WAALS JBfT0* Een bezoek aan onze Cadeau-Afdeelingen lost U Uw moeilijkheden op HARTOG's Tandheeik. Inr. Agenda DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Eetserviezen, Ontbijtserviezen, Theeserviezen, Keukenuitzetten, Ladekasten, Leerdams en handgeschilderd Glaswerk, Koperwerk, Theelichtjes, Nikkelwerk, Moderne Metaalwaren, Rookstellen, Lux Porselein en Aardewerk, Lepels, Vorken, HAARLEiidBflERSTR. >30 136 Messen enz. in etui, Kandelaars, Gongs, Bloempotten in koper, brons en ceramique. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assisië". Op Zondag, 22 November j.l., kwam te Amsterdam dc bondsraad van den Katho lieken Bcdiendenbond bijeen, onder voor zitterschap van den heer A. van Hamers- vel d. De voorzitter besprak uitvoerig do acties van den laatstcn tijd en deelde o.ru. mede, dat evenals het vorig jaar gezamenlijk met dc Christelijke verecruging geijverd zal worden voor vervroegde sluiting der win kelzaken op Oudejaarsavond. De actio voor. het toekennen van een pe riodieke salarisvcrhooging per 1 Januari a.s., zal eveneens dit jaar onverzwakt wor den doorgezet. De voorzitter herinnerde aan dc morcele overwinning van de bedienden-organisaties inzake hun ijveren voor den vrijen middag der winkelbedienden, belichuamd in het onlangs gevallen besluit van den Amater- damschen Gemeenteraad. Ook in andere gemeenten vielen beslissingen in gunstigen zin voor de bedienden en in een aantal andere worden do bemoeiingen onzer orga nisatie in gelijken geest krachtig voortge zet. De voorzitter memoreerde met genoegen, dat liet aantal katholiek georganiseerde bedienden uiet rassche schreden dc 0000 nadert. In de daarvoor in aanmerking komende afueeiingen van den bond, zal thans wor den overgegaan tot het stichten van afdec- lingevakgroepen voor de bankbedienden. Besloten werd om einde Maartbegin April 1932 een buitengewone bondsverga dering te houden, waarop onder meerdere een nieuwe gesalarieerde bestuurder zal worden benoemd. Willem Nieuwcnhuizen uit den Partijraad? In een vergadering van de Amaterdam- seho Kiesvcreeniging deelde de voorzitter mede, dat de heer W. Nieuwcnhuis zich terug heeft getrokken uit het bestuur en ook voornemens is uit den Partijraad te treden, omdat hij van meening is, dat de financieele politiek van dc Kegeering niet in overeenstemming is met de Encycliek „Quadragcsiino Anno." Te Delft wordt van 28 November tot en met 5 December a.s. een licht week gehouden. In de gisteravond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van (1 o u d a is meegedeeld, dat de minister de gemeente heeft veroorloofd eenige verbe tering te brengen in de steunregeling voor werkloozen. De eerste vier gulden verdien sten van de gehuwde vrouw zullen bij de bepaling van den steun niet worden mede- gerekend en bovendien is verbetering ge- bracht in do brandstoffen voorziening. Maandagmorgen is de eerste steen gelegd van do .St. Joscph-kerk in do n i e u- w c parochie te Tongelr c—E i n d- hoven. Om 9 uur droeg de nieuwe her der, pastoor Schoenmakers een H. Mis op. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad van State heeft de vice- president liet feit herdacht, dat 50 jaren geleden do minister van Staat, Staats raad Cort van der Linden, aan de Rijksuniversiteit te Groningen het hoog- leeraarsambl heeft aanvaard. Het aantal werkloozen te Rot terdam bedraagt op het oogenblik ruim 27.000 (verleden jaar om dezen tijd 16.000). De R otterdam sohe socialis tische wethouder A. B. de Zeeuw heeft verklaard zijn functie te zul len neerleggen, als de regecring voor het vericonen van steun aan Rotterdam voor waarden gaat stellen. UIT DE OMGEVING K0RENB0ND „ST. WILLIBR0RDUS". De viering van Het Eerste Lustrum. (Vervolg). Nadat do koffie was gebruikt en de in wendige mensch wat versterkt, liep het te gen 2 uur, de tijd dat de Feestvergadering in het Parochiehuis zou aanvangen. Mgr. Tuskin, President van het Groot Seminarie te Warmond was intusschen met de Sohola C'antonun aanwezig, ovenzoo Pater Respi- cius O.F.M. met de Schola van het St. Wi.l- librordus-college. Verder, behalve de zan gers van de verschillende koren, vele be langstellenden. Later kwam nog de Z.Eerw. Zeer gel. Heer Prof. de Korte van 't Semi narium te Warmond. Voor den aanvang dezer vergadering werden de zangers van den Korenbond en de Schola gekickt op het plein voor de Pa rochiekerk. Vermeld zij nog dat een voor deze gele genheid gemaakt R. K. Zangkorcnbonds- lied door alle zangers in het Parochiehuis werd uitgevoerd. Te ruim 2 uur dan nam de Voorzitter, Pastoor Tholenanr, het woord en heette op de allereerste plaats welkom Mgr. Taskin die met zoo groot ..gevolg" naar hier had willen komen om dezen dag zoo luisterrijk mogelijk te doen vieren en met dc schola iegelijk iets leerrijks te geven. Z.Eerw. bracht Mgr. Taskin hiervoor grooten dank. Dan een woord van welkom en felicitatie aan Pastoor Sohiphorst, den viee-Praees, die pas van een ernstige operatie hersteld was. Na nog een woord van welkom aan al lo andere leden en belangstellenden deel de de Z.Eerw. mede dat telegrammen van gelukwensche met de viering van het 1ste Lustrum waren binnengekomen van Deken Homulle te Leiden, Pastoor Beukers, te Leiden, voorz. van den Ned. St. Gregorius- vereeniging, van Pastoor van Leipzig te Becmster, vroeger secr. van den Korenbond en van het bestuur van den Westlandschen Korenbond St. Ambrosius. Vorder was er bericht van verhindering van Reetor Groot te Oegstgeest, en Pastoor Wiemers te Was senaar. Pastoor Meijsing zou later komen. Na een kernachtig woord aan de heeren zangers door den voorzitter waarin hun o.m. op dc plichten, verbonden aan het ambt. gewezen werd en waarin, zooals we dat van den voorzitter gewoon zijn, de hu mor niet ontbrak, volgde een verslag over het „wel en wee" der vereeniging in deze 5 jaren, uit te brengen door den secretaris. Daarin werd o.m. herinnerd aan wat in deze 5 jaren is bereikt geworden, en ook het minder aangename, dat men in iedere vereeniging trouwens ondervindt, werd naar voren gebracht. Dan het voorname punt, de openbare les over den Gregoriaanschen Kerkzang, bij ontstentenis van Pnstoir Beukers, te geven door den Eerw. Heer Paap, Directeur van de Schola Cantorum met demonstratie door deze Schola. Daar werd op duidelijke en leerzame wij ze getoond hoe het Gregoriaansch niet-, en hoe het wel gezongen moet worden. Daar hoorden we dan hoe het werkelijk nog te veel gezongen wordt, u.l. niet goed, en hoe het nog te weinig gezongen wordt. n.l. zoo het zijn moet. Het was een prachtige en leerzame les voor allen. Nadat de Z.Ew. voorzitter een hartelijk woord van dank gesproken had aan den hoogeerw. Praesea en de Sohola en het zangkoor van Katwijk a.d. RHjn een cantate had uitgevoerd, had de gemeenschappelijke maaltijd plaats in de zaal van den heer Fennes. De feestelijke stemming zat er in, dat b!eek ook daar. Vervolgens te 6.30 uur Plechtig Lof in de Kapel van het St. Willibrordus-College van de Paters Franciscanen. Dit Lof werd ge celebreerd door den hoogeerw. heer Mgr. Taskin, met assistentie der eerw. Pa'ers Cremers en Ruisohenaars O.F.M. De Gre- goriaansehe gezangen werden ook hier, en schitterend, uitgevoerd door de Schola van Warmond, onder leiding van haar Direc teur. Direct na dit Lof de „Feestavond" in de groote Aula van het St. Will. College. De studenten van het College verleenden hierbij hunne zeer welwillende medewer king door het opvoeren van het mirakelstuk in 3 bedrijven van Henri Gheon „De doode te Paard". De spelers kweten zich schitterend van hun tank en een donderend applaus klonk na ieder bedrijf. In de pauzen zong hef zangkoor van Kat wijk a.d. Rijn enkele 4 st. nummers, terwijl ten slotte eenige zangers van het Xoord- wijksche koor zich verdienstelijk maakten door het opvoeren van een operette. Het was oen pracht, slotnummer. Het was intusschen bijna elf'uur gewor den. toen Pastoor Schiphorst het slotwoord ging spreken. Spr. herinnerde aan wat deze dag geschied was, en had de volle ze kerheid dat hij namens allen sprak met te beweren dat het een schitterende Lustrum viering was geweest, een dag die de Koren- bonders ongetwijfeld nimmer zullen verge ten. Inzonder is dit ook te danken aan de hooggeachte medewerking van Mgr. Taskin, die daardoor den dag buitengewoon heeft doen slagen. En hedenavond was het een heerlijk slot van een heerlijk schoonen dag. Spr. brengt voort nog dank aan allen, die tot het welslagen van het feest hebben meegewerkt en denkt dan vooral ook aan den zeereerw. Rector van het St. Will. Col lege die en de Kapel en de Aula beschik baar stelde en onmiddellijk bereid was die avond te doen slagen door de medewer king der studenten. Z.Ew. herinnerde te vens er nog aan, dat ook de Praeses van den Korenbond zijn 1ste Lustrum viert en wenscht hem van harte geluk, de hoop uit sprekend dat het hem gegeven moge zijn, het 2e Lustrum te helpen voleinden. Dc viering van het 1ste Lustrum is, vol gens de mecr'p- on de roep van allen, vol komen geslaagd. 0EGSTGEEST. Muziekuitvoering „Triumph". Het was al weer eenigen tijd geleden, dat wij opgingen naar deze muziekvereeniging om te beluisteren hare vorderingen en hare nummers, waarmede zij op het gehouden concours van den R. K. Bond van Harmonie en fanfaregezelschappen een eersten prijs behaalde in de vierde afdeeling. Medewerking voor dezen avond was ge vraagd van de tooneelclub Adolf Kolping" uit Leiden en beide vereenigingen hebben als om strijd getracht het beste te bieden, wat zij hebben te geven. Een zeer op prijs gestelden opzet, waarvan een groot aantal goede vrienden van „Triumph" gisteren avond gebruik maakteD. Immers de zaal was geheel bezet. De voorzitter opende den avond met een woord van welkom tot de talrijke aanwe zigen, speciaal aan de parochie-geestelij ken en den heer en mevrouw van Gcrre- vink. Spreker meende, dat de uitvoeringen van „Triumph" goed worden bezocht, om dat steeds voor „elck wat wils" wordt ge geven. Een gedeelte komt voor de muziek, een andere groep voor tooneel en de derde afdeeling om eens gezellig te praten. Muziek wordt geboden vóór de pauze; tooneel nè, de pauze, terwijl de dorde groep gedurende de pauze volop gelegenheid heeft tot praten, Spreker hoopte dan ook, dat gedurende do muzieknummers men zich zal onthouden van luid gepraat. Na dit openingswoord bracht de Harrno- ATTENTIE. 10685 Katwijk a/d. Rijn, ..Hotel de Roskam" Eiken VRIJDAGOCHTEND van 10—1 uur nie onder de tactvolle, energieke leiding van directeur Kroon een zestal muziek nummers ten gchoore. Het muziekprogramma, was niet alleen wat samenstelling betreft met zorg behan deld, doch ook de wijze van uitvoering schonk bevrediging. Wij hoorden nummers, gegoten in stijl vollen vorm, in w el bestuurde verklanking, frisoh van opvatting, rhytmisch getraind en harmonisch en methodisch van goeden vorm en smaak. Het verplichte concour nummer bekoorde ons zeer (men plaatse het nog maals op 't progruin). Een wijs besluit is het verder van direc teur Kroon, zijn discipelen te hoeden voor nummers, die boven de krachten gaan; een euvel van veie andere corpsen. Hier was de juiste middenmaat gekozen en daar door de weg gebaand naar zeer bevredi gend succes. Moge het den spelers steeds ernst zijn, hun directeur trouw te volgen en vooral ook nog meer dc dynamische lee- kens te verzorgen. Na beëindiging der mu zieknummers beklom Burgemeester van Gerrevink onder applaus het podium. Zicht baar getroffen door deze bijvalsbetuigingen zeide spreker niet veel genoegen de uit voeringen van „Triumph' bij te wonen en wenschte dc vereeniging nog geluk met het behaalde succes op het gehouden concours. Spreker toonde zich lielliebbcr van goede instrumentale muziek en vond in dc me chanische en Jaszmuzick niets bekoorlijas. Spreker eindigde met dc wensch, dat de R.K. Harmonie nog in verdere groei en bloei mag toenemen. Het woord was daarna aan de Tooneel- vereeniging „Adolf Kolping", dat ten tooneele kwam met de komische één acter „Het Schilderijtje", waarom onbedaarlijk is gelaclien. Het stuk werd met groote vlot heid gespeeld. Over 't algemeen komt men bij dilettanten geen werkelijke humor tegen, cn zoekt men zijn kracht veelal in middel tjes die buiten de psyche van de rol staan, of men geeft, nog zuchtend onder de b'in der z.g. natuurnabootsing een figuur van weinig kleur. Bij deze club trdffen we echter personen aan, die waarlijk geestig caricatuur gaven. Natuurlijk was met alles „couleur de rose" en waren er hier en daar nog feilen aan te wijzen. Het duo Mank en van Oyen gaf met veel succes eenige duetten. Wij kunnen dan ook liet engageeren van dit duo aanbevelen. Op verdienstelijke wijze werd dit duo gesecondeerd op de vleugel door den heer Jan Gordijn, die eveneens dc pauze aan vulde. De grime \erzorgde de heer Kau wenberg. Het miniatuur-drama kon niet worden opgevoerd, omdat, ondanks op 't program stond vermeld, dat deze uitvoering niet toegankelijk «as voor personen beneden bepaalden leeftijd, toch meerdere jeugdige personen aanwezig waren.. De vereeniging moet aan deze bepaling nog strenger de hand houden en de ouders verstandiger zijn geen kinderen mede te brengen. Deze uitvoeringen zijn nu een maal geen kinderuitvoeringen. Gedurende de pauze was er een attrac tie, ingeleid door pastoor de Vetten, waar van de opbrengst ten goede kwam aan dc stille armen. De voorzitter sprak het slotwoord en ging men hoogstvoldaan en dankbaar ge stemd huiswaarts. De Harmonie kan met genoegen op dezen geslaagden avond te rug zien. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagavond te half 8. Agenda: 1. Vaststelling notulen. 2. Be handeling ingekomen stukken cn mededee- lingen. 3. Vaststelling Gemeente-begrooting dienst 1932. 4. Uitloting 12 aandeelen van de geld leening oorsp. groot 62.250.5. Comptabel besiuit. Fanfare Symphonie. Maandag gaf het fanfarecorps „Symphonic'' in de groote zaal van den heer J. Sneeboer zijn eerste winterconcert. Te acht uur opende de voorzitter, de heer J. A. Bakhuizen, met een hartelijk woord van welkom, en sprak den wensch uit, dat deze avond weer mocht slagen. De zaal was tot in alle hoeken bezet. Het programma open/de met „Petit Major, Pas Redouble" van Torelli. Het muziekpro gramma waarvan wij nog noemen „l'Aurorc d'uji beau jour", fantasie van J. Martin, werd vlug afgewerkt. De nummers werden onder leiding van den bekwamen directeur, den heer A. van Leeuwen, uitstekend ten gehoore gebracht. Na een periode van in zinking blijkt het met do vereeniging toch weer omhoog te gaan. Na de pauze was het woord aan mr. Car ter en zijn medewerkster miss Corrma. Wij vertoefden allereerst een halfuurtje in het land der Ohineesohe wonderen. Won deren waren het, die wij er te zien kregen. Onbegrijpelijke staaltjes van goochelkunst werden ten beste gegeven. Dit nummer oogstte dan ook een spontaan applaus van het publiek. De raadselachtige experimen ten van miss Oorrina bleken inderdaad in hooge mate raadselachtig te zijn. Na de pauze deed mej. Corrina allerlei rythmische bewegingen zien, op schitteren de wijze «er en deze bewegingen door den heer Carter belicht. Het slotnummer, kod dige imitaties, ha-d veel bijval. De heer Carter liet zien op welke wijze verschillen de dorpstypen met do muziek meeliepen, als deze door het dorp marcheerde. Te on geveer half een waren mr. Carter en zijn medewerkster aan het einde van hun bui tengewoon mooi programma. Bij de sluiting van den avond riep de voorzitter de ar- tisten dan ook een spoedig weerziens toe. De jongelui bleven nog een uurtje bijeen om een gezellig dansje te maken. De ver eeniging kan op 'n mooien avond terug zien. NIEUW-VENNEP. Verkooping. Gisteren had ten over staan van notaris R. C. A. van Crancn- burgh te Haarlem in het Bondscafé „De Gouden Leeuw" van den heer Jan de Groot de verkoop in één zitting plaats van: Perceel I. Het woonhuis „Livorno" met erf, tuin en verdere aanhoorigheden groot pl.m. 10.80 A. In hoogste bod ge bracht door J. van Rijn te Haarlemmermeer op 4050. Perceel II. Een weiland ter breedte van pl.m. 16.50 M., geschikt voor bouwterrein, groot pl.m. 11.14 A. In hoogste bod ge bracht op 1200 door C. Wouterse te Haar lemmermeer op 1200. Perceel III. de dubbele schuur met erf, ter breedte van pl.m. 17.30 M., grootte plm. 11.68 A. In hoogste bod gebracht op ƒ1550 door J. van Rijn te Haarlemmermeer. Perceel IV. Een perceel weiland ter grootte van 92.58 A. In hoogste bod ge bracht op 2000 door B. de Groot te Nieuw Vennep. Perceel V. Een perceel weiland ter groot te van 93.58 A. In hoogste bod gebracht op 2000 door J. de Groot te Nieuw-Ven- nep. Perceel VT. Het woonhuis met erf. voor- en achtetuin groot 21.30 A. In hoogste bod gebracht op 4700 door I. van Rijn, voornoemd. Perceel VII. Een woonhuis met steenen schuur en erf, voor- en achtertuin, groot 5.91 A. Hoogste bieder J. van Rijn voor noemd voor 3300. Perceel VIII. Een woonhuis als voien, groot 5.28 A. Hoogste bieder A. Hoogen- boom te Haarlem voor 3230. Perceel IX. Een woonhuis als voren, van gelijke grootte. Hoogste bieden B. dc Groot voor 3250. Perceel X. Een woonhuis van gelijke giootte. Hoogste bieder J. van Rijn voor- n' rmd voor 3200. Per- ee'. XI. Een woonhuis van gelijke groot.o Hoogste bieder A. Iloogenbooin voornoimd voor 3260. Perceel XII. Een woonhuis groot 7.53 A. Hoogstbieder J. van Rijn vo>rnoomd f355U. De rnclag en de diverse combinaties brachten geen verandering. Al'es werd opgehouden. Er was zeer veel belang sioj'ing. HILLEGOM L'Amitié. Maandagavond gaf de Iiille- goipsche tooneelvereeniging „L'Amitié" haar 119e uitvoering in de concertzaal van Flora. De zaal was buitengewoon goed bezet. Om 7.15 uur opende de voorzitter, de heer Jac. Beijers- bergen Jr., den avond met een korte toespraak waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette en hen opwekte, de vereeniging zoo veel mogelijk te steunen door zich op te geven als donateur of kunstlievend lid. Hierna ging het doek op en kwam „De Avonturier" voor het voetlicht, vroolijk spel van spanning in 4 bedrijven door Everwijn. Niettegenstaande het groot aantal medespelers, bleken alle rollen uitstekend te zijn bezet en werd er zeer vlot spel geleverd. Het herhaal de en langdurige applaus in de zaal was wel het beste bewijs, dat het publiek zich buiten gewoon amuseerde. Van de dames, welke wederom gastrollen vervulden, onderscheidde zich vooral Sabientje (Mien Beijersbergen), de vrouw van Salomon Vautour, die het type van jodin in alle opzich ten uitstekend vertolkte. Zonder aan de ver diensten van de overige medespeelsters tekort te willen doen, mag ook wel een extra pluim pje gegeven worden aan tante Amalia (Sien Jansen), die werkelijk spel leverde, dat in één woord ,.af" was. Salomon Vautour (Jac. Beijersbergen Jr.) die op onbetaalbare wijze, 'n oude joodsche sjacheraar uitbeeldde, mijn heer Marchal (Jos. v. d. Poll), die zich de rol van oude heer zeer goed inleefde, Pipo Couard (Wira Jansen), die een zeer goede creatie gaf van een verlegen lummel, waarom hartelijk werd gelachen en tot slot „De Avonturier" (Nico Out), die deze moeilijke hoofdrol ver dienstelijk speelde. De uitvoering werd besloten met een kort maar zeer geanimeerd bal, dat mede dank zij de uitstekende muziek van den heer Bos uit Heemstede, bizonder in den smaak viel. Alles te zamen een echte, ouderwetsche l'Amitié- avond, waarover nog lang gepraat zal worden. l'Amitié heeft haar oude reputatie hooge ge houden en vol verwachting zal dan ook wel door het Hillegomsch publiek naar de aange kondigde volgende uitvoering op 4 Februari as. worden uitgezien. R.K. Tooneelvereeniging „Pater Servatius". Deze jeugdige vereeniging gaf haar tweede uitvoering in hotel Sistermans. De zaal was flink bezet. Het openingswoord werd gespro ken door den heer C. Noordermeer. Deze heet te allen hartelijk welkom en hoopte, dat men zich zou amuseeren. Hij kondigde aan, dat er onder de pauze een kleine verloting zou wor den gehouden. Dit geschiedde ten bate der kas, die zeer noodlijdend is. Voor 10 cent mocht men meeraden naar het getal erwten in een flesch. Tevens deelde spr. mee, dat de heer Lafeber geen regisseur meer is van de vereeniging, doch in zijn plaats optrad de heer H. J. van Leeuwen. Toen kwam voor het voetlicht het blijspel in 4 bedrijven „De gouden Spin", waarbij dé- Dinsdag Donderdag, Zaterdaa. VincenliOfc Bibliotheek, geopend s avonds vai ~3n R:M uur Woensdag, De Hanze, ontwikkelingsavond „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Den Burcht, 8. 15 uur. Woensdag, R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel Leiden, den Burcht, 8 uur. Vrijdag. R. K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag, Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. Vrijdag. Revue Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. Zaterdag. Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. Zondag. Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. cor en grime uitstekend was verzorgd Het spel was zeer goed te noemen. Bizonder goed kweten zich van huD taak Theodoor Klinkenberg en Johan, zijn zoon, als mede Meijer, bediende van Klinkenberg. Als pra, der verloting was een taart uit geloofd, u.e gewonnen werd door A. van Dam, Kond elf uur ging men voldaan huistoe mot een hartelijk „tot weerziens". WARMOND. Wat is handenarbeid? Op de ouderavond van de openbare lagere school, hield de heer Janssen, hoofd dier school, een causerie over het onderwerp: Wat is handenarbeid én waar om onderwijzen wij het? Ter verklaring van de keuze van dit onder werp, diene nog, dat door den heer Janssen eenige weken te voren een cursus voor de leerlingen zijner school was begonnen in het te bespreken leervak. De oprichting van deze cursus kon tot stand komen, doordat verschil lende ingezetenen met de plannen van den heer Janssen sympathiseerden en hem wei- willend de middelen verstrekten om de noo- dige gereedschappen aan te schaffen en zich van grondstoffen te voorzien, terwijl het ge meentebestuur één der kamers van het oude Raadhuis afstond en door het aanbrengen van eenige betimmering en electrisch licht, dit lo kaal hiervoor bruikbaar maakte. De lessen worden door het hoofd der school belangloos tweemaal per week buiten school tijd gegeven en daar het hier een proef geldt zijn deze voor de leerlingen kosteloos. In een duidelijk historisch overzicht toonde spreker aan dat „handenarbeid" reeds van zeer ouden datum is. Ongeveer 300 jaar gele den propageerden verschillende opvoedkundi gen, o.a. Comenius, Francke en Fröbel reeds de invoering daaryan. De grootste stoot on dervond deze beweging in 1893, toen de voor naamste voorstanders, de Duitscher Schwab en de Zweed Klanson-Kaas elkander op de we reldtentoonstelling te Weenen ontmoetten. Vanaf 1902 werden in ons land verschillen de cursussen met rijkssubsidie gegeven en werd dit vak op verschillende scholen onde»wezen. Ook eenige groot-industrieelen betoonden zich groote voorstanders van dit nieuwe leervak en de Oliefabrieken „Calvé" te Delft, de laken fabrieken Krantz te Leiden en Philips te Eind hoven richtten cursussen in handenarbeid op. In 1919 werd de handenarbeid in het ont werp voor de nieuwe Lager Onderwijswefon- der de verplichte leervakken opgenomen, maar helaas bij de behandeling dier wet naar de facultatieve vakken verwezen. Als grondstoffen voor het uitoefenen van handenarbeid worden gebruikt: klei, karton, papier, hout, koper, linoleum en pitriet, waar uit onder deskundige leiding, met gebruikma king van de daarvoor benoodigde werktuigen en gereedschappen gebruiksvoorwerpen, kin derspeelgoed enz. worden vervaardigd Het ontwerpen, het bruikbaarmaken der grond stoffen, het samenstellen, afwerken en versie ren der genoemde voorwerpen, noemt men handenarbeid Het eerste gedeelte van zijn onderwerp ,,Wat is handenarbeid? meent spreker hier mede voldoende beantwoord te hebben en gaat nu over tot het tweede en het meest belang rijke deel: „Waarom onderwijzen wij het"? In de eerste plaats achten bekende deskun digen op onderwijsgebied de handenarbeid een grooten steun bij het onderwijzen van andere leervakken op de school, zooals aardrijkskun de, geschiedenis, dierkunde plantkunde en rekenen. Het helpt den onderwijzer tal van zaken den kinderen duidelijker te maken, dan dit met woorden mogelijk is, waardoor het geleerde ook beter het eigendom der leer lingen wordt en blijft. Met tal van uit klei vervaardgide voorwer pen werd dit door spreker aangetoond. In de tweede plaats biedt de handenarbeid een welkome afwisseling aan te midden van de andere leervakken, doordat de leerlingen, wanneer zij de eerste moeilijkheden hebben overwonnen, ook eens wat van zichzelf kun nen geven. Het bezig zijn aan de werkbank, het gebruik van gereedschappen bevordert de b.oedsomloop en heeft als zoodanig voor den gezondheidstoestand groote waarde. Ook bij handenarbeid zijn de hersenen van het kind daadwerkelijk werkzaam. De kinde ren moeten het na te maken voorwerp in zich opnemen, verkrijgen daardoor in hooge mate opmerkingsgave. Aan de minder knappen in andere leervak ken geeft het meer zelfvertrouwen, dikwijls toch munten zij in handenarbeid boven hunne makkers uit en krijgen daardoor het gevoel, dat zij toch ook wat kunnen, wat presteeren.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2