamd, waarbij Engeland ze autonoom verklaard heeft. Die verdragen kunnen geschonden worden. Ze hadden ook geschonden kunnen worden vóór het Statuut van Westminster bestond. Maar do krocht, der Common wealth zal niet voortspruiten uit oen ge dwongen sAmengaan, doel: uit een bevorde ring der gemeenschappelijke belangen van gclijkgcrcchtigdo Staten. ENGELAND DE RONDE TAFEL-CONFERENTIE. Eeri mislukking. Volgens bericht uit Londen zijn giste ren ruim 200 parlementsleden in het La gerhuis bijeengekomen, teneinde een drin gend beroep te doen op den eersten mi nister en het kabinet, om onmiddellijk een einde te maken aan do Indische rondo tafel-conferentie. Naar uit Calcutta wordt gemeld, wor den thans, met het oog op het voor Euro peanen bestaando gevaar, alle clubs cn ho tels dag en nacht bewaakt, door gewapen de soldaten. Verscheidene kantoren wor den eveneens bewaakt doch door particu liere wachten. Dc extremistische leiders prediken open lijk een nieuwe terroristische campagne. De politie schijnt echter van plan, krach tiger op te treden, hetgeen blijkt uit een reeds uitgevaardigd verbod van een ver gadering, bijeengeroepen door Bengaal- sche communisten. Algemeen wordt, volgons den Britse-hen draadloozen dienst verwacht, dat do tegen woordige zitting der Ron letafol-conferen- tie in de helft der volgende weck ;ot een eind zal worden gebracht. Op de dan te houden plenaire vergadering zal do pre mier een verklaring afleggen over de poli tiek der regeering. De bewoordingen van deze verklaring zullen iu groote mate worden beheerscht door het resultaat der particuliere besprekingen van MacDonnW, Sankey en Hoare met de leiders der Indi sche delegaties. Gamlhi en anderen werden gisteren door den premier ontvangen. Als gevolg van de mislukking van de Ronde-tafel-conferentie zal de Engelsche regeering de volgende week een wetsont werp indienen, dat wel is waar zal voor zien in een zekere mate van autonomie voor do Indische provincies, doch geen verantwoordelijke centrale regeering in stelt. Slechts wordt do belofte voor zulk een regeering in do toekomst herhaald. Dit regeeringsbesluit zou, volgons don diplomatieken correspondent van de „Dai- fy Herald", „onder den druk der Tories" genomen zijn. Men volgt daarmede do voor stellen, gedaan in het rapport der com missie-Simon, en stelt het hereiken van een eigen centrale regeering in Indiö voor onhepaalden tijd uit. De centrale re geering blijft, evenals voorheen, volkomen in handen van den onderkoning en van den Engclschen minister voor Indië. ivaal prima kwaliteit groote maat met gekl. rand E R.K. POLITIEVEREENIGING „ST. MICHAEL", afd. Veur >n Omstreken, vierde haar 10-jarig bestaan. Een groep van leden, met burgemeester Keyzer in "t raidden IN DE VESTIBULE VAN HET NIEU WE POSTKANTOOR TE UTRECHT is het glas in lood-raam geplaatst, dat door Prof. R. N. Roland Holst werd ontworpen en een zeer vrije paraphrase van het heraldisch gegeven voorstelt. DE TEGENWOORDIGE EIGENAAR van het bekende histo rische kasteel Wychen heeft het bouwwerk aan de gemeente te koop aangeboden. Het voorstel van B. en W. om tot aankoop over te gaan, is door den gemeenteraad aanvaard, echter onder voorwaarde dat het Rijk een belangrijke steun zal verleunen. De bedoeling is, het kasteel als raadhuis in te richten. - - -- wP V DE ITALIAANSCHE MINISTER' VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN GRANDI bij zijn aankomst te New- York in gezelschap van zijn echtgenoote DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. Ongeveer 7000 Japanscht studenten hebben gedurende de laatste weken een strenge mi litaire opleiding ontvangen, teneinde, indien zulks noodig is, terstond naar Mandsjoerije te worden gedirigeerd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5